30 Αυγ 2017

Βράδυ Σαββάτου και βρεθήκαμε στη Λίρα 100. Ο χώρος άνετος και φωτεινός με πολλά χρώματα στη διακόσμηση που τον κάνει πολύ φιλικό. Με το που πήγαμε μας έφεραν δροσερό νερό, το οποίο το ανανέωναν τακτικά χωρίς να καν να έχει τελειώσει από το μπουκάλι, ψωμί, ωραιότατο (μπορεί να ήταν και ζυμωτό) και μικρές μπρουσκέτες με ντομάτα.

Πήραμε την πατατοσαλάτα με κρέμα που ήταν πεντανόστιμη, τα τραγανά ρολά με φέτα, ρακόμελο και μαυροσούσαμο που δεν τα χόρταινες και τα πολίτικα κεφτεδάκια τα οποία συνοδεύονταν με γιαουρτλού, σάλτσα και πίτες κομμένες ήταν καλομαγειρεμένα, με ωραία γεύση αλλά σχετικά βαριά για το στομάχι, βέβαια είναι πολίτικα οπότε θα είχαν κάποια μπαχαρικά παραπάνω.

Είναι το μόνο πιάτο από αυτά που δοκιμάσαμε που δεν παίρνει άριστα και ίσως οι πίτες που το συνόδευαν να έπρεπε να μην είναι στη βάση του πιάτου αλλά στο πλάι.

Συνοδέψαμε με 1/2 ημίγλυκο ροζέ και μετά πήραμε και άλλο 1/4, το οποίο ήταν δροσερό, ευκολόπιοτο. Όλα αυτά 22€ και μετά κέρασμα καρπουζάκι. Ένα μαγαζί που θα ξαναπήγαινα για να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα, νομίζω ότι είναι value for money. Αξίζει να σημειωθεί το ευγενέστατο προσωπικό όλοι χαμογελαστοί και πολύ εξυπηρετικοί!!

23 Φεβ 2017

Πήγαμε μεγάλη παρέα να δοκιμάσουμε τη λίρα εκατό. Ο χώρος συμπαθητικός, χωρίς πολλά πολλά! Η εξυπηρέτηση ευγενική και άμεση. Είχαμε θέμα με την θέρμανση, και ασχολήθηκαν αρκετά ώστε να μην κρυώνουμε/ζεσταινόμαστε. Έτυχε βέβαια το βράδυ που πήγαμε να μυρίζει άσχημα ο χώρος έξω. Είχαν γεμίσει πρόσφατα το μηχάνημα θέρμανσης με κηροζίνη και μύριζε άσχημα, ωστόσο μας είπαν να μην ανησυχούμε.
Στα του φαγητού, αρκετά μεγάλος ο κατάλογος και ίσως κάπου το χάνει. Θα προτιμούσα λιγότερα πιάτα ώστε να είναι και πιο φροντισμένα.
Οι σαλάτες που δοκιμάσαμε (λίρα εκατό και παραδοσιακή), ήταν αδιάφορες, με λίγο τριμμένο τυρί η παραδοσιακή και χωρίς πολύ σως και μεγάλα κομμάτια μαρουλιού η λίρα 100. Θέλουν σίγουρα βελτίωση.
Από ορεκτικά δοκιμάσαμε ντοματοκεφτέδες (ωραίοι), τυροκροκέτες (επίσης πολύ ωραίες σαν υφή με πολύ τυρί αλλά αλμυρές), τζατζίκι και τυροκαφτερή (απλά οκ), πατάτες τηγανιτές (δεν χρειάζονταν γιατί είχαν όλα τα πιάτα πολλές πατάτες), ψητή φέτα (οκ).
Από κυρίως, είχε στα πιάτα ημέρας γιούμπασι, πεντανόστιμο και μαλακό, κοντοσούβλι αρκετά καλό. Επίσης πήραμε ποικιλία κρεατικών που ήταν νόστιμη μεν αλλά μικρή σχετικά, είχε απλά πολλές πατάτες και όχι τόσα πολλά κρέατα. Επίσης δοκιμάσαμε τα μπριζολάκια με τη φέτα, το οποίο κατά τη γνώμη μου δε χρειαζόταν την κρέμα γάλακτος, ήταν υπερβολή.
Θα ξαναπήγαινα να δοκιμάσω μερικά πιάτα ακόμα, καθώς ο κατάλογος έχει πολλές επιλογές.
Μαζί με κρασί, ο λογαριασμός βγηκε στα 19€ το άτομο, λίγο τσιμπημένο αλλά οκ είχαμε πάρει αρκετά.
Στο τέλος κέρασμα ρακόμελο, αν και κάποιο γλυκάκι θα το ήθελα, δεδομένου του λογαριασμού που κάναμε στο σύνολο.