05 Ιαν 2019

Τελευταία χαλαρή έξοδος για το 2018 και μετά από αγορές, αγώνες και εργασία είπαμε να βρούμε λίγο χρόνο να τον περάσουμε οικογενειακώς. Κυριακή 30/12/2018 και κάνουμε επίσκεψη στο Buffalo Prive όπως ονομάζεται πλέον η επιχείρηση. Δεν με παραξένεψε η αλλαγή ονομασίας μιας και γνώριζα ότι είχε αποκτήσει και αδελφάκι στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Παραμείναμε το μοναδικό τραπέζι της βραδιάς και είχαμε τον χρόνο να ρωτήσουμε τον ευγενέστατο σερβιτόρο (τον θυμάμαι από την πρώτη επίσκεψη μας πριν 2.5 χρόνια) τι συνέβη και υπήρξε αυτή η αλλαγή. Η πρώτη παρατήρηση είχε να κάνει στο ότι άλλαξαν το κόνσεπτ και δεν προσφέρουν πλέον τυριά και αλλαντικά σαν τα Καραμανλίδικα του Φάνη. Η δεύτερη είχε να κάνει με την ονομασία.

Σε όλους έχει τύχει να έχουν ενοχληθεί από ταμπέλες ή να νιώθουν ότι απωθούνται από την ονομασία. Να δηλώνουν κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι. Στην προκειμένη, η ονομασία παρέπεμπε σε bar, άρα ποτά και μουσική τις μεταμεσονύκτιες ώρες (για να το πω χοντρικά), ενώ το κόνσεπτ άλλαξε και ο παστουρμάς και τα υπόλοιπα αλλαντικά θα τα βρείτε σε δεύτερους και τρίτους ρόλους και όχι σαν πρωταγωνιστές.

Η ονομασία λειτουργούσε αρνητικά και έδιωχνε πελάτες όπως μας τόνισε χαρακτηριστικά.

Η επιχείρηση βρίσκεται στην Μπιφτεκούπολη και προσπαθεί να ανταγωνιστεί τον George και την σταθερή πελατεία του (μεγάλης ηλικίας κυρίως). Δεν θα επικεντρωθώ στην διακόσμηση μιας και τα ψυγεία είναι με fake προϊόντα, απλώς και μόνο για να υπάρχουν στον χώρο μέχρι να αλλάξουν την διακόσμηση. Πολιτισμένος και ευχάριστος χώρος, καθαρός και άνετος.

Για την εξυπηρέτηση, όπως ανέφερα και παραπάνω, είχε εύκολο έργο αλλά σε γενικές γραμμές δε νομίζω πως θα σας απασχολήσει αρνητικά.

Ο κατάλογος έχει αλλάξει λιγάκι προσανατολισμό και προσφέρει τα κλασικά μπιφτέκια, κοτόπουλα και μπριζόλες συν κάποια πιο premium πιάτα όπως φιλέτα (Ουρουγουάης, Σκωτίας), tomahawk και μπριζόλες μαύρου χοίρου.

Σαλάτες, ζεστα και κρύα ορεκτικά θα βρείτε σε επαρκείς επιλογές, όπως και burger (και προβατίνα! ).

Μας προσφέρθηκε αρκετό ψωμάκι στην αρχή, ότι έπρεπε για να συνοδεύσουμε 2 πολύ πλούσια σε γεύση πιάτα. Δεν αρκεστήκαμε μόνο στα αυγά μάτια με παστουρμά και σουτζούκι, αλλά πήραμε και δεύτερη μερίδα με καβουρμά. Μερακλίδικη μερίδα με 4 αυγά έκαστη, ζουμερά, χορταστικά. Χοντροκομμένο σουτζούκι, σου έδινε την αίσθηση ότι πραγματικά γευόσουν κάτι πολύ νόστιμο αλλά και ο καβουρμάς δεν πήγε πίσω. Ίσα ίσα που μου άρεσε ένα κλικ περισσότερο. Σε μπόλικα κυβάκια, απλώθηκε εξαιρετικά στο μεγάλο πιάτο. Στα 8 ευρώ, τσιμπημένη λίγο τιμή, μας αποζημίωσε το αποτέλεσμα.

Το σαγανάκι με καπνιστό τυρί Νάξου ήταν επίσης ένα ευχάριστο πιάτο που στάθηκε επάξια σαν ορεκτικό. Πολύ καλή πρώτη ύλη (7 ευρώ). Ζουμερό. Τι σημαίνει όμως κοτόπουλο με σοκολάτα;

Όχι, δεν είναι αυτό που νομίζετε. Πρόκειται για ένα καυτό πιάτο με πολλές μπουκίτσες ζουμερού κοτόπουλου. Σοκολάτα δεν θα βρείτε. Θα βρείτε όμως μια πάρα πολύ γλυκιά σάλτσα, πλούσια σε ποσότητα με μέλι, μπαλσάμικο, μαυροσούσαμο, και αν θυμάμαι καλά λίγη μουστάρδα και μανιτάρια. Η τιμή στα 12 ευρώ κρίνεται τσιμπημένη, η γεύση επαρκέστατη, ενώ η σάλτσα φαγώθηκε με το κουτάλι. Μόνο για τους λάτρεις των γλυκών γεύσεων.

Και πάμε τώρα στην βιτρίνα του μαγαζιού που είναι τα κρεατικά του. Εδώ δυστυχώς εντόπισα θεματάκια. Καλά για το συκώτι (8.5 ευρώ) δεν θα πω πολλά, σαν τον Μαύρο Γάτο δεν υπάρχει πουθενά αλλού. Μεγάλη διαφορά σε ψήσιμο και γεύση, δυστυχώς δύσκολα το βρίσκω ζουμερό. Στεγνό για τα γούστα μου, δεν βάζω μυαλό και συνεχίζω να το παραγγέλνω. Όπως χαρακτηριστικά είπε και η μητέρα μου, μόνο από εκεί έχει δοκιμάσει. Το μνημονεύει 6 μήνες μετά.

Η βουβαλίσια μπριζόλα ήταν η δεύτερη επιλογή μας, φιλόδοξη στο μάτι.... Κατακουζηνέϊκη στη γεύση. Δεν μπορώ να το ορίσω ακριβώς, όμως ήταν ψημένη σα να είχε οδηγίες χρήσης και καθόλου μαστοριά από τον ψήστη. Σίγουρα κάτι της έλειπε και σίγουρα με το που την φάγαμε την ξαχάσαμε κιόλας. Οι συνοδευτικές πατάτες τηγανιτές και αυτές δεν ήταν και οι καλύτερες που έχω δοκιμάσει, χωρίς σπιρτάδα. Πολύ "υγιεινά" φτιαγμένες.

Εξαιρετικό κόκκινο κρασί χύμα,2 επί 500 μλ στα 10 ευρώ και ευγενικό κέρασμα μικρής ποσότητας γλυκού τύπου εκμέκ για να αλλάξει απλώς η γεύση. Η κανονική τιμή στα 75 ευρώ, με την έκπτωση του e-table πέσαμε στα 53.

Συμπερασματικά, η εγχείρηση πέτυχε αλλά ο ασθενής απεβίωσε. Ναι μεν ικανοποιηθήκαμε στα ορεκτικά αλλά στα κυρίως δεν... Ανέφερα και παραπάνω πως η σπιρτάδα δεν φανερώθηκε και γενικότερα σε τέτοιου τύπου μαγαζιά θέλω να φάω "ανθυγιεινά". Προτιμώ το προηγούμενο κόνσεπτ με την αμφιλεγόμενη "ταμπέλα".

Ας χρειαζόμουν και μια Κόκα Κόλα ρε αδερφέ μετά για να χωνέψω...

Καλή χρονιά με υγεία!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

15 Φεβ 2018

Μεγάλη παρεα Σάββατο βραδυ Ιουλίου γυρω στα 10 άτομα με κρατηση και εκπτωση απο το etable.

Χώρος (4/4):

Πολυ ωραίος χώρος με μια ανοιγιμενη οροφη και παραδόξως εύκολο παρκινγκ. Διακοσμηση με πλαστικούς παστουρμαδες και ψυγείο-βιτρίνα αλλαντικών.

Γεύση (4/4):

Η λεξη παστουρμας στον τίτλο είναι παραπλανητική καθώς ο παστουρμας βρίσκεται σε λιγα πιατα του μενού.

Δοκιμασαμε πολλά πιατα (καθώς 10 ενήλικες και 2 παιδιά) σαλάτες, ορεκτικά και κρεατικα. Μεταξύ άλλων δοκιμάσαμε

Χωριάτικη σαλάτα (7/10)
Μπριζόλα βουβαλισια (8/10)
Μπουρεκακι γιαουρτλου (7.5/10)
Φιλέτο κοτόπουλο (8/10)
Μπιφτέκια (7/10)
Ολα τα πιάτα μας άρεσαν πολύ!!

Εξυπηρέτηση (4/4):

Οι άνθρωποι ηταν ευγενεστατοι και φοβερά υπομονετικοί με μια παρέα που τους τάραξε στις ερωτήσεις κι αλλαγές κατά την παραγγελία.

Value for money (4/4):

Οι τιμές για την περιοχή, την ποιότητα και το κοστος των κρεάτων μαζι με την έκπτωση του etable ήταν πολύ χαμηλές, γυρω στα 20 ευρώ το άτομο.

Συμπέρασμα:

Μια πολύ καλή πρόταση για φαγητό στην περιοχή για τους λάτρεις του κρέατος. Ωραιο περιβάλλον, καλη εξυπηρέτηση, καλό φαγητό, καλές τιμές, τι άλλο να ζητήσεις?

21 Απρ 2018

Το μαγαζί εξαιρετικό σε ολα του. Το service αψογο. Όταν χαμογελανε οι άνθρωποι, το γεγονός αυτό προδιαθέτει θετικά τον πελάτη, οποτε μπραβο τους.

Μας εκαναν και σωστές προτάσεις και φαινόταν οτι πραγματικά ήθελαν να το ευχαριστηθούμε. Το φαγητό και γρήγορα ηρθε και σωστά μαγειρεμένο. Αν και 4 άτομα, μας έβαλαν σε ενα μεγαλύτερο των 4 ατόμων τραπέζι που ήταν και πιο άνετα.

Είχαμε κλείσει το τραπέζι μέσω e-table και έιχαμε 20% έκπτωση.

Απο ορεκτικά, πήραμε 1 σαλάτα προσούτο,1 παστουρμαδοπιτάκια, 1 φέτα με μέλι και 1 αυγά με σουτζούκι.

Για κυρίως πήραμε 2 σπαλομπριζόλες βουβαλίσιες Σερρών, 1 Solomillo (βουβαλισια μπριζολα Ουρουγουαης) και 1 μερίδα σεφταλιές.

Ήπιαμε και 4 μπύρες.
Ο λογαριασμός για ολα αυτά ήταν γύρω στα 100 οπότε πληρώσαμε 80 λόγω έκπτωσης.

Ναι θα ξαναπάω άνετα και σίγουρα και ο αδερφός μου που το έχει βάλει στην λίστα του!

Κωνσταντινουπόλεως 7, Γλυφάδα