Burgers

31 Μαι 2017

Κυριακή 28 Μαΐου 2017, νωρίς το πρωί, βροχερός καιρός που δεν προσφέρεται για βόλτες ή κάτι άλλο ενδιαφέρον, οπότε τι καλύτερο από σερφάρισμα στο διαδίκτυο παρέα με τον πρώτο καφέ της ημέρας.

Η ‘’άχρηστη’’ πληροφορία της ημέρας. Το ξέρετε ότι την 28 Μαΐου γιορτάζεται η παγκόσμια ημέρα burger; Τι άλλο παλαβό θα ακούσουμε; 36.000 αποτελέσματα βγάζει η μηχανή αναζήτησης της Google, τα περισσότερα εκ των οποίων είναι γραμμένα από διαδικτυακούς δημοσιογράφους της ‘’πυρκαγιάς’’. Χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, θα προτιμήσω όμως να μην κατονομάσω τον ιστότοπο, πρώτο πρώτο εμφανίσθηκε το εξής ευφάνταστο άρθρο. ‘’10 burger που πρέπει να δοκιμάσεις πριν πεθάνεις! ’’. Κάποιος πρέπει να τα μαζέψει αυτά τα τυπάκια, τα οποία νομίζουν ότι κάτι προσφέρουν στην ενημέρωση και την γαστρονομία, αλλά ποιός; Ίσως η δημιουργία μιας food police να μην είναι και τόσο άσχημη ιδέα!!

Είμαστε όμως στο ask4food. gr και όχι στο trexagyreve. gr, οπότε με ανακαλώ πίσω στην τάξη. Τις απόψεις μου για τα premium μπεργκεράδικα, που μας έχουν κατακλύσει μαζί με τα (νέο)σουβλατζίδικα, τις έχω αναφέρει λεπτομερώς σε 3 παλιότερες κριτικές μου για τα Juicy Grill, Burger Joint και Barbara Que, οπότε και δεν έχει νόημα να επανέλθω. Έχουν και αυτά το ‘’κοινό’’ τους, πάντα υπάρχει μια στιγμή που την ζητάς την Αμερικανιά σου.

Μόλις πριν δύο εβδομάδες, Κυριακή 14 Μαΐου 2017, ώρα 18:30 και το Juicy Grill, το οποίο είχαμε άνω της διετίας να επισκεφθούμε, φαντάζει ως μια καλή επιλογή. Τρώμε μια μεγαλοπρεπέστατη ‘’πόρτα’’, μιας και στην αναμονή σύμφωνα με τον ευγενικό hostess, προηγούνταν 4 παρέες πριν από εμάς. Είμαστε λοιπόν έτοιμοι να κινήσουμε για αλλού ως βρεγμένες γάτες. Το ακριβώς γειτονικό Monster Burgers, το οποίο και αγνοούσα παντελώς, έμοιαζε ως ένα ‘’άκοπο υποκατάστατο’’.

Η ονομασία του εστιατορίου εκτιμώ ότι είναι Αμερικάνικης τεχνοτροπίας και προέλευσης και δεν γεννά την παραμικρή αμφιβολία για την ποσότητα και το μέγεθος των burger.

Ο χώρος κρίνεται ως συμπαθητικός, προσπαθώντας να συνδυάσει λίγο από all day, λίγο από café bar, λίγο από μπυραρία και βέβαια λίγο από burger house. Δεν τα πηγαίνει και άσχημα και η αλήθεια είναι ότι το ψιλοπαλεύει σε όλα. Δεν συγκρίνεται βεβαίως με την ‘’μάγισσα των Βριλησσίων’’, η οποία είναι σε άλλο επίπεδο, αλλά την κάνει την δουλειά του. Υπάρχει και πλούσιος εξωτερικός χώρος, μπροστά, πλάι και κάποιος κηπάκος στο πίσω μέρος του μαγαζιού, τον τελευταίο όμως τον είδα από μακριά.

Η εξυπηρέτηση, τουλάχιστον την ώρα της επίσκεψης μας, γινόταν από δύο συμπαθητικές νεαρές κοπελίτσες, οι οποίες η αλήθεια να λέγεται δεν υστέρησαν κάπου χαρακτηριστικά. Ευγενικές, διακριτικές, με ενδιαφέρον για τον πελάτη, όμως λίγο μπερδεμένες, χωρίς οι ίδιες να φέρουν ευθύνη, όταν την μια στιγμή κουβαλούσαν freddo, την άλλη burger, μετά παγωτά, ότι τέλος πάντων προσφέρει το μαγαζί. Η ροή παραγγελίας, σερβιρίσματος, λογαριασμού και πληρωμής κινήθηκε στο ανεκτό όριο μεταξύ του νορμάλ και του αργού, χωρίς όμως να υπάρξουν ανησυχητικές παρεκτροπές.

Το menu είναι διαθέσιμο on line στο site της επιχείρησης και επιχειρεί να καταθέσει την δική του άποψη περί μπεργκεροφαγίας. Είναι τυπικής έκτασης, με starters, σαλάτες, burgers από 100% Ελληνικό μοσχάρι, λίγα κυρίως πιάτα, ομελέτες, σάντουιτς και για κλείσιμο λίγα επιδόρπια. Η σύνθεση κάποιων συγκεκριμένων burger, σε μια προσπάθεια εντυπωσιασμού και πρωτοτυπίας, κρίνεται το λιγότερο ως άστοχη. Burger white Bavarian με μπιφτέκι και άσπρο λουκάνικο Βαυαρίας και Chorizo burger με μπιφτέκι και το ομώνυμο λουκάνικο; Για δείτε το λίγο βρε παιδιά, casual φαγητό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι βάζουμε ότι βρούμε μπροστά μας!!

Δοκιμάσαμε:

-Σαλάτα ρόκα&bacon, με γαλλικό μαρούλι, ρόκα, μοτσαρελάκι, ντοματίνια, bacon trimmings, παπαρουνόσπορο και vinaigrette εσπεριδοειδών στα 6,70€. Μια συμπαθητική σαλάτα σε πλούσιο μέγεθος, με φρέσκα υλικά, τίποτε παραπάνω, τίποτε παρακάτω. Κρίνω όμως σκόπιμο να καταγράψω την παντελή απουσία του bacon (μάλλον ξεχάστηκε), καθώς επίσης και την λίγο μεγαλύτερη του νορμάλ ένταση της vinaigrette εσπεριδοειδών.

-Ένα Double or nothing burger, με διπλό μπιφτέκι, διπλό cheddar, διπλό καπνιστό bacon, ντομάτα, καραμελωμένο κρεμμύδι, μαρούλι, πίκλες και μουσταρδομαγιονέζα, το δικό μου πιάτο στα 9,50€. Συνοδεύεται από λεπτοκομμένες τηγανητές πατατούλες, όχι τσιγκούνικες, αλλά monster ποσότητας. Μάλλον το διακριθέν burger της παραγγελίας μας, το οποίο δεν υστέρησε κάπου χαρακτηριστικά. Συμπαθητικό και στιβαρό bun, σωστά ψημένα medium τα μπιφτέκια, ποιοτικά και άφθονα τα υποστηρικτικά υλικά, συνθέτουν συνοπτικά την εικόνα του πιάτου. Η μόνη μου παρατήρηση αφορά τις πατατούλες, τις οποίες θα ήθελα λίγο πιο crunchy και λίγο πιο ζεστές.

-Η γυναίκα μου πήρε ένα Βερμίου καπνιστό burger, με γεμιστό μπιφτέκι με καπνιστό τυρί Βερμίου, bacon trimmings, μανιτάρια simenji sauté, σγουρό μαρούλι, ντομάτα, sauce γιαουρτιού και Philadelphia, το οποίο επίσης ζητήθηκε medium, στα 9,30€. Μια πιο πρωτότυπη προσέγγιση από το δικό μου πιάτο, το οποίο θα μπορούσε να πάει πολύ καλύτερα, αν δεν συνέβαιναν τα εξής λάθη. Ο ψήστης έψησε το μπιφτέκι λίγο παραπάνω (medium well), το έκοψε στη μέση και τοποθέτησε μεταξύ των κομματιών, φέτες άψητου καπνιστού τυριού Βερμίου. Το burger έχασε τους χυμούς του και ο συνδυασμός ζεστού πλην όμως στεγνού από χυμούς μπιφτεκιού και του κρύου καπνιστού τυριού Βερμίου, το οποίο δεν ‘’πότισε’’ με την πλούσια γεύση του το πιάτο, κρίνεται μέτριος. Φίλε ψήστη, αν με διαβάζεις αυτή την στιγμή, ψήσε το μπιφτέκι χωρίς να το κόψεις στη μέση και βάλε στο τελευταίο δίλεπτο το τυρί Βερμίου από πάνω για να λιώσει μαζί του. Το πιάτο θα ανέβει σκαλί και επίπεδο. Τα υλικά είναι πολύ promising, αλλά πρέπει να βοηθάει λίγο και η τεχνοτροπία.

-1 μπύρα draft Erdinger στα 5,50€, η οποία με την έντονη γεύση της, συντρόφευσε το γεύμα μας.

Check please
Στα 31€ με αναλυτική απόδειξη και πληρωμή με πιστωτική κάρτα μέσω ενσύρματου POS.

Κατέληξα ότι:

Γνωρίζω ότι όλες οι κυρίες, όταν μια συζήτηση πάει στο ποδόσφαιρο ή στον χώρο του αυτοκινήτου, βγάζουν καντήλες. Είναι λογικό να νοιώθουν άβολα, σε τομείς όπου υστερούν σε γνώσεις και ενδιαφέρον. Εγώ όμως θα τον κάνω τον ‘’παραλληλισμό’’ μου με τον χώρο του αυτοκινήτου και εκτιμώ ότι τουλάχιστον ο ανδρικός πληθυσμός του site θα πάρει το μήνυμα.

Είναι περίπου όπως τα OPEL. Το Monster Burgers είναι ένα μπεργκεράδικο, το οποίο πουθενά δεν υστερεί, αλλά και πουθενά δεν διακρίνεται. Η λέξη που το χαρακτηρίζει σε όλους τους τομείς, είναι το συμπαθητικό. Κυριαρχεί στις παραγγελίες ο freddo και στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα το all day, αλλά ποιος μπορεί να τα έχει όλα σε αυτή την ζωή;