30 Νοε 2017

Περαστικός από τη Θεσσαλονίκη και είπα να το επισκεφθώ, έχοντας ακούσει πολύ καλά λόγια από ντόπιους... Το μαγαζί λίγο κρυμμένο, δεν ξέρω και την περιοχή καλά αλλά δεν μου φάνηκε κεντρική.

Ο χώρος συμπαθητικός, minimal, απλά τραπέζια, απλή διακόσμηση αλλά καλαίσθητη. Όταν μπήκαμε με ξένισε λίγο το πόσο κοντά στα τραπέζια ήταν ο χώρος που έψηναν τα κρέατα, πίστευα ότι θα μυρίζω ολόκληρος μετά, αλλά τελικά κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Μπορεί να φταίει που το μαγαζί ήταν γεμάτο (Δευτέρα μεσημέρι, γύρω στις 3 και κάτι) και το μόνο τραπέζι που είχε μείνει ήταν ακριβώς μπροστά στην ψησταριά.

Μου άρεσε πολύ που φέρνουν αυτό το βοηθητικό τραπεζάκι για τα ψωμιά, νερά κλπ και μου άρεσε επίσης που τα τραπέζια δεν ήταν στριμωγμένα. Επίσης -αυτό ίσως και να είναι δεδομένο για τη Θεσσαλονίκη, αλλά ως Αθηναίος το παρατήρησα και μου άρεσε- οι υπόλοιποι πελάτες ήταν νέοι στην πλειοψηφία τους, ωραίος κόσμος. Το service πολύ ευχάριστο, πραγματικά ευγενικοί όλοι, ένιωσα καλοδεχούμενος.

Πήραμε μία σαλάτα με ραντίτσιο, πορτοκάλι και αρκετά συστατικά ακόμα που δεν θυμάμαι, θυμάμαι όμως ότι ήταν ωραία. Πήραμε μανιτάρια σωτέ με κρέμα από ταχίνι και καβουρδισμένα φουντούκια, υπέροχο και πολύ μεγάλη μερίδα. Πήραμε τορτελόνι με μυζήθρα και σάλτσα παρμεζάνας (και διάφορα άλλα που επίσης δεν θυμάμαι), ήταν καταπληκτικό, ίσως το ωραιότερο όλων. Πήραμε επίσης κάτι συμπαθητικά αρνίσια παϊδάκια, μαριναρισμένα σε γάλα -λέει- ήμερης κάνναβης, συνοδευμένα με πληγούρι ή κους κους ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι, με εντυπωσίασε τόσο η χρήση της κάνναβης που τα υπόλοιπα τα ξέχασα! Θα τα ήθελα λίγο πιο ψημένα, αν και οφείλω να πω ότι με ρώτησαν πως τα θέλω και τους είπα όπως να 'ναι, οπότε δεν το λέω ως παράπονο, αλλά ως πληροφορία ότι το νορμάλ τους ψήσιμο κρατάει λίγο...

Για αυτά τα 4 και για δύο ποτήρια κρασί πληρώσαμε 42 ευρώ με απόδειξη και κέρασμα πορτοκαλόπιτα με παγωτό, μου φάνηκε καλή τιμή λαμβάνοντας υπόψη τόσο την ποιότητα όσο και την ποσότητα (δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα). Νομίζω πως είναι από αυτά τα μαγαζιά που χωρίς να σε εντυπωσιάζουν, καταφέρνουν να σε κερδίζουν. Καλό φαγητό, τίμιες τιμές, ευχάριστος χώρος, πολύ καλή εξυπηρέτηση, όταν επισκεφθώ ξανά τη συμπρωτεύουσα θα ξαναπάω!

23 Μαι 2016

Το επισκέφτηκα τρεις φορές, μέσα Απριλίου, αρχές Μαίου και αρχές Νοεμβρίου. Το εστιατόριο βρίσκεται στην πάνω είσοδο της στοάς Πτολεμαίων επί της οδού Επισκόπου Αμβροσίου. Ο χώρος απλός αλλά ευχάριστος, έχει και εξωτερικά τραπέζια στην είσοδο της στοάς. Ίσως λίγο πιο δυνατή μουσική από όσο θα ήθελα.

Όσον αφορά το φαγητό:
- Τηγανιτές πατάτες με γραβιέρα και λάδι τρούφας: με διαφορά οι καλύτερες τηγανιτές πατάτες που έχω φάει σε εστιατόριο της Θεσσαλονίκης
- Ριζότο μανιταριών: πολύ καλό και μεγάλη ποσότητα
- Καβουρμοπάτι: ένα εκπληκτικό πιάτο μοναδικό στη Θεσσαλονίκη
- Συκώτι μόσχου: η σάλτσα που το συνόδευε πολή καλή, το συκώτι όχι και τόσο.
- Ταλιατέλες γεμιστές με σολωμό: πολύ καλό
- Ταλαγάνι ψητό: επίσης καλό
- Σαλάτες ρόκα και ανάμεικτη αρκετά καλές.

Η εξυπηρέτηση ικανοποιητική. Τα ορεκτικά και οι σαλάτες κυμαίνονται από 3,5 έως 7 ευρώ ενώ τα κυρίως από 7 έως 12 ευρώ. Θεωρώ εξαιρετική τη σχέση τιμής/ποιότητας. Το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω είναι η περιορισμένη λίστα κρασιών, ίσως και η γενικότερη τοποθεσία που δεν είναι και από τις ομορφότερες στην πόλη.

Τελευταία φορά πήγαμε Τετάρτη αρχές Νοέμβρη για να δοκιμάσουμε τα ιδιαίτερα burger του. (Κάθε Τετάρτη έχει burger night). Πήραμε ένα μαύρο (ψωμάκι με μελάνι σουπιάς, μοσχαρίσιο μπιφτέκι, καραμελωμένα κραμμύδια κτλ) και ένα πράσινο (ψωμάκι με βασιλικό, μπιφτέκι σολωμού κτλ). Πολύ καλά και τα δύο. Κόστισαν 10 ευρώ έκαστο, τα οποία και άξιζαν 100%.
Πήραμε επίσης τηγανιτές πατάτες με γραβιέρα και λάδι τρούφας που συνεχίζουν στο ίδιο υψηλό επίπεδο. Το φαγητό συνοδεύτηκε με φιάλη κόκκινου κρασιού Κτήμα Τσελέπου (πολύ καλό) στα 16 ευρώ. Συνολικά πληρώσαμε γύρω στα 45 ευρώ. Συνεχίζω να θεωρώ αυτό το εστιατόριο απο τα κορυφαία όσον αφορά τη σχέση τιμής/ποιότητας στη Θεσσαλονίκη.

Υ. Γ. Τρίτη κλειστά. Επίσης δεν δέχονται κρατήσεις, πας επιτόπου.

Στοά Πτολεμαίων 29Α, Θεσσαλονίκη