ΠΕΪΝΙΡΛΙ

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι

Ραμνούντος 76, Νέα Ιωνία [Χάρτης]

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Νέα Ιωνία, Αθήνα
Ιούλ

Όταν ήμουν μικρός και έμενα στο Νέο Ηράκλειο, θυμάμαι τον πατέρα μου να μας πηγαίνει συχνά από το συγκεκριμένο μαγαζί και να μας παίρνει πεϊνιρλί με τυρί και κιμά, αλλά και να αγοράζει «άδειες» προψημένες βάσεις για πεϊνιρλί ή ακόμα και πίτες για το σπίτι και μετά να τα γεμίζει με κάθε λογής υλικά και να τα ψήνει στο φούρνο.

Το συγκεκριμένο εργαστήριο λοιπόν δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να λείψει από τη λίστα μου με τα μαγαζια που φτιάχνουν το αγαπημένο μου έδεσμα. Όταν το πρόσθεσα στη λίστα με τα εστιατόρια του Ask4food είχα κάποιον ενδοιασμό με το όνομα που έπρεπε να δώσω στην επιχείρηση. Η ταμπέλα του γράφει με μεγάλα γράμματα απλά «ΠΕΪΝΙΡΛΙ» κι από κάτω με πιο μικρά γράμματα «ΠΙΤΕΣ ΓΙΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙ, ΠΕΪΝΙΡΛΙ ΚΕΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ». Αν χρησιμοποιήσετε το street view του googlemaps θα καταλάβετε τι εννοώ. Θα δείτε μάλιστα και δύο ανθρώπους να τρώνε το πεϊνιρλί τους στο χέρι, ακριβώς έξω από το κατάστημα, πράγμα που σημαίνει ότι το μαγαζί έχει πάντα πελατεία, καθώς είναι γνωστό στην πιάτσα της Νέας Ιωνίας εδώ και χρόνια.

Σε ότι αφορά τον χώρο, έχω να πω ότι ουσιαστικά πρόκειται για το ίδιο και απαράλλαχτο εργαστήρι, όπως το θυμάμαι πριν από 30 χρόνια και βάλε. Μικρός και παλιός ο χώρος, με μία μικρή προθήκη για τα έτοιμα πεϊνιρλί προς πώληση και με άλλη μία με τα κενά πεϊνιρλί και τις πίτες, χωρίς κάποιο σταντ για να κάτσεις. Το μεγαλύτερο μέρος του καταστήματος το καταλαμβάνει το εργαστήριο, το οποίο δεν χωρίζεται εμφανώς από το υπόλοιπο κατάστημα. Υπάρχει και ένα ψυγείο με αναψυκτικά στην άκρη.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη και διεκπεραιωτική από τις δύο υπαλλήλους του καταστήματος. Σε καμία από τις τρεις φορές που το επισκέφθηκα τα τελευταία χρόνια για να το δοκιμάσω δεν μου έκοψαν απόδειξη, οπότε αναγκαστικά βάζω 2/4 στην εξυπηρέτηση.

Η γεύση του επίσης ίδια και απαράλλαχτη όπως τη θυμόμουνα μικρός. Αφράτο και πεντανόστιμο το ζυμάρι και πολύ φρέσκα τα υλικά της γέμισής του. Ειδικά αυτό με τον κιμά είναι πολύ νόστιμο και έχει μία ιδιαίτερη και ελαφρώς πικάντικη επίγευση. Και με τυρί-μπέικον που δοκίμασα ήταν αρκετά καλό. Προσωπικά βέβαια θα ήθελα να είναι λίγο πιο πλούσιο σε υλικά, γιατί γενικά η γέμισή του είναι λίγο «φτωχή», σε σημείο που το ομολογουμένως νόστιμο ζυμάρι του να υπερκαλύπτει τη συνολική του γεύση.

Οι τιμές των πεϊνιρλί κυμαίνονται από 2,00 € (τυρί-κιμά) έως 2,20 € (τυρί-μπέικον), ενώ οι βάσεις για πεϊνιρλί κοστίζουν 0,60 € έκαστη. Αν δεν το έχετε δοκιμάσει το προτείνω ανεπιφύλακτα. Άλλωστε στη συνάντηση των φίλων του Ask4food στο «Σούμα Κολοκύθι», το είχαμε αναφέρει με τον φίλο Telis Tipitelis και είχαμε συμφωνήσει ότι φτιάχνει ένα από τα καλύτερα και πιο παραδοσιακά πεϊνιρλί της Αθήνας.