LA GRATELLA

Ιταλία

25ης Μαρτίου & Ομήρου, Χαλάνδρι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Εδώ και λίγους μήνες άνοιξε στο Χαλάνδρι ένα καινούργιο ιταλικό εστιατόριο, το "Gratella" με αρκετά καλή κουζίνα, χαμογελαστό σέρβις, ιδιαίτερες συνταγές και πολύ όμορφο χώρο αν και βρίσκεται σε ένα κάπως άχαρο μέρος του Χαλανδρίου. Το Ιταλικό αυτό εστιατόριο λειτουργεί εδώ και δύο χρόνια ήδη στο Νάυπλιο με υπέροχη θέα στο Μπούρτζι! Ο ιδιοκτήτης και ο Σεφ είναι Έλληνες που, σε γενικές γραμμές, έχουν κατορθώσει να προσεγγίσουν σωστά την ιταλική κουζίνα και όχι μόνο.

Επισκεφθήκαμε το μέρος νωρίς, μεσημέρι Κυριακής, και το πρώτο που μας εντυπωσίασε μπαίνοντας στο εστιατόριο είναι το πολύ ζεστό περιβάλλον του χώρου.
Έτσι κι αλλιώς, εξωτερικός χώρος, με τραπέζια εννοώ, δεν υφίσταται. Απλώς, ανοίγουν τα παράθυρα του εσωτερικού χώρου. Όταν πήγαμε εμείς ήταν κλειστά και εξωτερικά διακοσμούνταν με κατάφυτες ζαρντινιέρες που σπάνε τη μονοτονία των πληκτικών δρόμων της γύρω περιοχής.

Ας συνεχίσω με τον εσωτερικό χώρο που έχει ανέμελο, ρομαντικό αλλά και κλασικό χαρακτήρα καθώς συνδυάζει πολλά μαζί διακοσμητικά στυλ.
Στον χώρο κυριαρχεί το πολύ χρώμα με ταιριαστούς και πρωτότυπους συνδυασμούς. Συναντάμε κίτρινο χρώμα στον τοίχο πίσω από το μπαρ, κόκκινα μεγάλα κουτιά κονσέρβας, όμορφο γκρι δάπεδο, ξύλινη ρουστίκ οροφή με κίτρινο φωτισμό και ένα μικρό κομμάτι του τοίχου δίπλα στην οροφή σε βεραμάν απόχρωση, πολύχρωμα μαξιλάρια στα καθίσματα, άλλα λουλουδάτα, άλλα λαχανί, άλλα καρώ, σε πολύ όμορφες αποχρώσεις!! Τα τραπέζια είναι σε ανοιχτό χρώμα ξύλου με γκρι ανοιχτά καθίσματα.
Διάσπαρτα μέσα στο χώρο υπάρχουν διάφορα ρετρό αντικείμενα, ένας μαυροπίνακας, ξύλα σόμπας, πολύχρωμα πλακίδια στο μπαρ, μικρά ασπρόμαυρα καρτούν, όμορφες εταζέρες, μοντέρνες και σύγχρονες, ποικίλα μικροαντικείμενα και πολύ ωραία φωτιστικά που κολακεύουν όμορφα τον χώρο αυτό.
Τα τραπέζια κοσμούν μικρά βαζάκια με ψεύτικα αλλά φινετσάτα όμορφα λουλούδια και όμορφα γκρι μπεζ σουπλά που εκτός από την επωνυμία του εστιατορίου, στο κάτω μέρος ξεχωρίζει το "απόφθεγμα": "Dolci per passione -Salati per amori "!

Στον εξωτερικό χώρο, πέρα από μια πολύ απλή, αλλά περιποιημένη, μπεζ χρώματος μονοκατοικία, με γκρι παράθυρα και ένα τραπεζάκι με χρωματιστά καθίσματα δύο καρέκλες, δεν θα διακρίνετε κάτι το σημαντικό. Όσοι έχετε επισκεφθεί το μαγαζί του Ναυπλίου, θα το διακρίνετε πιο εύκολα αφού στον εξωτερικό χώρο υπάρχει η ίδια κιτρινωπή ταμπέλα με την επωνυμία του εστιατορίου!

Το "Gratella" βρίσκεται στο σημείο ακριβώς που βρισκόταν παλαιότερα το "Anema e Core " του οποίου ο Ιταλός Σεφ επέστρεψε στην Ιταλία. Το όνομα του αποτελεί μια παρήχηση του "grigliare" (ψήνω) που θέλει να υποδηλώσει και την ύπαρξη ψητών εδεσμάτων....!! Λίγο άσχετο μου ακούστηκε, αλλά κάτι θα ξέρουν παραπάνω....

Το εστιατόριο διαφημίζεται και ως τρατορία και κάπου εκεί αρχίζει το γνωστό αλαλούμ με τα μέρη ιταλικής γαστρονομίας στην Ελλάδα που αδυνατούν να αυτοπροσδιοριστούν (βλ. trattoria, osteria, rosticceria, pizzeria)! Για τρατορία, κυρίως λόγω χώρου, τιμών και κυρίως πιάτων, δε θα το έλεγα απόλυτα.
Εν τέλει, επειδή με κουράζει αυτό το μπλέξιμο που συναντώ σε κάθε ιταλικό εστιατόριο στη χώρα μας, εγώ θα το βάφτιζα ως ένα μάλλον αυθεντικό ιταλικό " ristorante " που σερβίρει και μεσογειακή κουζίνα (?)

Το σέρβις είναι προσιτό, καθαρό, πρόθυμο και χαμογελαστό πάρα την παρακάτω αστοχία ή απροσεξία. Το ένα πιάτο της παραγγελίας μας ήταν ψαρονέφρι αλλά ήρθε σολομός! Και μιλάμε ότι ήμασταν η μοναδική παρέα!!
Μας εξήγησαν ότι έγινε κάποιο λάθος με το μηχανάκι της παραγγελίας. Κάλλιστα, αφού ουσιαστικά μιλάμε για ένα άδειο εστιατόριο, θα μπορούσε να επιβεβαιωθεί η παραγγελία και "ζωντανά", η δε μυρωδιά του σολομού ?? Μάλλον ο νεαρός σερβιτόρος ακούγοντας ΨΑΡΟνέφρι έκανε υποσυνείδητο συνειρμό με το ΨΑΡΙ που είναι ο σολομός!! Ας είναι γιατί κατά τα άλλα, αν εξαιρέσουμε και το ενοχλητικό γεγονός ότι ο σερβιτόρος καθόταν σε σχετικά κοντινή απόσταση με το τραπέζι μας, υπήρξε αρκετά πρόσχαρος.
Μάλιστα, όταν έγινε το λάθος με το παραπάνω πιάτο, αμέσως η υπεύθυνη προθυμοποιήθηκε να μας το αλλάξει. Όταν εμείς αρνηθήκαμε, για να μην περιμένουμε άλλο, καθώς είχε ετοιμαστεί και το δεύτερο κυρίως, μας είπε ότι δεν θα χρεωθούμε αυτό το λάθος πιάτο. Εμείς φυσικά αρνηθήκαμε (πρώτοι πελάτες, γρουσουζιά τέτοια πράγματα... ) και έτσι χρεωθήκαμε την τιμή που έχει το ψαρονέφρι (13,90), παρόλο που, τελικά, φάγαμε σολομό (15,30)! Αφήστε που ο νεαρός που έκανε το λάθος μας ζήτησε χίλιες φορές συγνώμη! Στο τέλος, μάλιστα, μας κέρασαν το γλυκό!
Εύγε για την στάση τους στα παραπάνω, δείγμα επαγγελματισμού και ήθους!

Μου έκανε θετική εντύπωση ακόμη το γεγονός ότι στο τέλος του γεύματος, πριν από το γλυκό, ο νεαρός σερβιτόρος, εκτός του ότι απέσυρε τα λερωμένα σουπλά, ξαναήρθε με πανάκι και μικρό δοχείο για να καθαρίσει το τραπέζι μας!

Το μενού είναι αρκετά πλούσιο - χωρίς όμως να χάνεσαι- με επιρροές από τη Τοσκάνη, τη Νάπολη και τη Σικελία.
Περιλαμβάνει ορεκτικά (βλ. Μελιτζάνες με μοτσαρέλα και ντομάτα,7,80, κ. ά) σαλάτες (βλ. σαλάτα βαλεριάνας,8,90, κ. ά) ζυμαρικά, φρέσκα ζυμαρικά γεμιστά (caramelle, raviolacci, stelle και tortellacci), ριζότο (βλ. ριζότο με σπαράγγια και προσούτο,12,40, κ. ά), κυρίως πιάτα (κοτόπουλο, ψαρονέφρι, φιλετάκια, σολομό και λαβράκι φιλέτο), πίτσες (βλ. Magna Grecia,9,30 ή Al Tartufo στα 11,80, κ. ά)

Τα γλυκά δεν είναι γραμμένα στον κατάλογο γιατί όπως μας ενημέρωσαν αλλάζουν συνεχώς. Την ημέρα που πήγαμε εμείς υπήρχε πανακότα, τιραμισού, σεμιφρέντο και μπανόφι.

Η λίστα των κρασιών είναι ικανοποιητική και μερικά εμφιαλωμένα κρασιά προσφέρονται και σε ποτήρι ( "Ακροβάτης", ερυθρός Κορινθίας,3,70/ποτήρι - 14,60/μπουκάλι, "Campagniola", Pinot Grogio,4,80/ποτήρι -18,80/μπουκάλι ). Τα κόκκινα κρασιά καταλαμβάνουν το μεγαλύτερο μέρος της λίστας ("Νero d' Avola", Casalina, 4,30/ποτήρι - 16,80/μπουκάλι ή Syrah Καρυπίδη, 26,80/μπουκάλι). Από μπύρες υπάρχουν ιταλικές και ελληνικές (Fix Dark 3,50, Moretti 3,50, κ. α ). Ακόμα, διατίθεται Moscato d' Asti και Prosecco.

Δύο άτομα, διαλέξαμε τα εξής πιάτα:

Piadina, ιταλική τραγανή πίτα με προσούτο cotto, μοτσαρέλα, φρέσκια ντομάτα και βασιλικό!! Ανήκει στα ορεκτικά και την προτιμήσαμε επειδή τόσο στη γεύση όσο και στο σχήμα μοιάζει με πίτσα, δε θέλαμε στη συνέχεια να φάμε και πίτσα και ζυμαρικά! Θεϊκό πιάτο, με το βασιλικό να δίνει εξαιρετική γεύση και μυρωδιά στο πιάτο! Σερβίρεται (6 τεμ. ) με τριμμένο τυρί και λίγο προσούτο στο κέντρο! Πλούσια ποσότητα για ορεκτικό και αξέχαστη γεύση!! ΕΥΡΩ 6,30

Caramelle Tricolore (11,80). Πρόκειται για γεμιστά ζυμαρικά, με σπανάκι και ρικότα, σε σχήμα και χρώματα καραμέλας!! Πράσινες, κίτρινες και πορτοκαλί -πεντανόστιμες - καραμελίτσες στόλισαν το τραπέζι μας και βρίσκονταν σε στρογγυλή διάταξη μέσα στο πιάτο μας, μέσα σε μπόλικη λευκή κρέμα. Η ποσότητα δεν είναι ιδιαίτερα χορταστική αλλά αξίζει τον κόπο να δοκιμάσετε αυτό το πιάτο!

Σολομός στο γκριλ με ψητά λαχανικά (15,30), μεγάλη μερίδα, με κολοκυθάκια, ντομάτα, πράσινες και πορτοκαλί πιπεριές, στρογγυλές γλυκοπατάτες, μελιτζάνα και ένα μικρό βαζάκι με σος πορτοκάλι - τζίντζερ! Καλό πιάτο και καλά ψημένο το ψάρι, χωρίς όμως κάτι το συναρπαστικό...

Από τα γλυκά, επιλέξαμε ένα καταπληκτικό έδεσμα, παραλλαγή του γνωστού semiffredo, με μπισκότο oreo και μπόλικη καραμέλα πάνω στο παγωτό. Μεγάλη ποσότητα! ΕΥΡΩ 4,00.
Mας το κέρασαν λόγω της παραπάνω αβλεψίας ( όταν το παραγγείλαμε δε γνωρίζαμε τίποτα περί κεράσματος)!

Ήπιαμε μια ιταλική μπύρα Nastro Azzuro (3,80).

To εμφιαλωμένο νερό ήρθε κατευθείαν και το αρνηθήκαμε.... ενώ για το ψωμάκι (που τελικά δεν πήραμε ) ερωτηθήκαμε!

Οι τιμές θα μπορούσαν να μειωθούν καθαρά και μόνο λόγω της Ορατής και Μόνιμης πλέον οικονομικής κρίσης!

Σίγουρα αξίζει να επισκεφθείτε το ιταλικό αυτό εστιατόριο, θα γευτείτε γνώριμες αλλά και πρωτότυπες συνταγές και ζυμαρικά μέσα σε ένα πολύ όμορφο και ζεστό περιβάλλον!

Θα κλείσω με το άπαιχτο ρητό που διακοσμεί τις γουστόζικες και φροντισμένες τουαλέτες ( οι ανδρικές βρίσκονται στα αριστερά ενώ οι γυναικείες στα δεξιά ):
" Men to the Left because women are always Right!! "

Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Επισκεπτηκαμε το εστιατόριο, Τρίτη βράδυ και από την πρώτη στιγμή με εντυπωσίασε το ντεκορ, Δεν είναι ιδαιτέρως μεγάλο αλλά έχει πολύ ωραία διακοσμηση και γενικά μια ζεστή αύρα.

Παραγείλαμε μια σαλάτα με ρόκα, σπανάκι, ντοματίνια και φλέικς παρμεζάνας, αρκετά δροσερή και γεναιόδωρη μερίδα (η τιμή γύρω στα 8 νομίζω, αλλά γενικά δεν θα είμαι πολύ ακριβής στις τιμές, καθότι δεν έχω μπροστά μου την απόδειξη! ). Από τα ορεκτικά πήραμε επίσης την πιαντίνα (~7Ε) με προσούτο και βασιλικό η οποία μας άρεσε πολύ και εμοιαζε πολύ με σκεπαστή πίτσα. Για κυρίως μοιραστήκαμε τις γεμιστές καραμέλες με ρικότα και σάλτσα τυριών (~11Ε) και τα λεπτά φιλετάκια μόσχου που συνοδέυονταν από σαλάτα, ψητό καρότο( μαύρο και πορτοκαλί) και μάυρη πατατούλα. Και τα δύο ήταν πολύ γευστικά, αλλα θα προτιμούσα μ

Παραγγείλαμε για γλυκάκι σεμιφρέντο το οποίο μας άρεσε, αλλάμας βάρυνε λίγο μιας και η μερίδα ήταν μεγάλη. Μας κέρασαν limoncello στο τέλος. εγαλύτερη μερίδα στα γεμιστά ζυμαρικά. Η μερίδα στα φιλετάκια ήταν ικανοποιητική. Συνολικά δώσαμε 45 ευρώ (+νερό, + 1 μπύρα, ψωμί οχι), για 2 ατόμα, μαζί με μια εκπτωση 15% που είχαμε. Οι τιμές θα μπορούσαν σιγουρα να ειναι χαμηλότερες.

Το σέρβις ήταν πολύ φιλικό και ευγενέστατο, αν και ένιωθα λίγο αγχος που κάθονταν όλοι την ώρα κοντά μας (παραξενιά δικιά μου, το αντιλαμβανομαι! ). Γενικά δεν έτυχε να σηκώσω το βλέμα μου και να μην βρω κάποιον να μας εξυπηρετήσει.

Δεν σχετίζεται με το φαγητό, αλλά η τουαλέτα ήταν πεντακάθαρη και τόοσο όμορφη. Επίσης αντί για χαρτί χεριών είχε πετσετούλες. Μικρές λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά!

θα ξαναπάω κάποια στιγμή.