Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

25 Σεπ 2017

Είναι βέβαιο πως όλοι έχουμε τις προτιμήσεις μας. Είναι επίσης, βέβαιο, ότι όλοι βαριόμαστε να πηγαίνουμε στο ίδιο μαγαζί συνεχώς. Οι περισσότεροι ενεργοί χρήστες του σάιτ (κι όχι οι διάττοντες αστέρες που εμφανίζονται σε συγκεκριμένες περιστάσεις) κάνουμε επισκέψεις σε διαφορετικά μέρη και καταγράφουμε τις εμπειρίες μας. Δεν αποτελεί κρατικό μυστικό ότι έχουμε "παιδιά" για τα οποία θα γράψουμε μια καλή κουβέντα παραπάνω επειδή τα αγαπάμε.

Ελάτε τώρα, ειδικά στην πρώτη 10άδα έχουν εδραιωθεί τα στέκια μας. Ποιός δεν έχει καταλάβει ποιό είναι το αγαπημένο μαγαζί της Τzia ας πούμε, ή το δικό μου;Εκεί που θα επιλέξουμε να γιορτάσουμε κάτι, να τραπεζώσουμε φίλους, να χαλαρώσουμε από τη δουλειά;

Θα αναρωτηθείτε και δικαίως βέβαια... καλά και με τα υπόλοιπα τι γίνεται;Δεν αξίζουν την ευκαιρία τους;Μήπως έχουν και αυτά να προσφέρουν κάτι απλώς... δεν έτυχαν προσοχής; Ή timing... άλλοι το λένε μοίρα... εγώ προτιμώ timing. Mπορεί να βρεθείς στο σωστό μέρος τη λάθος στιγμή ή και το αντίθετο. Αμπελοφιλοσοφίες θα μου πείτε... αρκεί να μη θες να κλωτσήσεις το άλογο και αντ'αυτού να κλωτσάς το σαμάρι (η αμαζόνα της παρέας με ενημέρωσε ότι καλύτερα κάτι τέτοιο να αποφευχθεί διότι το αποτέλεσμα μπορεί να αποβεί μοιραίο). Σε μια τέτοια περίπτωση η συμβουλή μου είναι καλύτερα να μασάς (όχι ταραμά όπως η κατσίκα και όχι ότι βρεις μπροστά σου) παρά να μιλάς.

Οινομαγειρείο Ζωοδόχος Πηγή λοιπόν η πρόταση μου στον πολύ καλό φίλο από τον στρατό αλλά δυστυχώς... ήταν ακόμα σε διακοπές. Οπότε είπαμε μιας και είμασταν κοντά να πάμε στα Μεδέσματα, αρχές Σεπτέμβρη! Και τι άλλο είχαμε σταμπάρει μετά την κριτική φίλης;Λουκανάδα!

Τα Μεδέσματα δεν διεκδικούν και όσκαρ πρωτοτυπίας ούτε στην κουζίνα τους, ούτε και στον χώρο τους. Σαφώς πιο φρέσκος χώρος από τους γειτονικούς που έχουν μείνει καμιά 20αριά χρόνια πίσω, σαφώς η κουζίνα του δεν είναι άσχημη... αλλά από την άλλη δεν μπορείς να πεις ότι θα βγεις επί τούτου γι'αυτό. Δεν είναι άσχημο όμως! Ούτε έχουμε όρεξη κάθε μέρα να κάνουμε επίσημες εξόδους. Εμένα για παράδειγμα μια χαρά με βόλεψε να βγω και να τα πω.3 μήνες είχαμε άλλωστε! Στη σελίδα τους στο Facebook πάντως, διαφημίζουν αρκετά live τους.

Πολύ χαλαρή και άνετη βραδιά, το πάρκινγκ εύκολο το βράδυ καθώς η περιοχή είναι ήσυχη. Από τις αγαπημένες μου, μπορώ να βγω ένα βράδυ και να περπατήσω όλον τον Πειραιά. Δεν βρίσκεται στο ύψος της Ελαϊς αλλά στο ύψος της ΕΛΣΤΑΤ, όπου η κιουρία, σύζυγος Ρώσου υπήκοου εργάζεται και έχω κάνει πάμπολλες επισκέψεις για καφέ και αναλύσεις περί της member card της. Τι να κάνουμε, κάποιοι είναι εκλεκτά μέλη! Πληροφοριακά, κοντά σας βρίσκεται και το Μελιστάλακτον ενώ με τα πόδια μπορείτε να φτάσετε στον Ναό.

Η εξυπηρέτηση από μια κυρία ήταν ευγενική, χαμογελαστή αλλά επειδή το μαγαζί ήταν άδειο, δεν χρειάστηκε να φορτσάρει. Δεν έχω κάτι αρνητικό να προσάψω, απλώς μετά το σερβίρισμα σχεδόν δεν την ξαναείδαμε. Υπολογίζω έναν μέσο όρο μεταξύ φαγητού και λοιπών. Στο τέλος μας προσφέρθηκε καρπουζάκι που ευγενικά αρνηθήκαμε.

Καθίσαμε έξω, παρατηρώντας την ήπια κίνηση. Για καλοκαίρι μια χαρά είναι, κάθεσαι δίπλα στον δρόμο αλλά ειλικρινά κανείς δεν σε ενοχλεί. Κυριαρχεί το μαύρο χρώμα στον χώρο, το ίδιο και στα τραπεζοκαθίσματα (τουλάχιστον έξω). Μαγαζί γωνία, ξεχωρίζει σε κάποια ακτίνα μέτρων. Προσφέρεται για όλες τις περιστάσεις, ακόμα και για καφέ ή παγωτό.

Οι περίεργες ονομασίες στον κατάλογο σχεδόν εξαφανίστηκαν και τα πιάτα εμφανίζονται με το όνομα τους! Προσγειωμένες τιμές που αντιστοιχούν με την περιοχή αλλά και το ύφος του μαγαζιού. Αν έχετε παρατηρήσει όταν είμαι με μόνο ένα άτομο ακόμα, το όριο μου φτάνει στα 4 πιάτα. Τα οποία ήταν:

- Κουβέρ στα 2 ευρώ.

- Μεθυσμένος ντάκος στα 4.1 ευρώ. Πιάτο υπερβολικά πλούσιο σε υλικά, με μπόλικο φρέσκο κρεμμύδι που θα το απέφευγα αν το γνώριζα. Το παξιμάδι είχε καλυφθεί από την τομάτα και το τυρί. Πλούσια ποσότητα, καλή σκέψη να βουτηχθεί σε κρασί το παξιμάδι αλλά το αποτέλεσμα μου βγήκε πικρό. Θα προτιμούσα λοιπόν την νορμάλ έκδοση.

- Σφακιανή πίτα με μέλι και σουσάμι στα 4.9 ευρώ. Δεν έχω πολλά να πω. Καλοψημένη, σωστή αναλογία μελιού. Θα περίμενα ελαφρώς περισσότερη γέμιση αλλά συνολικά το πιάτο ήταν αυτό που δήλωνε. Μια χαρά λοιπόν.

- Λουκανάδα της ώρας με αυγά στα 6.9 ευρώ. Πιάτο κράχτης για το μαγαζί. Εδώ έκανε τη φίλη να τους επισκεφθεί. Και ως προς την ονομασία του συμφωνώ. Περιποιημένο, καλή ποιότητας λουκάνικο σε κομμάτια. αρκετές πιπεριές που δεν μπορώ να προσδιορίσω αν πρόσθεταν κάτι στο πιάτο. Το αυγό από την άλλη εντελώς αδιάφορο και άνευρο υλικό στην παρασκευή, δεν θα το προτιμούσα ξανά. Δεν το καταλάβαινες στη γεύση. Ίσως αν σκεφτόντουσαν τη λύση να υπάρχει λίγος κρόκος ώστε να αγκάλιαζε το λουκάνικο... Κάτι θα γινόταν...

- Κεμπάπ βαρβάτο στα 8.5 ευρώ. Από τα καλά κεμπάπ που έχω δοκιμάσει,4 καλά τεμάχια. Δεν είναι τόσο λαχταριστό σαν του Αρίστου, λίγο πιο σφιχτό. Καλό όμως και χωρίς να είναι βουτηγμένο στα μπαχαρικά. Συνοδευόταν από κρεμμύδια, τομάτα και πιτούλες. Υπήρξε μια σως και πάνω από τα κεμπάπ, μερικές πατάτες τηγανιτές. Αξιοπρεπέστατο πιάτο. Μάλιστα μας έφεραν και έξτρα πιτούλες.

- 500 μλ ημίγλυκο κρασί, στα 5 ευρώ. Ευκολόπιοτο και χωρίς να βαράει, από τα καλά που έχω δοκιμάσει.

Σύνολο στα 31.5 ευρώ.

Να σημειώσω εδώ πως υπάρχουν και κάποια μεζεκλίκια της θάλασσας στον κατάλογο (γαύρος, χταπόδι, καλαμαράκια, σαρδέλες) για να καλύψουν όλα τα γούστα.

Σε γενικές γραμμές ικανοποιηθήκαμε από τα Μεδέσματα. Ίσως με κάποιο live τους, το value for money ανέβει. Παρατήρησα στο Facebook αρκετές παρέες να διασκεδάζουν και γιατί όχι άλλωστε. Σίγουρα όμως δεν το προτείνω για κάποια επίσημη έξοδο, ούτε φυσικά να διανύσετε κάποια χιλιόμετρα.

Αυτό όμως δεν αναιρεί την τιμιότητα τους... Εύχομαι να αντέξουν τον ανταγωνισμό...