Ξεχωριστές γεύσεις, μοναδικά παραδοσιακά πιάτα, εκλεκτοί μεζέδες, σε συνδυασμό με άφθονο κρασί.

30 Αυγ 2017

Σάββατο βράδυ και προσπάθεια για επανένταξη στην καθημερινότητα! Κάνουμε μία βόλτα στην περιοχή και ψάχνουμε κάπου να κάτσουμε στον περίπατο μας συνανταμε φίλους που προτείνουν το Κεχριμπάρι.

Φτάνουμε λοιπόν 7 άτομα στον εξωτερικό χώρο δεν υπήρχε τραπέζι, οπότε οι άνθρωποι μας πρότειναν να μας φτιάξουν ένα τραπέζι μέσα. Γεγονός που τελικά αποδείχτηκε πολύ θετικό. Ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος, καθαρός με επαρκή κλιματισμό, όμορφο φωτισμό και μουσική σε τέτοιο επίπεδο που μπορούσαμε άνετα να συζητήσουμε.

Η εξυπηρέτηση παρά πολύ καλή από νέα παιδιά, με όρεξη και χαμόγελο. Ανανέωσαν πολλές φορές το νερό μας, έτρεχαν ασταμάτητα χωρις να βαρυγκομουν και στο τέλος ήρθε καλοδεχούμενο κέρασμα ρακόμελο (δύο καραφακια).

Στα του φαγητου να ξεκαθαρίσουμε ότι πρόκειται για ένα καφενείο-ρακαδικο-μεζεδοπωλειο, με επαρκή ποικιλία στα προσφερόμενα εδέσματα. Εμείς που και φαγάνα παιδιά είμαστε και αρκετη ώρα κάτσαμε δοκιμάσαμε:

- χωριάτικη σαλάτα, πλούσια σε ποσότητα καλή ντομάτα, καλή εκδοχή της χωριάτικης.
- 2πατατες τηγανιτες χερατες με ωραία μπαχαρικά, τύπου τσιπς τις εξαφανισαμε.
-τζατζικι, δεν το δοκίμασα αλλά απέσπασε θετικές κριτικές
-τυροκαυτερη πολύ νόστιμη, αρκετά καυτερή με μεγάλα κομμάτια τυριού, απολύτως του γουστου μου.

- Σφακιανη πιτα με μυζήθρα και μέλι, μεγάλη μερίδα τραγανή χωρίς περιττά λάδια.
-μανιτάρια πλευρωτους ψητά, σωστά ψημένα με το αλατοπιπερο τους, ωραίος μεζές.
-2 ποικιλίες κρεατικών 18€, στον κατάλογο έλεγε για δύο άτομα, ο σερβιτόρος μας ενημερώσε ότι θα ήταν επαρκείς και είχε δίκιο, περιείχε 4 μπιφτέκια,4 κεμπαπακια,4 λουκάνικα,4 κομματάκια κοτόπουλο, πίτες και σως γιαουρτιού.
Το φαγητό ήταν σε πολύ καλά επίπεδα και γευστικα και ποιοτικά και ποσοτικά.

Αναλυτικά τον κατάλογο δεν τον είδα, άφησα την παραγγελία στην υπόλοιπη παρέα, πάντως οι τιμές κυμαίνονται από 2,5-4€ για τα ορεκτικά και γύρω στα 5-6€ για τα κρεατικά, οι μερίδες είναι κανονικές μεζεδοπωλείου.
Εν ολίγοις πρόκειται για μια αρκετά αξιόλογη προσπάθεια, προφανώς δεν είναι το μαγαζί που αξίζει ταξίδι για να το επισκεφτεί κανείς αλλά αν βρεθείτε εκεί γύρω δε θα σας απογοητεύσει.

04 Αυγ 2016

Βρεθηκαμε την Κυριακη 24/7 στις 21:30 στο μαγαζι που λογω γειτνιασης, το βλεπαμε γεματο καθε βραδυ. Πραγματι γυρω στις 22:00 δεν υπηρχε τραπεζι, απο πελατες ολων των ηλικιων.

Το μαγαζι δικαιολογει την βαθμολογια του γιατι και οι μεζεδες του ηταν νοστιμοι και χορταστικοι (αν και η ποικιλια του καταλογου ειναι σχετικα μικρη), τα γκαρσονια προθυμα και ευγενικα (βαλτε και καμμια κοπελια να σερβιρει), ο χωρος ευχαριστος και η μουσικη (κονσερβα) παλια λαικα και ρεμπετικα σε χαμηλη ενταση. Προσωπικα μου φανηκε αδιαφορο το ροζε κρασι (χυμα) και ισως μια μικρη αδυναμια στο επιδορπιο.

Ο λογαριασμος για 6 ενηλικες (μαζι με 1,5 λιτρο κρασι + μισο κερασμενο, μια μπυρα, 2 κολες και μια σοδα) ηταν 61€ και το μενου περιελαμβανε: σαλατα, πατατες τηγανιτες, παστουρμαδοπιτακια, σαγανακι τυρι(2), λουκανικο, σαγανακι γαριδες, μπιφτεκακια, πανσετακια και επιδορπιο

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια