UBERNESS

Fun Restaurants

Λαχαναγορά, Αγ. Ιωάννη Ρέντη [Χάρτης]

POP UP ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΛΑΧΑΝΑΓΟΡΑ

Fun Restaurants - Ρέντη, Αθήνα

Τον Έκτορα Μποτρίνι τον κάνω πολύ κέφι αν και αμφιβάλλω για την πλειοψηφία του κόσμου. Σε πρόσφατη συνέντευξη του στην εκπομπή του Γρηγόρη Αρναούτογλου ανάμεσα σε άλλα, είπε πως "Γευσιγνώστης δεν γίνεσαι, δεν υπάρχει κάποια σχολή δηλαδή για να τη βγάλεις κλπ κλπ... Βγαίνει ο καθένας με το ψευδώνυμο Μαριος77, Black Mamba 33 και λέει έφαγα εκεί και δεν ήταν καλό το πιάτο αυτό κλπ κλπ κλπ"...

Που θέλω να καταλήξω;Στο ότι ένα αντίστοιχο σάιτ είναι και το δικό μας όπου κάνουμε ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ κριτική και στη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών δεν έχουμε κάτι να κερδίσουμε αν υποβάλλουμε μια θετική ή αρνητική κριτική. Ξεκινάω έτσι την κριτική μου σαν μια "δικαιολογία" για τη σχετική απογοήτευση που αποκόμισα από την επίσκεψη μου στη νέα επιχειρηματική ιδέα του συμπαθέστατου Βασίλη Καλλίδη που από την εκπομπή Food and the city ξεκίνησα να τον μαθαίνω και να με κερδίζει με την όλη πορεία του, χωρίς πολλές φαμφάρες. Προς Θεού, η δική μου κριτική δεν έχει σε καμία περίπτωση την πρόθεση να "μειώσει" την εώς τώρα πορεία του....

Γενικότερα ο Καλλίδης είναι πιο πολύ του δρόμου παρά του σαλονιού και πολύ μου αρέσει αυτό αφού δεν φοβάται να τσαλακώσει την εικόνα του. Από την άλλη όμως, ενώ εδώ και αρκετό καιρό διάβαζα για το νέο του εγχείρημα.... δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, ούτε ότι πρόκειται για κάτι που θα αλλάξει τον χάρτη και θα μπει κάτι νέο στη ζωή μας. Ίσα ίσα που μου φάνηκε μια από τα ίδια με περιτύλιγμα.

Γιατί ναι μεν θέλουμε να είμαστε παιδιά του λαού και να διατηρούμε χαμηλό προφίλ, οι τιμές όμως αλλά και οι όλες παροχές δεν φανερώνουν αυτό αλλά μια προσπάθεια για εξαργύρωση της φήμης. Πολύ με στεναχωρούν τα γραφόμενά μου όμως πρέπει να διαλέξεις τι είσαι και σε ποιούς απευθύνεσαι. Γιατί ναι μεν στο Μαρούσι μπορείς να υποστηρίξεις αυτό που είσαι και χρεώνεις αλλά στη λαχαναγορά του Ρέντη, δίπλα από τα φορτηγά και σε έναν χώρο άσχετο με εστίαση όταν μου χρεώνεις αναλογικά τα ίδια ή και περισσότερα με καλό εστιατόριο, μάλλον κάπου χάσαμε τον προορισμό μας. Ίσως γι'αυτό και η "κάλυψη" ότι θα λειτουργήσει για ένα χρόνο. Πολύ καλό μάρκετινγκ. Όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε.

Δεν γίνεται να τρως σε χώρο που δεν έχει τίποτα απολύτως, με πλαστικά τραπέζια και καρέκλες, να τρως σε χάρτινα κουτάκια με πλαστικά μαχαιροπίρουνα και να πίνεις μπύρα σε πλαστικό ποτηράκι, όταν ακόμα και η παραγγελία είναι self-service. Πας, παραγγέλνεις και πληρώνεις και μετά από λίγο σε φωνάζουν. Για να μην παρεξηγούμαι, δεν με χαλάει καθόλου το όλο ύφος. Ειδικά το καλοκαίρι μπορείς να κάνεις μια βολτίτσα και μετά να κάτσεις να χαλαρώσεις. Το ίδιο έκαναν και πολλά άλλα ζευγάρια ηλικίας 25-35. Μάλλον ήθελαν και αυτοί να τσεκάρουν τι, πως, γιατί.

Δεν πτοηθήκαμε καθόλου, άλλωστε είχε προηγηθεί η φιέστα του μπάσκετ στο ΣΕΦ, οπότε βρήκαμε και εμείς την ευκαιρία 2 άτομα (σημειώστε το), Πέμπτη 2/6/2016 κατά τις 23.00...

Όπως μπαίνετε στη λαχαναγορά κάνετε αριστερά και μετά από 50 μέτρα δεξιά. Είναι πολύ κοντά λοιπόν και φυσικά δεν θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε. Για τον χώρο αναφέρθηκα παραπάνω. Το απόλυτο τίποτα. Οι τουαλέτες πάντως 2 για κάθε φύλο ήταν σε καλό επίπεδο καθαριότητας. Το προβληματάκι ήταν πως ενώ γνωρίζαμε που πηγαίναμε, δεν υπολογίζαμε ότι τρώγοντας θα μας ενοχλούσαν και κάποια μυρμηγκάκια....

Ο κατάλογος πολύ μικρός. Παραγγείλαμε:

- Κεφτέδες από μοσχάρι και χοιρινό στα 7 ευρώ, συνοδευόντουσαν με τηγανιτές πατάτες. Αρκετά κρεατένιοι, δεν μπορώ να τους χαρακτηρίσω ελαφροτηγανισμένους, ούτε όμως και πέτρα για το στομάχι.

- Guacamole: Σαλάτα αβοκάντο με sour cream και τοματίνια στα 6 ευρώ. Την πήραμε συνοδευτική για τα κρέατα. Φρέσκα τοματίνια, δροσερό αποτέλεσμα χωρίς να ξετρελάνει πάντως. Που ήταν τοποθετημένη;Σε πλαστικό κυπελάκι... από αυτά που παίρνεις ατομικό τσιζκέικ ζαχαροπλαστείου. Δείτε και την τιμή πιο πάνω.

- Crispy Pork Belly στα 9 ευρώ. Ψητή και τηγανιτή πανσέτα με γλυκόξινη σως στα 9 ευρώ. Πράγματι, υπήρχαν 2 σως γλυκιές, η μια πιο παχύρευστη. Αρκετές πατάτες τηγανιτές. Η πανσέτα ενώ είχε όλα τα φόντα και ήταν και καλή μερίδα... χμμ. Στο άνω μέρος της είχε αρκετό λίπος και μάλλον αυτό ήταν που μας πείραξε και το στομάχι. Στο κάτω μέρος ήταν τρυφερή, συνοδευόταν καλά από τις σως, σχετικά χορταστική.

- Άλφα weiss 500 μλ στα 2.5 ευρώ.
- Άλφα κουτάκι 330 μλ στο 1.5 ευρώ.

- Grand gateau στα 12 ευρώ. Τηγανιτό κρουασάν με κανέλα, ζάχαρη και σοκολάτα με πραλίνα. Όντως καλοφτιαγμένο και πλούσιο σε γεύση, αρκετό για 2 άτομα. Η πραλίνα τυλίγει το μαλακό ψωμάκι (δεν δίνει αίσθηση κρουασάν) και σε κάνει να μη σταματάς. Η τιμή όμως;

Σύνολο στα 38 ευρώ.

Ο υπόλοιπος κατάλογος περιλαμβάνει τηγανιτό κοτόπουλο στα 8 ευρώ, χοτ ντογκ στα 3.5 ευρώ, σαλάτα με τοματίνια-αγγούρι και σως αβοκάντο στα 4 ευρώ και πατάτες στα 3.5 ευρώ. Μην ξεχάσω και την Veuve Clicquot στα 80 ευρώ. Γιατί όταν πας να φας κάτι στην καντίνα και διψάσεις, μια σαμπάνια σε πλαστικό ποτήρι είναι ότι πρέπει. Μάλλον είχαν διάθεση τρολαρίσματος!

Συμπερασματικά: Νομίζω πως τα είπα όλα παραπάνω. Αν θέλουμε κοντά 20 ευρώ για να χορτάσουμε σε τέτοιο περιβάλλον (και μετά να τρέχουμε κιόλας, ίσως ήταν τυχαίο βέβαια), ε κάπου χάσαμε τη διαδρομή...

Υποτίθεται πως η ιδέα είναι καινοτόμα, εγώ είδα όμως μια προσπάθεια εξαργύρωσης της φήμης. Έχουν καταλάβει πως αυτό έχει ημερομηνία λήξης, γι'αυτό και η πρώιμη τοποθέτηση τους πως θα λειτουργήσουν για λίγο. Με τόση υπερπληροφόρηση πλέον και η κουτσή Μαρία γνωρίζει τους σεφ. Δεν είναι και λίγο να λες "θα πάω να φάω στο μαγαζί του Καλλίδη" και να σου λένε "αχ ναι, θέλω και γω γιατί πολύ τον συμπαθώ".

Θα ξαναπήγαινα μόνο υπό προυποθέσεις και πραγματικά αν δεν πεινούσα πολύ... Περίμενα περισσότερα...

Χρέωση:1 ευρώ για κάθε λεπτό παραμονής!

Fun Restaurants - Ρέντη, Αθήνα

Uberness!!!! Ειμαι γενικα της λογικης οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι! Ομως για το συγκεκριμενο μαγαζι υπαρχει καταιγισμος πληροφοριων σε αρθρα, συνοδευομενα με πολλες και ακρως δελεαστικες φωτογραφιες. Ολα τονιζαν το γευστικο μεν φαγητο που συνοδευεται απο πολλες θερμιδες, αρα δεν ειχα παρα να το δοκιμασω.
Ενα βραδυ μετα απο προπονηση με διαθεση για αρκετο και λιπαρο φαγητο (οσο αντιφατικο και αν ακουγεται) το επισκεφτηκαμε δυο ατομα καθως η τοποθεσια ειναι αρκετα βολικη για εμας.

Ο χωρος μεσα στη λαχαναγορα, δεν ειναι κατι ιδαιτερο αρκετα φωτεινος, σε στυλ βιομηχανικο, αρκετα επιτηδευμενο θα ελεγα. Εξω εχει μερικα τραπεζια πλαστικα και αντιστοιχες καρεκλες.
Η εξυπηρετηση αρκετα καλη με ευγενια μεν αλλα ουσιαστικα μιλαμε για self service, oποτε για αυτο και μειον μια ντοματουλα. Επισης τα παντα σερβιρονται σε ειδη μιας χρησεως, σε γενικες γραμμες δεν με πολυενοχλει αλλα τουλαχιστον τα μαχαιροπηρουνα θα τα ηθελα κανονικα.

Στα της γευσης τωρα εχοντας δει τοσες φωτογραφιες και με διαθεση να δοκιμασουμε αρκετα, πηραμε μια μεριδα πανσετα (λιπαρη μεν, αναμενομενο δε, για μενα γευστικη αρκετα μου θυμησε, κατι γουρουνοπουλες σε πανηγυρια), μια μεριδα κοτοπουλο τηγανιτο (για το ειδος του επισης νοστιμο) και ενα χοτ ντογκ τηγανιτο και αυτο (ηταν το μονο που δε μου αρεσε γευστικα δεν μπορω να εστιασω τι ελλειπε). Συνοδευσαμε το φαγητο με δυο αναψυκτικα, απαραιτητα.

Οσον αφορα το οικονομικο οι μεριδες κοστιζουν 7-9 ευρω και το χοτ ντογκ 3,5 ευρω, ολα συνοδευονται απο αρκετες πατατες, οποτε ειναι χορταστικα. Τα αναψυκτικα με 1ευρω. Θα μπορουσε πολυ καλυτερα για το ειδος που πρεσβευει. Βεβαια μιλαμε για εναν γνωστο-τηλεοπτικο σεφ, με καλο promotion οποτε ισως δεν το χρειαζεται.

Τελος, να σημειωσω οτι ο καταλογος εχει μερικες ακομη επιλογες οπως σαλατες και ενα γλυκο (κρουασαν τηγανιτο με ζαχαρη και σοκολατα, το οποιο θελω πολυ να δοκιμασω).
Εγω θα επανελθω για να δοκιμασω τα πολυδιαφημισμενα κεφτεδακια του Καλλιδη και το κρουασαν. Σε γενικες γραμμες το προτεινω ως ενα εναλλακτικο street food που ομως βασιζεται σε γνωστες γευσεις. Μην ξεχνατε βεβαιως βεβαιως δεν ειναι σε καμια περιπτωση για οσους βρισκονται σε διαιτα-διατροφη.

Fun Restaurants - Ρέντη, Αθήνα

Πρώτη φορά αργώ τόσο πολύ να γράψω για ένα χώρο φαγητού. Έχουν περάσει περισσότερες από 15 ημέρες που επισκέφθηκα το τελευταίο εγχείρημα του Βασίλη Καλλίδη. Ο λόγος που καθυστέρησα τόσο, ήταν γιατί σκεφτόμουν αν θα έχει κάποια αξία η γνώμη μου για ένα project που έχει ημερομηνία λήξης. Ύστερα όμως σκέφτηκα πως κάθε είδους κριτική είναι χρήσιμη, ακόμα και αν κάποιοι δεν προλάβουν να ζήσουν την εμπειρία του Uberness.

Τον Καλλίδη τον γνώρισα από την εκπομπή του στην τηλεόραση, Food and the city, με το τόσο ενδιαφέρον οδοιπορικό στα φαγάδικα της Αθήνας, και στη συνέχεια στο Άνετον, το πολύ καλό εστιατόριο του στο Μαρούσι, που άνοιξε τα χρόνια της ευημερίας στη χώρα των νεόπλουτων, που ορκίζονται στα γκουρμέ πιάτα. Είναι ο σεφ που τολμά και αγαπά την πρωτοτυπία.

Πρωτότυπο και τολμηρό ήταν και αυτό που επιχείρησε στην λαχαναγορά του Ρέντη, να ανοίξει ένα καθαρό «βρώμικο» και να ταράξει τα λιμνάζοντα ύδατα του χώρου εστίασης.

Η μετάβαση στο χώρο δύσκολη γι’ αυτούς που δεν ξέρουν την περιοχή. Εμείς χάσαμε ένα τέταρτο περίπου κάνοντας κύκλους, αλλά κάποια στιγμή το βρίσκεις και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο χώρος ήταν όπως ακριβώς το περίμενα. Μεγάλος, διαμπερής, με μερικά άσπρα πλακάκια να έχουν απομείνει στους τοίχους, μαρτυρώντας την προηγούμενη χρήση του ως χώρο κρεοπωλείων. Σκουριασμένα δοκάρια, ρετρό διαφημίσεις και ένα ρολόι κρεμασμένο στην οροφή που μετρά αντίστροφα το χρόνο μέχρι την ημερομηνία λήξης. Πέραν όλων αυτών η μόνη παρέμβαση στο χώρο είναι οι τουαλέτες, πάρα πολύ καθαρές, και η επαγγελματική κουζίνα. Τραπέζια και καρέκλες τα γνωστά άσπρα πλαστικά.

Ο κατάλογος μικρός. Μία σαλάτα, κινέζικα dim sum, κεφτεδάκια, φιλέτο κοτόπουλο σε burger, μοσχαρίσιο burger, hot dog, πατάτες σκέτες ή με παρμεζάνα, μαγιονέζα και σκόρδο. Για γλυκό το Grand Gateau (! ), δηλαδή κρουασάν τηγανιτό με κανέλα, ζάχαρη και σοκολάτα πραλίνα ριγμένη από πάνω.

Για να πιεις έχει μπύρες, αναψυκτικά, κρασί αλλά και μοχίτο. Επίσης σαμπάνια Veuve Clicquot (!! ), 80 ευρώ το μπουκάλι, αν δεν σε πειράζει να την πιεις σε πλαστικό ποτήρι!

Η διαδικασία απλή, όπως στα fast food. Διαλέγεις από τον κατάλογο, παραγγέλνεις στο ταμείο και πληρώνεις παίρνοντας το νούμερο σου. Κάθεσαι στην πλαστική τραπεζαρία και περιμένεις με προσοχή να ακούσεις να φωνάζουν το νούμερο της παραγγελίας σου για να πάρεις το δίσκο σου. Χάρτινα σερβίτσια, πλαστικά ποτήρια, πλαστικά μαχαιροπήρουνα. Όλα καλά. Καμία αντίρρηση ως προς αυτό.

Το πρόβλημά μου είναι η σχέση ποιότητας-τιμής. Πρόχειρο φαγητό μεν, αλλά σε όλα τα επαινετικά και προτρεπτικά άρθρα που διάβασα, υποτίθεται ότι ήταν ανώτερης ποιότητας, γεγονός που έδινε αξία στο όλο εγχείρημα.
Εγώ αυτό δεν το είδα πουθενά. Παραγγείλαμε σχεδόν όλο τον κατάλογο, από ένα είδος στο καθένα, για να μοιραστούμε τις γεύσεις.

Τα dim sum αδιάφορα (9 ευρώ). Τα κεφτεδάκια απογοητευτικά στη γεύση, μου φάνηκαν σαν τα τυποποιημένα και προτηγανισμένα, με τις τυποποιημένες πατάτες που τα συνόδευαν μισοκαμμένες. Το hot dog καλό, αλλά πολύ μικρό σαν μερίδα παρόλο που το συνόδευαν και αυτό τηγανιτές πατάτες (5,50 ευρώ). Το μοσχαρίσιο burger μέτριο, έχουμε φάει και πιο νόστιμα. Αυτό που ήταν πιο καλό απ’ όλα ήταν το burger από φιλέτο κοτόπουλου.
Στο τέλος το γλυκό με την επιβλητική ονομασία Grand Gateau, ήτανκαλό, αλλά όχι για 12 ευρώ.

Για όλα αυτά με μια μικρή μπύρα ΒΙΟΣ, ένα κουτάκι coca –cola και ένα μικρό μπουκαλάκι νερό, πληρώσαμε 52 ευρώ! Αρκετά τσουχτερός λογαριασμός για πλαστικό φαγητό. Γιατί δυστυχώς δεν ίσχυσε αυτό που διάβασα στα προτρεπτικά άρθρα, ότι το φαγητό τρώγεται μεν σε περιβάλλον fast food, αλλά είναι επιπέδου εστιατορίου.

Και αυτό είναι και το πρόβλημα. Δεν γίνεται να διαβάζεις διθυραμβικά άρθρα από δημοσιογράφους που ασχολούνται με τις κριτικές εστιατορίων, μπλόγκερς και άλλους «σχετικούς» για ποιότητα φαγητού που τελικά διαπιστώνεις ότι δεν ανταποκρίνεται στις περιγραφές τους. Κατανοώ ότι σεφ, κριτικοί και παρουσιαστές εκπομπών μαγειρικής είναι φίλοι μεταξύ τους και πρέπει να αλληλοϋποστηρίζονται, μια και λειτουργούν στον ίδιο χώρο, αλλά πιστεύω πως είναι καλύτερα να μην γράφεις τίποτα, παρά να γράφεις, τουλάχιστον, ανακρίβειες.

Να σας συστήσω να μην πάτε δεν έχει νόημα. Σε λίγο κλείνει. Ο στόχος άλλωστε επετεύχθη. Με τη διαφήμιση των συναδέλφων και την περιέργεια του κόσμου για κάθε τι πρωτότυπο η απόσβεση έγινε!

Κρίμα...
Ο κ. Καλλίδης μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής, αλλά δεν φθάνει μόνο αυτό...
Το Ανετον στο Μαρούσι σε κέρδιζε αν και όχι value for money.
Το τελευταίο που απασχολεί στο Uberness είναι ο χώρος, που έχει αισθητική που ταιριάζει στη φιλοσοφία του μαγαζιού (οι καρέκλες θα μπορούσαν να είναι πιο αξιοπρεπείς).
Κρίμα για το φαγητό, αφού η ιδέα θα μπορούσε να υποστηριχθεί ανάλογα.
Μαγιονέζα και σάλτσες του εμπορίου (της σειράς... ), προτηγανισμένες πατάτες σακούλας(της σειράς... ), burger με μπιφτέκι(της σειράς-κατεψυγμένο... )στα 7,5 ευρώ και hot dog με τηγανητό λουκάνικο(! ) μέτριο, που θεώρησαν ότι αξίζει να ανέβει η τιμή του από 3,5 σε 5,5 ευρώ. Και κερασάκι: τυποποιημένο κρουασάν τύπου molto max που τηγανίζουν (! ), περνάνε σε ζάχαρη και περιχύνουν με τύπου νουτέλα στα 12 ευρώ.
Λίγο φαντασία, λίγες φρέσκες πατάτες, ένα ψωμάκι πιο ψαγμένο, λίγο καλύτερης ποιότητας υλικά, λίγο μικρότερο κέρδος...
Τι να πω, αφού αποφάσισε ο κ. Καλλίδης να τιτλοποιήσει το όνομα που έφτιαξε με τόσο κόπο, με αυτό τον τρόπο ας τον κρίνουν οι πελάτες του.
Κρίμα

Fun Restaurants - Ρέντη, Αθήνα

Πολύς θόρυβος έγινε για το νέο εγχείρημα του συμπαθούς Βασίλη Καλίδη. Άνοιξε μαγαζί στη Λαχαναγορά του Ρέντη, για να θυμίζει τα πατσατζίδικα στην κεντρική αγορά της Αθήνας. Είναι pop up εστιατόριο, δηλαδή θα είναι εκεί για κάποιο διάστημα, ένα χρόνο, όπως διάβασα. Θα είναι κάτι σαν μοντέρνα καντίνα. Όλα αυτά συν την αναγνωρισιμότητα του ιδιοκτήτη, δημιούργησαν την είδηση.

Μετά από μία αποτυχημένη προσπάθεια για επίσκεψη, λόγω λανθασμένης πληροφόρησης για το ωράριο λειτουργίας, την Παρασκευή 20/5 το βράδυ βρεθήκαμε με τον καλό μου στην περιοχή κι είπαμε να πάμε και στη λαχαναγορά για φαγητό..
Για να βρείτε πού είναι το UBERNESS (σημαίνει κάτι σαν τεράστιο), αφού μπείτε από την κεντρική πύλη, προχωρήστε ευθεία και ρωτήστε στο περίπτερο. Είναι ο πιο σύντομος τρόπος, για να μην μπερδευτείτε!

Μόλις το βρείτε θα δείτε μία άσπρη τέντα με το όνομα της επιχείρησης τυπωμένο μαζί με διάφορα σύμβολα, όπως τον Ποσειδώνα. Μερικά άσπρα πλαστικά τραπέζια με τις ασορτί καρέκλες θα σας καλωσορίσουν, μόλις πλησιάσετε.
Αρχικά θα σας πω σε ποιες περιπτώσεις είναι καλό να μην πάτε στο UBERNESS.
1ον: Αν σας ενδιαφέρει πολύ ο χώρος. Εδώ ο χώρος έχει δεχτεί την ελάχιστη δυνατή παρέμβαση. Δεν είναι ούτε καν βαμμένος. Ελαφρώς ξυσμένοι τοίχοι, μετά στρώματα της παλιότερης μπογιάς να διακρίνονται. Στο πάτωμα τσιμέντο. Τα πλαστικά έπιπλα που προανέφερα, στρωμένα με χαρτί με την επωνυμία και αλατοπίπερα σε κόκκινο και κίτρινο, δίνουν τον τόνο. Όσοι συνδυάζετε το φαγητό με την πολυτέλεια, δεν είστε στο σωστό μέρος...

2ον: Σε όσους αρέσει ένας κατάλογος με πολλές επιλογές, δεν θα ευχαριστηθούν. Εδώ υπάρχουν 4 είδη κυρίως πιάτων (κεφτεδάκια, κοτόπουλο πανσέτα, χοτ ντογκ), 2 σαλάτες κι ένα γλυκό, αν δε με απατά η μνήμη μου.
3ον: Αν κάνετε οποιαδήποτε δίαιτα (αδυνατίσματος, χολιστερίνης, τριγλυκερίδια κ. α. ) μείνετε μακριά! Δεν θα βρείτε τίποτε διαίτης, εκτός από τις 2 σαλάτες.
Εμείς, πάντως, προσπεράσαμε το θέμα δίαιτα και παραγγείλαμε 1 μερίδα κεφτεδάκια από μοσχάρι και χοιρινό (7€), μία μερίδα κοτόπουλο τηγανιτό (8€) και 1 πράσινη σαλάτα με σος αβοκάντο (4€).

Η παραγγελία γίνεται κατευθείαν στο ταμείο και φωνάζουν το νούμερό σου για να παραλάβεις και να πληρώσεις. Κατάσταση ανάμεσα σε φαστ φουντ και καντίνα. Φυσικά τρως με πλαστικά μαχαιροπίρουνα και ποτήρια.
Όλη την ώρα κατέφταναν παρέες από τη μέση ηλικία και κάτω, με παιδάκια ή χωρίς. Δεν είναι όμως χώρος για να μείνεις πολλή ώρα. Τρως και φεύγεις.
Το προσωπικό ευγενέστατο. Ο χώρος καθαρός.

Τα φαγητά μπαίνουν σε σκαφάκια χάρτινα. Τα κυρίως ήρθαν με πατάτες, πασπαλισμένα με αρκετή γλυκιά πάπρικα, κατά τη γνώμη μου υπερβολική. Οι πατάτες τύπου φαστ φούντ. Αν ήταν σπιτικές θα ήταν πολύ καλύτερα. Οι κεφτέδες ήταν 6 τον αριθμό, αφράτοι και νόστιμοι. Το κοτόπουλο, μία μεγάλη μερίδα (ένα μπούτι, μία φτερούγα κι ένα κομμάτι στήθος), ήρθε με λαχταριστή ξεροψημένη κρούστα (τι σας έλεγα για τη δίαιτα;), ψημένο σωστά μέχρι μέσα! Πολύ νόστιμο. Το μισό το πήρα πακέτο. Η σαλάτα, σε λογική ποσότητα, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Με την πρασινάδα και τη δροσιά της 'έδιωχνε" την πολλή τηγανίλα.

Υπήρχε κι ένα κρουασάν με σοκολάτα στον κατάλογο. Το είδαμε να σερβίρετε σε άλλη παρέα. Ηταν αρκετά μεγάλο. Η τιμή του 12€! Κάπως υπερβολική μου φάνηκε.
Για όλα αυτά, μία μπίρα κι ένα μπουκαλάκι νερό, δώσαμε 22€. Ποσό αρκετά καλό για την ποσότητα και την ποιότητα των εδεσμάτων και λαμβάνοντας βέβαια υπόψη ότι πληρώνεις και το όνομα του Καλίδη, που δεν τον είδαμε πουθενά.
Συμπέρασμα: Καλά ήταν, αλλά δε θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε από την άλλη άκρη της Αθήνας φάτε στο UBERNESS. Αν βρεθείτε στην περιοχή για άλλη δουλειά και κάνετε κέφι το συγκεκριμένο κόνσεπτ, περάστε μία βόλτα.

Fun Restaurants - Ρέντη, Αθήνα

Μην εμπιστεύεσαι μόνο την λογική. Βάλε και λίγο πίστη μέσα

Το uberness είναι μια avant-garde καντινα όπως παρουσιάζεται και στο site της.
Μία καντινα που καταλαμβάνει τρία παλιά κρεοπωλεια μέσα στην κεντρική λαχαναγορα του Ρέντη.

Γενικά σε όλες τις αγορές ανά τον κόσμο υπάρχουν εξαιρετικές γευστικές προτάσεις και νομίζω είναι και τα καλύτερα σημεία που μπορείς να αντιληφθείς την γευστική κουλτούρα του κάθε λαού. Μπορεί το πορτοφόλι του καθενός να μην δύναται να επισκεφτεί καλά εστιατόρια, μια βόλτα όμως στις αγορές για ένα γευστικό σουβενιρ είναι για όλους εφικτό. Εξάλλου οι καλύτερες στιγμές ενός ταξιδιού είναι οι αγορές. Μάλλον για αυτό κι ο Καλλιδης έστησε το συγκεκριμένο κατάστημα στην αγορά. Ταξιδευτης είναι...

Το μενου είναι εμπνευσμένο από τις καντινες της εθνικής οδού και από τις ματαμεσονύχτιες λιγούρες του.
Άρα μην περιμένετε εκλεπτυσμένα πιάτα, εκτός από δύο σαλάτες τα υπόλοιπα πέντε πιάτα συν το ένα γλυκό ετοιμάζονται σε φριτεζα. Μιλάμε για καντινα που παραγγείλεις στο ταμείο και αφού ετοιμαστεί η παραγγελία σου θα την παραλάβεις μόνο σου. Self service δηλαδή όπως είθισται σε τέτοια μέρη.

Το μέρος είναι η επιτομή της cultιλας
Από το μεγάλο τζιμεντενιο τραπέζι που έχει ντυθεί με πλακάκι, τα πλαστικά τραπεζοκαθισματα που μάλλον κατέβηκαν από κάποιο datsun, τους σκουριασμενους τοίχους, τα φώτα νέον, ακόμα και το όνομα που δηλώνει ανώτερος.
Εκεί όμως που ο Σεφ βγάζει επιδεικτικά την γλώσσα του στις απαιτήσεις της εστίασης είναι με την veuve cliquot. Η οποία σερβίρεται σε πλαστικά φλούο ποτήρια, διότι η λαδιλα στα χέρια, ταιριάζει καλύτερα με πλαστικό αντί για κρύσταλλο!!

Το φαγητό είναι το πιο καθαρό βρώμικο της πόλης.
Από τους αφρατους, γεματους μυρωδικα κεφτέδες, το uberdog με το κρεατενιο Φρανκφούρτης, την τραγανη πετσουλα από την τηγανητη πανσετα, ως το ζουμερο κοτόπουλο. Το uberness είναι το μαγαζί που θα φας 100% food porn φαγητό.

Σίγουρα οι τιμές είναι υψηλότερες από τις κλασσικές καντινες.
Οταν όμως βλέπεις την κυρία που έχει καβαλησει τα πενήντα να εργάζεται ως τραπεζοκομος, σε μια εποχή που πουθενά αλλού δεν πρόκειται να έβρισκε εργασία, ούτε και ως λάτζα, τότε λες χαλάλι.

Γιατί το cult ότι και να σαι, άμα δεν το χεις να το φοβάσαι...

Νικόλα λείπεις ήδη....

Fun Restaurants - Ρέντη, Αθήνα

Χθες το βράδυ κατά τις 8,30 επισκεφθήκαμε 2 άτομα το συγκεκριμένο εστιατόριο; (δεν το λες) φαστφουντάδικο ; (ούτε)
Μάλλον εναλλακτική καντίνα κατ' εμέ η πιο κοντινή περιγραφή.
Ο χώρος είναι πολύ μεγάλος, παντού φαίνεται το μπετόν τα σίδερα της κατασκευής, νέον φωτισμός κλπ. απόλυτα εναρμονισμένος με την ατμόσφαιρα της λαχαναγοράς.
Είναι self service, παραγγέλνεις πληρώνεις και φωνάζουν το νούμερο της απόδειξής σου, πας και τα παραλαμβάνεις.

Το φαγητό τώρα είναι η γιορτή της χοληστερίνης.
τόσοοο νόστιμοοο όμως.
Επιλογές λίγες και καλές.
τηγανητο κοτόπουλο, πανσέτα χοιρινή με το λιπάκι της 2 σαλάτες, hot dog, κεφτεδάκια.
Οι μερίδες των κυρίων όπως πρέπει να είναι, άκρως ικανοποιητικές

Μπορεί να ξεχνάω κάτι. Ολα συνοδεύονται από τηγανητές πατάτες με πάπρικα πολύ καλές και αλάδωτες.

Στο δια ταύτα: πήραμε 1 χοιρινή πανσέτα στα 9 € μεγάλη μερίδα ο σύζυγος δε μπόρεσε να τη φάει όλη. Εξαιρετική, τρυφερό το κρέας και κριτσανιστή η πέτσα.

1 κεφτεδάκια τηγανητά στα 7 € καταπληκτικά μυρωδάτα και αλάδωτα.

1 σαλάτα γκουακαμόλε (αβοκάντο, ντοματίνια και μια σος γιαουρτιού) σε ποτήρι πλαστικό, (αυτό μας ξένισε κάπως ) αλλά νοστιμότατη, τσιμπημένη όμως για την ποσότητα στα 6 €

1 μπύρα στα 2.5 €
σύνολο 24,5 €
Δεν βρήκα κάποιο ψεγάδι στο εγχείρημα του κ. Καλλίδη ο οποίος έτυχε να είναι εκεί ευγενέστατος και αεικίνητος. θα ξαναπήγαινα οπωσδήποτε (και θα ξαναπάω εννοείται)..

Fun Restaurants - Ρέντη, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι και μετά από μία ζεστή μέρα και πολύωρη βόλτα στην παραλιακή σε γνωστό πάρκο που πρόσφατα εγκαινιάστηκε, θέλαμε ναι μεν κάτι γρήγορο σε φαγητό, όχι όμως κάποιο ταχυφαγείο-αλυσίδα. Πρόσφατα είχα διαβάσει την κριτική του babis79 σχετικά με το Uberness (αρνητική βέβαια σχετικά, ωστόσο σε κεντρίζει) και καθότι κοντά μας η λαχαναγορά του Ρέντη, συν ότι πίσω από το εν λόγω εγχείριμα είναι ο Καλλίδης, που πραγματικά και πολύ συμπαθώ και ευχαριστημένη είμαι από το Άνετον στο Μαρούσι, είπαμε να πειραματιστούμε και να πάμε προς τα εκεί.
Εύκολο πολύ να το βρει κάποιος, αμέσως αριστερά μόλις μπαίνει κάποιος από την κεντρική είσοδο.
Εξωτερικά όσο και εσωτερικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, με την πλαστική καρέκλα να στοιχειώνει το μαγαζί.
16:00 φτάσαμε και ήταν γεμάτο το μαγαζί μέσα και έξω, με μόλις 2 τραπέζια άδεια.
Η 1η μας θετική εντύπωση ήρθε αμέσως μόλις πλησιάσαμε βλέποντας πάνω στο σκαλάκι και πριν τα εξωτερικά τραπέζια ειδικά διαμορφωμένο χώρο με μικρά αφρώδη τετραγωνάκια και παιχνίδια για τα παιδάκια. Ωραία ιδέα για εμάς τους γονείς με μικρά παιδιά, τα οποία και δεν είναι συνηθισμένα σε αναμονή.
Εσωτερικά, ο χώρος της κουζίνας είναι βιομηχανικού στυλ ενώ το υπόλοιπο μαγαζί απλό με αισθητά τα σημάδια της προηγούμενης χρήσης του χώρου. Για αυτό και 2 ντοματούλες στην κριτική μου. Στο πάνω μέρος ωστόσο υπάρχει ένα χρονόμετρο δείχνοντας τις ώρες που απομένουν μέχρι να κλείσει η εν λόγω "καντίνα", εφόσον άνοιξε για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, όπως διαφημίζουν.
Οι τουαλέτες πολύ καθαρές, όπως και ο υπόλοιπος χώρος, και το προσωπικό πολύ ευγενικό, έτοιμο να σε βοηθήσει με το μενούι ή εξυπηρετήσει γενικά.
Στο φαγητό τώρα. Η ουρά στο ταμείο για να παραγγείλουμε ήταν κάπως μεγάλη, ωστόσο ο χρόνος αναμονής ήταν μόλις 10'. Ως σελφ-σέρβις, περιμένεις να σε φωνάξουν για να παραλάβεις το δίσκο με το φαγητό σου, που σε εμάς η αναμονή ήταν 20'. Είχαμε το νούμερο 45 και ήταν την ώρα της παραγγελίας μας στο Νο32. Βέβαια, με 2 μικρά παιδιά να τα κυνηγάς και να παίζεις μαζί τους, ο χρόνος πετάει στην κυριολεξία.
Παραγγείλαμε: ένα Hot-dog (5.50 Ευρώ) που έρχεται μαζί με πατάτες, και έχει ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι, κέτσαπ-μουστάρδα, πίκλες και μία άλλη σάλτσα που το κάνει ιδιαίτερο. Καλή τιμή για την ποσότητα και πραγματικά πολύ νόστιμο. Εϊναι κάτι που μπορεί κάποιος να έχει ξαναφάει, ωστόσο είναι στα 3 τοπ για εμένα της Αθήνας. Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στις τηγανιτές πατάτες του, που και καθόλου λαδίλα είχαν και πασπαλισμένες ήταν με καπνιστή πάπρικα και με κάποιο άλλο μπαχαρικό που έδιναν νοστιμότατη γεύση. Για αυτές και μόνο αξίζει να πάει κάποιος εκεί.
Πήραμε τα κλασσικά κεφτεδάκια (4 τμχ. ) με πατάτες και αυτά στα 5.50 Ευρώ. Νόστιμα και μαμαδίστικα, τα μικρά μας τα λάτρεψαν.
Επίσης πήραμε ένα μπέργκερ κοτόπουλου, για το οποίο μας μίλησε και ο ίδιος ο σεφ καθώς βρισκόταν στο χώρο. Πολύ σημαντικό, που μου άρεσε όταν το είδα, είναι το γεγονός ότι το κοτόπουλο παναριζόταν εκείνη την ώρα, πριν μπει στη φριτέζα. Καθόλου λιπαρό, γευστικότατο, μαλακό εσωτερικά και τραγανό εξωτερικά και με ένα ιαπωνικής προέλευσης αγγουράκι να του δίνει ωραία επίγευση. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα εάν καταλήξετε εκεί. Η τιμή βέβαια μαζί με πατάτες ανέρχεται στα 9 ευρώ, υπερτιμημένο κυρίως για το γεγονός ότι και σελφ-σέρβις είναι και απλά μία καντίνα στην ουσία. Στην ίδια τιμή και το burger με μπιφτέκι και πατάτες που πήρε ο συζυγός μου. Το μπιφτέκι ήταν τόσο όσο έπρεπε, για τα δικά μας γούστα πάντα, ψημένο, ροζ εσωτερικά και ζουμερό, με την ανάλογη κρούστα ψησίματος εξωτερικά.
Για όλα αυτά μαζί με ένα κουτάκι αναψυκτικό πληρώσαμε 30 ευρώ.
Σίγουρα θα ξαναπάω τόσο για τις πατάτες του όσο και για το μπέργκερ του κοτόπουλου. Πιστεύω ότι πρόκειται για μια τίμια εκδοχή φαγητού του δρόμου, που ταυτόχρονα προσελκύει και περ/ρο κόσμο στη λαχαναγορά.

Fun Restaurants - Ρέντη, Αθήνα

The word "chef" is derived (and shortened) from the term chef de cuisine, the director or head of a kitchen.

Επομένως ο chef του κάθε εστιατορίου έχει τον άχαρο ρόλο του να προσέχει ώστε όλες οι λεπτομέρειες να είναι στην θέση τους. Πιστεύω ότι ο Βασίλης Καλλίδης που μου είναι πολύ συμπαθής μέσα από τα βιβλία αλλά και τα μαγειρικά clips που έχω δει από τις εκπομπές του δεν θα ήταν ευχαριστημένος με την συνολική κατάσταση που είδαμε όταν επισκεφτήκαμε το Uberness.

O χώρος έχει περιγραφτεί επαρκώς από τους υπόλοιπους και προσωπικά τον βρήκα πολύ ταιριαστό στο πνεύμα του μαγαζιού. Μια τσαχπίνικη πινελιά είναι ο ηλεκτρονικός πίνακας που κάνει αντίστροφη μέτρηση με το πόσα δευτερόλεπτα λειτουργίας απομένουν στο Uberness, το μαγαζί θα λειτουργήσει ένα χρόνο μόνο οπότε καλό είναι για όσους σκοπεύουν να το επισκεφθούν να το λάβουν υπ όψιν τους. Νομίζω θα ήταν καλό με κάποιου είδους σηματοδότηση να γίνεται σαφές ότι πρέπει να προωθηθεί κανείς στο βάθος του μαγαζιού για να δώσει την παραγγελία του στο ταμείο γιατί απ ότι είδα όλοι περιμέναμε μπροστά στους "ψήστες" που είναι και το πρώτο που βλέπεις μπαίνοντας στο μαγαζί.

Οι τιμές θα έλεγα ότι είναι τσιμπημένες γιατί πρόκειται για fast food, είναι βέβαια γκουρμέ, αλλά θεωρώ ότι ένα κλικ πιο κάτω θα ήταν πιο σωστό για το είδος του μαγαζιού.

Τώρα να περάσω στο μεγάλο κατά την άποψή μου αρνητικό, που ήταν το φαγητό. Δοκιμάσαμε 3 από τα 4 προσφερόμενα φαγητά, το τηγανητό κοτόπουλο, την πανσέτα και το χοτ ντογκ. ΚΑΙ τα τρία ήρθαν κρύα / ετοιμασμένα από ώρα στο τραπεζι μας. Η δε πανσέτα, ήταν σκληρή και στεγνή, πράγμα που είναι παράξενο αν σκεφτεί κανείς ότι πρόκειται για το πιο λιπαρό κομμάτι.

Η πράσινη σαλάτα ήταν δροσερότατη με ένα λεμονάτο ντρέσινγκ που της ταίριαζε πολύ, οι συνοδευτικές σαλτσούλες όλως των πιάτων είχαν πολύ ενδιαφέρον και οι πατάτες ΑΝ ήταν ζεστές θα ήταν τέλειες.

Καταλαβαίνω ότι πήγαμε Σάββατο βράδυ και είναι λογικό να υπάρχει μια κάποια προετοιμασία στα υλικά λόγω αναμενόμενου φόρτου, πράγματι το μαγαζί είχε αρκετό κόσμο στις 9.30 που φτάσαμε. Δεν είναι όμως λογικό να περιμένεις ότι θα τα έχεις έτοιμα ΟΛΑ από πριν ώστε να είσαι χαλαρός όταν μιλάμε για φαγητά που είναι ουσιαστικά "της ώρας".

Ελπίζω να βρει τα γράδα του το μαγαζί γιατί σαν ιδέα είναι πολύ ενδιαφέρον και με λίγη προσοχή στις λεπτομέρειες θα μπορούσε να απογειωθεί.