24 Φεβ 2018

Από τα καλύτερα της πόλης και ίσως το καλύτερο στην κατηγορία του. Σίγουρα το καλύτερο σε σχέση ποιότητας/ τιμής. Ειδικά σε σύγκριση με κάποια άλλα μαγαζιά της ίδιας περίπου κατηγορίας, που δεν είναι ούτε τόσο δημιουργικά, ούτε τόσο γευστικά, ούτε τόσο φρεσκομαγειρεμένα.
Έχω επισκεφθεί το εστιατόριο πάρα πολλές φορές από τότε που άνοιξε και γινόταν χαμός με τις διθυραμβικές κριτικές που γράφονταν για αυτό. Από τότε η κουζίνα και η εξυπηρέτηση του έχουν ανέβει πολλά επίπεδα. Αφορμή για την κριτική αυτή ήταν η χθεσινή μας επίσκεψη εκεί.
Είχε αλλάξει και πάλι το μενού, όπου βρήκαμε πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις.
Παρασκευή βράδυ και ήδη περίμεναν δύο παρέες στο μπαρ. Ευτυχώς, όμως γρήγορα άδειασαν τραπέζια και μας εξυπηρέτησαν σχεδόν αμέσως.
Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να επισημάνω δύο θετικά: πρώτον ότι τα παιδιά τηρούν πιστά τη σειρά προτεραιότητας με αποτέλεσμα να ταχτοποιήσουν σε μεγάλο τραπέζι, επειδή άδειασε πρώτο, μόλις δύο άτομα, ενώ ήδη περίμενε παρέα.
Επίσης, το πιο σημαντικό στοιχείο είναι ότι μέσα δεν επιτρέπεται το κάπνισμα και άρα και τις μυρωδιές του φαγητού μπορεί να απολαύσει κανείς αλλά και να φέρει εκεί ένα μικρό παιδί. Σε προηγούμενη περίπτωση είχαμε ένα μωρό στην παρέα και τα παιδιά μας βοήθησαν πάρα πολύ με αυτό. Προς τιμήν τους! Τότε είχαμε παραγγείλει μεταξύ άλλων τα μανιτάρια σωτέ που ήταν πολύ ωραία και πολύ μεγάλη ποσότητα, το ριζότο μανιταριών, που είναι φανταστικό και δεν είναι τυχαίο που το κρατάνε στο μενού τους πάντα, και μία ταλιάτα κοτόπουλο που ήταν επίσης φανταστική.

Στις χθεσινές μας επιλογές από το καινούργιο μενού ήταν οι πιο ωραίες τηγανιτές πατάτες του κόσμου (υπερβολή αλλά δεν έχω φάει καλύτερες πουθενά μέχρι στιγμής) με λάδι τρούφας και γραβιέρα. Σερβίρονται σε μεγάλη ποσότητα μόλις βγουν από το τηγάνι και διατηρούν την τραγανότητα τους. Έχει τύχει να πάμε μέχρι εκεί μόνο για τις πατάτες, και ας μην είμαστε από τους ανθρώπους που προτιμούν τα τηγανιτά. Οι γεύσεις τους απλά είναι ότι καλύτερο μπορεί να δοκιμάσει κανείς.

Επιλέξαμε επίσης το φιλέτο κοτόπουλο, που όπως είδαμε σχεδόν όλα τα τραπέζια το είχαν παραγγείλει. Ήταν σερβιρισμένο πάνω σε πιρουνάτο πουρέ πατάτας και κρέμα μανιταριών. Στην κορυφή υπήρχαν καραμελωμένα κρεμμύδια και χρωματισμένο ελαιόλαδο. Επίσης μεγάλη μερίδα και πεντανόστιμη. Τόσο ισορροπημένες οι γεύσεις και τόσο πλήρες πιάτο στα 10 ευρώ.

Επίσης επιλέξαμε το χοιρινό λαιμό με σάλτσα από ουίσκι, που ήταν σερβιρισμένο με μία σαν σαλάτα απο ντομάτα, λίγο γιαούρτι και πιτούλες. Πάρα πολύ καλό πιάτο και μόλις στα 9 ευρώ. Το κρέας έλιωνε στο στόμα και είχε πολύ γεμάτη γεύση, χωρίς να είναι πολύ γλυκό ή πολύ έντονο.

Μαζί με λίγο χύμα κρασί, πληρώσαμε συνολικά 28 ευρώ.
Άξιζε κάθε ευρώ και με το παραπάνω.

Στο μόνο μείον που μπορώ να επισημάνω είναι η τοποθεσία τόσο ως προς την περιοχή χωροθέτησης όσο και ο ίδιος ο χώρος που είναι βιομηχανικού στιλ αλλά είναι κάπως αφιλόξενος για να κάτσει κανείς αρκετή ώρα ώστε να τελειώσει ένα καλό κρασί ή να απολαύσει κάποιο από τα εξαιρετικά κοκτέιλ που φτιάχνουν.
Ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν μία ανακαίνιση.
Πάντως, πραγματικά αξίζει μία επίσκεψη για να συμφωνήσετε μαζί μου.

30 Νοε 2017

Περαστικός από τη Θεσσαλονίκη και είπα να το επισκεφθώ, έχοντας ακούσει πολύ καλά λόγια από ντόπιους... Το μαγαζί λίγο κρυμμένο, δεν ξέρω και την περιοχή καλά αλλά δεν μου φάνηκε κεντρική.

Ο χώρος συμπαθητικός, minimal, απλά τραπέζια, απλή διακόσμηση αλλά καλαίσθητη. Όταν μπήκαμε με ξένισε λίγο το πόσο κοντά στα τραπέζια ήταν ο χώρος που έψηναν τα κρέατα, πίστευα ότι θα μυρίζω ολόκληρος μετά, αλλά τελικά κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Μπορεί να φταίει που το μαγαζί ήταν γεμάτο (Δευτέρα μεσημέρι, γύρω στις 3 και κάτι) και το μόνο τραπέζι που είχε μείνει ήταν ακριβώς μπροστά στην ψησταριά.

Μου άρεσε πολύ που φέρνουν αυτό το βοηθητικό τραπεζάκι για τα ψωμιά, νερά κλπ και μου άρεσε επίσης που τα τραπέζια δεν ήταν στριμωγμένα. Επίσης -αυτό ίσως και να είναι δεδομένο για τη Θεσσαλονίκη, αλλά ως Αθηναίος το παρατήρησα και μου άρεσε- οι υπόλοιποι πελάτες ήταν νέοι στην πλειοψηφία τους, ωραίος κόσμος. Το service πολύ ευχάριστο, πραγματικά ευγενικοί όλοι, ένιωσα καλοδεχούμενος.

Πήραμε μία σαλάτα με ραντίτσιο, πορτοκάλι και αρκετά συστατικά ακόμα που δεν θυμάμαι, θυμάμαι όμως ότι ήταν ωραία. Πήραμε μανιτάρια σωτέ με κρέμα από ταχίνι και καβουρδισμένα φουντούκια, υπέροχο και πολύ μεγάλη μερίδα. Πήραμε τορτελόνι με μυζήθρα και σάλτσα παρμεζάνας (και διάφορα άλλα που επίσης δεν θυμάμαι), ήταν καταπληκτικό, ίσως το ωραιότερο όλων. Πήραμε επίσης κάτι συμπαθητικά αρνίσια παϊδάκια, μαριναρισμένα σε γάλα -λέει- ήμερης κάνναβης, συνοδευμένα με πληγούρι ή κους κους ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι, με εντυπωσίασε τόσο η χρήση της κάνναβης που τα υπόλοιπα τα ξέχασα! Θα τα ήθελα λίγο πιο ψημένα, αν και οφείλω να πω ότι με ρώτησαν πως τα θέλω και τους είπα όπως να 'ναι, οπότε δεν το λέω ως παράπονο, αλλά ως πληροφορία ότι το νορμάλ τους ψήσιμο κρατάει λίγο...

Για αυτά τα 4 και για δύο ποτήρια κρασί πληρώσαμε 42 ευρώ με απόδειξη και κέρασμα πορτοκαλόπιτα με παγωτό, μου φάνηκε καλή τιμή λαμβάνοντας υπόψη τόσο την ποιότητα όσο και την ποσότητα (δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα). Νομίζω πως είναι από αυτά τα μαγαζιά που χωρίς να σε εντυπωσιάζουν, καταφέρνουν να σε κερδίζουν. Καλό φαγητό, τίμιες τιμές, ευχάριστος χώρος, πολύ καλή εξυπηρέτηση, όταν επισκεφθώ ξανά τη συμπρωτεύουσα θα ξαναπάω!

Στοά Πτολεμαίων 29Α, Θεσσαλονίκη