15 Φεβ 2018

Μεγάλη παρεα Σάββατο βραδυ Ιουλίου γυρω στα 10 άτομα με κρατηση και εκπτωση απο το etable.

Χώρος (4/4):

Πολυ ωραίος χώρος με μια ανοιγιμενη οροφη και παραδόξως εύκολο παρκινγκ. Διακοσμηση με πλαστικούς παστουρμαδες και ψυγείο-βιτρίνα αλλαντικών.

Γεύση (4/4):

Η λεξη παστουρμας στον τίτλο είναι παραπλανητική καθώς ο παστουρμας βρίσκεται σε λιγα πιατα του μενού.

Δοκιμασαμε πολλά πιατα (καθώς 10 ενήλικες και 2 παιδιά) σαλάτες, ορεκτικά και κρεατικα. Μεταξύ άλλων δοκιμάσαμε

Χωριάτικη σαλάτα (7/10)
Μπριζόλα βουβαλισια (8/10)
Μπουρεκακι γιαουρτλου (7.5/10)
Φιλέτο κοτόπουλο (8/10)
Μπιφτέκια (7/10)
Ολα τα πιάτα μας άρεσαν πολύ!!

Εξυπηρέτηση (4/4):

Οι άνθρωποι ηταν ευγενεστατοι και φοβερά υπομονετικοί με μια παρέα που τους τάραξε στις ερωτήσεις κι αλλαγές κατά την παραγγελία.

Value for money (4/4):

Οι τιμές για την περιοχή, την ποιότητα και το κοστος των κρεάτων μαζι με την έκπτωση του etable ήταν πολύ χαμηλές, γυρω στα 20 ευρώ το άτομο.

Συμπέρασμα:

Μια πολύ καλή πρόταση για φαγητό στην περιοχή για τους λάτρεις του κρέατος. Ωραιο περιβάλλον, καλη εξυπηρέτηση, καλό φαγητό, καλές τιμές, τι άλλο να ζητήσεις?

07 Απρ 2017

Κάθε φορά που ανακαλύπτω ένα τίμιο μαγαζί νιώθω μια ελαφριά συγκίνηση. Το να ανακαλύψω ένα τίμιο μαγαζί σε μια περιοχή που είναι άμεσα συνυφασμένη με το δήθεν προκαλεί αλλεπάλληλες.. συγκινήσεις!

Το Bar Παστουρμά είναι ένα νεαρής ηλικίας μεζεδωπωλείο-τυροαλλαντικοπωλείο που άνοιξε απέναντι από τη φημισμένη μπιφτεκούπολη στη Γλυφάδα. Έχω προλάβει να το επισκεφθώ ήδη δύο φορές μέσα στο Μάρτη. Είναι ένας μεγαλούτσικος χώρος με άνετα τραπέζια (καθόλου στρίμωγμα), καθαρά και προσεγμένα και όμορφη διακόσμηση. Στη μέση του μαγαζιού δεσπόζουν τα ψυγεία με τα προϊόντα που διατίθενται προς αγορά (τυριά και αλλαντικά νομίζω κατά κύριο λόγο). Μολονότι στην πρώτη μας επίσκεψη όλα όσα αφορούν το χώρο ήταν τέλεια προσεγμένα, στη δεύτερη μας επίσκεψη, οι τουαλέτες ήθελαν ένα φρεσκάρισμα όταν τις επισκέφθηκα, οπότε ο βαθμός για το χώρο από καθαρό 4/4, έπεσε στο 3,5. Αν ξανατύχει θα πέσουμε στο 3.

Η εξυπηρέτηση ήταν σχεδόν αψεγάδιαστη και στις δύο επισκέψεις μου ως τώρα. Θα τη χαρακτήριζα κιόλας ιδιαίτερα.. γουστόζικη. Ο επισκέπτης θα δει κυρίως δύο άτομα να ασχολούνται με αυτόν. Το αγγελάκι και το διαβολάκι. Το σερβίρισμα πραγματοποιείται από έναν πολύ ευγενικό και (όπως φαίνεται) έμπειρο κύριο με ιδιαίτερα αναγνωρίσιμο μούσι. Από την άλλη, ο μαυροντυμένος ιδιοκτήτης με το πιο χαλαρό στυλ ομιλίας και την πολύ περισσότερη άνεση (προσοχή ίσως κάποιοι δεν νιώσουν άνετα με την έντονη οικειότητα, εμείς το ευχαριστηθήκαμε βέβαια! ) συχνά θα έρθει να δει αν είναι όλα καλά και να πετάξει και καμιά καλή ατάκα. Στην πρώτη μου επίσκεψη πχ μου γέμισε το κρασοπότηρο που το είχα αδειάσει, λέγοντας μου «εσύ γιατί δεν πίνεις? Δεν έχεις προβλήματα?» και πήρε μας γέμισε ξανά την μισοάδεια κανάτα από μόνος του. Φυσικά μόνο χαβαλεδίστικα αξίζει να το δει κάποιος αυτό και έτσι κάναμε και εμείς!

Ως μόνο αρνητικό στο σέρβις μπορώ να προσάψω πως η σαλάτα με προσούτο τη μια φορά μας ήρθε χωρίς το προσούτο. Μόλις το θίξαμε βέβαια την πήραν πίσω για να διορθώσουν το λάθος και μας έβαλαν μάλλον διπλή ποσότητα προσούτο για να επανορθώσουν, κάτι που εκτιμήθηκε.

Σε αυτές τις δύο επισκέψεις δοκιμάσαμε τα εξής:

- Κάθε φορά ήρθε κανάτα με νερό με το που καθίσαμε και φρέσκο ψωμάκι, σε καλή ποσότητα (αρκετά συμπαθές γευστικά) το οποίο χρεώθηκε 1€ κατά κεφαλή.

- Σαλάτα λουλουδιών με προσούτο (5€). Ρόκα, λάχανο και λοιπές πρασινάδες, κρέμα μπαλσάμικο και προσούτο on top. Αρκετά νόστιμη σαλάτα, σε καλή ποσότητα και πολύ καλή τιμή.

- Χωριάτικη σαλάτα (5€). Μια κλασσική χωριάτικη με κανονική φρεσκότητα υλικών. Μέτρια, πάμε για άλλα.

- Πατάτες τηγανητές (3€). Εξαιρετικές! Από τις νοστιμότερες πατάτες που θα βρείτε. Έρχονται κομμένες σε κυβάκια με κόκκινο πιπέρι από πάνω. Μούρλια! Καλή μερίδα και τιμή. Μην τις χάσετε! Συνοδεύουν και τα κρέατα.

- Τζατζίκι Sary (4€). Γιαουρτοσκόρδιον που δαγκώνει. Αν συνοδεύεστε το τρώτε ή και οι δύο ή κανείς. Νορμάλ ποσότητα και δυνατή γεύση.

- Φέτα σφολιάτα (6€). Η κλασσική συνταγή, φέτα σε φύλλο κρούστας με μέλι και λίγο σουσάμι. Καλή ποσότητα και καλό ψήσιμο. Από τις καλύτερες φέτες με μέλι που έχω φάει.

- Αυγά με σουτζούκι αδανών (6,5€). Πιάτο που θα έπρεπε να σερβίρεται μόνο δίπλα σε κρουνό πυροσβεστικής. Δύο αυγά μάτια με μικρές ροδέλες από το συγκεκριμένο πολύ καυτερό αλλαντικό. Οι λάτρεις των πολύ πικάντικων γεύσεων σπεύσατε. Οι λάτρεις των ελαφρώς πικάντικων αλλά «ως εκεί» αφήστε το καλύτερα.

- Τσιρμπίρι (7€). Γιαούρτι, αυγά μάτια και παστουρμάς σχετικά ξεροψημένος (θα τον προτιμούσα λίγο λιγότερο). Πολύ ενδιαφέρων συνδυασμός γεύσεων, σχετικά ελαφρύς ο παστουρμάς και οριακή τιμή προς τα πάνω.

- Κριθαρώτο με καβουρμά (8€). Άργησε λίγο να έρθει αυτό το πιάτο. Γιουβετσάκι με λίγα λόγια με μανιτάρια και μικρή ποσότητα καβουρμά (νόστιμος και ελαφρύς). Ακριβό πιάτο δεδομένου του ελάχιστου καβουρμά. Νόστιμο όμως.

- Σεφταλιά Κύπρου (8€). Ήρθαν τρία κομμάτια μικρομεσαίου μεγέθους με λίγες πίτες, πατάτες και τζατζίκι. Σχετικά νορμάλ ποσότητα και συμπαθής γεύση. Δεν θα το ξαναέπαιρνα όμως καθώς σε σύγκριση με τα υπόλοιπα πιάτα τους είναι αρκετά κοινότυπο.

- Solomilo 300γρ (12€) και 500γρ (20€). Στο μεγάλο ο κατάλογος αναφέρει 600γρ και η απόδειξη 500γρ, μάλλον το δεύτερο ισχύει. Βουβαλίσιο φιλέτο στη σχάρα, με ριγανούλα από πάνω και τις τέλειες πατάτες από δίπλα. Το «μικρό» ψήθηκε λίγο παραπάνω και το «μεγάλο» ένα κλικ λιγότερο. Τέλεια επιλογή που αξίζει απόλυτα τα λεφτά της. Έρχεται χαραγμένο σε λωρίδες για πιο εύκολο κόψιμο.

- Χοιρινή σπαλομπριζόλα 500γρ (15€). Έρχεται στο τραπέζι ένα κτήνος. Απίστευτα μεγάλο κομμάτι (λόγω του κόκκαλου βέβαια). Δυστυχώς επειδή πήραμε χοιρινό είχε αρκετό λίπος, κάτι που ενόχλησε κάποιους, όπως και εμένα. Έχουν και μοσχαρίσια και βουβαλίσια στις οποίες θα δώσω σίγουρα μια ευκαιρία. Το ψαχνό που φάγαμε ήταν συμπαθές αλλά καμία σχέση με τα υπόλοιπα πιάτα. Ίσως θα ήταν καλύτερο αν δεν είστε πολύ φαν του χοιρινού κρέατος να μην το τιμήσετε στο συγκεκριμένο μαγαζί και να επικεντρωθείτε στα υπόλοιπα κρέατα που προσφέρει ο κατάλογος.

- Ήπιαμε συμπαθές χύμα λευκό κρασί (4€ το μισόλιτρο), αναψυκτικά (2€ τα 250ml) και μπύρα Kaizer στα 3,5€ το μεγάλο μπουκάλι.

Λυπητερή: εδώ επικρατεί διχασμός. Ο κατάλογος του Bar Παστουρμά προσφέρει κυρίως φθηνές ή ακριβές επιλογές και όχι τόσο ενδιάμεσες. Αν είστε λαγωνικά θα φάτε οικονομικά αλλιώς ίσως πεινάσετε ή ίσως δώσετε αρκετά. Εμείς αποφύγαμε τα ακριβά ορεκτικά και στην πρώτη επίσκεψη δύο άτομα σκάσαμε και αφήσαμε και φαγητό με 17,5€ το άτομο (19,5€ με το κρασί), ενώ στη δεύτερη επίσκεψη με παρέα 7 ατόμων είχαμε συμπαθή κορεσμό (δεν σκάσαμε) με 13,5€ το άτομο (16€ με το κρασί). Στη δεύτερη επίσκεψη πληρώσαμε 13€ ο καθένας λόγω κράτησης μέσω e-table που προσφέρει έκπτωση 20%. Καταπληκτικό vfm σε αυτή την περίπτωση. Χωρίς e-table, με ένα ποσό της τάξεως των 15-20 ευρώ χορταίνει κανείς άνετα και πίνει και νορμάλ ποσότητα αλκοόλ.

Από το Bar Παστουρμά τελικά έφυγα συγκινημένος και λυπημένος. Σε μια περιοχή που βρίθει δηθενιάς, έχει δημιουργηθεί αυτό το πολύ τίμιο εστιατόριο, όμως και στις δύο επισκέψεις μας (μεσημέρια Τετάρτης και Σαββάτου) λίγοι ήταν αυτοί που το τιμούσαν. Τα περισσότερα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν γευστικά στην κατηγορία «πολύ καλά», είχαν καλή παρουσίαση και ικανοποιητικές τιμές (για την περιοχή ίσως και εντυπωσιακές). Δώστε του μια ευκαιρία γιατί πραγματικά το αξίζει. Αν το αγκαλιάσει ο κόσμος, μάλλον δεν θα ακριβύνει σε λίγους μήνες και μάλλον δεν θα κλείσει λίγο καιρό μετά.

Αξίζει να δοκιμάσετε:
• Πατάτες τηγανητές
• Φέτα σφολιάτα
• Solomilo (Βουβαλίσιο φιλέτο)

22 Μαι 2017

Μιας και βρισκόμασταν στα νότια, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το σχετικά νέο μαγαζί στη Γλυφάδα.
Το παρκάρισμα εύκολο και το μαγαζί κεντρικά. Ο χώρος καλαίσθητος, θυμίζει και παντοπωλείο, θέλει λίγο να αντιγράψει τα Καραμανλίδικα του κέντρου.

Πολύ καλή προσπάθεια απλώς πρέπει να 'ζωντανέψει" λίγο τον τεράστιο χώρο του παντοπωλείου για να μη φαίνεται ξένος και κρύος. Ίσως να μοιράσει τραπέζια ανάμεσα στα ψυγεία και να βάλει και κάποιες ετοιμασίες εκτός κουζίνας.

Δεν υπήρχε πολύς κόσμος, 3-4 τραπέζια δεδομένης της μεσημεριανής ώρας που ήταν περασμένη.

Η εξυπηρέτηση άμεση, με χαμόγελο και ευγένεια. Πολύ γλυκός ο κύριος που εξυπηρετούσε αν και φαινόταν λίγο αγχωμένος, μπερδεύτηκε και μας έφερε λάθος κρασί το οποίο φυσικά διορθώθηκε άμεσα.

Τα πιάτα τώρα, η πολίτικη σαλάτα αρκετή μερίδα αλλά έλειπε μία ένταση, κάτι όξινο και πικάντικο. Θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερη. (5 ευρώ)

Φοβερά τα αυγά με σουτζούκι σερβιρισμένα στο τηγάνι, απολαυστικά, καλές πρώτες ύλες και καλοφτιαγμένα, μπράβο, 6,50 ευρώ.

Το παστράμι με τυροκαυτερή ήταν μη αναμενόμενο, διότι δεν ήταν αλοιφή όπως περιμέναμε αλλά το αλλαντικό που τύλιγε την τυροκαυτερή.
Πιάτο χωρίς νόημα αλλά με πολύ ωραία υλικά που ξεχωριστά αν τα έτρωγες ήταν εξαιρετικά. Η αλοιφή πολύ καλή σε ένταση και το παστράμι πολύ καλό. (6 ευρώ)
Θα συμβούλευα να ξανασκεφτούν την ιδέα του συγκεκριμένου πιάτου διότι υποβιβάζονται τα υλικά του.

Μεγάλη και ευχάριστη έκπληξη η μοσχαρίσια μπριζόλα η οποία ήρθε στο ξύλο και ήταν καταπληκτική.
Άψογα ψημένη, αν και είχαν άγχος ότι ήταν ωμή, ήταν εξαίσια. Μαλακή, όσο πρέπει σε μπαχαρικά και στην τιμή των 20 ευρώ δεδομένου ότι ήταν για 2 άτομα υπεραρκετή.

Ήπιαμε κόκκινο κρασί καλό. Θα σημειώσω όμως ότι ενώ παραγγείλαμε 1/4 και έφεραν από δικό τους λάθος 1/2, μας το χρέωσαν. Δεν είπαμε κάτι αλλά θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικοί.
Το νερό βρύσης, το ψωμί χρεώθηκε 2 ευρώ και στην αρχή ήρθε ντιπάκι πιπεριάς με ελίτσες.

Στο τέλος φάγαμε γλυκό στα 3,5 ευρώ, αντί για καζάν ντιπί που θέλαμε και δεν είχε, ήταν κρέμα σε βάση από τσουρέκι αν δεν κάνω λάθος, καλό και αξιοπρεπές για τελείωμα.
Μας κέρασαν μαστίχα και συνολικά πληρώσαμε 42 ευρώ.

Πολύ καλά αν σκεφτείς όσα πιάτα πήραμε και φυσικά το προτείνω δεδομένης και τιμής - ποιότητας.

21 Απρ 2018

Το μαγαζί εξαιρετικό σε ολα του. Το service αψογο. Όταν χαμογελανε οι άνθρωποι, το γεγονός αυτό προδιαθέτει θετικά τον πελάτη, οποτε μπραβο τους.

Μας εκαναν και σωστές προτάσεις και φαινόταν οτι πραγματικά ήθελαν να το ευχαριστηθούμε. Το φαγητό και γρήγορα ηρθε και σωστά μαγειρεμένο. Αν και 4 άτομα, μας έβαλαν σε ενα μεγαλύτερο των 4 ατόμων τραπέζι που ήταν και πιο άνετα.

Είχαμε κλείσει το τραπέζι μέσω e-table και έιχαμε 20% έκπτωση.

Απο ορεκτικά, πήραμε 1 σαλάτα προσούτο,1 παστουρμαδοπιτάκια, 1 φέτα με μέλι και 1 αυγά με σουτζούκι.

Για κυρίως πήραμε 2 σπαλομπριζόλες βουβαλίσιες Σερρών, 1 Solomillo (βουβαλισια μπριζολα Ουρουγουαης) και 1 μερίδα σεφταλιές.

Ήπιαμε και 4 μπύρες.
Ο λογαριασμός για ολα αυτά ήταν γύρω στα 100 οπότε πληρώσαμε 80 λόγω έκπτωσης.

Ναι θα ξαναπάω άνετα και σίγουρα και ο αδερφός μου που το έχει βάλει στην λίστα του!

31 Δεκ 2016

Κυριακή μεσημέρι, ημέρα γιορτής στη Γλυφάδα και επειδή ήταν κανονισμένο από νωρίς να κατέβουμε εκείνη τη μέρα Νότια, επισκέφθηκα αμέσως το e-table για να δω τις προσφορές για την εν λόγω περιοχή.
Τα μάτι μου πέφτει στη λέξη Παστουρμάς, που λατρεύω και αμέσως κοιτώ για κριτικές στο γκρουπάκι μας. Θετικές, άρα η επόμενη κίνηση είναι η κράτηση για να επωφεληθούμε και της έκπτωσης.
Έρχεται η επίμαχη μέρα και φτάνουμε με μία ώρα καθυστέρησης λόγω μικρών. Το πάρκιγκ είναι πολύ δύσκολο, καθότι το εστιατόριο βρίσκεται στη γνωστή σε όλους μας Μπιφτεκούπολη, ωστόσο ο χώρος είναι πολύ καθαρός, ευρύχωρη αίθουσα με ένα κυκλικό ψυγείο στη μέση με όλα τα κρέατά τους και όχι μόνο καθώς και τα γνωστά αλλαντικά και μπαχαρικά να κρέμονται. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκαναν οι παλιές οικογενειακές φωτογραφίες στο ταμείο καθώς και η άνεση, αμεσότητα και ευγένεια του ιδιοκτήτη. Οι σερβιτόροι μεγαλύτεροι σε ηλικία, πραγματικοί επαγγελματίες, δίπλα σου ανά πάσα στιγμή να σου προτείνουν ή επεξηγήσουν κάποιο πιάτο ή ακόμα και να μας βοηθήσουν να καθίσουν ή να παίξουν τα μικρά. Ο ιδιοκτήτης δε, μόλις μας είδε με το καρότσι, και μας βοήθησε να μπούμε και μας έφερε αμέσως 2 παδικά καθισματάκια και μας έβαλε σε μεγάλο τραπέζι παραπάνω ατόμων απλά και μόνο για να είμαστε πιο άνετοι. Το πανεράκι με το ψωμί μας ήρθε αμέσως με το που κάτσαμε χωρίς να ερωτηθούμε ενώ αντίθετα μας ρώτησαν για το νερό.
Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στον ιδιοκτήτη, ο οποίος ερχόταν και αστειευόταν με τα μικρά μας, μας ενημέρωσε ότι υπήρχε παιδική αλλαξιέρα στις τουαλέτες και επίσης φρόντισε το πιάτο των παιδιών να έρθει και πολύ γρήγορα και 1ο ακόμα και από τα ορεκτικά.
Ήμασταν 2 ενήλικες και 2 παιδιά και πήραμε τα εξής παρακάτω. Για ορεκτικά:
- Μία πολίτικη σαλάτα, σε μεγάλο μέγεθος, με καθαρό και φρέσκο και άσπρο και κόκκινο λάχανο και μια ιδιαίτερη σως που την έκανε όξινη μα και γλυκιά μαζί.
- Πατάτες τηγανιτές που ήταν κομμένες σε κυβάκια με τη φλούδα τους και πάπρικα. Πολύ νόστιμες, φρέσκιες και χωρίς να αισθάνεσαι καθόλου το λάδι.
- Λουκάνικο σαγανάκι με μανιτάρια, μουστάρδα και κρασί. Ένα πολύ νόστιμο άσπρο λουκάνικο κομμένο σε μικρές ροδέλες, με τη μουστάρδα και το κρασί να είναι έντονα στη γεύση, ωστόσο απόλυτα αρμονικά δεμένα μεταξύ τους. Πολύ ωραίο πιάτο και άριστος κρασσομεζές.
- Μία φέτα σε φάκελο κρούστας με μέλι και μαυροκκούκι. Εξαιρετικό ορεκτικό, με τραγανό φύλλο και το τυρί να λιώνει με το που το έκοβες.
- Μπουρεκάκια με λαχανικά και κοτόπουλο. Νόστιμο, κάπως βαρύ ωστόσο πιάτο, με έντονη τη γεύση και μυρωδιά του κρεμμυδιού, που προφανώς ωστόσο το είχαν τηγανίσει ώρα πριν και είχε και πανιάσει η ζύμη και ήταν έντονη η γεύση της λαδίλας. Ήταν και το μοναδικό πιάτο που δεν μας άρεσε και στέρησε και τη μία ντοματούλα.

Από κυρίως πήραμε τα εξής:

- Μία μερίδα μπιφτεκάκια για τα μικρά, μεγάλη μερίδα με 6 μπιφτεκάκια, τζατζίκι, πιτάκια και ντοματούλα στην άκρη μαζί με λίγες πατάτες. Φρέσκος κιμάς, το γευόσουν, μαμαδίστική γεύση και ελαφρύ τζατζίκι. Τα μικρά δεν άφησαν τίποτα σχεδόν.
- Μία σπαλομπριζόλα 600 γρ, μέτρια και σωστά ψημένη όπως ζητήθηκε. Ήρθε μόνη της, χωρίς κάποια συνοδεία. Ωραίο κρέας και καθόλου λαστιχωτό.
- Και για εμένα πήρα φιλέτο βουβαλίσιου κρέατος. Ένα πραγματικά νόστιμο πιάτο, ήρθε στη κατάλληλη θερμοκρασία, μαλακό, ψημένο μέτρια, με λίγα καρυκεύματα και ζουμερό στο εσωτερικό του. Μεγάλη μερίδα και τόσο νόστιμο που πραγματικά δεν ήθελα με τίποτα να τελειώσει. Και αυτό ήρθε σκέτο, χωρίς κάποιο συνοδευτικό ωστόσο.

Για όλα αυτά μαζί με ένα μπουκάλι νερό και μισό λίτρο κόκκινο κρασί, μετά και την έκπτωση του 30% λόγω e-table, ο λογαριασμός ήρθε αρχικά 54 Ευρώ, αλλά και πάλι μας πήρε 50 Ευρώ ο ιδιοκτήτης. Ήθελαν να μας κεράσουν και ένα γλυκό στο τέλος, όμως αρνηθήκαμε λόγω του ότι τα μικρά είχαν αρχίσει να κουράζονται.

Αν θα ξαναπήγαινα; Σίγουρα, θα γίνει στέκι μας για όταν κατεβαίνουμε στα Νότια και θα θέλουμε καλό steak να φάμε, ποιοτική κουζίνα να γευθούμε και πάνω από όλα; Ανθρώπινη, αληθινή και πρόσχαρη εξυπηρέτηση.

04 Φεβ 2017

Επειδή το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς, θα μπω κατευθείαν στο ψητό.

Χθες βράδυ, επισκεφτήκαμε (4 άτομα) το bar παστουρμά, αφού πρώτα είχαμε κάνει κράτηση και είχαμε έκπτωση 50%. Μόλις κάτσαμε, έφτασε στο τραπέζι μας ψωμί και νερό σε κανατούλα. Μετά από λίγο ήρθε και ο ιδιοκτήτης (νομίζω- ή τουλάχιστον έτσι καταλάβαμε), ο οποίος πήρε ο ίδιος την παραγγελία και μας βοήθησε πάρα πολύ στην επιλογή των πιάτων. Πήραμε:

-Μία σαλάτα "προσούτο" (διαλεκτά τα λαχανικά)
-Παστουρμαδοπιτάκια (πολύ ωραία και δε μύριζαν-που αυτό φοβόμασταν, παρόλο που μας αρέσει πολύ ο παστουρμάς)
-Μπουρεκάκια (δε θυμάμαι ακριβώς πώς λέγονταν αλλά ήταν πολύ νόστιμα)
-Τζατζίκι με λουκάνικο (μας το πρότεινε ο ιδιοκτήτης και ήταν ένα πολύ ιδιαίτερο πιάτο, το οποίο το εξαφανίσαμε-ΟΛΑ τα εξαφανίσαμε αλλά αυτό το "γλείψαμε")
-Φέτα με φύλλο (αυτή την τίμησα κυρίως εγώ, όχι επειδή δεν ήταν νόστιμη αλλά επειδή στους υπόλοιπους δεν αρέσει η μείξη γλυκό-αλμυρό. Έχω φαεί καλύτερες αλλά κι αυτή ήταν αξιοπρεπέστατη. )
-Στιφάδο καβουρμά (Για εμένα το ωραιότερο πιάτο! Η σάλτσα ήταν για πάρα πολλές βούτες! )

Και πάμε στα κυρίως:

-2 σπαλομπριζόλες βουβαλίσιες (δεν είχα ξαναφάει και πραγματικά μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ)
-1 σπαλομπριζόλα μοσχαρίσια (νοστιμότατη και ζουμερή)
-1 μπιφτέκια (το μόνο πιάτο που το θεώρησα μέτριο)

Όλα τα κυρίως συνοδεύονταν από πατάτες (τηγανιτές με φλούδα-νοστιμότατες) και τα μπιφτέκια είχαν επιπλέον λαχανικά.

Πήραμε 1 λίτρο άσπρο κρασί και 2 coca cola.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 53.50 (αρχική τιμή 107), άρα δεν πρέπει να αναφερθώ στο VFM, καθώς είναι αυτονόητο γιατί έβαλα 4 ντοματούλες. Ακόμη βέβαια και χωρίς την έκπτωση, 4 θα έβαζα γιατί η ποσότητα των πιάτων ήταν επαρκής για την τιμή τους.

Δεν μας έφταναν όμως μόνο αυτά, καθώς μας κέρασαν έξτρα 3 πιάτα.
-1 πιατάκι με μανιτάρια και κόκκινες πιπεριές γεμιστά με τυρί (εμένα δε με ξετρέλανε αλλά άρεσε στην υπόλοιπη παρέα)
-1 πιάτο solomillo (ήταν ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΟ-αυτό θα παραγγείλω την επόμενη φορά)
-1 πιάτο γιουβέτσι (εξίσου πολύ νόσιμο)

Τέλος, το σέρβις ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, όπως και ο χώρος!

Ευχαριστούμε πάρα πολύ! Θα σας ξαναεπισκεφτούμε, για να δοκιμάσουμε ό, τι αφήσαμε! Ελπίζω να συνεχίσετε έτσι!

19 Ιούλ 2017

Φίλη και συνάδελφος μου είχε μιλήσει για το συγκεκριμένο εστιατόριο με πολύ καλά λόγια, οπότε με τη χθεσινή ευκαιρία της αποχαιρετιστήριας εξόδου του παιδιού μας που μπαρκάρει και σε συνδυασμό με τα θετικά σχόλια που διαβάσαμε από τους χρήστες εδώ, η απόφαση να το επισκεφθούμε ήταν εύκολη.

Το τραπέζι τριών ατόμων κλείστηκε για Σάββατο 20:30 μμ από την προηγούμενη με 20% έκπτωση και ο σκοπός μας ήταν μια καθαρή επιδρομή κρεατοφαγίας.
Η περιοχή είναι πρώην μπιφτεκάδικα, άρα γνωστή και το παρκάρισμα πανεύκολο για την ώρα άφιξης ένα στενάκι πιο πάνω.

Η πρώτη εντύπωση από το μαγαζί θετικότατη καθώς προσωπικά μου αρέσουν ανοιχτοί και φωτεινοί χώροι χωρίς πολύ βαριά διακόσμηση. Τα τραπέζια άνετα και το WC πεντακάθαρο.

Δεν θα μπω στη διαδικασία να γράψω τα ίδια με προηγούμενες περιγραφές, όπως το ψυγείο στη μέση κλπ απλά θα προσθέσω την πρόσφατη καινοτομία (όπως μας είπαν) που είναι τρεις οθόνες οι οποίες δείχνουν σε φωτογραφίες τα διαθέσιμα πιάτα με ονομασία και τιμές. Η μια είναι ακριβώς στην είσοδο για τους περαστικούς και οι άλλες δυο μέσα στο μαγαζί σε εμφανή σημεία.

Άλλα δυο ζευγάρια κάθονταν την ώρα που πήγαμε, ωστόσο την ώρα που ήταν να φύγουμε είχε αρκετό κόσμο.

Στα του αγώνα τώρα, εμείς πήγαμε διαβασμένοι και με συγκεκριμένο στόχο. Να φάμε κρέας. Για τον λόγο αυτό περιορίσαμε τα ορεκτικά σε:

- Παστουρμαδοπιτάκια 6,5€ εξαιρετικά
-Τζατζίκι SARY κοινώς γιαουρτοσκόρδιον εντελώς αδιάφορο (το μόνο μείον)

Από εκεί και πέρα παραγγείλαμε τα «βαριά χαρτιά» του μαγαζιού όσον αφορά το κρέας, δηλαδή:

- SOLOMILO 400gr Φιλέτο Ουρουγουάης 15€
- Σπαλομπριζόλα Μοσχαρίσια με κόκκαλο 20€
- Σπαλομπριζόλα Βουβάλι Αργεντινής κόκκαλο 15€

Αυτή η τελευταία ήταν κατά γενική ομολογία το κορυφαίο γευστικά πιάτο σύμφωνα πάντα με τις δικές μας προτιμήσεις. Και τα υπόλοιπα πιάτα όμως ήταν ωραία.

Ρώτησα τον σερβιτόρο αν συνοδεύονται από κάτι ώστε να πάρουμε έξτρα πατάτες ή κάτι σχετικό και μου είπε πως κανονικά σερβίρονται σκέτα, αλλά θα μας βάλει συνοδευτικά τηγανητές πατάτες σε κάθε πιάτο. Οι πατάτες ήταν κομμένες σε κυβάκια μικρά και ήταν πολύ τραγανές και νόστιμες. Επίσης μας ρώτησε πώς προτιμάμε το κρέας και του είπαμε καλοψημένο. Λίγο μετά εμφανίστηκε ο σεφ και μας είπε πως αν ψηθεί πολύ το κρέας θα χάσει τη γεύση του, οπότε του δώσαμε το ελεύθερο να τα ψήσει όπως εκείνος νομίζει, αρκεί να μην είναι με «αίμα» όπως συνήθως λέμε. Τελικά ήταν εξαιρετικά ψημένα όλα.

Στο τέλος μας κέρασαν εκμέκ που αν κρίνω από τους συνδαιτυμόνες μου οι οποίοι εξαφάνισαν και το δικό μου, μια και δεν είμαι γλυκατζής, πρέπει να ήταν ωραίο.

Τελικός λογαριασμός με δυο μπύρες μεγάλο ποτήρι και ένα αναψυκτικό στα 58€ μετά την έκπτωση ποσόν VFM για 3 άτομα που φάγαμε του σκασμού.

Συνοψίζοντας το μαγαζί καλύπτει αισθητικά και γευστικά την όραση και τον ουρανίσκο μου, το προσωπικό είναι ευγενέστατο και εξυπηρετικό, οπότε εις το εξής θα αποτελεί το στανταράκι μου για τα Νότια προάστια.