SEAGULL

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Λεωφόρος Συνίου 7, Παλαιά Φώκαια [Χάρτης]

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ανάβυσσος - Σαρωνίδα, Αθήνα

Σεισμός-σεισμός τουρλουμπουκισμός!

Υπάρχουν τα Βλάχικα στη Βάρη. Με παϊδάκια. Υπάρχουν στην Π. Φώκαια (παραλία Αναβύσσου) εστιατόρια ίδιας αισθητικής-λογικής. Με ψάρι. Έχουν ένα τεραστίων διαστάσεων πλεονέκτημα όμως: είναι πάνω στη θάλασσα (πολεοδομίας επιτρεπούσης την πλήρη αυθαιρεσία αλλά σε κάθε περίπτωση αυτό είναι το καλό τους). Άσχετα που την σπαταλάνε τυλίγοντάς την (την θέα στη θάλασσα) με τόνους νάιλον.

Σκασμένους από φαγητό, Δευτέρα του Πάσχατος γαρ, μας πήγε ένας χριστιανός να μας κεράσει για την ονομαστική εορτή της συζύγου του. Είδαμε καταλόγους (από πίτσα και ψάρι μέχρι παγωτό και μπιφτέκι). *Facepalm*

"Δε βαριέσαι", λέμε, "φέρε δυο καραφάκια ούζο με το μεζεδάκι τους [όπως ανεγράφετο εις τον κατάλογο]". "Τι έχει το μεζεδάκι καλέ μου, νέε;" Ερωτήθη με ευγένεια ο σερβιτόρος. "Αγγούρι, ντομάτα, ντακάκι, τυράκι, χταπόδι και τα σχετικά [περιέγραψε μάλλον αλοιφή/-ές]". Απήντησε με μια ελαφρά αβεβαιότητα αλλά με ευγένεια.

Ήρθαν τα ουζάκια. Βαρβαγιάννη πράσινο. Ήρθε κι ο μεζές... Deconstructing greek salad θα μπορούσε να πει ένας υπαρξιστής μάγειρας αλλά εδώ μιλάμε για θαλασσινή έκδοση των Βλάχικων... Ντομάτα, αγγούρι, ελιά (πολύ καλή ελιά παρεμπιπτόντως), τύπου κεφαλοτύρι Δανίας και κρουτόν (!! ). "Έλα εδώ καλέ μου νέε, που πήγε το οκταπόδι; Περπάτησε κι έφυγε λόγω των πολλών ποδών του;". "Ε, δεν σας είπα ότι έχει. Σας είπα ότι άααμα έχει βάζει. Και τώρα δεν είχε... " Απάντησε με μια ευκολία ο νέος, θυμίζοντάς μου τον ζιατρό. Σατανικό;

Μούχει "τύχει" ο ίδιος διάλογος στους Λειψούς προ καμπόσων ετών και μου ήναψαν τα γλομπάκια... "Βάλε και λίγο χταποδάκι καλέ μου νέε διότι αυτό είναι βοσκή, δεν είναι μεζές" εννοήθη σαφώς και ελέχθη λίγο πιο ευγενικά από αυτό. Ήρθε το "ψητό" χταπόδι. Το "ψητό" χταπόδι ήταν βραστό-καραβραστό περασμένο δι' ολίγον από ψησταριά (ηλεκτρική-όχι κάρβουνο). Δεν έχω πρόβλημα κανένα με το βραστό χταπόδι. Με την κοροϊδία έχω. Τεράστιο! Μου είχε "τύχει" το ίδιο κάποτε και στη Σάνυ στη Χαλκιδική και μου ήναψαν εκ νέου τα γλομπάκια. Το χταπόδι ήρθε με την κυρία του μαγαζιού μαζί (μόνο του φοβόταν ίσως) η οποία μας ενημέρωσε ότι μας έκανε χάρη κι ότι κανονικά δεν έπρεπε να μας είχε φέρει διότι το οποίον και τα λοιπά...

Πάσχα όμως, το ουζάκι, η καλή μου δίπλα, η θάλασσα... Κύριος εγώ...

Καθότι ναι μεν Πάσχα και σκασμένοι αλλά λέγε-λέγε πεινάσαμε λιγάκι τσουπ! πήραμε και μια καλαμαράκια. Αυτά ήταν τω όντι ωραία και ήρθαν άνευ αυτοσχεδιασμών.

Ο κατάλογος έγραφε: καραφάκι Βαρβαγιάννη 7 €. Μας το χρέωσε 8 €. Μεζές ούζου 2 €. Πήραμε μεζέ για 5 άτομα. Άρα το λογικό είναι 2Χ5=10€. Ναι; Όχι! Μην τα πολυλογώ για δύο καραφάκια, μία καλαμαράκια, μία σόδα και τον ως άνω αποδομημένο μεζέ πλέρωσε ο δυστυχής με την εορτάζουσα σύζυγο άνθρωπος 41 ευρώ. Μαθηματικός δεν είμαι. Αλλά το σχολείο τόβγαλα.

Με τρελαίνει να με κοροϊδεύουν και να θεωρούν είτε ότι δεν το καταλαβαίνω είτε ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα γι’ αυτό. Δεν είμαι εικοσάευρω. Είμαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ κι αν μου ξηγιόντουσαν σωστά ίσως ξαναπήγαινα! Κι αν άξιζε θα σας έλεγα να πάτε...

ΥΓ Το σημείο αξίζει απεριόριστα διότι σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι ο Ντι Κάπριο κι η καλή σου η άλλη η τροφαντούλα από τον Τιτανικό. Κι είναι το μόνο που αξίζει. Αν θέτε για τούτο να πάτε θα σας νιώσω...

ΥΓ2 Στην Π. Φώκαια -αν βρω την διεύθυνσή του ποτέ- θα βάλω ένα μαγέρικο τιτανομεγιστοτεράστιο που καλλίτερο κοκκινιστό δεν έχει ο κόσμος όλος.