ΜΠΟΚΟΣ

Ψαροταβέρνες

Παραλία Ασπροπύργου [Χάρτης]

Ψαροταβέρνα με ψάρια και θαλασσινά όλων των κατηγοριών.

Ψαροταβέρνες - Ασπρόπυργος - Ελευσίνα, Αθήνα
2017

Σήμερα στέρεψαν οι ορέξεις για πολλα πολλα λαογραφικά και ιστορικά στοιχεία.

Δυστυχώς η κριτική θα είναι σύντομη και τηλεγραφική. Κάπου ο άνθρωπος κουράζεται απο την επανάληψη των ιδίων και ιδίων και απλά αναφέρει τα γεγονότα.

Τρίτη επίσκεψη και δευτερη κριτική για το συγκεκριμένο κατάστημα και η εντύπωση παραμένει η ίδια. Γεύσεις καλές εως πολύ καλές, με περιστασιακές αστοχίες. Περιβάλλον καλό έως πολύ καλό. Η εξυπηρέτηση ενα τοματόπουλο κάτω. Και VFM στα 2 αυτήν την φορά.

Ζύγισις, στοίχησις, ανάπαυσις, που έλεγε και ο ιδιοκτήτης του εξοχικού κέντρου "Το Παλουκάκι" (ο Τσιριμπίμ-Τσιριμπόμ, ντε).

Κυριακή των Βαϊων, γύρω στις 3 και κάτι, μετά απο μεταμεσονύκτια άφιξη απο Βαρσοβία (θα τα πούμε στην επόμενη κριτική για αυτό), ποιός να βάζει τηγάνι για κουτσομούρα, τώρα! Αναχώρηση τεσσάρων ενηλίκων (πλέον τα μεγάλα παιδιά μου ενήλικοι λογίζονται) και άφιξη σε Μπόκο. Το προχωρημένο της ώρας δεν εμπόδισε την πληθώρα των πελατών και την ανυπαρξία των ελεύθερων τραπεζιών, τόσο στον καλυμμένο όσο και στον ανοικτό εξωτερικό χώρο.

Οι σερβιτόροι πολλοί, αλλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο τρέχουν πάνω κάτω σαν ακέφαλα κοτόπουλα!. Τέλος πάντων, αν και μας πέρασε η σκέψη να φύγουμε, περιμέναμε και στα 15 λεπτά στρώθηκε το τραπέζι, με ψωμί και εμφιαλωμένο νερό. Ταυτόχρονα ζητώ κατάλογο, λόγω της προηγούμενης εμπειρίας μου.

Για πρώτη φορά, έρχεται δίσκος με τα ορεκτικά και τις σαλάτες. Κρατάμε τζατζίκι, φάβα παντρεμένη, σαλάτα ανάμικτη, χόρτα, φέτα.

Μετα άλλα 10 λεπτά καταφθάνει ο παραγγελιοδόχος, Εξυπηρετικός, μεν, λίγο βιαστικός, δε, μια και συνεχίζει η αθρόα προσέλευση πελατών. Συμπληρώνουμε την παραγγελία με κολοκυθάκια τηγανητά, σαρδέλλα ψητή, καλαμαράκια τηγανητά, πατάτες τηγανιτές, 1 κιλό κουτσομούρες τηγανιτές, ούζο πλωμαρίου Χ2, και κολα λαϊτ.

Άλλα 10 λεπτά αναμονής οπότε κι έρχονται τα πρωτα ζεστά πιάτα. Δυστυχώς το τζατζίκι φαγώθηκε πριν έρθουν τα κολοκυθάκια, η σαρδέλλα ήρθε, νόστιμη, μεν, παγωμένη, δε. Τα χόρτα νόστιμα, αλλά παγωμένα επίσης, χωρίς ιδιαίτερο λάδι, μόνο "βρεμμένα". Ισχύει ότι έγραψα στην προηγούμενη κριτική για τα περισσότερα είδη.

Οι κουτσομούρες ήρθαν ζεστές, τραγανές απ έξω και μαλακές απο μέσα, εξαιρετικές.

Οι πατάτες δεν ήρθαν πάρα μόνο μετά από την δεύτερη υπενθύμιση και η κολα μετά από υπενθύμιση επίσης.

Στο τέλος κέρασμα, πιατο με δύο τεμάχια μήλο με σιρόπι, χαλβα σιμιγδαλένιο και ενα απροσδιόριστο ταρτοειδές, νόστιμο.

Ο λογαρασμός 110 ευρώ, δεν τον λές και φθηνό. Κουτσομούρες τηγανιτές 45 ευρώ (είχαν 30 πριν 8 μήνες), τα λοιπά σχεδόν ίδιες τιμές.

Η παρατήρηση έδειξε ότι άλλοι παίρναν (τους δινόταν, εννοώ) κι άλλοι δεν παίρναν απόδειξη.

Λοιπόν, ακόμα κι αν δικαιολογήσω την αποφυγή πληρωμής της εφορίας και του ΕΦΚΑ, λόγω της εκτεταμένης φοροεπιδρομής των ημερών μας, ΔΕΝ δικαιολογώ με τίποτα το κλέψιμο του ΦΠΑ, που πληρώνω εγώ στο κράτος μέσω του καταστηματάρχη. Στο κάτω κάτω, αν το πάρουμε κυνικά το θέμα, ας μου κάνει έκπτωση τα 22 ευρώ ΦΠΑ που αναλογούν στον λογαριασμό μου. Και δεν είναι η πρώτη, είναι η τρίτη φορά, η μία μάλιστα και με πληρωμή με κάρτα.

Δεν νομίζω να ξαναπάω. Ασε που δεν συνυπολόγισα την λιλιπούτεια κολα και το εμφιαλωμένο νερό.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Arkouditsos.

Ψαροταβέρνες - Ασπρόπυργος - Ελευσίνα, Αθήνα
2017

Λοιπόν... Σαν βγεις στον πηγαιμό για θαλασσινά την Καθαρά Δευτέρα, υπάρχουν αρκετές παράμετροι που πρέπει να λάβεις υπόψη και αρκετές δυσκολίες που δοκιμάζουν τις αντοχές, τόσο τις δικές σου, όσο και της παρέας σου. Σκέφτεσαι παραδείγματος χάριν: "Θα βρω να παρκάρω μέσα στο χαμό ή θα τριγυρνώ σαν την άδικη κατάρα;" "Θα βρω τραπέζι να κάτσω, αν δεν έχω προνοήσει να κλείσω ένα μήνα πιο πριν ή θα βλέπω από το τζάμι τους άλλους να τρώνε για καμιά ώρα;" "Όταν βρω το πολυπόθητο τραπέζι, θα μου έρθουν τα γκαρσόνια να πάρουν παραγγελία αμέσως ή θα λύσω καμιά εικοσαριά σταυρόλεξα ;" "Έκανα την παραγγελία μου. ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΟΥ;" (Αυτή είναι και η πιο σημαντική ερώτηση) "Θα φάω καλά ή θα τρέχω μετά για πλύσεις στομάχου" κ. τ. λ.

Όμως, μην ανησυχείτε, υπάρχει λύση: ΜΠΟΚΟΣ! Τεράστια παραλία (Ασπροπύργου) για να παρκάρεις (να περπατήσεις και λίγο, δεν κάνει κακό), σου βρίσκουν τραπέζι σε σύντομο χρόνο, χαμογελαστοί κύριοι παίρνουν την παραγγελία σου και σε ενημερώνουν για το ποιο πιάτο θα καθυστερήσει, έτσι ώστε να γνωρίζεις και να υπολογίσεις το χρόνο σου, η ροή των εδεσμάτων είναι κανονική, οι πατάτες κομμένες στο χέρι (ναι, αυτό για μένα ΕΙΝΑΙ κριτήριο! ), οι γαρίδες σαγανάκι βουτάνε σε απίστευτα γευστική σάλτσα (η ντομάτα μυρίζει φρεσκάδα), σουπιές με πράσο που γλυκαίνουν τον ουρανίσκο, καλαμαράκια καλοτηγανισμένα, μακαρόνια πένες με χταποδάκι (συνοδεύονται με Ούζο Μυτιλήνης), τζατζίκια, σαλάτες και τα συναφή... και 12 ευρώ το άτομο!

Και μπορεί να μην είναι το απόλυτα γκουρμέ μαγαζί, αλλά είναι ό, τι καλύτερο περίμενες να δεις μια τέτοια μέρα!
Πήγαμε για πρώτη φορά, μας άρεσε, και σίγουρα θα ξαναπάμε! Καλή Σαρακοστή!