ΡΑΚΟΠΕΤΡΑ

Beer Restaurants

Αγίου Λουκά 2, Ηράκλειο [Χάρτης]

Μπυραρία - μεζεδοπωλείο με κήπο. Ανοιχτό από το πρωί και για καφέ.
10:00 π.μ. με 03:00 μ.μ.

Αυγ

Ρακόπετρα. Στο site μας την σύστησε η αγαπημένη Ucook και την ευχαριστούμε πολύ. Στο περιβάλλον το δικό μου είχε συστηθεί από πέρυσι, με πολύ κολακευτικά σχόλια από μια συνάδελφο που μένει στην περιοχή του Ηρακλείου. Όχι τόσο για το φαγητό καθεαυτό αλλά για το συνολικό πακέτο που προσφέρει. Ατμόσφαιρα, περιβάλλον, εξυπηρέτηση, αξιοπρεπές τσιμπολόγημα. Οι περιγραφές ήταν πολύ δελεαστικές.

Στο πίσω μέρος του μυαλού μου λοιπόν, είχα καιρό αποθηκευμένη την πληροφορία και την επιθυμία για επίσκεψη έστω και για έναν καφέ αφού είναι ανοιχτό από πολύ νωρίς. Και τσαααακ… σκάει μύτη η κριτική της Ucook. Τώρα δέσαμε. Όχι ότι δεν είχα εμπιστοσύνη στη συνάδελφο, αλλά όσο να πεις έχεις μια παραπάνω επιβεβαίωση βρε αδερφέ, κι ας μην είχαμε την τύχη να γνωριστούμε στις συναντήσεις του ask. Kι ας μην έχουμε συνφάγει ποτέ, κι ας μην έχουμε αλλάξει απόψεις. Είναι μερικές φορές η μαγεία αυτού του site που σε κάνει να μαθαίνεις ακριβώς τα γούστα του άλλου, και να νομίζεις ότι γνωρίζεσαι χρόνια μαζί του.

Δεν χάσαμε χρόνο λοιπόν. Ένα Σαββατόβραδο στις 16/7/16 που θέλαμε κάτι πολύ χαλαρό παίρνουμε τηλέφωνο να κλείσουμε. Κρατήσεις δεν γίνονται μας απαντάει μια ευγενική κοπέλα, αλλά αν έρθετε νωρίς θα βρείτε. Το νωρίς βεβαίως για εμάς είναι άγνωστη λέξη, οπότε όπως ήταν αναμενόμενο, στις 10 παρά που φτάσαμε όχι μόνο δεν υπήρχε καρέκλα διαθέσιμη αλλά υπήρχε και στην αναμονή μια λίστα με τουλάχιστον δέκα τραπέζια πριν από εμάς.
Μένουμε; Φυσικά γιατί εκτός του ότι πεινάμε και είναι ήδη περασμένη η ώρα, πρώτα απ’ όλα μας αρέσει αυτό που έχουμε αντικρύσει.

Ξεκινώντας λοιπόν από τον εξωτερικό χώρο που νομίζω άλλωστε ότι είναι αυτός που αξίζει περισσότερο και αυτός που κερδίζει τις εντυπώσεις, θα σας πω ότι το σκηνικό που αντικρίζεις, σε στέλνει αυτομάτως σ’ ένα κατάφυτο ορεινό χωριό, με πεύκα και κυπαρίσσια! Για μένα που παρότι νησιώτισσα, το χωριό μου είναι ορεινό κι εκεί έχω τις ωραιότερες εικόνες και αναμνήσεις των διακοπών των παιδικών μου χρόνων, αυτό το σκηνικό, δεν το αλλάζω με τις θάλασσες όλου του κόσμου. Όχι ότι θα με χάλαγε βέβαια λίγο πιο κάτω να υπήρχε και μια παραλία αλλά εντάξει, ζω άνετα και χωρίς αυτήν. Αφήστε που απεχθάνομαι την υγρασία.

Το πρώτο 4αράκι ήδη φιγουράρει στο συννεφάκι πάνω από το μυαλό μου. Ο εσωτερικός χώρος μικρότερος, με δύο στοιχεία να πρωταγωνιστούν και εκεί. Πέτρα και ξύλο. Πίσω υπάρχει ένας ημιυπαίθριος χώρος με ανοιχτή οροφή στο ίδιο μοτίβο λίγο πιο απομονωμένα απ’ ότι μπροστά. Για λοιπές λεπτομέρειες διαβάστε την αναλυτικότατη κριτική της Ucook.

Τι άλλο λοιπόν μπορεί να ζητάει ένας άνθρωπος που περιμένει πως και πως τις διακοπές του καταμεσής του καλοκαιριού στην καυτή Αθήνα; Καλή παρέα. Την έχουμε. Έπειτα; Εκεί που θα πας με την καλή σου παρέα, να σε περιποιηθούν. Το έχουμε κι αυτό.

Την εξυπηρέτηση λοιπόν “τρέχουν” νέα παιδιά, με όρεξη, χαμόγελο και προπάντων ευγένεια. Από το παλικάρι που έχει αναλάβει τον δύσκολο ρόλο της αναμονής και της τακτοποίησης των πελατών στα τραπέζια, μέχρι τις κοπέλες που θα πάρουν παραγγελία και θα σερβίρουν. Και παρά τον κόσμο, όλα ρολάρουν άψογα και με σύστημα. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν ζαβολιές και να χάσετε την σειρά σας στην αναμονή.

Θα σας προτείνουν να καθίσετε σε κάποιο τραπέζι μέσα ή πίσω, ή σε σκαμπό σε κάποια μπάρα. Θα σας ρωτήσουν αν θέλετε να παραγγείλετε και όταν θα έρθει η σειρά σας, θα σας μεταφέρουν τα πάντα χωρίς δυσανασχέτηση στο τραπέζι σας στον κυρίως –εξωτερικό- χώρο μπροστά. Παρά την αναμονή της μισής περίπου ώρας για την οποία βέβαια δεν έφταιγαν οι άνθρωποι, αλλά η αργοπορία μας, ήδη είχε πάρει την θέση του και το δεύτερο 4αράκι.

Μουσική. Εδώ θα σταθώ γιατί υπάρχει λόγος. Όσοι γουστάρετε μόνο ξένη μουσική και δεν ζείτε χωρίς αυτήν, δυστυχώς χάσατε. Όσοι ακούτε εμπορική μουσική τύπου Παντέλο, Κιάμο, Πάολες και τα σχετικά δυστυχώς κι εσείς χάσατε. Όσοι ακούτε ό, τι ακούμε εμείς… κερδίσατε. Έντεχνα ήτοι, Σωκράτης (παίζει να ακούσαμε τα άπαντα του Σωκράτη και πολύ το χάρηκα), Κανά, Χαρούλης, Χαϊνηδες, Θαλασσινός, Παπάζογλου, Πασχαλίδης και πολλοί άλλοι μας έκαναν συντροφιά στην πρώτη μας επίσκεψη και μας άρεσε πάααααρα πολύ γιατί νομίζαμε ότι βρισκόμασταν πραγματικά σε συναυλία. Οφείλω βέβαια να πω ότι στην δεύτερη επίσκεψή μας, εκτός από τους παραπάνω ακούσαμε και πιο λαϊκά τραγούδια που ίσως θα μπορούσαν και να λείπουν (πάντα κατά το γούστο μου) σε καμία όμως περίπτωση γαβ γαβ.

Και φτάσαμε στο φαγητό από το οποίο δεν είχαμε πολλές απαιτήσεις, αφού είχαμε πληροφορηθεί ότι πρόκειται για μεζεδοκατάσταση. Μη σας πω ότι από την πείνα και την λαιμαργία μας, είχαμε πειστεί πως δύσκολα θα χορτάσουμε… και ως εκ τούτου η παραγγελία μας διαμορφώθηκε ως κάτωθι:

- Πλιγουροσαλάτα χ 5€

Πολύ καλή μερίδα σερβιρισμένη σε βαθύ πήλινο μπολ, νόστιμη, δροσερή, ζουμερή και αρωματική με μπόλικο δυόσμο και στη σωστή ένταση. Συγκαταλέγεται στις ωραιότερες που έχω δοκιμάσει γιατί μοιάζει πάρα πολύ με αυτή που φτιάχνω στο σπίτι και ταιριάζει με το γούστο μου.

- Παντζάρια με δαμάσκηνα χ 5€ (διότι εμείς ή δεν θα τρώμε καθόλου σαλάτες ή θα τους δίνουμε και θα καταλαβαίνουν)

Καλή μερίδα και αυτή σερβιρισμένη σε ίδιο με το παραπάνω μπολ, με μεγάλους κύβους παντζαριών, μπόλικο χοντροκομμένο καρύδι, δαμάσκηνο, μαϊντανό, ξυδάκι και αρκετό όμως σκορδάκι. Αν εξαιρούσα το τελευταίο που δεν συμπαθώ, θα ήταν κι αυτή από τις πάρα πολύ ωραίες συγκριτικά με όσες έχω δοκιμάσει.

Ξέχασα να πω ότι τα παραπάνω συνοδεύτηκαν με μικρά κριτσινάκια σε σάλτσα ντομάτας που μας έφεραν με την παραγγελία μας και χρεώθηκαν χ 2€. Καθώς και νερό βρύσης σε μπουκάλι.

- Μπουγιουρντί χ 4,50€

Αξιοπρεπέστατο, με την κάψα του μπούκοβου και της πιπεριάς που πρέπει, ντοματούλα και νόστιμο τυρί φέτα.

- Μπιφτεκάκια σχάρας χ 4,50€

Έξι μικρά -αρκετά κρεατένια για τις προτιμήσεις μου- μπιφτέκια, που είναι επαρκέστατα και για 3 άτομα. Είναι συμπαθητικά αλλά σηκώνουν αρκετές βελτιώσεις. Τα βρήκα λίγο στεγνά και τα ήθελα περισσότερο αφράτα και με περισσότερα μυρωδικά τα οποία στερούνταν, πλην λίγων φύλλων μαϊντανού με τα οποία γαρνιρίστηκαν. Βέβαια έσωσε την κατάσταση η γιαουρτένια σος με την οποία συνοδεύτηκαν. Επίσης το πιάτο συμπλήρωναν μερικές λωρίδες από πιτούλες και φέτες ντομάτας. Πάντως η ποιότητά τους είναι καλή και με λίγη περισσότερη φροντίδα, μπορούν να γίνουν άψογα.

- Χοιρινό στη λαδόκολλα χ 4,50€

Σερβίρεται σε μικρό πήλινο μέσα σε λαδόκολλα, με πιπεριά, ντομάτα, αρκετή φέτα και πατατούλες φούρνου. Συμπαθητικός και αυτός ο μεζές αλλά κι εδώ θα ήθελα λίγη ένταση. Ίσως λίγο αλατοπίπερο παραπάνω να το κάνει πιο πικάντικο.

- Κοντοσούβλι κοτόπουλο για δύο άτομα χ 14€

Σερβίρεται σε μεγάλη τετράγωνη ρηχή πιατέλα, και περιλαμβάνει μπόλικες πατάτες φούρνου νόστιμες μαμαδίστικες και λεμονάτες. Πιτούλες κομμένες σε λωρίδες με ρίγανη, σαλάτα λάχανο καρότο περιχυμένο με μια συμπαθητική βινεγκρέτ, λίγη ντοματούλα και μπολάκι με μια ροζέ συμπαθητική σάλτσα.
Αρκετή ποσότητα κοτόπουλου ψημένο με πιπεριά και ντομάτα σε αξιοπρεπή εκτέλεση χωρίς να κερδίζει δάφνες βέβαια.
Ήταν ζουμερό και νόστιμο. Συγκριτικά με το χοιρινό κοντοσούβλι που φάγαμε στην δεύτερη επίσκεψη, νομίζω ότι το τελευταίο κερδίζει ένα πόντο παραπάνω σε νοστιμιά.

Ήπιαμε μια μπύρα Άλφα βαρελίσια 330ml χ 2,50 και μια mc Farland x 4€ και είναι η χαμηλότερη τιμή που την έχω συναντήσει (στην καλύτερη των περιπτώσεων χρεώνεται 7€). Μας κέρασαν 2 επιπλέον μπύρες από αυτές που πίναμε. Χρειάζεται να πω κάτι επιπλέον για την εξυπηρέτηση και τη συνολική εμπειρία;;

Πληρώσαμε για τα παραπάνω 46€ δύο άτομα και για να κλείσω με την κατηγορία vfm θα σας πω… μην ψαρώνετε με αυτήν την τιμή! Διότι εμείς δεν είμαστε μέτρο σύγκρισης. Εμείς εκείνο το βράδυ κοντέψαμε να φάμε και τις ρακόπετρες!

Πού να μας συστήσετε…. και να μη σας δώσουν συγχαρητήρια! Πού να το πούμε ότι πήγαμε στην Ρακόπετρα, που πάει ο φυσιολογικός κόσμος, τρώει δυο τρία μεζεδάκια, μια σαλατούλα, δυο μπυρίτσες και καθαρίζει με 10-15€ ότι εμείς δώσαμε 23€ έκαστος και να πιστέψουν ότι το μαγαζάκι δεν είναι ακριβό;;!!!

Στην δεύτερη επίσκεψή μας στις 29/7/16 που ήμασταν 3 άτομα και φάγαμε πιο ανθρώπινα, πήραμε ίδια ποσότητα πιάτων με κάποια διαφορά στις επιλογές μας:

Μπιφτεκάκια, πλιγουροσαλάτα, μπουγιουρντί και επιπλέον

- Χοιρινό κοντοσούβλι 2 ατόμων χ 12€, με τα ίδια συνοδευτικά όπως και το κοτόπουλο παραπάνω

- Πράσινη σαλάτα με κρουτόν τριμμένο τυρί και βινεγκρέτ χ 5€, φρέσκια και επαρκής

- Μίνι σουβλάκια κοτόπουλο (4 τμχ) χ 4,50€ με συνοδεία από πιτούλες, ντομάτα και ροζέ σάλτσα. Συμπαθητικά αλλά όντως μινιατούρες.

Με μία Άλφα βαρέλι και μια Amstel 500ml χ 3,50€ πληρώσαμε 43,50€ ήτοι 14,50€/άτομο και νομίζω ότι η πραγματική εικόνα μόλις αποκαταστάθηκε! Αυτή τη φορά μας κέρασαν 3 κομμάτια κορμό και σφηνάκια μαστίχας.

Συμπερασματικά λοιπόν θα πω πως το μαγαζάκι αυτό, όχι μόνο δεν είναι ακριβό αλλά με αυτές τις πολύ προσιτές τιμές καταφέρνει και καλύπτει όλο το πακέτο που λέγεται ευχάριστη έξοδος, για ένα ζευγάρι, μια παρέα ή ακόμα και μια οικογένεια.

Μιας και λόγω της πλατείας που υπάρχει πριν τη Ρακόπετρα αλλά και ο χώρος μπροστά και γύρω από αυτή, είναι ιδανικά στοιχεία για οικογένειες με μικρά παιδιά που θέλουν και έχουν το δικαίωμα να περάσουν όμορφα και χωρίς άγχος. Τώρα αν έχετε θέμα με τα μικρά παιδιά και την όποια οχλαγωγία δημιουργεί ο ενθουσιασμός τους και η διαρκής κινητικότητά τους, προτιμήστε πιο βραδινές ώρες. Και μην ξεχνάτε, πως όλοι μας περάσαμε κάποτε από αυτή την ηλικία κι αν σκεφτώ από τον εαυτό μου… δεν ήμουν και το πιο ήσυχο παιδάκι!

Άλλωστε τα τραπέζια “διπλώνουν” πάρα πολλές φορές καθ’ όλη την διάρκεια της μέρας και σίγουρα θα βρείτε κάπου να βολευτείτε έστω και τις πιο προχωρημένες ώρες.

Κλείνω λέγοντας ότι η Pακόπετρα μας ενθουσίασε και μας κέρδισε. Δεν θα σας πω να έρθετε από την άλλη άκρη της Αθήνας για φαγητό. Γιατί εδώ που τα λέμε δεν με συμφέρει κι όλας… όσο πιο λίγοι την ξέρουν τόσο το καλύτερο.

Η Ρακόπετρα προσφέρει με αξιοπρέπεια το πακετάκι ατμόσφαιρα-εξυπηρέτηση-ποιότητα και value for money, σε ό, τι έχει να κάνει με μπύρα, μεζέ και καφέ. Όταν θέλουμε λοιπόν απλά πραγματάκια και όμορφα… πάμε Ρακόπετρα!

Προτείνεται.

ΥΓ.1. Ευχαριστώ πολύ για την ευγενική χορηγία την φίλη Ucook… και το παπασικάκι φυσικά!

ΥΓ.2. Καλό καλοκαίρι σε όσους φεύγουμε… και καλό αποκαλόκαιρο σε όσους επιστρέφουν!

Beer Restaurants - Ηράκλειο, Αθήνα

Την Ρακόπετρα θα την κατέτασσα μάλλον στην κατηγορία του νεανικού καφενείου. Πήγαμε Παρασκευή στις 7 το απόγευμα, κάποιοι έπιναν καφέ, κάποιοι άλλο έπαιζαν τάβλι, άλλοι έπιναν μπύρα με μια ποικιλία. Εμείς φάγαμε. Ο μέσος όρος ηλικίας είναι κάτω από τα 30 χωρίς να αποκλείονται και παρέες άνω των 40.

Ο χώρος είναι όμορφος και σίγουρα δεν θυμίζει Αθήνα. Ο εξωτερικός χώρος είναι καταπράσινος, ενώ μέσα το μαγαζί είναι αρκετά προσεγμένο. Τα 3 αστέρια τα έβαλα πρώτον γιατί είχε πολύ δυνατά τη μουσική με πολύ κακή ποιότητα ήχου, ενώ πάνω από την μπάρα είχε μια εικόνα της παναγίτσας. Έλεος!!!!

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Ταχύτατη και εγκάρδια

Για 2 άτομα πήραμε:

Πιτούλες, 2 ευρώ. 2 μικρές πίτες περισσότερο ξεροψημένες απ΄ όσο θα θελα αλλά κατά τα άλλα οκ.

Πράσινη σαλάτα, 5 ευρώ. Ικανοποιητική ποσότητα σγουρής σαλάτας με κρουτόν, λίγο τριμμένο τυρί και μια σως μουστάρδας-βαλσάμικο, η οποία όμως ούτε ιδιαίτερα εύγεστη ήταν, ούτε επαρκούσε για την ποσότητα της σαλάτας, με αποτέλεσμα η σαλάτα να είναι κάπως στέγνη.

Μπιφτεκάκια σχάρας, 4,5 ευρώ. 6 μικρά μπιφτεκάκια, νόστιμα χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Χοιρινό στη λαδόκολλα, 4,5 ευρώ. Μπουκίτσες καλοψημένου χοιρινού, με άφθονες πατατούλες, λίγο τυράκι και πιπεριές. Ενδιαφέρον πιάτο χωρίς όμως πάλι να σε απογειώνει η γεύση του.

Μπούτι χοιρινό με μέλι και θυμάρι στα 4,5 ευρώ. 6 (ναι έξι!! ) φέτες τρυφερού και καλοψημένου κρέατος, που όμως είχαν έντονη τη γεύση του χοιρινού. Το μέλι και το θυμάρι δεν κατάφεραν να κυριαρχήσουν και να σώσουν κάπως την κατάσταση.

Ήπιαμε κόκκινο κρασί το οποίο μας σερβιρίστηκε κρύο και ήταν δυστυχώς μετριότατο. 4 ευρώ το μισό κιλό.

Στο τέλος μας πρόσφεραν γλυκό το οποίο αρνηθήκαμε και έτσι μας κέρασαν λικέρ μαστίχα

Πληρώσαμε 20 κάτι ευρώ για όλα αυτά, χωρίς το κρασί, και σκάσαμε. Εξαιρετικό value for money όμως η κουζίνα του δεν με ικανοποίησε. Η αλήθεια είναι ότι δεν με δυσαρέστησε κιόλας. Οφείλω να πω ότι το μαγαζί δεν είναι εστιατόριο. Ο κατάλογος είναι πολύ μικρός και περιλαμβάνει κυρίως κρέατα και σαλάτες. Θα έβαζα 2,5 στη γεύση. Επέλεξα το 2 αντί του 3 για να μην αδικήσω άλλα μαγαζιά που έχουν καλύτερη κουζίνα. Τελικά, το γενικότερο κλίμα του μαγαζιού ήταν πολύ ευχάριστο και περάσαμε καλά. Ίσως ξαναπάω να πιω κάτι άλλο και να δοκιμάσω τις ποικιλίες και τα κοντοσούβλια.

Beer Restaurants - Ηράκλειο, Αθήνα

All day and all of the night που τραγούδησαν κάποτε οι Kinks αλλά και οι Stranglers. Πες βρε παιδί μου, ότι σου την βαράει να αλητέψεις για μπύρες στη 1 μετά τα μεσάνυχτα, γιατί ζεσταίνεσαι... Έ, είναι ανοιχτό ως τις 03.00 και σε περιμένει να πας...

Ας συστήσω λοιπόν στην αγαπητή μας κοινότητα, την Ρακόπετρα, ένα μαγαζάκι όαση μέσα στις πυρωμένες μέρες και νύχτες που ζούμε. Το ξετρύπωσα εντελώς τυχαία πριν λίγο καιρό και όντως για να το βρεις πρέπει ή να έχεις τύχη ή να πας μιλημένος. Προστατευμένο από την πολύβουη Λεωφ. Ηρακλείου και κρυμμένο κυριολεκτικά μέσα σε ψηλά και λεβέντικα πεύκα, που του χαρίζουν την αναγκαία δροσιά και το οξυγόνο που άντε βρες τα, μέσα στο τσιμεντένιο κλεινόν άστυ, μόλις το δεις, λες οκ, πού ήμουν εγώ τόσο καιρό να το κάνω στέκι μου ;;;

Είναι το μέρος που με ευκολία επιλέγεις από το πρωί για καφέ, το μεσημέρι για να τσιμπήσεις κάτι ελαφρύ αλλά και το βράδυ για μπύρες - ρακές - κρασάκια και μεζεδάκια με την παρέα.
Μου θύμισε πολύ, ένα άλλο αγαπημένο μου, τον Ευκάλυπτο, στο Ηράκλειο στην Κρήτη, όπου αν πας με καλή παρέα, μπορεί και να κάτσεις ως το ξημέρωμα.

Ρακόπετρα λοιπόν, εκ του α' συνθετικού ρακή, που ρέει άφθονη ( 18 γράδα, εξ Ηρακλείου αφιχθείσα ) αλλά και Αμοργιανή ψημένη ρακή. Και β'συνθετικό η πέτρα με την οποία είναι φτιαγμένο σχεδόν εξ ολοκλήρου το μαγαζί, σε ένα σχέδιο που πάλι μου θυμίζει κρητική αρχιτεκτονική, στην μέση ο κεντρικός χώρος και γύρω γύρω η αυλή με όλα τα υπόλοιπα.

Απλά ξύλινα τραπεζοκαθίσματα σε ύφος χαλαρό αλλά και μεγάλα μοναστηριακά τραπέζια με μαξιλάρες για ακόμα πιο cool καταστάσεις, 2 μεγάλες αυλές για να τους βολέψει όλους, αλλά και ψηλά καθίσματα στην εξωτερική μπάρα η οποία βλέπει στον μέσα χώρο ( κλιματιζόμενος, με εξαιρετικά καλόγουστη διακόσμηση, όμορφα αντικείμενα και χαμηλό φωτισμό ).
Ωστόσο από κάποια ώρα και μετά δεν βρίσκεις να καθήσεις πουθενά, εκτός κι αν είσαι τυχερός.

Τί είναι αυτό που του δίνει τέτοιο σουξέ ; Η ατμόσφαιρα, που σε κάνει να ξεχνάς ότι είσαι στην πόλη, και οι άπαιχτες τιμές - βάλτε τα με όποια σειρά θέλετε εσείς.

Να αναφέρω ενδεικτικά: διπλός ελληνικός στα 2 ευρώ, freddo cappuccino στα 2,70, λεμονάδα σπιτική 2 ευρώ, κρασί κόκκινο ημίγλυκο Νεμέας 4 ευρώ το μισόκιλο, κανάτα μπύρας Άλφα βαρέλι 1,5 λίτρο στα 10 ευρώ αλλά και πύργος μπύρας 2,5 λίτρα στα 15 ευρώ, βανίλια-μαστίχα υποβρύχιο ( αχ μνήμες παιδικές... ) με 1 μόλις ευρώ... τί να πεις πραγματικά για αυτές τις τιμές ;;

Η ποικιλία σε μπύρες θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερη, αλλά κατά βάση καλύπτει τις γενικές απαιτήσεις, θα βρεις ποτήρι βαρελίσια Άλφα αλλά και μπουκάλι Weiss, Μc Farland αλλά και Sol ( 330 ml ), Κaiser και Heineken (500 ml) όλες σε πολύ καλές τιμές για να πιεις απροβλημάτιστα, τουτέστιν, όσο έχει ο καφές αλλού, τόσο έχουν εδώ οι μπύρες.

Τα παρελκόμενα τσιμπολογήματα, για να μην πιεις ξεροσφύρι, είναι πολλά για να διαλέξεις ανάλογα με το πόσο και τί θες να φας, έχει ποικιλίες τυριών - αλλαντικών, κρεατικών, ανάμεικτη ενισχυμένη, σαλάτες, ντάκο, ρεβυθάδα, πατατούλες φούρνου, τηγανιά, καλαμάκια κοτόπουλο μέχρι και κοντοσούβλι αν θυμάμαι καλά, και αρκετά ακόμη που δεν απομνημόνευσα λόγω παράκρουσης από τη ζέστη.

Εγώ την πρώτη φορά πήγα για καφέ και την δεύτερη πήγα για μπύρα, την Κυριακή 19/ 6 που είχε πολλή ζέστη... Μια χαρά χαλάρωση και ραστώνη, κάτω από τα πεύκα, ακούγοντας και πολύ ωραία μουσική, ελληνικά έντεχνα, και παρόλο που ήταν φίσκα από κόσμο, δεν είχε βαβούρα.

Ήπιαμε πολύ παγωμένες μπύρες ( σημαντικό ), ένα μικρό ποτήρι Άλφα βαρελίσια ( 2,50 ευρώ ), ένα μπουκάλι Kaiser ( 4 ευρώ ) με τα οποία μας έφεραν συνοδεία ένα μπωλ με μια εθιστική ντοματοπικάντικη σως και παξιμαδάκια για να βουτάμε. Επίσης παραγγείλαμε μια ποικιλία τυριών και αλλαντικών ( 7 ευρώ ). Περιελάμβανε 3 είδη αλλαντικών σε χοντρά κομμάτια που ήταν λαχταριστά, 3 είδη τυριών, καρότα και αγγουράκια σε στικς, ντομάτα, ελιές, και 2 είδη αλοιφές, τυροκαυτερή ( όχι εμπορίου ) και μια λευκή με βάση το κατίκι, πάνω σε παξιμάδια σικάλεως. Επίσης ζητήσαμε και ψωμάκι, όπου ήρθε ένα πανεράκι με έξτρα παξιμαδάκια και 4-5 φέτες καλαμποκένιο ψωμί φρέσκο και πολύ νόστιμο, με χρέωση μόλις 0,50 λεπτά.

Οι κοπέλες στο σέρβις όλες τους χαμογελαστές και ευγενέστατες, νερό παγωμένο σε δική τους μποτίλια έρχεται άμεσα για να ξεδιψάσεις, οι αποδείξεις έρχονται κανονικά χωρίς να τις ζητιανέψεις, η εξυπηρέτηση είναι σβέλτη παρόλο που ο κόσμος είναι πολύς. Και οι ώρες σου εκεί κυλάνε ευχάριστα, όπως κυλάει το δροσερό νερό πάνω σου σε συνθήκες καύσωνα.

Πληρώσαμε το εξωφρενικό ποσό των 14 ευρώ για ένα πολύ χαλαρωτικό βραδάκι και όπως το βλέπω, βρήκα το νέο μου στέκι για όλο το καλοκαίρι.

Υ. Γ 1ο. Τελευταία πινελιά όπου γέλασα πραγματικά ήταν οι τουαλέτες. "Το Μέρος" όπως το έχουν ονομάσει. Όπου η διάκριση των φύλων απεικονίζεται ως εξής: μια κότα στρουμπουλή, με πέρλες στο λαιμό και λευκό τσαντάκι Chanel με αλυσιδίτσα, για το γυναικείο μέρος... Και ένας κόκορας λυράτος και καμαρωτός, με φράκο και μπεγλέρι στο χέρι του, για το ανδρικό μέρος... Εντάξει, οι κότες και τα κοκόρια, μου θυμίζουν τόσα πολλά, οι όποιοι συνειρμοί δεν είναι καθόλου τυχαίοι...

Υ. Γ 2ο. Η ΦΩΝΗ, " LP - Lost on you, Live session ".