Burgers

25 Απρ 2018

Προτού διαβώ χωρίς επιστροφή το κατώφλι των Β. Α. ( Burgerofagous Anonymous ) για απεξάρτηση και επαναπροσδιορισμό, παρακαλώ ας μου θυμίσει κάποιος έμπιστος φίλος να του παραδώσω το φάκελο των χειρότερων burgers μαζί με τις φωτογραφίες τους, θα είναι κρίμα όλη αυτή η παράνοια που έχω ζήσει να πάει χαμένη και ίσως βάλουμε ένα λιθαράκι γνώσης κι εμείς στην ανθρωπότητα.
Στο θρίλερ του burger το πράγμα αγρίεψε κι άλλο, λες και δεν μας φτάνει η top 4άδα με τις περγαμηνές, αλλά πρέπει ντε και καλά να κάνουμε πειράματα με αμφίβολη κατάληξη...

Επειδή αυτή τη φορά θέλω να μην κουράσω το ακροατήριο, γιατί και η επίγνωση δεν μας λείπει, to cut a long story short:

- Εξυπηρέτηση 2 βαθμοί μείον, επειδή η νεαρή κοπέλα φάνηκε να ακούει κινέζικα στη φράση "έχουμε κράτηση από etable". Αγνοούσε αν το Veggie burger υφίσταται ή όχι στο χάρτινο μενού τους ( εμείς το είχαμε εντοπίσει στο online ) και αφού ενημερώθηκε σχετικώς, μας είπε ότι δεν το έχουν στον κατάλογο αλλά υπάρχει στο μενού (! ).
Μη επιθυμητή επιλογή για εμάς, αφού πρώτα μας απέρριψε κατηγορηματικά την πιθανότητα να μας φτιάξουν ένα chicken burger με στήθος κοτόπουλο και όχι με μπούτι.
Δεν ακούσαμε έστω και τυπικά μια συγνώμη για το πιάτο που επέστρεψα πίσω, και ήταν σχεδόν εξαφανισμένη, μάλλον για να αποφύγει τα δυσάρεστα. Κέρασμα δεν θέλαμε και δεν προσφέρθηκε.
Βάζω λοιπόν 2 επειδή, πρότεινε με κάποια δυσθυμία να αλλάξει αυτό που δεν έπρεπε να είχε σερβίρει η κουζίνα εξαρχής, όμως εγώ δεν επιθυμούσα αντικατάσταση αλλά αφαίρεσή του από το λογαριασμό, όπως κι έγινε.
Και τέλος, δεν θέλω να ρίξω όλο το φταίξιμο πάνω της, καθώς υπάρχουν άλλες ευθύνες σε ανώτερο βαθμό.

- Χώρος 2 βαθμοί πλην, γιατί κακά τα ψέματα, το μαγαζί είναι καφετέρια και ο τίτλος του με εξαπάτησε. Δεν ειδικεύεται σε καμία περίπτωση στο μπέργκερ και δεν πλησιάζει ούτε στα όνειρά του τον γείτονα που θέλει να του πάρει την πλεονάζουσα πελατεία.
Παρακαλώ θερμά, την επόμενη φορά που θα βρεθείτε σε εκείνο το σταυροδρόμι, αναμείνατε λίγο υπομονετικά δίπλα και θα δικαιωθείτε. Ειδάλλως, πυροβολείστε τα πόδια σας.
Οι 2 βαθμοί που επιεικώς βάζω είναι για το πλαϊνό αίθριο που βολευτήκαμε και χρειάζεται μεγάλη φαντασία για να το δεις ως Garden 4, νομίζαμε κι εμείς ότι θα παίρναμε λίγη βιταμίνη D αλλά μπα.
Στενάχωρα καθίσματα, κουτσουλισμένη οροφή, υποτυπώδης πρασινάδα, αδιάφορο περιβάλλον και γύρη παντού, δυνατή μουσική μέσα, που έφτανε έξω ως βουητό.
Αν όμως έβαζα 1, το 1 το έχω για την κατηγορία "παράγκα".

- Στη γεύση βάζω 2, και εξηγώ.
Έχεις στον κατάλογο 2 είδη chicken burger με το φθηνό και μη ελέγξιμο όρο "μπούτι" και έχεις 2 ή 3 ακόμη πιάτα με στήθος, άρα έχεις στήθος στο ψυγείο του μαγαζιού σου, ωστόσο αρνείσαι αναίτια και κατηγορηματικά να ελιχθείς απέναντι στον πελάτη, που δεν σου ζήτησε κιόλας να λύσετε το Κυπριακό. Μιλάμε για είδος συναρμολογούμενο και όχι προμαγειρεμένο.

Ας μου εξηγήσει κάποιος, προτού αυτοπυροβοληθώ, τον λόγο που μπορούν να μου σερβίρουν την Caesars salad με ένα ωραιότατο στήθος, φρεσκοψημένο και ζεστό, αλλά δεν μπορούν να κάνουν το ίδιο για το μπέργκερ των 9 e. Θυμίζω, το ίδιο πρόβλημα και στη Barbara.
Έτσι καταλήξαμε στο Veggie burger, συνοδεία σπιτικού πουρέ ( νοστιμότατος, μεγάλη ποσότητα, αλλά κρύος ), όπου περιμέναμε ένα χορτοφαγικό μπιφτέκι και τελικώς ήρθε ένας πατικωμένος αλευρωμένος λαχανικοκεφτές στο τηγάνι, που τον δοκίμασα, ήταν συμπαθητικός αν και λαστιχωτός - ελαφρά λιπαρός. Ήταν ωστόσο ο Κύκλωπας που βασίλεψε στους τυφλούς.

Η Caesars, πιο στεγνή κι από αφυδατωμένο μανιτάρι. Μέτρια ποσότητα που δεν δικαιολογεί τα 7,50 e, δεν διένυε και την πρώτη φρεσκάδα της. Αδιάφορη γεύση και η παρμεζάνα τόσο λίγη που δεν έκανε τη διαφορά. Χρειάστηκε να ξοδευτεί αφειδώς το μπουκάλι της μαγιονέζας στο τραπέζι για να την κάνουμε να συνέλθει και να φαγωθεί, το κοτόπουλο συνεργάστηκε καλά στην προσπάθεια αυτή.

Η αφαίρεση των άλλων 2 βαθμών: αναρωτιέμαι, τί μπορεί να έχει μεσολαβήσει στον ένα χρόνο από την προηγούμενη κριτική έμπιστου φίλου, όμως τέτοιο burger σαν αυτό που μου σέρβιραν εμένα, ούτε στη Σιωπή των αμνών δεν έχει παρελάσει! O λόγος για το Baconator mushroom melt, μια από τις νέες προσθήκες τους, με διπλά μπιφτέκια/ cheddar/ bacon/ mushroomised sauce.

To μπιφτέκι ήταν blue. Πιο blue από το θρυλικό Blue του Χαλανδρίου και από το Strange colour blue των Madrugada. Λίγο έλειψε μάλιστα να μου συστηθεί, να γνωριστούμε και να μου εκμυστηρευτεί τα υπαρξιακά του αδιέξοδα.

Μου αποκάλυψε ότι είναι φρεσκοάψητο, σκετοάνοστο και ολίγον brutal για τα δικά μου γούστα. Άλλη μία φωτο ενθύμιο στο άλμπουμ με τις κατακτήσεις...

Το μπέικον ξερό και άγευστο, το τσένταρ σε καμία περίπτωση melt - στόκος που δεν κουνιόταν από τη θέση του - δεν μπόρεσα να το κόψω ούτε με αλυσοπρίονο husqvarna, τα μανιτάρια μαραμένα και η mushroomised sauce δεν βρέθηκε ως ίχνος. Οι πατάτες βελτιωμένες, μπόλικες μα όχι αξιομνημόνευτες, παρόμοιες με του Συνταγματάρχη.

Έχω λόγους να πιστεύω ότι τους έχει ξανασυμβεί και θεωρώ ότι δεν θα αφαιρούνταν από το λογαριασμό αν δεν το ζητούσαμε επιτακτικά, κάτι που δεν τους τιμά. Ευτυχώς η επικοινωνία που είχα με φίλο και με συμβούλεψε, μας έδωσε θάρρος να πούμε και να διεκδικήσουμε το αυτονόητο όταν ήρθε η κοπέλα να μαζέψει το τραπέζι.
Υπηρεσίες που δεν συνάδουν με αυτό που πληρώνεις, χαμηλή πρώτη ύλη και πιάτα που δεν τρώγονται, είναι βασικοί και αδιαπραγμάτευτοι λόγοι για να διεκδικούμε το δίκιο μας και αυτό θα κάνω από δω και στο εξής.

Ο λογαριασμός για Veggie, Caesars salad, μια μικρή μπύρα draft και ένα ποτήρι ροζέ Ορεινός Ήλιος Semeli στα 22,10 ευρώ, άρα δεν μου περισσεύει γενναιοδωρία ούτε εδώ.
Τέτοιες αψυχολόγητες σπατάλες χρόνου και διάθεσης αφήνουν μελανά αποτυπώματα, και το κενό στο στομάχι ξεπερνιέται μόνο με μια άμεση και ισχυρή δόση λατρείας ( μηλόφι αγάπη μου, σου έρχομαι τρέχοντας και χοροπηδώντας... ) ως εκ τούτου βρήκα στέγη και στοργή ξέρετε πού.

Δεν θα μπω καν στη διαδικασία να προτείνω βελτιώσεις, γιατί νομίζω πως δεν το κατέχουν το αντικείμενο, και είναι ιεροσυλία κάποιος που θα φτάσει ως εκεί, να προσπεράσει τον βασιλιά της Formula1 των burgers που εδρεύει δίπλα, για να το συγκρίνει με αυτό εδώ, που απλά, δεν καταφέρνει να μπει ούτε στα pits για ρεκτιφιέ. Άσε που σε λίγο η Formula1 αλλάζει έδρα και μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά...

31 Μαι 2017

Κυριακή 28 Μαΐου 2017, νωρίς το πρωί, βροχερός καιρός που δεν προσφέρεται για βόλτες ή κάτι άλλο ενδιαφέρον, οπότε τι καλύτερο από σερφάρισμα στο διαδίκτυο παρέα με τον πρώτο καφέ της ημέρας.

Η ‘’άχρηστη’’ πληροφορία της ημέρας. Το ξέρετε ότι την 28 Μαΐου γιορτάζεται η παγκόσμια ημέρα burger; Τι άλλο παλαβό θα ακούσουμε; 36.000 αποτελέσματα βγάζει η μηχανή αναζήτησης της Google, τα περισσότερα εκ των οποίων είναι γραμμένα από διαδικτυακούς δημοσιογράφους της ‘’πυρκαγιάς’’. Χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, θα προτιμήσω όμως να μην κατονομάσω τον ιστότοπο, πρώτο πρώτο εμφανίσθηκε το εξής ευφάνταστο άρθρο. ‘’10 burger που πρέπει να δοκιμάσεις πριν πεθάνεις! ’’. Κάποιος πρέπει να τα μαζέψει αυτά τα τυπάκια, τα οποία νομίζουν ότι κάτι προσφέρουν στην ενημέρωση και την γαστρονομία, αλλά ποιός; Ίσως η δημιουργία μιας food police να μην είναι και τόσο άσχημη ιδέα!!

Είμαστε όμως στο ask4food. gr και όχι στο trexagyreve. gr, οπότε με ανακαλώ πίσω στην τάξη. Τις απόψεις μου για τα premium μπεργκεράδικα, που μας έχουν κατακλύσει μαζί με τα (νέο)σουβλατζίδικα, τις έχω αναφέρει λεπτομερώς σε 3 παλιότερες κριτικές μου για τα Juicy Grill, Burger Joint και Barbara Que, οπότε και δεν έχει νόημα να επανέλθω. Έχουν και αυτά το ‘’κοινό’’ τους, πάντα υπάρχει μια στιγμή που την ζητάς την Αμερικανιά σου.

Μόλις πριν δύο εβδομάδες, Κυριακή 14 Μαΐου 2017, ώρα 18:30 και το Juicy Grill, το οποίο είχαμε άνω της διετίας να επισκεφθούμε, φαντάζει ως μια καλή επιλογή. Τρώμε μια μεγαλοπρεπέστατη ‘’πόρτα’’, μιας και στην αναμονή σύμφωνα με τον ευγενικό hostess, προηγούνταν 4 παρέες πριν από εμάς. Είμαστε λοιπόν έτοιμοι να κινήσουμε για αλλού ως βρεγμένες γάτες. Το ακριβώς γειτονικό Monster Burgers, το οποίο και αγνοούσα παντελώς, έμοιαζε ως ένα ‘’άκοπο υποκατάστατο’’.

Η ονομασία του εστιατορίου εκτιμώ ότι είναι Αμερικάνικης τεχνοτροπίας και προέλευσης και δεν γεννά την παραμικρή αμφιβολία για την ποσότητα και το μέγεθος των burger.

Ο χώρος κρίνεται ως συμπαθητικός, προσπαθώντας να συνδυάσει λίγο από all day, λίγο από café bar, λίγο από μπυραρία και βέβαια λίγο από burger house. Δεν τα πηγαίνει και άσχημα και η αλήθεια είναι ότι το ψιλοπαλεύει σε όλα. Δεν συγκρίνεται βεβαίως με την ‘’μάγισσα των Βριλησσίων’’, η οποία είναι σε άλλο επίπεδο, αλλά την κάνει την δουλειά του. Υπάρχει και πλούσιος εξωτερικός χώρος, μπροστά, πλάι και κάποιος κηπάκος στο πίσω μέρος του μαγαζιού, τον τελευταίο όμως τον είδα από μακριά.

Η εξυπηρέτηση, τουλάχιστον την ώρα της επίσκεψης μας, γινόταν από δύο συμπαθητικές νεαρές κοπελίτσες, οι οποίες η αλήθεια να λέγεται δεν υστέρησαν κάπου χαρακτηριστικά. Ευγενικές, διακριτικές, με ενδιαφέρον για τον πελάτη, όμως λίγο μπερδεμένες, χωρίς οι ίδιες να φέρουν ευθύνη, όταν την μια στιγμή κουβαλούσαν freddo, την άλλη burger, μετά παγωτά, ότι τέλος πάντων προσφέρει το μαγαζί. Η ροή παραγγελίας, σερβιρίσματος, λογαριασμού και πληρωμής κινήθηκε στο ανεκτό όριο μεταξύ του νορμάλ και του αργού, χωρίς όμως να υπάρξουν ανησυχητικές παρεκτροπές.

Το menu είναι διαθέσιμο on line στο site της επιχείρησης και επιχειρεί να καταθέσει την δική του άποψη περί μπεργκεροφαγίας. Είναι τυπικής έκτασης, με starters, σαλάτες, burgers από 100% Ελληνικό μοσχάρι, λίγα κυρίως πιάτα, ομελέτες, σάντουιτς και για κλείσιμο λίγα επιδόρπια. Η σύνθεση κάποιων συγκεκριμένων burger, σε μια προσπάθεια εντυπωσιασμού και πρωτοτυπίας, κρίνεται το λιγότερο ως άστοχη. Burger white Bavarian με μπιφτέκι και άσπρο λουκάνικο Βαυαρίας και Chorizo burger με μπιφτέκι και το ομώνυμο λουκάνικο; Για δείτε το λίγο βρε παιδιά, casual φαγητό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι βάζουμε ότι βρούμε μπροστά μας!!

Δοκιμάσαμε:

-Σαλάτα ρόκα&bacon, με γαλλικό μαρούλι, ρόκα, μοτσαρελάκι, ντοματίνια, bacon trimmings, παπαρουνόσπορο και vinaigrette εσπεριδοειδών στα 6,70€. Μια συμπαθητική σαλάτα σε πλούσιο μέγεθος, με φρέσκα υλικά, τίποτε παραπάνω, τίποτε παρακάτω. Κρίνω όμως σκόπιμο να καταγράψω την παντελή απουσία του bacon (μάλλον ξεχάστηκε), καθώς επίσης και την λίγο μεγαλύτερη του νορμάλ ένταση της vinaigrette εσπεριδοειδών.

-Ένα Double or nothing burger, με διπλό μπιφτέκι, διπλό cheddar, διπλό καπνιστό bacon, ντομάτα, καραμελωμένο κρεμμύδι, μαρούλι, πίκλες και μουσταρδομαγιονέζα, το δικό μου πιάτο στα 9,50€. Συνοδεύεται από λεπτοκομμένες τηγανητές πατατούλες, όχι τσιγκούνικες, αλλά monster ποσότητας. Μάλλον το διακριθέν burger της παραγγελίας μας, το οποίο δεν υστέρησε κάπου χαρακτηριστικά. Συμπαθητικό και στιβαρό bun, σωστά ψημένα medium τα μπιφτέκια, ποιοτικά και άφθονα τα υποστηρικτικά υλικά, συνθέτουν συνοπτικά την εικόνα του πιάτου. Η μόνη μου παρατήρηση αφορά τις πατατούλες, τις οποίες θα ήθελα λίγο πιο crunchy και λίγο πιο ζεστές.

-Η γυναίκα μου πήρε ένα Βερμίου καπνιστό burger, με γεμιστό μπιφτέκι με καπνιστό τυρί Βερμίου, bacon trimmings, μανιτάρια simenji sauté, σγουρό μαρούλι, ντομάτα, sauce γιαουρτιού και Philadelphia, το οποίο επίσης ζητήθηκε medium, στα 9,30€. Μια πιο πρωτότυπη προσέγγιση από το δικό μου πιάτο, το οποίο θα μπορούσε να πάει πολύ καλύτερα, αν δεν συνέβαιναν τα εξής λάθη. Ο ψήστης έψησε το μπιφτέκι λίγο παραπάνω (medium well), το έκοψε στη μέση και τοποθέτησε μεταξύ των κομματιών, φέτες άψητου καπνιστού τυριού Βερμίου. Το burger έχασε τους χυμούς του και ο συνδυασμός ζεστού πλην όμως στεγνού από χυμούς μπιφτεκιού και του κρύου καπνιστού τυριού Βερμίου, το οποίο δεν ‘’πότισε’’ με την πλούσια γεύση του το πιάτο, κρίνεται μέτριος. Φίλε ψήστη, αν με διαβάζεις αυτή την στιγμή, ψήσε το μπιφτέκι χωρίς να το κόψεις στη μέση και βάλε στο τελευταίο δίλεπτο το τυρί Βερμίου από πάνω για να λιώσει μαζί του. Το πιάτο θα ανέβει σκαλί και επίπεδο. Τα υλικά είναι πολύ promising, αλλά πρέπει να βοηθάει λίγο και η τεχνοτροπία.

-1 μπύρα draft Erdinger στα 5,50€, η οποία με την έντονη γεύση της, συντρόφευσε το γεύμα μας.

Check please
Στα 31€ με αναλυτική απόδειξη και πληρωμή με πιστωτική κάρτα μέσω ενσύρματου POS.

Κατέληξα ότι:

Γνωρίζω ότι όλες οι κυρίες, όταν μια συζήτηση πάει στο ποδόσφαιρο ή στον χώρο του αυτοκινήτου, βγάζουν καντήλες. Είναι λογικό να νοιώθουν άβολα, σε τομείς όπου υστερούν σε γνώσεις και ενδιαφέρον. Εγώ όμως θα τον κάνω τον ‘’παραλληλισμό’’ μου με τον χώρο του αυτοκινήτου και εκτιμώ ότι τουλάχιστον ο ανδρικός πληθυσμός του site θα πάρει το μήνυμα.

Είναι περίπου όπως τα OPEL. Το Monster Burgers είναι ένα μπεργκεράδικο, το οποίο πουθενά δεν υστερεί, αλλά και πουθενά δεν διακρίνεται. Η λέξη που το χαρακτηρίζει σε όλους τους τομείς, είναι το συμπαθητικό. Κυριαρχεί στις παραγγελίες ο freddo και στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα το all day, αλλά ποιος μπορεί να τα έχει όλα σε αυτή την ζωή;