ΝΕΡΑΝΤΖΙ
Μοντέρνα κουζίνα

Σύνταγμα - Κέντρο

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

31 Οκτ 2017

1/11/17: Η κριτική που ακολουθεί, στην οποία δεν έχω αλλάξει ούτε μία λέξη, ανήκει στο σπάνιο είδος των κριτικών in memoriam. Δυστυχώς, όπως πληροφορήθηκα την ημέρα της δημοσίευσης της κριτικής μου, το ΝΕΡΑΝΤΖΙ έκλεισε, ελπίζω όχι για πάντα.

Υπάρχουν φορές που επισκέπτεσαι ένα χώρο εστίασης απλά και μόνο επειδή σου κάνει κλικ η εμφάνιση, η θέση του και η θέα που προσφέρει. Το ΝΕΡΑΝΤΖΙ θα μπορούσε άνετα να ενταχθεί σ’ αυτή την κατηγορία. Όπως κατηφορίζεις την οδό Μητροπόλεως, η οποία έχει πάρει άλλη όψη και ζωή με τα αναρίθμητα trendy μαγαζιά, ειδικά στη δεξιά πλευρά και τις παρόδους της, βρίσκεσαι ξαφνικά μπροστά σ’ ένα ολόλευκο νεοκλασικό που μοιάζει να ‘χει ξεπηδήσει από το παρελθόν. Μένεις εντυπωσιασμένος από το μέγεθος, τόσο σε μήκος, αφού η πρόσοψη πιάνει όλη τη γωνία, όσο και σε ύψος. Πραγματικά μεγαλοπρεπές, εγώ θα το είχα ονομάσει MAJESTIC, γιατί είναι με μια λέξη μεγαλοπρεπές, ας είναι όμως ΝΕΡΑΝΤΖΙ, άμεση αναφορά στο εμβληματικό δέντρο της περιοχής.

Μπαίνοντας μέσα ο χώρος σε εντυπωσιάζει ακόμα περισσότερο. Τόσο ψηλοτάβανο μέρος, που θυμίζει σχεδόν εκκλησία, δεν έχω ξαναδεί. Δε θα σας κουράσω με αναλυτικές περιγραφές, αυτό το έχουν κάνει ήδη – και απόλυτα επιτυχημένα, όπως πάντα – η φίλη ΡΡ_ΤΙΝΑ και ο φίλος piperman. Θέλοντας και μη θα κοντοσταθείτε χαζεύοντας και θαυμάζοντας, πρώτα το ασπρόμαυρο πάτωμα-σκακιέρα, κατόπιν την οροφή με τις θολωτές κόγχες με τα αγγελάκια και τα sui generis βιτρό, καθώς και τον ψηλό διάδρομο που διατρέχει περιμετρικά όλο το χώρο (μένεις με την απορία ποια ήταν η χρήση του στο διάστημα που εδώ στεγαζόταν εμπορικές επιχειρήσεις, με τελευταίο το Χυτήρογλου). Θα σας εντυπωσιάσει η άπλα του χώρου και η άνεση που προσφέρει η διάταξη των τραπεζιών. Τα οποία τραπέζια είναι διάφορων τύπων και μεγεθών, όπως και τα καθίσματα, από κλασικά με βελούδινη επένδυση, πιο μοντέρνα σαν πολυθρονίτσες, κανονικές πολυθρόνες και καναπεδάκια. Στο βάθος υπάρχει ο χώρος του μπαρ, μια και το ΝΕΡΑΝΤΖΙ είναι ανοικτό από το πρωί για καφέ ως το βράδυ για ένα ποτό, και η ημιανοικτή κουζίνα με τον ξυλόφουρνο, όπου ψήνονται όχι μόνο οι πίτσες αλλά και τα αρτοσκευάσματα που συνοδεύουν το γεύμα.
Το προσωπικό, ντυμένο ομοιόμορφα, είναι πολύ καλά προπονημένο, για να προσφέρει σέρβις ανάλογο του χώρου και της ιστορίας του.

Καλή γνώση του μενού, φροντίδα για επαγγελματική μοιρασιά των ορεκτικών και των σαλατών στην εξαμελή παρέα μας (η επίσκεψη έγινε το βράδυ της Τρίτης 17/10), καθόλου φορτικοί και με σαφές ενδιαφέρον για το πώς μας φάνηκαν όλα. Η art de la table δεν θα μπορούσε βέβαια να υστερήσει, από τα πεντακάθαρα κολλαριστά τραπεζομάντιλα ως τα άνετα, λευκά πιατικά και σερβίτσια (τα οποία αλλάχθηκαν, πριν περάσουμε στο κύριο πιάτο), όλα συμβάλλουν στο αίσθημα ευεξίας που διαχέει ο χώρος. Δεν αντιλήφθηκα ψυχή να καπνίζει, ελπίζω να μην ήταν σύμπτωση, γιατί το μαγαζί κάθε άλλο παρά γεμάτο ήταν.
Αυτό που θα σας κάνει επίσης μεγάλη εντύπωση είναι το πλήθος των επίπλων περασμένων έως και πολύ περασμένων χρόνων που βρίσκονται τοποθετημένα τόσο στο ισόγειο όσο και – κυρίως θα έλεγα – στο υπόγειο, όπου και οι πεντακάθαρες τουαλέτες.

Όσα και να πω για το χώρο και το προσωπικό, οφείλω να κάνω – αντίθετα προς τις συνήθειές μου – εκτενή αναφορά στο θέμα του φαγητού. Με μια φράση: Στο ΝΕΡΑΝΤΖΙ αξίζει να πας όχι μόνο για το μοναδικό χώρο όπου βρίσκεται, αλλά και για να ευχαριστηθείς το γεύμα ή δείπνο σου, είτε ρομαντικά με το έτερον ήμισυ είτε με μεγαλύτερη παρέα. Η κουζίνα βγάζει εξαιρετικά πιάτα, τίποτε από όσα δοκιμάσαμε δεν μας απογοήτευσε. Η αρχή έγινε με φοκάτσια σε καλαθάκια με δύο συνοδευτικά ντιπ. Νερό εμφιαλωμένο (επιλογή μας) και κρασί λευκό chateau Julia (Λαζαρίδη), από μια σχετικά περιορισμένη, πλην όμως αρκούντως αντιπροσωπευτική λίστα, αφήνω τη σχετική εμβάθυνση στη φίλη ekatn.

Το πρελούδιο: Σαλάτα πράσινη με ψητό μανούρι και πολύ ταιριαστό ντρέσινγκ, ακόμα καλύτερη για το γούστο μου η caprese με ντοματίνια, βασιλικό και εξαιρετικής ποιότητας μοτσαρέλα. Χταπόδι ψητό σε στρώμα βελούδινης φάβας, ψαροκεφτέδες με δύο σος συνοδεία και το πιάτο με το δηλωτικό του περιεχομένου του όνομα «ελληνικές αλοιφές» (= ταραμοσαλάτα, τυροκαφτερή, τζατζίκι και φάβα, σερβιρισμένες γύρω από ένα μεταλλικό κουβαδάκι γεμάτο στικς πίτας).
Τα κυρίως πιάτα πραγματικά εντυπωσίασαν: Εγώ για λόγους διατροφής πήρα, μάλλον πρώτη φορά στη ζωή μου σε εστιατόριο, κοτόπουλο. Βιολογικό, αφράτο, καλοψημένο με απίθανη γαρνιτούρα (πουρές από σελινόριζα, ντοματίνια, μανιτάρια και baby σπανάκι), κυριολεκτικά έγλυψα το πιάτο. Η εορτάζουσα κυρία μου πήρε με το ίδιο σκεπτικό μπακαλιάρο ψητό με σάλτσα αγιόλι και ψητά λαχανικά, επίσης νοστιμότατο. Από τους υπόλοιπους δοκίμασα ένα πραγματικά καλοεκτελεσμένο ριζότο με γεύση πορτοκαλιού και σαφράν και φιλέτο λαβράκι. Οι δύο από τους τέσσερις άνδρες της παρέας επέλεξαν μοσχάρι γάλακτος, ήρθε σωστά ψημένο και με πλούσια γαρνιτούρα. Όλες ανεξαιρέτως οι μερίδες ήταν χορταστικές, κάτι που σίγουρα θα εκτιμήσουν δεόντως οι παρεπιδημούντες τουρίστες που θα επισκεφθούν το ΝΕΡΑΝΤΖΙ.

Το κεράκι των γενεθλίων στήθηκε πάνω σε ένα προφιτερόλ, που συνοδευόταν από «κάτι σαν τσιζκέηκ» και ένα semifredo τσουρέκι. Και τα τρία γλυκά πρώτης ποιότητας και φρεσκότατα, μου έμεινε όμως ο καημός για το μπαμπά με ρούμι που εκείνη την ημέρα είχε άδεια και έλειπε. Δεν πειράζει, την επόμενη φορά. Είναι σαφές ότι στο ΝΕΡΑΝΤΖΙ θα επανακάμψω μετά χαράς και πολλές φορές. Η κατ’ άτομο δαπάνη ήταν (έξω τα κρασιά) 25 ευρώ, και σαφώς μπορείς να χαρείς αυτό το υπέροχο αστικό περιβάλλον με κάτω από 20 ευρώ, με μια από τις γαργαλιστικές πίτσες που είδα να κυκλοφορούν ή ένα πιάτο με pasta.

Το ΝΕΡΑΝΤΖΙ σαφώς δεν είναι ακριβό γι’ αυτό που προσφέρει, αν σας φέρει ο δρόμος από το ωραίο κέντρο της πολύπαθης Αθήνας, δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε.

16 Οκτ 2017

Τρίτη μεσημέρι 10/10, μετά από δουλειές και κοινωνικές υποχρεώσεις στο Κέντρο της Αθήνας, καταλήγω για φαγητό, γύρω στη μιάμιση, στο σχετικά νέο διαμάντι επί της οδού Μητροπόλεως, το ΝΕΡΑΝΤΖΙ (Ν), έχοντας προηγουμένως διαβάσει τις εξαιρετικές κριτικές στο σάιτ μας και όχι μόνο!

Το Ν είναι πράγματι ένα έργο τέχνης, τόσο το κτίριο όσο και η μοναδική εσωτερική διακόσμησή του, ενώ το σέρβις και η ποιότητα του φαγητού είναι εξίσου προσεγμένα και αξιόλογα. Είναι δε απορίας άξιο το ότι γράφτηκαν τόσο λίγες σχετικά κριτικές, μέσα σε ενάμιση χρόνο, αφού το Ν λειτουργεί ήδη απ’ τον Απρίλη του 2016!

Βρίσκεται στη γωνία Μητροπόλεως και Χριστοπούλου, λίγα μόλις μέτρα πιο πάνω απ’ την Καπνικαρέα. Το επιβλητικό αυτό κτίριο, που στέγαζε τη δεκαετία ’50 και ’60 το Κατάστημα Νεωτερισμών Παπασπυρόπουλου, και μεταγενέστερα το Κατάστημα Χυτήρογλου, κατασκευάστηκε απ’ τον Αρχιτέκτονα Βασίλειο Τσαγρή (1882-1941), εκφραστή του μοντέρνου κινήματος του μεσοπολέμου, με εμφανείς άλλωστε επιρροές απ’ τον Ότο Βάγκνερ, τα έργα του οποίου μελέτησε για χρόνια στη Βιέννη!

Το Ν λειτουργεί καθημερινά από τις 09.00 το πρωί για καφέδες, χυμούς, ποτά και σνακ, ενώ η κουζίνα του είναι ανοιχτή από 12.00 το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα. Η ονομασία του οφείλεται στις νεραντζιές που κοσμούν το πεζοδρόμιο εξωτερικά, τις νεραντζιές που είναι πανταχού παρούσες στην Αθήνα μας…

Παρότι ο εσωτερικός χώρος έχει ήδη περιγραφεί από κάποιους χρήστες, θα αναφερθώ και εγώ σ’ αυτόν τελείως επιγραμματικά. Πρόκειται για ένα απ’ τα ολίγα εναπομείναντα δείγματα της αστικής Αθήνας του 20ου αιώνα, με το Α/Μ δάπεδο-σκακιέρα, το μοναδικά χρωματιστά βιτρό της οροφής, τα λευκά γύψινα, τις περίφημες τοιχογραφίες, το δαντελωτό εσωτερικό μπαλκόνι, τη ζωγραφιά του Έρωτα με το βέλος, τον μεγαλοπρεπή πολυέλαιο, καθώς και την παλιά, ανοιχτή και εντυπωσιακή χάλκινη κουζίνα με τους μάγειρες. Το κτίριο είναι ιδιαίτερα ψηλοτάβανο και φωτεινό, χάρη στα μεγάλα ανοίγματα επί της Μητροπόλεως και τις ανοιχτόχρωμες αποχρώσεις των διαφόρων επιφανειών του.

Η διακόσμηση της τεράστιας σάλας περιλαμβάνει, σε διάφορα σημεία, σκαλιστούς καθρέφτες, κάδρα της παλιάς Αθήνας, ξύλινα επιπλάκια, μπρούτζινο χρηματοκιβώτιο, βιτρίνα με παλιά σκεύη κ. λπ.
Τα τραπέζια, πολλά εκ των οποίων είναι φτιαγμένα από παλιό ξύλο, αλλά και άλλων ρυθμών, σε γωνιές που δένουν μεταξύ τους, είναι πολύ αραιά διατεταγμένα, δηλαδή σε αποστάσεις 3 περίπου μέτρων το ένα απ’ το άλλο! Πραγματική αρχοντιά αλλά και άνεση συζήτησης, αφού στην τεράστια αυτή αίθουσα έχουν προβλεφθεί μόνο 80-100 θέσεις για τους θαμώνες τους.
Εξωτερικά πάλι, στο πεζοδρόμιο της Μητροπόλεως, υπάρχουν 5-6 τραπεζάκια με 12 συνολικά καθίσματα!

Η μουσική είναι αυτό που ονομάζουμε lounge, ένας συνδυασμός ωραίων ξένων ακουσμάτων, τέτοιων ώστε οι θαμώνες να νιώθουν άνετα και να μπορούν με ηρεμία να απολαύσουν το εκλεκτό φαγητό τους.
H μεταπολεμική lounge αισθητική, συνώνυμη με την χαλάρωση του easy listening, μας συντροφεύει εδώ και μισό αιώνα τουλάχιστον, σε χώρους εστίασης, φιλοξενίας, αναψυχής και διασκέδασης!

Στο υπόγειο βρίσκονται δύο ανδρικές και δύο γυναικείες τουαλέτες, οι οποίες είναι προφανώς πεντακάθαρες και πολυτελείς. Εξάλλου, στο ισόγειο έχει προβλεφθεί και μία τουαλέτα για ΑΜΕΑ!

Στο σέρβις, 3-4 ευγενέστατα παιδιά, που είναι απόλυτα ενημερωμένα πάνω στα φαγητά, τις γαρνιτούρες, τις σαλάτες, τα επιδόρπια, τα ποτά, ΤΑ ΠΑΝΤΑ! ΕΥΓΕ!!

Την κουζίνα, που τις βάσεις της έβαλαν από πέρσι ο Μποτρίνι κι ο Ζέππος, έχει τώρα αναλάβει ο κ. Κώστας Νικολάου, ο οποίος διατηρεί τη γραμμή και το πνεύμα των προκατόχων του.

Αποφεύγοντας λεπτομέρειες του μενού, θα σας δώσω μόνο μια γενική εικόνα της γκάμας και του εύρους τιμών. Περιλαμβάνει 12 ορεκτικά (6-12.50 €), 6 σαλάτες (7.50-10 €), 10 ζυμαρικά & ριζότο, στα 9-14 €, πίτσες και σνακ, στα 4-12 €, καμιά δεκαριά κύρια πιάτα, της Γης και της Θάλασσας, στα 12-16 € (τιμή που αφορά το φιλέτο λαβράκι ή το μοσχάρι γάλακτος). Υπάρχουν ακόμη 5 γλυκά (6.5-7.5 €).

Όσον αφορά τα ποτά, σερβίρουν μπύρες, στα 4-5 €, συνήθη αναψυκτικά, αποστάγματα και κοκτέιλ. Από κρασιά εμφιαλωμένα, υπάρχουν 8 ετικέτες λευκών, από 20-29 € (τιμή για το Μαγικό Βουνό του Λαζαρίδη), 3 ροζέ στα 19-23 €, και 7 κόκκινα, από 20-30 € (τιμή για το Κτήμα Γεροβασιλείου).

Εγώ λοιπόν δοκίμασα τα εξής πιάτα:

• Από τα σνακ διάλεξα μια κρεπολέτα με ασπράδι. Ήταν δύο κομμάτια κρέπας, χορταστικά και πολύ νόστιμα. Περιείχαν, εκτός απ’ το ασπράδι, βραστή γαλοπούλα και λευκά μανιτάρια. Στο πιάτο μου ήρθαν επίσης 4 φέτες φρυγανισμένου ψωμιού. Το όλο αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό! Η κρεπολέτα συνοδεύονταν στην άκρη του πιάτου από σαλάτα, που ήταν ένας συνδυασμός ρόκας, σπανακιού και παντζαρόφυλλων. Τιμή στα 6.50 €. Αξίζει να τη δοκιμάσετε!

• Από γλυκό κατέληξα στο παινεμένο επιδόρπιο που ακούει στο όνομα: Σαν ένα cheesecake! Δεν ήταν cheesecake, όπως το γνωρίζουμε, αλλά του έμοιαζε στη γεύση. Εδώ πρόκειται για μια χορταστική λευκή σοκολάτα, ημίρρευστης υφής και σχήματος ‘s’, η οποία περιβάλλεται κυρίως από εκλεκτό sorbet κόκκινων φρούτων του δάσους και άλλα μικρότερα συνοδευτικά (μυστικά του pâtissier! ). Τιμή, στα 7.50 €. Μην το χάσετε!!

Ο λογαριασμός, στα 14 €, εκφράζει ένα ποσό λογικότατο για τη μοναδική αυτή εμπειρία του αστικού γεύματος. Φαίνεται πως η Μητροπόλεως, απ’ το Σύνταγμα μέχρι το Μοναστηράκι και τους γύρω δρόμους, εξελίσσεται πλέον σε κεντρικό γαστρονομικό σταυροδρόμι Ελλήνων και τουριστών!

Το ΝΕΡΑΝΤΖΙ προτείνεται, συνεπώς, ανεπιφύλακτα, για μοναδικά βιώματα, γεύματος, δείπνου, ποτού ή σνακ!

06 Οκτ 2017

Σάββατο μεσημέρι και επισκεφτήκαμε το Νεράντζι και ο ενθουσιασμός μου διπλός. Συγκεκριμένα:
1) Η επιλογή του μαγαζιού έγινε από φίλο, ο οποίος πρότεινε το συγκεκριμένο μαγαζί συμβουλευόμενος και καθοδηγούμενος από τις κριτικές που διάβασε στο ask4food. Α ρε τεράστιοι «σκουφοφέροντες» του ask4food πλάθετε συνειδήσεις: )

2) Η παρέα απαρτιζόταν από 8 (οικεία) άτομα οπότε ήταν δρομολογημένο ότι θα παραγγέλναμε όλο τον κατάλογο: )

Σαν χώρος το νεράντζι εντυπωσιάζει όπως όλα αυτά τα νεοκλασσικά με τα πολύ ψηλά ταβάνια και τις λεπτομέρειες που σε σπίτια της δεκαετίας του 60 μπορείς να συναντήσεις. Κερδίζει εντυπώσεις, παραπέμπει σε βιεννέζικο καφέ οπότε υποσυνείδητα θέλεις να παραγγείλεις στρούντελ αλλά καταλήγεις να τρως κότσι (ευχάριστα για να είμαι ειλικρινής).
Φαγητό και παραθέτω τις επιλογές μας με ένα βαθμό για να δώσω στίγμα και να χρωματίσω την φωνή μου (ή καλύτερα το γραπτό μου) για το τι πρέπει (ή δεν πρέπει) να παραγγείλετε. Να σημειώσω ότι στην βαθμολογία έχει πέσει κανονικοποίηση (όσοι περάσατε από πολυτεχνείο αλλά και στο ευρύτερο υπέροχο ελληνικό πανεπιστημιακό χώρο θα ξέρετε τι σημαίνει αυτό):

BABY ΣΠΑΝΑΚΙ, ΦΕΤΑ με σουσάμι και σπασμένα crispy φύλλα κρούσταs: 7/10
ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ με κατσικίσιο τυρί, κρέμα φέτας και βινεγκρέτ φράουλα 7/10
ΣΚΙΟΥΦΙΧΤΑ ΜΕ ΤΟΜΑΤΙΝΙΑ ΚΟΝΦΙ με μανιτάρια και σαλάμι Λευκάδος 10/10
PIZZA PROSCIUTTO με ντοματίνια, s. Marzano, φρέσκια βουβαλίσια μοτσαρέλα και prosciutto 6/10
ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ με βιολογικής εκτροφής αργοψημένο με σελινόριζα, σπανάκι και μανιτάρια 9/10
ΚΟΤΣΙ ΑΠΟ ΜΟΣΧΑΡΙ με κρέμα πατάτας και σάλτσα με κόκκινο κρασί και μπαχαρικά 8/10
ΧΟΙΡΙΝΟΣ ΛΑΙΜΟΣ με σπαστή πατάτα, τραγανές πιτούλες και σάλτσα γιαουρτιού 4/10
ΜΠΡΙΖΟΛΑ ΑΠΟ ΜΟΣΧΑΡΙ ΓΑΛΑΚΤΟΣ με πατάτες φοντάν, φοντύ από κρεμμύδια με ξύδι και σάλτσα κρασιού 9/10
ΣΑΝ ΕΝΑ CHEESECAKE με λευκή σοκολάτα και υφέs από κόκκινα φρούτα 8/10
ΠΡΟΦΙΤΕΡΟΛ ΜΕ ΠΙΚΡΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑ με καβουρδισμένα αμύγδαλα και παγωτό βανίλιας 9/10

Ανασκοπώ αυτά που έγραψα και αβίαστα βγάζω το συμπέρασμα ότι νηστικοί μείναμε: ) Πιθανότατα, να ξεχνάω κάτι (δεν κρατάω και σημειώσεις όπως μερικοί μερικοί: ) )αλλά η ουσία είναι ότι η συνολική γαστρονομική εμπειρία είναι θετική. Συνδυαζόμενο με το επαγγελματικό service και τον ευχάριστο, όπως αναφέρθηκε, χώρο καθιστά το νεράντζι αξιοπρέπεστατη επιλογή.

Το πρόβλημα δυστυχώς είναι η σύγκριση. Με τιμές που υποχρεωτικά σε ανεβάζουν γύρω στα 25 ευρώ (διαπίστωσα ότι οι υπόλοιποι αξιοσέβαστοι καλοφαγάδες το κατατάσσουν σε χαμηλότερο εύρος τιμών αλλά εγώ δεν το διαπίστωσα) το άτομο για ένα γεμάτο μενού (εννοώ ορεκτικά, επιδόρπιο χωρίς να αναφέρομαι στο ποτό) φοβάμαι πως υπάρχουν πολλές και καλύτερες επιλογές εκεί έξω. Αλλά να πάτε, μετά πίνετε ωραιότερο aperol στην πλατεία αγίας ειρήνης: )

Τραγούδι για Σάββατο μεσημέρι:

Δήμητρα Γαλάνη, Ευστάθιος Δράκος – Εκδρομή
https: //www. youtube. com/watch?v=VK5s9t5GoO8

16 Σεπ 2017

Το Νεραντζι ειναι μια ιδιαιτερη περιπτωση της αθηναϊκης γαστρονομιας των τελευταιων ετων. Ενας all day food and drinks χωρος, που αποπνεει αερα παλαιας Αθηνας.

Απο το πανεμορφο νεοκλασικο κτηριο (πρωην βιοτεχνια Παπασπυροπουλου-Αναγνωστοπουλου), ενα απο τα πλεον επιβλητικα της περιοχης, το οποιο στεγαζεται στο Μοναστηρακι, επι της Μητροπολεως γωνια με το μικρο πεζοδρομο Χριστοπουλου, μεχρι το αρχοντικο εσωτερικο του και απο τη ρετρο διακοσμιση μεχρι τις υπεροχες τουαλετες αλλα και το ονομα καθεαυτο, το Νεραντζι αποτιει ενα φορο τιμης σε μια Αθηνα, που δεν υπαρχει πια.

Χαρακτηριστικα ψηλοταβανο, αποπνεουσα κομψοτητα, μεγαλοπρεπεια, σκακιστικο δαπεδο, λευκη οροφη, βιτρο, πολυχρωμια (στο τσακ γλυτωνει το κιτς, για να τα λεμε ολα), παλια επιπλα, κλασικος πολυελαιος, νεοτεροι πινακες, ιδιαιτερες τοιχογραφιες, εντυπωσιακες κολονες, ανετα καθισματα, μεγαλη αποσταση μεταξυ των -διαφορετικων- σκαλιστων τραπεζιων, ωραιος φωτισμος, διαχυτος ρομαντισμος, λαμπερα wc κατω, ανοιχτη κουζινα με χαλκινη επενδυση, ξυλοφουρνος και παντελης ελλειψη καπνου ειναι, θεωρω, μια συνοπτικη παρυσιαση αυτου του πραγματικα μοναδικου χωρου.

Δυο ατομα, βραδυ καθημερινης, τον επισκεφθηκαμε για ενα χαλαρο δειπνο (το καταστημα σερβιρει απο το πρωι καφε, σνακ, γευματα και κοκτεϊλ). Ο Μποτρινι εχει αναλαβει την επιμελεια δημιουργωντας ενα κλασικου υφους "πειραγμενο" ελληνικοϊταλικο μενου.

Ξεκινησαμε με ορεκτικο "ελληνικες αλοιφες" ητοι τεσσερα μπολακια με φαβα, ταραμοσαλατα, τυροκαυτερη και μελιντζανοσαλατα, ολα χειροποιητα και υπεροχα, μαζι με επισης χειροποητο ζεστο ψωμακι, μια χαρα.

Συνεχισαμε με σαλατα καπρεζε, με αυθεντικη μοτσαρελα, παμπολλα γλυκα ντοματινια, ελαιολαδο και φρεσκο βασιλικο, καλη ποσοτητα και ευγευστη.

Για κυριως επλεξαμε το μοσχαρισιο κοτσι με κρεμα πατατας και σαλτσα με κοκκινο κρασι και μπαχαρικα. Εξαιρετικη επιλογη, πολυ καλα εκτελεσμενο το κοτσι, ολα τα λεφτα ομως τοσο ο πουρες οσο και η απιθανη σαλτσα! Μεγαλη μεριδα, χορταινει δυο ενηλικες (ενταξει, οχι τρομερα πεινασμενους! ).

Συνοδευσαμε με δυο ποτηρια κρασι και κλεισαμε με επιδορπιο μους λεμονιου, με φραουλες και αφρο μυρωδικων, σε ψηλο ποτηρι, δροσερο και καλη μεριδα. Βεβαια, στο τελος κερνανε τι αλλο, γλυκο νεραντζι, ωστοσο παρα το γλυκο που πηραμε δε μας αφησαν χωρις κερασμα προσφεροντας μας σπιτικη λεμοναδα, κινηση που προσμετραται στη συνολικα θετικη εξυπηρετηση που λαβαμε απο καταρτισμενα, ευγενικα νεα παιδια.

Μονη μου ενσταση στο ενδιαφερον ολο κονσεπτ του Νεραντζιου, αποτελουν οι τιμες. Σε αντιθεση με την πλειονοτητα των εδω καλοφαγαδων, που εχει υψηλη βαθμολογια στο VfM, θα βαλω 2/4 αντε να παει 2 1/2, μενοντας αποκλειστικα στην ποιοτητα και ποσοτητα των πιατων.
Αν ομως ειναι να συνυπολογιζεται το (κατα τα αλλα εξοχο) περιτυλιγμα, τοτε αλλαζει το πραγμα. Σε καθε περιπτωση, μια κλασικη κουζινα, ακομη και εξοχως επιμελημενη και ομορφα "πειραγμενη", ειναι ακριβη οταν χρειαζεσαι γυρω στα 30€ για ορεκτικο-κυριως-γλυκο-ποτηρι κρασι. Καλυτερευει βεβαια σημαντικα αν δεν παρετε επιδορπιο (καθως υπαρχει κερασμα) αλλα και αν μοιραστειτε καποιο κυριως πιατο.

14 Μαι 2017

Ψηλοτάβανο, ευρύχωρο (όχι στριμωγμένα τραπέζια επιτέλους), ρομαντικά διακοσμημένο σαν ένα παλιό αρχοντικό εστιατόριο με μια πιο ανάλαφρη νότα όμως (mix&match) που να το φέρνει σε πιο σύγχρονη εποχή, χαίρεσαι να απολαμβάνεις φαγητό ή καφέ-σνακ μια ανάσα από τη Μητρόπολη!

Πήγαμε για δείπνο Κυριακή βράδυ (λίγος κόσμος) 2 άτομα και πήραμε: τις σπιτικές αλοιφές (ταραμοσαλάτα, τυροσαλάτα, μελιτζανοσαλάτα και φάβα) με το ψωμί-πίτα από τον ξυλόφουρνό τους (πάρα πολύ ωραίος συνδυασμός, όλα νόστιμα και πράγματι χειροποίητα σε επαρκέστατη ποσότητα για δύο) για αρχή μαζί με το κρασί μας (ερυθρό Magnus Baccata 24 ευρώ) και στη συνέχεια σιγομαγειρεμένο μοσχαρίσιο κότσι με πουρέ πατάτας με τρούφα (έντονη γεύση τρούφας, πολύ γευστικός πουρές) σε σάλτσα κόκκινου κρασιού και διπλή χοιρινή σπαλομπριζόλα που ήταν πιάτο για 2 άτομα! 2 μεγάλες μπριζόλες λουσμένες σε νοστιμότατη σάλτσα με γαρνιτούρα πράσινη σαλάτα κι ένα κατσαρολάκι φρικασέ λαχανικών (πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι, μανιτάρι). Τεράστια μερίδα, τη μοιραστήκαμε καθώς ήταν αδύνατο να τη φάω μόνη μου!

Λογαριασμός αρχικά 63,5 ευρώ που με έκπτωση 10% e-table κατέληξε ~57 ευρώ.
Νερό εμφιαλωμένο ήρθε αμέσως μόλις καθίσαμε, χωρίς να μας ρωτήσουν, αλλά δε μας πείραξε. Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και στο τέλος μάς κέρασαν γλυκό νεράντζι!

Μάς άρεσε, έχει ενδιαφέροντα κύρια πιάτα με ξεχωριστές γαρνιτούρες και σάλτσες (μοσχάρι, κοτόπουλο, αρνί, χοιρινό, σολομό, λαυράκι, ξιφία αλλά και πίτσες στον ξυλόφουρνο, ζυμαρικά... ), αρκετά σνακ για τσιμπολογημα όλες τις ώρες και λίγα γλυκά.

Η λίστα κρασιών είναι κάπως περιορισμένη και σε τσιμπημένες τιμές (όχι απλησίαστες ευτυχώς), υπάρχουν και μπύρες φυσικά.
Αξίζει γενικά!

26 Ιούλ 2017

Δεν ξερω αν πρεπει να γραψω κριτικη για αυτο το μαγαζι, μιας και το επισκεφθηκαμε δυο ατομα μετα απο ψωνια μετα την δουλεια, κουρασμενοι, απλα για να φαμε απο ενα πιατο φαϊ να χορτασουμε και να γυρισουμε σπιτι. Οποτε προφανως και η βαθμολογια μου βασιζεται επι της ουσιας μονο σε ενα πιατο, αυτο που δοκιμασα.

Ο βασικος λογος που γραφω αυτη την κριτικη ειναι ο κατα την γνωμη μου υπεροχος χωρος στο κεντρο της Αθηνας. Φωτογραφιες υπαρχουν για να δειτε και στην ιστοσελιδα του καταστηματος, προτρεπω τον καθε χρηστη να παει να πιει εστω εναν καφε εκει μεσα. Κατι βασικο που αναφερω και σε καθε κριτικη μου, οι τουαλετες καθαρες. Και οχι, δεν παω ως επιθεωρητης στα μαγαζια που επισκεπτομαστε, απλα ως φιλος της μπυρας, εκ των πραγματων θα κανω και μια επισκεψη προς τα κει.

Η εξυπηρετηση ευγενικοτατη, με ενα ωραιο ιχνος χιουμορ που ομολογουμενως δεν το περιμενα, δεν μας κανανε να νιωσουμε αβολα ουτε στιγμη παρολο που ημαστε αυτο που λενε "μικροι" πελατες. Ερωτηση για το εμφιαλωμενο νερο και το ψωμι, κανενα υφος, ολα καλα.

Η αδερφη μου πηρε πεννες με τοννο, της αρεσαν, απο το λιγο που δοκιμασα ευχαριστο πιατο, αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο. Να σημειωσω οτι με την αφιξη του πιατου ο σερβιτορος προσφερει τριμμενο τυρι και να τριψει πιπερακι με μυλο, τον οποιο μας αφησε στο τραπεζι.

Εγω επελεξα το κοτοπουλο με σελινοριζα, σπανακι και μανιταρια. Κομματι απο στηθος, ψημενο οσο πρεπει, υπεροχα μαλακο, μπραβο τους. Ο πουρες με σελινοριζα πολυ καλος, αν και οχι τοσο πολυ του γουστου μου, αλλα αυτο ειναι δικο μου θεμα. Τα μανιταρια και το σπανακι επισης ωραιοτατα μαγειρεμενα, νομιζω θελανε λιγο αλατι παραπανω. Το μονο που νομιζω οτι δεν χρειαζοτανε στο πιατο ηταν η σαλτσα βαλσαμικου, και μαλιστα σε αυτη την ποσοτητα. Πλεονασμος, και δεν ταιριαζε.

Με ο, τι ηπιαμε (2 μπυρες, 1 κοκα κολα, το εμφιαλωμενο), αυτα που πληρωσαμε ηταν απολυτα φυσιολογικα, αν θυμαμαι καλα περι τα 35ευρω.

Εννοειται πως το συστηνω, και κυριως, και επαναλαμβανω, εστω για εναν καφε στον πολυ ωραιο εσωτερικο του χωρο, ετσι, για να παρουμε μυρωδια απο παλιο νεοκλασσικο και αστικη πολυτελεια παλιας Αθηνας.

25 Ιουν 2017

Βρισκόμασταν με μια φίλη προχθές στο Σύνταγμα και, θέλοντας να αποφύγουμε σουβλάκια, χορτοφαγικά και λογής-λογής έθνικ στη γύρω ζώνη, μου έριξε την ιδέα να πάμε στο ΝΕΡΑΝΤΖΙ, που βρίσκεται πιο κάτω στη Μητροπόλεως.

Ήταν μια πολύ καλή ιδέα που αφορά ένα δημοφιλές μαγαζί για όλες τις ώρες, που άνοιξε μόλις πέρσι τον Απρίλη και έχει εξελιχτεί σε κλασικό στέκι του κέντρου. Σ’ αυτό έχει βάλει το χέρι του ο σεφ Μποτρίνι, που έδωσε τις κατευθυντήριες οδηγίες, συμμετέχοντας συχνά κι ο ίδιος, όπως είδα εκ των υστέρων στο Facebook.

To Νεράντζι, που μάλλον θα πήρε την ονομασία του απ’ τα γειτονικά δένδρα, βρίσκεται σε ένα επιβλητικό νεοκλασικό γωνιακό κτίριο και γι’ αυτό είναι ένας ψηλοτάβανος, αριστοκρατικός χώρος, όπου όλα μέσα του είναι ευμεγέθη: Το ασπρόμαυρο δάπεδο – σκακιέρα, οι ανοιχτόχρωμες επιφάνειες των τοίχων με τις μοναδικές σχεδιασμένες τοιχογραφίες, η αριστουργηματική λευκή οροφή του, η ανοιχτή κουζίνα με τους σεφ και τους βοηθούς τους, τα αστραφτερά WC κάτω, καθώς και τα πολύ άνετα διαμορφωμένα και αναπαυτικά τραπεζοκαθίσματα!!

Η εξυπηρέτηση από τα νέα παιδιά είναι άριστη, αφού ξέρουν τα πάντα και διεκπεραιώνουν το καθετί με προθυμία, σβελτάδα και προπαντός ευγενικές και χαμογελαστές φάτσες, χωρίς τα μούτρα ή τον σνομπισμό που δυστυχώς συναντάμε πολύ συχνά στις μέρες μας, βγαίνοντας για να διασκεδάσουμε λίγο…

Απ’ τους αναλυτικούς καταλόγους, καταλήξαμε στο ριζότο παντζαριού και κρέμας τυριών, παπαρδέλες με μανιτάρια και γαρίδες, και για το τέλος μοιραστήκαμε ένα διαφορετικό cheesecake από λευκή σοκολάτα και κόκκινα φρούτα.

Αυτά, μαζί με τα κουβέρ (τα ψωμιά, το ντιπ), και το εμφιαλωμένο νερό που τα συνοδεύει, καθώς και δύο ποτήρια ελληνικό λευκό κρασί, μας στοιχίσανε συνολικά 46 €, που δεν τα λες και λίγα, αλλά χαλάλι για την όλη εμπειρία και το σκηνικό! (το άτομο υπάγεται στην κατηγορία 17 / 25 €, χωρίς τα ποτά φυσικά).

Αν σας έπεισα, τελικά θα πάτε, έστω και αν το προσπεράσετε προς το παρόν…

25 Απρ 2017

Εξαιρετική επιλογή σε ένα πολύ ωραίο μέρος που συνδυάζεται με ψώνια ή/και βόλτα στο κέντρο, στην Πλάκα, Μοναστηράκι κλπ. Αν έχετε παιδιά, είναι ίσως από τα καλύτερα μέρη στο κέντρο, μαζί με το Πανελλήνιο που είναι λίγα μέτρα πιο πέρα.

Πήγαμε μια παρέα 8 ατόμων και εντρυφήσαμε σε πιάτα όπως το εσκομπέζ κολοκυθιών (τηγανητά ωραία κολοκύθια) φάβα με χταπόδι, λιγκουίνι με πέστο και θαλασσινά, καλαμάρι γεμιστό, μια πράσινη σαλάτα με μεγάλη ποικιλία λαχανικών και μια μεγάλη σπαλομπριζόλα (για 2 άτομα) + κριθαρότο με θαλασσινά. Όλα ήταν εξαιρετικά σερβιρισμένα και πεντανόστιμα. Η δε μπριζόλα άριστα ψημένη και ζουμερή. Οι μερίδες είναι καλές (όχι τεράστιες αλλά πολύ ικανοποιητικές) και αυτό που σε αφήνει ικανοποιημένο μετά ένα τέτοιο φαγητό είναι α) ότι τα παιδιά το ευχαριστήθηκαν (μέχρι και κυνηγητό μπορούσαν να παίζουν στο χώρο! ), έφαγαν από όλα (σπάνιο για παιδιά, όσοι είστε γονείς καταλαβαίνετε) και β) ότι τρως καλά και εκλεκτά.

Πολύ ευρύχωρο μαγαζί με μεγάλη απόσταση ανάμεσα στα τραπέζια, χωρίς καπνό και με μαεστρικό και ευγενικό σέρβις. Θα ξαναπάμε 100%.

29 Δεκ 2016

Η κριτική μου αφορά επίσκεψη στο κατάστημα που έγινε πριν ένα μήνα.
Αν και ήμουν επιφυλακτικός να επισκεφτώ τον συγκεκριμένο χώρο εξαιτίας της μεγάλης διαφήμισης που είχε σε σχετικό αθηναϊκό περιοδικό, κάτι, που το διαβάζω αρκετά κριτικά, εν τούτοις μια συγκυρία με έβγαλε στην πόρτα του. Παρασκευή απόγευμα λοιπόν μπαίνοντας στην εντυπωσιακή σάλα έχεις την αίσθηση πως είσαι σε ακριβό ξενοδοχείο.
Η διακόσμηση συνδύαζε στοιχεία παλιά και νέα, κάτι που κατά την γνώμη δεν δίνει χαρακτήρα σε ένα χώρο αλλά μπερδεύει.
Το θετικό, μα πάρα πολύ θετικό, ήταν η άπλα μεταξύ των τραπεζιών και το αρνητικό το χαμηλό ύψος της καρέκλας σε σχέση με το τραπέζι. Ψηλοτάβανος χώρος με ανοιχτή κουζίνα και ευγενέστατο σέρβις. Ο κόσμος την ώρα που πήγαμε ήταν κάποιας ηλικίας και γενικά δεν είχε νεαρόκοσμο.
Ίσως να ήταν τυχαίο.
Τώρα, στο κυρίως, ψαροκεφτεδες Αμάλφι με σάλτσα ταρτάρ και μπαχαρικών!!! (τα έσπαγε) βέβαια 2 ευρώ ο ένας, γιουβέτσι με θαλασσινά και σολομό με πουρέ παντζάρι. Πολύ καλά πιάτα και σε ποσότητα και σε ποιότητα. Ήπιαμε 2 ποτήρια κρασί και ένα πειραγμένο cheesecake και δώσαμε περίπου 45 ευρώ.
Νομίζω οι τιμές του ακολουθούν το ρεύμα των μαγαζιών της Αγ. Ειρήνης αλλά στη προκειμένη περίπτωση δικαιολογούνται από όλη την εμπειρία συνολικά. Θα ξαναπήγαινα για να δοκιμάσω κρεατικά.

19 Οκτ 2016

Βρεθηκαμε χθες μεσημερι Κυριακης 16/10 στη περιοχη και αποφασισαμε να το επισκεφθουμε.
Ο χωρος μεγαλοπρεπης, η αιθουσα σε προδιαθετει αναδυοντας μια αρχοντια.
Ασπρομαυρο δαπεδο, τεραστια σαλα ψηλοταβανη με υπεροχες τοιχογραφιες και πολλα διακοσμητικα στοιχεια. Τραπεζια σκαλιστα και πολυθρονες αναπαυτικες.
Ειναι προφανες οτι ο ιδιοκτητης εχει επενδυσει παρα πολλα χρηματα στην εσωτερικη διακοσμηση και το αποτελεσμα τον δικαιωνει. Η επισκεψη στις τουαλετες μας εντυπωσιασε ακομη περισσοτερο. Περα απο την καθαριοτητα και λειτουργικοτητα ειναι γεματες με καλογουστα διακοσμητικα στοιχεια και μια βιτρινα διπλα στις σκαλες εχει υπεροχα σκευη σερβιρισματος.
Η διαταξη των τραπεζιων ειναι ιδανικη με αρκετη αποσταση μεταξυ τους και το καπνισμα επιτρεπεται μονο στον εξωτερικο χωρο οπου υπαρχουν 6 τραπεζια.
Στην εισοδο υπαρχει ενα αναλογιο οπου υπαρχει ο διγλωσσος καταλογος του καταστηματος μια πρακτικη που μπορει να μην ενθουσιαζει μερικους αλλα ας μη ξεχναμε οτι αφενος το καταστημα βρισκεται σε σχετικα τουριστικη περιοχη και αφετερου ειναι καλο να βλεπει καποιος τις λογικες τιμες του ωστε να μην νομιζει οτι θα ειναι πανακριβο λογω της πολυτελειας του χωρου.
Στο κατω μερος του καταλογου διαβαζουμε: το menu επιμεληθηκε ο Ettore Bodrini.
Τα σερβιτσια πολυ καλα και λειτουργικα αλλα με χαρτινα σουπλα και χαρτοπετσετες (οικονομικα και πρακτικα μεν αλλα δεν δενουν με την πολυτελεια του χωρου)
Η υποδοχη και service πολυ καλα απο κοπελες ευγενικες και εμπειρες.
Μας εφεραν ζεστα ψωμακια εξαιρετικα μαζι με ενα dip.
Ανοιχτηκε εμφιαλωμενο νερο (χωρις να ρωτηθουμε) το οποιο χρεωθηκε 1,50 ευρω εννοειται και το κουβερ 3 ευρω.
Παραγγειλαμε μια σαλατα caprese με μικρη σε ποσοτητα mozzarella αλλα πολυ γευστικες οι τοματες και το ελαιολαδο.
Συνεχισαμε με pasta linguni με σολωμο και spagghetti al pomodoro.
Ολα πολυ καλα και σωστα βρασμενα al dente.
Τυρι παρμεζανα τριμμενο επι τοπου απο ττην κοπελλα που μας σερβιρε και κρατωντας το τυρι με λευκο γαντι παρακαλω.
Ηπιαμε 2 ποτηρια κρασι κοκκινο πολυ καλο και αρκετα γεματο ποτηρι.
Ο λογαριασμος στα 40 ευρω με αποδειξη κανονικα. Ποσο αρκετα λογικο και για την ποιοτητα του φαγητου αλλα και για το service και πανω απο ολα την πολυτελεια και εμφανιση του χωρου.
Το καταστημα λειτουργει απο το πρωι για καφε η γλυκο και ελαφρα snacks η πρωινο.
Οι τιμες στο καφε πολυ ανταγωνιστικες.
Γενικα μια πολυ καλη εμπειρια που μας προδιαθετει να ξαναερθουμε