27 Δεκ 2017

Τα ΦΙΛΕΤΑΚΙΑ ΤΟΥ FIX εντάσσονται ξεκάθαρα στην κατηγορία «ταβέρνα της γειτονιάς». Δεν είναι δηλαδή από τα μέρη που θα ξεκινήσεις από μακρινές περιοχές της Αθήνας να επισκεφθείς, είναι όμως σίγουρο ότι θα εκτιμήσεις από την πρώτη κιόλας επίσκεψη. Βρίσκεται στην Αλεξ. Παπαναστασίου, το μεγάλο δρόμο που οδηγεί από το σταθμό μετρό Δάφνη στο τέρμα της οδού Αιγαίου στην Άνω Νέα Σμύρνη. Τοποθεσία κέντρο απόκεντρο δηλαδή, με δύο πλεονεκτήματα: Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα βρεις τραπέζι όποτε κι αν πας, εκτός κι αν είναι το μαγαζί ρεζερβέ για κάποια κοινωνική εκδήλωση, και δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα να παρκάρεις (2 στα 10). Θα διακρίνεις τα ΦΙΛΕΤΑΚΙΑ ΤΟΥ FIX εύκολα από μακριά χάρη στο παρτοκαλί χρώμα που κυριαρχεί μέσα έξω και δημιουργεί, σε συνδυασμό με το σωστό φωτισμό, ένα ζεστό σύνολο που τραβάει το μάτι. Προσοχή τέλος να μην τα μπερδέψετε με τα γειτονικά απλά ΦΙΛΕΤΑΚΙΑ στην Εθνάρχου Μακαρίου στη Δάφνη!
Ο χώρος είναι στενόμακρος, με τη μακριά πλευρά με τζαμαρία στην πρόσοψη, και αρκετά μέτρα ελεύθερα στο πεζοδρόμιο κάτω από τέντα, όπου καιρού επιτρέποντος αναπτύσσονται καμιά 15ριά τραπέζια. Τα ΦΙΛΕΤΑΚΙΑ ΤΟΥ FIX είναι ως εκ τούτου παντός καιρού. Η κεντρική αίθουσα χωρά βέβαια υπερδιπλάσιο αριθμό τραπεζιών.

Αριστερά στο βάθος η ανοιχτή κουζίνα, που δεν ενοχλεί με μυρωδιές, στα δεξιά οι καθαρές κι ευρύχωρες τουαλέτες. Όπως αντιλαμβάνεστε, μεγάλες διακοσμητικές επιφάνειες δεν περισσεύουν, έτσι με λίγες, κλασσικού τύπου επεμβάσεις ο χώρος καταφέρνει να δείχνει όμορφος και ενιαίος. Η επίπλωση αναμενόμενη, μεγάλα σκούρα τραπέζια, βολικά (όχι ψάθινα) καθίσματα, πολύ καλός εξαερισμός, μουσική ελληνική πιο πολύ προς το ρεμπέτικο από τα ηχεία. Στα μείον η μη τήρηση της απαγόρευσης του καπνίσματος.

Ιδιαίτερα θέλω να επαινέσω το σέρβις. Τόσο ο κύριος με καθήκοντα μετρ όσο και η κοπελιά βοηθός του κάνουν τη δουλειά τους γρήγορα, αθόρυβα και με χαμόγελο, η επιτομή της σωστής εξυπηρέτησης σε τέτοιους χώρους. Η πελατεία, όπως φαντάζεστε, κυρίως περίοικοι, ως επί το πλείστον ζευγάρια και παρέες των τεσσάρων έως έξι ατόμων.
Ο κατάλογος, ξύλινος σε σχήμα ζωγραφικής παλέτας, υπερεπαρκής και εύχρηστος. Οι τρεις κεντρικές κατηγορίες (μεζέδες, κρεατικά, ψαρικά) περίπου ισομεγέθεις καλύπτουν όλα τα γούστα, το ίδιο ισχύει και για τα ποτά (κρασί, μπύρες και αποστάγματα), όπου θα ήταν επιθυμητή μια μεγαλύτερη ποικιλία.

Η κουζίνα τα καταφέρνει καλά στα ψαρικά, αν επιτρέπεται να κρίνω από τις ψητές σαρδέλες και το μυδοπίλαφο που έχω δοκιμάσει, παίρνει όμως άριστα στα ψητά κρέατα που ετοιμάζει. Δεν θα σε ρωτήσουν πώς θέλεις ψημένο το κρέας σου, όμως ό, τι βγαίνει από τη σχάρα, είτε πανσέτα, είτε μπριζόλα είτε τα signature dish φιλετάκια, έχει κρατήσει τους χυμούς του, εκείνο δε που θα κλέψει τις εντυπώσεις είναι οι αυθεντικές τηγανιτές πατάτες, κομμένες στο χέρι και τηγανισμένες με επιμέλεια στο σωστό λάδι.

Και οι σαλάτες όμως διακρίνονται για τη φρεσκάδα τους, ενώ το must order είνα κατά την ταπεινή γνώμη μου το σαγανάκι, μπουκιές τυριού ούτε πολύ σκληρού ούτε πολύ αλμυρού σωστά αλευρωμένες και καλοτηγανισμένες σαν τις πατάτες που προανέφερα. Όλες δε οι μερίδες πραγματικά γενναίες και σερβιρισμένες σε ωραία πιάτα και πιατέλες. Ιδιαίτερη μνεία στο ψωμί από κοντινό φούρνο, όταν το δοκιμάσετε θα καταλάβετε, το πιθανότερο είναι ότι θα το έχετε φάει όλο πριν φθάσει το πρώτο πιάτο στο τραπέζι. Κατά τ’ άλλα νερό εμφιαλωμένο με το «καλώς ήρθατε» και απουσία κάποιου γλυκού ή ποτού για το «να μας ξανάρθετε», ας το προσέξουν αυτό λίγο.

Για να μη σας κουράζω: Τα ΦΙΛΕΤΑΚΙΑ ΤΟΥ FIX κατά πάσα πιθανότητα θα σας εκπλήξουν ευχάριστα. Θα επιλέξετε άνετα τι θα φάτε και θα φάτε καλά και φθηνά (γύρω τα 30 ευρώ για φαγητό και ποτό δύο ατόμων) σε ένα καθαρό και πολιτισμένο περιβάλλον. Εφόσον βρεθείτε σε ακτίνα βολής, πραγματικά αξίζει τον κόπο.

22 Οκτ 2018

Μεσημέρι Κυριακής έχουμε κλείσει τραπέζι 6 άτομα.

Η καθυστέρηση φάνηκε εξαρχής που άργησαν να μας πάρουν παραγγελία. Μετά από προσπάθεια παραγγείλαμε 1 χωριάτικη, 1 χόρτα, 1 σαγανάκι, 1 πατάτες, 1 μπριζολάκια χοιρινά και 4 πανσετάκια. Μετά απο 40 λεπτά έφτασε η σαλάτα και τα χόρτα.

Περνάει 1 ώρα έχοντας λάβει μόνο αυτά και ένας από εμάς πηγαίνει στο αφεντικό να ρωτήσει τι συμβαίνει. Μας ενημερώνει ότι σύντομα θα έρθουν τα φαγητά μας.

Στη 1 ώρα και κάτι έρχονται οι πατάτες και το σαγανάκι και ο σερβιτόρος μας ανακοινώνει ότι από τα 4 πιάτα πανσετάκια έχουν μόνο 2 να μας σερβίρουν τελικά.

Φτάνουν κοντά 2 ώρες, κανένα κυρίως πιάτο δεν είχε φανεί κ βλέπουμε να σερβίρουν στο δίπλα τραπέζι κρεατικά, ενώ είχαν παραγγείλει μετά από εμάς. Βέβαια αυτοί γνώριζαν τον σερβιτόρο οπότε αποφάσισε ότι είναι δίκαιο να σερβίρουν σε εκείνους πρώτα τα κυρίως πιάτα.

Εννοείται μετά από αυτό φύγαμε και δε θα ξαναεπισκεφτούμε το συγκεκριμένο μαγαζί. Ο ιδιοκτήτης ήταν ευγενικός και μας απολογήθηκε.

Αντίθετα, ο σερβιτόρος ήταν αγενέστατος και δεν ζήτησε ούτε μία συγγνώμη για την ταλαιπωρία μας.

Αλ. Παπαναστασιου 19, Αγιος Δημητριος