ΔΑΦΝΟΦΥΛΛΟ (ΓΛΥΦΑΔΑ)
Μεζεδοπωλεία

Γλυφάδα

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Στο Δαφνόφυλλο το περιβάλλον σε χαλαρώνει ευχάριστα με το λευκό να κυριαρχεί κάτω από ζεστούς φωτισμούς, που εναρμονίζονται αισθητικά με τον ανοιχτό φωτισμό θυμίζοντάς σου ότι βρίσκεσαι κοντά στη θάλασσα... Αυτή την αρμονία της συνολικής εικόνας του εστιατορίου, η οποία δείχνει πράγματα σε γενικές γραμμές, η κουζίνα, η οποία υποστηρίζει άψογα ένα μενού αρκετών γευστικών προτάσεων.

Δευτέρα έως Πέμπτη από (12:00 μμ. έως 02:00 πμ.) Παρασκευή έως Κυριακή από (12:00 μμ έως 03:00 πμ.)

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

28 Απρ 2018

Ας ξεκινήσουμε με δύο τελικά συμπεράσματα: 1) Δεν σας συνιστώ ντε και καλά επίσκεψη στο ΔΑΦΝΟΦΥΛΛΟ, κι αυτό όχι λόγω κακών επιδόσεων της κουζίνας, αλλά για διάφορους άλλους λόγους, που θα αναφέρω στη συνέχεια. 2) Να είστε επιφυλακτικοί απέναντι σε μεγάλες εκπτώσεις και παραπλήσιες προσφορές. Είναι η πρώτη φορά που έπεσα σε τέτοια παγίδα, αφού ουδέποτε έχω αγοράσει εκπτωτικά κουπόνια. Το δόκανο είχε στηθεί στην κράτηση μέσω e-table: 40% έκπτωση Κυριακή μεσημέρι στις 2, την ώρα της καθιερωμένης βδομαδιάτικης ψαροφαγίας μού φάνηκε παράξενο, όμως για να δούμε, σκέφθηκα, τι έχουμε να χάσουμε.
Σίγουρα δεν θα χάσετε ώρα βολοδέρνοντας να βρείτε θέση για παρκάρισμα. Μολονότι η περιοχή βρίθει χώρων εστίασης, με λίγη υπομονή και καλή διάθεση για ένα πεντάλεπτο περπάτημα κάπου θα βρείτε να παρκάρετε το αυτοκινητάκι σας (4 στα 10).
Ο κύριος επί της υποδοχής (με τρύπιο τζιν στα γόνατα και αθλητικά παπούτσια) μας άφησε να διαλέξουμε (δύο άτομα) ανάμεσα σε δύο τραπέζια. Όταν αντιληφθήκαμε ότι ο χώρος ήταν γεμάτος καπνιστές και ζητήσαμε να μετακινηθούμε σε μη επιβαρυμένο περιβάλλον, η απάντηση ήταν ότι στον έξω χώρο κάθονται οι καπνιστές. Έλα όμως που ο μέσα χώρος ήταν μεν στρωμένος κανονικά αλλά δεν λειτουργούσε (ο εστί μεθερμηνευόμενον εξοικονόμηση δύο τουλάχιστον σερβιτόρων), ενώ ο έξω χώρος ήταν κλεισμένος γύρω γύρω με τζαμαρία και παράθυρα που δεν άνοιγαν (οπότε δεν χρειάζεται να είναι αναμμένα όλα τα μανιτάρια που είναι διάσπαρτα στο χώρο). Κρίμα, γιατί το ΔΑΦΝΟΦΥΛΛΟ έχει γενικά συμπαθητική εμφάνιση, ειδικά απ’ έξω. Όσκαρ καθαριότητας δεν παίρνει, αλλά στέκει αξιοπρεπώς. Να επισημάνω όμως ότι περιμένοντας να πληρώσω χάζεψα τη βιτρίνα με τα ψάρια: ένα δισκάκι με καμιά 15ριά κουτσομουρίτσες (πιο υποκοριστικό πεθαίνεις) και ένα δίσκο με τρία μεριδιάρικα ψάρια, όλα σε κοινή θέα εκτός ψυγείου και χωρίς ίχνος πάγου!
Πριν συνεχίσω οφείλω να πω δυο λόγια για το κάπνισμα σε τέτοιους χώρους. Μου έκανε φοβερή εντύπωση που σε μια αίθουσα γεμάτη οικογένειες με παιδιά μόνο το 10% (και πολύ λέω) των καπνιζόντων έκαναν την ανάγκη φιλοτιμία και έβγαιναν έξω να καπνίσουν. Σε τραπέζι με τρία μικρά παιδιά μέτρησα τέσσερις καπνιστές! Και το παράξενο είναι ότι ουδείς (ημών δυστυχώς συμπεριλαμβανομένων) διαμαρτυρήθηκε. Με τέτοια μυαλά άντε να κάνεις χωριό. Η ατμόσφαιρα δυστυχώς δεν μπορεί να πάρει πάνω από δύο ντομάτες.
Το σέρβις ανοργάνωτο. Πρόσωπα τριγύριζαν αρκετά στο χώρο, δεν μπορούσες όμως να καταλάβεις ποιος είναι ποιος και τι καθήκοντα έχει. Στην αρχή μαζί με τον κατάλογο ήρθε, χωρίς να ερωτηθούμε, παρέα με το εμφιαλωμένο νερό, πανεράκι με ψωμί συν κάποιο συμπαθητικό ντιπ, σερβιτόρος όμως για την παραγγελία ενεφανίσθη μετά παρέλευση του ακαδημαϊκού τέταρτου της ώρας. Η ίδια ιστορία επανελήφθη, όταν θελήσαμε να πληρώσουμε. Να επισημάνω εδώ ότι δεν υπήρξε το σύνηθες μικρό κέρασμα που αποτελεί τρόπον τινά παράδοση σε χώρους ψαροφαγίας. Ο λογαριασμός έφθασε μετά από 20λεπτο, για την πληρωμή στο ναζιάρικο POS στο ταμείο του καταστήματος (Ασύρματο; Αυτό με τον Τοτό το ξέρετε;) χρειάστηκα άλλα 5 λεπτάκια.
Η κουζίνα είπα ότι δεν μας απογοήτευσε. Μετά τις πρώτες εντυπώσεις μπορώ μάλιστα να πω ότι περιμέναμε τα χειρότερα, όμως διαψευστήκαμε πανηγυρικά. Το καλύτερο πιάτο ήταν ο μπακαλιάρος με σκορδαλιά. Αφράτος, κομμένος σε στενόμακρα κομμάτια, αλευρωμένος όσο χρειαζόταν και τηγανισμένος σε καλούτσικο ηλιέλαιο, ταίριαξε απόλυτα με την καλοδουλεμένη και όχι super light, όπως δυστυχώς συνηθίζεται πια, αλοιφή σκόρδου, ένα πραγματικά καλό πιάτο. Το ίδιο νόστιμο και το κριθαρότο με γαρίδες (έξι κεφάλια και τέσσερα σώματα, κομμάτια να γίνει) που ήταν ολόσωστα χυλωμένο και με κριτσανιστή κρούστα. Η σαλάτα με σπανάκι, μανιτάρια και γκοργκοντσόλα με dressing balsamico αποδείχτηκε καλή επιλογή, αντίθετα το ξυδάτο χταπόδι, κομμένο σε λεπτές φλούδες, δεν είχε καμία απολύτως γεύση και ήταν μια πραγματικά μινιόν μερίδα.
Ήπιαμε ένα τσίπουρο Μπαμπατζίμ χωρίς γλυκάνισο και κληθήκαμε να πληρώσουμε, μετά την έκπτωση του 40%, κάτι παραπάνω από 30 ευρώ. Κάνοντας την αναγωγή καταλήγω στο ότι το ΔΑΦΝΟΦΥΛΛΟ δεν είναι ακριβώς αυτό που θα χαρακτήριζα φθηνό μαγαζάκι, συνυπολογίζοντας δε όλους τους αρνητικούς παράγοντες που προανέφερα, σας προτρέπω να ξαναδιαβάσετε την πρώτη παράγραφο αυτής της κριτικής.

27 Ιούλ 2018

Το Δαφνόφυλλο το είχαμε επισκεφτεί έναν χρόνο πριν και μας έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.

Γνώριμος χώρος και ίδιο το μενού.

Αυτή την φορά καθήσαμε στον άνετο και δροσερό κήπο τους.

Αμέσως μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό και ψωμί.

Πολύ γρήγορα ήρθε ο και ο δίσκος με τα κρύα ορεκτικά και εμείς διαλέξαμε τις γαρίδες μαρινάτες (8,5 ευρώ), το χταπόδι ξυδάτο (8,5 ευρώ) και την πατατοσαλάτα (3,5 ευρώ).
Για τις γαρίδες ισχύουν ότι είχα γράψει στην προηγούμενη κριτική: καθαρισμένες, καλά βρασμένες, με σάλτσα πιπεριάς και με το υπερβολικό ξύδι κατά τη γνώμη μου.

Το χταπόδι ξεχώριζε και ήταν πολύ καλή επιλογή.

Σωστά βρασμένο και με ισορροπημένη γεύση του ξιδιού.

Η πατατοσαλάτα ήταν σαν σπιτική και άνετα θα παίρναμε και δεύτερη μερίδα.

Αυτό που δεν μας άρεσε ήταν χωριάτικη (8 ευρώ ), γιατί η πρώτη ύλη της, δηλ η τομάτα, ήταν τελείως άνοστη και υπερβολικά σκληρή.

Είναι από τις λίγες φορές που δεν καταφέραμε να φάμε μία τέτοια σαλάτα.

Πήραμε και την μικρή ποικιλία θαλασσινών (21 ευρώ ), στην οποία είχαν γαύρο τηγανιτό, γαρίδα τηγανιτή, δύο κομμάτια μπακαλιάρο τηγανιτό, 4-5 ροδέλες κατεψυγμένο καλαμάρι τηγανητό, το οποίο δεν μας άρεσε καθόλου, μαζί με ένα πιατάκι σκορδαλιά, που εμένα μου φάνηκε σαν τυροκαυτερή με σκόρδο.

Πήραμε και τις σαρδέλες φιλέτο σχάρας(6, 5 ευρώ), που ήταν σωστά ψημένες και ήρθαν με συνοδεία ψιλοκομμένης τομάτας.

Στο τέλος μας κέρασαν 2 μικρά κομμάτια πορτοκαλόπιτα.
Με όλα αυτά συν με ένα καραφάκι ούζο (9,5 ευρώ) και την έκπτωση 40% δώσαμε γύρω στα 42 ευρώ.
Αν δεν υπήρχε η έκπτωση θα έλεγα ότι δώσαμε πάρα πολλά για αυτά που φάγαμε.
Την επόμενη φορά ίσως δοκιμάσουμε τα κρεατικά τους.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη lagas.

20 Απρ 2018

Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο εστιατόριο και έτσι αποφάσισα να το επισκεφτώ τέλος Μαρτίου. Αυτά που είχα ακούσει όχι απλώς δικαίωσαν αυτά που μου είπαν αλλά το Δαφνόφυλλο ήταν σε όλα υπέρ του δέοντος άψογο.

Πραγματικά ότι κι αν δοκιμάσαμε ήταν γευστικότατο και φαίνονταν όλα φρέσκα (εκτός του ψωμιού) αλλά μου έχει τύχει σε πάμπολα εστιατόρια οπότε το αντιπαρέρχομαι. Ξεκινώντας από το ορεκτικό (ζεστό) επιλέξαμε μελιτζάνες γεμιστές, τις οποίες επιλέξαμε μέσα από έναν τεράστιο δίσκο που μας έφερε ο σερβιτόρος, ο οποίος είχε αρκετά από τα ορεκτικά του καταλόγου, θεωρώ ότι τη συγκεκριμένη υπηρεσία εκτός του ότι δεν τη συναντάς συχνά, είναι στα πολύ συν για εμένα για να ξεκινήσει καλά το δείπνο σου και να πάρεις τις πρώτες θετικές εντυπώσεις από ένα μαγαζί.

Το συγκεκριμένο πιάτο το εξαφανίσαμε με τυπικές διαδικασίες μέχρι να μας φέρουν τα κυρίως αν και δεν άργησαν πολύ, ήρθαν σε εύλογο χρονικό διάστημα. Επίσης για ορεκτικό πήραμε γαρίδες σαγανάκι με φέτα (δεν υπάρχουν λόγια), πατάτες τηγανητές και τη σαλάτα Δαφνόφυλλο. Θέλω να μείνω λίγο στη σαλάτα γιατί πολλά εστιατόρια φτιάχνουν σαλάτα με την ονομασία τους αλλά η συγκεκριμένη ήταν από ις πιο καλές που έχω δοκιμάσει γιατί είχε άψογες αναλογίες σε ότι περιείχε, ακόμη και στο dressing, πραγματικά αν πάτε επιλέξτε τη. Οι επιλογές μας στα κυρίως τώρα ήταν κριθαρώτο vegetarian με πιπεριές και μανιτάρια (απλά τέλειο και μεγάλη μερίδα), καλαμαράκια τηγανητά (κανονική ποσότητα και πολύ μαλακά).

Για να δέσουν όλα αυτά πήραμε και κρασί ροζέ χύμα, το οποίο αν και μου άρεσε πολύ και ήθελα κι άλλο ήπια λίγο επειδή θα οδηγούσα μετά, οπότε το υπόλοιπο το κανόνισε η κοπέλα μου κανονικότατα.

Πάμε τώρα στην εξυπηρέτηση, δε μπορώ να είμαι απόλυτα αντικειμενικός γιατί την ημέρα που πήγαμε δεν είχε πολύ κόσμο οπότε δε μπορώ να συγκρίνω και να αξιολογήσω σωστά. Γενικά ο χρόνος απόκρισης ήταν πολύ καλός, το προσωπικό ευγενέστατο και ως πολύ καλή εντύπωση μου άφησε αυτό που ανέφερα πιο πάνω με την επιλογή των ορεκτικών.

Ο χώρος είναι αρκετά ευρύχωρος και πιστεύω ότι και γεμάτο να είναι δε θα δημιουργείται θέμα όσον αφορά στρίμωγμα κλπ. Επίσης κυριαρχεί το λευκό χρώμα σχεδόν παντού και η διακόσμηση και το βάψιμο παραπέμπουν σε Ελληνικό νησί. Πιστεύω ότι τους καλοκαιρινούς μήνες θα δείχνει ακόμη περισσότερο.

Όταν επιλέγεις ένα εστιατόριο που ο κατάλογός του έχει κυρίως ψάρια και θαλασσινά αν και έχει και κάποια κρεατικά, βρίσκεται στη Γλυφάδα σε κεντρικό σημείο, είναι τεράστιο και σε όσους δοκιμάσουν θα διαπιστώσουν ότι είναι πολύ ποιοτικό, θεωρώ ότι οι τιμές του είναι αντικειμενικές και με το παραπάνω.

Δεν το θεωρώ ακριβό γι'αυτά που προσφέρει και η ποσότητα-ποιότητα σε σχέση με τις τιμές που έχει πιστεύω ότι είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Θέλω να σημειώσω ότι η κράτηση έγινε μέσω e-table και είχε την ημέρα που πήγα έκπτωση 40% και πραγματικά μου φάνηκε ότι σε σχέση με αυτά που φάγαμε πληρώσαμε πολύ λίγα, αλλά και χωρίς την έκπτωση πιστεύω πραγματικά ότι αξίζει. Απορώ με ορισμένους που γράφουν ότι θα μπορούσε να έχει και χαμηλότερες τιμές, πόσο πιο χαμηλές ρε παιδιά; Ήθελα να ήξερα αν έχουν βγεί κάποιοι και σε άλλα μαγαζιά ή απλά το γράφουν για να μειώσουν κάποιο μαγαζί. Δε σημαίνει ότι επειδή έχουμε κρίση πρέπει όλα να είναι πάμφθηνα, όταν τρως ποιοτικά πρέπει αυτό να φαίνεται και στην τιμή.

Α και τέλος κάτι πολύ σημαντικό για εμένα, μεζεδοπωλείο μεν πεντακάθαρες οι τουαλέτες δε, έχω μεγάλο κόλλημα με το συγκεκριμένο θέμα και πολλά μεζεδοπωλεία έχουν απαράδεκτες τουαλέτες. Είναι ένα από τα θέματα που δείχνει και την καθαριότητα του μαγαζιού και το σεβασμό προς τον πελάτη. Συγχαρητήρια σε όλους γι'αυτό.

Σε γενικές γραμμές έμεινα πολύ ικανοποιημένος και γι'αυτό έβαλα άριστα σε όλα, δε μου αρέσει να είμαι πολύ αυστηρός σε εστιατόρια που πραγματικά το αξίζουν κι σίγουρα δεν είναι πολλά αυτά πλέον.

21 Νοε 2017

παρα τις καλες κριτικες που εχω διαβασει στο ask η δικη μου εμπειρια με το συγκεκριμενο μαγαζι δεν ηταν και η καλυτερη.
επιλεξαμε μια Κυριακη μεσημερι για φαγητο, που θεωρητικα δεν εφταιγε η μερα καθοτι το μαγαζι ειχε μεν κοσμο αλλα δεν ασφυκτιουσε κιολας.
αρχικα στο τραπεζι που καθισαμε ηταν βρομικο, δεν ειχε καν σκουπιστει απο τους προηγουμενους και απλως ειχε απλωθει επανω το καινουργιο ατομικο χαρτι που ειχε τρυπησει απο τα ψιχουλα απο κατω.
συνεπως αρχισαμε οσο πιο αρνητικα γινεται. τους φωναξαμε να καθαρισουν εστω τα πανω πανω και παροτι μας ζητησαν συγγνωμη η ζημια ειχε γινει.
τα ορεκτικα που παραγγειλαμε δυστυχως κανενα δεν ηταν ιδιαιτερα ωραιο και κινηθηκε στην μετριοτητα, δλδ ποιοτητας γαμου. προφανως και για καταστημα Γλυφαδας περιμενα πολυ περισσοτερα.

μας εφεραν στο τραπεζι εμφιαλωμενο νερο και χωμι με ελιτσες και
αρχικα παραγγειλαμε χαλουμι ψητο που δεν υπηρχε και το αντικαταστησαμε με ψητη τηγανητη (4,8€). αυστηρα μετρια σε σημειο που και εγω που δε μαγειρευω θα μπορουσα να φτιαξω την αναλογη στο σπιτι και τοματοκεφτεδες (4,9€) που καταλαβα γιατι μονο αν εισαι Σαντορινη πρεπει να κανεις τετοιες τολμηρες παραγγελιες. Διαφορετικα το αισθημα απογοητευσης ειναι διαχυτο.

τα 2 αστερακια που εβαγα στη γευση ηταν για να ειμαι δικαιη για το ενα κυριως που ηταν εκπληκτικο και ηταν το ρυζωτο με γαριδες (13,80€). βεβαια παραγγειλαμε αρχικα ρυζωτο με καραβιδες οπου και αυτο δεν υπηρχε (γενικα εχω την αισθηση οτι υπαρχει ο μισος καταλογος απο τα αναγραφομενα). αυτο το κυριως πραγματι αποζημειωσε για τα δυο πολυ μετρια αρχικα πιατα.

το δευτερο κυριως ηταν μπιφτεκια στη σχαρα με βραστα λαχανικα (8€). τα μπιφτεκια ηρθαν τα λαχανικα δεν ηρθαν μαζι αλλα χωριστα πολυ αργοτερα. οκ ενα πιατο σαν αυτα που μπορεις να βρεις οπουδηποτε.
επισης το συγκεκριμενο μαγαζι διαφημιζει οτι καθε κυριακη εχει αντικριστο αρνι (γιαυτο επελεξα και αυτη τη μερα αλλωστε να παω). δυστυχως ουτε αυτο το ειχε.

κακιστη εμπειρια. την επομενη φορα που θα κανω 45λ διαδρομης για φαγητο και βολτα μεχρι τα Νοτια θα ειμαι πιο προσεκτικη

21 Φεβ 2018

Τα φαγητά και ο χώρος πολύ μέτρια για τις τιμές που έχει!!!

Όταν πληρώνεις ένα σωρό χρήματα για να φας, περιμένεις ότι θα φας κάτι καλό, κάτι απογειωμένο! Όχι π. χ. μικρή! ποικιλία ψαρικών 17€ με κατεψυγμένα καλαμαράκια, ένα σωρό γαύρο τηγανητό, δύο! κομματάκια μπακαλιάρο και ένα ίχνος απο χταπόδι!!!

Φανερά φαινόταν από το τι σερβίρει το συγκεκριμένο κατάστημα ότι το πολύ μέτριο φαγητό δεν είναι υπαιτιότητα του Σεφ, αλλά του μίζερου καταστηματάρχη!

Στο τέλος (παρότι ο κατάλογος ήταν γεμάτος από αυτά) ζητήσαμε γλυκό και δεν είχε... Σάββατο βράδυ στης 10:00....

Το προσωπικό εξυπηρετικότατο και ευγενικό!

Εν κατακλείδι.... Δεν ξαναπερνώ ούτε απ' έξω!

22 Νοε 2017

"Ένα εστιατόριο λίγο πάνω απο το μέσο όρο, με προσφορά έκπτωσης που μάλλον ευνοεί το ίδιο αντί για τον πελάτη. "
(Σπεύδω εσκεμμένα να τιτλοδοτήσω την κριτική πρίν να την αναπτύξω).

Επισκεφθήκαμε για πρώτη φορά το Δαφνόφυλλο εχθές Κυριακή 12.11.2017 και ώρα βραδινή, μια παρέα 6 ατόμων, κάνοντας χρήση 3 εκπτωτικών κουπονιών των 2 ατόμων έκαστο, με έκπτωση σε υπερπλήρες μενού κατά 65% της τιμής καταλόγου, σύμφωνα με την προσφορά που έχει σε ισχύ το κατάστημα σε ιστοσελίδα προσφορών.

Φθάνοντας στο μαγαζί, κάνει θετική εντύπωση η διαμόρφωση του εξωτερικού χώρου, ο οποίος είναι στεγασμένος για να φιλοξενεί πελάτες τους χειμερινούς μήνες του χρόνου. Διακριτικός φωτισμός, χαμηλή μουσική, πολύ ευρύχωρη διάταξη των τραπεζιών, όμορφα ανοιχτά χρώματα στην διακόσμηση, ψιλοτάβανος χώρος. Ο εσωτερικός χώρος, όχι κάτι το ιδιαίτερο, και χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση. Εξίσου ευρύχωρος όμως, φωτεινός και καθαρός. Δεν ήταν ιδιαίτερα κρύα η βραδιά, οπότε μείναμε χωρίς το θερμαντικό σώμα αναμένο, που όπως μας είπε ο σερβιτόρος ήταν χαλασμένο και θα έπρεπε να αλλάξουμε τραπέζι σε περίπτωση που θέλαμε θέρμανση.

Η εξυπηρέτηση του μαγαζιού φιλική και άμεση, γεγονός που δεν αποτελεί απαραίτητα αντικειμενική κρίση, δεδομένου ότι εκείνη την ώρα, και μέχρις ότου να αποχωρήσουμε (! ), υπήρχαν μόλις άλλες δύο παρέες στον χώρο. Με το που καθίσαμε, μετά απο λίγα λεπτά ο σερβιτόρος έφερε δίσκο με τα κρύα ορεκτικά για να επιλεξουμε. Έπειτα απο λίγο ήρθαν οι σαλάτες, τα ζεστά ορεκτικά, και αφού τελειώσαμε και μάζεψε αρκετά άδεια πιάτα, ήλθαν και τα κυρίως. Η ροή της εξυπηρέτησης ήταν ομαλή.

Βάσει της προσφοράς που είχε το μαγαζί, και τις επιλογές από τον κατάλογο που συμπεριλαμβάνονταν ξεκάθαρα στην προσφορά αυτή (ανά 1 κουπόνι: 2 κρύα ορεκτικά, 2 ζεστά, 1 σαλάτα, 2 κυρίως, 2 επιδόρπια), τα πιάτα που δοκιμάσαμε, ήταν τα εξής:

Κρύα ορεκτικά, 6 μερίδες βάσει προσφοράς:
Γαύρος μαρινάτος, χταποδάκι ξιδάτο, φάβα, τυροκαυτερή, 2 μερίδες τζατζίκι. Όλα τα παραπάνω ήταν ικανοποιητικά και σε ποσότητα και σε γεύση. Ζητήθηκε όμως δεύτερη μερίδα χταποδάκι αντί δεύτερης μερίδας τζατζικιού και ο σερβιτόρος είπε ότι είχε τελειώσει (σχόλιο βλέπε στο τέλος).

Ζεστά ορεκτικά, 6 μερίδες βάσει προσφοράς:
2 μερίδες φέτα τηγανητή, 2 μερίδες σαρδέλα σχάρας, μύδια κρασάτα, τηγανητές πατάτες. Νόστιμη φέτα με τραγανή κρούστα και μέλι, μεγάλη μερίδα απο νόστιμη φιλεταρισμένη σαρδέλα, ικανοποιητικά τα μύδια. Ζητήθηκαν όμως βάσει προσφοράς, γαύρος τηγανητός και μύδια αχνιστά, ο σερβιτόρος πάλι είπε ότι είχαν τελειώσει (σχόλιο βλέπε στο τέλος).

Σαλάτα, 3 μερίδες βάσει προσφοράς:
2 μερίδες ρόκα παρμεζάνα, 1 μερίδα βραστά λαχανικά.
Η σαλάτα ρόκα παρμεζάνα κανονική σε ποσότητα, αλλά χωρίς καθόλου dressing. Τα βραστά λαχανικά σωστά βρασμένα, νόστιμα και αρκετά σε ποσότητα (χόρτα, μπρόκολο, πατάτα, καρότο, κοκολύθι).

Κυρίως Πιάτα, 6 μερίδες βάσει προσφοράς:
1 τσιπούρα 600gr (για 2 άτομα), 2 λαυράκια 300gr (για 2 άτομα), Λιγκουίνι με θαλασσινά (για 2 άτομα). Τα ψάρια φρέσκα, όχι στην σχάρα, οπότε η γεύση ήταν ικανοποιητική πλήν όμως αναμενόμενη. Η μακαρονάδα ήταν πεντανόστιμη, πολύ μεγάλη μερίδα, με 6-7 γαρίδες μεγάλου μεγέθους, σωστά καθαρισμένες και μαγειρεμένες, και σάλτσα δεμένη. Τα μακαρόνια πιθανώς να ήταν βρασμένα στον ζωμό θαλασσινών διότι ήταν γευστικότατα.

Επιδόρπια:
Ραβανί για όλους. Αρωματικό και ελαφρύ. Στην προσφορά όμως υπήρχε η επιλογή για καρυδόπιτα την οποία εκ των υστέρων αναφέρθηκε στην παρέα ότι κάποιοι ήθελαν να δοκιμάσουν, αλλά δεν ερωτηθήκαμε ποτέ για να επιλέξουμε ανάμεσα στα δύο επιδόρπια, αφού ο σερβιτόρος έφερε απο μόνος του το ραβανί για όλους.

Το χύμα κρασί τους, άρεσε σε όλη την παρέα. Πήραμε 1 κιλό, και αναψυκτικά.

Γενικώς, το μαγαζί προσφέρει μια πρόταση που κινείται επάνω απο το μέσο όρο της αγοράς. Η εκπτωτική προσφορά όμως που μας έφερε μέχρι το κατώφλι του, είναι μάλλον υπερτιμημένη. Ο χώρος σαφώς είναι καλαίσθητος και προσπαθεί να δώσει μια αίσθηση μινιμαλιστικής πολυτέλειας, αν μπορεί να λεχθεί ο όρος, που συνάδει και με την εμπορικότητα και τον αέρα της Γλυφάδας. Οι γεύσεις όμως δεν διαφοροποιούνται πολύ απο το μέσο όρο. Οι αλοιφές ικανοποιητικές, τα ψάρια φρέσκα, οι σαλάτες ελλειπής, τα θαλλασινά αν και όχι φρέσκα, αρκετά σε ποσότητα - αναμενόμενα σε γεύση, η μακαρονάδα το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, χωρίς να θεωρείται υπέρβαση του μαγαζιού, αφού απο πλευράς κόστους, δεν είναι δα και κάτι ιδιαίτερα ακριβό για τον επιχειρηματία.

Αρνητικότατη εντύπωση δημιούργησε το γεγονός ότι ενώ Κυριακή βράδυ θεωρείται ημέρα και ώρα που ένα μαγαζί θα πρέπει να έχει διαθέσιμα τα περισσότερα πιάτα του καταλόγου του, λάβαμε αρνητική απάντηση όταν ζητήσαμε:
1. Φρέσκο φαγκρί που ήταν η δεύτερη απο τις μόλις δύο επιλογές της προσφοράς σε μεγάλου μεγέθους φρέσκο ψάρι για κυρίως πιάτο. Μας είπαν ότι τελείωσε. Η άλλη επιλογή ήταν η τσιπούρα, την οποία και δοκιμάσαμε.
2. Δεύτερη συμπληρωματική μερίδα απο χταποδάκι ξιδάτο (προφανώς το ακριβότερο ανάμεσα στα κρύα ορεκτικά και γι'αυτό μας προβλημάτισε η πιθανή σκοπιμότητα όταν μας είπαν ότι δεν υπήρχε δεύτερη μερίδα! )
3. Γαύρο τηγανιτό (ορεκτικό μεν, αλλά ψάρι δε, που και αυτό όταν ζητήθηκε μας είπαν ότι είχε τελειώσει! )
4. Μύδια αχνιστά (που σε αντίθεση με τα κρασάτα που μας σέρβιραν, η συνταγή απαιτεί να είναι φρέσκα και άρα ακριβότερα, που και αυτά όταν ζητήθηκαν μας είπαν ότι είχαν τελειώσει! ).

Εκτός προσφοράς, σίγουρα δεν βρίσκω κάποιο ιδιαίτερο λόγο να ξαναεπισκεφτώ το μαγαζί στο μέλλον, αφού οι τιμές για αυτό που προσφέρει είναι υψηλές. Εντός προσφοράς τώρα, είναι πιθανότερο να το ξαναεπισκεφθώ λόγω και του χώρου, αλλά και της ποικιλίας σε πιάτα, υπό μια προϋπόθεση όμως:

Τηλεφωνική επικοινωνία με το μαγαζί, πρωτού γίνει η αγορά των κουπονιών, την ίδια ημέρα της επίσκεψης και μαζί της αγοράς τους, για να ρωτήσω εάν διαθέτει όλες τις επιλογές που περιλαμβάνει η προσφορά, τόσο σε ορεκτικά και μεζέδες, όσο και σε κυρίως. Γιατί σε ένα μεζεδοπωλείο με αυτή την υποδομή και σε αυτό το κεντρικό σημείο της συγκεκριμένης περιοχής, δεν περιμένεις εύκολα να "¨ξεμένει" από γαύρο, φαγκρί και μύδια φρέσκα... Φάβα, τζατζίκι και μακαρόνια, μπορεί κανείς να βρεί σε πολλά μεζεδοπωλεία, και σε πιό προσιτές τιμές.

Υ. Γ.: Η τιμή ανά άτομο, βάσει της τιμής του υπερπλήρους μενού 2 ατόμων και σύμφωνα με την διεύθυνση του μαγαζιού που έκανε την προσφορά, βγαίνει προ εκπτώσεως στα 42 ευρώ. Για ένα απλώς πλήρες μενού, χωρίς να έχω ξαναεπισκευθεί το μαγαζί στο παρελθόν, λογικά η τιμή θα κυμαίνεται σε μια κλίμακα πιο κάτω, βάσει της βαθμονόμησης απο το ask4food. Δηλαδή απο 37-49 ευρώ του υπερπλήρους γεύματος ανά άτομο, στα 26-37 ευρώ για ένα πλήρες γεύμα (ψάρι πάντα συμπεριλαμβανόμενο).

05 Μάρ 2018

Το εστιατόριο βρίσκεται στη Γλυφάδα επί της οδού Κονδύλη,. Η περιοχή αυτή είναι λίγο πιό ήσυχη σε σχέση με το κέντρο της Γλυφάδας, οπότε είναι προτιμητέα για όσους δεν θέλουν την πάρα πολύ βαβούρα.

Κατά την άφιξη μας 2 ατομα), μας υποδέχθηκαν εγκάρδια και μας οδήγησαν στο τραπέζι που μας είχε κρατηθεί, το οποίο προθυμότατα βέβαια μας το άλλαξαν οταν εντοπίσαμε κάποιο καλύτερο το οποίο ήταν στην πρώτη "γραμμή", δίπλα στην περιμετρική χαμηλή μάντρα του εστιατορίου με άμεση οπτική επαφή με το δρόμο.
Το μεγάλο ατού του εστιατορίου είναι η πολύ μεγάλη αυλή του, που το κάνει εξαιρετική επιλογή για τους καλοκαιρινούς μήνες.

Το εσωτερικό του, είναι μάλλον δυσανάλογα μικρό εαν συγκριθεί με τον έξω χώρο που είναι πολύ φιλόξενος και ζεστός, αφήνει δε το μάτι να ταξιδέψει σε ορίζοντα, μια και δεν το περιορίζουν ούτε τζάμια ούτε άλλα εμπόδια, με λίγα λόγια αισθάνεσαι οτι πραγματικά βρίσκεσαι σε μια μεγάλη αυλή, καλαίσθητη με ωραία τραπέζια και διάκοσμο. Μου θύμισε αρκετά την αυλή του Προέδρου, λίγο πιό κάτω στην ίδια περιοχή.
Κατά την ωρα που πήγαμε υπήρχαν άλλες τρεις με τέσσερις παρέες.
Οι σερβιτόροι πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί, προθυμοποιήθηκαν να ικανοποιήσουν κάθε επιθυμία μας.

Με το που κάτσαμε ήρθαν και μοιράστηκαν στον καθένα προσωπικά οι καλαίσθητοι κατάλογοι και αμέσως μετά το γνωστό.... εμφιαλωμένο, χωρίς να προλάβουμε να αντιδράσουμε στην έλευσή του. Ταυτόχρονα ήρθε ένα μικρό μπουκαλάκι τσίπουρου ως καλωσόρισμα.

Το μενού όσο πρέπει αναλυτικό (ίσως και υπέρ του δέοντως), με πολλά ζεστά και κρύα ορεκτικά κατά βάση με βάση τους ψαρομεζέδες, 6-7 είδη σαλάτας, πολλά ψαροειδή.