THE LAZY BULLDOG PUB

Beer Restaurants

Ορφέως 2 & Περσεφόνης 13, Γκάζι [Χάρτης]

Δευτέρα-Κυριακή 1:00 μ.μ -1:00 π.μ

Beer Restaurants - Γκάζι, Αθήνα

Πρωτη κριτικη εγω? Τι τιμη.....

Χαρουλη ειχε η χθεςσινη βραδυα και μαλιστα στη Τεχνοπολη.. Δεν ειχα ξαναπαει αλλα χαρηκα γιατι οταν εστριψα ειδα οτι ειμαι πολυ κοντα στη Pub που θελω να παω και ολο το λεω και ολο προσπαθω να το κανονισω αλλα δεν μου καθεται με τιποτα.. Εχθες ομως δεν υπηρχε καμια δικαιολογια...

Η αληθεια ειναι πως η συναυλια δεν ειχε την ιδια επιτυχια με τη πρωτη του καλοκαιριου που ειχα παει, ο κοσμος ηταν πολυς αλλα χωρις το αναλογο κεφι, οποτε φυγαμε νωριτερα και ευτυχως δηλαδη γιατι προλαβαμε τη κουζινα τους που ηταν εως και τη 1 το πρωι!

Μπηκαμε στο μαγαζι, ειδαμε μια κοπελα και τη ρωτησαμε που μπορουσαμε να κατσουμε, μας εδειξε το μπαρ και μας ειπε πως ειναι self service. Καθησαμε ευχαριστως και πηραμε το καταλογο φαγητου και μπαρ. Ο καταλογος μικρος και πολυ συγκεκριμενος, πηραμε απο 1 μπυρα ο καθενας για να ξεκινησουμε. Εδω να τονισω πως ο μπαρμαν ηταν ολιγον τι ασχετος με το θεμα, τον ρωτησα κατι πολυ απλο και με κοιταγε χωρις να καταλαβαινει κατι, μετα ακουσα πως καποιος που ζητησε lager μπυρα του προτεινε μια Pilsner Urquell..! Φαουλ!

Παραγγειλαμε λουκουμαδες με τυρι, fish and chips, και ενα lazy bulldog burger. Μας ειχαν πει οτι οι μεριδες ηταν μεγαλες αλλα δεν ειχαμε ασχοληθει. Λοιπον, οντως οι μεριδες ειναι μεγαλες! Αλλα μην μπερδευουμε το "μεγαλες μεριδες" με το "καλο φαγητο".... Το φαγητο δεν ηταν ασχημο αλλα καλυτερα να τα δουμε πιο αναλυτικα..

Οι λουκουμαδες με τυρι ηταν πολλοι (νομιζω 6 κομματια), μεγαλοι ναι, ΑΛΛΑ αδιαφοροι ρε παιδια... Μεσα ειχαν ζυμαρι και τυρι και το ιδιο τυρι ομως δεν ηταν κατι ιδιαιτερο... Ερχοντουσαν με μια ωραια (αλλα μη δεμενη) σαλτσα..

Τα fish and chips ηταν πολυ μεγαλα σε μεριδα, 2 τεμαχια, με χοντροκομμενες πατατες (6-7 κομματια), λιιιιιιιιιιιγο πουρε απο αρακα (βασικα οχι πουρε αλλα λιωμενο αρακα, οπως τον λιωνουμε σπιτι μας με το πιρουνι) και σως ταρταρ. Το ενα κομματι απο το μπακαλιαρο ηταν καμμενο.... Αρπαγμενο απο το λαδι, πως το λενε...

Παμε τωρα και στο burger: το ψωμακι μεγαλο, πολυ μεγαλο αλλα θα σας πω ενα μυστικο, οταν εχετε ενα τοοοοοσο μεγαλο ψωμι, πρεπει και το μπιφτεκι να ειναι αναλογο του μεγεθους γιατι η μεγαλη διαφορα κανει το ψωμι να φαινεται μεγαλυτερο.. Με σιγουρια μπορω να σας πω παντως πως το ψωμι δεν ηταν χειροποιητο. Στο πιατο υπηρχαν ακομη και πατατες, ιδιες των fish and chips.

Ωραια λεπτομερεια ηταν πως με τη παραγγελια μας εφεραν ενα καλάθακι με αλατι, πιπερι, ketchup, μουσταρδα, mayo και jack daniel sauce. Επισης ωραια λεπτομερεια ηταν και το σουπλα, διακοσμημενο ενα bulldog που σου εξηγουσε την ανατομια του σωματος του!

Το μαγαζι ομορφο, καινουργιο με μεγαλο μπαρ, ωραια σκαμπο, μεγαλα τραπεζια και μια ωραια τηλεοραση στο μπαρ για να βλεπεις τα αθλητιικα σου.

Ζητησαμε το λογαριασμο και χωρις αποδειξη μας κρατησαν 32,00. Δεν ηταν ασχημα αλλα μου την εσπασε η μη εκδοση αποδειξης..

Θα ξαναπηγαινα, μη λεμε ψεματα, αλλα παιδια πρεπει να μαθουν στο προσωπικο τα ειδη μπυρας, να κοψουν εστω κατι σαν αποδειξη για τα ματια του κοσμου και να δωσουν λιγη γευση στο φαγητο τους.. Και ολα θα πανε καλα!

Beer Restaurants - Γκάζι, Αθήνα

Βγαίνω από την "σύνταξη" στην υποβολή κριτικών γιατί είχα καιρό να συναντήσω μαγαζί που α) να αξίζει τον καλό λόγο και β) να μην έχει ήδη καλές κριτικές εδώ. Λοιπόν...

LAZY BULLDOG PUB

Την επισκέφθηκα στις 07/10, μετά από σύσταση φίλου ο οποίος ξέρει να εκτιμάει πράγματα που και εγώ ξέρω να εκτιμάω: Την καλή μπύρα και τις καλές pub: )

Ημουν προδιατεθειμένος να πιω 2-3 καλές μπύρες, οπότε έφτασα με ΜΜΜ στην περιοχή. Αποκλείεται να δυσκολευτείτε να το βρείτε, είναι το πρώτο κατάστημα κοντά στην Τεχνόπολις και την Πειραιώς, μαγαζί γωνία που λένε.

Επειδή έκανε κάτι σαν καταιγίδα με λύσσα όταν έφτανα εκεί, ένιωσα σα να μεταφέρθηκα στο Λονδίνο!

Βροχή λυσσομανούσε έξω, μέσα φοβερό pub κλίμα με πολύ ωραία διακοσμημένο classic pub χώρο και... δεν επιτρεπόταν το κάπνισμα! Είπαμε, Λονδίνο.

Οι ευχάριστες εκπλήξεις άρχισαν νωρίς: Οι μπύρες βαρέλι που έχει το συγκεκριμένο μαγαζί είναι ψαγμένες και ποιοτικές, κάτι που θα επιβεβαιώσουν όλοι οι beer lovers.

Εχει 5-6 βαρέλια Brew Dog, ολίγον τι δυσεύρετη μάρκα στην Ελλάδα γενικά, αλλά να την βρεις με ποικιλία 5-6 βαρέλια ήταν εντελώς απρόσμενο.

Και όχι μόνο - Διάφορες ψαγμένες αλλά καλές ποιοτικά μάρκες από Ελλάδα και εξωτερικό, σε σύνολο το οποίο έβγαζαν εξαιρετική γνώση του αντικειμένου. Διέκρινα κάμποσες ale, pale ale, indian pale ale, κτλ, πράγματα που θα περίμενε κάποιος να βρει σε μια original pub.

Από ποτά, στην παραμονή μου εκεί πήγα σε:

Noctua head twister (pale ale), βαρέλι από νέα αθηναική ζυθοποιία η οποία είναι... μάλλον 2-3 στενά μακριά από το Lazy Bulldog. Αξιόλογη μπύρα, σωστή pale ale, μπράβο στους μικροζυθοποιούς που την έκαναν πραγματικότητα (και δη σε βαρέλι! ) -6,00 Ε για pint glass 500+ ml

Brew Dog Hop Fiction (American pale ale) - Εξαιρετική εποχιακή μπύρα της Brew Dog, ευκολόπιοτη και με ωραίο άρωμα. -7,00 E για pint glass

Και έκλεισα με... την αποκάλυψη:

Brew Dog Abstrakt AB:19 (13,1% alcohol, Belgian Pale Ale) - Φοβερή limited edition μπύρα της Brew Dog με ασύλληπτο άρωμα και βαρύτητα η οποία προσομοίαζε άλλο ποτό (βαρύτερο) και όχι μπύρα. Σε αυστηρά περιορισμένη έκδοση, δεν ξέρω αν θα την έχουν για πάντα, αλλά αξίζει μια δοκιμή. Αν δεν οδηγείτε. - 10,00 Ε για half-pint glass λόγω βαρύτητας

Τώρα, εντάξει θα συμπεράνατε ότι μπεκροήπια, αλλά τι φάγαμε εν προκειμένω...

Κατ' αρχάς, αν είστε λίγοι, ας πούμε 2 άτομα, θα δυσκολευτείτε πάρα πολύ να φάτε οτιδήποτε έχει αυτή η pub. Θα πρέπει να πεινατε αρκετά.

Η μεγάλη πιατέλα nachos είναι εντυπωσιακά μεγάλη και μπορεί να προκαλέσει overload με ευκολία, μετά το "όχι άλλο κάρβουνο" στο "όχι άλλα nachos! " (9,00 Ε)

Το mini burger προσομοιάζει κανονικού μεγέθους burger σε πολλά αντίστοιχα μαγαζιά. Γευστικό και νόστιμο ωστόσο! (4,50 Ε)

Το club sandwich είναι από τα μεγαλύτερα του είδους, νόστιμο κι εύγευστο, μπορούν πραγματικά να το μοιραστούν δύο άτομα. (8,00 Ε)

Οι ποικιλίες (που δεν πήραμε, αλλά απλά είδαμε να πηγαίνουν κάποια στιγμή σε άλλο τραπέζι είναι ιδιαίτερα ευμεγέθεις, με την μικρή των 19,00 Ε να θυμίζει... μεγάλη και την μεγάλη των 35,00 να θυμίζει Ρωμαικό όργιο. Οι ποικιλίες ορίζονται σε 2-3 ατόμων και 4-6 ατόμων. Νομίζω ότι το "3+" και "6+" αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.

Τέλος, εύσημος μνεία στο προσωπικό - Φιλικό, εξυπηρετικό, με γνώσεις μπύρας, καλές προτάσεις αν τους ζητηθεί (αυτοί μου πρότειναν την Noctua και καλά έκαναν, δεν την ήξερα, είναι πολύ καινούργια) και αν τους ζητήσετε να δοκιμάσετε μπύρα δεν θα χαλάσουν χατήρι.

Συνοψίζοντας:

Πολύ τίμιες τιμές σε ποιοτικές μπύρες και καλό pub-style φαγητό.
Ωραίος χώρος, θυμίζει Λονδίνο ή Δουβλίνο. Μάλλον προς Δουβλίνο θα το πήγαινα.
Προσωπικό μια χαρά / εξυπηρέτηση.
Δεν καπνίζεις εντός. Αν τυγχάνεις καπνιστής, έχει κάτι βαρέλια με τασάκια στην είσοδο για να κάνεις διάλειμμα.

Θα ξαναπάω; Μα φυσικά και ναι.

Να πάτε; Μα φυσικά και ναι.

Δεν κάνουν κρατήσεις - Plan accordingly και ρίχτε μια ματιά. Δοκιμάστε και μπύρες με αξία (τόσο Brew Dog όσο και άλλες) και θα ξαναπάτε!