GREEK SPIRIT

Μεζεδοπωλεία

Μαρίνου Γερουλάνου 57, Αργυρούπολη [Χάρτης]

Μεζεδοπωλείο, με βάση τα κρεατικά

2017

Έχει ανοίξει αρκετό καιρό αλλά το τελευταίο διάστημα το βλέπαμε γεμάτο και φυσικά αυτό μας κέντρισε την περιέργεια και είπαμε κάτι καλό θα κάνει.

Βρίσκεται στην γνωστή Μ. Γερουλάνου της Αργυρούπολης με τα πολλά φαγάδικα. Πήγαμε Παρασκευή βράδυ, ήτανε σχεδόν γεμάτο. Ο χώρος είναι όμορφα διαμορφωμένος, σε κάποια σημεία θυμίζει μπακάλικο και παλιές όμορφες εποχές. Τα τραπέζια άνετα μεταξύ τους δεν αισθάνεσαι στριμωγμένος.
Η μουσική καλή χωρίς να σε ξεκουφαίνει, δεν μου αρέσει να τρώω και να ξεφωνίζω τι να κάνουμε!
Το σερβις άψογο και αυτό που μου έκανε (και μου κάνει πάντα) καλή εντύπωση είναι η ερώτηση αν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή από την βρύση. Καλό δεν είναι να έχουμε την επιλογή;
Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή, ευγενικοί σερβιτόροι, πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν και μπράβο στα παιδιά.

Σερβίρουν σε ξύλινες πιατέλες και σε μπακιρένια τηγάνια.

Κρασιά είχαν ένα δικό τους Μοσχοφίλερο εμφιαλωμένο 9,50 ευρώ το μπουκάλι, πολύ καλό. Πάντως αν είχαν και χύμα ο κόσμος θα έπινε πιο πολύ, ταπεινή μου γνώμη.

Το μενού πλούσιο με επιλογές για όλα τα γούστα σε καλές τιμές και ότι πήραμε μας άρεσε.
-Ψητά λαχανικά πολύ καλά
- Τηγανιά καταίφι καταπληκτική
- Χοιρινή τηγανιά πολύ καλή
- Συκωτάκια με καραμελωμένα κρεμμύδια πολύ καλά
- Φέτα με μέλι καταπληκτική
- Σφακιανή τυρόπιτα πολύ καλή
- Πατάτες τηγανιτές πολύ καλές
- Λουκουμάδες ντομάτας πολύ καλοί

Μου άρεσαν τα βαζάκια με διάφορες σως ή μέλι που συνόδευαν τα πιάτα και μπορούσες να προσθέσεις κατά βούληση.

Με δυο μπουκάλια κρασί και 4 άτομα που φάγαμε πολύ καλά πληρώσαμε 55 ευρώ. Δηλαδή και καλό και οικονομικό έτσι όπως πρέπει να είναι στην εποχή μας τα μεζεδοπωλεία.
Στο τέλος ήρθε και κέρασμα γλυκό μωσαϊκό, νοστιμότατο.

Σκοπεύουμε σύντομα να το επισκεφθούμε πάλι να δοκιμάσουμε και τα άλλα πιάτα του Σεφ Βησσαρίωνα Παρθένη τον οποίο είδαμε να κάθεται σε ένα από τα τραπέζια.

Ιούλ

Φετινή άφιξη για τη Αργυρούπολη που δεν μας ξετρέλανε όταν πήγαμε το χειμώνα, αν και δεν ήταν κακό. Όμως, μάθαμε ότι άλλαξε σεφ κι έτσι αποφασίσαμε να του δώσουμε κι άλλη ευκαιρία, ευτυχώς τελικά.

Το μαγαζί βρίσκεται σε κεντρικό δρόμο της πόλης, είναι υπερυψωμένο με μεγάλες τζαμαρίες, που όταν ανοίγουν είναι σαν να είσαι σε μπαλκόνι. Επίσης δε βρίσκεσαι στο ίδιο ύψος με αυτούς που κάθονται στα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο και έτσι δεν ασφυκτιάς. Ο εσωτερικός χώρος είναι λιτός και κομψός με διαφορετικές καρέκλες και καναπέδες στις γωνίες. Τα σερβίτσια είναι όμορφα, τα κρεατικά σερβίρονται σε ξύλινα πλατώ και τα τηγανιτά σε μπακερένια τηγανάκια. Το νερό παγωμένο έρχεται σε καλαίσθητες μποτίλιες, ενώ το δικό τους κρασί, που είναι πολύ εύγεστο, είναι εμφιαλωμένο στα 9,50ευρώ. Το σέρβις ήταν άψογο και όλα τα παιδιά ήταν πολύ ευγενικά και πρόθυμα να μας εξυπηρετήσουν. Ειδικά η κοπέλα, που μας πήρε την παραγγελία, ήταν πολύ πρόσχαρη και μας έδωσε ό, τι πληροφορίες χρειαζόμασταν.

Το μενού είναι πλούσιο με πολλούς μεζέδες με ελληνικό πνεύμα, εξ ου και το όνομα, και αρκετά πιάτα με κρεατικά. Τα πιάτα είναι χωρισμένα στον κατάλογο ανάλογα με το κόστος(4,5,6-7- 8 ευρώ) και μπορείς να βρείς πίτες, κεφτέδες διαφόρων ειδών, κροκέτες μπακαλιάρου και ενδιαφέροντες επιλογές κρεατικών όπως σνίτσελ προβατίνας, σιδηρόδρομο χοιρινό και κοτόπουλο, συκώτι μαριναρισμένο, μπιφτέκι γαλοπούλας κ. α.

Μετά από σχετική δυσκολία, γιατί δεν ξέραμε τι να πρωτοπάρουμε παραγγείλαμε:
- σαλατα πανδασία λαχανικών και ξηρών καρπών με σως μέλι(πεντανόστιμη με σωστές αναλογίες, θα την προτιμούσαμε λίγο μεγαλύτερη για 4 άτομα)
- τυροκαυτερή(χειροποιήτη και αρκετά νόστιμη, αν και πολύ κρεμώδης για τα δικά μας γούστα)
- τηγανιά καταΐφι με τυριά σε τηγανάκι(εντυπωσιακό πιάτο, πολύ νόστιμο και τραγανό)
-πιπεριές γεμιστές με τυρί(νόστιμες)
- συκώτι στο τηγάνι μαριναρισμένο με καραμελωμένα κρεμμύδια(ότι και να πω είναι λίγο-ζουμερό και μαλακό με μία εξαιρετική σως και τα κρεμμυδια να λιώνουν-μπράβο)
- σιδηρόδρομο κοτόπουλο με καρέ πατάτες και ψητά λαχανικά(αρωματικό, μαλακό και ζουμερό-πολύ καλό)

- σνίτσελ προβατίνας με τα ίδια συνοδευτικά(αν και λίγο σκληρό, όπως άλλωστε γενικά η προβατίνα για όσους ξέρουν, ήταν πεντανόστιμη, σωστά ψημένη και χωρίς την κλασσική μυρωδιά της)
- χοιρινά φιλετάκια με σως μπάρμπεκιου(τρυφερά και χωρίς υπερβολική σάλτσα)
Για όλα αυτά και το κρασί δώσαμε 58,50ευρώ που θεωρούμε ότι ήταν πολύ καλά. Μας κέρασαν γλυκό ζελέ και προφιτερόλ σε γυάλινα βαζάκια και ανυπομονούμε να ξαναπάμε για να δοκιμάσουμε και τα τόσα άλλα που υπάρχουν.

2017

17 Μαρτ 2017

Πισω στη Γερουλανου Αργυρουπολης βραδακι απο κεινα στα μεσα Μαρτη τα κρυα που σε κανουν να μην απαρνιεσαι το ζεστο ντυσιμο για την εξοδο σου.

Επισκεψη για τριτη φορα στο Greek Spirit
Συντομες εντυπωσεις απο τις πρωτες δυο.

Η πρωτη λιγο καιρο αφ'οτου το G. S εγκατασταθηκε στο ιδιο σημειο οπου παλαιοτερα υηπρχε γνωστη αλυσσιδα Ιταλικου φαγητου
Γενικα αν θυμαμαι καλα δεν ειχε χρειαστει να αλλαξουν πολλα στο χωρο και απ'εξω και μεσα. Σιγουρα μερικες σημαντικες πινελιες αλλαγων εγιναν οπως στα τραπεζια και στις πολλες Ελληνικες εττικετες Ελληνικων κρασιων ( Greek Spirit γαρ) στους τοιχους σε εκθετικα ραφια. Επισης ο χωρος των σεφ ειναι εμφανης στους εστιαζομενους.
Τα Greek Spirits ομως δεν σταματουν στα κρασια και στον πλουσιο καταλογο Ελληνικων ζυθων αλλα επεκτεινονται και στο μενου. Αυτη ειναι η φιλοδοξια της ολης συλληψης να προσφερει δηλ Ελληνικες γευσεις σε καλες τιμες με ποιοτητα και αποψη
Η πρωτη λοιπον φορα ηταν πολλα υποσχομενη αν και η επιχειρηση το εψαχνε λιγο αφου το μενου ηταν περιορισμενο μεν νοστιμο δε, αν και οχι με τοσο ιδιαιτερο χαρακτηρα ( μας το ανεφεραν τοτε και μαλιστα επειδη ειμαστε σχετικα γνωστοι ζητησαν στο τελος την γνωμη μας )

Η δευτερη ηταν καποιους μηνες αργοτερα σε μια επετειο γιορτης με τη συζυγο και παλι. Η ιδια ευγενεια και αψογη εξυπηρετηση οπως και τη πρωτη, το φαγητο σε περισοοτερες επιλογες αλλα θυμαμαι οτι οι μεριδες ηταν ελαφρως μικροτερες απο οσο επρεπε.

Και παμε λοιπον στον φετινο Μαρτη
Παρασκευη σχετικα αργα και με τον φοβο αν θα βρουμε να κατσουμε. Μετα απο μερικους γυρους για το παρκαρισμα εξω απο το γεματο G. S
Μπαινει η συζυγος ανεβαινοντας την κεκλιμενη ραμπα της εισοδου ( μεχρι εκει φθανει η προσβαση για ΑμεΑ. Για την τουαλετα δεν ξερω. Αν ειναι που μαλλον ειναι στον πανω οροφο ειναι απαγορευτικη ) - και ευτυχως υπαρχουν δυο τραπεζια για δυο ατομα. Και καποια μεγαλυτερα που ειναι ρεσερβε. ( Κοσμος και αυτο με χαροποιει σε μια επιχειρηση )

(Σημ οπως εχει ηδη σημειωθει και απο αλλους φιλους ο χωρος εστιασης του G. S εχει τη μοναδικοτητα του να ειναι υπερυψωμενος απο το πεζοδρομιο και πραγματικα σου δινει την εντυπωση οτι εισαι σε ακαλυπτο χωρο βεραντας ειδικα το καλοκαιρι οπου ανοιγουν ολα τα τζαμια, Επισης απο κατω σου υπαρχουν αλλοι εστιαζομενοι σε τραπεζακια στο πεζοδρομιο. Το θεωρω ατου μεγαλο να νιωθεις ανετα την ωρα που τρως )

Πρωτη σημαντικη ερωτηση αν θελουμε το νερο μας εμφιαλωμενο. Ειπαμε ναι.
Το καλαθακι με δυο διαφορετικων ειδων φρεσκοτατων ζεστων ψωμιων με ντιπ πελτεδακι!! ναι πελτεδακι σε μικρο βαζακι ( Θυμαμαι τις αλλες φορες υπηρχαν αλλα ντιπακια. Ισως καθε φορα αλλαζουν )

Παραγγελια
Πιπεριες κερατα γεμιστα ( βαση τυριοκαφτερης ) Δυο κερατα ευμεγεθη στο πιατο
Μια μεριδα πατατες τηγανιτες του σεφ ( πολυ καλα τηγανισμενες με ενα αυγο τηγανιτο απο πανω και με αρκετο cottage cheese ελληνικης εκδοσης θελω να πιστευω! Παδικη αναμνηση που εχει γινει της μοδας τελευταια )
Κρεατικο μια μεριδα κοτοπουλο σιδηροδρομο που ουσιαστικα ειναι ζουμερα φιλετακια απο μπουτι περασμενα σε μια ευμεγεθη μεταλλικη σουβλα. Μαριναρισμενα νοστιμα και πολυ ζουμερα σερβιρισμενα σε ξυλινη ταβλα. Επειδη ηδη ειχαμε παραγγειλει πατατες αποφασισαμε να συνοδευτουν στο πιατο με ψητα λαχανικα.
Κρασι αυτο που εχουμε παρει και τις αλλεες φορες καλο και οικονομικο Μοσχατο μοσχοφυλλερο Greek Spirit σε τιμη 8,5 η 9 ευ τυλιγμενο με την καταλληλη πετσετουλα του και σε σαμπανιερα αν το ζητησετε
Και εκει που απολαμβανουμε τις πρωτες γουλιες κρασι και τις πρωτες πηρουνιες απο τις πατατες του σεφ να σου και ερχεται ξεχωριστο πιατο των ψητων λαχανικων!!
Λεμε του σερβιτορου οτι δεν παραγγειλαμε ξεχωριστο πιατο λαχανικων απλα ειπαμε να συνοδευουν στο ιδιο πιατο το κρεας. Ευγενεστατα το παιρνει αμεσα πισω για να ρωτησει μηπως ειναι για αλλο τραπεζι ( συμβαινου αυτα)
Σχεδον αμεσως ερχεται πισω και μας το αφηνει και μας λεει " Χιλια συγνωμη ηταν λαθος μας και απλα ειναι κερασμενο απο το μαγαζι. Μα βρε καλε μου βρε χρυσε μου δεν πειραζει χρεωσε το και τετοια!! οχι αποκλειεται δεν θα το χρεωσουμε!!! Τελικα μας σκλαβωσε το παιδι και υποχωρησαμε!!

Η βραδυα συνεχιστηκε απολαμβανοντας πλεον το Greek Spirit σαν χωρο και σαν γευση αλλα και σαν ποσοτητα πιατων αυτη τη φορα

Καλεσαμε τον λογαρισσμο. Αρχικη τιμη 31 ευ σβησμενο και απο κατω η ενδειξη στο χερι 27. ευ ( λογω του λαθους )
Αμεσα ερχεται και το αφεντικο αφου ειχαν προηγηθει και τα κερασματα γλυκου ( μια σωστα κομενη φετα κορμου και μια αλλη διπλα πουτιγκα με συμιγδαλι χιονισμενη με νιφαδες ινδικης καρυδας )
Μας εξηγει για ακομη μια φορα γιατι εγινε η μειωση και οτι δεν θελει με τιποτα να φυγουμε με οποιαδηποτε αμφιβολια γιατι δεν εχει καμια σημασια γιαυτον μια μεριδα λιγοτερη η περισσοτερη. Τα ειπαμε λιγο και μονο που δεν αγαπηθηκαμε ¨-) Τι να πεις

Φυγαμε με υποβασταζομενη την πορτα στο πεζοδρομιο και με καθε απαιτουμενη ευγενεια.
Στο τραπεζι υπηρχε φιλοδωρημα για τα παιδια που υπερεβαινε τον αρχικο λογαριασμο. Και γιατι οχι αλλωστε

Greek Spirit ενας ευχαριστος χωρος να φατε καλα και οικονομικα. Και για casual εξοδο, αλλα στεκεται ανετα αν χρειαζεται επισημο δειπνο για τους προσωπικους σας λογους

Σημ1
πολυ εξυπνη κατ' εμε η ταξινομηση του καταλογου ανα τιμη
Δηλ σελιδα των 3ευ των 4αρων, των 5 ευ και των 6 και ανω, Με αυτον τον τροπο δεν χανεις και ουτε χανεις τον λογαριασμο

Σημ2
για την ιστορια το πιατο λαχανικων πολυ καλο σε πυραμιδοειδη διαταξη γαρνιρισμενα με βαλσαμικο στη σωστη ποσοτητα και καρφωμενα απο πανω με καταλληλο ξυλακι ωστε να τα βασταει καθετα και εσυ να μπορεις να κοβεις κυκλικα απο το πλαι οσο θελεις ( προσωπικα δεν εχω ξαναδει την πατεντα )