Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

25 Σεπ 2017

Είναι βέβαιο πως όλοι έχουμε τις προτιμήσεις μας. Είναι επίσης, βέβαιο, ότι όλοι βαριόμαστε να πηγαίνουμε στο ίδιο μαγαζί συνεχώς. Οι περισσότεροι ενεργοί χρήστες του σάιτ (κι όχι οι διάττοντες αστέρες που εμφανίζονται σε συγκεκριμένες περιστάσεις) κάνουμε επισκέψεις σε διαφορετικά μέρη και καταγράφουμε τις εμπειρίες μας. Δεν αποτελεί κρατικό μυστικό ότι έχουμε "παιδιά" για τα οποία θα γράψουμε μια καλή κουβέντα παραπάνω επειδή τα αγαπάμε.

Ελάτε τώρα, ειδικά στην πρώτη 10άδα έχουν εδραιωθεί τα στέκια μας. Ποιός δεν έχει καταλάβει ποιό είναι το αγαπημένο μαγαζί της Τzia ας πούμε, ή το δικό μου;Εκεί που θα επιλέξουμε να γιορτάσουμε κάτι, να τραπεζώσουμε φίλους, να χαλαρώσουμε από τη δουλειά;

Θα αναρωτηθείτε και δικαίως βέβαια... καλά και με τα υπόλοιπα τι γίνεται;Δεν αξίζουν την ευκαιρία τους;Μήπως έχουν και αυτά να προσφέρουν κάτι απλώς... δεν έτυχαν προσοχής; Ή timing... άλλοι το λένε μοίρα... εγώ προτιμώ timing. Mπορεί να βρεθείς στο σωστό μέρος τη λάθος στιγμή ή και το αντίθετο. Αμπελοφιλοσοφίες θα μου πείτε... αρκεί να μη θες να κλωτσήσεις το άλογο και αντ'αυτού να κλωτσάς το σαμάρι (η αμαζόνα της παρέας με ενημέρωσε ότι καλύτερα κάτι τέτοιο να αποφευχθεί διότι το αποτέλεσμα μπορεί να αποβεί μοιραίο). Σε μια τέτοια περίπτωση η συμβουλή μου είναι καλύτερα να μασάς (όχι ταραμά όπως η κατσίκα και όχι ότι βρεις μπροστά σου) παρά να μιλάς.

Οινομαγειρείο Ζωοδόχος Πηγή λοιπόν η πρόταση μου στον πολύ καλό φίλο από τον στρατό αλλά δυστυχώς... ήταν ακόμα σε διακοπές. Οπότε είπαμε μιας και είμασταν κοντά να πάμε στα Μεδέσματα, αρχές Σεπτέμβρη! Και τι άλλο είχαμε σταμπάρει μετά την κριτική φίλης;Λουκανάδα!

Τα Μεδέσματα δεν διεκδικούν και όσκαρ πρωτοτυπίας ούτε στην κουζίνα τους, ούτε και στον χώρο τους. Σαφώς πιο φρέσκος χώρος από τους γειτονικούς που έχουν μείνει καμιά 20αριά χρόνια πίσω, σαφώς η κουζίνα του δεν είναι άσχημη... αλλά από την άλλη δεν μπορείς να πεις ότι θα βγεις επί τούτου γι'αυτό. Δεν είναι άσχημο όμως! Ούτε έχουμε όρεξη κάθε μέρα να κάνουμε επίσημες εξόδους. Εμένα για παράδειγμα μια χαρά με βόλεψε να βγω και να τα πω.3 μήνες είχαμε άλλωστε! Στη σελίδα τους στο Facebook πάντως, διαφημίζουν αρκετά live τους.

Πολύ χαλαρή και άνετη βραδιά, το πάρκινγκ εύκολο το βράδυ καθώς η περιοχή είναι ήσυχη. Από τις αγαπημένες μου, μπορώ να βγω ένα βράδυ και να περπατήσω όλον τον Πειραιά. Δεν βρίσκεται στο ύψος της Ελαϊς αλλά στο ύψος της ΕΛΣΤΑΤ, όπου η κιουρία, σύζυγος Ρώσου υπήκοου εργάζεται και έχω κάνει πάμπολλες επισκέψεις για καφέ και αναλύσεις περί της member card της. Τι να κάνουμε, κάποιοι είναι εκλεκτά μέλη! Πληροφοριακά, κοντά σας βρίσκεται και το Μελιστάλακτον ενώ με τα πόδια μπορείτε να φτάσετε στον Ναό.

Η εξυπηρέτηση από μια κυρία ήταν ευγενική, χαμογελαστή αλλά επειδή το μαγαζί ήταν άδειο, δεν χρειάστηκε να φορτσάρει. Δεν έχω κάτι αρνητικό να προσάψω, απλώς μετά το σερβίρισμα σχεδόν δεν την ξαναείδαμε. Υπολογίζω έναν μέσο όρο μεταξύ φαγητού και λοιπών. Στο τέλος μας προσφέρθηκε καρπουζάκι που ευγενικά αρνηθήκαμε.

Καθίσαμε έξω, παρατηρώντας την ήπια κίνηση. Για καλοκαίρι μια χαρά είναι, κάθεσαι δίπλα στον δρόμο αλλά ειλικρινά κανείς δεν σε ενοχλεί. Κυριαρχεί το μαύρο χρώμα στον χώρο, το ίδιο και στα τραπεζοκαθίσματα (τουλάχιστον έξω). Μαγαζί γωνία, ξεχωρίζει σε κάποια ακτίνα μέτρων. Προσφέρεται για όλες τις περιστάσεις, ακόμα και για καφέ ή παγωτό.

Οι περίεργες ονομασίες στον κατάλογο σχεδόν εξαφανίστηκαν και τα πιάτα εμφανίζονται με το όνομα τους! Προσγειωμένες τιμές που αντιστοιχούν με την περιοχή αλλά και το ύφος του μαγαζιού. Αν έχετε παρατηρήσει όταν είμαι με μόνο ένα άτομο ακόμα, το όριο μου φτάνει στα 4 πιάτα. Τα οποία ήταν:

- Κουβέρ στα 2 ευρώ.

- Μεθυσμένος ντάκος στα 4.1 ευρώ. Πιάτο υπερβολικά πλούσιο σε υλικά, με μπόλικο φρέσκο κρεμμύδι που θα το απέφευγα αν το γνώριζα. Το παξιμάδι είχε καλυφθεί από την τομάτα και το τυρί. Πλούσια ποσότητα, καλή σκέψη να βουτηχθεί σε κρασί το παξιμάδι αλλά το αποτέλεσμα μου βγήκε πικρό. Θα προτιμούσα λοιπόν την νορμάλ έκδοση.

- Σφακιανή πίτα με μέλι και σουσάμι στα 4.9 ευρώ. Δεν έχω πολλά να πω. Καλοψημένη, σωστή αναλογία μελιού. Θα περίμενα ελαφρώς περισσότερη γέμιση αλλά συνολικά το πιάτο ήταν αυτό που δήλωνε. Μια χαρά λοιπόν.

- Λουκανάδα της ώρας με αυγά στα 6.9 ευρώ. Πιάτο κράχτης για το μαγαζί. Εδώ έκανε τη φίλη να τους επισκεφθεί. Και ως προς την ονομασία του συμφωνώ. Περιποιημένο, καλή ποιότητας λουκάνικο σε κομμάτια. αρκετές πιπεριές που δεν μπορώ να προσδιορίσω αν πρόσθεταν κάτι στο πιάτο. Το αυγό από την άλλη εντελώς αδιάφορο και άνευρο υλικό στην παρασκευή, δεν θα το προτιμούσα ξανά. Δεν το καταλάβαινες στη γεύση. Ίσως αν σκεφτόντουσαν τη λύση να υπάρχει λίγος κρόκος ώστε να αγκάλιαζε το λουκάνικο... Κάτι θα γινόταν...

- Κεμπάπ βαρβάτο στα 8.5 ευρώ. Από τα καλά κεμπάπ που έχω δοκιμάσει,4 καλά τεμάχια. Δεν είναι τόσο λαχταριστό σαν του Αρίστου, λίγο πιο σφιχτό. Καλό όμως και χωρίς να είναι βουτηγμένο στα μπαχαρικά. Συνοδευόταν από κρεμμύδια, τομάτα και πιτούλες. Υπήρξε μια σως και πάνω από τα κεμπάπ, μερικές πατάτες τηγανιτές. Αξιοπρεπέστατο πιάτο. Μάλιστα μας έφεραν και έξτρα πιτούλες.

- 500 μλ ημίγλυκο κρασί, στα 5 ευρώ. Ευκολόπιοτο και χωρίς να βαράει, από τα καλά που έχω δοκιμάσει.

Σύνολο στα 31.5 ευρώ.

Να σημειώσω εδώ πως υπάρχουν και κάποια μεζεκλίκια της θάλασσας στον κατάλογο (γαύρος, χταπόδι, καλαμαράκια, σαρδέλες) για να καλύψουν όλα τα γούστα.

Σε γενικές γραμμές ικανοποιηθήκαμε από τα Μεδέσματα. Ίσως με κάποιο live τους, το value for money ανέβει. Παρατήρησα στο Facebook αρκετές παρέες να διασκεδάζουν και γιατί όχι άλλωστε. Σίγουρα όμως δεν το προτείνω για κάποια επίσημη έξοδο, ούτε φυσικά να διανύσετε κάποια χιλιόμετρα.

Αυτό όμως δεν αναιρεί την τιμιότητα τους... Εύχομαι να αντέξουν τον ανταγωνισμό...

24 Μάρ 2017

Το μαγαζί βρίσκεται σε μια πολύ κεντρική λεωφόρο στα Καμίνια, που είναι κάθετος στην Πειραιώς, περίπου στο ύψος της Ελαΐς. Είναι λίγο σαν τη μύγα μες στο γάλα σε σχέση και με το γενικότερο "ύφος" της περιοχής. Εξωτερικά σε μαύρο χρώμα, αρκετά πρωτότυπο και μοντέρνο. Εσωτερικά είναι μικρός ο χώρος, έχει λίγα τραπέζια και τις Κυριακές τα μεσημέρια έχει ζωντανή μουσική. Για πίστα ούτε λόγο, μόνο αυτοσχέδια ό, τι γίνεται.

Κυριακή μεσημέρι καταφτάνουμε 3 άτομα μετά από κράτηση. Ο χώρος μέσα όμορφος, καθαρός, περιποιημένος, όλα προσεγμένα. Η ζωντανή μουσική από 3 νεαρά παιδιά τα οποία τραγούδησαν κλασικές ελληνικές διαχρονικές επιτυχίες ανεβάζοντας με το κέφι και τη ζωντάνια τους τη διάθεση στα ύψη.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, πρόθυμη και αρκετά φιλότιμη. Το τριάρι μπήκε γιατί ξέχασαν κάποιο από τα πιάτα που είχαμε παραγγείλει και επίσης το χρέωσαν μετά στον λογαριασμό αλλά η αλήθεια είναι ότι ήταν πραγματική αμέλεια και όχι σκοπιμότητα. Το διόρθωσαν αμέσως. Επίσης ξέχασαν και 2ο πιάτο και όταν ρωτήσαμε μετά από αρκετή ώρα γιατί δεν ήρθε, έδωσαν τότε την παραγγελία για να ετοιμαστεί. Κατά τα λοιπά όλα ο. κ. Στο τέλος γι΄ αυτές τις αβλεψίες μας αποζημίωσαν με κέρασμα πανακότα φτιαγμένη δική τους και μήλο ψητό με γρεναδίνη, γλυκά καθόλου λιγωτικά που έκλειναν με πού ωραίο και ανάλαφρο τρόπο το γεύμα μας.

Να σημειώσω ότι στο μενού αρκετά από τα πιάτα έχουν "πονηρές" ονομασίες με σεξουαλικά υπονοούμενα. Κατά λοιπά παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε τα εξής:

- ντολμαδάκια όρθια με γιαούρτι, με ελαφριά ξινίλα, ήταν αρκετά μικρά αλλά πολύ νόστομα και όμορφα παρουσιασμένα

- μαραθόπιτα με λεπτή ζύμη και χορταρικά αρκετά μυρωδάτη και ενδιαφέρουσα

- ντάκος κρητικός, κλασική γεύση που μας αποζημιώνει πάντα γευστικά

- γαρίδες ψητές κατεψυγμένες αλλά μεγάλες και σε αρκετά χορταστική μερίδα

- φωλιά τορτίγιας με κομματάκια μπούτι κοτόπουλου, νομίζω ότι ήταν από τα καλύτερα πιάτα.

- πατάτες τηγανητές με σως σως μουστάρδας

- τηγανιά χοιρινή με γραβιέρα Μετσόβου που ήταν επίσης εξαιρετικό πιάτο και πολύ ωραίος και νόστιμος συνδυασμός

- μεδεσματσάδα που ήταν κάτι σαν καγιανάς με ντομάτα και πιπεριά, ευτυχώς ελαφρύ και όχι πικάντικο

- ¼ κόκκινο κρασί χύμα ημίγλυκο

Στα συν του μαγαζιού το νερό σε κανάτα και το ψωμάκι που κατέφτασε ψημένο σε πανεράκι και εξαφανίστηκε αφού τρωγόταν και σκέτο.

Για όλα τα παραπάνω ο λογαρισμός ανήλθε στα 51.50 ευρώ. Επίσης στον τιμοκατάλογο υπήρχε η σημείωση ότι λόγω της μουσικής υπήρχε επιβάρυνση 3 ευρώ ανά άτομο λόγω της μουσικής αλλά και πάλι η τιμή ήταν εξαιρετική για την όλη εμπειρία.

29 Ιαν 2017

Παρασκευη και παλι, αλλα αυτη τη φορα μεσημερι και αποφασιζουμε να συναντηθουμε με αγαπημενη φιλη, η επιλογη αυτη τη φορα δικη μου, αφου κατα καποιον τροπο "επαιζα εντος εδρας".

Τα Καμινια ειναι μια περιοχη που δεν επισκεπτομαι συχνα αν και βρισκεται πολυ κοντα μου. Ψαχνοντας βρηκα τα μεδεσματα, που αυτοχαρακτηριζονται ως μεζεδοπωλειο, αλλα διαφημιζουν και το κεμπαπ τους, της το προτεινα και επειδη ειχε ακουσει καλα λογια ειπαμε να του δωσουμε μια ευκαιρια. Να σημειωσω οτι εχει πολυ διαφημιστει.

Κατ ' αρχας ο χωρος ειναι αρκετα μικρος, σκοτεινος με σκουρες αποχρωσεις. Οταν πηγαμε εμεις ηταν αδειο το μαγαζι, οποτε τρια ατομα κατσαμε σε ενα ανετο τραπεζι. Κοιτωντας γυρω μου και παρατηρωντας οτι ισως χρειαζοταν ενα σφουγγαρισματακι...

Η εξυπηρετηση στην αρχη απο μια κοπελα, διεκπεραιωτικη, ενω ενα μικρο ατυχηματακι το διαχειριστηκε καλα. Αργοτερα, που αλλαξε η βαρδια και ηρθε ενα νεαρο αγορι, ηταν χαμογελαστος, ευχαριστος και ισως πιο εμπειρος, σιγουρα ανεβασε τον μεσο ορο της βαθμολογιας. Παντως σε γενικες γραμμες η εξυπηρετηση, μαλλον ηταν το καλυτερο τους κομματι.

Οσον αφορα στο φαγητο δοκιμασαμε καποια πιατα, τα οποια κινηθηκαν στην απολυτη μετριοτητα.
Αναλυτικα:
-Ντακος μεθυσμενος με ντοματα φρεσκο κρεμμυδακι, ξυνομυζηθρα κλπ, συμπαθες πιατο.
-Τυροκαυτερη, θεωρω πως ηταν ετοιμη, παντως σιγουρα δεν ηταν γευστικη.
-Στραπατσαδα ελαφρυ πιατο, που του ελειπαν καποια μυρωδικα για να απογειωθει η γευση.
-Λουκαναδα απο τα πιατα, που διαφημιζει αρκετα το μαγαζι, καλο και οχι βαρυ, ομως κατα τη γνωμη μου το συνολο χαλουσαν οι προκατ τηγανιτες πατατες που ειχε μεσα στη σαλτσα με τα ψιλοκομμενα λουκανικα.
-Κεμπαπ, 3 σουβλες, το σημα κατατεθεν του μαγαζιου, με συνοδεια τζατζικακι, ντοματα, πατατες, και πιτακι καλαμποκιου, το βρηκα κακο σαν πιατο, οι δυο κυριες. ομως, που με συνοδευαν το βρηκαν συμπαθητικο.
-βεζουδιο μεδεσμα, δηλαδη, μπιφτεκι απο μοσχαρισιο κιμα με μπέικον, πιπεριες και φετα, επισης με συνοδεια απο πατατες. Το βρηκα πιο γευστικο απο το κεμπαπ, αλλα σε καμια περιπτωση δε θα το ξανααναζητουσα.
Ηπιαμε 1λιτρο κρασι ημιγλυκο και ενα αναψυκτικο.
Εν ολιγοις, αμφιταλατευντηκα αρκετα στη βαθμολογια, αλλα το δυο ειναι νομιζω αντιπροσωπευτικο. Τιποτα απο οσα φαγαμε δεν εμεινε στο μυαλο μας και για κανενα πιατο δε θα επεστρεφα.

Τα παραπανω κοστισαν κατι λιγοτερο απο 50 ευρω, ποσό που δεν ειναι μεγαλο, για την ποσοτητα οσων φαγαμε, οσον αφορα τη γευση και την ποιοτητα ομως??

Το πιο σημαντικο βεβαιως βεβαιως, ειναι η παρεα, ειναι ωραιο να παρασυρεις μια κυρια της "καλης κοινωνιας" σε ενα ταπεινο "σουβλατζιδικο" των Καμινιων. Ειναι ακομη πιο ωραιο, να γνωριζονται αγαπημενοι σου ανθρωποι και να περνουν καλα ανεξαρτητως της παρουσιας σου.
Την εξοδο την χαρακτηριζω ως ακρως επιτυχημενη με αυτην την εννοια.

Δυστυχως, ομως τα μεδεσματα, δε με ικανοποιησαν, οποτε δε νομιζω να ξαναπαω και με αυτην τη λογικη δεν τα προτεινω και σε εσας.

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη