29 Αυγ 2017

Talk of the town περυσι περιπου τετοια εποχη, αυτο εδω το all-day restaurant, στο roof garden του ομωνυμου ανακαινισμενου boutigue hotel της Μητροπολεως (πρωην Manga Grecia), με θεα την Ακροπολη πιατο και την Κωνσταντινα Φακλαρη να δημιουργει στην κουζινα χρησιμοποιωντας εξαιρετικες πρωτες υλες με τοπικα προϊοντα απο ολη την Ελλαδα.

Η επιφυλακτικοτητα μας να το επισκεφθουμε καμφθηκε ενα χρονο μετα οταν το ειδικο του μενου στο πλαισιο των "Ημερων Βραβευμενης Γαστρονομιας" μας κεντρισε το ενδιαφερον...

Δυο ατομα λοιπον, πριν κανα διμηνο, επισκεφθηκαμε το Zillers.
Το ειδικο μενου, στα 40€ ανα ατομο, αναλυτικα:

- Amuse bouche: Ντιπ ταραμοσαλατα και ποικιλια ψωμιων, οκ.
- Πιτα σχαρας με αρνακι, αγρια χορτα και προβειο γιαουρτι: Ενδιαφερον και νοστιμο ορεκτικο αν και λιγο "βαρυ".
- Πρασινη αναμεικτη σαλατα με γκερεμεζι, φιστικι Αιγινης, φρουτα εποχης και φρεσκο βασιλικο: Απο τα πιατα εκεινα που προδιδουν τις προθεσεις της σεφ. Πρωτη φορα δοκιμαζα σε σαλατα αυτο το πολυ ενδιαφερον μαλακο λευκο τυρι απο την Ηπειρο και πραγματικα ηταν απολαυστικο, μαζι με το φιστικι και τα φρουτα δε, η σαλατα αυτη μπορουσε καλλιστα να αποτελεσει ενα πληρες γευμα!

- Φρεσκες γαριδες με κουσκουσακι από βουβαλισιο γαλα, μαραθοριζα, τσιλι και κονφι περγαμοντο: Μια απο τις δημιουργιες που εκαναν αισθηση στο ανοιγμα του εστιατοριου, μονο που, αν θυμαμαι καλα, ηταν με κοτοπουλο αντι για γαριδες. Εδω, τα μαλακοστρακα με το μαραθο και το περγαμοντο εδεναν πολυ ομορφα ενω ηταν ενα πιατο που ανεδιδε υπεροχα αρωματα. Πολυ καλο.

- Κοντρα μοσχου ελληνικης εκτροφης με πουρε γλυκοπατατας, αγρια μανιταρια και φρεσκο θυμαρι: Το πιατο που μενει στη μνημη καθε κρεατοφαγου, ιδανικα δε αν αγαπα εξισου και τα μανιταρια! Κρεας "λουκουμι", σε αρμονια με το γλυκισμα της πατατας και το εντονο touch των αγριων μανιταριων αλλα και το θυμαρι που μοσχομυριζε.

- Κρυα σουπα φραουλας με αρωμα λουιζα και σορμπε λαϊμ: Ενα απο τα δυο μεγαλα ατου του εστιατοριου ειναι τα γλυκα (το αλλο ειναι τα κοκτεϊλς). Πραγματικα απολαυστικο επιδορπιο, ενθουσιαζει το λατρη της φραουλας και οχι μονο! Το σορμπε λαϊμ επισης τελειο και σε ικανοποιητικη ποσοτητα. Μεγαλες ηταν γενικα οι ποσοτητες, ανελπιστα ευχαριστο αυτο και σιγουρα ενα μπονους για το εστιατοριο.
Το μενου περιελαμβανε ενα ποτηρι digestivo (Aegean Spritz) και μειναμε εκει καθως η λιστα κρασιων ηταν αρκετα περιορισμενη αλλα και με αναιτια τσιμπημενες τιμες ενω αφησαμε τα (φαινομενικα ενδιαφεροντα κοκτεϊλς) για απολαυση σε μια ξεχωριστη μας επισκεψη. Ναι, θα ξαναπηγαινα στο Τσιλερς, μονο ομως για κοκτεϊλ ή -γιατι οχι και- γλυκο, οχι ομως και για φαγητο αφου οι τιμες του το καθιστουν αποτρεπτικο -στα 45+€ (μπορει να πιανει και την κατηγορια 50-64) υπαρχουν πολλες καλυτερες επιλογες-. Ακομη και με την προσφορα του ειδικου μενου θεωρησα πολλα τα χρηματα.

Το σερβις ηταν απο διακριτικο μεχρι... ξεχασιαρικο, παντως ο ιδιοκτητης, που ετυχε να τον γνωρισουμε, ευγενεστατος, φιλικος και ακρως εξυπηρετικος.
Ναι λοιπον για το περιβαλλον, τη θεα, τα γλυκα και τα κοκτεϊλς, ΟΧΙ για τις τιμες.

02 Αυγ 2016

Πήγαμε στο ziller's καθημερινή, λίγο πριν τη δυση του ηλίου, για φαγητο, 3 άτομα.
Το κτίριο εξαιρετικό, η θέα επισης.
Ο κατάλογος μικρός, κατι το οποίο για μένα ειναι πάντα θετικό.
Τιμές στα πρώτα απο 13-15, στα κυρίως 19-26.
Παραγγείλαμε και οι τρεις το ίδιο πιάτο, τα γεμιστά ραβιολι, και για πρώτο τους γίγαντες Πρεσπών.
Για ποτό, πήραμε cocktail και κρασί.

Το προβλημα ξεκινάει απο εδω και πέρα:
Κατα λαθος παραγγείλαμε 4 ποτά, γεγονός που δεν προβλημάτισε καθόλου την κοπέλα που πήρε την παραγγελια (3 άτομα να παραγγέλνουμε 4 ποτά). Όταν ήρθαν τα 4 ποτά και καταλάβαμε το λαθος, μας είπε εαν θελουμε "να βάλει το ενα στον πάγο". Συμφωνήσαμε, αλλα μετα απο λίγο ήρθε ένας άλλος σερβιτόρος και μας άφησε το cocktail στο τραπέζι, λέγοντας οτι "μεσα θα πεταχτεί, αφηστε το εδω και ας νερωσει". Και το άφησε. Και "νέρωσε".

Μετα ήρθαν τα κυρίως, όπου στην απορία μας "πού ειναι το πρώτο πιάτο" ήρθε η σερβιτόρα, η οποία μιας είπε οτι ξέχασε να το σημειώσει και μας πρότεινε να το φέρει μετά τα κυρίως (! ).
Φυσικα καμια μας δεν ήθελε μετα το κυρίως να φάει το πρώτο, όποτε αρνηθήκαμε.

Τα ραβιολι ηταν καλά, χωρις να ειναι κατι το εξαιρετικό, σχετικά καλή ποσότητα (εαν έχεις φάει και πρώτο πιάτο), με περισσότερα ίσως σάλτσα απ´ οτι έπρεπε, γιατι πλησίαζαν τη σούπα. Είχα τις καλύτερες εντυπώσεις απο την Κ. Φάκλαρη, όταν ηταν στο Urban στο Γκάζι (περίπου πριν 8 χρόνια) όπου για την μαγειρική της και μονο είμασταν θαμώνες. Δυστυχώς δεν έχω άποψη για κανενα άλλο πιάτο, μπορει κάποια αλλα να ειναι ιδιαίτερα.

Το σοβαρό προβλημα πάντως ειναι στο σέρβις. Δεν μπορει να έχεις για παραγγελια τρία ίδια πιάτα και ενα πρώτο, και το πρώτο να το ξεχνάς. Σε μεγάλη παραγγελια θα το δεχόμουν ευκολότερα, αν και εκεί φαίνεται ο επαγγελματίας.

Όπως αρνητική εντύπωση μου έκανε και το γεγονός οτι χρέωσαν κανονικά το επιπλέον cocktail, το οποίο σαφώς απο δικό μας λαθος παραγγείλαμε, αλλα έστω για να "ισοφαρίσουν" το λαθος με το ξεχασμένο πρώτο πιάτο, θα μπορούσαν να μην το χρεώσουν.

Η θέα φυσικα εξαιρετική, αλλα απο μόνη της δεν αρκεί. Δεν κανει η θέα ενα μαγαζί καλό, αλλα δυστυχώς επικρατεί η άποψη οτι όταν έχεις θέα, δεν χρειάζεται να προσπαθείς και πολυ.
Για τα τρία κυρίως και τα τέσσερα ποτά δώσαμε 33€ το άτομο.

Δεν θα ξαναπήγαινα, ίσως μονο για ενα ποτό και αυτο λόγω θέας.

17 Αυγ 2016

Επισκεφθήκαμε το εν λόγω κατάστημα μια Τρίτη του Αυγούστου με κράτηση. Η παρέα αποτελείτο από δυο ζευγάρια. Την κράτηση την έκαναν οι φίλοι μας που είχαν ακούσει καλά λόγια για το εστιατόριο και ήθελαν να το επισκεφθούν.

Ο χώρος ΠΑΡΑ πολύ ωραίος, ειδικά αν ζητήσεις ένα από τα μπροστινά τραπεζάκια.
Θα προσπαθήσω να θυμηθώ λεπτομέρειες γιατί έχουν περάσει κάποιες μέρες από την επίσκεψή μας.

Η παραγγελία μας ήταν:
Μια σαλάτα από αυτές που έχουν στον κατάλογο με διάφορα λαχανικά (δε θυμάμαι ακριβώς) και αντί για το φρούτο που αναγράφεται στον κατάλογο μας ενημέρωσαν οτι υπήρχε αλλαγή και η σαλάτα ήταν με σύκο. Αδιάφορη θα έλεγα.

Ένα γεμιστό ζυμαρικό-νομίζω ραβιόλι-πολύ νόστιμο.

3 λαβράκια με ρεβύθια. Το λαβράκι πολύ ωραίο. Τα ρεβύθια ήθελαν κι άλλο βράσιμο!

1 ριζότο κάπως σαν γεμιστά. Νόστιμο πιάτο.

Για ποτό πήραμε μαλαγουζιά. Ωραίο κρασί και σε ωραία θερμοκρασία.

Στην αρχή μας έφεραν και ένα ντιπ με φάβα πολύ νοστιμο και ωραίο ψωμάκι.

Αυτή ήταν συνοπτικά η αποτίμηση της εμπειρίας μας. Σημειώνεται οτι το μαγαζί ήταν γεμάτο και τα παιδιά που σέρβιραν ευγενικά. Τα κυρίως πρέπει να πω οτι καθυστέρησαν....

Λογαριασμός: 155 euro

Συνοψίζοντας τα παραπάνω, το προτείνω ειδικά λόγω της προνομιακής θέσης του αλλά και μιας πολύ αξιοπρεπούς γευστικής εμπειρίας. Απλά πιστεύω οτι το 3/4 στη γεύση είναι βαθμολογία καλύτερων επιδόσεων από τη συγκεκριμένη.

17 Ιουν 2016

Ξεχωριστή έξοδος για εμάς, οπότε και είχαμε κάνει κράτηση για επτά άτομα Σάββατο βράδυ από τα μέσα της εβδομάδας. Στην κράτησή μας αναφέραμε ότι θα είναι ιδιαίτερη βραδιά και πράγματι κατά την άφιξή μας είχαμε το τραπέζι με την καλύτερη θέα! Η θέα, που ήταν και ο λόγος που είχαμε αποφασίσει να πάμε, είναι εκπληκτική πραγματικά, Ακρόπολη στο κέντρο και η Μητρόπολη από την άλλη μεριά.

Το εστιατόριο βρίσκεται στο roof bar του ξενοδοχείου Zillers στο οποίο μπαίνει κανείς από μια στενή πόρτα. Από την είσοδο ανεβήκαμε με το ασανσέρ (σημείωση για όσους πάσχουν από υψοφοβία - βγαίνοντας από το ασανσερ πατάς σε γυάλινο πάτωμα που από κάτω έχει σχάρα), διασχίσαμε το μπαρ και βγήκαμε στην ταράτσα. μεσαίου μεγέθους. Τα τραπέζια δεν είναι πάρα πολλά ούτε έχουν όλα εξίσου καλή θέα, οπότε συνίσταται η κράτηση.
Με το που καθίσαμε ήρθανε οι κατάλογοι και ερωτηθήκαμε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή από τη βρύση και το φέρανε αμέσως (για το ψωμί επίσης μας ρωτήσανε - χρέωση 1.5 ευρώ). Επιλέξαμε coctail από μια καλή λίστα (τιμές 9 -11 ευρώ, τα περισσότερα έχουν ginger μέσα) τα 3 που δοκιμάσαμε ήταν πολύ ωραία και καλής ποιότητας.

Όσον αφορά το μενού, η κάρτα των κυρίως είναι πολύ μικρή και περιλαμβάνει δύο πιάτα με μακαρόνια, 3 ειδών burger, ένα πιάτο με μοσχάρι, ένα με λαβράκι και ένα με κοτόπουλο (παρακαλώ συγχωρήστε με αν ξέχασα κάποιο πιάτο). Σημειώνω ότι υπάρχει μια μεγάλη διαφοροποίηση στις τιμές με κάποια πιάτα στα 14-15 ευρώ και κάποια στα 26-28 ενω δεν υπάρχουν ενδιάμεσες επιλογές. Υπήρχανε επίσης δύο κυρίως ημέρας και ένα ορεκτικό, 4-5 σαλάτες, μερικά ορεκτικά, και 4 γλυκά. Εδώ έγινε το πρώτο σφάλμα της βραδιάς καθώς μας ενημέρωσαν ότι τα μοσχαρίσια burger δεν ήταν διαθέσιμα. Τελικά παραγγείλαμε burger σολωμού, το λαβράκι και τα δύο πιάτα μακαρόνια. Το δικό μου πιάτο ήταν αυτό που μου είχε ακουστεί πιο ενδιαφέρον από τον κατάλογο, το λαυράκι πάνω σε ρεβίθια, με chorizo - ήταν λίγο απογοητευτικο αφενός γιατί το λαυράκι ήταν το μισό του μισού αφετέρου γιατί τα ρεβύθια δεν είχαν καμμία ιδιαίτερη γεύση και ήταν και λίγο παραπάνω al dente από το συνηθισμένο. Το λαυράκι πάντως ήταν εξαιρετικό. Για όλα τα υπόλοιπα πιάτα δε δοκίμασα μεν αλλά άκουσα πολύ καλά λόγια δε, οπότε μάλλον ήμουνα η ατυχής εξαίρεση κατά τα φαινόμενα. Παραγγείλαμε επισης τη σαλάτα με το ανθότυρο, το ορεκτικό ημέρας που ήταν πίτα με αρνάκι και τα 3 γλυκά, τιραμισού, σουφλέ και μοχίτο με μασκαρπόνε. Το τελευταίο ήταν καλό απλώς, τα άλλα δύο ήταν εξαιρετικά ειδίως το τιραμισού.

Το σερβις ήταν πολύ καλό, διακριτικό αλλά παρών όταν έπρεπε και τα ποτήρια μας είχανε συνέχεια νερό. Διέκρινα μια πολύ ελαφριά αμηχανία σε κάποιες στιγμές, φαντάζομαι ότι αυτό οφείλεται εν μέρη στο ότι το εστιατόριο είναι καινούριο και εν μέρη στο ότι μια μεγάλη παρέα είναι πάντα πιο δύσκολο να εξυπηρετηθεί. Μικρή αρνητική σημείωση και για την τουαλέτα που αφενός δεν προσφέρει ιδιωτικότητα καθώς οι νιπτήρες έχουν οτική επαφή με το εστιατόριο και από το μπαρ και από τη βεράντα και αφετέρου είναι στενές και μέτριας καθαριότητας συνεπώς αποφύγετε οι κυρίες τις μακριές φούστες και φορέματα και τα φαρδιά παντελόνια. Θα πρότεινα ο κάδος αποριμμάτων να μεταφερθεί στο βάθος της τουαλέτας από την πόρτα.
Για τη λίστα των κρασιών δεν έχω άποψη.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε 40 ευρώ το άτομο - ποσό που το θεωρώ δίκαιο για την ποιότητα, τα πράγματα που πήραμε, και την τοποθεσία. Στα μείον ήταν τα μοσχαρίσια burger που δεν υπήρχαν, το κυρίως μου που περίμενα να έχει πιο ιδιαίτερη γεύση και οι τουαλέτες. Παρόλα αυτά ευχαριστήθηκα απίστευτα τη βραδιά, όπως και οι συνδαιτημόνες μου και έφυγα με καλή διάθεση. Θα ξαναπάω σίγουρα αν και θα προτιμήσω κάποιο άλλο πιάτο.

Μητροπόλεως 54, Πλατεία Μητρόπολης