16 Σεπ 2017

Το Νεραντζι ειναι μια ιδιαιτερη περιπτωση της αθηναϊκης γαστρονομιας των τελευταιων ετων. Ενας all day food and drinks χωρος, που αποπνεει αερα παλαιας Αθηνας.

Απο το πανεμορφο νεοκλασικο κτηριο (πρωην βιοτεχνια Παπασπυροπουλου-Αναγνωστοπουλου), ενα απο τα πλεον επιβλητικα της περιοχης, το οποιο στεγαζεται στο Μοναστηρακι, επι της Μητροπολεως γωνια με το μικρο πεζοδρομο Χριστοπουλου, μεχρι το αρχοντικο εσωτερικο του και απο τη ρετρο διακοσμιση μεχρι τις υπεροχες τουαλετες αλλα και το ονομα καθεαυτο, το Νεραντζι αποτιει ενα φορο τιμης σε μια Αθηνα, που δεν υπαρχει πια.

Χαρακτηριστικα ψηλοταβανο, αποπνεουσα κομψοτητα, μεγαλοπρεπεια, σκακιστικο δαπεδο, λευκη οροφη, βιτρο, πολυχρωμια (στο τσακ γλυτωνει το κιτς, για να τα λεμε ολα), παλια επιπλα, κλασικος πολυελαιος, νεοτεροι πινακες, ιδιαιτερες τοιχογραφιες, εντυπωσιακες κολονες, ανετα καθισματα, μεγαλη αποσταση μεταξυ των -διαφορετικων- σκαλιστων τραπεζιων, ωραιος φωτισμος, διαχυτος ρομαντισμος, λαμπερα wc κατω, ανοιχτη κουζινα με χαλκινη επενδυση, ξυλοφουρνος και παντελης ελλειψη καπνου ειναι, θεωρω, μια συνοπτικη παρυσιαση αυτου του πραγματικα μοναδικου χωρου.

Δυο ατομα, βραδυ καθημερινης, τον επισκεφθηκαμε για ενα χαλαρο δειπνο (το καταστημα σερβιρει απο το πρωι καφε, σνακ, γευματα και κοκτεϊλ). Ο Μποτρινι εχει αναλαβει την επιμελεια δημιουργωντας ενα κλασικου υφους "πειραγμενο" ελληνικοϊταλικο μενου.

Ξεκινησαμε με ορεκτικο "ελληνικες αλοιφες" ητοι τεσσερα μπολακια με φαβα, ταραμοσαλατα, τυροκαυτερη και μελιντζανοσαλατα, ολα χειροποιητα και υπεροχα, μαζι με επισης χειροποητο ζεστο ψωμακι, μια χαρα.

Συνεχισαμε με σαλατα καπρεζε, με αυθεντικη μοτσαρελα, παμπολλα γλυκα ντοματινια, ελαιολαδο και φρεσκο βασιλικο, καλη ποσοτητα και ευγευστη.

Για κυριως επλεξαμε το μοσχαρισιο κοτσι με κρεμα πατατας και σαλτσα με κοκκινο κρασι και μπαχαρικα. Εξαιρετικη επιλογη, πολυ καλα εκτελεσμενο το κοτσι, ολα τα λεφτα ομως τοσο ο πουρες οσο και η απιθανη σαλτσα! Μεγαλη μεριδα, χορταινει δυο ενηλικες (ενταξει, οχι τρομερα πεινασμενους! ).

Συνοδευσαμε με δυο ποτηρια κρασι και κλεισαμε με επιδορπιο μους λεμονιου, με φραουλες και αφρο μυρωδικων, σε ψηλο ποτηρι, δροσερο και καλη μεριδα. Βεβαια, στο τελος κερνανε τι αλλο, γλυκο νεραντζι, ωστοσο παρα το γλυκο που πηραμε δε μας αφησαν χωρις κερασμα προσφεροντας μας σπιτικη λεμοναδα, κινηση που προσμετραται στη συνολικα θετικη εξυπηρετηση που λαβαμε απο καταρτισμενα, ευγενικα νεα παιδια.

Μονη μου ενσταση στο ενδιαφερον ολο κονσεπτ του Νεραντζιου, αποτελουν οι τιμες. Σε αντιθεση με την πλειονοτητα των εδω καλοφαγαδων, που εχει υψηλη βαθμολογια στο VfM, θα βαλω 2/4 αντε να παει 2 1/2, μενοντας αποκλειστικα στην ποιοτητα και ποσοτητα των πιατων.
Αν ομως ειναι να συνυπολογιζεται το (κατα τα αλλα εξοχο) περιτυλιγμα, τοτε αλλαζει το πραγμα. Σε καθε περιπτωση, μια κλασικη κουζινα, ακομη και εξοχως επιμελημενη και ομορφα "πειραγμενη", ειναι ακριβη οταν χρειαζεσαι γυρω στα 30€ για ορεκτικο-κυριως-γλυκο-ποτηρι κρασι. Καλυτερευει βεβαια σημαντικα αν δεν παρετε επιδορπιο (καθως υπαρχει κερασμα) αλλα και αν μοιραστειτε καποιο κυριως πιατο.

14 Μαι 2017

Ψηλοτάβανο, ευρύχωρο (όχι στριμωγμένα τραπέζια επιτέλους), ρομαντικά διακοσμημένο σαν ένα παλιό αρχοντικό εστιατόριο με μια πιο ανάλαφρη νότα όμως (mix&match) που να το φέρνει σε πιο σύγχρονη εποχή, χαίρεσαι να απολαμβάνεις φαγητό ή καφέ-σνακ μια ανάσα από τη Μητρόπολη!

Πήγαμε για δείπνο Κυριακή βράδυ (λίγος κόσμος) 2 άτομα και πήραμε: τις σπιτικές αλοιφές (ταραμοσαλάτα, τυροσαλάτα, μελιτζανοσαλάτα και φάβα) με το ψωμί-πίτα από τον ξυλόφουρνό τους (πάρα πολύ ωραίος συνδυασμός, όλα νόστιμα και πράγματι χειροποίητα σε επαρκέστατη ποσότητα για δύο) για αρχή μαζί με το κρασί μας (ερυθρό Magnus Baccata 24 ευρώ) και στη συνέχεια σιγομαγειρεμένο μοσχαρίσιο κότσι με πουρέ πατάτας με τρούφα (έντονη γεύση τρούφας, πολύ γευστικός πουρές) σε σάλτσα κόκκινου κρασιού και διπλή χοιρινή σπαλομπριζόλα που ήταν πιάτο για 2 άτομα! 2 μεγάλες μπριζόλες λουσμένες σε νοστιμότατη σάλτσα με γαρνιτούρα πράσινη σαλάτα κι ένα κατσαρολάκι φρικασέ λαχανικών (πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι, μανιτάρι). Τεράστια μερίδα, τη μοιραστήκαμε καθώς ήταν αδύνατο να τη φάω μόνη μου!

Λογαριασμός αρχικά 63,5 ευρώ που με έκπτωση 10% e-table κατέληξε ~57 ευρώ.
Νερό εμφιαλωμένο ήρθε αμέσως μόλις καθίσαμε, χωρίς να μας ρωτήσουν, αλλά δε μας πείραξε. Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και στο τέλος μάς κέρασαν γλυκό νεράντζι!

Μάς άρεσε, έχει ενδιαφέροντα κύρια πιάτα με ξεχωριστές γαρνιτούρες και σάλτσες (μοσχάρι, κοτόπουλο, αρνί, χοιρινό, σολομό, λαυράκι, ξιφία αλλά και πίτσες στον ξυλόφουρνο, ζυμαρικά... ), αρκετά σνακ για τσιμπολογημα όλες τις ώρες και λίγα γλυκά.

Η λίστα κρασιών είναι κάπως περιορισμένη και σε τσιμπημένες τιμές (όχι απλησίαστες ευτυχώς), υπάρχουν και μπύρες φυσικά.
Αξίζει γενικά!

26 Ιούλ 2017

Δεν ξερω αν πρεπει να γραψω κριτικη για αυτο το μαγαζι, μιας και το επισκεφθηκαμε δυο ατομα μετα απο ψωνια μετα την δουλεια, κουρασμενοι, απλα για να φαμε απο ενα πιατο φαϊ να χορτασουμε και να γυρισουμε σπιτι. Οποτε προφανως και η βαθμολογια μου βασιζεται επι της ουσιας μονο σε ενα πιατο, αυτο που δοκιμασα.

Ο βασικος λογος που γραφω αυτη την κριτικη ειναι ο κατα την γνωμη μου υπεροχος χωρος στο κεντρο της Αθηνας. Φωτογραφιες υπαρχουν για να δειτε και στην ιστοσελιδα του καταστηματος, προτρεπω τον καθε χρηστη να παει να πιει εστω εναν καφε εκει μεσα. Κατι βασικο που αναφερω και σε καθε κριτικη μου, οι τουαλετες καθαρες. Και οχι, δεν παω ως επιθεωρητης στα μαγαζια που επισκεπτομαστε, απλα ως φιλος της μπυρας, εκ των πραγματων θα κανω και μια επισκεψη προς τα κει.

Η εξυπηρετηση ευγενικοτατη, με ενα ωραιο ιχνος χιουμορ που ομολογουμενως δεν το περιμενα, δεν μας κανανε να νιωσουμε αβολα ουτε στιγμη παρολο που ημαστε αυτο που λενε "μικροι" πελατες. Ερωτηση για το εμφιαλωμενο νερο και το ψωμι, κανενα υφος, ολα καλα.

Η αδερφη μου πηρε πεννες με τοννο, της αρεσαν, απο το λιγο που δοκιμασα ευχαριστο πιατο, αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο. Να σημειωσω οτι με την αφιξη του πιατου ο σερβιτορος προσφερει τριμμενο τυρι και να τριψει πιπερακι με μυλο, τον οποιο μας αφησε στο τραπεζι.

Εγω επελεξα το κοτοπουλο με σελινοριζα, σπανακι και μανιταρια. Κομματι απο στηθος, ψημενο οσο πρεπει, υπεροχα μαλακο, μπραβο τους. Ο πουρες με σελινοριζα πολυ καλος, αν και οχι τοσο πολυ του γουστου μου, αλλα αυτο ειναι δικο μου θεμα. Τα μανιταρια και το σπανακι επισης ωραιοτατα μαγειρεμενα, νομιζω θελανε λιγο αλατι παραπανω. Το μονο που νομιζω οτι δεν χρειαζοτανε στο πιατο ηταν η σαλτσα βαλσαμικου, και μαλιστα σε αυτη την ποσοτητα. Πλεονασμος, και δεν ταιριαζε.

Με ο, τι ηπιαμε (2 μπυρες, 1 κοκα κολα, το εμφιαλωμενο), αυτα που πληρωσαμε ηταν απολυτα φυσιολογικα, αν θυμαμαι καλα περι τα 35ευρω.

Εννοειται πως το συστηνω, και κυριως, και επαναλαμβανω, εστω για εναν καφε στον πολυ ωραιο εσωτερικο του χωρο, ετσι, για να παρουμε μυρωδια απο παλιο νεοκλασσικο και αστικη πολυτελεια παλιας Αθηνας.

25 Ιουν 2017

Βρισκόμασταν με μια φίλη προχθές στο Σύνταγμα και, θέλοντας να αποφύγουμε σουβλάκια, χορτοφαγικά και λογής-λογής έθνικ στη γύρω ζώνη, μου έριξε την ιδέα να πάμε στο ΝΕΡΑΝΤΖΙ, που βρίσκεται πιο κάτω στη Μητροπόλεως.

Ήταν μια πολύ καλή ιδέα που αφορά ένα δημοφιλές μαγαζί για όλες τις ώρες, που άνοιξε μόλις πέρσι τον Απρίλη και έχει εξελιχτεί σε κλασικό στέκι του κέντρου. Σ’ αυτό έχει βάλει το χέρι του ο σεφ Μποτρίνι, που έδωσε τις κατευθυντήριες οδηγίες, συμμετέχοντας συχνά κι ο ίδιος, όπως είδα εκ των υστέρων στο Facebook.

To Νεράντζι, που μάλλον θα πήρε την ονομασία του απ’ τα γειτονικά δένδρα, βρίσκεται σε ένα επιβλητικό νεοκλασικό γωνιακό κτίριο και γι’ αυτό είναι ένας ψηλοτάβανος, αριστοκρατικός χώρος, όπου όλα μέσα του είναι ευμεγέθη: Το ασπρόμαυρο δάπεδο – σκακιέρα, οι ανοιχτόχρωμες επιφάνειες των τοίχων με τις μοναδικές σχεδιασμένες τοιχογραφίες, η αριστουργηματική λευκή οροφή του, η ανοιχτή κουζίνα με τους σεφ και τους βοηθούς τους, τα αστραφτερά WC κάτω, καθώς και τα πολύ άνετα διαμορφωμένα και αναπαυτικά τραπεζοκαθίσματα!!

Η εξυπηρέτηση από τα νέα παιδιά είναι άριστη, αφού ξέρουν τα πάντα και διεκπεραιώνουν το καθετί με προθυμία, σβελτάδα και προπαντός ευγενικές και χαμογελαστές φάτσες, χωρίς τα μούτρα ή τον σνομπισμό που δυστυχώς συναντάμε πολύ συχνά στις μέρες μας, βγαίνοντας για να διασκεδάσουμε λίγο…

Απ’ τους αναλυτικούς καταλόγους, καταλήξαμε στο ριζότο παντζαριού και κρέμας τυριών, παπαρδέλες με μανιτάρια και γαρίδες, και για το τέλος μοιραστήκαμε ένα διαφορετικό cheesecake από λευκή σοκολάτα και κόκκινα φρούτα.

Αυτά, μαζί με τα κουβέρ (τα ψωμιά, το ντιπ), και το εμφιαλωμένο νερό που τα συνοδεύει, καθώς και δύο ποτήρια ελληνικό λευκό κρασί, μας στοιχίσανε συνολικά 46 €, που δεν τα λες και λίγα, αλλά χαλάλι για την όλη εμπειρία και το σκηνικό! (το άτομο υπάγεται στην κατηγορία 17 / 25 €, χωρίς τα ποτά φυσικά).

Αν σας έπεισα, τελικά θα πάτε, έστω και αν το προσπεράσετε προς το παρόν…

16 Μαι 2016

Πρόκειται για ένα νέο και άξιο προσοχής μέρος για όλες τις ώρες με ελληνικές και άλλες μεσογειακές γεύσεις, πλούσιο μενού, ζωντάνια αλλά και πλούσια διακόσμηση με σημασία στην λεπτομέρεια. Την ενδιαφέρουσα γαστρονομική και αισθητική φυσιογνωμία των πιάτων επιμελείται ο Σεφ Κώστας Ζέππος.

Το "Νεράντζι" στεγάζεται σε ένα τεράστιο νεοκλασικό επί της οδού Μητροπόλεως, συγκεκριμένα Μητροπόλεως και Χριστοπούλου γωνία, σε απόσταση αναπνοής από την Καπνικαρέα. Ενθουσιάστηκα με το γεγονός ότι αυτό το κτίριο - στολίδι του κέντρου αξιοποιήθηκε με σεβασμό στη παράδοση και δεν κατάντησε ερείπιο όπως τόσα άλλα γειτονικά νεοκλασικά, κυρίως προς Μοναστηράκι πλευρά. Παλιά στεγάζονταν εκεί τα γυναικεία είδη "Παπασπυρόπουλοι' απ΄όπου έχουν παρελάσει όλες οι κυρίες της τότε Αθήνας.

Η εσωτερική διακόσμηση έχει γίνει με πολύ φροντίδα, μεράκι και περίσσια θέληση για αρμονία εσωτερικού - εξωτερικού αρχιτεκτονικού ύφους, με λίγο πιο ανάλαφρη την εσωτερική όψη. Ενώ, λοιπόν, στο κτίριο αυτό αντικρίζουμε με δέος έναν ψηλοτάβανο χώρο, περίτεχνες μαρμάρινες λεπτομέρειες, σκαλιστά γύψινα, πολύ χαλκό, επιβλητικές κολώνες και κλασικά τραπέζια με "βαριά" καθίσματα, που θυμίζουν εικόνες από παρελθόντες χρόνους, παράλληλα συνυπάρχει και το μοντέρνο ύφος. Ο κάθε πελάτης θα θαυμάσει το ασπρόμαυρο καρέ δάπεδο, τα πιο ανάλαφρου σχεδιασμού μοντέρνα τραπέζια με καθίσματα (βλ. γυάλινες ροτόντες) σε πιο ανοιχτά χρώματα, την ανοιχτή σύγχρονη κουζίνα και κυρίως τις περιμετρικές τζαμαρίες, με ανεμπόδιστη θέα στην οδό Μητροπόλεως. Εξάλλου και ο λευκός φωτισμός της τεράστιας οροφής, η οποία αποτελεί στην ουσία ένα κομψοτέχνημα, με την άψογη ζωγραφιά του Θεού του έρωτα και το γνωστό βελάκι του, λούζει κυριολεκτικά τον χώρο με άπλετο φως και του προδίδει αυτή τη μοναδική αττική διαύγεια, καθώς και μια μοντέρνα προδιάθεση!

Η "διαδρομή" προς τις τουαλέτες αποτελεί ένα ακόμα σοφιστικέ ταξίδι στον χρόνο... Συνάντησα ένα τεράστιο μπρούτζινο παλιό χρηματοκιβώτιο και, κατεβαίνοντας τις πρώτες σκάλες, αντίκρισα μία βιτρίνα - θεματοφύλακα κλασικών αντικειμένων και σκευών, σαν να βρισκόμουνα σε βοηθητικούς χώρους κάποιου μουσείου!

Προσωπικά δεν είναι του γούστου μου οι τεράστιοι χώροι εστίασης αλλά εδώ υπάρχει το αντικειμενικό της εκλεπτυσμένης διακόσμησης που σίγουρα σου κεντρίζει το ενδιαφέρον!

Εξωτερικά, υπάρχουν μερικά μοντέρνα ξύλινα τραπέζια με τύπου Φερ φορζέ καθίσματα, επί της Μητροπόλεως και επί της γραφικής και λιλιπούτειας οδού Χριστοπούλου.

To γαστρονομικό ταξίδι στον χώρο αρχίζει από τις πολλές βιτρίνες, μπροστά από μέρος της κουζίνας, που παρουσιάζουν όσο πιο ανάγλυφα γίνεται τα κάθε λογής διαλεχτά προϊόντα, τα οποία διαθέτει ο χώρος, από τα ψαράκια που "σπαρταρούν" στον πάγο μέχρι τη βιτρίνα με τα αλλαντικά!

Αφού το ψάξαμε αρκετά, γιατί δεν ξέραμε που να πρωτοκαθίσουμε, μέσα στον αχανή και όλων των γούστων αυτό χώρο, αποφασίσαμε να γευματίσουμε σε ένα μεγάλο μαρμάρινο τραπέζι, απ΄όπου μπορούσαμε να επεξεργαζόμαστε με ησυχία τις διάφορες ιδιαίτερου ύφους λεπτομέρειες του χώρου...!

Στα του φαγητού,

Το τραπέζι μας στόλισαν όμορφα, μπλε απόχρωσης χάρτινα σουπλά που έδεναν απόλυτα με το όλο περιβάλλον

Στην αρχή ερωτηθήκαμε για το ψωμάκι και απαντήσαμε αρνητικά.
Παρά ταύτα, μας προσέφεραν ένα πολύ όμορφο και γευστικό καλωσόρισμα που αποτελούνταν από παξιμαδάκια, πολύ μα πολύ νοστιμές μικρές ελίτσες, μαύρες και πράσινες, και μικρή ποσότητα μαλακού τυριού ξύγαλου.

Το νερό ήρθε σε όμορφο στρογγυλό μπουκάλι.

Από τον κατάλογο, διαλέξαμε τα παρακάτω,

Πατάτες τηγανιτές με μυζήθρα, ακούγονται ως ένα απλό πιάτο αλλά είναι ιδιαίτερα " έντεχνο " καθώς σερβίρεται σε ένα όμορφο vintage χάλκινο στρογγυλό σκεύος με μία παχύρευστη στρώση μυζήθρας επάνω και καλή γεύση!
ΕΥΡΩ 5,50

Ψητό παντζάρι με γαλοτύρι και κρητικό απάκι. Σερβίρεται σε βαθύ πιάτο και πρόκειται για μια στρογγυλή ποσότητα παντζαριού με γαλοτύρι εσωτερικά και φετούλες απάκι επάνω. Καταπληκτικό πιάτο! ΕΥΡΩ 8,00

Πίτσα (8 τεμ. ) με προσούτο, μοτσαρέλα, παρμεζάνα, ρόκα, ντομάτα και λάδι τρούφας, τραγανή, με λεπτή ζύμη και σωστά παρουσιασμένη πάνω σε λαδόκολλα έτσι ώστε να απορροφάται κάθε περιττή λιπαρότητα. ΕΥΡΩ 11,00

Ριζότο με γαρίδες, κολοκυθάκια και κρόκο αβγού. Το πιάτο είναι βαθύ και περιλαμβάνει το ριζότο με τα υπόλοιπα υλικά, αλλά εκείνο που μας άρεσε είναι ότι μέσα στο ριζότο, που προφανώς είχε βραστεί με σωστή ποσότητα ζωμού γαρίδας, υπήρχε μια έντονη αλλά και πληθωρική εσάνς γαρίδας! Το πιάτο συνοδεύεται από τέσσερα σουβλάκια φρεσκότατης γαρίδας! ΕΥΡΩ 12,00

Σίγουρα τα φαγητά δεν αγγίζουν το τέλειο αλλά σίγουρα θα σας ικανοποιήσουν και με το παραπάνω!

Γλυκό δεν παραγγείλαμε αλλά μας προσέφεραν εξαιρετικό γλυκό του κουταλιού νεράντζι σε ρετρό γυάλινα μπολάκια!!

Ήπιαμε τρεις μπύρες Αmstel Radler (4,00) με τα ποτήρια της μπύρας σωστά παγωμένα.
Υπάρχει ποικιλία κρασιών, αναψυκτικών και ροφημάτων ( π. χ Αθήρι-Ασύρτικο Σιγάλα στα ΕΥΡΩ 24,00, γρανίτες,4,00, ανάμεικτος χυμός 4,00, freddo cappuccino 4,00 ).

Οι τιμές είναι ολίγον τουριστικές αλλά τις βρήκα έντιμες από την άποψη ότι είναι ανάλογες του εκλεπτυσμένου περιβάλλοντος και της γαστρονομικής απόλαυσης που προσφέρεται.

Σερβίρεται και πρωινό το οποίο σίγουρα θα εξυπηρετήσει τους τουρίστες που επισκέπτονται τη χώρα μας ( όπως π. χ. ομελέτα με ρόδι και πιπεριά,6,50 ). Το μενού του πρωινού σερβίρεται και τις υπόλοιπες ώρες.

Το μέρος προτείνεται για κάθε ώρα και κάθε συνεύρεση!
Μάλιστα τον χειμώνα, με την ανάλογη κακοκαιρία και την διάχυτη "καλλιτεχνική" καταχνιά, το μέρος αυτό θα αποτελεί έναν ιδεώδη ρομαντικό πόλο έλξης!!
Όμως και τώρα θα περάσετε όμορφα και σίγουρα -αφού πάτε για πρώτη φορά- θα το προτείνετε το δίχως άλλο, όταν θέλετε να συναντηθείτε με φίλους στο κέντρο!

25 Απρ 2017

Εξαιρετική επιλογή σε ένα πολύ ωραίο μέρος που συνδυάζεται με ψώνια ή/και βόλτα στο κέντρο, στην Πλάκα, Μοναστηράκι κλπ. Αν έχετε παιδιά, είναι ίσως από τα καλύτερα μέρη στο κέντρο, μαζί με το Πανελλήνιο που είναι λίγα μέτρα πιο πέρα.

Πήγαμε μια παρέα 8 ατόμων και εντρυφήσαμε σε πιάτα όπως το εσκομπέζ κολοκυθιών (τηγανητά ωραία κολοκύθια) φάβα με χταπόδι, λιγκουίνι με πέστο και θαλασσινά, καλαμάρι γεμιστό, μια πράσινη σαλάτα με μεγάλη ποικιλία λαχανικών και μια μεγάλη σπαλομπριζόλα (για 2 άτομα) + κριθαρότο με θαλασσινά. Όλα ήταν εξαιρετικά σερβιρισμένα και πεντανόστιμα. Η δε μπριζόλα άριστα ψημένη και ζουμερή. Οι μερίδες είναι καλές (όχι τεράστιες αλλά πολύ ικανοποιητικές) και αυτό που σε αφήνει ικανοποιημένο μετά ένα τέτοιο φαγητό είναι α) ότι τα παιδιά το ευχαριστήθηκαν (μέχρι και κυνηγητό μπορούσαν να παίζουν στο χώρο! ), έφαγαν από όλα (σπάνιο για παιδιά, όσοι είστε γονείς καταλαβαίνετε) και β) ότι τρως καλά και εκλεκτά.

Πολύ ευρύχωρο μαγαζί με μεγάλη απόσταση ανάμεσα στα τραπέζια, χωρίς καπνό και με μαεστρικό και ευγενικό σέρβις. Θα ξαναπάμε 100%.

01 Μαι 2016

Νέα και πολύ ενδιαφέρουσα άφιξη επί της Μητροπόλεως προς Μοναστηράκι. Για να είμαι ειλικρινής απλώς "έπεσα" πάνω σε αυτό το μαγαζί εντελώς τυχαία και μάλιστα πρέπει να είχε ανοίξει 1-2 μέρες πριν. Πρωτόπυπη η επωνυμία που ενισχύεται και από τις νεραντζούλες στον εξωτερικό χώρο αλλά και από το γλυκό νεράντζι που κερνάει το μαγαζί στο τέλος για να συμφωνεί και με την ονομασία του.

Εξωτερικά, πάνω στο πεζοδρόμιο έχει 5-6 τραπεζάκια. Εσωτερικά ο χώρος δεν περιγράφεται με λόγια: είναι μοναδικός, εξαιρετικός και ανεπανάληπτος. Αυτό ήταν ένα παλιό μαγαζί (παλιά βιοτεχνία από εκείνες που η συγκεκριμένη ευρύτερη περιοχή του Μοναστηρακίου με τα στενά της είναι γεμάτη) με πάρα πολλά νεοκλασικά και παραδοσιακά στοιχεία τα οποία με σύνεση ο νέος ιδιοκτήτης συντήρησε, ανακαίνισε και ανέδειξε με αποτέλεσμα να εμφανιστέι αυτό το διαμαντάκι σαν όαση στο κέντρο της Αθήνας.

Ο χώρος είναι τεράστιος με αρκετά τραπέζια για μικρές και μεγάλες παρέες, απλωμένα και ταξινομημένα σωστά. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι διαφορετικά μεταξύ τους -στοιχείο πολύ της μόδας τώρα τελευταία ιδιαίτερα στα καινούρια μαγαζιά- αλλά δένουν όλα αρμονικά. Η διακριτική πολυτέλεια είναι διάχυτη και εμφανής όπου και να πέσει το μάτι σου: στη διακόσμηση, στους πολυελαίους, στα κάγκελα του εξώστη (αφού υπάρχει και ημιώροφος, επίσης αρκετά εντυπωσιακός), στην ανοιχτή, τεράστια και εντυπωσιακή κουζίνα, στο μεγάλο ξυλόφουρνο με τα μπακιρένια διακοσμητικά στοιχεία, στον ξύλινο μπουφέ περασμένων δεκαετιών, στους ρετρό καθρέφτες, στη βιτρίνα με τα προϊόντα εν είδει παντοπωλείου, στη μεγάλη μπάρα με τα ψηλά καθίσματα (γιατί υπάρχουν θέσεις για όλες τις καταστάσεις και όλα τα γούστα σε αυτό το μαγαζί), στα γλαστράκια με τις νεραντζούλες, στα γύψινα με τις χρυσές λεπτομέρειες, στα βιτρό, στις τοιχογραφίες και τους πίνακες, στις τραπεζαρίες διαφορετικού ύφους και στυλ. Όλος ο χώρος είναι μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια πανέμορφος, λουσάτος και υπέρκομψος.

Πώς θα μπορούσε να είναι άραγε η εξυπηρέτηση σε έναν τέτοιο χώρο; Μόνον άψογη με όλη τη σημασία της λέξης: οι σερβιτόροι, όλοι νέα παιδιά, με χαμόγελο και εξαιρετική προθυμία, δεν σταμάτησαν όλη την ώρα να μας εξυπηρετούν και να προλαβαίνουν κάθε μας επιθυμία πριν καν... τη σκεφτούμε. Ήταν πραγματικά σε όλα εξαιρετικοί.

Ως προς το μενού καταρχάς να επισημάνω ότι ο χώρος είναι ανοιχτός από το πρωί για καφέ, γλυκό, ελαφρύ φαγητό μέχρι αργά το βράδυ για γεύμα και δείπνο και καλύπτει όλα τα γευστικά και άλλα γούστα για ποτό κλπ. Δεν μένει κανένας παραπονεμένος. Άλλωστε είναι τόσο απλόχωρα όλα που νομίζεις ότι είναι 3 διαφορετικοί χώροι ενωμένοι σε έναν. Ο κατάλογος του φαγητού δεν είναι τεράστιος και περιλαμβάνει αντιπροσωπευτικά πιάτα από διάφορα είδη: κρεατικά, ζυμαρικά ορεκτικά, σαλάτες κλπ. Τα πιάτα είναι γενικότερα ελληνικά και δημιουργικά με ενδιαφέροντες γευστικούς συνδυασμούς. Επίσης αξίζει να σημειωθεί το γενικότερο στήσιμο του τραπεζιού που ήταν άψογο.

2 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:

-λευκή ταραμοσαλάτα με καρπάτσιο χταποδιού. Τι να πω γι΄ αυτό το πιάτο; Η νοστιμιά ξεχείλειζε, η ταραμοσαλάτα με βελούδινη διακριτική και απαλή γεύση και το καρπάτσιο όλα τα λεφτά, του ταίριαζε πολύ αυτός ο συνδυασμός. Εξαιρετική όμως ήταν και η παρουσίαση του πιάτου. Δε νομίζω να έχω ξαναδοκιμάσει αυτό το συνδυασμό και να έχω ξαναφάει καλύτερο. Είναι must.

-2 παπαρδέλλες με ρατατούι λαχανικών ψιλοκομμένων. Ρατατούι είναι κατά κάποιο τρόπο το γαλλικό μπριάμ. Οι παπαρδέλλες ήταν σε βαθύ πιάτο, με τα ψιλοκομμένα λαχανικά να στολίζουν την κορυφή του και με εξίσου ωραία παρουσίαση.

Στην αρχή για καλωσόρισμα κατέφτασε ντιπ με γαλοτύρι, ελίτσες και παξιμαδάκια ενώ το ψωμάκι ήταν φρεσκοψημένο και ζεστό.

Το νερό έφτασε σε κανάτα (άλλοι να τα βλέπουν αυτά σε λιγότερο πολυτελείς χώρους που το έχουν σκοινί κορδόνι να φέρνουν εμφιαλωμένο πριν προλάβεις καν να καθίσεις).

Στο τέλος, επειδή δεν παραγγείλαμε γλυκό, μας κέρασαν γλυκού του κουταλιού νεραντζάκι. Ωστόσο είδα στον κατάλογο ότι τα γλυκά που έχει είναι σκέτη πρόκληση.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 34.50 ευρώ.

Νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι το συστήνω και ότι είναι μια από τις καλύτερες προτάσεις στο κέντρο της Αθήνας για όλα: καφέ, φαγητό, ποτό.

29 Δεκ 2016

Η κριτική μου αφορά επίσκεψη στο κατάστημα που έγινε πριν ένα μήνα.
Αν και ήμουν επιφυλακτικός να επισκεφτώ τον συγκεκριμένο χώρο εξαιτίας της μεγάλης διαφήμισης που είχε σε σχετικό αθηναϊκό περιοδικό, κάτι, που το διαβάζω αρκετά κριτικά, εν τούτοις μια συγκυρία με έβγαλε στην πόρτα του. Παρασκευή απόγευμα λοιπόν μπαίνοντας στην εντυπωσιακή σάλα έχεις την αίσθηση πως είσαι σε ακριβό ξενοδοχείο.
Η διακόσμηση συνδύαζε στοιχεία παλιά και νέα, κάτι που κατά την γνώμη δεν δίνει χαρακτήρα σε ένα χώρο αλλά μπερδεύει.
Το θετικό, μα πάρα πολύ θετικό, ήταν η άπλα μεταξύ των τραπεζιών και το αρνητικό το χαμηλό ύψος της καρέκλας σε σχέση με το τραπέζι. Ψηλοτάβανος χώρος με ανοιχτή κουζίνα και ευγενέστατο σέρβις. Ο κόσμος την ώρα που πήγαμε ήταν κάποιας ηλικίας και γενικά δεν είχε νεαρόκοσμο.
Ίσως να ήταν τυχαίο.
Τώρα, στο κυρίως, ψαροκεφτεδες Αμάλφι με σάλτσα ταρτάρ και μπαχαρικών!!! (τα έσπαγε) βέβαια 2 ευρώ ο ένας, γιουβέτσι με θαλασσινά και σολομό με πουρέ παντζάρι. Πολύ καλά πιάτα και σε ποσότητα και σε ποιότητα. Ήπιαμε 2 ποτήρια κρασί και ένα πειραγμένο cheesecake και δώσαμε περίπου 45 ευρώ.
Νομίζω οι τιμές του ακολουθούν το ρεύμα των μαγαζιών της Αγ. Ειρήνης αλλά στη προκειμένη περίπτωση δικαιολογούνται από όλη την εμπειρία συνολικά. Θα ξαναπήγαινα για να δοκιμάσω κρεατικά.

03 Νοε 2016

Επισκεφθήκαμε το Νεράντζι στις 01/11/2016.

Το μεγάλο του προτέρημα είναι χωρίς αμφιβολία η διακόσμηση στο εσωτερικό του.

Όμορφος ψηλοτάβανος χώρος με ωραία έπιπλα που αποπνέει μια αίσθηση αρχοντιάς. Σίγουρα, λείπει τέτοιος χώρος στην περιοχή που βρίσκεται.

Ως προς την κουζίνα έχουμε μια ανάμεικτη εντύπωση. Τα φαγητά που πήραμε (φιλέτο κοτόπουλο, σαλάτα καπρέζε, ορεκτικά αλοιφές), ναι μεν ήταν σωστά μαγειρεμένα, όχι όμως απογειωτικά. Επιπλέον θεωρώ μικρό τον κατάλογο.

Ως προς την εξυπηρέτηση, κανένα παράπονο, ενώ μας κέρασαν και γλυκό νερατζάκι στο τέλος. Πάντως η ώρα που πήγαμε δεν είχε πολύ κόσμο.

Δυο άτομα δώσαμε 53 Ευρώ. Δεν το λες και φθηνά για το φαγητό που φάγαμε.

Συνολικά, ένα πολύ ενδιαφέρον εστιατόριο στην περιοχή του το οποίο και θα πρότεινα. Πάντως, υπάρχουν περιθώρια εξέλιξης στην κουζίνα του..

19 Οκτ 2016

Βρεθηκαμε χθες μεσημερι Κυριακης 16/10 στη περιοχη και αποφασισαμε να το επισκεφθουμε.
Ο χωρος μεγαλοπρεπης, η αιθουσα σε προδιαθετει αναδυοντας μια αρχοντια.
Ασπρομαυρο δαπεδο, τεραστια σαλα ψηλοταβανη με υπεροχες τοιχογραφιες και πολλα διακοσμητικα στοιχεια. Τραπεζια σκαλιστα και πολυθρονες αναπαυτικες.
Ειναι προφανες οτι ο ιδιοκτητης εχει επενδυσει παρα πολλα χρηματα στην εσωτερικη διακοσμηση και το αποτελεσμα τον δικαιωνει. Η επισκεψη στις τουαλετες μας εντυπωσιασε ακομη περισσοτερο. Περα απο την καθαριοτητα και λειτουργικοτητα ειναι γεματες με καλογουστα διακοσμητικα στοιχεια και μια βιτρινα διπλα στις σκαλες εχει υπεροχα σκευη σερβιρισματος.
Η διαταξη των τραπεζιων ειναι ιδανικη με αρκετη αποσταση μεταξυ τους και το καπνισμα επιτρεπεται μονο στον εξωτερικο χωρο οπου υπαρχουν 6 τραπεζια.
Στην εισοδο υπαρχει ενα αναλογιο οπου υπαρχει ο διγλωσσος καταλογος του καταστηματος μια πρακτικη που μπορει να μην ενθουσιαζει μερικους αλλα ας μη ξεχναμε οτι αφενος το καταστημα βρισκεται σε σχετικα τουριστικη περιοχη και αφετερου ειναι καλο να βλεπει καποιος τις λογικες τιμες του ωστε να μην νομιζει οτι θα ειναι πανακριβο λογω της πολυτελειας του χωρου.
Στο κατω μερος του καταλογου διαβαζουμε: το menu επιμεληθηκε ο Ettore Bodrini.
Τα σερβιτσια πολυ καλα και λειτουργικα αλλα με χαρτινα σουπλα και χαρτοπετσετες (οικονομικα και πρακτικα μεν αλλα δεν δενουν με την πολυτελεια του χωρου)
Η υποδοχη και service πολυ καλα απο κοπελες ευγενικες και εμπειρες.
Μας εφεραν ζεστα ψωμακια εξαιρετικα μαζι με ενα dip.
Ανοιχτηκε εμφιαλωμενο νερο (χωρις να ρωτηθουμε) το οποιο χρεωθηκε 1,50 ευρω εννοειται και το κουβερ 3 ευρω.
Παραγγειλαμε μια σαλατα caprese με μικρη σε ποσοτητα mozzarella αλλα πολυ γευστικες οι τοματες και το ελαιολαδο.
Συνεχισαμε με pasta linguni με σολωμο και spagghetti al pomodoro.
Ολα πολυ καλα και σωστα βρασμενα al dente.
Τυρι παρμεζανα τριμμενο επι τοπου απο ττην κοπελλα που μας σερβιρε και κρατωντας το τυρι με λευκο γαντι παρακαλω.
Ηπιαμε 2 ποτηρια κρασι κοκκινο πολυ καλο και αρκετα γεματο ποτηρι.
Ο λογαριασμος στα 40 ευρω με αποδειξη κανονικα. Ποσο αρκετα λογικο και για την ποιοτητα του φαγητου αλλα και για το service και πανω απο ολα την πολυτελεια και εμφανιση του χωρου.
Το καταστημα λειτουργει απο το πρωι για καφε η γλυκο και ελαφρα snacks η πρωινο.
Οι τιμες στο καφε πολυ ανταγωνιστικες.
Γενικα μια πολυ καλη εμπειρια που μας προδιαθετει να ξαναερθουμε

ΑΜΠΑΚΟΣ
Κάθε Τετάρτη Burger Night