OVEN SESAME

Fun Restaurants

Αιόλου 17Α, Αθήνα [Χάρτης]

Fun Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα
Αυγ

Oven Sesame όπως λέμε Open Sesame (σουσάμι άνοιξε)....

Μια νέα, διαφορετική και πρωτότυπη πρόταση που ομολογώ πως δεν έχω ξαναδεί! Στην καρδιά της Αθήνας με τόσες διαφορετικές επιλογές που καλύπτουν τα γούστα, ήρθε αυτό το μικρό μαγαζάκι να διεκδικήσει μερίδιο στην αγορά. Και κατά την άποψη μου θα μείνει, ειδικά αν βρει κάποιον στεγασμένο χώρο για να μπορέσει να φιλοξενήσει και το εν δυνάμει κοινό του.

Η ιστορία έχει ως εξής:

7 Μαϊου και μετά από βόλτα στην Ερμού, και πέφτουμε πάνω του. Και ενώ είναι όλα ωραία και καλά, το τοποθετώ στη λίστα μου για άμεση κριτική. Όταν κάνει όμως σχέδια ο άνθρωπος, τα βλέπει ο Θεός και γελάει. Όχι ένα αλλά δύο πολύ άσχημα γεγονότα, με ανάγκασαν να ασχοληθώ με αυτά, οπότε δεν είχα καμία όρεξη. Σκέφτηκα λοιπόν ότι κάαααποια στιγμή ίσως έχω ξανά την ευκαιρία. Και επειδή δεν θέλω να συνδυάζω κάποιο μέρος με αρνητικές εμπειρίες (που δεν έχουν σχέση με την ποιότητα του φαγητού), σκέφτηκα πως ήταν μια καλή ευκαιρία όταν θα ξαναβρισκόμουν στην περιοχή να δοκιμάσω. Όπερ και εγένετο, σχεδόν 3 μήνες μετά.

Τι έχει να προσφέρει αυτό το μαγαζάκι;ΣουΚου, δηλαδή σουσαμένιο κουλούρι που το γεμίζεις με ότι θέλεις. Πως κάποιοι φίλοι σαν τον ΙΩΓΙΑΝΝΗ, τον mavtaso και την ΤΟΜΙΕ μας έγραψαν για την Καυτή Πατάτα που τη γεμίζεις με ότι θες;Ε, εδώ κάνεις κάτι παρόμοιο με ζεστό και σουσαμένιο κουλούρι. Οι επιλογές πολλές. Aπό σουσαμένια κουλούρια γεμιστά με πικάντικο Αρμένικο σουτζούκι μέχρι μελιτζανοσαλάτα με ελιές Καλαμών. Σαλάτες υπάρχουν, φρέσκοι χυμοί υπάρχουν και για το τέλος... σουσαμίνια!

Και επειδή για κουλούρι γράφω αλλά δεν επεξηγώ, έφτασε η ώρα! ΟΧΙ φίλοι μου, δεν πρόκειται για τα κλασικά κουλούρια που βρίσκεις σε όλους τους φούρνους πλέον, με την κλασική συνταγή γαλοπούλα-τυρί Φιλαδέλφια. Δηλαδή, δεν παίρνουν το απλό κουλούρι, το κόβουν στη μέση και βάζουν τα υλικά.

Εδώ θα δείτε κρεμασμένο σα να βρίσκεστε σε μπουτίκ μόδας, ένα στρογγυλό κουλούρι, φουσκωτό σε σχήμα... γυναικείας τσάντας! Ναι καλά διαβάζετε. Και για να το πάω ένα επίπεδο παρακάτω, αν έχετε λίγη καλή διάθεση, αν το τοποθετήσετε ανάποδα μπορείτε να το χαρακτηρίσετε σαν χαμογελαστή φατσούλα... σαν αυτές που παίρναμε σε στικεράκια για επιβράβευση ως άριστα στο φροντιστήριο των αγγλικών!

Υπάρχουν 3 κατηγορίες: Classics-Delights και Supremes με τιμές από 2 ευρώ για το αρκετά αξιόλογο Feta fresh (μείγμα φέτας με θυμάρι, τομάτα και ελαιόλαδο), στα 2.20 για το Mozza melt (μοτσαρέλα με φρέσκο βασιλικό, τομάτα και Oven Sesame σάλτσα βασιλικού, ενώ πολύ καλό και πικάντικο (με δική σου επιλογή για το πόσο επιθυμείς είναι το Mediterraneo στα 3.20 ευρώ με μείγμα φέτας με θυμάρι, μεσογειακή σάλτσα τομάτας, πικάντικο Αρμένικο λουκάνικο και καραμελωμένα κρεμμύδια. Οι ποσότητες είναι καλές για ένα διάλλειμα στα γρήγορα, για εμένα που τα βρίσκω πολύ νόστιμα.... θέλω 2 για να τα ευχαριστηθώ. Ήδη έχω σταμπάρει για την επόμενη επίσκεψη μου το Country Sou που έχει τηγανιτό αυγό. Και με μια 500άρα μπύρα Pils Hellas στα 2 ευρώ την κάνεις ταράτσα.

Η διαδικασία αν θυμάμαι καλά έχει ως εξής. Το κουλούρι είναι έτοιμο, τοποθετούν τα υλικά μέσα και ζεσταίνονται στον φούρνο. Δεν ένιωσα κάποια διαφορά στη γεύση σε σχέση με κάποιο κουλούρι που μόλις θα είχε ψηθεί. Τραγανό και με παιχνιδιάρικη την αίσθηση του σουσαμιού.

Και για το τέλος, αφού κατάφερα και αντιστάθηκα αυτή τη φορά στους αγαπημένους γεμιστούς λουκουμάδες στην άλλη γωνία... δοκίμασα τα σουσαμίνια.5 γλυκιές σουσαμένιες μπουκίτσες γεμιστές σε σχήμα μισοφέγγαρου. Και φυσικά δεν άργησα να το ποστάρω στα ΤziojimoPONTIKIA!!!

Ειδικά οι μπουκιές με γέμιση τσίζκεικ ήταν το κάτι άλλο με το σιρόπι φράουλας και το φυστίκι. Φρεσκότατη και σπιτική κρέμα να γλύφεις τα δάχτυλα σου. Aρκετά καλές και αυτές με μέλι, κανέλα και καρύδια ενώ αυτές με τη σοκολάτα παραήταν λιγωτικές. Οι τιμές από 2.60 ευρώ ως 2.80. Οι γεμιστοί λουκουμάδες στην άλλη γωνία βρήκαν έναν ανταγωνιστή πλέον.

Η εξυπηρέτηση από νέα και χαμογελαστά παιδιά, με γνώσεις γι'αυτό που προσφέρουν αλλά και με προτάσεις για να ικανοποιήσουν τα γούστα σου. Τα αγγλικά τους σε καλό επίπεδο, τουλάχιστον κατά την επίσκεψη μου, αφού κέρασαν και κάτι τουρίστριες για να έχουν ιδία άποψη.

Σαν χώρος δεν μπορεί να κριθεί ιδιαίτερα, μιλάμε για street food στα γρήγορα. Είναι καλό πέρασμα, ότι πρέπει μετά από τα ψώνια στην Ερμού ή μια βολτούλα στην Ακρόπολη. Δεν έχουν και τα χάλια του κοντινού φαλαφελάδικου, εδώ τουλάχιστον θα βρείτε πάγκους για να κάνετε τη στάση σας.

Φυσικά και το προτείνω και ανυπομονώ να δω παρόμοιες πρωτότυπες προτάσεις. Μετά από τις πατάτες και τα κουλούρια.... τι άλλο ;;;

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ άλλες κατεψυγμένες τυρόπιτες!!!!