BAR ΠΑΣΤΟΥΡΜΑ

Μεζεδοπωλεία

Κωνσταντινουπόλεως 7, Γλυφάδα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Όταν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, πάει το βουνό στον Μωάμεθ!

Αφού λοιπόν περίμενα αρκετό καιρό κάποια κριτική για το νέο αυτό κατάστημα και φως δεν είδα, και με αφορμή την πρόσφατη επίσκεψη μας στα Καραμανλίδικα του Φάνη, είπαμε την Κυριακή το μεσημέρι 22/5/2016 να κάνουμε την επίσκεψη μας.3 άτομα κατά τις 15.00...

Ήταν μια καλή ευκαιρία για ένα crash test μεταξύ 2 ίδιων ιδεών που τελευταία γνωρίζουν άνθηση. Μπακάλικο (όσο μπορεί να είναι στην περιοχή της Γλυφάδας) και μεζεδοπωλείο στη συσκευασία του ενός. Εδώ πρωταγωνιστές είναι τα αλλαντικά Sary από τη Δράμα αλλά και τα υπόλοιπα προϊόντα είναι ελληνικά. Γιατί όμως Bar Παστουρμά... Που κολλάει το Bar;;;Η απάντηση που πήρα ήταν πως... έχουν πολλούς πειραματισμούς σε ποτά που ακόμα δεν έχουν κάνει την εμφάνιση τους στον κατάλογο. Άλλωστε η επιχείρηση δεν μετράει ούτε 3 μήνες ζωής.

Ας τα πάρουμε όμως ένα-ένα...

Δεν θα δυσκολευτείτε καθόλου να το βρείτε. Είναι πολύ κοντά στο κέντρο της Γλυφάδας, στη μπιφτεκούπολη. Ακριβώς απέναντι από το George's steakhouse που μετρά 65 έτη ζωής. Η πρώτη εντύπωση κάπως απογοητευτική...

Να βλέπεις το Indi Go στη γωνία με αρκετό κόσμο αλλά κυρίως το George's... γεμάτο και το δικό μας να έχει 3-4 παρέες... Κάποιοι ενδοιασμοί σου έρχονται. Έστω και αν ξέρεις πως η πλειοψηφία είναι από παππούδια...

Θα σταθώ λίγο πριν την είσοδο. Με πολλή χαρά βλέπω πως υπάρχει ξεχωριστός χώρος για κατοικίδια μαζί με πιατάκια για νερό και φαγητό αν χρειαστούν. Τη στιγμή εκείνη δεν χρειάστηκαν αλλά και μόνο σαν είκονα πήραν ένα μεγάλο credit. Eίμαστε και φιλόζωοι βλέπετε. Ο χώρος πιο κυριλέ από τον Φάνη και αρκετά πιο μεγάλος. Αν δεν απατώμαι και στις τουαλέτες υπάρχει ξεχωριστός χώρος για ΑΜΕΑ.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν τζαμαρίες, ενώ τα τραπεζοκαθίσματα είναι σε λευκούς τόνους, στιβαρά και καινούργια. Η βιτρίνα με αλλαντικά και τυριά επιβλητική στο κέντρο του καταστήματος, σου ανοίγει την όρεξη. Πιο πίσω υπάρχουν και ράφια με μαρμελάδες και ποτά, γενικώς δίνει την εικόνα περιποιημένου μαγαζιού που θέλει να καθιερωθεί. Ο ιδιοκτήτης μέσα στο μαγαζί συμπληρώνει και βοηθάει το προσωπικό. H μουσική υπόκρουση ήταν εκείνη τη στιγμή όλος ο δίσκος της Νατάσας Θεοδωρίδου.

Και έρχομαι στην εξυπηρέτηση... Φάνης-Bar Παστουρμά σημειώσατε Χ....

Διακριτικό και ευγενικό το προσωπικό, με άποψη για τα εδέσματα που προσφέρει. Φαίνεται πως έχει γίνει καλή δουλειά, ενώ και η ηλικία των 2 σερβιτόρων φανερώνει πως έχουν γράψει χιλιόμετρα. Προς Θεού, δεν λέω πως είναι μεγάλοι σε ηλικία οι άνθρωποι αλλά επειδή αυτή τη στιγμή γράφω την κριτική μου από τη Ρουμανία και ενώ οι τιμές είναι πολύ οικονομικές για να δειπνήσεις... Στην εξυπηρέτηση έχουν αρκετά θεματάκια. Ούτε χαμόγελο, ούτε και εύκολη συνεννόηση στα αγγλικά. Συνεχίζω με τους 2 κυρίους που είχαν φιλική αντιμετώπιση απέναντι μας και με χαμόγελο. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

Στα εδέσματα, πάλι θα αναδείξω ισόπαλα τα 2 μαγαζιά αν και οι άλλοι 2 της παρέας στα σημεία πρόκριναν τον Φάνη. Ίσως σε αυτό παίζει ρόλο και η οικειότητα με το προσωπικό. Ο κατάλογος επαρκέστατος με σαλάτες και αλίπαστα, ενώ δεν λείπουν οι τηγανιές. Αυτό που θα ήθελα να δοκιμάσω σε άλλη επίσκεψη είναι το σνίτσελ προβατίνας. Στις μπύρες είναι λίγο πιο πολυεθνικός από τον Φάνη (βλέπε Κάιζερ) αλλά είχε και την Κερκυραϊκή μπύρα.

Η παραγγελία μας:

- Ψωμί-πιτάκια στα 3 ευρώ.

- Παστουρμαδοπιτάκια στα 6 ευρώ. Τραγανά και νόστιμα αλλά του Φάνη ήταν το κάτι άλλο. Εδώ η υφή τους ήταν πιο λαδερή. Δεν υπήρχε κάποια σως για να συνοδεύσει καλύτερα το πιάτο.

- Ποικιλία αλλαντικών-τυριών στα 10 ευρώ. Περιείχε από τυρί με κόκκινο κρασί μέχρι ένα άλλο με γεύση και υφή μαστίχας. Και οι επιλογές ουκ ολίγες. Και τα αλλαντικά όμως δεν πήγαιναν πίσω, μάλιστα 1-2 δεν τα είχαμε ούτε ακουστά.

- Έξτρα αλλαντικά σε 2 λαδόκολλες,2 ευρώ.

- Τσιρμπίρι στα 7 ευρώ. Εδώ ήρθε ένα πάλευκο πιάτο με συνδυασμό γιαουρτιού, αυγών, παστουρμά αν θυμάμαι καλά. Όλα αυτά πασπαλισμένα με πάπρικα. Γευστικό χωρίς να με ξετρελάνει, σε κάποιους ίσως δεν αρέσει ο συνδυασμός γιαουρτιού-αυγών.

- Στιφάδο καβουρμά στα 7 ευρώ. Νομίζω δεν υπήρχε στον κατάλογο και μας το πρότειναν. Το καλύτερο πιάτο. Τόσο ζεστό, τόσο γλυκό λόγω των κρεμμυδιών και της τομάτας... λουκούμι. Δεν μου φάνηκε βαρύ μάλιστα, ενώ υπήρχε στη συνταγή εμφανώς και το σκορδάκι. Λιώμα μιλάμε!

- Λουκάνικο κεφτέ στα 7 ευρώ. Μας παρουσιάστηκε σαν το καλύτερο πιάτο του μαγαζιού, άποψη που δεν ασπάζομαι. Παρ'όλα αυτά το παραγγείλαμε. Όταν λέμε κεφτέ, στο δικό μου το μυαλό έρχονται μικρές μπουκίτσες. Εδώ ήρθαν 6 λουκάνικα μακρόστενα σε βάση πράσινης πιπεριάς. Η συνοδεία ήταν μαλακές πιτούλες, νόστιμες βραστοτηγανιτές πατάτες και μια κόκκινη σως σε μπολάκι που εξαφανίστηκε με συνοπτικές διαδικασίες. Στο μυαλό μου είχα κάτι πιο μαγειρευτό και όχι μια παρουσίαση όπως όταν παραγγέλνεις ένα πιάτο με λουκάνικα. Γενικώς τα αποφεύγω λόγω λιπαρότητας, το ίδιο θα έκανα και εδώ.

- Τσίπουρο Αποστολάκη 200 μλ στα 6.5 ευρώ.
- 2 μπύρες Ionian στα 8 ευρώ, κρύες όπως έπρεπε.
- Μπύρα Χίου στα 5 ευρώ.

- Χαλβάς παγωτό για το τέλος στα 4 ευρώ. Τίποτα ιδιαίτερο, σκεφτείτε πάνω-κάτω πως είναι κανονικό παγωτό πασπαλισμένο με τρίμματα χαλβά από ταχίνι.

Σύνολο στα 65.5 ευρώ, πληρώσαμε με πιστωτική κάρτα.

Συμπερασματικά θα πω:

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει γραφτεί κριτική ακόμα για το μαγαζί. Πληροί αρκετούς από τους όρους για να περάσει κάποιος ευχάριστα 2 ώρες. Νομίζω πως αν τους αγκαλιάσει ο κόσμος, θα αρχίσουν να ρολάρουν και αυτοί περισσότερο. Στην περιοχή δε νομίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην κατηγορία του, σίγουρα όμως οι τιμές δεν ξεφεύγουν για την περιοχή που βρίσκεται.

Όπως και να έχει θα περιμένω και άλλες κριτικές από τους φίλους χρήστες για να δω που βαδίζει σαν επιχείρηση και κατά πόσο οι εμπειρίες τους με τη δική μου συμπίπτουν!

Αυγ

Βράδυ Πέμπτης και παρέα 5 ατόμων επισκεφθήκαμε το μαγαζί μετά από κράτηση. Ο κόσμος όχι πολύς - καθημερινή γαρ - οπότε η εξυπηρέτηση γρήγορη. Ωστόσο εκτός από γρήγορη ήταν εξαιρετικά ευγενική και με ενδιαφέρον: ρώτησαν αν δεν τρώμε κάτι και τροποποίησαν συνταγές τους -με μεγάλη επιτυχία είναι η αλήθεια-.

Τα πιάτα που πήραμε ήταν:
-μία πράσινη σαλάτα με σπανάκι - ροκα και κάποιο μαλακό τυρί, στην οποία την παράσταση κέρδισε το μπαλσάμικο με φράουλα που είχε χρησιμοποιηθεί, πραγματικά γευστικότατη. Ακολούθησαν
-μπουκιές τυροκαυτερής τυλιγμένες σε παστουρμά, λίγες αλλά πεντανόστιμες,
-το λουκάνικο κεφτέ (στο όνομα κεφτέ γιατί κατά τα άλλα αποτελείται από κανονικό κρέας δυο ή τριων ειδών) συνοδευόμενο από πιτούλες ψητές. Ωραίο και καθόλου βαρύ πιάτο.
-Τηγανιά χοιρινή με μανιτάρια και κάποια άλλα μυστικά του μάγειρα πολύ γευστική. --Μπριζόλα για τον νεαρότερο της παρέας, καλοψημένη και ζουμερή.
-Καβουρμάς με κόκκινη σάλτσα, ίσως ο καλύτερος που έχω δοκιμάσει. Ήπιαμε μπύρες και τσίπουρα ( παρέα χωρίς ομόνοια στο είδος του αλκοόλ ). Στο τσίπουρο προτιμήσαμε το χύμα που είχαν, και δικαίως, γιατί εκτός από αρωματικό ήταν καθαρό (καμία απολύτως παρενέργεια παρά την ποσότητα). Μας έκανε εντύπωση ότι επειδή συνεχίζαμε να πίνουμε ενώ είχαμε φάει, μας κέρασαν ένα ακόμα πιάτο (μια τηγανιά κοτόπουλου πολύ αρωματική).

Η διακόσμηση του μαγαζιού πολύ ενδιαφέρουσα, τα υλικά τους από μικρούς επώνυμους έλληνες παραγωγούς, και ότι από αυτά θες μπορείς να το αγοράσεις για το σπίτι σου αφού λειτουργεί με τη λογική της σύγχρονης μπακαλοταβέρνας.
Το κόστος του πολύ λογικό για τις ποσότητες και για την ποιότητα που προσφέρει οπότε είναι ένα μαγαζί που νομίζω ότι καρδίζει τον πελάτη του. Εμάς τουλάχιστον μας κέρδησε

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

- Εντελώς τυχαία, Σαββατόβραδο 11/06/2016, κάνοντας μια "περαντζάδα" από την πολυσύχναστη αυτή γειτονιά, με μια παρέα φίλων, 6 άτομα και ένας πιτσιρίκος μας, σύνολο 7, αφού ελέγξαμε "οπτικώς" όλα τα παρακείμενα φαγάδικα, τελικά μας κέρδισε το υπέροχο χαμόγελο και η ευγενική συμπεριφορά των δύο κοριτσιών, που η δουλειά τους είναι να διαφημίζουν στους υποψήφιους πελάτες, το συγκεκριμένο κατάστημα!

Η απόφασή μας να καθίσουμε για φαγητό εκεί, ΔΕΝ μας απογοήτευσε καθόλου, αλλά αντίθετα, μας ενθουσίασε, αφού για μια φορά ακόμη διαπιστώσαμε ότι υπάρχουν ακόμη "μοντέρνο-παλιού" τύπου καταστήματα, με σεβασμό στον πελάτη, με ποιότητα και ποικιλία προϊόντων, με φιλικότατη εξυπηρέτηση, όλα αυτά σε ένα πολύ εύθυμο και οικείο περιβάλλον! Οι σερβιτόροι άψογοι στο να προτείνουν φαγητά ανάλογα με την επιθυμία του καθενός, τόσο εντός, όσο και εκτός καταλόγου!

Με μεγάλη προθυμία, βοηθούν να επιλέξεις τον τύπο του ποτού που θέλει να πιει η παρέα, ανάλογα με την παραγγελία των φαγητών! Ο ιδιοκτήτης ακόμη πιο ευγενικός και φιλικός, σαν να σε γνωρίζει από παλιά! Σε καλησπερίζει πρώτα και περνάει τουλάχιστον 1-2 φορές από το τραπέζι να δει ¨εάν είναι όλα καλά"! Γευστικότατα φαγητά, γρήγορο service, ο χώρος άνετος, απλά-λιτά διακοσμημένος, μερίδες αρκετά ικανοποιητικές και η τιμές πολύ προσιτές σε όλα τα είδη, (από φαγητό,! έως μπίρες, ούζα και εμφιαλωμένα κρασιά 750 ml)!

Να είναι καλά τα παιδιά και ¨Καλές Δουλειές" να έχουν, που σίγουρα θα δουλέψουν καλά, με τον τρόπο τους! Εμείς πάντως σίγουρα θα ξαναπάμε, με την ίδια ή με διαφορετικές παρέες!