ΑΝΕΜΟΣ BAR RESTAURANT

Cafe - Restaurants

Λοφος Προφητη Ηλια Μαγουλα [Χάρτης]

09.00-1.00

Cafe - Restaurants - Ασπρόπυργος - Ελευσίνα, Αθήνα

Αγαπητοι φιλοι και φιλες μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα συμμετοχης στο site ηρθε η ωρα να μοιραστω μαζι σας το μαγαζι-ησυχαστηριο μου. Το σκεφτηκα αρκετα για να το προσθεσω γιατι εαν σπευσουν ολοι θα παψει να ειναι το ησυχαστηριο μου!
Το που ακριβως βρισκεται ειναι λιγο δυσκολο να το περιγραψει κανεις για να σας βοηθησω θα πω οτι ειναι στο λοφο του προφητη Ηλια στη Μαγουλα(με το ομωνυμο εκκλησακι) για να το βρειτε θα ακολουθησετε τις ταμπελες για τις εγκαταστασεις του "Πλαισιου", θα συνεχισετε ευθεια προς το φωτισμενο λοφο που ειναι εμφανης.

Να σημειωσω οτι τα πρωτα χρονια που πηγαινα χανομουν στη διαδρομη, ιδιαιτερα το βραδυ.
Ο χωρος ειναι πολυ καλος σε επιπεδα χωρισμενος, μεγαλος ουτως ωστε να χωρανε αρκετα ατομα, απο οτι εχω δει διοργανωνονται και εκδηλωσεις. Το μεγαλο ατου ειναι η θεα, επισης η ηρεμια που υπαρχει καθως τριγυρω δεν υπαρχει τιποτε αλλο. Σε ολες τις πλευρες του μαγαζιου υπαρχει δυνατοτητα πανοραμικης θεας, ακομη και μεσα λογω της τζαμαριας που εχουν ο χωρος αναβαθμιζεται, το χειμωνα δουλευει ασταματητα το τζακι και ο χωρος αποκτα μια ζεστασια (κυριολεκτικα και μεταφορικα).
Η εξυπηρετηση ειναι σε γενικες γραμμες αρκετα καλη, εκτος απο ενα ατομο, που τον τελευταιο καιρο δεν το βλεπω. Ακομη και σε περιπτωσεις που ειναι γεματοι ολα λειτουργουν καλα.

Οσον αφορα το φαγητο να τονισω οτι ειναι ουσιαστικα για "ελαφρυ"φαγητο σνακ. Το μενου περιλαμβανει καποιες σαλατες, τις οποιες δεν εχω δοκιμασει, καποιες πιτσες που ειναι συμπαθητικες οχι κατι ιδιαιτερο ομως και ποικιλιες που ειναι το δυνατο κομματι τους. Οι ποικιλιες περιλαμβανουν αρκετα πραγματακια(τα περισσοτερα βεβαια μαλλον κατεψυγμενα, αλλα γευστικα)οπως τυροπιτακια, κεφτεδακια, αλλαντικα, πατατες, λουκανικακια, δυο σως, κοτομπουκιες, κεμπαπ κλπ κοστιζουν 25 ευρω για 4 ατομα και νομιζω ειναι αρκετα καλη ποσοτικα, ιδιαιτερως εαν υπολογισουμε οτι λειτουργει ως συνοδευτικο για το ποτο-μπυρα. Επισης εχει βαφλες και παγωτα που ειναι αξιοπρεπεστατες επιλογες.

Οι τιμες τους ειναι πολυ καλες για τα προσφερομενα ειδη, αν συνυπολογισουμε τη θεα, την περιοχη και την ποιοτητα. Εχει κανεις τη δυνατοτητα να απολαυσει το καφεδακι του απλα ή μια μπυρα σε απο 3.5 ευρω. Εαν τσιμπησει και κατι το κοστος δε θα ξεπερασει τα 10 ευρω.

Το βεβαιο ειναι οτι αξιζει μιας επισκεψης, οχι φυσικα για την εξαιρετικη κουζινα του, αλλα λογω θεσης. Επιπροσθετα εχει πολυ χωρο για παρκιγκ. Τωρα ιδιαιτερα που καλοκαιριαζει ειναι ομορφα, ιδιαιτερα για τις πολυ ζεστες μερες αφου παντα εχει ενα γλυκο αερακι. Μη σας φοβιζει η αποσταση!!
Υγ. αγαπητε φιλε Vageli θελω κριτικη για το μαγαζι που συναγωνιζεσαι τον "γιγαντα"φιλο μας στο φαγητο.