03 Ιουν 2016

Η φράση Different beast είναι ιδιωματισμός της αγγλικής γλώσσας και σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο, το μοναδικό, το ξεχωριστό. Ως προς αυτό σίγουρα ο συγκεκριμένος χώρος δικαιώνει την επωνυμία του γιατί αποτελεί μια εναλλακτική και σαφώς διαφορετική από τος συνηθισμένες πρόταση στην Κηφισιά και μάλιστα σε σημείο που θα τον χαρακτήριζα κέντρο-απόκεντρο καθώς είναι σχεδόν στο κέντρο αλλά λίγο πιο μακριά από τα υπόλοιπα καφέ. Χωμένο σε ένα όχι κλασικού τύπου ανοιχτό εμπορικό κέντρο, τώρα το καλοκαίρι αποτελεί πραγματικά μια ενδιαφέρουσα λύση που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα.

Ο χώρος όμως είναι πολύ μικρός, λιτός και απλός και κυριαρχεί το ξύλο. Έχει 5-6 τραπέζια στο εσωτερικό, με ένα μεγάλο κεντρικό να κυριαρχεί και και αρκετά ψηλά σκαμπό στη μπάρα. Κατά τα λοιπά τώρα με την καλοκαίρια βγάζει και μαξιλάρια πάνω στα πεζούλια, στον εξωτερικό χώρο του εμπορικού που είναι πλακοστρωμένος. Η διακόσμηση είναι ιδιαίτερη. Κυριαρχούν οι καφέ αποχρώσεις και γενικώς τα πιο μουντά χρώματα. Γενικώς μου θύμισε λίγο πιο προχωρημένο και μοντέρνο country style αγγλικού τύπου μιας και το μαγαζί έχει σαφώς αυτό τον προσανατολισμό.

Η εξυπηρέτηση καλή αλλά λίγο απρόσωπη, ψυχρή και διεκπεραιωτική.

Τα σερβίτσια είναι ρετρό, τα σουπλά του φαγητού χάρτινα με τη σφραγίδα της επωνυμίας του μαγαζιού και ένα τεράστιο ζώο που παραπέμπει προφανώς στην επωνυμία και αυτό. Το νερό έρχεται σε ρετρό μικρά μπουκάλια.

Ως προς τον κατάλογο, μπορεί κανείς να καθίσει από το πρωί για καφέ ή γλυκό και να συνεχίσει το μεσημέρι ή το βράδυ με ελαφρύ φαγητό. Έχει λίγες και ιδιαίτερες προτάσεις φαγητού, αρκετά πρωτότυπες κάποιες από αυτές. Ωστόσο θα έλεγα ότι όλα τα πιάτα του είναι ακριβά χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Διαθέτει κάποιες σαλάτες (π. χ. κινόα με γλυκοπατάτα, αβοκάντο, κατσικίσιο τυρί και κολοκυθόσπορο), ορεκτικά, μικρές πίτσες (από κάποια ώρα και μετά), κάποια πιάτα με κρέας (π. χ. κοτόπουλο με μπαχαρικά, χοιρινό με καρδιές μαρουλιού) και εξαιρετικά γλυκά (π. χ. pancake με μπέικον σε σιρόπι σφενδάμου και chilli chutney, brownie με σπιτική μαρμελάδα φράουλα, το κέικ μπανάνας με φυστικοβούτυρο) αλλά και επιδόρπια με γιαούρτι πολύ ωραία διακοσμημένα και παρουσιασμένα και με εξαιρετική γεύση.

Γενικά έχει πρωτότυπες γευστικά αλμυρές και γλυκές προτάσεις αλλά με πολύ αλμυρές και καθόλου γλυκές τιμές. Γενικά θα έλεγα ότι ενδείκνυται για brunch (π. χ. τηγανητό αυγό με αβοκάντο, φέτα και μπέικον). Έχει επίσης ροφήματα, ιδιαίτερες γεύσεις τσαγιού (σαν καθαρόμαιμο αγγλικού τύπου καφέ) και κοκτέιλ.

Εμείς προτιμήσαμε:

σαλάτα pandarella (με ελιές, ψωμί ζυμωτό, ντοματίνια μαύρα, κόκκινα, πράσινα, ρόκα κ. ά), αρκετά γευστική και πολύ πρωτότυπη

γιαούρτι με φράουλες, ξηρούς καρπούς, μπανάνα, δροσερό και εξαιρετικό

piazzeta με μοτσαρέλα, ντομάτα κλπ που είναι μικρή πίτσα, ατομική θα έλεγα, καμία σχέση με τα μεγέθη που έχουμε κατά νου, με αρκετά λεπτή ζύμη

Για τα παραπάνω πληρώσαμε γύρω στα 25 ευρώ.

Στα μείον οι μυρωδιές που έρχονταν από την ανοιχτή κουζίνα με τη μεγάλη τζαμαρία η οποία να σημειωθεί ότι επίσης είχε ρετρό οικιακές συσκευές.

Η ιδιαιτερότητα του μαγαζιού σίγουρα στηρίζεται και στην πολύ καλή πρώτη ύλη των πιάτων. Παρ΄ όλ΄ αυτά οι τιμές πρέπει να πέσουν λίγο.

20 Σεπ 2017

Επισκεφτήκαμε το different beast παρέα με φίλους μας Κυριακή γύρω στις 12:00 για Brunch αφού φυσικά είχαμε κλείσει τραπέζι.
Λέγαμε από καιρό να πάμε περισσότερο από περιέργεια και όχι γιατί την τοποθεσία του.
Ενώ είναι στην Κηφισιά, όπου υπάρχουν αρκετά ωραία μαγαζιά, το ότι στεγάζεται σε ένα μικρό πεζόδρομο θα το έκανε ιδανικό. Το γεγονός όμως ότι έχει 2-3 τραπέζια έξω τα οποία δεν έχουν καρέκλες αλλά πάγκους και οι υπόλοιπες επιλογές για να καθίσεις έξω είναι κάτι πεζούλια με μαξιλαράκια δεν το κάνουν ελκυστικό ούτε από το δικό μας ηλικιακό γκρούπ των 30-35!

Γιατί καλώς ή κακώς δεν μπορώ να διανοηθώ να κρατάω το πιάτο ή το τηγάνι με τα Dutch baby pancakes στο χέρι!!! Εκτός αν το θέμα είναι μόνο το ότι "ήμουν και εγώ εκεί".

Περνάμε στα σχόλια του φαγητού.... δε θα πλατιάσω γιατί δεν αξίζει καθόλου κατά τη γνώμη μου.

Τιμές για brunch τύπου:

ένα βιολογικό αυγό σε φέτα ψωμιού με σαλάτα στο πλαί 8-9 Ευρώ (έξτρα αυγό 1,5 Ευρω!!! ): πολύ μικρή ποσότητα και αδιάφορο γευστικά

Dutch Baby Pancakes (8 Ευρώ, αρκετά μεγάλη μερίδα για ένα άτομο) με αλμυρή καραμέλα, μπανάνα και ξηρούς καρπούς: προετοιμασία μισής ώρας, έρχεται σε τηγάνι και όταν το βλέπεις πραγματικά σου τρέχουν τα σάλια.... αλλά.... πάρα πολύ λιπαρό, είχες τη γεύση δυστυχώς λαδιού στο στόμα και καμμία γεύση καραμέλας. Ότι χειρότερο έχω φάει και πιστέψτε με έχω φάει στο εξωτερικό αρκετά pancakes τέτοιου τύπου.... πολύ κακή αναπαραγωγή.

Banana Bread με superfruits και γιαούρτι (μινι ποσότητα) και το banana bread με καθόλου γεύση μπανάνα.

Χυμός φυσικός πορτοκάλι 4,5 Ευρω!! και εν κατακλείδι Freddo Cappuccino από καφε TAF (δεν μου αρέσει δυστυχώς καθόλου) επίσης στην εξωφρενική τιμή των 4,5 Ευρω!

Το σέρβις παρών, χωρίς χαμόγελο....

Για μεσημεριανό οι τιμές ξεκινούσανε από τα 12 Ευρώ.... τιμές καλού εστιατορίου δυστυχώς από το οποίο απέχει αρκετά μίλια....

Πολύ διαφήμιση πραγματικά για το τίποτα..... κρίμα....

14 Ιουν 2016

Εκπληκτικός χώρος! Όποτε πάω το χαζεύω, βρίσκω ότι έχει μοναδικό στυλ... Τα σερβίτσια, οι καρέκλες, τα αντικείμενα... είναι ανόμοια όλα μεταξύ τους αλλά με ένα μαγικό τρόπο δένουν απόλυτα....

Το μενού είναι αρκετά περιορισμένο, έχει λίγα αλλά ενδιαφέροντα πιάτα. Η κινόα με γλυκοπατάτα - αν και ακούγεται περίεργος συνδυασμός - είναι MUST όπως επίσης και ο καπνιστός σολωμός.

Το προσωπικό είναι συμπαθέστατο και εξυπηρετικό.

Επειδή μου αρέσει και πάω συχνά, θα ήθελα να αλλάξει/εμπλουτιστεί το μενού - ειδικά το βραδινό- γιατί έχω ξεμείνει από επιλογές!

Συγχαρητήρια στα παιδιά, συνολικά έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά!