POP UP ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΛΑΧΑΝΑΓΟΡΑ

19 Δεκ 2017

Οι επισκέψεις είναι τουλάχιστον 2 με 3 οπότε πιστεύω ότι κάτι ξέρουμε πλέον για αυτό το μαγαζί.

Χώρος (1/4):

Δεν ξέρω το concept που και καλά λανσάρει ίσως είναι πολύ προχω για εμένα να το αντιληφθώ αλλά ο χώρος είναι απαράδεκτος. Δεν έχει πέσει ούτε ευρώ στην διακόσμηση. Πλαστικα τραπέζια και καρέκλες (του γυφτου που λέγαμε παλιά, δηλαδή φτινιαρικες), τοίχος χαλια, πάτωμα επίσης και όλα όσα σωστά περιέγραψαν οι υπόλοιποι χρήστες. Απο τον πολυέλαιο μέχρι αυτό που έχει φτιάξει υπάρχει απόσταση τεράστια!

Γεύση (3/4):

Σε αντίθεση με τον χώρο το φαγητό είναι απλό αλλά καλό και νόστιμο. Εχουμε δοκιμάσει και burgers, hot dog και το κοτόπουλο το φιλέτο και τις πατάτες τηγανιτές. Ολα μας άρεσαν και τα βρήκαμε νόστιμα.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Εάν και σελφ σέρβις είναι οργανωμένο στα νούμερα που δίνει για τις παραγγελίες, Είναι νέοι και ευγενέστατοι και τα τραπέζια φρόντιζαν να τα καθαρίσουν άμεσα με το που σηκωνωσουν από το τραπέζι η ακόμα και πιο νωρίς. Να προσθέσω ότι Σάββατο μεσημέρι είχανε και μια animateur που απασχολεί τα παιδάκια.

Value for money (3/4):

Δεν είναι ακριβό αλλά ούτε φθηνό. Η εξίσωση εάν υπολογίσεις τον χώρο, το σελφ σέρβις και το προϊόν είναι λίγο πολύπλοκη. Ας αρκεστώ με 3/4 για να μην το αδικήσω ή το υπερεκτίμησω.

Συμπέρασμα:

Οκ για μεσημέρι για ένα street food, ποτέ δεν ισχυρίστηκε ότι είναι κάτι άλλο.

28 Ιουν 2016

Uberness!!!! Ειμαι γενικα της λογικης οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι! Ομως για το συγκεκριμενο μαγαζι υπαρχει καταιγισμος πληροφοριων σε αρθρα, συνοδευομενα με πολλες και ακρως δελεαστικες φωτογραφιες. Ολα τονιζαν το γευστικο μεν φαγητο που συνοδευεται απο πολλες θερμιδες, αρα δεν ειχα παρα να το δοκιμασω.
Ενα βραδυ μετα απο προπονηση με διαθεση για αρκετο και λιπαρο φαγητο (οσο αντιφατικο και αν ακουγεται) το επισκεφτηκαμε δυο ατομα καθως η τοποθεσια ειναι αρκετα βολικη για εμας.

Ο χωρος μεσα στη λαχαναγορα, δεν ειναι κατι ιδαιτερο αρκετα φωτεινος, σε στυλ βιομηχανικο, αρκετα επιτηδευμενο θα ελεγα. Εξω εχει μερικα τραπεζια πλαστικα και αντιστοιχες καρεκλες.
Η εξυπηρετηση αρκετα καλη με ευγενια μεν αλλα ουσιαστικα μιλαμε για self service, oποτε για αυτο και μειον μια ντοματουλα. Επισης τα παντα σερβιρονται σε ειδη μιας χρησεως, σε γενικες γραμμες δεν με πολυενοχλει αλλα τουλαχιστον τα μαχαιροπηρουνα θα τα ηθελα κανονικα.

Στα της γευσης τωρα εχοντας δει τοσες φωτογραφιες και με διαθεση να δοκιμασουμε αρκετα, πηραμε μια μεριδα πανσετα (λιπαρη μεν, αναμενομενο δε, για μενα γευστικη αρκετα μου θυμησε, κατι γουρουνοπουλες σε πανηγυρια), μια μεριδα κοτοπουλο τηγανιτο (για το ειδος του επισης νοστιμο) και ενα χοτ ντογκ τηγανιτο και αυτο (ηταν το μονο που δε μου αρεσε γευστικα δεν μπορω να εστιασω τι ελλειπε). Συνοδευσαμε το φαγητο με δυο αναψυκτικα, απαραιτητα.

Οσον αφορα το οικονομικο οι μεριδες κοστιζουν 7-9 ευρω και το χοτ ντογκ 3,5 ευρω, ολα συνοδευονται απο αρκετες πατατες, οποτε ειναι χορταστικα. Τα αναψυκτικα με 1ευρω. Θα μπορουσε πολυ καλυτερα για το ειδος που πρεσβευει. Βεβαια μιλαμε για εναν γνωστο-τηλεοπτικο σεφ, με καλο promotion οποτε ισως δεν το χρειαζεται.

Τελος, να σημειωσω οτι ο καταλογος εχει μερικες ακομη επιλογες οπως σαλατες και ενα γλυκο (κρουασαν τηγανιτο με ζαχαρη και σοκολατα, το οποιο θελω πολυ να δοκιμασω).
Εγω θα επανελθω για να δοκιμασω τα πολυδιαφημισμενα κεφτεδακια του Καλλιδη και το κρουασαν. Σε γενικες γραμμες το προτεινω ως ενα εναλλακτικο street food που ομως βασιζεται σε γνωστες γευσεις. Μην ξεχνατε βεβαιως βεβαιως δεν ειναι σε καμια περιπτωση για οσους βρισκονται σε διαιτα-διατροφη.

14 Οκτ 2016

Κυριακή μεσημέρι και μετά από μία ζεστή μέρα και πολύωρη βόλτα στην παραλιακή σε γνωστό πάρκο που πρόσφατα εγκαινιάστηκε, θέλαμε ναι μεν κάτι γρήγορο σε φαγητό, όχι όμως κάποιο ταχυφαγείο-αλυσίδα. Πρόσφατα είχα διαβάσει την κριτική του babis79 σχετικά με το Uberness (αρνητική βέβαια σχετικά, ωστόσο σε κεντρίζει) και καθότι κοντά μας η λαχαναγορά του Ρέντη, συν ότι πίσω από το εν λόγω εγχείριμα είναι ο Καλλίδης, που πραγματικά και πολύ συμπαθώ και ευχαριστημένη είμαι από το Άνετον στο Μαρούσι, είπαμε να πειραματιστούμε και να πάμε προς τα εκεί.
Εύκολο πολύ να το βρει κάποιος, αμέσως αριστερά μόλις μπαίνει κάποιος από την κεντρική είσοδο.
Εξωτερικά όσο και εσωτερικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, με την πλαστική καρέκλα να στοιχειώνει το μαγαζί.
16:00 φτάσαμε και ήταν γεμάτο το μαγαζί μέσα και έξω, με μόλις 2 τραπέζια άδεια.
Η 1η μας θετική εντύπωση ήρθε αμέσως μόλις πλησιάσαμε βλέποντας πάνω στο σκαλάκι και πριν τα εξωτερικά τραπέζια ειδικά διαμορφωμένο χώρο με μικρά αφρώδη τετραγωνάκια και παιχνίδια για τα παιδάκια. Ωραία ιδέα για εμάς τους γονείς με μικρά παιδιά, τα οποία και δεν είναι συνηθισμένα σε αναμονή.
Εσωτερικά, ο χώρος της κουζίνας είναι βιομηχανικού στυλ ενώ το υπόλοιπο μαγαζί απλό με αισθητά τα σημάδια της προηγούμενης χρήσης του χώρου. Για αυτό και 2 ντοματούλες στην κριτική μου. Στο πάνω μέρος ωστόσο υπάρχει ένα χρονόμετρο δείχνοντας τις ώρες που απομένουν μέχρι να κλείσει η εν λόγω "καντίνα", εφόσον άνοιξε για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, όπως διαφημίζουν.
Οι τουαλέτες πολύ καθαρές, όπως και ο υπόλοιπος χώρος, και το προσωπικό πολύ ευγενικό, έτοιμο να σε βοηθήσει με το μενούι ή εξυπηρετήσει γενικά.
Στο φαγητό τώρα. Η ουρά στο ταμείο για να παραγγείλουμε ήταν κάπως μεγάλη, ωστόσο ο χρόνος αναμονής ήταν μόλις 10'. Ως σελφ-σέρβις, περιμένεις να σε φωνάξουν για να παραλάβεις το δίσκο με το φαγητό σου, που σε εμάς η αναμονή ήταν 20'. Είχαμε το νούμερο 45 και ήταν την ώρα της παραγγελίας μας στο Νο32. Βέβαια, με 2 μικρά παιδιά να τα κυνηγάς και να παίζεις μαζί τους, ο χρόνος πετάει στην κυριολεξία.
Παραγγείλαμε: ένα Hot-dog (5.50 Ευρώ) που έρχεται μαζί με πατάτες, και έχει ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι, κέτσαπ-μουστάρδα, πίκλες και μία άλλη σάλτσα που το κάνει ιδιαίτερο. Καλή τιμή για την ποσότητα και πραγματικά πολύ νόστιμο. Εϊναι κάτι που μπορεί κάποιος να έχει ξαναφάει, ωστόσο είναι στα 3 τοπ για εμένα της Αθήνας. Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στις τηγανιτές πατάτες του, που και καθόλου λαδίλα είχαν και πασπαλισμένες ήταν με καπνιστή πάπρικα και με κάποιο άλλο μπαχαρικό που έδιναν νοστιμότατη γεύση. Για αυτές και μόνο αξίζει να πάει κάποιος εκεί.
Πήραμε τα κλασσικά κεφτεδάκια (4 τμχ. ) με πατάτες και αυτά στα 5.50 Ευρώ. Νόστιμα και μαμαδίστικα, τα μικρά μας τα λάτρεψαν.
Επίσης πήραμε ένα μπέργκερ κοτόπουλου, για το οποίο μας μίλησε και ο ίδιος ο σεφ καθώς βρισκόταν στο χώρο. Πολύ σημαντικό, που μου άρεσε όταν το είδα, είναι το γεγονός ότι το κοτόπουλο παναριζόταν εκείνη την ώρα, πριν μπει στη φριτέζα. Καθόλου λιπαρό, γευστικότατο, μαλακό εσωτερικά και τραγανό εξωτερικά και με ένα ιαπωνικής προέλευσης αγγουράκι να του δίνει ωραία επίγευση. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα εάν καταλήξετε εκεί. Η τιμή βέβαια μαζί με πατάτες ανέρχεται στα 9 ευρώ, υπερτιμημένο κυρίως για το γεγονός ότι και σελφ-σέρβις είναι και απλά μία καντίνα στην ουσία. Στην ίδια τιμή και το burger με μπιφτέκι και πατάτες που πήρε ο συζυγός μου. Το μπιφτέκι ήταν τόσο όσο έπρεπε, για τα δικά μας γούστα πάντα, ψημένο, ροζ εσωτερικά και ζουμερό, με την ανάλογη κρούστα ψησίματος εξωτερικά.
Για όλα αυτά μαζί με ένα κουτάκι αναψυκτικό πληρώσαμε 30 ευρώ.
Σίγουρα θα ξαναπάω τόσο για τις πατάτες του όσο και για το μπέργκερ του κοτόπουλου. Πιστεύω ότι πρόκειται για μια τίμια εκδοχή φαγητού του δρόμου, που ταυτόχρονα προσελκύει και περ/ρο κόσμο στη λαχαναγορά.

19 Νοε 2016

Πρώτη φορά αργώ τόσο πολύ να γράψω για ένα χώρο φαγητού. Έχουν περάσει περισσότερες από 15 ημέρες που επισκέφθηκα το τελευταίο εγχείρημα του Βασίλη Καλλίδη. Ο λόγος που καθυστέρησα τόσο, ήταν γιατί σκεφτόμουν αν θα έχει κάποια αξία η γνώμη μου για ένα project που έχει ημερομηνία λήξης. Ύστερα όμως σκέφτηκα πως κάθε είδους κριτική είναι χρήσιμη, ακόμα και αν κάποιοι δεν προλάβουν να ζήσουν την εμπειρία του Uberness.

Τον Καλλίδη τον γνώρισα από την εκπομπή του στην τηλεόραση, Food and the city, με το τόσο ενδιαφέρον οδοιπορικό στα φαγάδικα της Αθήνας, και στη συνέχεια στο Άνετον, το πολύ καλό εστιατόριο του στο Μαρούσι, που άνοιξε τα χρόνια της ευημερίας στη χώρα των νεόπλουτων, που ορκίζονται στα γκουρμέ πιάτα. Είναι ο σεφ που τολμά και αγαπά την πρωτοτυπία.

Πρωτότυπο και τολμηρό ήταν και αυτό που επιχείρησε στην λαχαναγορά του Ρέντη, να ανοίξει ένα καθαρό «βρώμικο» και να ταράξει τα λιμνάζοντα ύδατα του χώρου εστίασης.

Η μετάβαση στο χώρο δύσκολη γι’ αυτούς που δεν ξέρουν την περιοχή. Εμείς χάσαμε ένα τέταρτο περίπου κάνοντας κύκλους, αλλά κάποια στιγμή το βρίσκεις και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο χώρος ήταν όπως ακριβώς το περίμενα. Μεγάλος, διαμπερής, με μερικά άσπρα πλακάκια να έχουν απομείνει στους τοίχους, μαρτυρώντας την προηγούμενη χρήση του ως χώρο κρεοπωλείων. Σκουριασμένα δοκάρια, ρετρό διαφημίσεις και ένα ρολόι κρεμασμένο στην οροφή που μετρά αντίστροφα το χρόνο μέχρι την ημερομηνία λήξης. Πέραν όλων αυτών η μόνη παρέμβαση στο χώρο είναι οι τουαλέτες, πάρα πολύ καθαρές, και η επαγγελματική κουζίνα. Τραπέζια και καρέκλες τα γνωστά άσπρα πλαστικά.

Ο κατάλογος μικρός. Μία σαλάτα, κινέζικα dim sum, κεφτεδάκια, φιλέτο κοτόπουλο σε burger, μοσχαρίσιο burger, hot dog, πατάτες σκέτες ή με παρμεζάνα, μαγιονέζα και σκόρδο. Για γλυκό το Grand Gateau (! ), δηλαδή κρουασάν τηγανιτό με κανέλα, ζάχαρη και σοκολάτα πραλίνα ριγμένη από πάνω.

Για να πιεις έχει μπύρες, αναψυκτικά, κρασί αλλά και μοχίτο. Επίσης σαμπάνια Veuve Clicquot (!! ), 80 ευρώ το μπουκάλι, αν δεν σε πειράζει να την πιεις σε πλαστικό ποτήρι!

Η διαδικασία απλή, όπως στα fast food. Διαλέγεις από τον κατάλογο, παραγγέλνεις στο ταμείο και πληρώνεις παίρνοντας το νούμερο σου. Κάθεσαι στην πλαστική τραπεζαρία και περιμένεις με προσοχή να ακούσεις να φωνάζουν το νούμερο της παραγγελίας σου για να πάρεις το δίσκο σου. Χάρτινα σερβίτσια, πλαστικά ποτήρια, πλαστικά μαχαιροπήρουνα. Όλα καλά. Καμία αντίρρηση ως προς αυτό.

Το πρόβλημά μου είναι η σχέση ποιότητας-τιμής. Πρόχειρο φαγητό μεν, αλλά σε όλα τα επαινετικά και προτρεπτικά άρθρα που διάβασα, υποτίθεται ότι ήταν ανώτερης ποιότητας, γεγονός που έδινε αξία στο όλο εγχείρημα.
Εγώ αυτό δεν το είδα πουθενά. Παραγγείλαμε σχεδόν όλο τον κατάλογο, από ένα είδος στο καθένα, για να μοιραστούμε τις γεύσεις.

Τα dim sum αδιάφορα (9 ευρώ). Τα κεφτεδάκια απογοητευτικά στη γεύση, μου φάνηκαν σαν τα τυποποιημένα και προτηγανισμένα, με τις τυποποιημένες πατάτες που τα συνόδευαν μισοκαμμένες. Το hot dog καλό, αλλά πολύ μικρό σαν μερίδα παρόλο που το συνόδευαν και αυτό τηγανιτές πατάτες (5,50 ευρώ). Το μοσχαρίσιο burger μέτριο, έχουμε φάει και πιο νόστιμα. Αυτό που ήταν πιο καλό απ’ όλα ήταν το burger από φιλέτο κοτόπουλου.
Στο τέλος το γλυκό με την επιβλητική ονομασία Grand Gateau, ήτανκαλό, αλλά όχι για 12 ευρώ.

Για όλα αυτά με μια μικρή μπύρα ΒΙΟΣ, ένα κουτάκι coca –cola και ένα μικρό μπουκαλάκι νερό, πληρώσαμε 52 ευρώ! Αρκετά τσουχτερός λογαριασμός για πλαστικό φαγητό. Γιατί δυστυχώς δεν ίσχυσε αυτό που διάβασα στα προτρεπτικά άρθρα, ότι το φαγητό τρώγεται μεν σε περιβάλλον fast food, αλλά είναι επιπέδου εστιατορίου.

Και αυτό είναι και το πρόβλημα. Δεν γίνεται να διαβάζεις διθυραμβικά άρθρα από δημοσιογράφους που ασχολούνται με τις κριτικές εστιατορίων, μπλόγκερς και άλλους «σχετικούς» για ποιότητα φαγητού που τελικά διαπιστώνεις ότι δεν ανταποκρίνεται στις περιγραφές τους. Κατανοώ ότι σεφ, κριτικοί και παρουσιαστές εκπομπών μαγειρικής είναι φίλοι μεταξύ τους και πρέπει να αλληλοϋποστηρίζονται, μια και λειτουργούν στον ίδιο χώρο, αλλά πιστεύω πως είναι καλύτερα να μην γράφεις τίποτα, παρά να γράφεις, τουλάχιστον, ανακρίβειες.

Να σας συστήσω να μην πάτε δεν έχει νόημα. Σε λίγο κλείνει. Ο στόχος άλλωστε επετεύχθη. Με τη διαφήμιση των συναδέλφων και την περιέργεια του κόσμου για κάθε τι πρωτότυπο η απόσβεση έγινε!

09 Οκτ 2016

Κρίμα...
Ο κ. Καλλίδης μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής, αλλά δεν φθάνει μόνο αυτό...
Το Ανετον στο Μαρούσι σε κέρδιζε αν και όχι value for money.
Το τελευταίο που απασχολεί στο Uberness είναι ο χώρος, που έχει αισθητική που ταιριάζει στη φιλοσοφία του μαγαζιού (οι καρέκλες θα μπορούσαν να είναι πιο αξιοπρεπείς).
Κρίμα για το φαγητό, αφού η ιδέα θα μπορούσε να υποστηριχθεί ανάλογα.
Μαγιονέζα και σάλτσες του εμπορίου (της σειράς... ), προτηγανισμένες πατάτες σακούλας(της σειράς... ), burger με μπιφτέκι(της σειράς-κατεψυγμένο... )στα 7,5 ευρώ και hot dog με τηγανητό λουκάνικο(! ) μέτριο, που θεώρησαν ότι αξίζει να ανέβει η τιμή του από 3,5 σε 5,5 ευρώ. Και κερασάκι: τυποποιημένο κρουασάν τύπου molto max που τηγανίζουν (! ), περνάνε σε ζάχαρη και περιχύνουν με τύπου νουτέλα στα 12 ευρώ.
Λίγο φαντασία, λίγες φρέσκες πατάτες, ένα ψωμάκι πιο ψαγμένο, λίγο καλύτερης ποιότητας υλικά, λίγο μικρότερο κέρδος...
Τι να πω, αφού αποφάσισε ο κ. Καλλίδης να τιτλοποιήσει το όνομα που έφτιαξε με τόσο κόπο, με αυτό τον τρόπο ας τον κρίνουν οι πελάτες του.
Κρίμα

19 Μάρ 2017

Σάββατο μεσημέρι μετά απο ψώνια, είπαμε με την παρέα μου να πάμε σε αυτό το ιδιαίτερο μαγαζί. Φτασαμε και η πρωτη εντύπωση ηταν πολυ καλή, διότι την λαχαναγορά, χωρίς πολλοι Αθηναίοι να έχουμε πάει, την έχουμε κάπως περίεργα στο μυαλό μας. Ομως καμια σχέση. Είχε απεριόριστο πάρκινγκ μπροστά απο το μαγαζί, ο χώρος εξω απο το μαγαζί πεντακάθαρος, σε σημείο που θα ήθελα να είχε καλύτερο καιρό και να καθόμασταν έξω.
Το εστιατόριο είναι σελφ σέρβις, για αυτό και λέγεται καντίνα. Δεν είναι δυνατόν να περιμένεις κάτι άλλο. Οι καρέκλες πλαστικές άσπρες και η διακόσμηση εναλλακτική, πολύ ομορφη και πεντακάθαρος χώρος. Αν και μεγαλος χώρος τον ζεσταίνουν με σομπες και ηταν πολυ ζεστά.
Κοιτάξαμε τον κατάλογο, για τον οποίο ειχα διαβάσει πως είναι πολύ μικρός σε ποικιλία. Εγω δεν τον βρήκα διόλου φτωχό, εξάλλου σε μια καντίνα, δεν μπορείς να βρεις και περισσότερα.
Καταλήξαμε λοιπόν να πάρουμε, δυο μερίδες πανσετες, μια μερίδα χοτ-ντογκ και δύο μπεργκερς με μοσχαρίσιο μπιφτέκι. Α! Και μια σως που την έλεγε σπιτικη μαγιονέζα με σκόρδο. Η εξυπηρέτηση πολυ γρήγορη, ούτε δέκα λεπτά δεν περιμένανε.
Λοιπόν, η πανσετα ηταν εξαιρετική!! Ειδικά οταν την βουτουσες και μέσα σε αυτή την επίσης τέλεια σως! Ηταν ενα αρκετά μεγάλο πιάτο, με ενα μεγάλο κομμάτι κρέας, πατάτες καλοτηγανισμενες και στην άκρη σαλάτα απο παντζάρια τουρσί εκπληκτική. Η πανσετα ηταν καλοψημενη, τραγανή, χωρίς κόκκαλο και ηταν σαν να τρως γουρουνοπουλα στη σούβλα στο καλύτερο πανηγύρι χωριού!!
Με πολύ πολύ λιπάκι απο επάνω και αρκετό ψαχνό απο κάτω. Φυσικά πολύ μπουχτιστικη, λόγο των λιπαρών του πιάτου, αλλά το φαγητό του δρόμου (καντινες) είναι έτσι κι αλλιώς "θανατηφόρο".
Το μπεργκερ ήταν επίσης πάρα πολύ καλό. Θύμιζε μπεργκερ απο φαστφουντάδικο, αλλά στην πιο γκουρμέ εκδοχή που θα μπορούσες να δώσεις σε ενα τέτοιο μπεργκερ. Το ψωμάκι εξαιρετικό, αφράτο και νόστιμο. Το μπιφτέκι ζουμερό, με φανταστικά αρώματα, γευστικό και επειδή εγω με τον κιμά είμαι λίγο περίεργη μπορω να πω πως καλύτερη ποιότητα κιμά δεν εχω φάει πουθενα αλλού έξω!
Το χοτ-ντογκ, δεν τρελάθηκα. Βέβαια τί να έχει και ενα χοτ ντογκ που να σε τρελάνει!! Το λουκάνικο ηταν καλό, ειχε ωραίο σπιτικό αγγουράκι τουρσί, το ψωμάκι δεν μου πολυ-άρεσε. Για χοτ ντογκ βέβαια ηταν ενα "τίμιο" πιάτο, συνοδευόμενο απο πατάτες καλοτηγανισμενες και αυτό και εαν αναλογιστουμε πως χοτ ντοκγ σημαίνει ψωμί, λουκάνικο και παρα πολύ κέτσαπ-μουστάρδα, αυτό ναι ηταν πιο ιδιαίτερο. Βέβαια για τα χρήματα αυτά γυρω στα 5€ δεν θα το ξαναπαιρνα, θα προτιμούσα κάτι άλλο.
Οι τιμές είναι τσιμπιμενες εαν το συγκρίνεις με μια καντίνα του δρόμου, στην. οποία δεν κάθεσαι, δεν τρως τέτοια ποιότητα φαγητού αλλά και ούτε ποσοτητα. Απο την άλλη εμείς σκάσαμε και δώσαμε γύρω στα 12€ /άτομο και ποτε εχω να πω, πως δεν εχω δώσει τόσα χρήματα και να χωρτασω σε μεγάλες αλυσιδες φαστ φουντ. Παρά ή δίνουμε περισσότερα ή απλά δεν χορταίνουμε.
Το συμπέρασμα μου λοιπόν είναι πως ο άνθρωπος εκεί έχει ανοίξει ακριβώς αυτό που έχει πει, μια στάσιμη καντίνα. Και δεν μπορείς να περιμένεις τίποτε άλλο πέρα απο αυτό. Εαν λοιπόν πας έχοντας καταλάβει τι είδος φαγητού θα φας είναι μια εξαιρετική επιλογή! Ειναι μια "γκουρμέ καντίνα". Απλά φυσικά και δεν είναι για συνέχεια, διότι μετά απο τέτοιο είδος φαγητού η χοληστερίνη μας θα φτάνει κόκκινο! Φυσικά και το συνιστώ ανεπιφύλακτα και περιμένω να περάσει λίγος καιρός για να ξαναπάω και εγω!

04 Μάρ 2017

Μετα απο καιρο αποφασισαμε να περασουμε απο το Uberness κυριως λογω του κ. Καλλιδη αλλα και του ιδιαιτερου κονσεπτ που δημιουργησε. Φανατικος του burger γαρ, θελησα να γευτω τις δημιουργιες του αλλα η εμπειρια ηταν απογοητευτικη

- Οταν θες να ανοιξεις ενα μαγαζι που απευθυνεται μεσω του υφους του σε ενα διαφορετικο κοινο, αυτο πρεπει να υπηρετειται και απο τις τιμες. Στην περιπτωση του Uberness αυτο δεν ισχυει σε καμμια περιπτωση. Φαγαμε μπεργκερ στα 7,5 ευρω το οποιο γευστικα υπολειπεται των γνωστων εταιρειων franchise, οι οποιες μαλιστα σε αυτη την τιμη δινουν πληρες meal με πατατες και οχι σκετο μπεργκερ. Μετριο και λεπτο μπιφτεκι, ελαχιστα ζουμερο, πραγμα που κανει εντυπωση διοτι στις αλυσιδες franchise που προανεφερα το τρως και εικοσι λεπτα μετα την παρασκευη του καθως μεσολαβει και ο χρονος του delivery.

- Πατατες παρα πολυ κακες που θυμησαν τα Goodys μονο που εχει μεσολαβησει και μια δεκαετια και απειρες προτασεις για ποιοτικο burger

- Η καλυτερη προταση ειναι το burger με κοτοπουλο το οποιο ειναι μετριο αλλα οχι κακο. Τα υπολοιπα ειναι κακης ποιοτητας, ακρως λιπαρα και πολυ ακριβα για αυτο που προσφερουν.

Πραγματικα κριμα για το τελικο αποτελεσμα γιατι η ιδεα με ειχε ενθουσιασει!

23 Ιουν 2016

Μην εμπιστεύεσαι μόνο την λογική. Βάλε και λίγο πίστη μέσα

Το uberness είναι μια avant-garde καντινα όπως παρουσιάζεται και στο site της.
Μία καντινα που καταλαμβάνει τρία παλιά κρεοπωλεια μέσα στην κεντρική λαχαναγορα του Ρέντη.

Γενικά σε όλες τις αγορές ανά τον κόσμο υπάρχουν εξαιρετικές γευστικές προτάσεις και νομίζω είναι και τα καλύτερα σημεία που μπορείς να αντιληφθείς την γευστική κουλτούρα του κάθε λαού. Μπορεί το πορτοφόλι του καθενός να μην δύναται να επισκεφτεί καλά εστιατόρια, μια βόλτα όμως στις αγορές για ένα γευστικό σουβενιρ είναι για όλους εφικτό. Εξάλλου οι καλύτερες στιγμές ενός ταξιδιού είναι οι αγορές. Μάλλον για αυτό κι ο Καλλιδης έστησε το συγκεκριμένο κατάστημα στην αγορά. Ταξιδευτης είναι...

Το μενου είναι εμπνευσμένο από τις καντινες της εθνικής οδού και από τις ματαμεσονύχτιες λιγούρες του.
Άρα μην περιμένετε εκλεπτυσμένα πιάτα, εκτός από δύο σαλάτες τα υπόλοιπα πέντε πιάτα συν το ένα γλυκό ετοιμάζονται σε φριτεζα. Μιλάμε για καντινα που παραγγείλεις στο ταμείο και αφού ετοιμαστεί η παραγγελία σου θα την παραλάβεις μόνο σου. Self service δηλαδή όπως είθισται σε τέτοια μέρη.

Το μέρος είναι η επιτομή της cultιλας
Από το μεγάλο τζιμεντενιο τραπέζι που έχει ντυθεί με πλακάκι, τα πλαστικά τραπεζοκαθισματα που μάλλον κατέβηκαν από κάποιο datsun, τους σκουριασμενους τοίχους, τα φώτα νέον, ακόμα και το όνομα που δηλώνει ανώτερος.
Εκεί όμως που ο Σεφ βγάζει επιδεικτικά την γλώσσα του στις απαιτήσεις της εστίασης είναι με την veuve cliquot. Η οποία σερβίρεται σε πλαστικά φλούο ποτήρια, διότι η λαδιλα στα χέρια, ταιριάζει καλύτερα με πλαστικό αντί για κρύσταλλο!!

Το φαγητό είναι το πιο καθαρό βρώμικο της πόλης.
Από τους αφρατους, γεματους μυρωδικα κεφτέδες, το uberdog με το κρεατενιο Φρανκφούρτης, την τραγανη πετσουλα από την τηγανητη πανσετα, ως το ζουμερο κοτόπουλο. Το uberness είναι το μαγαζί που θα φας 100% food porn φαγητό.

Σίγουρα οι τιμές είναι υψηλότερες από τις κλασσικές καντινες.
Οταν όμως βλέπεις την κυρία που έχει καβαλησει τα πενήντα να εργάζεται ως τραπεζοκομος, σε μια εποχή που πουθενά αλλού δεν πρόκειται να έβρισκε εργασία, ούτε και ως λάτζα, τότε λες χαλάλι.

Γιατί το cult ότι και να σαι, άμα δεν το χεις να το φοβάσαι...

Νικόλα λείπεις ήδη....

15 Ιουν 2016

The word "chef" is derived (and shortened) from the term chef de cuisine, the director or head of a kitchen.

Επομένως ο chef του κάθε εστιατορίου έχει τον άχαρο ρόλο του να προσέχει ώστε όλες οι λεπτομέρειες να είναι στην θέση τους. Πιστεύω ότι ο Βασίλης Καλλίδης που μου είναι πολύ συμπαθής μέσα από τα βιβλία αλλά και τα μαγειρικά clips που έχω δει από τις εκπομπές του δεν θα ήταν ευχαριστημένος με την συνολική κατάσταση που είδαμε όταν επισκεφτήκαμε το Uberness.

O χώρος έχει περιγραφτεί επαρκώς από τους υπόλοιπους και προσωπικά τον βρήκα πολύ ταιριαστό στο πνεύμα του μαγαζιού. Μια τσαχπίνικη πινελιά είναι ο ηλεκτρονικός πίνακας που κάνει αντίστροφη μέτρηση με το πόσα δευτερόλεπτα λειτουργίας απομένουν στο Uberness, το μαγαζί θα λειτουργήσει ένα χρόνο μόνο οπότε καλό είναι για όσους σκοπεύουν να το επισκεφθούν να το λάβουν υπ όψιν τους. Νομίζω θα ήταν καλό με κάποιου είδους σηματοδότηση να γίνεται σαφές ότι πρέπει να προωθηθεί κανείς στο βάθος του μαγαζιού για να δώσει την παραγγελία του στο ταμείο γιατί απ ότι είδα όλοι περιμέναμε μπροστά στους "ψήστες" που είναι και το πρώτο που βλέπεις μπαίνοντας στο μαγαζί.

Οι τιμές θα έλεγα ότι είναι τσιμπημένες γιατί πρόκειται για fast food, είναι βέβαια γκουρμέ, αλλά θεωρώ ότι ένα κλικ πιο κάτω θα ήταν πιο σωστό για το είδος του μαγαζιού.

Τώρα να περάσω στο μεγάλο κατά την άποψή μου αρνητικό, που ήταν το φαγητό. Δοκιμάσαμε 3 από τα 4 προσφερόμενα φαγητά, το τηγανητό κοτόπουλο, την πανσέτα και το χοτ ντογκ. ΚΑΙ τα τρία ήρθαν κρύα / ετοιμασμένα από ώρα στο τραπεζι μας. Η δε πανσέτα, ήταν σκληρή και στεγνή, πράγμα που είναι παράξενο αν σκεφτεί κανείς ότι πρόκειται για το πιο λιπαρό κομμάτι.

Η πράσινη σαλάτα ήταν δροσερότατη με ένα λεμονάτο ντρέσινγκ που της ταίριαζε πολύ, οι συνοδευτικές σαλτσούλες όλως των πιάτων είχαν πολύ ενδιαφέρον και οι πατάτες ΑΝ ήταν ζεστές θα ήταν τέλειες.

Καταλαβαίνω ότι πήγαμε Σάββατο βράδυ και είναι λογικό να υπάρχει μια κάποια προετοιμασία στα υλικά λόγω αναμενόμενου φόρτου, πράγματι το μαγαζί είχε αρκετό κόσμο στις 9.30 που φτάσαμε. Δεν είναι όμως λογικό να περιμένεις ότι θα τα έχεις έτοιμα ΟΛΑ από πριν ώστε να είσαι χαλαρός όταν μιλάμε για φαγητά που είναι ουσιαστικά "της ώρας".

Ελπίζω να βρει τα γράδα του το μαγαζί γιατί σαν ιδέα είναι πολύ ενδιαφέρον και με λίγη προσοχή στις λεπτομέρειες θα μπορούσε να απογειωθεί.

Λαχαναγορά, Αγ. Ιωάννη Ρέντη