OTTO RESTO BAR

Bar Restaurants

Καλαμιώτου 18 & Ευαγγελιστρίας 33, Πλ. Αγίας Ειρήνης [Χάρτης]

Bar Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Ένας all day χώρος υψηλής αισθητικής με όλη τη σημασία της λέξης. Βρίσκεται στον πεζόδρομο της Καλαμιώτου, πλησίον της πλατείας Αγίας Ειρήνης, όπου τα τελευταία χρόνια χτυπάει η καρδιά της διασκέδασης κάθε είδους. Πολύ μεγάλο και αρκετά επιβλητικό και μεγαλοπρεπές θα έλεγα νεοκλασικό κτήριο με τουλάχιστον 3 ορόφους. Η ονομασία του παραπέμπει στο γεγονός ότι κάποτε υπήρξε κατοικία του βασιλιά Όθωνα. Κυριαρχεί το βαθύ ροζ χρώμα, τα ρετρό φωτιστικά και οι πολυέλαιοι, τα τραπεζοκαθίσματα που παραπέμπουν σε μια άλλη εποχή. Το γενικότερο σύνολο δημιουργεί μια ατμόσφαιρα πραγματικά πολύ όμορφη, ρομαντική, νοσταλγική και εντυπωσιακή. Τώρα το καλοκαίρι που μπορεί να καθίσει κανείς έξω, μπορεί να απολαύσει και τις φυλλωσιές των δένδρων με τη σκιά τους να απλώνεται πάνω στους πελάτες.

Την κουζίνα του θα την χαρακτήριζα ελληνική δημιουργική και "πειραγμένη" με κάποιες δόσεις gourme. Είχε πιάτα αρκούντως προκλητικά, γεγονός που μας δυσκόλεψε αρκετά στην επιλογή μας. Ωστόσο αρκεστήκαμε να δοκιμάσουμε τα εξής:

- τυρί Μάνης με κρούστα μελιού και παπαρουνόσπορο, εξαιρετικό και γκουρμεδιά απίστευτη και πολύ προκλητικός συνδυασμός

- καπνιστή χοιρινή μπριζόλα με ψιλοκομμένο πατατάκι, μανιτάρια και τυρί Φιλαδέλφεια, πιο κλασική και παραδοσιακή γεύση, αλλά χωρίς να υστερεί σε νοστιμιά, καθώς οι χυμοί σε συνδυασμό με την καπνίλα ήταν όλα τα λεφτά

- ψάρι φιλέτο λαβράκι με λαχανικά και σαλάτα από παντζάρι, νόστιμο, φρέσκο, σωστά ψημένο

- χορταστική και ευμεγέθη σαλάτα με πανδαισία λαχανικών, καπνιστό κοτόπουλο, σάλτσα γιαουρτιού, φύλλα παντζαριού και μοσχαρίσια φιλετάκια

Το νερό ήρθε σε κανάτα και ανανεωνόταν διαρκώς.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα άλλο μεγάλο συν του μαγαζιού καθώς ήταν διακριτική, άμεση, φιλική, με προθυμία και χαμόγελο.

Από το Otto Resto έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις γιατί βρίσκεται σε πολύ καλό σημείο στο κέντρο της Αθήνας, προσφέρει από καφέ, γλυκό, φαγητό μέχρι κοκτέηλ και απίθανες ποικιλίες τσαγιού, έχει καλό φαγητό και εξαιρετικό περιβάλλον σε πολύ προσιτές τιμές. Εντυπωσιακή ήταν και η διακόσμηση και η παρουσίαση των πιάτων. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 38 ευρώ και μείναμε απολύτως ικανοποιημένοι.

Στα συν επίσης ότι στο μενού έχει πολλές διαφορετικές γεύσεις (κρεατικά, ψαρικά) για όλα τα γούστα με τις ελληνικές και μάλιστα τις παραδοσιακές γεύσεις να έχουν την πρωτοκαθεδρία. Αρκεί να πω ότι είχε σαγανάκι με ποικιλία μανιταριών, χυλοπίτες Μετσόβου με μοσχαρίσια μάγουλα και γραβιέρα Κρήτης, κατσικάκι Σκύρου με μαστίχα Χίου, γκουρμεδοσαλάτα με κέιλ, πορτοκάλι και σουβλάκι γαρίδας, κροκέτες μπακαλιάρου με φάβα Σαντορίνης, λουκουμάδες με φρέσκια ντομάτα και φέτα και άλλα πολλά και προκλητικά! Και στα γλυκά όμως δεν πάει πίσω παρά το γεγονός ότι δεν δοκίμασα. Τσέκαρα όμως τη μηλόπιτα, τις σφαίρες σοκολάτας με κρέμα σοκολάτας και λουκούμι τριαντάφυλλο και τη μους γιαουρτιού με περγαμόντο.

Το σκέφτεστε ακόμη;

Bar Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

To "ΟΤΤΟ" λειτουργεί εδώ και λίγο καιρό στην ευρύτερη περιοχή της Αγίας Ειρήνης, στην οδό Καλαμιώτου, στο κέντρο. Σερβίρει καφέ, ποτό, γλυκά και φαγητό και ο χώρος που στεγάζεται είναι πολύ όμορφος, αφού, όπως προδίδει και η ονομασία του μέρους, πρόκειται για μια από τις κατοικίες του βασιλιά Όθωνα. Από γαστρονομικής άποψης, τα πράγματα είναι χλωμά και τα τραπέζια, αχ Θεέ μου, τόσο άβολα!!

Πηγαίνοντας στο μέρος αυτό για να γευματίσω, είχα μεγάλες προσδοκίες ύστερα από τα τόσο καλά λόγια που έχουν "βομβαρδίσει" πλέον το internet....

Βολευτήκαμε, δύο άτομα, σε ένα τραπέζι κοντά στον εξωτερικό χώρο ο οποίος έσφυζε από κόσμο, κυρίως για καφέ.

Όταν τα φαγητά και τα ποτά άρχιζαν να καταφθάνουν δεν ξέραμε που να τα στριμώξουμε, σε βαθμό που μας έπιασε ένα άγχος δίχως τέλος να τελειώνουμε με τα πιάτα μας! Στην τελική, δεν απολαύσαμε το γεύμα μας..!! Και μιλάμε για απόλυτα λογικές ποσότητες για δύο άτομα. Ακόμα και το στενόμακρο τραπέζι πίσω μας, που υποτίθεται ότι χωράει περισσότερα άτομα, είναι τόσο στενό που δεν νομίζω ότι θα μπορέσουν να χωρέσουν τα φαγητά που θα παραγγελθούν..!!! Μόνο ένα κάπως φαρδύ τραπέζι υπάρχει στον εσωτερικό χώρο αλλά μην φανταστείτε κάτι το τρομερό...

Εάν το μαγαζί σέρβιρε μόνο καφέ ή ποτό τα πράγματα θα ήταν σαφώς καλύτερα.

Τι να το κάνω να μου έχεις το ωραίο vintage τραπεζάκι με ακόμη πιο όμορφα καθίσματα, μέσα σε μια εξίσου όμορφη ατμόσφαιρα, όταν το φαγητό μου θα μετατραπεί στον εφιάλτη του Δρόμου με τις Λεύκες ???

Το δε σέρβις δεν είναι ικανό να "μαζέψει" το φάουλ των άβολων τραπεζιών.
Για να πάρετε μια ιδέα, παραγγείλαμε τρία πιάτα, τα οποία ήρθαν με ακατάστατη σειρά και χωρίς να έχει τελειώσει εντελώς το προηγούμενο. Αφήστε που τελικά καταντήσαμε να τρώμε από κοινού τα φαγητά!!!
Αφού βλέπεις ότι δεν σε βοηθάει ο χώρος, ρώτα μας τουλάχιστον για την σειρά των πιάτων ή έχε τη στοιχειώδη νοημοσύνη να καταλάβεις την φυσική ροή ενός γεύματος ή όταν παίρνεις την παραγγελία έχε το νου σου να σημειώσεις αυτό που σου είπαμε ως ορεκτικό και εκείνα που θέλουμε ως κυρίως!!!
Αφήστε πια που όταν ήρθαν και τα μεγάλα ποτήρια της μπύρας έγινε το έλα να δεις......

Ούτε το μέγεθος των φίνων πιάτων όπου σερβίρονται τα γεύματα τηρούν τις αναλογίες... εντελώς δυσανάλογα του μεγέθους των τραπεζιών...!!

Στο τέλος δε, οι πεντανόστιμες γρανιτούλες λεμόνι που μας πρόσφεραν ήρθαν χωρίς επιπλέον χαρτοπετσέτες ή έστω ένα μικρό καλαμάκι ή κάποιο περίτεχνο κουταλάκι και έτσι κολλούσαν μετά τα χέρια μας! Η δε ατζέντα μου είχε γίνει αυτοκόλλητη. Γενικά, οι χαρτοπετσέτες έρχονταν με το σταγονόμετρο....

Η παρουσίαση των πιάτων ήταν άψογη όπως και οι στολές και τα χαμόγελα του προσωπικού. Ο δε χώρος εξίσου χαριτωμένος με πολύ όμορφη ρετρό και ρομαντική διακόσμηση, ωραίους πολυελαίους και απλίκες, σομόν τοίχους και χρωματιστά σκεύη με στυλ και άποψη. Όμως, δεν στέκομαι περισσότερο σε αυτά, καθώς το σέρβις και το φαγητό πλέουν ήδη τα λοίσθια.....

Στον εξωτερικό χώρο, ο οποίος είναι κατάλληλος και για καφέ, υπάρχει άπλετη θέα στον ζωντανό πεζόδρομο και την περατζάδα του!

Στην αρχή έρχεται στο τραπέζι μια πολύ όμορφη μαύρη κανάτα με νερό με την ονομασία του εστιατορίου!

To μενού, όπως ανάφερα και παραπάνω, δεν χωρίζει τα πιάτα σε ορεκτικά - σαλάτες - κυρίως κ. ά., ούτε σε ρωτούν για την σειρά που θέλεις να έρθουν τα πιάτα. Και δεν μιλάμε για μικρά πιάτα, με μεζεδάκια, αλλά για κανονικές μερίδες!!!

Τέλος πάντων, εμείς πήραμε τα εξής πιάτα:

Στην αρχή ερωτηθήκαμε για το ψωμί και είπαμε ΝΑΙ.
Μέσα σε ένα όμορφο κουβαδάκι ήρθαν κριτσινάκια καλαμποκιού, δύο φέτες μαύρο και δύο φέτες λευκό ψωμί με δύο εντελώς μετριότατα ντιπ λαδόξιδου και μαγιονέζας με ελιά, σερβιρισμένα μέσα σε δύο μπολάκια πάνω σε μακρόστενο πιάτο που έπιασε, μαζί με το ψωμί, όλο το τραπέζι!! ΕΥΡΩ 3,00!

Τραγανές σφαίρες Μουσακά... Σφαίρα στην καρδιά ανεπιστρεπτί..!!
Μέσα σε ένα χωνί από χαρτί τύπου εφημερίδας ήρθαν μπαλάκια μουσακά (5 τεμ. ), με ποσότητα λεπτής πατάτας τηγανιτής. Πραγματικά το ότι έτρωγα μουσακά δεν το κατάλαβα... οι δε πατάτες ήταν, αν και πολύ λιπαρές, πολύ νόστιμες λόγω των λιλιπούτειων πατζαρόφυλλων (όπως μας εξήγησαν) που τους έδιναν ένα πολύ όμορφο άρωμα. ΕΥΡΩ 6,20

Καϊλέ (κάτι σαν μαρούλι ) με πορτοκάλι, πετιμέζι και σουβλάκι γαρίδας σε κρούστα μοσχολέμονο... Πρόκειται για μια κοινή πράσινη σαλάτα με δύο ανεπαρκή σε ποσότητα αλλά νόστιμα, θα έλεγα, σουβλάκια παναρισμένης γαρίδας, σερβιρισμένα σε ένα όμορφο βεραμάν πιάτο που ταίριαζε με το χρώμα της σαλάτας!! ΕΥΡΩ 7,50

Μπέργκερ με μπιφτέκι από αρνάκι, μαρμελάδα από μπέικον και κρέμα αβοκάντο (8,50). Τέλεια παρουσίαση, πάνω σε χαρτί τύπου εφημερίδας (πολύ της μόδας) με στρογγυλές και ριγανάτες στρογγυλές πατάτες - τσίπς. Το μπιφτέκι λίγο καυτερό αλλά πάντως αδιάφορο, ενώ σίγουρα σε γειτονικό μπεργκεράδικο θα βρίσκαμε καλύτερη "λεία"!!! Τις πατάτες τις βρήκα να έχουν πολύ λάδι!!

Ήπιαμε δυο μεγάλα ποτήρια μπύρες Οtto Draft (4,00).

Στο τέλος, κέρασμα οι μικρές γρανιτούλες που σας είπα παραπάνω!

Κατά την αναχώρησή μας ο μετρ μας έδωσε κάρτα του καταστήματος με τρόπο που μου θύμισε ορισμένα μπίτ τουριστικά εστιατόρια της Πλάκας...!!!
Θα μπορούσαν κάλλιστα να προσφέρουν την κάρτα τους μέσα σε μία όμορφη θηκούλα μαζί με τον λογαριασμό!!

Νομίζω ότι οι παραπάνω αστοχίες δεν αφορούν τις συνήθεις και καμιά φορά απόλυτα θεμιτές γκάφες ενός πρωτάρη, αλλά ότι δεν υπήρξε από την αρχή επισταμένη και ομαδική προσπάθεια ανάδειξης του χώρου, σύμφωνα με τις ανάγκες του. Ο ιδιοκτήτης, προφανώς εκτός εστίασης, παρέδωσε τα ηνία - χωρίς δική του επίβλεψη- στους συνήθεις και καμιά φορά αιθεροβάμονες ύποπτους.... Όσοι έχετε ασχοληθεί με οικοδομή τους γνωρίζετε πολύ καλά!!
Για τον λόγο αυτό, αν και δόθηκε φοβερή σημασία στο φαίνεσθαι, η ουσία αλλά και η πρακτικότητα σαφέστατα απουσιάζουν.

Οι τιμές, με μια πρώτη ματιά, προ φαγητού, φαίνονται ίσως νορμάλ. Αφού πάντως γευματίσαμε, τις βρήκα πολύ ακριβές για αυτό που εντέλει προσφέρεται!!

Μας άρεσε το μουσικό ρεπερτόριο του μέρους, με ανάλαφρα και ρομαντικά τραγούδια του ελληνικού ρεπερτορίου!!

Εν τέλει, θα συνόψιζα ως εξής:
Όμορφος χώρος, ωραίες μουσικές, άβολα αλλά περίτεχνα τραπέζια για φαγητό, φαντασία στην παρουσίαση των πιάτων, μετριότατη γαστρονομική τέχνη και πρωτοτυπία, ωραίο χάζι για τους "καφεπότες" θαμώνες του εξωτερικού χώρου και λίαν άτσαλο σέρβις κατά τα γεύματα!!

Bar Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Τρίτη πρωί και επισκεφτήκαμε το otto για πρωινό καφέ.
Κοιτώντας την λίστα του πρωινού που σέρβιρε το μαγαζί, δελεαστήκαμε και πήραμε να δοκιμάσουμε δυο πιάτα.
Το πρώτο ήταν καγιανάς με ψιλοκομμένο σύγκλινο και με μπαστουνάκια κρουτόν μαύρου και λευκού ψωμιού.
Το δεύτερο είχε βάση πίτσα με σπιτική σάλτσα και τυρί και από πάνω αυγά μάτια, φιλέτο γαλοπούλας και μους φέτας?

. Γενικά πάρα πολύ καλά υλικά.
Μαζί με δυο καφέδες δώσαμε 21,5..

Ο χώρος εσωτερικά είναι επιτηδευμένα δωμάτιο νεοκλασικού, ψηλοτάβανος, με άνετα τραπέζια και κάποια τύπου μοναστηριακά. Το ροζάκι στους τοίχους αν και δεν είναι από τα αγαπημένα μου, έδενε αρμονικά με το σύνολο.
Σέρβις ευγενικό. Σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη για φαγητό.