19 Μαι 2018

Το zillers βρίσκεται στο roof garden του ομώνυμου ξενοδοχείου στη μητροπόλεως και έχει καταπληκτική θέα στην ακρόπολη. Είναι ένα εστιατόριο για ιδιαίτερες περιστάσεις διότι κάπως τσιμπημένο. Υπολογίστε γύρω στα 12-15 ευρώ το πιάτο για σαλάτες και ορεκτικά και γύρω στα 20-30 ευρώ για κυρίως. Όσο για το κρασί, αν διαθέσει κανείς 25-35 ευρώ σίγουρα θα βρει κάτι στα γούστα του. Μαζί λοιπόν με τα παρελκόμενα (ψωμί, νερό) θα χρειαστείτε τουλάχιστον 45 ευρώ το άτομο χωρίς το κρασί.

Για αρχή πήρα ένα κοκτέιλ. Μου πρότεινε ο σερβιτόρος κάποιο με μανταρίνι και ρούμι στα 12 ευρώ. Εξαιρετικό αλλά μικρό!

Στη συνέχεια πήραμε δυο υπέροχες πράσινες σαλάτες η μια με φράουλες η άλλη με προσούτο και κατσικίσιο τυρί. Εξαιρετικές και οι δυο, φρεσκότατες, άψογες με τέλεια αναλογία πρασινάδας, σως και λοιπών υλικών. Μαζί με το ψωμί μας έφεραν ταραμοσαλάτα που συνοδευόταν από λίγο χαβιάρι. Πολύ καλό ψωμί, εξαιρετική ταραμοσαλάτα, βελούδινη και διακριτική.

Συνεχίσαμε με μια χορτόπιτα. Η αλήθεια είναι ότι η περιγραφή του πιάτου ήταν πιο δελεαστική. Τελικά φάγαμε απλά μια χορτόπιτα και όχι από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει.

Τελειώσαμε με κεφτεδάκια με τζίντζερ, δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, νόστιμα αλλά κάπως καυτερά για τα γούστα μου και ραβιόλα με καπνιστή φέτα και μπαλοτίνα από μπούτι κοτόπουλο. Τα ραβιόλα ήταν εξαιρετικά, πικάντικα τόσο όσο, και η μπαλοτίνα εύγευστη και ισορροπημένη. Οι μερίδες για όλα τα πιάτα ήταν μέτριες, ούτε πολύ μικρές ούτε πολύ μεγάλες.

Αν λοιπόν θέλετε να γιορτάσετε μια ιδιαίτερη περίσταση το zillers συνίσταται, διαφορετικά υπάρχουν πολλά εστιατόρια που μπορεί κανείς να φάει ανάλογα ή και καλύτερα με αρκετά λιγότερα χρήματα.

02 Φεβ 2018

Καφέ-μπαρ-ρεστοράν! Κοινώς ένας all-day χώρος που αδικεί λίγο το "ρεστοράν", αφού έχει δημιουργική κουζίνα στις συνήθεις τσιμπημένες τιμές (που με τη σειρά τους αδικούν τον πελάτη του δείπνου που ξοδεύει πολύ περισσότερα από το διπλανό του που ήρθε απλώς για καφέ ή ποτό... ).

Μικρός χώρος με θέα Ακρόπολη και Μητρόπολη-πλατεία, ωραίο μπαρ, "κρεμαστούς κήπους", μεγάλα μεταλλικά τραπέζια (γυμνά όμως), μοντέρνο στυλ γενικά και καμία πολυτέλεια που να δικαιολογεί τις τιμές φαγητού-κρασιού! Για καφέ είναι μια χαρά, τιμές φυσιολογικότατες! Τα κοκτέιλ είναι πολύ ενδιαφεροντα, αλλά δυσκολεύτηκα πολύ να διαβάσω τη λίστα καθώς τα ανοιχτόχρωμα γράμματα σε λευκό φόντο και ο χαμηλός φωτισμός με δυσκόλεψαν ακόμα και με τα γυαλιά!

Πήγαμε Σάββατο απόγευμα (18:25) και όταν ο σερβιτόρος μάς ενημέρωσε ότι πρέπει να φύγουμε στις 19:00 γιατί είναι κλεισμένα όλα τα τραπέζια για μια εκδήλωση, αναγκαστικά εγκατέλειψα την ιδέα του κοκτέιλ (πότε θα το ετοίμαζαν και πότε θα το έπινα? το αλκοόλ θέλει και λίγο χρόνο... ) ή φαγητού/γλυκού, και πήρα έναν καπουτσίνο με πικρή σοκολάτα (4,30€) και ο σύζυγος ένα εσπρέσσο φρέντο (3,80€). Τη σοκολάτα ούτε που την κατάλαβα ως άρωμα στον καφέ μου, αλλά ΟΚ.

Αυτό που μας άρεσε πολύ είναι το γεγονός ότι τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος στον εσωτ. χώρο (για καπνίζοντες υπάρχουν τραπέζια στο μπαλκόνι με σομπίτσες)! Επιτέλους ένα καφε-μπαρ χωρίς τσιγαρίλα! Και μόνο γι'αυτό θα ξαναπάμε...