Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Ελ. Βενιζέλου 2 & Τσαλδάρη 1, Μελίσσια [Χάρτης]

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Καινούρια άφιξη στα Μελίσσια από τη γνωστή αλυσίδα που δραστηριοποιείται κυρίως στα Νότια προάστια και επεκτείνεται και στα Βόρεια. Από την ημέρα που άνοιξε, γίνεται πραγματικά ένας σχετικός πανικός, προφανώς γιατί είναι καινούριο μαγαζί αλλά και γιατί η φήμη του έχει προηγηθεί της δημιουργίας του.

Ωραίος, μεγάλος χώρος στον οποίο κυριαρχεί το απόλυτο λευκό (που παραπέμπει λίγιο σε Κυκλάδες) και τα ρετρό διακοσμητικά αντικείμενα και παραδοσιακά σκεύη. Απλωμένα ευρύχωρα τραπεζοκαθίσματα, τα οποία είναι επίσης παραδοσιακά και άνετα. Γενικά σε αυτό το μαγαζί δεν στριμώχνεσαι και "ανοίγει το μάτι σου" με το λευκό χρώμα παντού.

Η εξυπηρέτηση είναι απλώς ιδανική, άψογη στα όρια της τελειότητας: τέλειος συντονισμός και οργάνωση η οποία αντεπεξέρχεται και στις πιο δύσκολες συνθήκες, όταν το μαγαζί είναι τίγκα στον κόσμο και πρέπει ταυτόχρονα να εξυπηρετήσει διανομή κατ΄ οίκον και περαστικούς που παίρνουν φαγητό για να φύγουν. Στα δύσκολα λοιπόν όλα τα νέα παιδιά του μαγαζιού με προθυμία και χαμόγελο δεν αφήνουν κανένα παραπονεμένο.

Μια καθημερινή μεσημεροαπόγευμα πήγαμε στο μαγαζί 3 ενήλικες και 3 παιδιά και είχαμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε αντιπροσωπευτική ποικιλία από τον πλούσιο κατάλογο του μαγαζιού. Εννοείται ότι τα μισά από αυτά που παραγγείλαμε και ήταν όλα χορταστικότατα, τα πήραμε πακέτο για το σπίτι, αφού άνετα χόρταιναν άλλοι 2 ενήλικες. Στο σημείο αυτό να τονίσω ότι ο σερβιτόρος κατά την ώρα της παραγγελίας προς τιμήν του κατέβαλε προσπάθεια να μας σταματήσει λέγοντάς μας ότι ήταν πολλά αυτά που παραγγέλναμε κια ότι τα πιάτα ήταν πολύ μεγάλα και χορταστικά. Εις μάτην. Τον αγνοήσαμε γιατί το μάτι δεν χορταίνει και το στομάχι θέλει να τα δοκιμάσει όλα.. αλλά ούτως ή άλλως τίποτα δεν πήγε χαμένο καθώς το πακέτο το τίμησαν δεόντως και άλλοι αργότερα.

Δοκιμάσαμε λοιπόν τα εξής:

-2 πατάτες τηγανητές, κλασικές, διαχρονικές σε αρκετά μεγάλες μερίδες

-πατάτες τηγανητές με 3 αυγά, τεράστιο και απογειωτικό γευστικά πιάτο. Πάνω από το βουνό τις πατάτες τρία αυγά που απλώνονταν σε όλο το πιάτο και σκέπαζαν τις πατάτες, ήταν εξαιρετικό

-μελιτζανοσαλάτα καπνιστή πολίτικη και χειροποίητη, όχι ετοιματζίδικη, νοστιμότατη με την καπνίλα να πλημμυρίζει τον ουρανίσκο

-3 κομμένες πίτες καθότι στο μαγαζί δεν "παίζει" καθόλου το ψωμί κα αντ΄ αυτού παίρνεις πιτούλες ξεροψημένες και ζεστές

-4 σουβλάκια τυλιχτά με κεμπάμπ, το δυνατό σημείο του μαγαζιού: μεγάλο κεμπάμπ, ζουμερό με τους χυμούς του και πολύ νόστιμο

-1 σις χοιρινό μερίδα με κρεμμύδι, πίτα, ψητή ντομάτα, πιπεριά ψητή. Το χοιρινό χωρίς καθόλου λίπος καθότι ήταν χοιρινό λαιμού, μεγάλα κομμάτια, μαλακά και ζουμερά

-1 και 1/2 μερίδες κεμπάμπ με πίτα, πιπεριά ψητή, ντομάτα ψητή, κρεμμυδάκι, επίσης πιάτο νοστιμόταταο. Εδώ να σημειώσω ότι όλες οι μερίδες του μπορούν να παραγγελθούν και σε μισή μερίδα. Νομίζω αρκετά καλό για όποιον θέλει να δοκιμάσει και δεν αντέχει να φάει όλο το πιάτο ή προτιμά να δοκιμάσει περισσότερα πιάτα παραγγέλνοντας μισές μερίδες

-1 καλαμάκι χοιρινό

-2 καζάν ντιπί, απίστευτα

-1 κιουνεφέ, ετοιμάζεται ως γνωστόν εκείνη τη στιγμή και ήταν το αυθεντικό πολίτικο

-1 εμφιαλωμένο νερό

Για όλα τα παραπάνω ο λογαρισμός ανήλθε στα 54 ευρώ. Να σημειώσω ότι στο τέλος μας κέρασαν γιαούρτι με γλυκό σταφύλι το οποίο μας αποζημείωσε. Ήταν πάρα πολύ καλό, δροσερό, καθόλιυ λιγωτικό και πολύ παραδοσιακό. Εντύπωση μου έκανε η ποικιλία των γλυκών (εκτός από τα παραδοσιακά πολίτικα είχε πορτοκαλόπιτα και σοκολατόπιτα) που διέθετε και μάλιστα απ΄ ό, τι κατάλαβα ετοιμάζονται όλα στο μαγαζί. Δεν το περίμενα γιατί δεν το συναντάς εύκολα σε αντίστοιχα μαγαζιά του είδους. Εκτός από το εξαιρετικό service, το καλό και χορταστικό φαγητό και την καλή σχέση ποιότητας-τιμής νομίζω ότι η φήμη του οφείλεται και στο γεγονός -αν ισχύει αυτό που άκουσα- ότι έχουν δικό τους κρεοπωλείο από το οποίο προμηθεύονται τα κρέατα.

Νομίζω ότι ο Πρόεδρος δικαιώνει την επωνυμία του καθώς είναι πράγματι πρόεδρος στον τομέα του και στο χώρο του κεμπάμπ ειδικότερα!!

Ιούλ

Αφού ολοκλήρωσα τις ‘’καρντασοκριτικές’’ μου, επιστροφή στην Αθήνα, με μια στάση στον ΠΡΟΕΔΡΟ Μελισσίων. Είναι σχετικά πρόσφατες οι δύο επισκέψεις μου στο εστιατόριο της αλυσίδας στην Γλυφάδα, οπότε πήγαμε πλήρως ενήμεροι για το concept της επιχείρησης.

Τι καινούργιο και καινοτόμο μπορεί να προσφέρει στο χώρο της εστίασης ένα ακόμη (νέο)σουβλακοκεμπαπτζίδικο; Η απάντηση νομίζω ότι είναι προφανής. Εξαργύρωση της όποιας φήμης έχει χτίσει η επιχείρηση, δήλωση παρουσίας σε μια ακόμη περιοχή και αύξηση του κύκλου εργασιών της. Την έναρξη λειτουργίας του ΠΡΟΕΔΡΟΥ στα Μελίσσια την πληροφορήθηκα μέσα από το site, αλλά έβλεπα και τις διαδικασίες στησίματος του, κάθε φορά που περνούσαμε καθ’ οδόν προς επιχειρήσεις εστίασης λίγο παραπάνω……..

Κυριακή 3 Ιουλίου 2016, ώρα 18:00, άτομα 2 χωρίς κράτηση, με την εξωτερική θερμοκρασία στους 35 C, σύμφωνα με το board computer του αυτοκινήτου μου.

Ο χώρος είναι πολύ παραπάνω από συμπαθητικός, με μια αρμονική ισορροπία μεταξύ νεοταβέρνας και νεοσουβλατζίδικου. Κυριαρχεί το λευκό χρώμα, με διάσπαρτες διακριτικές, ρετρό και παραδοσιακές πινελιές, από κάδρα, επιγραφές, σουτζούκια, παστουρμάδες, τα τυπικά που συναντάμε σε επιχειρήσεις αυτού του είδους. Η διαφορά είναι ότι εδώ η διακόσμηση είναι τόσο όσο και δεν κουράζει το μάτι, σε αντίθεση με άλλες επιχειρήσεις που στην προσπάθεια ενός φθηνού εντυπωσιασμού, τελικά καταλήγουν να θυμίζουν το ‘’σπίτι του καραγκιόζη’’. Το εστιατόριο είναι σχήματος Λάμδα στην ένωση των πολυσύχναστων οδών Ελ. Βενιζέλου και Τσαλδάρη, με ότι κακό αυτό συνεπάγεται από πλευράς ηχορύπανσης και κίνησης από τα διερχόμενα αυτοκίνητα. Παρότι τα οικήματα σχήματος Λάμδα δεν διεκδικούν δάφνες λειτουργικότητας, εδώ υπάρχει άνεση χώρου προερχόμενη από τον πλούσιο ημιυπαίθριο χώρο.

Το service είναι πολυάριθμο σε κάθε πόστο (ψήστες, ταμίας, σερβιτόροι, ντιλιβεράδες, κλπ) και η λογική λέει ότι όλα μάλλον βαίνουν καλώς και οργανωμένα. Από την υποδοχή, την λήψη παραγγελίας, την ροή των πιάτων, και τον λογαριασμό, δεν έχω κάποιο σημαντικό παράπονο. Θα αναρωτηθήκατε όμως γιατί βαθμολογώ ‘’τσεκουράτα’’ με μια ντοματούλα. Ας προσπαθήσω να το εξηγήσω.

Μπήκαμε, καθίσαμε, παραγγείλαμε και όλα πήγαιναν φυσιολογικά. Ξαφνικά εμφανίζεται ένας κύριος και αρχίζει να σηκώνει τα πλαϊνά προστατευτικά καλύμματα. Αναρωτιέστε τι έγινε; Το αυτονόητο, μέσα σε χρόνο dt εξαφανίστηκε όλη η δροσιά και αρχίσαμε να εισπράττουμε ζέστη, φασαρία και καυσαέριο. Διαμαρτυρήθηκα έντονα στον κύριο για τα προφανή και αυτός αντί να επαναφέρει τα καλύμματα στην προηγούμενη κατάσταση και εκεί να κλείσει το θέμα, έκανε απλά του κεφαλιού του. Αρκέστηκε μόνο να με ‘’καθησυχάσει’’, λέγοντας μου να μην ανησυχώ και ότι το ρεύμα αέρα που θα δημιουργηθεί θα φέρει το ίδιο αποτέλεσμα. Ίσως συμφωνούσα μαζί του, αν η θερμοκρασία ήταν 10 C χαμηλότερη (υπενθυμίζω ότι η εξωτερική θερμοκρασία ήταν στους 35 C). Και ρωτώ, χωρίς να είμαι ούτε μετεωρολόγος, ούτε φυσικός, αλλά ούτε και ψυκτικός.

Τι συμβαίνει σε ένα φυσιολογικό άνθρωπο στους 35 C; Η απάντηση είναι ότι ζεσταίνεται.

Τι συμβαίνει όταν ένας άνθρωπος ζεσταίνεται; Η απάντηση είναι ότι ιδρώνει.

Τι συμβαίνει όταν ένας άνθρωπος που ζεσταίνεται και ιδρώνει, τρώει παρέα με θόρυβο και καυσαέριο; Η απάντηση είναι ότι εκνευρίζεται και η (όποια) απόλαυση του φαγητού πάει περίπατο.

Τι συμβαίνει όταν σε ένα κλιματιζόμενο χώρο, παρόλα τα παράπονα σου, προτιμάται η προ πολλού ξεπερασμένη λύση του τύπου ανοίγουμε τα πλαϊνά καλύμματα για να δημιουργηθεί ρεύμα αέρα; Η απάντηση είναι ότι η επιχείρηση δεν έχει αντιληφθεί την έννοια του χώρου ως ‘’fully air-conditioned’’ και της γνωστής φράσης ‘’ο πελάτης έχει πάντα δίκιο’’.

Τι συμβαίνει όταν ερωτώμενος στο τέλος από τον σερβιτόρο για τις εντυπώσεις σου, ενώ εσύ αναφέρεις με κάθε λεπτομέρεια όλα τα παραπάνω, αυτός με τη σειρά του σε διαβεβαιώνει ότι θα τα μεταφέρει στην διεύθυνση και τελικά ο manager δεν έρχεται ποτέ, έστω για να ζητήσει μια τυπική συγνώμη; Η απάντηση είναι ότι η επιχείρηση ρωτάει απλά για να περνάει η ώρα και για το τυπικό της υπόθεσης.

Σουμάροντας όλα τα παραπάνω, σας διαβεβαιώνω ότι ήμουν έτοιμος να σηκωθώ και να αποχωρήσω, σε αναζήτηση κάποιου άλλου χώρου που σέβεται τον πελάτη και τις ανάγκες του, αλλά υποχώρησα κατόπιν σχετικών ‘’πυροσβεστικών προσπαθειών’’ της γυναίκας μου.

Δοκιμάσαμε:

-3 καλοψημένες αλάδωτες πιτούλες.

-Ένα αξιόλογο (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα) ταμπουλέ, με το ημιόξινο dressing στο σωστό τόνο.

-Μια συμπαθητική τυροκαυτερή.

-Μια μερίδα αρκετά καλές τηγανιτές πατάτες.

-Μια μερίδα φαλάφελ, ίσως ετοιματζίδικα, πέρασαν απαρατήρητα.

-4 σούβλες κεμπάπ, αρκετά συμπαθητικές και σωστά ψημένες, έβγαζαν μια στοιχειώδη σπιρτάδα γεύσης.

-2 καλαμάκια κοτόπουλο και 2 καλαμάκια μοσχαρίσια, κινούμενα εντός των ορίων του αξιοπρεπούς και του αποδεκτού. Αν ήταν λιγότερο ψημένα και πιο ζουμερά, εκτιμώ ότι θα τα πήγαιναν πολύ καλύτερα.

-Μισό κιλό αποδεκτό λευκό κρασί.

Check please

Στα 33€ με αναλυτική απόδειξη και πληρωμή με πιστωτική κάρτα.

Κατέληξα ότι:

Η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα ιδιαίτερα, διότι αυτή είναι η πιο ‘’ανακατεμένη’’ βαθμολογία που έχω ποτέ βάλει σε κάποιο εστιατόριο. Τηλεγραφικά η κατάσταση έχει ως εξής.

Pros: Ο αρκετά συμπαθητικός χώρος, υπό την προϋπόθεση λειτουργίας ως fully air-conditioned (όχι όπως τον βίωσα εγώ) και το φαγητό που κινείται εμφανώς πάνω από το μέσο όρο.

Cons: Όπως σε όλα τα (νέο)σουβλακοκεμπαπτζίδικα οι τσιμπημένες τιμές και ως προς το service, η άγνοια της έννοιας ‘’ο πελάτης έχει πάντα δίκιο’’ και της απορρέουσας ‘’πελατοκεντρικής προσέγγισης’’, που πρέπει να χαρακτηρίζει μια επιχείρηση, στις δύσκολες μέρες που βιώνουμε.

Αν θα ξαναπάω; Όπως ξεκάθαρα δήλωσα στο σερβιτόρο όταν και ρώτησε τις εντυπώσεις μου, είναι πως όχι. Είμαι άνθρωπος των ‘’πρώτων εντυπώσεων’’ και δεν συνηθίζω να δίνω δεύτερες ευκαιρίες σε εστιατόρια που με απασχολούν με προβλήματα, που δεν θα έπρεπε καν να υφίστανται.

Καλό καλοκαίρι αγαπητοί φίλοι και φίλες, ραντεβού τον Σεπτέμβρη.

Ιούλ

Τον "προεδρο" τον ανακαλύψαμε εντελώς τυχαία και μας έκανε εντύπωση πόσο όμορφο εστιατόριο είναι.
Ο εξωτερικός χώρος θυμίζει αυλή παλιού σπιτιού, με τους λευκούς τοίχους και την κληματαριά(ψεύτικη, δυστυχώς) να απλώνεται στην εξω σκεπή.

Το μαγαζί ειδικεύεται κυρίως στις ανατολίτικες γεύσεις, αλλα προσφέρει και τα κλασσικά σουβλάκια, για τους πιο ευαίσθητους!

Για αρχή πήραμε λαχματζούν(5,5€).
Μας το σέρβιραν σε ξύλινο δίσκο, κομμένο σε 8 κομμάτια, σαν πίτσα.
Η ζύμη λεπτή και σωστά ψημένη, ο κιμάς όμως, μας φάνηκε λίγο στεγνός, χωρίς όμως να υστερεί σε γεύση.

Στη συνέχεια πήραμε δυο κασερλί κεμπάπ, δηλ κεμπάπ γεμιστά με κασέρι.
Επίσης, μερίδα γιαουρτλού κεμπάπ απο κοτόπουλο και ένα σουβλάκι απο κομμένο σουτζούκι.

Όλα ήταν αρκετά γευστικά, χωρίς κάτι να μας εντυπωσιάσει.
Όλα τα πιάτα ήρθαν με καλαμποκίσιες πιτούλες, ενώ η σάλτσα στο γιαουρτλού ήταν απο φρέσκια τομάτα.

Για το τέλος δοκιμάσαμε το κιουνεφέ, όχι όμως τηγανητό, αλλα ψημμένο στο φούρνο..
Το βρήκαμε εξαιρετικό και συνιστώ να το δοκιμάσετε!
Με όλα αυτά, συν δυο αναψυκτικά, πληρώσαμε 25€..
Καθόλου άσχημα..
Στην πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Επίσκεψη βράδυ Παρασκευής 10-06-2016 παρέα τριών ενηλίκων και ενός παιδιού. Νέα άφιξη στην περιοχή των Μελισσίων και σε πολύ κομβικό σημείο.

Οι γεύσεις του όντως φανερώνουν μια πολύ οργανωμένη ομάδα με σιγουριά για την κατηγορία τους και με πολύ γευστικά πιάτα.

Δοκιμάσαμε μια μικρή ποικιλία δύο ατόμων με κεμπάπ σκέτο και με τυρί, κοτόπουλο και χοιρινό, η οποία ήταν πάρα πολύ γευστική. Τα κεμπάπ ζουμερά και γευστικά και τα υπόλοιπα καλοψημένα και πάρα πολύ μαλακά. Το παστουρμαλί τους γευστικό και καλοψημένο χωρίς καμία υποψία τηγανίλας, το ίδιο τραγανό και ωραίο ορεκτικό η ψητή φέτα με κρούστα τηγανιτή. Αντί ψωμιού προσφέρουν πιτούλες αλάδωτες κατά προτίμηση. Σαλάτα λάχανο καρότο πολύ δροσερή και για συνοδεία καλό επαγγελματικό κρασί ροζέ και λευκό.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα παρ όλο τον αρκετό κόσμο που είχε.

Ο χώρος φρέσκος με τάση στην παλαιά παραδοσιακή οικογενειακή ταβέρνα.

Δεν θα αφήσουν κανένα δύσκολο στομάχι παραπονεμένο...

Και ο λογαριασμός φυσιολογικότατος.