Vegan καφενεδάκι στη περιοχή της Ηλιούπολης, Αθήνα
*********************************
Trivoli is a new vegan cafe located in the area of Ilioupoli, Athens

Public Transit
Μετρό Γραμμή 2 ''Ανθούπολη-Ελληνικό'', στάση Ηλιούπολη
*********************************************
Metro line 2 ''Αnthoupoli-Elliniko'', Ilioupoli station

Koυζίνα Τρίτη-Πέμπτη 14:00-23:00 Παρασκευή & Σάββατο 14:00-23:30 Κυριακή 14:00- 23:00 **** Tuesday to Thursday 14:00-23:00 Friday & Saturday 14:00-23:30 Sunday 14:00-23:00

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Επιτρέπονται κατοικίδια

04 Οκτ 2017

Ακούω συχνά ανθρώπους που έχουν στραφεί προς τη χορτοφαγία να συζητούν για το ποιά φαγητά τους έχουν λείψει από την περίοδο που κατανάλωναν κρέας. Και ναι μεν η ηθική ικανοποίηση και χαρά που παίρνεις ως χορτοφάγος νιώθοντας εντάξει με τον εαυτό σου, τις αξίες και τις επιλογές σου είναι μεγάλη, αλλά και το φαγητό αποτελεί μια απόλαυση και γεγονός είναι ότι οι γεύσεις που έχουμε συνηθίσει από μικροί τείνουν να "εντυπώνονται" μέσα μας και να τις αποζητάμε. Κάποια από τα φαγητά λοιπόν που "λιγουρεύομαι" ανά περιόδους είναι τα διάφορα "κεφτοειδή", με τα υπέροχα αρωματικά κοκκινιστά σουτζουκάκια να πρωτοστατούν.

Όταν λοιπόν διάβασα ότι υπάρχει ένα vegan καφενείο στην Ηλιούπολη, το οποίο σερβίρει, μεταξύ άλλων, σουτζουκάκια φακής, το έβαλα άμεσα στη wish list μου! Κάποιες φωτός που είδα με ζουμερά burger και λαχταριστές χορτοφαγικές ποικιλίες συνέβαλαν ακόμα περισσότερο στην επιθυμία μου να το επισκεφτώ. Έτσι λοιπόν, ένα απόγευμα Παρασκευής ξεκίνησα με μια vegan φίλη μου για την αρκετά μακρινή Ηλιούπολη.

Το μαγαζί βρίσκεται σε μια συμπαθητική και αρκετά ήσυχη γειτονιά. Είναι ευκολότερα προσβάσιμο με ΙΧ, αν κι εμείς χρησιμοποιήσαμε το μετρό και μετά περπατήσαμε. Το καφενείο απέχει κανά 20λεπτο από το σταθμό και η διαδρομή είναι σχετικά ανηφορική.

Ο χώρος είναι πολύ απλός, όντως "καφενείου", αλλά με κάποιες χαριτωμένες διακοσμητικές πινελιές. Υπάρχει και εξωτερικός χώρος πάνω στον πεζόδρομο, ο οποίος φαντάζομαι τα καλοκαίρια θα μαζεύει αρκετό κόσμο!

Ο (μάλλον ιδιοκτήτης) που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατος, συμπαθής, επεξηγηματικός. Από την αρχή ενημερώνει ότι το κατάστημα είναι vegan, δηλαδή αυστηρά χορτοφαγικό. Πέρα από το κρέας δεν σερβίρουν ούτε ψάρι, ούτε αυγά και γαλακτοκομικά και γενικότερα κανένα ζωικό προϊόν. Μου άρεσε πολύ η προσέγγισή του και ο τρόπος αντιμετώπισής του, καθώς το μαγαζί, παρότι vegan, είναι φιλικό προς όλους, ανεξάρτητα από τις διατροφικές τους επιλογές. Και πιστεύω ότι οποιοσδήποτε κρεατοφάγος το επισκεφτεί θα πάρει πολύ καλή κατεύθυνση σχετικά με το τι να παραγγείλει, τι περιλαμβάνει το κάθε πιάτο, τι υλικά χρησιμοποιούνται κλπ.

Εμείς δοκιμάσαμε μια μικρή ποικιλία (ή μήπως πήραμε και δεύτερη;), μία μερίδα σουτζουκάκια και ένα burger. Γενικά το φαγητό είναι πάρα πολύ νόστιμο και με ευχαρίστησε πολύ το ότι μπόρεσα να φάω πράγματα που σερβίρονται σε μεζεδοπωλεία, ρακάδικα κλπ και εγώ συνήθως στερούμαι. Για παράδειγμα η ποικιλία τους. Τι καλύτερο από το να συνοδεύσεις το κρασάκι σου ή τη ρακή σου με μια ποικιλία από μεζεδάκια; Και πόσο κρίμα όμως που οι περισσότερες ποικιλίες αποτελούνται από λουκάνικα, μοσχαρίσια κεφτεδάκια κλπ; Στο trivoli ευχαριστήθηκα χορτοφαγικά κεφτεδάκια και μπουκιές, πατατοσαλάτα και πεντανόστιμες αλοιφές! Επιπλέον η "μικρή" ποικιλία είναι πολύ πολύ μεγάλη σαν μέγεθος, φαντάζομαι η μεγάλη! Από όσο έχω δει υπάρχει μια σχετική εναλλαγή στις γεύσεις της, ανάλογα με τη μέρα δηλαδή μπορεί να εμπλουτίζεται με διαφορετικά σνακ.

Να περάσω στα σουτζουκάκια φακής. Εντάξει, ήθελα να κλάψω! Απίστευτη ομοιότητα με τα αυθεντικά (άλλωστε το μυστικό για γεύση είναι τα μπαχαρικά), η κόκκινη σάλτσα υπέροχη, οι τηγανιτές πατάτες (όχι, δεν πήρα ρύζι, ή κάνεις τη γουρουνιά ή δεν την κάνεις! ) φρέσκιες, γενικά ένα πολύ καλό πιάτο. Ίσως να ήθελα λίγο μεγαλύτερη τη μερίδα.

Και μετά ήρθε το burger! Νοστιμότατο και ζουμερό με homemade χορτοφαγικό μπιφτέκι, vegan τυρί, λαχανικά και υπέροχη σως (κάπως σα μαγιονέζα). Από τα καλύτερα χορτοφαγικά burger που έχω δοκιμάσει και πιστέψτε με έχω δοκιμάσει πολλά.

Το φαγητό το συνοδεύσαμε με άφθονο χύμα κρασί, το οποίο είναι πολύ καλής ποιότητας. Φυσικά μπορεί κανείς να απολαύσει και ρακή, μπύρες και όλα τα καλά, καθώς και καφέδες με φυτικό γάλα. Στο τέλος μας κέρασαν έναν νοστιμότατο κορμό!

Γενικά το μαγαζί μου έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση και θέλω να το επισκεφτώ πάλι άμεσα. Ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας είναι η απόσταση! Καθώς πάνε μερικοί μήνες από την επίσκεψή μου, διαβάζω ότι το μενού έχει εμπλουτιστεί και άλλο, με πιάτα όπως vegan παστίτσιο και μουσακάς. Καθώς όμως προσωπικά δεν ήμουν ποτέ μεγάλη φαν αυτών των πιάτων, με βλέπω να τη βγάζω πάλι με τα σουτζουκάκια και τη μπεργκεράρα.

Να αναφέρω επίσης ότι οι τιμές είναι πάρα πολύ καλές και γενικώς νομίζω ότι το trivoli αποτελεί μια πολύ τίμια προσπάθεια. Αν σας βολεύει η περιοχή θα σας πρότεινα να πάτε, είτε "φλερτάρετε" με τη χορτοφαγία, είτε όχι. Είμαι σίγουρη ότι θα περάσετε καλά!

Λεωφόρος Μαρίνου Αντύπα 107, Ηλιούπολη

0030 211 4050120