THE LAZY BULLDOG PUB

Beer Restaurants

Ορφέως 2 & Περσεφόνης 13, Γκάζι [Χάρτης]

Δευτέρα-Κυριακή 1:00 μ.μ -1:00 π.μ

2017

Το πόσο μανιακός είμαι με την μπύρα, όσοι έχετε διαβάσει κριτικές μου, μάλλον θα το έχετε καταλάβει. Συχνά-πυκνά gogglάρω στο διαδίκτυο για να βρω νέα στέκια μπυροποσίας που προστέθηκαν στον χάρτη της Αθήνας. Αν έχουν και ροκ μουσική, είναι Παράδεισος για εμένα!
Αρκετούς μήνες πριν, είχα βρει μια καταγραφή για μία μπυραρία ή μάλλον gastro-pub με το όνομα ABBEY. Κεντρική και ευκολοπροσβάσιμη αφού είχε metro σε καμία εκατοστή μέτρα. Ιδανικό για εμένα και την παρέα μου που δεν θέλουμε να πάρουμε αμάξι όταν θέλουμε να τα τσούξουμε λίγο παραπάνω. Ήταν στο Γκάζι, ακριβώς απέναντι από την κεντρική είσοδο της Τεχνόπολης. Αυτό που όμως μου έκανε πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση είναι πως σύμφωνα με το δημοσίευμα είχαν 16 βαρέλια από μπύρες (αρκετά εντυπωσιακό νούμερο για τα Ελληνικά και όχι μόνο δεδομένα) και γύρω στις 70 εμφιαλωμένες. Την είχα εντάξει λοιπόν στα μελλοντικά μου σχέδια κι έψαχνα ευκαιρία να την επισκεφτώ.
Όμως μάλλον άργησα πάρα πολύ. Ένα Σάββατο, τέλη Νοεμβρίου, 8 το βράδυ (στιγμή που δόθηκε η εναρκτήριος για να ανοίξουν οι ουρανοί, να πέσουν καρέκλες, παπάδες, σκύλοι & γάτες κι όλο το σινάφι τους για το υπόλοιπο weekend) το επιλέξαμε ως καταφύγιο για να καλύψουμε ευχάριστα και πάνω απ όλα στεγνά την μιάμιση ώρα που είχαμε για το θέατρο που είχαμε κανονίσει. Φτάνοντας όμως μπροστά τους, ανακαλύψαμε πως πλέον έχει μετονομαστεί σε THE LAZY BULLDOG. Λεπτομέρεια για εμένα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η διεύθυνση ή απλώς άλλαξαν επωνυμία, αλλά ο χώρος έχει παραμείνει ίδιος με αυτόν που είχα δει στις παλαιότερες φώτο. Και πολύ καλά έκαναν γιατί έναν τέτοιο χώρο δεν τον αλλάζεις!
Νομίζω πως το «Lazy» δεν αφορά μόνο την αγαπημένη αυτή ράτσα σκυλιών αλλά την γενική φιλοσοφία τους. Καλώς ήρθατε λοιπόν στο Βασίλειο που μεσουρανεί η χαλαρότητα.
Η ατμόσφαιρα…lazy. Η μουσική… ακραία lazy. Το service…lazy.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Αργά και βασανιστικά, όπως επιτάσσει η περίσταση.
Ο χώρος είναι ότι πιο κοντινό σε Βρετανική pub, έχω βρει στην Ελλάδα. Είναι όμως κάπως άνισος. Έχουν φροντίσει το κάτω μισό της κυρίως αίθουσας, ενώ όσο το βλέμμα σου ανεβαίνει προς τα ψηλότερα σημεία φαίνεται να είναι κάπως παρατημένος. Ίσως κάποτε να λειτουργούσε και παταράκι, όμως τώρα ήταν μελαγχολικά σκοτεινό.
Εκεί που κάτσαμε ήταν πολύ όμορφα. Ψηλά τραπέζια και καθίσματα που αν δεν ήταν μαύρα, σίγουρα ήταν πολύ σκουρόχρωμα. Μεγάλη, ξύλινη, ιδίου χρώματος μπάρα με μια υπερβολικά μεγάλη οθόνη τηλεόρασης που έπαιζε αγγλικό ποδόσφαιρο. Σε σχέση με τον υπόλοιπο χαμηλό φωτισμό που υπήρχε, σου έβγαζε λίγο το μάτι. Σε διάφορα σημεία υπήρχαν διακοσμητικά που παρέπεμπαν στην Βρετανία, σημαιάκια, ομοιώματα από bull dogs και μπουκάλια από μπύρες, πολλές από αυτές Ελληνικής προέλευσης, από μικρούς παραγωγούς. Σαν χώρος με κέρδισε και είναι από τα μεγάλα θετικά του.
Από μουσική τώρα. Μα πόσο Blackberry Smoke μπορεί να ακούσει κάποιος?! Συγκρότημα που μουσικά ισορροπεί μεταξύ του southern rock και της country και που πραγματικά δεν γνώριζα πως έχει «ακόλουθους» στην χώρα μας. Δεν είναι και το αγαπημένο μου στυλ ροκ μουσικής γιατί κάπου με κάνει να χασμουριέμαι. Μάλλον γι αυτό το Bulldog έγινε τόσο lazy. Αργόσυρτη, άνευρη ροκ (για τα δικά μου πάντα γούστα). Επίσης δεν κατάλαβα γιατί έπρεπε να ακούμε ΜΟΝΟ αυτό το συγκρότημα όση ώρα παραμείναμε. Μάλλον είχαν βάλει στο cd player τους κάποιο best τους, αλλά αν ο πελάτης τους δεν τύχει να είναι φαν αυτού του συγκροτήματος ή γενικά αυτής της μουσικής, μάλλον θα απογοητευτεί. Θεωρώ πως έπρεπε να έχουν μεγαλύτερη ποικιλία.
Πρώτα ήρθε στο τραπέζι μας κάποιο άτομο από το service τους για να μας δώσει καταλόγους αλλά και να μας εξηγήσει τον τρόπο που λειτουργούν. Απλά τα πράγματα. Τα ποτά/μπύρες είναι self-service. Αν παραγγείλεις κάποιο πιάτο για να τα συνοδέψεις, σου το φέρνουν οι ίδιοι. Ήταν σχετικά ευγενικός αλλά μάλλον τα είχε πει και εξηγήσει τόσες πολλές φορές, που πλέον τα έλεγε εντελώς μηχανικά και βαριεστημένα. Το ίδιο άνευρο ήταν και το υπόλοιπο προσωπικό που ήρθαμε σε επαφή. Εντελώς μα εντελώς (μα εντελώς) αγέλαστο και βαρύ. Όπως έχω ξαναπεί, όταν ο πελάτης καταλήγει να είναι πιο ευγενικός από την εξυπηρέτηση, έχει χαθεί το παιχνίδι.
Πάμε στην παραγγελία. Εκεί έπεσα από τα σύννεφα. Βρήκα πολύ φτωχές τις προτάσεις τους σε μπύρες. Πόσο μάλλον όταν αυτοπροσδιορίζονται σε pub. Ίσως γιατί πήγαινα με φουσκωμένα τα μυαλά. Ακόμα πιο λίγες ήταν οι επιλογές για Weiss μπύρα. Πιο συγκεκριμένα είχαν μόνο μία, που ήταν γερμανική και με όνομα που θα αριθμούσε τουλάχιστον 30 γράμματα, 25 των οποίων σύμφωνα! Μα μόνο μία? Τέλος πάντων… την πήρε το δεύτερο άτομο της παρέας κι εγώ πήρα μία Chios που ήταν ότι πιο κοντά σε Weiss. Και οι δύο πολύ καλές μπύρες. Στα πολύ θετικά το ότι σου δίνουν μικρή ποσότητα της μπύρας σε ένα ποτηράκι για να αποφασίσεις αν ταιριάζει στα γούστα σου. Αυτό μπορεί να σε βγάλει από μπελάδες και το εκτιμώ.
Επίσης να αναφέρω πως οι τιμές τους στις μπύρες βαρέλι είναι αρκετά ελκυστικές, 1-1,5 € χαμηλότερες από ότι συνήθως τις συναντώ. Φυσικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ένα ποτήρι μπύρας πρέπει να κοστίζει 6,7,8 ή ακόμα παραπάνω ευρουδάκια. Πας σε pubs στις Βρυξέλλες και κοστίζει 1,5-2 €.
Για να θυμηθούμε τις χαβαλεδιάρικες βραδιές μας στο Camden του Λονδίνου (long live the queen! ), που παίρναμε τα μπαράκια σβάρνα και μετά ζαλισμένοι πηγαίναμε να τσιμπήσουμε κάτι μπας και στρώσει το στομάχι μας, αποφασίσαμε να πάρουμε fish & chips. Η μερίδα αξιοπρεπέστατη. Με δύο κομμάτια (το ένα αρκετά μικρότερο από το άλλο). Καλοετοιμασμένο, τραγανό από έξω- ζουμερό από μέσα, σε πάρα πολύ καλό επίπεδο, εφάμιλλο αυτών που έχω δοκιμάσει στο εξωτερικό. Και οφείλω να ομολογήσω, σε μεγαλύτερη μερίδα. Ήταν απολαυστικό! Πολύ συχνά μου έχει σερβιριστεί με κουρκούτι που έχει τραβήξει όλη την λαδίλα και ο οποίο γίνονταν τούβλο για το στομάχι μου. Κάτι που έχει να κάνει με την θερμοκρασία του λαδιού που έχουν χρησιμοποιήσει. Το συγκεκριμένο ήταν αριστοτεχνικά τηγανισμένο. Αυτό από μόνο του είναι σοβαρός λόγος να τους ξαναεπισκεφτώ. Στο Λονδίνο θα πλήρωνες την μερίδα αυτή (που θα ήταν κατά το 1/3 μικρότερη) με 13-14 λίρες, τουτέστιν τουλάχιστον 17-18 € (άτιμη ισοτιμία! ). Μας το πρόσφεραν με 10€. Άψογα!
Για να δώσουμε και μερικές πληροφορίες παραπάνω, το fish & chips ήταν το φαγητό της λαϊκής τάξης της Αγγλίας (κάτι σαν το δικό μας σουβλάκι), πολύ πριν γίνει Must και Trendy για τους τουρίστες τους (και δεν βγάζω την ουρά μου έξω σε αυτό) και η τιμή του τραβήξει τον ανήφορο. Λόγω του ότι υπήρχε άφθονο, φρέσκο ψάρι, εισχώρησε (ή αν θυμάμαι καλά, επιβλήθηκε) στις συνήθειες και το τραπέζι τους και κυρίως τις Παρασκευές. Ακόμα και τώρα, υπάρχουν pubs στο Λονδίνο (όπως η τοπική αλυσίδα WETHERSPOON) που κάθε Παρασκευή κοστίζει στην μισή του σχεδόν τιμή. Όμως τα τελευταία χρόνια ο δύσμοιρος μπακαλιάρος άρχισε να κολυμπάει όλο και πιο μειωμένος στα ύδατά τους, λόγω της μεγάλης ζήτησης και υπεραλιείας του. Έτσι βγήκε νομοθεσία που επέβαλε στα εστιατόρια να χρησιμοποιούν και άλλα ψάρια, μερικά εκ των οποίων πιο τσιμπημένα σε τιμή. Κλασικά και στο πιο λαϊκό του, σερβίρετε σε χάρτινο χωνάκι με χοντροκομμένες τηγανητές πατάτες, χοντρό αλάτι και ΞΥΔΙ. Όσο διστακτικός ήμουν αρχικά στο να του ρίξω ξύδι, τόσο στην συνέχεια μου φαίνονταν αδιανόητο να μη ποτίσω την μερίδα μου για τα καλά. Πώς να σας το πω για να γίνει πιο κατανοητό. Είναι κάτι σαν τα γεμιστά που την τραβάνε την φετούλα! Αν και το ξύδι που χρησιμοποιούν είναι αρκετά πιο ήπιο σε γεύση και ένταση από το δικό μας.
Εδώ τον συνόδευαν με προτηγανισμένες πατάτες, κομμένες σε κύβους (επίσης αξιοπρεπέστατες αν και θα προτιμούσα φρέσκιες), mashed green peas (που γλύκιζε ευχάριστα) και σάλτσα ταρτάρ. Μας έφεραν κι ένα κουβαδάκι με κέτσαπ, μουστάρδα και tabasco. Μάλλον το έχουν έτοιμο για όσους παραγγέλνουν κάποιο πιάτο γιατί θεώρησα πως δεν πολυκόλλαγε με το δικό μας.
Κι εκεί έκανα το μοιραίο λάθος!!! Ρώτησα τον έναν μπάρμαν αν υπάρχει διαθέσιμο ξύδι για το φιλέτο του ψαριού μου. Εισέπραξα ύφος του στυλ «Άντε ρε βλάχο που θέλεις και ξύδι για το ψάρι σου. Ξύδι να πας να βάλεις στο κουνουπίδι σου! ». Όταν όμως δουλεύεις σε pub που προσανατολίζεται σε ύφος και γεύσεις της Βρετανίας, είναι απαράδεκτο και να μην έχεις ξύδι για το fish & chips αλλά και να μη ξέρεις πως έτσι ακριβώς το σερβίρουν στην μαμά του πατρίδα. Ένοιωσα άσχημα και πήγα να δικαιολογηθώ, εξηγώντας του κάτι παραπάνω μπας και του ανοίξω λίγο τους ορίζοντές του, αλλά ήταν «κλειδωμένος» και με έκανε να νοιώσω ακόμα πιο άβολα. Φαντάζομαι λίγο αργότερα θα το έλεγε στα μουλωχτά στους υπόλοιπους της παρέας που βρισκότανε πίσω από την μπάρα και θα χαχάνιζαν με ενδυναμωμένη την αίσθηση της ανωτερότητάς τους. Επειδή μου αρέσει να είμαι ευγενικός, φεύγοντας έφτασα στο σημείο να του ζητήσω συγνώμη (!!! ) για το θέμα που έγινε με το ξύδι. Ευτυχώς την καταδέχτηκε και έφυγα μακάριος.
Αυτά λοιπόν και για το βαριεστημένο – κι όχι μόνο- Bull dog. Αν είστε σε φάση που δεν σας νοιάζει και πολύ το service που θα δεχτείτε ή αν τζογάρετε στο ότι την ημέρα της επίσκεψής σας θα είναι πιο φιλικό, θα σας έλεγα να του δώσετε μια ευκαιρία. Οι ποικιλία σε μπύρες δεν είναι μεγάλη αλλά καλύπτει άνετα μια μέση και παραπάνω κατάσταση. Που ξέρετε… μπορεί να είστε τυχεροί και να μη παίζει Blackberry Smoke…
Τα υπόλοιπα, χώρος και γεύσεις, πιστεύω πως θα σας ικανοποιήσουν.
Κλείνοντας, θα αναφέρω πως με στεναχώρησαν λίγο κάποια μελανά σημεία της επίσκεψής μου γιατί το Lazy Bulldog θα μπορούσε να βάλει σημαντική συμμετοχή στα στέκια μου. Παρόλα αυτά, σκέφτομαι να ξαναπάω για το fish & chips του.

Beer Restaurants - Γκάζι, Αθήνα

Χριστουγεννιάτικη βόλτα με την κόρη στο κέντρο Σάββατο πρωί. Κατά το μεσημέρι μας έπιασε μια πείνα και λόγω του ότι βρισκόμασταν κοντά στο Γκάζι αποφασίσαμε να πάμε στο Lazy Bulldog. Το μαγαζί είναι μια πολύ ωραία Pub στα Αγγλικά πρότυπα με το ξύλο να κυριαρχεί και μια πολύ μεγάλη μπάρα γεμάτη με draft μπύρες. Ο κατάλογος με τις μπύρες δεν είναι τεράστιος (απ'ότι είδα είχε μόνο draft και όχι μπουκάλια) αλλά μπορείς να βρεις labels που δεν βρίσκεις εύκολα στην Αθήνα.

Εμείς πήραμε από ένα Burger το οποίο ήταν εξαιρετικό. Το μπιφτέκι ήταν τρομερά νόστιμο και το έφεραν όπως τους το είχα παραγγείλει (medium rare το δικό μου και well done της μικρής) και οι πατάτες εκπληκτικές σε κύβους. Το 3 γεύση είναι πιο πολύ 3.5 και κόβω μισό βαθμό μόνο και μόνο για την έλλειψη φαντασίας στα υλικά αφού ήταν το τυπικό bacon cheese burger.

Από μπύρες πήρα ένα pint Chios Fresh Beer House Ale η οποία είναι μια από τις καλύτερες μπύρες που έχω πιει και ήταν η πρώτη φορά που την πέτυχα σε draft και ένα pint Noctua μια νέα Αθηναϊκή πικρή μπύρα (η οποία φτιάχνεται 200 m από την pub όπως μου είπε το παλικάρι που μας σέρβιρε) και ή οποία ήταν πολύ ωραία. Η μπύρα Χίου για 6 euro το Pint είναι πραγματικά value for money αφού δεν μπορείς να την βρεις με λιγότερο από 6 euro το 330 ml μπουκάλι.

Πλήρωσα 24 euro που πιστεύω ότι ήταν μια καλή τιμή για 2 burgers και 2 Pints. Πολύ καλό μαγαζί θα το έχω στα υπόψη μου όταν βρίσκομαι στην περιοχή.

Beer Restaurants - Γκάζι, Αθήνα

Πρωτη κριτικη εγω? Τι τιμη.....

Χαρουλη ειχε η χθεςσινη βραδυα και μαλιστα στη Τεχνοπολη.. Δεν ειχα ξαναπαει αλλα χαρηκα γιατι οταν εστριψα ειδα οτι ειμαι πολυ κοντα στη Pub που θελω να παω και ολο το λεω και ολο προσπαθω να το κανονισω αλλα δεν μου καθεται με τιποτα.. Εχθες ομως δεν υπηρχε καμια δικαιολογια...

Η αληθεια ειναι πως η συναυλια δεν ειχε την ιδια επιτυχια με τη πρωτη του καλοκαιριου που ειχα παει, ο κοσμος ηταν πολυς αλλα χωρις το αναλογο κεφι, οποτε φυγαμε νωριτερα και ευτυχως δηλαδη γιατι προλαβαμε τη κουζινα τους που ηταν εως και τη 1 το πρωι!

Μπηκαμε στο μαγαζι, ειδαμε μια κοπελα και τη ρωτησαμε που μπορουσαμε να κατσουμε, μας εδειξε το μπαρ και μας ειπε πως ειναι self service. Καθησαμε ευχαριστως και πηραμε το καταλογο φαγητου και μπαρ. Ο καταλογος μικρος και πολυ συγκεκριμενος, πηραμε απο 1 μπυρα ο καθενας για να ξεκινησουμε. Εδω να τονισω πως ο μπαρμαν ηταν ολιγον τι ασχετος με το θεμα, τον ρωτησα κατι πολυ απλο και με κοιταγε χωρις να καταλαβαινει κατι, μετα ακουσα πως καποιος που ζητησε lager μπυρα του προτεινε μια Pilsner Urquell..! Φαουλ!

Παραγγειλαμε λουκουμαδες με τυρι, fish and chips, και ενα lazy bulldog burger. Μας ειχαν πει οτι οι μεριδες ηταν μεγαλες αλλα δεν ειχαμε ασχοληθει. Λοιπον, οντως οι μεριδες ειναι μεγαλες! Αλλα μην μπερδευουμε το "μεγαλες μεριδες" με το "καλο φαγητο".... Το φαγητο δεν ηταν ασχημο αλλα καλυτερα να τα δουμε πιο αναλυτικα..

Οι λουκουμαδες με τυρι ηταν πολλοι (νομιζω 6 κομματια), μεγαλοι ναι, ΑΛΛΑ αδιαφοροι ρε παιδια... Μεσα ειχαν ζυμαρι και τυρι και το ιδιο τυρι ομως δεν ηταν κατι ιδιαιτερο... Ερχοντουσαν με μια ωραια (αλλα μη δεμενη) σαλτσα..

Τα fish and chips ηταν πολυ μεγαλα σε μεριδα, 2 τεμαχια, με χοντροκομμενες πατατες (6-7 κομματια), λιιιιιιιιιιιγο πουρε απο αρακα (βασικα οχι πουρε αλλα λιωμενο αρακα, οπως τον λιωνουμε σπιτι μας με το πιρουνι) και σως ταρταρ. Το ενα κομματι απο το μπακαλιαρο ηταν καμμενο.... Αρπαγμενο απο το λαδι, πως το λενε...

Παμε τωρα και στο burger: το ψωμακι μεγαλο, πολυ μεγαλο αλλα θα σας πω ενα μυστικο, οταν εχετε ενα τοοοοοσο μεγαλο ψωμι, πρεπει και το μπιφτεκι να ειναι αναλογο του μεγεθους γιατι η μεγαλη διαφορα κανει το ψωμι να φαινεται μεγαλυτερο.. Με σιγουρια μπορω να σας πω παντως πως το ψωμι δεν ηταν χειροποιητο. Στο πιατο υπηρχαν ακομη και πατατες, ιδιες των fish and chips.

Ωραια λεπτομερεια ηταν πως με τη παραγγελια μας εφεραν ενα καλάθακι με αλατι, πιπερι, ketchup, μουσταρδα, mayo και jack daniel sauce. Επισης ωραια λεπτομερεια ηταν και το σουπλα, διακοσμημενο ενα bulldog που σου εξηγουσε την ανατομια του σωματος του!

Το μαγαζι ομορφο, καινουργιο με μεγαλο μπαρ, ωραια σκαμπο, μεγαλα τραπεζια και μια ωραια τηλεοραση στο μπαρ για να βλεπεις τα αθλητιικα σου.

Ζητησαμε το λογαριασμο και χωρις αποδειξη μας κρατησαν 32,00. Δεν ηταν ασχημα αλλα μου την εσπασε η μη εκδοση αποδειξης..

Θα ξαναπηγαινα, μη λεμε ψεματα, αλλα παιδια πρεπει να μαθουν στο προσωπικο τα ειδη μπυρας, να κοψουν εστω κατι σαν αποδειξη για τα ματια του κοσμου και να δωσουν λιγη γευση στο φαγητο τους.. Και ολα θα πανε καλα!

Beer Restaurants - Γκάζι, Αθήνα

Βγαίνω από την "σύνταξη" στην υποβολή κριτικών γιατί είχα καιρό να συναντήσω μαγαζί που α) να αξίζει τον καλό λόγο και β) να μην έχει ήδη καλές κριτικές εδώ. Λοιπόν...

LAZY BULLDOG PUB

Την επισκέφθηκα στις 07/10, μετά από σύσταση φίλου ο οποίος ξέρει να εκτιμάει πράγματα που και εγώ ξέρω να εκτιμάω: Την καλή μπύρα και τις καλές pub: )

Ημουν προδιατεθειμένος να πιω 2-3 καλές μπύρες, οπότε έφτασα με ΜΜΜ στην περιοχή. Αποκλείεται να δυσκολευτείτε να το βρείτε, είναι το πρώτο κατάστημα κοντά στην Τεχνόπολις και την Πειραιώς, μαγαζί γωνία που λένε.

Επειδή έκανε κάτι σαν καταιγίδα με λύσσα όταν έφτανα εκεί, ένιωσα σα να μεταφέρθηκα στο Λονδίνο!

Βροχή λυσσομανούσε έξω, μέσα φοβερό pub κλίμα με πολύ ωραία διακοσμημένο classic pub χώρο και... δεν επιτρεπόταν το κάπνισμα! Είπαμε, Λονδίνο.

Οι ευχάριστες εκπλήξεις άρχισαν νωρίς: Οι μπύρες βαρέλι που έχει το συγκεκριμένο μαγαζί είναι ψαγμένες και ποιοτικές, κάτι που θα επιβεβαιώσουν όλοι οι beer lovers.

Εχει 5-6 βαρέλια Brew Dog, ολίγον τι δυσεύρετη μάρκα στην Ελλάδα γενικά, αλλά να την βρεις με ποικιλία 5-6 βαρέλια ήταν εντελώς απρόσμενο.

Και όχι μόνο - Διάφορες ψαγμένες αλλά καλές ποιοτικά μάρκες από Ελλάδα και εξωτερικό, σε σύνολο το οποίο έβγαζαν εξαιρετική γνώση του αντικειμένου. Διέκρινα κάμποσες ale, pale ale, indian pale ale, κτλ, πράγματα που θα περίμενε κάποιος να βρει σε μια original pub.

Από ποτά, στην παραμονή μου εκεί πήγα σε:

Noctua head twister (pale ale), βαρέλι από νέα αθηναική ζυθοποιία η οποία είναι... μάλλον 2-3 στενά μακριά από το Lazy Bulldog. Αξιόλογη μπύρα, σωστή pale ale, μπράβο στους μικροζυθοποιούς που την έκαναν πραγματικότητα (και δη σε βαρέλι! ) -6,00 Ε για pint glass 500+ ml

Brew Dog Hop Fiction (American pale ale) - Εξαιρετική εποχιακή μπύρα της Brew Dog, ευκολόπιοτη και με ωραίο άρωμα. -7,00 E για pint glass

Και έκλεισα με... την αποκάλυψη:

Brew Dog Abstrakt AB:19 (13,1% alcohol, Belgian Pale Ale) - Φοβερή limited edition μπύρα της Brew Dog με ασύλληπτο άρωμα και βαρύτητα η οποία προσομοίαζε άλλο ποτό (βαρύτερο) και όχι μπύρα. Σε αυστηρά περιορισμένη έκδοση, δεν ξέρω αν θα την έχουν για πάντα, αλλά αξίζει μια δοκιμή. Αν δεν οδηγείτε. - 10,00 Ε για half-pint glass λόγω βαρύτητας

Τώρα, εντάξει θα συμπεράνατε ότι μπεκροήπια, αλλά τι φάγαμε εν προκειμένω...

Κατ' αρχάς, αν είστε λίγοι, ας πούμε 2 άτομα, θα δυσκολευτείτε πάρα πολύ να φάτε οτιδήποτε έχει αυτή η pub. Θα πρέπει να πεινατε αρκετά.

Η μεγάλη πιατέλα nachos είναι εντυπωσιακά μεγάλη και μπορεί να προκαλέσει overload με ευκολία, μετά το "όχι άλλο κάρβουνο" στο "όχι άλλα nachos! " (9,00 Ε)

Το mini burger προσομοιάζει κανονικού μεγέθους burger σε πολλά αντίστοιχα μαγαζιά. Γευστικό και νόστιμο ωστόσο! (4,50 Ε)

Το club sandwich είναι από τα μεγαλύτερα του είδους, νόστιμο κι εύγευστο, μπορούν πραγματικά να το μοιραστούν δύο άτομα. (8,00 Ε)

Οι ποικιλίες (που δεν πήραμε, αλλά απλά είδαμε να πηγαίνουν κάποια στιγμή σε άλλο τραπέζι είναι ιδιαίτερα ευμεγέθεις, με την μικρή των 19,00 Ε να θυμίζει... μεγάλη και την μεγάλη των 35,00 να θυμίζει Ρωμαικό όργιο. Οι ποικιλίες ορίζονται σε 2-3 ατόμων και 4-6 ατόμων. Νομίζω ότι το "3+" και "6+" αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.

Τέλος, εύσημος μνεία στο προσωπικό - Φιλικό, εξυπηρετικό, με γνώσεις μπύρας, καλές προτάσεις αν τους ζητηθεί (αυτοί μου πρότειναν την Noctua και καλά έκαναν, δεν την ήξερα, είναι πολύ καινούργια) και αν τους ζητήσετε να δοκιμάσετε μπύρα δεν θα χαλάσουν χατήρι.

Συνοψίζοντας:

Πολύ τίμιες τιμές σε ποιοτικές μπύρες και καλό pub-style φαγητό.
Ωραίος χώρος, θυμίζει Λονδίνο ή Δουβλίνο. Μάλλον προς Δουβλίνο θα το πήγαινα.
Προσωπικό μια χαρά / εξυπηρέτηση.
Δεν καπνίζεις εντός. Αν τυγχάνεις καπνιστής, έχει κάτι βαρέλια με τασάκια στην είσοδο για να κάνεις διάλειμμα.

Θα ξαναπάω; Μα φυσικά και ναι.

Να πάτε; Μα φυσικά και ναι.

Δεν κάνουν κρατήσεις - Plan accordingly και ρίχτε μια ματιά. Δοκιμάστε και μπύρες με αξία (τόσο Brew Dog όσο και άλλες) και θα ξαναπάτε!