Ιδανικό για ρομαντικές βραδιές, για φιλικές συντροφιές και επαγγελματικό δείπνο. Ελληνική δημιουργική Κουζίνα με μια λίστα 120 οίνων από το διεθνή & τον ελληνικό αμπελώνα.

Καθημερινά Δευτέρα έως Κυριακή 19:00 - 02:00

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

29 Ιουν 2017

Η δεύτερη εμπειρια μου στο Ζάχαρη και αλατι άργησε να γραφτεί σε χαρτί, και αυτο διότι λιγο οι επαγγλεμτικες απαιτήσεις, λιγο η έλλειψη χρόνου, με οδήγησαν στο να καθηςω και να περιγράψω το αγαπημένο πλέον μαγαζι, με διαφορα ενός μηνα απο την τελευταία μου επίσκεψη.

Θα συνοψίσω την εμπειρια μου σε μια μονο φράση: οι αλλαγές συνεχίζουν να το καθοδηγούν με ασφάλεια σε μια ανοδική πορεια.

Θα εξηγήσω ακριβως τους λόγους που εμένα προςωπικα με καλύπτει απόλυτα σαν επιλογή για κάθε περίσταση.

Καταρχην ειναι ο σεβασμός και η ευγένεια προς τον πελάτη. Η εξυπηρετηςη δεν εχει αλλάξει καθόλου, παραμένει το ιδιο εξαιρετική με την πρωτη φορα, πριν απο ένα χρόνο που το επισκέφτηκα. Κρατάω οτι την τελευταία φορα, μου άλλαξαν τη σαλάτα, λόγω δικού μου λάθους, χωρις επιπλέον χρέωση. Ο επαγγελματισμός ηταν διάχυτος καθόλη την παραμονή μου στο Ζάχαρη και αλατι.

Επιπλέον, οι γεύσεις ειναι αρκετα του γούστου μου. Το μενού αλλάζει ανα τακτά χρονικά διαστήματα. Την τελευταία φορα διαπίστωσα οτι ειναι πιο γκουρμέ, χωρις να ειναι απαραίτητα μικρές οι μερίδες. Τα υλικα τους ειναι φρέσκα και ποιοτικά.

Αναλυτικά την τελευταία φορα δοκιμάσαμε

- φυτρες ραπανάκι με μους αβοκάντο και κοπανιστή Μυκόνου. Ιδιαίτερη έντονη γευση, εμένα μου άρεσε.

-Προφιτερόλ καραβιδας με κρέμα απο χαρούπι. Η εμφάνιση μπερδεύει πολυ. Ειναι σαν να βλέπεις θαλασσινό με σοκολάτα. Η γευση απογειωτικη. Θα το ξαναεπέλεγα άνετα.

-σπαγγέτι γαρίδες. Οι γαρίδες πολυ καλα μαγειρεμένες και τα σπαγγέτι βρασμένα ´οσο ακριβως πρεπει.

-Σπαγγέτι μοσχάρι μπραιζέ. Δεν το δοκίμασα, αλλα οι συνδαιτημόνες είπαν τα καλύτερα.

-σαλάτα με ροκα, σπανάκι, χουρμάδες και κατσικίσιο τυρι, και σαλάτα με βαλεριάνα, ροκα, παρμεζάνα και brezaola. Πολυ καλες και φρέσκιες.

-Ταλιατα φιλέτο black angus με πατάτες βουτύρου. Δεν το δοκίμασα αλλα σόι το επέλεξαν έμειναν κατενθουσιασμένοι.

-Σολομός ψητός με παντζάρι, καρύδι και sabayon πορτοκαλιού. Αυτο το πιατο ηταν δικη μου επιλογή και με δικαίωσε. Απλα θα διευκρινίσω το εξής, γιατι διαβαςα σε προηγούμενες κριτικες οτι ο σολομός ειναι άνοστος. Η αληθεια ειναι οτι το sabayon πορτοκαλιού ειναι έντονο, όποτε αυτο που θα καλύψει πρεπει να ειναι "αδιάφορο". Ο συνδυασμός των δυο οδηγεί σε ένα πολυ καλο αποτέλεσμα.

Για γλυκά επιλέξαμε παβλοβα φρεσκότατη, θα μπορούσα να φάω μονο αυτη, προφιτερόλ υπέροχο, και εκμέκ κανταΐφι με έντονη τη γευση της μαστίχας. Εμένα μου άρεσε αλλα μπορει να μην αρέσει σε όλους.

Κοκκινο και λευκο κρασι δικό τους, πολυ καλο, χωρις παρενέργειες.

Τελος, αλλα οχι λιγότερο σημαντικό, οι τιμές παραμένουν σε ανεκτά επιπεδα και αποτελούν ένα πολυ καλο value for money για ολο αυτο που προσφέρουν. Ο χωρος, καθαρός, περιποιημένος, αριστοκρατικός θα έλεγα. Σε προϊδεάζει να τον επισκεφτείς για πολλές περιστάσεις. Απο απλές επαγγελματικές συναθροίσεις, μέχρι και για ρομαντικό δείπνο.

Κλείνοντας, έχω να τοποθετηθώ ως εξής. Εμένα το Ζάχαρη και Αλατι μου αρέσει πολυ. Το προτεινω άνετα για όσους θέλουν κατι διαφορετικο και ιδιαίτερο γευστικά, πληρώνοντας ένα ανάλογο κόστος. Ολα μαζι γευση- τιμη- χωρος- εξυπηρετηςη τα βρίσκω απόλυτα ισορροπημένα μεταξύ τους. Ίσως εμένα να ταιριάζει στο ύφος μου, ελπίζω και σε σας.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Julie05.

25 Ιουν 2016

Το νέο "Ζάχαρη και Αλάτι" (μετακόμισε το Μάιο στο Κολωνάκι από τα Εξάρχεια, όπου παρέμεινε στην παλιά θέση άλλο bistro με το όνομα "Μαγική Αυλή") στεγάζεται πλέον στην όμορφη μονοκατοικία που παλιά ήταν τα "Κιούπια"!

Υπέροχο κτήριο σε 2 ορόφους (αίθουσες φαγητού και κάτω και πάνω) με βεράντες και μικρή αυλή για το καλοκαίρι, άνετα τραπεζοκαθίσματα, κλασική αρχοντική διακόσμηση και άριστο σέρβις!

Το επισκεφθήκαμε 3 άτομα Παρασκευή βράδυ, με ζέστη. Καθίσαμε στην αυλή σε ένα ευρύχωρο τεσσάρι τραπέζι (τα τραπέζια των 2 ατόμων είναι λίγο μικρά, στρογγυλά μεταλλικά σαν καφενείου) και ενθουσιαστήκαμε με τη λίστα κρασιών!

Αυτοσυστήνεται ως wine restaurant (έχει στον επάνω όροφο ένα χώρο bar με σκαμπώ και ψηλά τραπέζια για όσους θέλουν μόνο να πιουν, κάτι που γινεται και στην αυλή φυσικά) και νομίζω ότι το πετυχαίνει όσον αφορά τη φιάλη. Δυστυχώς δεν υπάρχει ποικιλία σε ποτήρι κρασί, αν το ζητήσετε φέρνουν στάνταρντ λευκό-κόκκινο (δεν υπήρχε καν ως επιλογή στον κατάλογο εστιατορίου), ο σύζυγος θέλησε να ξεκινήσει με ένα ποτήρι λευκό και του έφεραν ένα μικρό ποτήρι (~110ml θα'λεγα), το οποίο κέρασαν τελικά.

Οι φιάλες όμως είναι διαμαντάκια (ιδίως όσο ανεβαίνουμε) και το vfm ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!! Ίσως και μοναδικό (αν δεν ανεβάσουν τις τιμές βεβαίως βεβαίως όπως συνηθίζουν τα νέα μαγαζιά στο Κολωνάκι και αλλού). Θα το κάνουμε στέκι μας και μόνο για το κρασί λοιπόν, αλλά και ο κατάλογος φαγητού (όχι μεγάλος, αλλά επαρκής) είναι μια χαρά!

Για καλωσόρισμα μάς έφεραν κρύα ντοματόσουπα (γκασπάτσο) σε φλιτζανάκια και το ψωμί (χρεώνεται 1€/άτομο) ήρθε όμορφα σερβιρισμένο σε ξύλινο πλατώ, τεράστια ποσότητα από χειροποίητα κριτσίνια και φετάκια από χαρουπάλευρο, αλεύρι ζέας, προζυμένια και πολύσπορα, ψημένα σε ξυλόφουρνο. Ανοίχτηκαν επίσης 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό (γεμίζουν τα ποτήρια συνεχώς) με συνολική χρέωση 2€, ΟΚ.

Πήραμε μια σαλάτα "Paris" με πρασινάδες, μανιτάρια, χουρμάδες και κατσικίσιο τυρί, πολύ καλή σε γεύση αλλά μικρή σε ποσότητα (μάλλον μέχρι 2 άτομα για μοιρασιά) και ζητήσαμε επίσης στη μέση ένα ριζότο μανιταριών (νόστιμο, αλλά δεν είχε χυλώσει τέλεια, μικρή αστοχία). Το προσωπικό πρόσεχε πολύ τους ρυθμούς μας και έφερνε το φαγητό σε σωστούς χρόνους, αλλάζοντας πιάτα και μαχαιροπίρουνα.

Το κρασί μας ήταν κόκκινο και θέλαμε να συνδυάζονται οι γεύσεις. Παραγγείλαμε ένα Prunotto Barolo του 2011, το ακριβότερο της λίστας τους αλλά το καλύτερο vfm, καθώς τα 39€ που το χρεώνουν αντιστοιχούν σχεδόν στην αγορά του από κάβα (τα περισσότερα μπουκάλια πωλούνται συν 6-7€ το πολύ πάνω από την τιμή κάβας και όλα, ελληνικά και ξένα είναι πολλά και θαυμάσια, δεν ξέρεις ποιο να διαλέξεις).

Τα κυρίως ήταν κρεατικά: ρολάκια ψαρονέφρι τυλιγμένα με πανσέτα και γραβιέρα στη μέση και πατάτες baby με θρούμπι (οι πατάτες έλιωναν στο στόμα, το ψαρονέφρι λίγο στεγνό) και ένα New York steak 600γρ. (το μοιράζονται άνετα 2 ή το απολαμβάνει ένας γερός meat lover μόνος του) ψημένο medium με γαρνιτούρα ψητή πατάτα με αρωματικό βούτυρο (με αυγοτάραχο και ξύσμα λεμονιού). Το κρέας είναι black angus της φημισμένης αμερικάνικης φάρμας Creekstone και όπως είπαν αυτοί που το γεύτηκαν ήταν πολύ καλό!

Στον κατάλογο υπάρχουν αρκετές επιλογές σε ζυμαρικά, κοτόπουλο, μπιφτέκια, λαυράκι, σολομός, καλαμάρι, αστακός γιουβέτσι και ενδιαφέροντα ορεκτικά (κυρίως για λευκό κρασί) και σαλάτες, συν 3-4 γλυκά ημέρας (~6€). Εμείς δεν πήραμε γλυκό, αλλά μάς πρόσφεραν σφηνάκια γλυκό κρασί με το λογαριασμό (110€).

Θα ξαναπάμε!

31 Οκτ 2016

Σε ένα πανέμορφο art deco κτίριο που δεσπόζει στη διασταύρωση των οδών Δεινοκράτους και Αναπήρων Πολέμου, στους πρόποδες του Λυκαβηττού, απέναντι από την Πλατεία Κιτσίκη, μεταφέρθηκε από την οδό Βαλτετσίου, εδώ και ένα χρόνο περίπου το ιστορικό Ζάχαρη και Αλάτι, που λειτουργεί σε δύο επίπεδα και τους εξωτερικούς χώρους.
Περιττό να σχολιάσω την τεράστια αλλαγή του ύφους του καταστήματος. Από χαλαρό εξαρχειώτικο στέκι, έχει μεταμορφωθεί σε έναν φινετσάτο all day high class χώρο, που αξίζει να επισκεφθεί κάθε καλόγουστος Αθηναίος. Μου άρεσε πριν μου αρέσει και τώρα. Καμία έκπτωση στην ποιότητα, αντίθετα θεωρώ ότι τόσο σε επίπεδο ατμόσφαιρας, στυλ όσο και υπηρεσιών είναι αναβαθμισμένο. Λατρεύω το φοιτητικό, διανοουμενίστικο στυλ των Εξαρχείων αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η ζωή και η αισθητική πρέπει να μένει στάσιμη, μονότονη, εν τέλει βαρετή. Όσον αφορά την διαφύλαξη των παραδοσιακών χώρων, στην Ελλάδα έχουμε παράδοση στην καταστροφή τους. Αυτό το τελευταίο ας το ερμηνεύσει ο καθένας όπως νομίζει.
Άλλωστε η ιστορία του μαγαζιού - την οποία ομολογουμένως αγνοούσα, εξιστορείται επί των σουπλά του εστιατορίου. Όσοι πρεσβεύουν λάτρεις της ιστορίας της πόλης και του αξιοκρατικού επιχειρείν, θα πρέπει να την διαβάσουν.
Απόγευμα βροχερού Σαββάτου, το επισκεφθήκαμε δύο άτομα. Δεν είχε κόσμο, μάλλον λόγω της βροχής. Η διακόσμηση πάρα πολύ ωραία, νεοκλασική, πολυτελής αλλά ζεστή και φιλόξενη, με έντονες τάσεις british country. Στο ισόγειο ευρύχωρος χώρος υποδοχής, με επιβλητική ξύλινη σκάλα που οδηγεί στον επάνω όροφο. Άνετοι χώροι, στο ισόγειο έμφαση στο wine bar, o χώρος πιο λιτός και casual, ενώ επάνω η ατμόσφαιρα είναι πιο ανάλαφρη, φωτεινή, με μεγάλα παράθυρα με θέα, άψογη art de la table, κλασσικά σερβίτσια – λιτά και φίνα. Η εξυπηρέτηση επαγγελματική και φιλική.
Μόλις καθίσαμε μας φέρανε κουβέρ ποικιλία χειροποίητων ψωμιών & κριτσίνια με ντιπ – δεν θυμάμαι τι αλλά κάτι, μάλλον αδιάφορο αλλά ευχάριστο και κέρασμα μια βελουτέ κολοκυθόσουπα σε φλιτζανάκι του καφέ, πολύ ευχάριστη εισαγωγή. Νερό εμφιαλωμένο.
Παραγγείλαμε:
- Κρητικό Ντάκο σε εκδοχή Cheese cake, έξυπνο και υπέροχο
- Σαλάτα πράσινη με σολομό και μπρικ, καλοφτιαγμένη
- Ριζότο με γαρίδες, σωστά μελωμένο αλλά άτονο
Ήπιαμε ένα μπουκάλι Θέαλος Γη Ροζέ, μοσχάτο Αμβούργου, πολύ καλό με πλούσιο μπουκέτο και πιο έντονα τα αρώματα καραμέλας και φρούτων, και δύο λιμοντσέλο.
Οι μερίδες ικανοποιητικές, τα υλικά πρώτης επιλογής, οι τιμές όμως είναι λίγο τσιμπημένες. Πληρώσαμε, μαζί με το tip € 60 αλλά, λίγο τα εκλεκτά υλικά, λίγο το καλό κρασί, το όμορφο περιβάλλον και η άψογη εξυπηρέτηση συνδυασμένα με την φθινοπωρινή μελαγχολία (είμαστε και ρομαντικοί, τι να κάνουμε) εντέλει το ευχαριστηθήκαμε πάρα πολύ και, σε πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε.

Υ. Γ.: Οι τουαλέτες στον α' όροφο είναι θεοσκότεινες, πάρτε φακό για να πάτε, κόντευα να σκοτωθώ. Εάν δεν το έχουν διορθώσει, θα γίνει ατύχημα οπότε προτείνω στο μαγαζί ασφαλιστήριο Αστικής Ευθύνης ή αλλαγή φωτισμού οπωσδήποτε.

11 Ιουν 2017

Δυστυχώς δεν περάσαμε καλα και εξηγούμε...

Για καλοκαίρι δεν το συνιστώ, η αυλή ειναι πάνω στο δρομο και τρως με τη συνοδεία απο κόρνες στο φαναρι. Ο χώρος μεσα φαίνεται εκπληκτικός αλλα τι να το κανω.

Οσο αναφορα το φαγητο ξεκινήσαμε με μια σαλάτα ψητών λαχανικών η οποία ήταν συμπαθητική (2/4).

Το κυρίως πιατο που διάλεξα εγώ (σολωμος με πατζαρι 1/4) ηταν τουλάχιστον αδιάφορο, ανάλατο και αστεία μεριδα για 18 ευρω. Γενικά δεν εχω κανένα πρόβλημα με την ποσότητα του φαγητού αλλα οταν η πρώτη υλη ειναι τόσο κακή τοτε ενοχλούμαι διπλά.

Το λαβράκι της συζύγου ηταν απλά καλό (2/4) και το μοναδικό σημειο που διακρίθηκε στη βραδιά ηταν το ευγενέστατο service αλλα και ο χρόνος που χρειάστηκε για να μας σερβίρουν.

Ισως τους δώσω αλλα μια ευκαιρία με κρεατικα γιατι ειδα οτι εχουν αρκετές επιλογές και καλη λιστα κρασιών αλλα μονο χειμώνα...

17 Φεβ 2017

Στην τελευταία από τις πολλές μου επισκέψεις στο «Ζάχαρη και Αλάτι» συνόδευα μια φίλη, που φλερτάρει πολιτικά με την αριστερά.

Το πρόσωπο της άρχισε να αλλάζει εκφράσεις την στιγμή που αντίκρισε στο απέναντι τραπέζι τον Γιάννη Πρετεντέρη. Από την άφατη απέχθεια στην αλαζονική αδιαφορία, το ταξίδι των αναδυόμενων εκφράσεων στο πρόσωπο της με έκανε να βιώσω ένα πεντάλεπτο απόλυτης ευδαιμονίας.

Στο εντυπωσιακό νεοκλασικό του wine restaurant θα αντικρίσεις περσόνες της δημόσιας ζωής. Όχι γιατί πρόκειται περί τόπου «που θες να σε δουν και να τους δεις» αλλά διότι το «Ζάχαρη και Αλάτι» βρίσκεται στο απόκεντρο του κέντρου.

Ήρεμο, προσφέρει καλή ποιότητα φαγητού και κρασιού σε έναν χώρο που θα ήθελες να ζεις.

Στεγάζεται σε ένα τριώροφο νεοκλασικό, όπου το καλοκαίρι δεσπόζει η αυλή του. Η ιδέα ενός εστιατορίου με έμφαση στις δημιουργικές, αναθεωρητικές(όπως η χωριάτικη σαλάτα του) γεύσεις και το κρασί είναι ιδανική στη θεωρία και απ΄ότι φαίνεται εφικτή στην πράξη.

Στα πρώτα λεπτά και μέχρι να επιλέξεις το κρασί που θα συνοδεύσει τις αιθυλικές παρεκτροπές της βραδιάς σερβίρεται η σούπα της ημέρας για το καλωσόρισμα και δικό τους ψωμί σε διάφορες εκδοχές, το οποίο είναι αρκετά πάνω από τον μέσο όρο.

Σταθερά, στις αρκετές παρουσίες μου εκεί, παραμένει το αλμυρό cheesecake. Ένα στρογγυλό δημιούργημα μερικών στρώσεων, όπου δένει ιδανικά το τσάτνεϊ ντομάτας με το προσούτο, το ανθότυρο και την κάππαρη προκαλώντας έναν δαιμονικό χορό γεύσεων στον ουρανίσκο.

Ήταν η ευκαιρία που αναζητούσα για να αλλάξει η έκφραση απέχθειας στο πρόσωπο της φίλης μου. Η γεύση άφησε στη λήθη τις σκέψεις της για τους παριστάμενους στα άλλα τραπέζια και η συζήτηση οδηγήθηκε στην περίεργη, κατά την άποψη της, επιλογή της ρεβιθάδας με στικς μπέικον.

Ιδανικά χυλωμένα τα ρεβίθια, αφημένα σε μια πηχτή λίμνη από ζωμό μυρωδικών με τα στικς μπέικον τοποθετημένα σαν σημαδούρες στο μικρό πιάτο που ήταν σερβιρισμένα. Αναθεωρητικά πιάτα, όπως ανέφερα παραπάνω. Γιατί σε όποιον δεν αρέσουν τα ρεβίθια θα αναθεωρήσει άποψη.

Το ριζότο με το συκώτι και την μπόλια αρνιού εκρήγνυται σαν μια ρουστίκ βόμβα στο στόμα σου. Οι αναμνήσεις από το χωριό σκορπούν σαν βεγγαλικά στο μυαλό σου. Είναι πολύ ιδιαίτερο πιάτο και θα έλεγα να προτιμηθεί μόνο από αυτούς που δεν έχουν πρόβλημα με τις έντονες, διόλου ραφιναρισμένες, γεύσεις.

Το ρολάκια από ψαρονέφρι, τυλιγμένα σε πανσέτα και γραβιέρα έστρεψαν την κουβέντα στον φεμινισμό και τις αδιόρθωτες ζημιές που έχει επιβάλλει η πατριαρχία στις κοινωνίες. Το φαλλικό σχήμα του πιάτου ενεργοποίησε τα αριστερά ένστικτα της φίλης μου, η οποία παρότι είχε φάει αρκετά δεν είχε χορτάσει από συζήτηση. Ένα πιάτο που ήταν καλό αλλά όχι εντυπωσιακό.

Όπως εντυπωσιακό δεν ήταν και το New York Steak, παρά την περιγραφή του στον κατάλογο. Άλλωστε για κρέας στο κέντρο της Αθήνας προτιμώ το νεόδμητο steak bar της Φάρμας Μπράλου στο Yoleni’s στην Σόλωνος, το ταξίδι στο Περιστέρι για το Base Grill ή τον Κρητικό στα Βόρεια Προάστια.

Ήταν Παρασκευή βράδυ, τα δυο μπουκάλια κρασί είχαν αμβλύνει τις αιχμηρές γωνίες της εβδομάδας, η φίλη μου επί 2,5 ώρες στην επιτομή ενός αστικού περιβάλλοντος είχε μεταθέσει την επανάσταση «από Δευτέρα», ο Πρετεντέρης της είχε χαρίσει ένα διστακτικό χαμόγελο κατά την έξοδο του και ο κόσμος έδειχνε ότι μπορούσε να σωθεί.

Απαλλαγμένοι από τα βαρίδια των 110 ευρώ από τις τσέπες μας νιώθαμε ανάλαφροι καθώς κατηφορίζαμε την Αναπήρων Πολέμου με προορισμό το CV Distillers πίσω από το Χίλτον.

Ένα μεζκάλ εκείνη την ώρα θα οριοθετούσε ξανά τις προτεραιότητες της ύπαρξης μας…

Πήγαμε χθες, του Αγ. Βαλεντίνου, με το σύζυγό μου. Ήταν μοναδική εμπειρία κ μείναμε συνολικά πολύ ευχαριστημένοι. Το μόνο αρνητικό είναι οι ανεβασμένες τιμές του στο φαγητό, οι οποίες ανταποκρίνονται στην ποιότητά του όμως.

Φοβερό νεοκλασικό κτίριο με όμορφη διακόσμηση κ θέα στο δρόμο, σε ωραία περιοχή που βρίσκεις άνετα να παρκάρεις. Πολύ ωραία κ η μουσική.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, ήταν όλοι ευγενέστατοι κ γρήγοροι (δεν πετύχαμε πολύ κόσμο την ώρα που πήγαμε βέβαια).

Μοναδικά πιάτα, εύγευστα με πολύ εκλεπτισμένες γεύσεις κ καλής ποιότητας υλικά κ εντυπωσιακή εμφάνιση. Μέτριες προς μικρές οι μερίδες, αλλά μαζί με τη μίνι σούπα καλωσορίσματος κ τα ψωμάκια που σου φέρνουνε, χορταίνεις σίγουρα. Πήραμε το μαστέλο με κανταϊφι για ορεκτικό, τη σαλάτα Paris, το ριζότο με το φιλέτο από μπαρμούνι και τις παπαρδέλες με το σολωμό. Ήταν όλα εξαιρετικά.

Μεγάλη ποικιλία κρασιών σε καλές τιμές. Πήραμε ένα Chardonnay, το Ήδυσμα Δρυός από τη Δράμα, κ μας άρεσε πολύ, κ έδεσε κ όμορφα με τα πιάτα που πήραμε. Στο τέλος μας κέρασαν κ ένα ωραίο λικεράκι.

Για τα 4 πιάτα κ το κρασί ο λογαριασμός ήτανε 87,5€, το οποίο είναι αρκετά υψηλό ποσό. Υπήρχαν κ πιο οικονομικά πιάτα κ κρασιά φυσικά, αλλά κινηθήκαμε σε μέσες επιλογές. Αυτό που μας έκανε αρνητική εντύπωση, είναι ότι χρεώσανε τα ψωμάκια κ το νερό (νομίζω 4+2€) χωρίς να μας ρωτήσουνε αν τα θέλουμε.

Θα το συνέστινα για ένα ρομαντικό ραντεβού ή για μια ξεχωριστή έξοδο, αξίζει να δώσει κανείς το κάτι παραπάνω για μια φορά. Ειδάλλως, θα το συνέστινα για να πιει κανείς ωραίο κρασί με μια ωραία ποκιλία τυριών.

03 Δεκ 2016

Επέλεξα να πάω στο Ζάχαρι κι Αλάτι με τον καλύτερο μου φίλο γιατί μας είχαν εντυπωσιάσει οι εικόνες που βλέπαμε στο facebook τους από τον χώρο αλλά και από τα καλοκαιρινά πιάτα που ανέβαζαν. Είδαμε επίσης πως διέθετε μεγάλη ποικιλία από κρασιά τοπικά και παγκόσμια.

Χωρίς να θέλουμε να χαλάσουμε πολλά χρήματα το επιλέξαμε, προσπαθώντας να φάμε χωρίς υπερβολές. Αρχικά η υποδοχή ήταν αρκετά καλή και μας άρεσε το κλίμα του μαγαζιού. Επιλέξαμε να κάτσουμε στον πάνω όροφο κοντά στο παράθυρο, βλέποντας τους πρόποδες του Λυκαβηττού. Είχαμε τόσα πολλά να πούμε άλλωστε.

Για αρχή επιλέξαμε τις γαρίδες με χαρουπόψωμο και μας φάνηκε ένα εντυπωσιακό πιάτο. Εγώ προσωπικά ήθελα κάτι αρκετά γευστικό και διάλεξα το φιλέτο σολωμού που ήταν καλοψημένος, μαζί με τον πουρέ αρακά που με τρέλανε.

Ο φίλος μου- άντρας- επέλεξε το ψαρονέφρι με τη γραβιέρα. Όπως μου είπε ήταν αρκετά καλοψημένο και του άρεσε ως προς τη γεύση, ενώ δεν τον φούσκωσε.

Παρότι διέθετε μεγάλη λίστα με κρασιά, επιλέξαμε να μην πιούμε καθόλου κρασί, υποσχόμενοι σ;τους εαυτούς μας πως θα δοκιμάσουμε την επόμενη φορά.

Συνολικά ήταν ένα άψογο γεύμα, αρκετά οικονομικά συγκριτικά με την ποιότητα που μας προσέφερε και γεμάτο επιλογές. Αναφορικά με το σέρβις ήταν αρκετά εξυπηρετικό γρήγορο και ευγενικό.

Θεωρώ πως είναι ιδανική επιλογή για…. δύο (αν και διαθέτει άψογη οργάνωση και χώρους για μεγάλες παρέες) και σίγουρα θα πάμε ξανά, αν όχι για φαγητό, μπορούμε και για ποτό ή ένα μπουκάλι κρασί, και να καθίσουμε στο μπαρ που διαθέτει.

08 Νοε 2016

Το επισκέφθηκα με την σύντροφο μου οταν με ενημέρωσε η ίδια πως έχει αλλάξει τοποθεσία. Στα Εξαρχεια είχαμε παει αρκετες φορες επομένως θεωρήσαμε πως θα μπορούσαμε να το επισκεφτούμε.

Στο διαδίκτυο είχαμε δει πως άλλαξε υφος και επένδυσε στο κρασι και στο φαγητο σε μια άλλη κλίμακα. Οταν φτάσαμε δεν μπορουσα να κατάλαβα πως αυτο το νεοκλασσικό σπίτι στην οδο Αναπήρων Πολέμου έχει γινει εστιατόριο.

Εισερχόμενοι νιώσαμε αμέσως τη ζεστασιά και τη φιλοξενία που υπόσχεται τουλάχιστον οπως διαβάσαμε. Αμέσως πήραν τα μπουφαν μας και μας οδήγησαν στα κρατημένο μας τραπέζι.

Το προσωπικό ήταν φιλικό εξυπηρετικό και μας έδειξε πως θα μας φροντίσει. Για αρχή επιλέξαμε τη σαλάτα σολωμου, η οποία είχε μια προσιτή τιμή στα 11,5 ευρώ. Μπορούσες ευκολα να διακρίνεις τη λεπτή του γευση, ένιωθες το λάδι που ήταν τοσο όσο και τη γευση του λεμονιού.

Αναφορικα με το κυρίως πιάτο επέλεξα το καλαμάρι ψητό με σπαγγέτι και μετσοβονε καθως ήταν μια επιλογή απο το φθινοπωρινό μενού του σεφ Αντώνη Γιαννακάρη που μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Η τιμή του ήταν στα 16,5 ευρώ. Σε αυτό το πιάτο λάτρεψα τη σος τυριού που ηταν απλή και ισορροπημένη.

Η σύντροφος μου επέλεξε το ψητό μοσχαρίσιο μπιφτέκι διαλέγοντας ως συνοδευτικό τα λαχανικά με την τιμή του να είναι στα 13,5 ευρώ. Δεν δοκιμασα αλλα μου ειπε οτι ήταν ενα χορταστικό αλλα ταυτοχρόνως ελαφρύ πιάτο που την ικανοποίησε.

Όσον αφορά το κρασι (γιατι πήγαμε για να επιλέξουμε ενα κρασι μιας και το μαγαζι προβάλλει 120 και πλεον ετικέτες στο διαδίκτυο) προτιμήσαμε το Fleva απο την Πελοπόννησο με την τιμή του να είναι στα 26 ευρώ.

Το αναμμένο κεράκι, η παριζιάνικη μουσική και το κρασι έδωσαν έναν έντονο ρομαντισμό στη βραδιά μας, την οποία ενισχύσαμε περαιτέρω με καλό κρασί.

Οι τιμές είναι κανονικές και μπορεις να κανεις επιλογές και να τις καθοριζεις οπως παντού. Αν θες να δοκιμάσεις ποιοτικό φαγητο είναι μια αρκετά καλη επιλογή στο κέντρο της Αθηνας λιγο πιο πάνω απο τη Μονή Πετράκη.

Είναι δεδομένο πως θα πάμε ξανα και το προτείνουμε ανεπιφύλακτα...

21 Οκτ 2016

Αποφάσισα να το επισκεφθώ με μία φίλη μου, καθώς συνηθίζαμε να πηγαίνουμε στο Ζάχαρη κι Αλάτι στα Εξάρχεια. Μετά την μετακόμισή του στην οδό Αναπήρων Πολέμου 22 στον Λυκαβηττό ήταν η πρώτη φορά που πήγαινα.

Αρχικά αναφορικά με την εξυπηρέτηση, το προσωπικό μου φάνηκε εκπαιδευμένο, ήταν φιλικό και αισθάνθηκα τη φροντίδα που υπόσχεται σαν... φιλόξενο σπίτι. Μπαίνοντας στον χώρο μας υποδέχθηκαν άμεσα ρωτώντας μας αν έχουμε κάνει κράτηση. Διαθέτει αυλή αλλά επιλέξαμε να κάτσουμε μέσα για να δούμε καλύτερα τον χώρο. Αφού τους ενημερώσαμε πως δεν είχαμε κάνει μας οδήγησαν στο πρώτο διαθέσιμο τραπέζι, αφού πρώτα μας πρότειναν μία ξενάγηση στον χώρο.

Το φαγητό που δοκιμάσαμε μας εντυπωσίασε. Παραγγείλαμε τη σαλάτα "Paris", η οποία περιελάμβανε φύλλα ροκας, σπανάκι, λολα, μανιτάρια, χουρμάδες, κατσικίσιο τυρι με επικάλυψη βινεγκρέτ λευκού μπαλσαμικου. Μία δροσιστική και ελαφριά γεύση. Η τιμή της ήταν στα 11,5 ευρώ.

Από τα κυρίως πιάτα επιλέξαμε τα εξής:
1)Φιλέτο κοτόπουλο, το οποίο συνοδεύτηκε με λαχανικά. Ο σεφ είχε φροντίσει να μπορείς να λάβει τη γεύση από το κοτόπουλο χωρίς να είναι βαρύ. Τα συνοδευτικά λαχανικά συμπλήρωσαν το γεύμα. Η τιμή του ήταν στα 12,5 ευρώ
2) Ριζότο με μανιτάρια του Δάσους και τρούφα. Καλοφτιαγμένο, χωρίς να έχει
“παστώσει” διατηρούσε πολύ καλή γεύση.

Όσον αφορά το κρασί, μιας και το μαγαζί μετά από bistrot bar τώρα μας συστήνεται ως “wine restaurant”, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το δικό τους. Ο λόγος για το “Ζάχαρη κι Αλάτι” Sauvignon blanc από την Ηλεία, το οποία είχε ελαφριά γεύση και το συνδυάσαμε όπως αποδείχθηκε άψογα με το φαγητό. Η τιμή του είναι στα 14 ευρώ.

Σε γενικές γραμμές μπορείς να φας αρκετά καλά το βραδινό σου μένοντας μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια όσον αφορά τις τιμές, ειδικά για τα επίπεδα της εποχής μας. Έχει μία ιδιαίτερη αισθητική και σου βγάζει τη φιλοξενία που υπόσχονται οι ιθύνοντές του. Σίγουρα θα πάμε ξανά. Ίσως και με μεγαλύτερη παρέα...

Αναπήρων Πολέμου 22 & Δεινοκράτους , Λυκαβηττός