ΤΣΙΦΛΙΚ ΜΠΑΧΤΣΕ GOLD

Πολίτικη κουζίνα

Μεγάλου Αλεξάνδρου 24 (Πλατεία Μέμου), Κορυδαλλός 181-20 [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Πολίτικη κουζίνα - Κορυδαλλός, Αθήνα
2017

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο χτες το βράδυ, μια παρέα 6 ατόμων, μιας και μας είχε έρθει όρεξη για πολίτικο και από παλαιότερη επίσκεψη στο προηγούμενο μαγαζί είχαμε αποκομίσει τις καλύτερες εμπειρίες! Κλείσαμε λοιπόν τραπέζι, μιας και ήταν Σάββατο βράδυ και είχε ζωντανή μουσική, για να είμαστε σίγουροι ότι θα βρούμε να καθίσουμε και πήγαμε. Μας είχαν βάλει στον 1ο όροφο, σε ένα άνετο τραπέζι οφείλω να αναφέρω και αυτό είναι στα συν τους γιατί το μαγαζί μετά από λίγο γέμισε.

Ο χώρος ήταν ευχάριστος αλλά δεν είχε κάτι που να παραπέμπει σε πολίτικο, ήταν απλώς ένα καθαρό και περιποιημένο εστιατόριο. Στο τραπέζι ήταν στρωμένα 6 πιάτα και 6 σετ μπρούτζινα (νομίζω;) ποτήρια, τα οποία είχαν μια περίεργη μυρωδιά όταν τα γύριζες αλλά τελικά δεν επηρέαζε το ποτό ή το νερό που έβαζες μέσα. Είχε επίσης ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και δυστυχώς όταν ζητήσαμε κανάτα με νερό μας είπαν ότι δε φέρνουν, το οποίο και θεωρώ απαράδεκτο.

Τώρα στην παραγγελία: Πήραμε μία σαλάτα συκάτη, παστουρμαδοπιτάκια, μία φέτα με σουσάμι και μέλι, μία τυρόπιτα, μετά από προτροπή του σερβιτόρου, 3 μερίδες μπιφτέκι του τσαμούρ, ένα γκιουλ, ένα μαντί και ένα Σουλτάν ταουγού.
- η σαλάτα είχε μαρούλι, κάσιους, σύκο και ψητή παρμεζάνα (ελπίζω δεν ξέχασα κάτι) με βαλσάμικο. Ήταν ωραία, με φρέσκα υλικά και σε ικανοποιητική ποσότητα.
- τα παστουρμαδοπιτάκια: οκ, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.
- η φέτα με το μέλι και το σουσάμι: επίσης καλή.
- η τυρόπιτα ήταν φανταστική! Ένα μεγάλο στριφτάρι, από τα πιο "δυνατά" πιάτα του καταλόγου θεωρώ.
- τα μπιφτέκια του τσαμούρ: 2 μεγάλα μπιφτέκια με ντομάτα, κρεμμύδι, και πατάτες τηγανητές. Τα μπιφτέκια ήταν πολύ νόστιμα και ζουμερά και γενικά ήταν μια πολύ καλή μερίδα.
- το γκιουλ: εντελώς στεγνό μέσα και η σφολιάτα παραψημένη με αποτέλεσμα να έχει ξεραθεί. Απογοήτευση για ένα πιάτο που είχαμε ξαναφάει στο παρελθόν και ήταν από τα καλύτερα πιάτα τους.
- το μαντί: οκ, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.
- το σουλτάν ταουγού; κοτόπουλο μέσα σε μια σάλτσα με μπαχαρικά και κρέμα γάλακτος. Το κοτόπουλο ήταν πολύ τρυφερό και νόστιμο αλλά υπερβολικά πικάντικο, τουλάχιστον για τα γούστα μας, αν και γενικά όλοι τρώμε πικάντικα πιάτα.
Από ποτά πήραμε 2 μπουκάλια νερό, μία Heineken και 2 αναψυκτικά και ο λογαριασμός ήρθε στα 91,5 ευρώ (30,5 ευρώ δηλαδή ανά ζευγάρι).

Το μεγάλο πρόβλημα ήταν στο σέρβις. Αν και οι σερβιτόροι (τουλάχιστον αυτοί που έτυχε να εξυπηρετούν εμάς) ήταν ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί, υπήρχε τεράστιο πρόβλημα με τους χρόνους που έρχονταν τα πιάτα, για το οποίο δεν έφταιγαν οι σερβιτόροι. Οι σαλάτες και τα ορεκτικά ήρθαν περίπου μισή ώρα μετά την παραγγελία, κάνα εικοσάλεπτο μετά ήρθαν τα μπιφτέκια και τα άλλα τρία πιάτα ήρθαν σαράντα λεπτά μετά τα μπιφτέκια... Ως αποτέλεσμα, κανείς δεν ευχαριστήθηκε το φαγητό του γιατί όσοι είχαμε πάρει μπιφτέκια ψιλοδοκιμάσαμε στην αρχή αλλά περιμέναμε να έρθουν και τα υπόλοιπα για να φάμε όλοι μαζί, οπότε τα φάγαμε κρύα.
Άλλο ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα ήταν η κάπνα στο μαγαζί από τα τσιγάρα σε συνδυασμό με μη επαρκή εξαερισμό. Ακόμα και οι καπνιστές της παρέας ενοχλήθηκαν.
Παρόμοια προβλήματα / παράπονα ακούσαμε από αρκετά τραπέζια του ορόφου, οπότε δε νομίζω πως έτυχε μόνο σε εμάς ή ότι είναι θέμα παραξενιάς. Κάποιοι μάλιστα έφυγαν έχοντας φάει μόνο σαλάτα και ορεκτικά γιατί δε μπορούσαν να περιμένουν άλλο.
Η δικαιολογία για την όλη κατάσταση ήταν ότι είχε πολύ κόσμο, αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι καλύτερα προετοιμασμένοι για κάτι τέτοιο. Ήταν Σάββατο βράδυ άλλωστε, νομίζω πως ήταν αναμενόμενο.

Στο τέλος, για να μας αποζημιώσουν για την ταλαιπωρία μας κέρασαν λουκουμάδες με μέλι, που ήταν ωραίο σαν κίνηση, αλλά και πάλι δε νομίζω πως μας έφτιαξε τη χαλασμένη διάθεση.

Εν κατακλείδι, αν και πήγαμε μετά από καιρό με τις καλύτερες των εντυπώσεων, το φαγητό έχει χαλάσει σε σχέση με το παρελθόν, οι καθυστερήσεις είναι υπερβολικές και το γεγονός ότι πλέον δε φέρνουν κανάτα με νερό είναι απαράδεκτο, όπως προανέφερα. Λυπάμαι που το λέω αλλά δε νομίζω να ξαναπάμε και δυστυχώς δεν πιστεύω πως είμαστε οι μόνοι που έφυγαν αυτό το βράδυ με αυτή την άποψη...

Πολίτικη κουζίνα - Κορυδαλλός, Αθήνα

Επισκεφτηκαμε το εστιατοριο πριν 2 ημερες 3 άτομα και φυγαμε με πολύ ανάμικτες εντυπώσεις. Ο πουρές μελιτζάνας που συνόδευε κάποια πιάτα ήταν καταπληκτικος! Οι πατάτες τσιφλικ επίσης ιδιάιτερα νόστιμες όπως και μια πίτα με κιμά κ γιαούρτι. Γενικά οι μεριδες όμως δεν ειναι μεγάλες.

Το κλίμα και η εξυπηρέτηση διαφέρει πολυ απο πρόσωπο σε πρόσωπο. Μια μελαχροινή σερβιτόρα ειναι ευγενική και με επαγγελματική συμπεριφορά, σε αντίθεση με την ξανθία κυρία που παιρνει τις παραγγελίες (νομίζω οτι ειναι η υπευθυνη του καταστηματος) η οποία δυστυχώς είναι ιδιαίτερα αγενής και προσβλητική.
Ο λογαριασμός μας ήταν 50 ευρω και στο τέλος μας έφεραν 3 αποδείξεις εκ των οποίων η μία ήταν κομμένη ώρα που δεν ήμασταν στο μαγαζί. Τους τονίσαμε το λάθος και μας έφεραν τη σωστή.
Είχα πάει και πριν 2 χρόνια αλλα στο παλιο μαγαζί και γενικά ήταν πολύ καλύτερα όλα. Δυστυχώς νομιζω έχει "χαλάσει" και δεν θα το πρότεινα πλέον.