BERLINER

American Style

Πλαπούτα 57, Νέο Ηράκλειο [Χάρτης]

All day restaurant, coffee, burgers and more.
09.00 π.μ. - 01.00 μ.μ.

American Style - Ηράκλειο, Αθήνα

Τελικά όταν θέλει κάποιος πολύ, βρίσκει την άκρη του νήματος. Ή όπως λέει ένα άλλο ρητό… αν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, πάει το Βουνό στον Μωάμεθ!

Κάπως έτσι, με το ψάξιμο και την βοήθεια του fb με βρήκε μια καλή και έμπιστη φίλη του site και πολύ το χάρηκα! Ήμουν σε μια παραλία αραχτή και η χαρά στην ανάγνωση του μηνύματος ήταν απερίγραπτη.
Κι επειδή μετά την Ρακόπετρα, επόμενος σταθμός που είχα επισημάνει από την γραφή της ήταν το Berliner, κανονίσαμε να βρεθούμε κι από κοντά (έτσι για να μην έχουμε ανάγκη και τις μαζώξεις του site δηλαδή…χαχα).

Για να πω την αμαρτία μου, τα μπέργκερ…. δεν ήταν ποτέ η αδυναμία μου. Ούτε και άλλαξε κάτι ως προς αυτό. Ο λόγος; Από παιδί σιχαινόμουν αυτά τα πλακέ, μίζερα και πλαστικοποιημένα σε όψη μπιφτέκια που έβρισκαν καταφύγιο ανάμεσα σε ανεκτά -στην καλύτερη των περιπτώσεων-, μπαγιάτικα -στην χειρότερη- στρογγυλά ψωμάκια. Άντε για να μην το παίζω ψηλομύτα… θα σας πω πως ένα μόνο τσάκιζα σε χρόνο dt όταν έβρισκα ευκαιρία… το cheeseburger των Goody’s. Όχι ότι ήταν υγιεινό, σαβουρίτσα και τίγκα στην συντηρητικούρα ήταν κι αυτό, αλλά το θυμάμαι αμαρτωλά αφράτο και ζουμερό. Μέχρι εκεί λοιπόν. Όσες απόπειρες κι αν έχω κάνει που δεν είναι και πολλές εδώ που τα λέμε, δεν έχουν καταφέρει να με κάνουν να αλλάξω γνώμη.

Άρα στο Berliner πήγα με την πεποίθηση ότι δεν έχω και πολλά να περιμένω, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά απλά και μόνο λόγω γούστου. Έτσι μια “νεκρή” σχετικά εβδομάδα για την Αθήνα και συγκεκριμένα στις 23/8/16, 4 άτομα φτάνουμε κατά τις 8.

Ο χώρος είναι λιτός, ευχάριστος και νεανικός, αφού το concept της διακόσμησης σχετίζεται άμεσα με τα μαθητικά μας χρόνια. Οι καρέκλες είναι σαν κι αυτές που είχαμε στο σχολείο μεταλλικές με ξύλινο κάθισμα και πλάτη με χρωματικά παιχνιδίσματα, αλλά και κάποιες –σαφώς πιο άνετες- σαν κι αυτές που είχαν στα έδρανα οι δάσκαλοι –με μαξιλάρι καλυμμένο με δέρμα-. Παλέτες, καφάσια και μαξιλάρες συνθέτουν τους λοιπούς καναπέδες και τραπέζια του χώρου και υδρόγειοι κρεμασμένοι από το ταβάνι σε μεταφέρουν νοερά στις μαθητικές τάξεις. Μέσα είναι μικρό, αλλά υπάρχει ένα μεγαλύτερο μέρος εξωτερικά με αρκετά λουλούδια ολόγυρα και καλυμμένο με τέντες που διευκολύνει την επίσκεψη καθ’όλη την διάρκεια της ημέρας. Η ανοιχτή κουζίνα έλαμπε, σε μια ματιά που έριξα πηγαίνοντας προς τις τουαλέτες και τα δύο άτομα που ηγούνται αυτής, φορούσαν μαντήλια στο κεφάλι, ένδειξη της τήρησης των στοιχειωδών κανόνων υγιεινής.

Η εξυπηρέτηση από ένα νέο παιδί που κάνει φιλότιμες προσπάθειες και τα καταφέρνει αρκετά καλά, καθώς ενίοτε και από την κοπέλα που είναι επί παντός θέματος, συνήθως θα την δείτε μέσα από τον πάγκο και νομίζω πως ίσως είναι και η ιδιοκτήτρια. Συντονίζει, εξυπηρετεί, παίρνει παραγγελίες… λίγο απ’ όλα! Το μάτι της κόβει τα πάντα.

Παραγγείλαμε:

- Chicken fight για μένα, που είναι με παναρισμένο κοτόπουλο, μανιτάρια πλευρώτους, τυρί κρέμα και σπιτική bbq sauce x 7,90€

Έρχεται ένα τέρας αποτελούμενο από ψωμί που “φωνάζει” πως είναι χειροποίητο και απ’ ότι έμαθα προμηθεύονται από συνοικιακό φούρνο, γενναιόδωρη ποσότητα νόστιμου κοτόπουλου με τα παρελκόμενά του, τα οποία είναι κάθε άλλο παρά ελλιπή. Αυτά συνοδεύονται με αρκετές πατάτες τηγανιτές, λεπτοκομμένες σαν τραγανά sticks με μπόλικη πάπρικα. Το απόλαυσα μέχρι τέλους.

- Alligator Pear για το δεύτερο άτομο της παρέας, που είναι με φιλέτο κοτόπουλο, αβοκάντο, πιπεριές Φλωρίνης, σαλάτα coleslaw και sour cream x 7,50€

Το δοκίμασα και έπαθα πλάκα. Το φιλέτο ζουμερό και πολύ σωστά ψημένο, οι πιπεριές Φλωρίνης είναι πεντανόστιμες, το αβοκάντο δίνει μια βουτυρένια υφή και η coleslaw με την sour cream κάνει ακόμα πιο λαχταριστή την κάθε μπουκιά! Έγινε αμέσως στόχος για επόμενη επίσκεψη.

- Waffler για την νέα μας φίλη, που είναι μπέργκερ βάφλας, με μπιφτέκι 200γρ. μπέικον, σάλτσα τσένταρ και σιρόπι σφένδαμου χ 7,90€

Γλυκίζον το αποτέλεσμα όπως είναι αναμενόμενο από την βάση της βάφλας που από μόνη της είναι γλυκιά κι εδώ αντικαθιστά τα δύο ψωμάκια που αγκαλιάζουν συνήθως τα μπέργκερ, καθώς και από το σιρόπι σφένδαμου. Μάλιστα μου προσφέρθηκε ευγενικά να δοκιμάσω για να έχω άποψη όταν θα γράψω… όπως μου είπε η φίλη.

Ιδιαίτερος συνδυασμός και πρωτότυπος που ξεφεύγει από τα τετριμμένα. Προτείνω στους φίλους που έχουν προτίμηση στις γλυκές γεύσεις να το δοκιμάσουν. Εγώ παρόλα αυτά μένω σταθερή στις πιο πάνω προτιμήσεις.

Το τέταρτο μέλος της παρέας ήρθε φαγωμένο αλλά δεν αρκέστηκε μόνο σε καφέ (freddo cappuccino x 3,00€). Επέλεξε μια τάρτα συνοδεία του καφέ, από τις 3 συνολικά που διέθετε εκείνη τη μέρα το κατάστημα και ήταν μοστραρισμένες στην ειδική βιτρίνα.

- Τάρτα λοιπόν σοκολάτας με φυστικοβούτυρο χ 4,60€

Κι επειδή δεν ήταν δυνατόν να φύγουμε χωρίς να δοκιμάσουμε κι εμείς γλυκό, παρά το γεγονός ότι είχαμε τουμπανιάσει παραγγείλαμε:

- Τάρτα ίδια με την παραπάνω γιατί ήταν θελκτική και δε μπορούσαμε να την παρακάμψουμε. Η γέμισή της ήταν υπέροχη και από πάνω είχε φυστίκια και σιρόπι καραμέλας.

- Τάρτα με κρέμα patisserie και σάλτσα βύσσινο. Και αν θυμάμαι καλά, κάτω από την patisserie πρέπει να είχε και λίγη καραμέλα.

Είχε λιγότερη επιτυχία από την προηγούμενη τάρτα, αυτή τη φορά και εμφανισιακά. Η κρέμα δεν είχε την σωστή πυκνότητα, με αποτέλεσμα το κομμάτι μέχρι να το φάμε αποδομήθηκε. Επίσης δεν μου άρεσε το γεγονός ότι γαρνιρίστηκε με έξτρα σιρόπι σοκολάτας και από πάνω με πολύχρωμα στρογγυλά κουφετάκια, διότι νομίζω πως ήταν περιττό και δεν έδινε τίποτα περισσότερο γευστικά. Εκτός αυτού όταν διαθέτεις δύο τάρτες με γέμιση σοκολάτα και μια με λευκή, δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκεπάζεις την λευκή πάλι με σοκολάτα.

Να πω πως οι τάρτες είναι χειροποίητες και φαίνονται εμφανισιακά αλλά και γευστικά. Μου διέφυγε να ρωτήσω αν τα γλυκά τα φτιάχνουν οι ίδιοι ή τα προμηθεύονται, πάντως επιδέχονται βελτιώσεις. Σε κάθε περίπτωση είναι αξιοπρεπής η προσπάθεια. Η βασική μου ένσταση έχει να κάνει με την βάση τους που θα ήθελα να είναι λιγότερο ερασιτεχνική. Δηλαδή ήταν αναμεμειγμένο μπισκότο τύπου πτι-μπερ, σοκολάτα και σε κάποιες αμύγδαλο αν θυμάμαι καλά, ενώ θα προτιμούσα να έχει κανονική, ψημένη βάση τάρτας sucree ή sablee.

Με δυο μπύρες Alpha draft χ 2,50€, μια Alpha Weiss x 3,60€ και άφθονο νερό βρύσης το συνολικό ποσό ήρθε στα 43,80€ με την επισήμανση ότι οι δύο από τις τρεις τάρτες που φάγαμε ήταν κερασμένες και αυτό εκτιμάται ιδιαιτέρως.

Η επιθυμία για ένα Alligator Pear…. μόνο δικό μου… δεν άργησε να εκπληρωθεί. Έτσι αρχές Σεπτέμβρη βούτηξα το άλλο κολλητάρι μου (που παρεμπιπτόντως την μπεργκεροφαγία την έχει ως δεύτερη φύση) και βουρ για τις συστάσεις. Περιττό είναι να σας πω ότι ήταν γεμάτο κι ότι οι παρέες άλλαζαν διαρκώς και δίπλωναν τα τραπέζια. Αυτό με χαροποιεί ιδιαιτέρως, ιδίως όταν πρόκειται για νέες προσπάθειες.

Λοιπόν οι οδηγίες ήταν σαφείς. “Θα αρκεστείς μόνο στο μπέργκερ σου”. Βλέποντας τον κατάλογο ήρθε η αναμενόμενη ερώτηση… “ακριβούτσικο είναι ή μου φαίνεται”;; “Πάμε πάλι… θα αρκεστείς μόνο στο μπέργκερ σου”! “Το’ πιασα το υπονοούμενο”. Έτσι εκτός από το δικό μου Alligator το κολλητάρι επέλεξε το

- Porkhub με μπιφτέκι 200γρ. τυλιγμένο με μπέικον, μαρμελάδα μπέικον, επιπλέον μπέικον, τσένταρ, αυγό και σπιτική σάλτσα x 8,20€

Η χαρά της χοληστερίνης αλλά το κολλητάρι που είχε βάλει στόχο ν’ αυτοκτονήσει με μπέικον και τσένταρ έβαλε extra…μπέικον και τι άλλο; Τσένταρ φυσικά.
Το δοκίμασα…. έτσι για να έχω άποψη για το μπιφτέκι. Τολμώ να πω πως αν είχε λίγα μυρωδικά (που ως γνωστόν δεν έχει κανένα μπέργκερ) ίσως και να άλλαζα γνώμη γι’ αυτά. Γιατί όχι, δεν είναι σαν αυτά τα πατημένα αηδιαστικά μπιφτέκια που μοιάζουν να βγήκαν από σωλήνα αποχέτευσης.

Ήταν ένα χοντρουλό (καθόλου χλωμό) μπιφτέκι, κρεατένιο για τα γούστα μου όπως έχω ξαναπεί, αλλά που πιστεύω ότι για τους φαν του είδους θα είναι σίγουρα πάρα πολύ καλό. Το μπέικον βέβαια με το τσένταρ ήταν άφθονα όπως ήταν αναμενόμενο και το τηγανιτό αυγό από πάνω έσπασε για να κάνει την επιθυμία αμαρτωλή σαν την κόλαση!

Πήραμε επίσης και την τρίτη τάρτα που δεν είχαμε δοκιμάσει

- Σοκολάτα με παστέλι. Χ 4,50€

Όπου παστέλι βάλτε καραμελωμένους ξηρούς καρπούς. Όπου σοκολάτα βάλτε Γιώτης και όπου βάση τάρτας βάλτε μια από τα προηγούμενα. Το κολλητάρι δεν ενθουσιάστηκε κι εγώ αποφάνθηκα πως η καλύτερη είναι αυτή με το φυστικοβούτυρο.

Πληρώσαμε 21,20€ χωρίς να πιούμε κάτι εκτός από νερό, αλλά φύγαμε χορτασμένοι για 2 μέρες.

Συμπέρασμα: Το Berliner είναι ένα τίμιο μπεργκεράδικο δεδομένης της ποιότητας αλλά και της ποσότητας που προσφέρει. Όλα ετοιμάζονται εκείνη τη στιγμή στην ανοιχτή και καθαρή κουζίνα, αυτός είναι και ο λόγος που δεν σερβίρονται όλα μαζί. Οι θερμοκρασίες στις οποίες σερβίρονται τα υλικά είναι πολύ υψηλές πράγμα που αποδεικνύει αυτό που προείπα και οι γεύσεις καθώς και οι υφές, προδίδουν πολύ καλή ποιότητα.

Κι όμως ήρθε η στιγμή να προτείνω μπεργκεράδικο! Δύο στα δύο λοιπόν φίλη Ucook… και συνεχίζουμε.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα!

Ιούλ

Εν τω μεταξύ σε έναν άλλο γαλαξία... "Θυμάμαι my Childhood, κάθε Summer in Greece, όταν έφευγα από το Berliner, με ταξίδευαν οι γονείς μου σε Silk Road, για να δοκιμάσω ξανά Muzaka. Κι ενώ εκείνοι επέλεγαν πάντα Porkhub, εγώ ήμουν κολλημένη με ένα Old Fashioned Burger... "

Μία φωτοπαρουσίαση σε γνωστό και αγαπημένο site που όλο ανακαλύπτει φο-βε-ρά μαγαζιά, ήταν αρκετή για να πάω κι εγώ εξερευνώντας, μιας και το burger είναι μια από τις ομολογημένες αδυναμίες μου.

Στους γνωστούς και μη εξαιρετέους hype ναούς του burger, που έχουν πλήθος κριτικών και άλλες τόσες φωτο λατρείας στο instagram, δεν έχω πάει. Κάτι η έμφυτη αντιπάθεια μου προς ό, τι είναι μεγάλη μόδα, κάτι η βαρεμάρα που νιώθω να περιμένω σε πολύ μεγάλες ουρές, μέχρι να αδειάσει εκείνο το έρμο το τραπέζι για να καθήσω... με έχουν αποτρέψει από το να διανύσω μεγάλες αποστάσεις. Και ίσως για καλό.

Ετούτο το μικρό διαμαντάκι όμως, βρίσκεται σε απόσταση βολής. Και είναι και ολοκαίνουργιο, οπότε εγώ, ως άλλος Κολόμβος, κορδώνομαι όταν ξετρυπώνω συνοικιακά μαγαζιά σαν κι αυτό, που όχι μόνο δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε από άλλα του κέντρου και του Πειραιά, αλλά ίσως είναι καλύτερο να μένουν για λίγο "κρυφά" στους τυχερούς.

Όμως εγώ τέτοια μυστικά τα μοιράζομαι πάντα. Επειδή το καλό είναι τόσο σπάνιο πια, που όταν το πετυχαίνουμε, πρέπει και να το μαθαίνουν κι άλλοι και να έχει την αναγνώριση που του αξίζει, κι ας περιμένω εγώ και λίγο για να αδειάσει τραπέζι χαχαχα..

Σας συστήνω λοιπόν το BERLINER, όπου έφαγα ίσως το καλύτερο burger της ζωής μου. " let's have a Chicken Fight, in Farmville. Κι αν με νικήσεις, και δεν σε φάει ο Alligator Pear, θα κερδίσεις έπαθλο ένα Waffler Chicken... "

Aμέσως το ξεχωρίζεις από τα χρώματά του, ροζ και γαλάζιο, πάνω στην πολύβουη Πλαπούτα στο Νέο Ηράκλειο, ακριβώς απέναντι από γνωστή αντιπροσωπεία αυτοκινήτων, εκεί όπου υπήρχε πιο παλιά ένα ψητοπωλείο που έκλεισε.

Έχει μια άνετη αυλή με μια τεράστια ομπρέλα για σκιά, με μεγάλα ξύλινα αλλά και μικρότερα τραπέζια, ενώ στο μέσα χώρο όπου κυριαρχεί το γαλάζιο χρώμα, η διακόσμηση θυμίζει τα παιδικά και τα σχολικά μας χρόνια, με καρέκλες σχολικής τάξης σε ροζ και σε γαλάζιο, με όμορφα διακοσμητικά που κρέμονται από την οροφή, π. χ. μέτρησα 3 υδρόγειους σφαίρες από εκείνες που μαθαίναμε γεωγραφία. Επίσης οι τοίχοι είναι ζωγραφισμένοι με το χέρι, με έξυπνα funky σχέδια.

Πήγαμε βραδάκι Πέμπτης, γύρω στις 22.30 και ήταν γεμάτο, εκτός από ένα τραπέζι μέσα, όπου και καθήσαμε. Το σέρβις ήταν πολύ ευγενικό, ακόμα και σε συνθήκες full house. Μποτίλια δική τους με νερό και ποτήρια με παγάκια, ήρθαν άμεσα, όπως και η καρτέλα με το μενού τους, καλόγουστη, χρωματιστή πάλι σε ροζ/ γαλάζιο, ακόμα και σφιγμένος να είσαι, το κόνσεπτ και τα χρώματα σου φτιάχνουν αμέσως τη διάθεση.

Στο προκείμενο λοιπόν. Καφέδες, όλοι στα 2 ευρώ ( υπάρχει ακόμη και η πρόσφατη ιδέα του flat white ). Φρέσκοι χυμοί, σπιτική λεμονάδα, ζεστές και κρύες σοκολάτες, μπύρες ( οι γνωστές, αλλά και οι Septem, Nisos και Kirki ), αναψυκτικά, κοκτέιλς, κρασί σε ποτήρι, σαλάτες, βάφλες γλυκές αλλά και αλμυρές για πρωινό ( σερβίρονται έως τις 20.00 το βράδυ ), διάφορα γλυκά ημέρας KAI το βαρύ πυροβολικό, που είναι: α) τα burgers ( σημειώστε τιμές από 6,50 έως 11 ευρώ το πιο φορτωμένο ) και β) τα milkshakes with donuts, ναι, ναι, αυτά με το δαχτυλίδι ντόνατ από πάνω... Εδώ και η εξήγηση Berliner, το ντόνατ με μαρμελάδα εσωτερικά και άχνη εξωτερικά.

Βραχυκύκλωμα τεράστιο, το λες και κοκομπλόκο, από τα 15 μπέργκερ ( όλα συνοδευόμενα από τεράστια ποσότητα τηγανιτές πατάτες λεπτοκομμένες και φρέσκιες, ή σαλάτα, διαλέξτε... εγώ πάντως δίαιτα ΔΕΝ κάνω! ). Δεν ξέραμε πραγματικά ποιό να πρωτοεπιλέξουμε. Βλέποντας δε, τα τριώροφα μπέργκερ που έβγαιναν από την κουζίνα και πήγαιναν στα άλλα τραπέζια, έπαθα ένα σοκ.

Το ψωμάκι τους είναι φοβερό και χειροποίητο. Τα υλικά άφθονα και κατάφρεσκα, ποιοτικά και γευστικότατα, οι γεύσεις καθαρές και αυτές που θες σε ένα αληθινό μπέργκερ. Στους συνδυασμούς δε, η έμπνευση ξεπέρασε τον εαυτό της.

Τί να αναφέρω πρώτο ; Υπάρχει μπέργκερ που έχει μέσα και κοτόπουλο και μπιφτέκι. Υπάρχει ένα με κολοκυθοκεφτέδες, σωτέ κρεμμυδοπιπεριές, τζατζίκι και φέτα. Είδα και ένα με ψωμάκι ντόνατ, αλλά και 2 μπέργκερ βάφλας, ναι, μπέργκερ μέσα σε βάφλα... Υπάρχει μπέργκερ με τα υλικά του μουσακά και είναι αυτό που φαντάζεστε. Και τέλος υπάρχει και η Κόλαση του Δάντη, το ChocoBurger. Φωτογραφίστε ελεύθερα, 2 ντόνατς, πάνω και κάτω, στη μέση γλυκό μωσαικό και ολόγυρα στο πιάτο, σάλτσα λευκής σοκολάτας...

Μετά κόπων και βασάνων, επιλέξαμε τα εξής.

- Αlligator pear, με φιλέτο κοτόπουλο στη σχάρα, αβοκάντο ( γκουακαμόλε σπιτική ), ολόκληρη πιπεριά Φλωρίνης ( γλύκισμα ), σπιτική coleslaw ( όνειρο ) και sour cream, στα 7,50 ευρώ.

- Chicken fight, με κοτόπουλο πανέ, παναρισμένο με πατατάκια bbq, ψητά μανιτάρια πλευρώτους, τυρί κρέμα και σπιτική bbq σως, στα 7,90 ευρώ.

Και στα δύο συνοδεία πατάτες. Και μη με ρωτήσετε ποιό ήταν το καλύτερο, γιατί έφαγα το δικό μου, έφαγα και από το άλλο για να έχω άποψη. Ειλικρινά, δεν έχω λόγια για αυτά που γεύτηκα. Δυσκολεύομαι να περιγράψω, για πρώτη φορά. Τέτοιο δέσιμο υλικών, τόσο νόστιμο και πληθωρικό αποτέλεσμα, χωρίς να μου πέσει βαρύ, τεράστιο μέγεθος χορταστικό, δεν μπορώ να βρω λέξεις.

Παραγγείλαμε και 2 ποτήρια Άλφα draft, που ζητήσαμε να έρθουν μαζί με το φαγητό. Και εκεί συνέβη αυτό που λες, ότι η ιδιοκτησία σκλάβωσε τον πελάτη για πάντα. Η κοπέλα στο σέρβις, μας ενημέρωσε από την αρχή όταν παραγγείλαμε, ότι λόγω πολλών παραγγελιών, θα έχουν ένα 30λεπτο μικρής καθυστέρησης να τα ετοιμάσουν. Και φυσικά χαμογελώντας της είπαμε, κανένα πρόβλημα. Όταν λοιπόν ήρθαν τα μπέργκερ στο τραπέζι μας, ήρθαν και οι μπύρες, και τότε μας είπαν ότι είναι κερασμένες από το μαγαζί, για την μικρή καθυστέρηση. Το συμπέρασμα δικό σας φίλοι μου.

Λογαριασμός 15,40 ευρώ, με απόδειξη και χαμόγελο, με τις μπύρες κέρασμα ( που κόστιζαν κανονικά 5 ευρώ και οι 2 ).

Όσοι κινείστε πέριξ του Νέου Ηρακλείου, επιβάλλεται να το τιμήσετε, πάρτε παρέα και ξεκουνήστε να πάτε, γιατί το προτείνω με τα χίλια. Κι όσο για μένα...

"Τα παιδικά χρόνια πέρασαν, όλα είναι παρελθόν, αλλά οι αναμνήσεις τους μένουν ολοζώντανες και εγώ την επόμενη φορά μάλλον θα δοκιμάσω το Oh God και αν τα καταφέρω και το Choco Burger, αφού πια το πήρα απόφαση, χωρίς ενοχές, η μοίρα το έχει αποφασίσει... θα είμαι για πάντα, Forever Fat... "

υ. γ. Οτιδήποτε υπάρχει μέσα σε εισαγωγικά, πρόσωπα, αναφορές και τίτλοι, είναι εντελώς τυχαία, είναι μια μικρή ιστοριούλα που επινόησα για να αναφερθώ στα ονόματα που έχουν τα μπέργκερ του Berliner...

Αυγ

Δεύτερη κριτική για το berliner.. Κάποιος άξιος σχολιαστής πρόλαβε ήδη να δοκιμάσει, παρά τον λίγο καιρό λειτουργίας του!

Το είδα τυχαία ένα πρωί καθ'οδον προς τη δουλειά και μου έμεινε στο μυαλό, γιατί οι επιλογές επί της Πλαπούτα είναι πιο περιορισμένες κι από περιορισμένες.. Εντωμεταξύ το έψαξα και λίγο στο νετ, όπου βρήκα ότι πρόκειται για ένα νέο χώρο (καλά μέχρι εκεί το είχα καταλάβει και χωρίς ιντερνετική βοήθεια), που συνδυάζει καφέ, burgers και γλυκά.

Ένα Αυγουστιάτικο απόγευμα λοιπόν, που γυρνούσαμε αποκαμωμένοι από τη δουλειά, τη ζέστη και το γεγονός ότι την άδεια τη βλέπουμε προς το παρόν μόνο με κυάλι, σταματήσαμε για κάτι γρήγορο και νόστιμο.

Ο χώρος εσωτερικά είναι μικρός σε παλ χρώματα κι εξωτερικά επεκτείνεται στο πεζοδρόμιο, με μικρά κατά βάση τραπεζάκια, αλλά κι ένα μεγάλο μοναστηριακό τραπέζι. Μας έφεραν αμέσως νεράκι βρύσης, πιατάκια vintage (! ) και τον κατάλογο -πέρα λοιπόν από τις επιλογές σε καφέ, χυμούς φυσικούς και γλυκά, έχει burger και σαλάτες. Τα burger μάλιστα είναι σε αρκετά περίεργους συνδυασμούς, αυτό με το πατζάρι π. χ. θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για την επόμενη φορά. Καταλήξαμε με συνοπτικές διαδικασίς σε μια πράσινη σαλάτα (η οποία δε μας ενθουσίασε, ίσως όμως να είναι εκτός εποχής;)και δύο burger, εκ των οποίων το ένα ήταν "θηρίο" - με 2 μπιφτέκια, λουκάνικο, μπέικον, καραμελωμένα κρεμμύδια και συνοδεία από τηγανητές πατάτες. Τί άλλο να ζητήσει κανείς;

Όλα τα burger σερβίρονται σε ξύλο κοπής και συνοδεύονται απο πατάτες ή σαλάτα, εμείς όμως προτιμήσαμε τις πατάτες, για να ολοκληρώσουμε την αμαρτία: -) Οι μερίδες είναι πραγματικά μεγάλες σε όλα τα burger και το vfm αν λάβεις υπόψη το μέγεθος και τη γεύση, σίγουρο!

Προτείνεται σε λάτρεις των burger, που κατοικούν σχετικά κοντά -γιατί ναι, από τη βουλιαγμένη δεν αξίζει να ανέβει κάποιος ηράκλειο μόνο για το berliner, μακρύς ο δρόμος και πολλά τα καύσιμα!

Λέτε να γίνει hip?

American Style - Ηράκλειο, Αθήνα

Επισκέφθηκα το νέο αυτό μπεργκεράδικο με έναν φίλο για δοκιμή πριν από 2 εβδομάδες, Κυριακή βράδυ. Τα άρθρα που μπορεί κανείς να βρει online σχετικά με το συγκεκριμένο μαγαζί δεν είναι πολλά, ωστόσο είναι αρκετά λιγουρευτικά και δείχνουν πως πρόκειται για κάτι ευφάνταστο και εκτός των συνηθισμένων στο είδος.

Ο χώρος παίρνει μόνο 2 γιατί μολονότι είναι όμορφα διακοσμημένος (αρκετά λιτά βέβαια) το εσωτερικό του μαγαζιού είναι εξαιρετικά μικρό. Μέτρησα 5 ή 6 τραπέζια. Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή και γρήγορη. Ένα μικρό παράπονο μου είναι πως ρώτησα τη γνώμη του σερβιτόρου για να κάνω μια αλλαγή στο μπέργκερ μου και επέμεινε με πάθος να μην το αλλάξω και ότι είναι τέλειο ως έχει.. Δεν το άλλαξα τελικά και ήταν αρκετά νόστιμο αλλά θα ήθελα λίγη περισσότερη διαλλακτικότητα απέναντι στον πελάτη εκείνη τη στιγμή.

Στα του φαγητού τώρα. Το μαγαζί προσφέρει κάποιες πραγματικά ασυνήθιστες επιλογές σε μπέργκερ. Αυτά που σου μένουν μονομιάς στο μυαλό είναι το ελληνικό μπέργκερ με κολοκυθοκεφτέδες και τζατζίκι, το μπέργκερ με βάφλα για ψωμάκι και φυσικά το σοκολατένιο μπέργκερ με ντόνατς και μωσαικό.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:
-Waffle chicken burger (8.90ευρώ, 8/10): μιας και δεν είμαι φαν του μπέικον έκανα προσπάθεια να το βγάλω από το μπέργκερ αλλά ο σερβιτόρος δεν με άφησε. Το συγκεκριμένο "πιάτο" αποτελούνταν από μια καλοψημένη βάφλα, 2 κομμάτια κοτόπουλο πανέ (ελαφρώς στεγνά, δεν με εντυπωσίασε η γεύση), μπέικον (το αντιπαθώ μα ήταν εξαιρετικό, σχεδόν μου άρεσε μπορώ να πω), τηγανητό αυγό και marple syrup... Τα υλικά του μπέργκερ ήταν από καλά ως πολύ καλά, το αποτέλεσμα της γεύσης δεδομένου ότι μιλάμε για κάτι ασυνήθιστο δεν με έκανε να το σκέφτομαι ως μελλοντική επιλογή αλλά ήταν καλή προσπάθεια. Το μπέργκερ συνοδευόταν από εξαιρετικές λεπτοκομμένες πατάτες με πάπρικα με πολύ χαμηλά ποσοστά λαδίλας. Οι καλύτερες που έχω φάει σε τέτοιο μαγαζί.

-Porkhub burger (8.90ευρώ, 8,5/10): το μπέργκερ του φίλου μου. Για τους λάτρεις του μπέικον (με μαρμελάδα μπέικον και μπιφτέκι τυλιγμένο με μπέικον). Το βρήκε συνολικά νόστιμο αλλά τον χάλασε η γεύση-μυρωδιά του μπιφτεκιού (προσωπικά δοκίμασα και μου άρεσε).

-Για σβήσιμο πήραμε το πολυδιαφημισμένο Chocoburger (5.90ευρώ, 9/10). 2 ντόνατ και ανάμεσά τους μωσαικό σοκολάτας! Μιας και ήταν βράδυ τα ντόνατ ήταν ελαφρώς μπαγιάτικα. Αλλά είναι κατανοητό. Το μωσαικό ήταν σούπερ και συνολικά το γλυκό αρκετά δυνατό.

Το μέγεθος των μερίδων ήταν ικανοποιητικό, με 12 ευρώ το άτομο σκάσαμε.

Εν κατακλείδι το Berliner άρεσε αρκετά, είναι ξεχωριστό και μόνο και μόνο για την διαφορετικότητα των γεύσεων που προσφέρει πιστεύω θα υπάρξει και επόμενη επίσκεψη.