Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ

Μεζεδοπωλεία

Καποδιστρίου 167, Μοσχάτο [Χάρτης]
  210 9420929

Μεζεδοπωλεία - Μοσχάτο, Αθήνα

Είναι στη γειτονιά μας και το βρήκαμε τυχαία.
Το ανακαλύψαμε την περασμένη εβδομάδα και πήγαμε.
Ας αρχίσουμε από το χώρο αφού είναι το στοιχείο που μας έκανε εντύπωση.
Πρώτα απ όλα το όνομα που παραπέμπει στο γνωστό και μεγάλο Έλληνα επιστήμονα. Το σήμα κατατεθέν του Γκιόλβα το καπέλο "καβουράκι". Καπέλο στην επιγραφή και για ντεκόρ κρεμασμένα αντρικά κλασικά καπέλα καβουράκι με κομπολόγια και δίσκους βινυλίου σε κόκκινο τοίχο. Στο βάθος ένα σκίτσο με το Βαμβακάρη και παλιούς ρεμπέτες..
Φαινόταν ψαγμένο μαγαζί και στην περίπτωση αυτή τα φαινόμενα δεν απατούν.
Τα κουβέρ έρχονται επίσης σε καπελάκι αντί για καλάθι. Πρωτότυπο.
Χώρος άνετος, καθαρός, Το κυρίως μαγαζί είναι μικρό με λίγα τραπέζια αλλά υπάρχει και μεγαλύτερος χώρος έξω σαν αυλή και θα είναι πολύ καλά και το χειμώνα που η κλεισούρα είναι πληκτική γενικά.

Τα τραπέζια μακρυά το ένα από το άλλο και υπάρχει μεγάλη άνεση χώρου κάτι σπάνιο για μαγαζί μεζεδοπωλείο.

Το φαγητό πολύ καλό.
Πήραμε μελιτζάνες με ντομάτα και φέτα σαν σαγανάκι.
Η καινοτομία είναι μισή μελιτζάνα με σύγκλινο και η άλλη μισή με τομάτα και φέτα.
Εμείς επιλέξαμε τη vegeterian επιλογή και ήταν υπέροχη. Μας διευκρίνισε ότι είναι καυτερή η σάλτσα και αυτό είναι πολύ καλό και μάλιστα σπάνιο για μαγαζί. Μας αρέσουν τα καυτερά. Τελικά δεν ήταν τόσο καυτερή απλώς πικάντικη.

Τυρί σαγανάκι με μαρμελάδα ντοματίνι. Το ντοματίνι δεν είναι ιδιαίτερα γλυκό. Εξεζητημένο σε γενικές γραμμές σαν πιάτο συνηθίζεται τελευταία σε μεζεδοπωλεία. Όπως δεν ήταν ιδιαίτερα γλυκό ήταν πολύ ωραίο παρ όλο που δεν μου αρέσουν οι γλυκές γεύσεις στα φαγητά.

Πατάτες τηγανητές. Το μαγαζί από την πατάτα φαίνεται. Φρέσκες κομμένες στο χέρι σπιτικές σωστά τηγανισμένες χωρίς λάδια και με γραβιέρα από πάνω. Αν θέλεις σε ρωτάει. υπάρχει εναλλακτική και με φέτα.

Τα παραπάνω με μία μπύρα 17 ευρώ. Μερίδες αρκετά μεγάλες και χορταστικές.

Σήμερα πήραμε τη μελιτζάνα, φάβα με καραμελωμένο κρεμύδι και μύδια αχνιστά με κρεμμυδάκι και μυρωδικά. Με μία μπύρα 20 ευρώ.
Τα αχνιστά μύδια από τα καλύτερα που έχουμε φάει. Και σε καλή τιμή 6.50 ευρώ.

Η κοπέλα που μάλλον είναι ιδιοκτήτρια του μαγαζιού είναι ευγενέστατη.
Τα κριτήρια σε εμένα είναι ο κατάλογος τον οποίο φέρνει αμέσως και γρήγορα.
Απαράδεκτα τα μαγαζιά που σου έρχονται από πάνω από το κεφάλι με μπακαλοτέφτερο. Εδώ έχει κατάλογο και νερό με την κανάτα χωρίς να χρεώνει με το ζόρι εμφιαλωμένο.

Ένα πολύ καλό μαγαζί.

Την Παρασκευή το βράδυ έχει μουσική.

Μάλλον θα γίνει στέκι μας