30 Μαι 2017

Στο LA GRATELLA βρεθήκαμε μια Κυριακή μεσημέρι, καλεσμένοι παλιών, αγαπητών φίλων. Συνήθως, όταν ακούω «Χαλάνδρι», με πιάνει σύγκρυο αναλογιζόμενος το πού θα παρκάρω, αυτή τη φορά όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά.

Το LA GRATELLA βρίσκεται σε ένα ήσυχο, απόμερο θα τολμούσα να πω σημείο του Χαλανδρίου, στην οδό 25ης Μαρτίου, το δρόμο που οδηγεί από την πολύβουη κεντρική πλατεία στην έξοδο στο φανάρι Παλαιολόγου – Εθνικής Αντιστάσεως.

Βαθμός δυσκολίας στη στάθμευση λοιπόν όχι πάνω από 5 στα 10, και το μαγαζί γωνιακό, πέφτεις κυριολεκτικά πάνω του. Η πινακίδα θα μπορούσε βέβαια να είναι πιο μεγάλη, πιο ευανάγνωστη, ίσως σε στιλ vintage (για να ταιριάζει με τη διακόσμηση του χώρου), υποθέτω όμως ότι πρόκειται για hommage στην αρχική εγκατάσταση του LA GRATELLA στο Ναύπλιο.

Εξωτερικός χώρος δεν υπάρχει, το καλοκαίρι σίγουρα θα ανοίγουν τα παράθυρα που βλέπουν προς το δρόμο. Την ημέρα της επίσκεψής μας, μια ηλιόλουστη ανοιξιάτικη μέρα, κατέγραψα πάντως ως ψεγάδι της διαρρύθμισης την απουσία κάποιου είδους περσίδων για την προστασία όσων κάθονται δίπλα στα παράθυρα, ο ήλιος ήταν πραγματικά ενοχλητικός, καθώς χτυπούσε ακριβώς στο πρόσωπο.

Κατά τ’ άλλα ως προς τη διαρρύθμιση και διακόσμηση το LA GRATELLA παίρνει άνετα τις τέσσερις ντομάτες. Κρατημένο γενικά σε στιλ vintage, εντυπωσιάζει χωρίς ευτυχώς να κουράζει, χάρη στην ποικιλία των μέσων.

Μπαίνοντας παρακάμπτετε την κουζίνα και ένα πάσο με ωραιότατη επένδυση με χρωματιστά πλακάκια, αφήνετε στα δεξιά ένα ψυγείο σε χρώμα λαχανί, θαυμάζετε ένα φωτιστικό με φυσητό γυαλί στο ίδιο χρώμα, προσπερνάτε μια βιτρίνα με μπουκάλια στα αριστερά, χαζεύετε τις συσκευασίες γίγας με ντοματοπολτό και τα συρμάτινα πλέγματα με εκατοντάδες φελλούς, για να καταλήξετε στην πιο δημοφιλή γωνιά του μαγαζιού, στη γωνία στο βάθος.

Ο χώρος δεν είναι τεράστιος, κυριαρχεί ξύλο και γυαλί, τα τραπέζια είναι μεν του ίδιου τύπου (ρουστίκ με κεντρικό πόδι), όμως σε διάφορα σχήματα (τετράγωνα, ορθογώνια και ροτόντες) με βολικά καθίσματα και σε λογική απόσταση μεταξύ τους. Οι τοίχοι, σε τόνους γκρι-μπεζ, υπάρχουν όμως και σημεία με γυμνό τούβλο, είναι διακοσμημένοι με γούστο, κυρίως με καδράκια και αφισέτες. Γενικά το μάτι σας ούτε θα κουραστεί ούτε θα βαρεθεί.

Επειδή όμως σ’ ένα ιταλικό εστιατόριο πηγαίνεις κυρίως για να φας, ας ρίξουμε μια ματιά στον κατάλογο. Ο οποίος είναι ανακουφιστικά μαζεμένος, αλλά και πλήρης (antipasti, pasta, πίτσα και κρέας, νομίζω και ψάρι), τραβώντας μάλιστα την προσοχή με αρκετά ασυνήθιστα πιάτα. Είναι πραγματικά σπάνιο πια να μπορείς να επιλέξεις σε ιταλικό εστιατόριο και πιάτα with a twist, πέρα από τα συνηθισμένα δηλαδή. Αυτό για μένα είναι λόγος επαρκής για να δώσω στο LA GRATELLA όχι ένα, αλλά δύο αστέρια (= αξίζει να κάνετε κάποια χιλιόμετρα για χάρη του), ειδικά αν είστε fan της ιταλικής κουζίνας. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ίσως κανείς από τους 20κάτι χθεσινούς θαμώνες δεν παρήγγειλε πίτσα, σημάδι κατά την άποψή μου ότι στο LA GRATELLA δεν πηγαίνεις για την εύκολη λύση.

Από όσα δοκιμάσαμε μόνο η σαλάτα με το όνομα του εστιατορίου δεν θα μου μείνει στη μνήμη, νόστιμη και φρέσκια μεν, επίπεδη και χωρίς το κάτι αλλιώτικο δε. Οι παπαρδέλες με λουκάνικο (ξεψαχνισμένο, για να δέσει με τη σάλτσα), ντοματίνια και μανιτάρια, που πήρα εγώ, ήταν ωραίο και χορταστικό πιάτο, μολονότι η πρώτη εντύπωση ήταν πως πρόκειται για μικρή μερίδα, κάθε άλλο. Η γεμιστή pasta σε σχήμα καραμέλας με γέμιση φρέσκου τυριού επίσης εξαιρετική, αδικήθηκε όμως από την παρουσίασή της, καθώς η λευκή σάλτσα υπερκάλυψε την ποικιλία των χρωμάτων.

Τα paccheri με κοτόπουλο (= κοντόχοντρες πλατιές πένες) και το ψαρονέφρι με πατάτες Ελλάδος και Περού (! ) και διάφορες πρασινάδες συγκαταλέγονται στις μάλλον αναμενόμενες γεύσεις. Για επιδόρπιο μοιραστήκαμε ένα τιραμισού με συνοδεία λικέρ (έξοχο, ήπια τέσσερα σφηνάκια) και μια πανακότα με φρούτα του δάσους, πολύ καλά και τα δύο. Άριστα παρέλειψα να βάλω στο ψωμί, που έρχεται σαν μπαστουνάκια ψημένα στο φούρνο της πίτσας, πολύ σωστά αρτυμένα. Κρασί ρομπόλα Κεφαλλονιάς εμφιαλωμένη, το ίδιο και το νερό.

Ο λογαριασμός των φαγητών δεν ξεπέρασε τα 20 ευρώ ανά άτομο. Αν συνυπολογίσω το πραγματικά άψογο σέρβις από το αθόρυβο προσωπικό, τις εντυπωσιακά καθαρές τουαλέτες και την τήρηση του αντικαπνιστικού νόμου, νομίζω ότι και εδώ δικαιωματικά το LA GRATELLA παίρνει 4 ντομάτες. Δοκιμάστε το!

03 Ιούλ 2017

Πώς να κρύψεις την λατρεία σου για την ιταλική κουζίνα ;

Ήδη από το χειμώνα το La Gratella ήταν στη λίστα μου, με τις πληροφορίες να συντηρούν την αδημονία μου να το επισκεφθώ άμεσα.
Μη βρίσκοντας διαθέσιμο τραπέζι για τις 16/6, έκανα αμέσως κράτηση για το Σάββατο 17/6, ένα από εκείνα τα βράδια που ο φετινός Ιούνιος, την είδε Νοέμβριος, με καταρρακτώδη βροχή, ζέστη και αφόρητη υγρασία - πραγματικά, δεν έχω χειρότερο από αυτό. Τη βόλτα μας όμως δεν θα τη χάναμε για κανένα λόγο.

Αποζημιώθηκα με μια ωραιότατη θέση παρκαρίσματος ακριβώς απέξω, εσείς ωστόσο μην προβληματιστείτε. Βρίσκεται στην ήσυχη πλευρά του Χαλανδρίου και σχεδόν δίπλα στο δημοτικό πάρκινγκ.
Πρώτη εικόνα, μια γωνιακή όμορφη μονοκατοικία, χαμηλού φωτισμού, που σε προιδεάζει για κάτι ακόμη καλύτερο στα ενδότερα. Θετική η ανάρτηση του μενού σε εμφανές σημείο, για μια πρώτη ανάγνωση, αρνητική η μη ύπαρξη διαμορφωμένου χώρου για το καλοκαίρι, νομίζω πως το πεζοδρόμιο δεν μπορεί να παίξει κάποιο λειτουργικό ρόλο σε αυτό.

Ανοίγοντας την πόρτα, μεταφέρθηκα νοερά κάπου αλλού.
Δεν είναι η άψογη φροντίδα στην κάθε λεπτομέρεια, ούτε η vintage αισθητική που αναμφίβολα αγαπώ. Δεν είναι το λαχανί ψυγείο ούτε η εντυπωσιακή βιτρίνα με τα κρασιά. Δεν είναι τα καδράκια, οι ροτόντες, τα φωτιστικά από φυσητό γυαλί, τα ρετρό σερβίτσια και η art de la table που σε κάνει να χαμογελάς.
Δεν είναι το πιο πρωτότυπο μπάνιο εστιατορίου που έχω δει ποτέ, με τις βαμβακερές πετσέτες χεριών. Δεν είναι καν ο συμπαθής μεσήλικας σερβιτόρος από την Νάπολη, τα ιταλικά κομπλιμέντα που μας έκανε και οι πληροφορίες που ανταλλάξαμε για την Αιώνια αγαπημένη.

Είναι σίγουρα η ατμόσφαιρα που δυσκολεύομαι πολύ να την περιγράψω.
Είναι η πρώτη και η τελευταία εντύπωση, κάτι πολύ προσωπικό, που ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται αλλιώς. Είναι οι άνθρωποι, τα χαμόγελα, η έμφυτη ευγένεια, η σεμνότητα και ο επαγγελματισμός ότι ξέρουν τί κάνουν και το κάνουν πολύ καλά.

Και είναι ακόμα:

- Ο μικρός αλλά τόσο περιεκτικός κατάλογος σε ιταλικά πιάτα, με επιρροές από Τοσκάνη, Νάπολη και Σικελία.
- Η non smoking πολιτική και η πεντακάθαρη διαυγής ατμόσφαιρα, σαν να σε περιποιούνται στη δική σου ιδανική τραπεζαρία, όπου κάθεσαι και απολαμβάνεις.
- Η άψογη συνεργασία παραγγελιολήπτη-σερβιτόρων-κουζίνας, στους ιδανικούς χρόνους και με αθόρυβο τρόπο.
- Η συνεχής επίβλεψη ενός γεμάτου εστιατορίου από το προσωπικό, που προλαβαίνει τα πάντα, χωρίς να κουράζει, αγχώνει /αγχώνεται ή δυσανασχετεί στην παραμικρή επιθυμία του πελάτη.

Και βέβαια είναι:

- H piadina croccante alla Gratella ( 6,30 e ), το ορεκτικό των 6 κομματιών τραγανής ιταλικής ζύμης, γεμισμένης με μοτσαρέλλα, βασιλικό, προσούτο cotto, φρέσκια ντομάτα και γαρνιτούρα φύλλα ρόκας.

- Τα portobello parmigiano ( 6,90 e ), τα ωραιότερα γεμιστά μανιτάρια που έχω γευτεί ποτέ, με μπέικον και κρέμα παρμεζάνας, μαεστρικού ψησίματος και γεύσης που, απλά, δεν περιγράφεται.

- Η pizza Μargherita ( 8,40 e. 6 κομμάτια, όχι 8 ) με ντομάτα, μοτσαρέλλα, παρμεζάνα και βασιλικό, με ναπολιτάνικης φιλοσοφίας ζύμη. Και πείτε με τώρα περίεργη, αλλά εγώ σε ένα ιταλικό βάζω σχεδόν πάντα ως πρώτη δοκιμασία το πώς φτιάχνει το πιο απλό του πιάτο δηλ. την Μαργαρίτα. Από αυτό κρίνω και πάω παρακάτω. Εδώ έβαλα άριστα.

- Οι pappardelle alla norcina con tarufo e porcini ( 12,30 e ), το γνωστό πλατύ ζυμαρικό, υπέροχα βρασμένο al dente, με ψιλοκομμένο από άκρη σε άκρη ως την τελευταία μπουκιά ιταλικό λουκάνικο Νόρτσια, πάστα τρούφας, μανιτάρια porcini, ψητά ντοματίνια και ελαφριά σάλτσα λεμονιού-πιπεριού. Έξτρα τριμμένη παρμεζάνα και μύλος πιπεριού στο τραπέζι. Μια λέξη για αυτό το πιάτο: Ω ΘΕΟΙ.......

- Το semifreddo τιραμισού με σπασμένο μπισκότο oreo και καραμέλα, το πιο δημοφιλές γλυκό τους, όλα τα τραπέζια είχαν παραγγείλει από ένα ( 4,20 e ), σιγά μη το άφηνα...

- Οι έξτρα παγωμένες Moretti ( 330 ml, 3,50 e. ) Ελαφριά, γλυκόπιοτη, την έχουμε πιει και αλλού. Και η κόκκινη Mary Rose, παραγωγής και εμφιάλωσης της Ευβοικής μικροζυθοποιίας Septem ( 330 ml, 3,80 e. ) Kαπνιστή, φρουτώδης, ελαφρώς πικρή, ήταν η δική μου επιλογή και με ενθουσίασε.

- Είναι και το νερό σε δική τους μποτίλια ( ζητήστε το ) που ανανέωναν πριν αδειάσει το μπουκάλι. Είναι και το κέρασμα λικέρ σε σφηνάκι, όπου, καθ υπόδειξη της γλυκύτατης σερβιτόρας επιλέξαμε τις ασυνήθιστες γεύσεις μάνγκο και τιραμισού ( ναι, λικέρ τιραμισού ) και καθόλου δεν το μετανιώσαμε.

Και συνοψίζοντας:
- Ναι, είναι αρκετά ακριβό για τα δεδομένα της εποχής ( λογαριασμός 45,40 e για 2 άτομα ). Όμως:
- Η συνολική εμπειρία άγγιξε την τελειότητα σε όλα τα σημεία. Δεν βρήκα κανένα ψεγάδι, από το καλησπέρα μέχρι το buona notte.
- Από την κουζίνα του νεαρού σεφ βγαίνουν τόσο νόστιμα πιάτα, που τα ανασύρεις από τη μνήμη σου με φοβερή λαχτάρα... Ήδη με τριβελίζουν αρκετά ακόμη που θέλω να δοκιμάσω και γι αυτό θα ξαναπάω.

Και εν τέλει:
Είναι κάποια εστιατόρια που υπερβάλλουν και σε εντυπωσιάζουν. Και είναι κάποια άλλα που αθόρυβα και ταπεινά σε κερδίζουν. Σε ποιά κατηγορία ανήκει το La Gratella ;

Δώστε στον εαυτό σας την πολυτέλεια και τη χαρά να το δοκιμάσετε και θα το διαπιστώσετε εύκολα.
Προτείνεται και για ρομαντικές καταστάσεις.
..................................................................................................
Υ. Γ Οι επισημάνσεις του αγαπητού ΙΩΓΙΑΝΝΗ στο πρόσφατο υστερόγραφό του, με τις οποίες συμφωνώ, βρήκαν το στόχο ακριβώς στο κέντρο. Εγώ θα τοποθετηθώ λίγο αλληγορικά, αλλά και το δικό μου μήνυμα θα βρει το στόχο του. Δεν γνωρίζω σκάκι, όμως αντιλαμβάνομαι πλήρως τις κινήσεις των "παικτών".
Τί σύμπτωση κιόλας, που οι κανόνες του παιχνιδιού αυτού τοποθετούνται στην Ιταλία του 15ου αι. Ποιός παίκτης λοιπόν θα πετάξει έξω τον άλλον και ποιός θα προστατεύσει το βασιλιά ;; Ο βασιλιάς μένει μακριά από τα γεγονότα. Μόνο στο τέλος δρα, βοηθώντας τα πιόνια να γίνουν βασίλισσες. Όλα γίνονται για το βασιλιά. Με νόμιμες, ή και όχι, κινήσεις των παικτών. Στο σκάκι ασφαλώς. Μην παρεξηγηθώ.

Δεν θα πω ονόματα. Όμως, κάποια νεούδια εδώ μέσα εξασκούνται στο σκάκι παίζοντας με τις ψήφους. Μελετούν νύχτα μέρα τις κινήσεις τους, χτυπώντας την κατάλληλη στιγμή με την χειρουργική μέθοδο του Κασπάροφ. Να ξέρουν ότι τους βλέπουμε. Και γελάμε.

03 Ιουν 2016

Εδώ και λίγους μήνες άνοιξε στο Χαλάνδρι ένα καινούργιο ιταλικό εστιατόριο, το "Gratella" με αρκετά καλή κουζίνα, χαμογελαστό σέρβις, ιδιαίτερες συνταγές και πολύ όμορφο χώρο αν και βρίσκεται σε ένα κάπως άχαρο μέρος του Χαλανδρίου. Το Ιταλικό αυτό εστιατόριο λειτουργεί εδώ και δύο χρόνια ήδη στο Νάυπλιο με υπέροχη θέα στο Μπούρτζι! Ο ιδιοκτήτης και ο Σεφ είναι Έλληνες που, σε γενικές γραμμές, έχουν κατορθώσει να προσεγγίσουν σωστά την ιταλική κουζίνα και όχι μόνο.

Επισκεφθήκαμε το μέρος νωρίς, μεσημέρι Κυριακής, και το πρώτο που μας εντυπωσίασε μπαίνοντας στο εστιατόριο είναι το πολύ ζεστό περιβάλλον του χώρου.
Έτσι κι αλλιώς, εξωτερικός χώρος, με τραπέζια εννοώ, δεν υφίσταται. Απλώς, ανοίγουν τα παράθυρα του εσωτερικού χώρου. Όταν πήγαμε εμείς ήταν κλειστά και εξωτερικά διακοσμούνταν με κατάφυτες ζαρντινιέρες που σπάνε τη μονοτονία των πληκτικών δρόμων της γύρω περιοχής.

Ας συνεχίσω με τον εσωτερικό χώρο που έχει ανέμελο, ρομαντικό αλλά και κλασικό χαρακτήρα καθώς συνδυάζει πολλά μαζί διακοσμητικά στυλ.
Στον χώρο κυριαρχεί το πολύ χρώμα με ταιριαστούς και πρωτότυπους συνδυασμούς. Συναντάμε κίτρινο χρώμα στον τοίχο πίσω από το μπαρ, κόκκινα μεγάλα κουτιά κονσέρβας, όμορφο γκρι δάπεδο, ξύλινη ρουστίκ οροφή με κίτρινο φωτισμό και ένα μικρό κομμάτι του τοίχου δίπλα στην οροφή σε βεραμάν απόχρωση, πολύχρωμα μαξιλάρια στα καθίσματα, άλλα λουλουδάτα, άλλα λαχανί, άλλα καρώ, σε πολύ όμορφες αποχρώσεις!! Τα τραπέζια είναι σε ανοιχτό χρώμα ξύλου με γκρι ανοιχτά καθίσματα.
Διάσπαρτα μέσα στο χώρο υπάρχουν διάφορα ρετρό αντικείμενα, ένας μαυροπίνακας, ξύλα σόμπας, πολύχρωμα πλακίδια στο μπαρ, μικρά ασπρόμαυρα καρτούν, όμορφες εταζέρες, μοντέρνες και σύγχρονες, ποικίλα μικροαντικείμενα και πολύ ωραία φωτιστικά που κολακεύουν όμορφα τον χώρο αυτό.
Τα τραπέζια κοσμούν μικρά βαζάκια με ψεύτικα αλλά φινετσάτα όμορφα λουλούδια και όμορφα γκρι μπεζ σουπλά που εκτός από την επωνυμία του εστιατορίου, στο κάτω μέρος ξεχωρίζει το "απόφθεγμα": "Dolci per passione -Salati per amori "!

Στον εξωτερικό χώρο, πέρα από μια πολύ απλή, αλλά περιποιημένη, μπεζ χρώματος μονοκατοικία, με γκρι παράθυρα και ένα τραπεζάκι με χρωματιστά καθίσματα δύο καρέκλες, δεν θα διακρίνετε κάτι το σημαντικό. Όσοι έχετε επισκεφθεί το μαγαζί του Ναυπλίου, θα το διακρίνετε πιο εύκολα αφού στον εξωτερικό χώρο υπάρχει η ίδια κιτρινωπή ταμπέλα με την επωνυμία του εστιατορίου!

Το "Gratella" βρίσκεται στο σημείο ακριβώς που βρισκόταν παλαιότερα το "Anema e Core " του οποίου ο Ιταλός Σεφ επέστρεψε στην Ιταλία. Το όνομα του αποτελεί μια παρήχηση του "grigliare" (ψήνω) που θέλει να υποδηλώσει και την ύπαρξη ψητών εδεσμάτων....!! Λίγο άσχετο μου ακούστηκε, αλλά κάτι θα ξέρουν παραπάνω....

Το εστιατόριο διαφημίζεται και ως τρατορία και κάπου εκεί αρχίζει το γνωστό αλαλούμ με τα μέρη ιταλικής γαστρονομίας στην Ελλάδα που αδυνατούν να αυτοπροσδιοριστούν (βλ. trattoria, osteria, rosticceria, pizzeria)! Για τρατορία, κυρίως λόγω χώρου, τιμών και κυρίως πιάτων, δε θα το έλεγα απόλυτα.
Εν τέλει, επειδή με κουράζει αυτό το μπλέξιμο που συναντώ σε κάθε ιταλικό εστιατόριο στη χώρα μας, εγώ θα το βάφτιζα ως ένα μάλλον αυθεντικό ιταλικό " ristorante " που σερβίρει και μεσογειακή κουζίνα (?)

Το σέρβις είναι προσιτό, καθαρό, πρόθυμο και χαμογελαστό πάρα την παρακάτω αστοχία ή απροσεξία. Το ένα πιάτο της παραγγελίας μας ήταν ψαρονέφρι αλλά ήρθε σολομός! Και μιλάμε ότι ήμασταν η μοναδική παρέα!!
Μας εξήγησαν ότι έγινε κάποιο λάθος με το μηχανάκι της παραγγελίας. Κάλλιστα, αφού ουσιαστικά μιλάμε για ένα άδειο εστιατόριο, θα μπορούσε να επιβεβαιωθεί η παραγγελία και "ζωντανά", η δε μυρωδιά του σολομού ?? Μάλλον ο νεαρός σερβιτόρος ακούγοντας ΨΑΡΟνέφρι έκανε υποσυνείδητο συνειρμό με το ΨΑΡΙ που είναι ο σολομός!! Ας είναι γιατί κατά τα άλλα, αν εξαιρέσουμε και το ενοχλητικό γεγονός ότι ο σερβιτόρος καθόταν σε σχετικά κοντινή απόσταση με το τραπέζι μας, υπήρξε αρκετά πρόσχαρος.
Μάλιστα, όταν έγινε το λάθος με το παραπάνω πιάτο, αμέσως η υπεύθυνη προθυμοποιήθηκε να μας το αλλάξει. Όταν εμείς αρνηθήκαμε, για να μην περιμένουμε άλλο, καθώς είχε ετοιμαστεί και το δεύτερο κυρίως, μας είπε ότι δεν θα χρεωθούμε αυτό το λάθος πιάτο. Εμείς φυσικά αρνηθήκαμε (πρώτοι πελάτες, γρουσουζιά τέτοια πράγματα... ) και έτσι χρεωθήκαμε την τιμή που έχει το ψαρονέφρι (13,90), παρόλο που, τελικά, φάγαμε σολομό (15,30)! Αφήστε που ο νεαρός που έκανε το λάθος μας ζήτησε χίλιες φορές συγνώμη! Στο τέλος, μάλιστα, μας κέρασαν το γλυκό!
Εύγε για την στάση τους στα παραπάνω, δείγμα επαγγελματισμού και ήθους!

Μου έκανε θετική εντύπωση ακόμη το γεγονός ότι στο τέλος του γεύματος, πριν από το γλυκό, ο νεαρός σερβιτόρος, εκτός του ότι απέσυρε τα λερωμένα σουπλά, ξαναήρθε με πανάκι και μικρό δοχείο για να καθαρίσει το τραπέζι μας!

Το μενού είναι αρκετά πλούσιο - χωρίς όμως να χάνεσαι- με επιρροές από τη Τοσκάνη, τη Νάπολη και τη Σικελία.
Περιλαμβάνει ορεκτικά (βλ. Μελιτζάνες με μοτσαρέλα και ντομάτα,7,80, κ. ά) σαλάτες (βλ. σαλάτα βαλεριάνας,8,90, κ. ά) ζυμαρικά, φρέσκα ζυμαρικά γεμιστά (caramelle, raviolacci, stelle και tortellacci), ριζότο (βλ. ριζότο με σπαράγγια και προσούτο,12,40, κ. ά), κυρίως πιάτα (κοτόπουλο, ψαρονέφρι, φιλετάκια, σολομό και λαβράκι φιλέτο), πίτσες (βλ. Magna Grecia,9,30 ή Al Tartufo στα 11,80, κ. ά)

Τα γλυκά δεν είναι γραμμένα στον κατάλογο γιατί όπως μας ενημέρωσαν αλλάζουν συνεχώς. Την ημέρα που πήγαμε εμείς υπήρχε πανακότα, τιραμισού, σεμιφρέντο και μπανόφι.

Η λίστα των κρασιών είναι ικανοποιητική και μερικά εμφιαλωμένα κρασιά προσφέρονται και σε ποτήρι ( "Ακροβάτης", ερυθρός Κορινθίας,3,70/ποτήρι - 14,60/μπουκάλι, "Campagniola", Pinot Grogio,4,80/ποτήρι -18,80/μπουκάλι ). Τα κόκκινα κρασιά καταλαμβάνουν το μεγαλύτερο μέρος της λίστας ("Νero d' Avola", Casalina, 4,30/ποτήρι - 16,80/μπουκάλι ή Syrah Καρυπίδη, 26,80/μπουκάλι). Από μπύρες υπάρχουν ιταλικές και ελληνικές (Fix Dark 3,50, Moretti 3,50, κ. α ). Ακόμα, διατίθεται Moscato d' Asti και Prosecco.

Δύο άτομα, διαλέξαμε τα εξής πιάτα:

Piadina, ιταλική τραγανή πίτα με προσούτο cotto, μοτσαρέλα, φρέσκια ντομάτα και βασιλικό!! Ανήκει στα ορεκτικά και την προτιμήσαμε επειδή τόσο στη γεύση όσο και στο σχήμα μοιάζει με πίτσα, δε θέλαμε στη συνέχεια να φάμε και πίτσα και ζυμαρικά! Θεϊκό πιάτο, με το βασιλικό να δίνει εξαιρετική γεύση και μυρωδιά στο πιάτο! Σερβίρεται (6 τεμ. ) με τριμμένο τυρί και λίγο προσούτο στο κέντρο! Πλούσια ποσότητα για ορεκτικό και αξέχαστη γεύση!! ΕΥΡΩ 6,30

Caramelle Tricolore (11,80). Πρόκειται για γεμιστά ζυμαρικά, με σπανάκι και ρικότα, σε σχήμα και χρώματα καραμέλας!! Πράσινες, κίτρινες και πορτοκαλί -πεντανόστιμες - καραμελίτσες στόλισαν το τραπέζι μας και βρίσκονταν σε στρογγυλή διάταξη μέσα στο πιάτο μας, μέσα σε μπόλικη λευκή κρέμα. Η ποσότητα δεν είναι ιδιαίτερα χορταστική αλλά αξίζει τον κόπο να δοκιμάσετε αυτό το πιάτο!

Σολομός στο γκριλ με ψητά λαχανικά (15,30), μεγάλη μερίδα, με κολοκυθάκια, ντομάτα, πράσινες και πορτοκαλί πιπεριές, στρογγυλές γλυκοπατάτες, μελιτζάνα και ένα μικρό βαζάκι με σος πορτοκάλι - τζίντζερ! Καλό πιάτο και καλά ψημένο το ψάρι, χωρίς όμως κάτι το συναρπαστικό...

Από τα γλυκά, επιλέξαμε ένα καταπληκτικό έδεσμα, παραλλαγή του γνωστού semiffredo, με μπισκότο oreo και μπόλικη καραμέλα πάνω στο παγωτό. Μεγάλη ποσότητα! ΕΥΡΩ 4,00.
Mας το κέρασαν λόγω της παραπάνω αβλεψίας ( όταν το παραγγείλαμε δε γνωρίζαμε τίποτα περί κεράσματος)!

Ήπιαμε μια ιταλική μπύρα Nastro Azzuro (3,80).

To εμφιαλωμένο νερό ήρθε κατευθείαν και το αρνηθήκαμε.... ενώ για το ψωμάκι (που τελικά δεν πήραμε ) ερωτηθήκαμε!

Οι τιμές θα μπορούσαν να μειωθούν καθαρά και μόνο λόγω της Ορατής και Μόνιμης πλέον οικονομικής κρίσης!

Σίγουρα αξίζει να επισκεφθείτε το ιταλικό αυτό εστιατόριο, θα γευτείτε γνώριμες αλλά και πρωτότυπες συνταγές και ζυμαρικά μέσα σε ένα πολύ όμορφο και ζεστό περιβάλλον!

Θα κλείσω με το άπαιχτο ρητό που διακοσμεί τις γουστόζικες και φροντισμένες τουαλέτες ( οι ανδρικές βρίσκονται στα αριστερά ενώ οι γυναικείες στα δεξιά ):
" Men to the Left because women are always Right!! "

11 Δεκ 2016

Επισκεφτήκαμε με τη σύζυγό μου το συγκεκριμένο εστιατόριο ένα βροχερό βράδυ Δευτέρας τον προηγούμενο μήνα για να γιορτάσουμε την επέτειο γάμου μας.
Αφού βρήκαμε να παρκάρουμε εύκολα κοντά στο μαγαζί μπήκαμε στο εν λόγω εστιατόριο όπου η πρώτη εντύπωση ήταν ιδιαίτερα θετική. Η κοπέλα που μας καλωσόρισε ήταν ευγενική, χαμογελαστή και κράτησε τις ομπρέλες μας σε ασφαλές μέρος. Ο χώρος ήταν ζεστός, πεντακάθαρος, χωρίς οσμές από τσιγάρο (είμαι καπνιστής αλλά με ενοχλεί να μπαίνω σε χώρους με κακό εξαερισμό) και με όμορφη χριστουγεννιάτικη διακόσμηση. Η σερβιτόρα μας οδήγησε στο τραπέζι για το οποίο είχαμε κάνει κράτηση από τις προηγούμενες ημέρες (τελικά δεν χρειαζόταν καθώς λόγω ημέρας και καιρού είχε ελάχιστο κόσμο). Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να αναφερθώ στη σπάνια ευγένεια και το ζεστό χαμόγελο της σερβιτόρας που μας εξυπηρέτησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο (δεν μου έχει τύχει ποτέ για δύο ποτήρια κόκκινο κρασί που πήραμε να μας φέρνουν να δοκιμάσουμε προτού αποφασίσουμε! )
Παραγγείλαμε μια πίτσα με προσούτο η οποία ήταν πεντανόστιμη και καλοψημένη και δύο πιάτα με ζυμαρικά για κυρίως. Η πίτσα είχε 6 κομμάτια και η ζύμη της ήταν αφράτη και με ικανοποιητικό πάχος για τα γούστα μας. Τα κυρίως πιάτα ήταν επίσης πολύ νόστιμα και ιδιαίτερα ως γεύσεις. Εγώ πήρα γεμιστά ζυμαρικά με μανιτάρια (έντονη και γεμάτη γεύση, το προτείνω ανεπιφύλακτα στους λάτρεις του μανιταριού) και η γυναίκα μου ένα πιάτο με χρωματιστά ζυμαρικά σε σχήμα καραμέλας που απ' ότι κατάλαβα είναι από τα πιο δημοφιλή τους πιάτα (δοκίμασα μια πιρουνιά και μου φάνηκαν εξίσου νόστιμα και με πιο βελούδινη και γλυκιά γεύση σε σχέση με το δικό μου πιάτο). Τα κυρίως όταν μας τα έφερε η σερβιτόρα μας φάνηκαν κάπως μικρά ως ποσότητα αλλά χορτάσαμε και με το παραπάνω!
Αφού φάγαμε η ευγενέστατη σερβιτόρα μας ρώτησε αν θέλουμε κάποιο γλυκό και επιλέξαμε το τιραμισού σεμιφρέντο το οποίο ήταν αρκούντως γλυκό, χωρίς να λιγώνει, πασπαλισμένο με καφέ και σε μικρά κομμάτια-μπουκιές. Επίσης πολύ ωραίο αν και θεωρώ το φαγητό σαφώς ανώτερο ως γεύση.
Στο τέλος υπήρχε η επιλογή μεταξύ τριών αφεψημάτων για να κλείσει το δείπνο μας (προσφέρονται δωρεάν, εγώ επέλεξα λιμοντσέλο το οποίο ήταν οκ).
Πληρώσαμε για όλα αυτά περίπου 48 ευρώ (ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, δύο ποτήρια κόκκινο κρασί, μια πίτσα, δυο πιάτα ζυμαρικών και το γλυκό). Μας φάνηκε περίεργο που στην αρχή δεν προσέφεραν κάποιο κουβέρ αλλά το φαγητό ήταν τόσο νόστιμο που δεν μας πείραξε καθόλου τελικά.
Σίγουρα θα ξαναπάμε και θα το προτείνουμε και σε φίλους μας. Οι εργαζόμενοι στο συγκεκριμένο εστιατόριο αξίζουν πολλών συγχαρητηρίων τόσο για την εξαιρετική ποιότητα και γεύση των πιάτων όσο και για την φοβερή τους ευγένεια και θετική αύρα! Μπράβο!

25 Νοε 2016

Επισκεπτηκαμε το εστιατόριο, Τρίτη βράδυ και από την πρώτη στιγμή με εντυπωσίασε το ντεκορ, Δεν είναι ιδαιτέρως μεγάλο αλλά έχει πολύ ωραία διακοσμηση και γενικά μια ζεστή αύρα.

Παραγείλαμε μια σαλάτα με ρόκα, σπανάκι, ντοματίνια και φλέικς παρμεζάνας, αρκετά δροσερή και γεναιόδωρη μερίδα (η τιμή γύρω στα 8 νομίζω, αλλά γενικά δεν θα είμαι πολύ ακριβής στις τιμές, καθότι δεν έχω μπροστά μου την απόδειξη! ). Από τα ορεκτικά πήραμε επίσης την πιαντίνα (~7Ε) με προσούτο και βασιλικό η οποία μας άρεσε πολύ και εμοιαζε πολύ με σκεπαστή πίτσα. Για κυρίως μοιραστήκαμε τις γεμιστές καραμέλες με ρικότα και σάλτσα τυριών (~11Ε) και τα λεπτά φιλετάκια μόσχου που συνοδέυονταν από σαλάτα, ψητό καρότο( μαύρο και πορτοκαλί) και μάυρη πατατούλα. Και τα δύο ήταν πολύ γευστικά, αλλα θα προτιμούσα μεγαλυτερη μερίδα στα ζυμαρικά. Η μερίδα στα φιλετάκια ήταν ικανοποιητική.

Παραγγείλαμε για γλυκάκι σεμιφρέντο το οποίο μας άρεσε, αλλά μας βάρυνε λίγο μιας και η μερίδα ήταν μεγάλη. Μας κέρασαν limoncello στο τέλος. Συνολικά δώσαμε 45 ευρώ (+νερό, + 1 μπύρα, ψωμί οχι), για 2 ατόμα, μαζί με μια εκπτωση 15% που είχαμε. Οι τιμές θα μπορούσαν σιγουρα να ειναι χαμηλότερες.

Το σέρβις ήταν πολύ φιλικό και ευγενέστατο, αν και ένιωθα λίγο αγχος που κάθονταν όλοι την ώρα κοντά μας (παραξενιά δικιά μου, το αντιλαμβανομαι! ). Γενικά δεν έτυχε να σηκώσω το βλέμα μου και να μην βρω κάποιον να μας εξυπηρετήσει.

Δεν σχετίζεται με το φαγητό, αλλά η τουαλέτα ήταν πεντακάθαρη και τόοσο όμορφη. Επίσης αντί για χαρτί χεριών είχε πετσετούλες. Μικρές λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά!

θα ξαναπάω σίγουρα κάποια στιγμή.