Στο Δαφνόφυλλο το περιβάλλον σε χαλαρώνει ευχάριστα με το λευκό να κυριαρχεί κάτω από ζεστούς φωτισμούς, που εναρμονίζονται αισθητικά με τον ανοιχτό φωτισμό θυμίζοντάς σου ότι βρίσκεσαι κοντά στη θάλασσα...
Αυτή την αρμονία της συνολικής εικόνας του εστιατορίου, η οποία δείχνει πράγματα σε γενικές γραμμές, η κουζίνα, η οποία υποστηρίζει άψογα ένα μενού αρκετών γευστικών προτάσεων.

Δευτέρα έως Πέμπτη από (12:00 μμ. έως 02:00 πμ.) Παρασκευή έως Κυριακή από (12:00 μμ έως 03:00 πμ.)

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

21 Νοε 2017

παρα τις καλες κριτικες που εχω διαβασει στο ask η δικη μου εμπειρια με το συγκεκριμενο μαγαζι δεν ηταν και η καλυτερη.
επιλεξαμε μια Κυριακη μεσημερι για φαγητο, που θεωρητικα δεν εφταιγε η μερα καθοτι το μαγαζι ειχε μεν κοσμο αλλα δεν ασφυκτιουσε κιολας.
αρχικα στο τραπεζι που καθισαμε ηταν βρομικο, δεν ειχε καν σκουπιστει απο τους προηγουμενους και απλως ειχε απλωθει επανω το καινουργιο ατομικο χαρτι που ειχε τρυπησει απο τα ψιχουλα απο κατω.
συνεπως αρχισαμε οσο πιο αρνητικα γινεται. τους φωναξαμε να καθαρισουν εστω τα πανω πανω και παροτι μας ζητησαν συγγνωμη η ζημια ειχε γινει.
τα ορεκτικα που παραγγειλαμε δυστυχως κανενα δεν ηταν ιδιαιτερα ωραιο και κινηθηκε στην μετριοτητα, δλδ ποιοτητας γαμου. προφανως και για καταστημα Γλυφαδας περιμενα πολυ περισσοτερα.

μας εφεραν στο τραπεζι εμφιαλωμενο νερο και χωμι με ελιτσες και
αρχικα παραγγειλαμε χαλουμι ψητο που δεν υπηρχε και το αντικαταστησαμε με ψητη τηγανητη (4,8€). αυστηρα μετρια σε σημειο που και εγω που δε μαγειρευω θα μπορουσα να φτιαξω την αναλογη στο σπιτι και τοματοκεφτεδες (4,9€) που καταλαβα γιατι μονο αν εισαι Σαντορινη πρεπει να κανεις τετοιες τολμηρες παραγγελιες. Διαφορετικα το αισθημα απογοητευσης ειναι διαχυτο.

τα 2 αστερακια που εβαγα στη γευση ηταν για να ειμαι δικαιη για το ενα κυριως που ηταν εκπληκτικο και ηταν το ρυζωτο με γαριδες (13,80€). βεβαια παραγγειλαμε αρχικα ρυζωτο με καραβιδες οπου και αυτο δεν υπηρχε (γενικα εχω την αισθηση οτι υπαρχει ο μισος καταλογος απο τα αναγραφομενα). αυτο το κυριως πραγματι αποζημειωσε για τα δυο πολυ μετρια αρχικα πιατα.

το δευτερο κυριως ηταν μπιφτεκια στη σχαρα με βραστα λαχανικα (8€). τα μπιφτεκια ηρθαν τα λαχανικα δεν ηρθαν μαζι αλλα χωριστα πολυ αργοτερα. οκ ενα πιατο σαν αυτα που μπορεις να βρεις οπουδηποτε.
επισης το συγκεκριμενο μαγαζι διαφημιζει οτι καθε κυριακη εχει αντικριστο αρνι (γιαυτο επελεξα και αυτη τη μερα αλλωστε να παω). δυστυχως ουτε αυτο το ειχε.

κακιστη εμπειρια. την επομενη φορα που θα κανω 45λ διαδρομης για φαγητο και βολτα μεχρι τα Νοτια θα ειμαι πιο προσεκτικη

26 Μαι 2017

Το εστιατόριο βρίσκεται απέναντι απο τον γνωστό "Ζάχο", σε έναν κεντρικό δρόμο της Γλυφάδας.

Εξωτερικά έχει μια μεγάλη αυλή με τραπέζια, ενώ ο εσωτερικός χώρος είναι σχετικά μικρός, χωρίς ιδιαίτερη διακόσμηση.

Μόλις κάτσαμε μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό και ψωμί με ένα ντηπ τυροκαυτερής(3,2€).

Παρένθεση, οι τιμές που γράφω είνναι αυτές που προέκυψαν μετά την αφαίρεση της έκπτωσης 40% του e-table.

Πήραμε σαλάτα ρόκα-παρμεζάνα(4,7€).

Η ρόκα ξεχείλιζε απο το πιάτο, η παρμεζάνα ήταν άφθονη και είχαν και μερικά τοματάκια διάσπαρτα.

Το πρώτο ορεκτικό ήταν οι γαρίδες μαρινάτες(5,1€).
Μεγάλες καθαρισμένες γαρίδες με ψιλοκκομένη κόκκινη και πράσινη πιπεριά, με σάλτσα ξυδιού με σκόρδο.

Το αποτέλεσμα θα ήταν τέλειο αν δεν είχαν προσθέσει τόσο πολύ ξίδι, ωστε να επισκιάζει αυτό το πολύ καλό και πρωτότυπο πιάτο.

Ζητήσαμε ψαροκροκέτες(3,9€), οι οποίες ήταν τηγανητές και πολύ αλμυρές.
Δεν μας άρεσαν και τόσο, ενώ το ψάρι ήταν τόσο πολτοποιημένο, ωστε να θυμίζει κροκέτα με ταραμά.

Το επόμενο πιάτο ήταν οι σαρδέλες σχάρας φιλέτο(3,9€), αλλα απο λάθος μας έφεραν κολοκυθοκεφτέδες, οι οποίοι παρεπιπτόντως ήταν μεγάλοι-3 τον αριθμό και πολύ γευστικοί.

Σημείωση, οι σαρδέλες τελικά δεν ήρθαν ποτέ αφού κι εμείς τις ξεχάσαμε.

Συνεχίσαμε με φέτα τηγανητή με μέλι και σουσάμι(2,4€)-κανένα παράπονο κι εδώ... και για κυρίως πιάτο πήραμε το κριθαρότο με γαρίδες(7,8€).

Τεράστιες καθαρισμένες γαρίδες περιμετρικά του πιάτου με μια ελαφριά σάλτσα που έδενε ιδανικά με το κριθαράκι.
Το προτείνω!

Για το τέλος μας κερασαν καρυδόπιτα με παγωτό, ενώ μας ρώτησαν 2-3 φορές αν ήταν όλα εντάξει με το φαγητό μας.

Με όλα αυτά συν μια μπύρα και ένα αναψυκτικό πληρώσαμε περίπου 33€.
Θεωρώ το ποσό αρκετά λογικό, εφόσον βέβαια συνδυάζεται με την έκπτωση του 40%.

22 Νοε 2017

"Ένα εστιατόριο λίγο πάνω απο το μέσο όρο, με προσφορά έκπτωσης που μάλλον ευνοεί το ίδιο αντί για τον πελάτη. "
(Σπεύδω εσκεμμένα να τιτλοδοτήσω την κριτική πρίν να την αναπτύξω).

Επισκεφθήκαμε για πρώτη φορά το Δαφνόφυλλο εχθές Κυριακή 12.11.2017 και ώρα βραδινή, μια παρέα 6 ατόμων, κάνοντας χρήση 3 εκπτωτικών κουπονιών των 2 ατόμων έκαστο, με έκπτωση σε υπερπλήρες μενού κατά 65% της τιμής καταλόγου, σύμφωνα με την προσφορά που έχει σε ισχύ το κατάστημα σε ιστοσελίδα προσφορών.

Φθάνοντας στο μαγαζί, κάνει θετική εντύπωση η διαμόρφωση του εξωτερικού χώρου, ο οποίος είναι στεγασμένος για να φιλοξενεί πελάτες τους χειμερινούς μήνες του χρόνου. Διακριτικός φωτισμός, χαμηλή μουσική, πολύ ευρύχωρη διάταξη των τραπεζιών, όμορφα ανοιχτά χρώματα στην διακόσμηση, ψιλοτάβανος χώρος. Ο εσωτερικός χώρος, όχι κάτι το ιδιαίτερο, και χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση. Εξίσου ευρύχωρος όμως, φωτεινός και καθαρός. Δεν ήταν ιδιαίτερα κρύα η βραδιά, οπότε μείναμε χωρίς το θερμαντικό σώμα αναμένο, που όπως μας είπε ο σερβιτόρος ήταν χαλασμένο και θα έπρεπε να αλλάξουμε τραπέζι σε περίπτωση που θέλαμε θέρμανση.

Η εξυπηρέτηση του μαγαζιού φιλική και άμεση, γεγονός που δεν αποτελεί απαραίτητα αντικειμενική κρίση, δεδομένου ότι εκείνη την ώρα, και μέχρις ότου να αποχωρήσουμε (! ), υπήρχαν μόλις άλλες δύο παρέες στον χώρο. Με το που καθίσαμε, μετά απο λίγα λεπτά ο σερβιτόρος έφερε δίσκο με τα κρύα ορεκτικά για να επιλεξουμε. Έπειτα απο λίγο ήρθαν οι σαλάτες, τα ζεστά ορεκτικά, και αφού τελειώσαμε και μάζεψε αρκετά άδεια πιάτα, ήλθαν και τα κυρίως. Η ροή της εξυπηρέτησης ήταν ομαλή.

Βάσει της προσφοράς που είχε το μαγαζί, και τις επιλογές από τον κατάλογο που συμπεριλαμβάνονταν ξεκάθαρα στην προσφορά αυτή (ανά 1 κουπόνι: 2 κρύα ορεκτικά, 2 ζεστά, 1 σαλάτα, 2 κυρίως, 2 επιδόρπια), τα πιάτα που δοκιμάσαμε, ήταν τα εξής:

Κρύα ορεκτικά, 6 μερίδες βάσει προσφοράς:
Γαύρος μαρινάτος, χταποδάκι ξιδάτο, φάβα, τυροκαυτερή, 2 μερίδες τζατζίκι. Όλα τα παραπάνω ήταν ικανοποιητικά και σε ποσότητα και σε γεύση. Ζητήθηκε όμως δεύτερη μερίδα χταποδάκι αντί δεύτερης μερίδας τζατζικιού και ο σερβιτόρος είπε ότι είχε τελειώσει (σχόλιο βλέπε στο τέλος).

Ζεστά ορεκτικά, 6 μερίδες βάσει προσφοράς:
2 μερίδες φέτα τηγανητή, 2 μερίδες σαρδέλα σχάρας, μύδια κρασάτα, τηγανητές πατάτες. Νόστιμη φέτα με τραγανή κρούστα και μέλι, μεγάλη μερίδα απο νόστιμη φιλεταρισμένη σαρδέλα, ικανοποιητικά τα μύδια. Ζητήθηκαν όμως βάσει προσφοράς, γαύρος τηγανητός και μύδια αχνιστά, ο σερβιτόρος πάλι είπε ότι είχαν τελειώσει (σχόλιο βλέπε στο τέλος).

Σαλάτα, 3 μερίδες βάσει προσφοράς:
2 μερίδες ρόκα παρμεζάνα, 1 μερίδα βραστά λαχανικά.
Η σαλάτα ρόκα παρμεζάνα κανονική σε ποσότητα, αλλά χωρίς καθόλου dressing. Τα βραστά λαχανικά σωστά βρασμένα, νόστιμα και αρκετά σε ποσότητα (χόρτα, μπρόκολο, πατάτα, καρότο, κοκολύθι).

Κυρίως Πιάτα, 6 μερίδες βάσει προσφοράς:
1 τσιπούρα 600gr (για 2 άτομα), 2 λαυράκια 300gr (για 2 άτομα), Λιγκουίνι με θαλασσινά (για 2 άτομα). Τα ψάρια φρέσκα, όχι στην σχάρα, οπότε η γεύση ήταν ικανοποιητική πλήν όμως αναμενόμενη. Η μακαρονάδα ήταν πεντανόστιμη, πολύ μεγάλη μερίδα, με 6-7 γαρίδες μεγάλου μεγέθους, σωστά καθαρισμένες και μαγειρεμένες, και σάλτσα δεμένη. Τα μακαρόνια πιθανώς να ήταν βρασμένα στον ζωμό θαλασσινών διότι ήταν γευστικότατα.

Επιδόρπια:
Ραβανί για όλους. Αρωματικό και ελαφρύ. Στην προσφορά όμως υπήρχε η επιλογή για καρυδόπιτα την οποία εκ των υστέρων αναφέρθηκε στην παρέα ότι κάποιοι ήθελαν να δοκιμάσουν, αλλά δεν ερωτηθήκαμε ποτέ για να επιλέξουμε ανάμεσα στα δύο επιδόρπια, αφού ο σερβιτόρος έφερε απο μόνος του το ραβανί για όλους.

Το χύμα κρασί τους, άρεσε σε όλη την παρέα. Πήραμε 1 κιλό, και αναψυκτικά.

Γενικώς, το μαγαζί προσφέρει μια πρόταση που κινείται επάνω απο το μέσο όρο της αγοράς. Η εκπτωτική προσφορά όμως που μας έφερε μέχρι το κατώφλι του, είναι μάλλον υπερτιμημένη. Ο χώρος σαφώς είναι καλαίσθητος και προσπαθεί να δώσει μια αίσθηση μινιμαλιστικής πολυτέλειας, αν μπορεί να λεχθεί ο όρος, που συνάδει και με την εμπορικότητα και τον αέρα της Γλυφάδας. Οι γεύσεις όμως δεν διαφοροποιούνται πολύ απο το μέσο όρο. Οι αλοιφές ικανοποιητικές, τα ψάρια φρέσκα, οι σαλάτες ελλειπής, τα θαλλασινά αν και όχι φρέσκα, αρκετά σε ποσότητα - αναμενόμενα σε γεύση, η μακαρονάδα το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, χωρίς να θεωρείται υπέρβαση του μαγαζιού, αφού απο πλευράς κόστους, δεν είναι δα και κάτι ιδιαίτερα ακριβό για τον επιχειρηματία.

Αρνητικότατη εντύπωση δημιούργησε το γεγονός ότι ενώ Κυριακή βράδυ θεωρείται ημέρα και ώρα που ένα μαγαζί θα πρέπει να έχει διαθέσιμα τα περισσότερα πιάτα του καταλόγου του, λάβαμε αρνητική απάντηση όταν ζητήσαμε:
1. Φρέσκο φαγκρί που ήταν η δεύτερη απο τις μόλις δύο επιλογές της προσφοράς σε μεγάλου μεγέθους φρέσκο ψάρι για κυρίως πιάτο. Μας είπαν ότι τελείωσε. Η άλλη επιλογή ήταν η τσιπούρα, την οποία και δοκιμάσαμε.
2. Δεύτερη συμπληρωματική μερίδα απο χταποδάκι ξιδάτο (προφανώς το ακριβότερο ανάμεσα στα κρύα ορεκτικά και γι'αυτό μας προβλημάτισε η πιθανή σκοπιμότητα όταν μας είπαν ότι δεν υπήρχε δεύτερη μερίδα! )
3. Γαύρο τηγανιτό (ορεκτικό μεν, αλλά ψάρι δε, που και αυτό όταν ζητήθηκε μας είπαν ότι είχε τελειώσει! )
4. Μύδια αχνιστά (που σε αντίθεση με τα κρασάτα που μας σέρβιραν, η συνταγή απαιτεί να είναι φρέσκα και άρα ακριβότερα, που και αυτά όταν ζητήθηκαν μας είπαν ότι είχαν τελειώσει! ).

Εκτός προσφοράς, σίγουρα δεν βρίσκω κάποιο ιδιαίτερο λόγο να ξαναεπισκεφτώ το μαγαζί στο μέλλον, αφού οι τιμές για αυτό που προσφέρει είναι υψηλές. Εντός προσφοράς τώρα, είναι πιθανότερο να το ξαναεπισκεφθώ λόγω και του χώρου, αλλά και της ποικιλίας σε πιάτα, υπό μια προϋπόθεση όμως:

Τηλεφωνική επικοινωνία με το μαγαζί, πρωτού γίνει η αγορά των κουπονιών, την ίδια ημέρα της επίσκεψης και μαζί της αγοράς τους, για να ρωτήσω εάν διαθέτει όλες τις επιλογές που περιλαμβάνει η προσφορά, τόσο σε ορεκτικά και μεζέδες, όσο και σε κυρίως. Γιατί σε ένα μεζεδοπωλείο με αυτή την υποδομή και σε αυτό το κεντρικό σημείο της συγκεκριμένης περιοχής, δεν περιμένεις εύκολα να "¨ξεμένει" από γαύρο, φαγκρί και μύδια φρέσκα... Φάβα, τζατζίκι και μακαρόνια, μπορεί κανείς να βρεί σε πολλά μεζεδοπωλεία, και σε πιό προσιτές τιμές.

Υ. Γ.: Η τιμή ανά άτομο, βάσει της τιμής του υπερπλήρους μενού 2 ατόμων και σύμφωνα με την διεύθυνση του μαγαζιού που έκανε την προσφορά, βγαίνει προ εκπτώσεως στα 42 ευρώ. Για ένα απλώς πλήρες μενού, χωρίς να έχω ξαναεπισκευθεί το μαγαζί στο παρελθόν, λογικά η τιμή θα κυμαίνεται σε μια κλίμακα πιο κάτω, βάσει της βαθμονόμησης απο το ask4food. Δηλαδή απο 37-49 ευρώ του υπερπλήρους γεύματος ανά άτομο, στα 26-37 ευρώ για ένα πλήρες γεύμα (ψάρι πάντα συμπεριλαμβανόμενο).

16 Ιουν 2016

Επισκεφθήκαμε το Δαφνόφυλλο στη Γλυφάδα το Σάββατο 11/6 στις 21:3 το βράδυ, με κράτηση στο e-table.

Θεωρώ οτι για τη μέρα πράξαμε σωστά, αφού αν και το ετιατόριο διαθέτει μμισαι από τις μεγαλύτερες αυλές που ενδείκνυται ιδιάιτερα για καλοκαίρι, είναι απαραίτητο τις ώρες και τις μέρες αιχμής.

Το εστιατόριο βρίσκεται στη Γλυφάδα επί της οδού Κονδύλη, στον ίδιο δρόμο που βρίσκονται και άλλα ψητοπωλεία και εστιατόρια όπως το Krikelino που πρόσφτα είχαμε επισκεφθεί, ο Ζαχούλης κλπ. Η περιοχή αυτή είναι λίγο πιό ήσυχη σε σχέση με το κέντρο της Γλυφάδας, οπότε είναι προτιμητέα για όσους δεν θέλουν την πάρα πολύ βαβούρα.

Κατά την άφιξη μας (3 άτομα), μας υποδέχθηκαν εγκάρδια και μας οδήγησαν στο τραπέζι που μας είχε κρατηθεί, το οποίο προθυμότατα βέβαια μας το άλλαξαν οταν εντοπίσαμε κάποιο καλύτερο το οποίο ήταν στην πρώτη "γραμμή", δίπλα στην περιμετρική χαμηλή μάντρα του εστιατορίου με άμεση οπτική επαφή με το δρόμο.
Το μεγάλο ατού του εστιατορίου είναι η πολύ μεγάλη αυλή του, που το κάνει εξαιρετική επιλογή για τους καλοκαιρινούς μήνες.

Το εσωτερικό του, είναι μάλλον δυσανάλογα μικρό εαν συγκριθεί με τον έξω χώρο που είναι πολύ φιλόξενος και ζεστός, αφήνει δε το μάτι να ταξιδέψει σε ορίζοντα, μια και δεν το περιορίζουν ούτε τζάμια ούτε άλλα εμπόδια, με λίγα λόγια αισθάνεσαι οτι πραγματικά βρίσκεσαι σε μια μεγάλη αυλή, καλαίσθητη με ωραία τραπέζια και διάκοσμο. Μου θύμισε αρκετά την αυλή του Προέδρου, λίγο πιό κάτω στην ίδια περιοχή.
Κατά την ωρα που πήγαμε υπήρχαν άλλες τρεις με τέσσερις παρέες.
Οι σερβιτόροι πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί, προθυμοποιήθηκαν να ικανοποιήσουν κάθε επιθυμία μας.

Με το που κάτσαμε ήρθαν και μοιράστηκαν στον καθένα προσωπικά οι καλαίσθητοι κατάλογοι και αμέσως μετά το γνωστό.... εμφιαλωμένο, χωρίς να προλάβουμε να αντιδράσουμε στην έλευσή του. Ταυτόχρονα ήρθε ένα μικρό μπουκαλάκι τσίπουρου ως καλωσόρισμα.

Το μενού όσο πρέπει αναλυτικό (ίσως και υπέρ του δέοντως), με πολλά ζεστά και κρύα ορεκτικά κατά βάση με βάση τους ψαρομεζέδες, 6-7 είδη σαλάτας, πολλά ψαροειδή, ψαρικά και ζυμαρικά και από κρέατα έχει τα βασικά ώστε να ικανοποιήσει και όσους ενδεχόμενα δεν αρέσκονται στα του ψαριού(μπιφτέκια μοσχαρίσια και κοτόπουλου, χοιρινή και μοσχαρίσια).

Είναι λοιπόν σαφής ο προσανατολισμός στο ψάρι και τα σχετικά του, έχει δε έμβλημά του στο Logo του μάλιστα και ένα ψάρι.
Από τον εκτενή κατάλογο λοιπόν πήραμε:
Μια σαλάτα του Καίσαρα με γαρίδες, όπου βασικά ήταν μια σαλάτα μαρούλι, με κρουτόν, κάποιες γαρίδες μικρού μεσαίου μεγέθους και σάλτσα(σως) με κάποια κομάτια παρμεζάμένα. Η τιμή της στα 12 ευρώ, μάλον τσιμπημένη αρκετά για την ποσότητα που σερβιρίστηκε.

Ενα κριθαρότο με γαρίδες, ικανοποιητική μερίδα, πολύ καλό ως γεύση, ελαφριά, χωρίς αίσθηση βάρους η λιπαρότητας που μπορεις να γευτεις σε άλλα εστιατόρια στο πιάτο αυτό, με 6 γαρίδες μεσαίου μεγέθους, στα 13 ευρώ, λογικό value for money, για την ποιότητα και την ποσότητα.

Οι υπόλοιποι προτίμησαν κρεατικά, οπότε επέλεξαν, ένα φιλέτο κοτόπουλο (8,5 ευρώ), πολύ ωραία ψημένο, σερβιρισμένο με πατάτες, ζουμερό όσο πρέπει, η μερίδα όμως ως ποσότητα μάλον ήταν κάτω του μέσου όρου και σχετικά μικρή θα έλεγα, άρα μάλον λίγο χειρότερα από του αναμενόμενου το vfm.
Μια μερίδα μπιφτέκια γαλοπούλας, στα 8 ευρώ, ικανοποίησε, επαρκής ποσότητα και πολύ καλό ως γεύση.

Αξίζει να σημειωθεί οτι το εμφιαλωμένο και το ψωμάκι που μας ήρθε στην αρχή μαζί με λίγες ελίτσες και ένα ντιπ ελαιόλαδου, χρεώθηκαν στα 5 ευρώ, που όπως και σε άλλα εστιατόρια το θεωρώ ακριβό, γιατί στην ουσία είναι σαν να χρεώνεται ένα ακόμα ορεκτικό και μάλιστα όχι της επιλογής του πελάτη.
Σύνολο κόστους, λίγο πάνω από 46 ευρώ, δηλ στην κατηγορία 10-16 χωρίς τα ποτά.
Η εξυπηρέτηση και οι χρόνοι καθώς και η αλληλουχία που ήρθαν τα φαγητά, ήταν πολύ καλή, το προσωπικό ευγενέστατο και άριστα εκπαιδευμένο.

Φάουλ οτι δεν ήρθε κέρασμα (προσωπικά το περιμένω ώς ένδειξη ευχαριστίας), ανεξαρτήτως αξίας, αλλά έχει την αξία του όσο μικρό και εαν είναι. Θα μου πέιτε βέβαια οτι είχε προηγηθεί το κέρασμα του τσίπουρου στην αρχή του δείπνου.
Θεωρώ ομως οτι ως κίνηση, είναι καλύτερο να προσφέρεις κάτι στο τέλος, μια και η τελευταία εντύπωση είναι αυτή που μένει στον πελάτη.

Δικαωματικά λοιπόν οι 3 ντοματούλες στη γεύση, οι 4 στην εξυπηρέτηση, οι 3 στο χώρο και οι 3 στο vfm, όπου προβληματίστηκα μια και η πιό σωστή βαθμολογία θα ήταν το 2,5, μια και η ανακολουθία του κόστους στο πιάτο του κοτόπουλου και στη σαλάτα, η ανυπαρξία κεράσματος και το σχετικά υπερτιμημένο κουβέρ μάλον δεν ικανοποίησαν και θέλει προσοχή, αλλά τελικά πρυτάνευσε η πιό επιεικής βαθμολογία, εξ αιτίας της συνολικής αίσθησης που άφησε η επίσκεψη.

Στα θετικά ή πληρωμή με κάρτα, που για μένα είναι Must πλέον και εστιατόρια που δεν μου δίνουν τέτοια δυνατότητα, μάλον δεν τα προτιμώ και βγάινουν απο την wish list μου
Σίγουρα πάντως, η επίσκεψη συνιστάται, ιδιαίτερα για να έχει κανείς άποψη και για τα υπόλοιπα ψαροειδή, που δέν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω σε αυτή την επίσκεψη, αλλά επιφυλλάσομαι να το κάνω στο μέλον

13 Νοε 2016

Τελευταία επισκεφθήκαμε το εστιατόριο στη Γλυφάδα!
Μπαίνοντας μέσα η κοπελιά ευγενέστατη μας πήγε στο τραπέζι και αμέσως ο σερβιτόρος έφερε νερό και ψωμάκι με διάφορα μπινελίκια!
Ήρθε μετά από λίγο ο άλλος σερβιτόρος που παίρνει τις παραγγελίες και μια παραμάνα με τα κρύα ορεκτικά φρεσκότατα που ότι ήθελες στο έβαζε επιτόπου στο τραπέζι!
Πήραμε και φρέσκο ψάρι φαγκρί γύρω στα 600 γραμμάρια, μια μελιτζανοσαλάτα, χταποδάκι, σολωμό ορεκτικά, τσίπουρο μπαμπατζίμ χωρίς γλυκάνισο φυσικά, φέτα με μέλι ψητή, μύδια αχνιστά και στο τέλος μας φέρανε ολόφρεσκο ρεβανί!
Σύνολο 82€!
Για φρέσκο ψάρι παιδιά είναι οκ η τιμή αν υπολογίσεις ότι το ψάρι στην απόδειξη είχε περίπου 31€.
Η τιμή είναι +25€ και πάνω το κεφάλι και η ποιότητα δε παίζεται! Φυσικά πληρώνεις τοποθεσία, εξυπηρέτηση και καλή ποιότητα φαγητού. άτομα που λένε ότι είναι ακριβό το μαγαζί, μπορούν να πάνε σε μεζεδοπωλείο και να φάνε τιγανιτά και κατεψυγμένα και να πληρώσουν τα μισά ή το 1/3

Καινούριο μαγαζί, το υποστηρίζω, έχω πάει ήδη δύο φορές και θα συνεχίσω να πηγαίνω όσο κρατάει τον πήχη ψηλά!

Γεωργίου Κονδύλη 8, Γλυφάδα 166-75