All day restaurant, coffee, burgers and more.

09.00 π.μ. - 01.00 μ.μ.

23 Φεβ 2018

Σάββατο βραδυ παρεα 4 ενηλίκων και 2 παιδιών πήγαμε στο Berliner.

Χώρος (2/4):

Μια αυλή μπροστά απο το μαγαζί με τραπέζια πανω στην Πλαπουτα. Ενας χωρος εσωτερικός που βασικά ειχε ενα παγκο και απο πισω την κουζίνα (σαν τα fast food).
O χώρος χωρίς κάποιο ιδιαίτερο χρώμα και ατμόσφαιρα.

Γεύση (2/4):

Μια Σαλάτα πράσινη την Unicorn με τρίμα φέτας (5/10)

Πήραμε πατάτες twisted (6/10)

Ενα od fashioned burger το απλό τους burger (6/10)

Ενα διπλό berliner με διπλό μπιφτέκι λουκάνικο καραμελωμένα κρεμμύδια μπέικον τσένταρ (6/10)

2 Forever Fat με μπιφτέκι χοντρό κομμάτι μπέικον scrambled eggs μοτσαρέλα sticks. (6.5/10)

Όλα τα burger είχαν μπόλικες λεπτοκομμένες πατάτες.

Οι γεύσεις στην παρέα φανηκαν μέτριες χωρίς κάτι να μας ενθουσιάσει ή να μας απογοητεύσει.

Εξυπηρέτηση:

Δεν καταλαβαμε ιδιαίτερα την παρουσία του σερβιτόρού (ισως και ιδιοκτήτη) στο αρκετα χαλαρό για το μαγαζί βράδυ Σαββάτου με άλλα 2 ζευγάρια στο μαγαζί να εχουν περασει όσες ώρες ειμασταν εκεί.

Value for money (3/4):

Τιμές λογικές με μέσο ορο τα 9 ευρώ στα burgers. Για τα υλικά και το μέγεθος λες τις τιμές φυσιολογικές, για την γεύση όμως τις λες ελάχιστα τσιμπημενες.

Συμπέρασμα:

Πέσαμε σε κακή μέρα ή απλά το μαγαζί "χάλασε" κατι που συχνά συναντάμε ολα τα μέλη. Τα μέλη πού εχουν κάνει τις προηγούμενες κριτικές εχουν αξιόλογη άποψη πού πολλές φορές με βρίσκει σύμφωνο. Παντως για καποιον κάτοικο της περιοχής για delivery ειναι αξιοπρεπαστατο.

05 Οκτ 2017

Όπως ξέρουν αρκετοί που το έχω συζητήσει κατά καιρούς, η μεγάλη μου αδυναμία στο κομμάτι του junk food δεν είναι άλλη από τα burgers. Από μικρή μου άρεσαν πολύ, χωρίς να μπορώ να εξηγήσω ακριβώς το λόγο. Αλλά αυτός ο συνδυασμός ψωμιού, μπιφτεκιού, τυριού και σως πάντα κάτι μου έκανε! Έτσι, από την στιγμή που σταμάτησα να τρώω κρέας, αναπόφευκτα άρχισα πολύ γρήγορα να ψάχνω για meat free εναλλακτικές του αγαπημένου μου junk.

Να 'ναι καλά τα διάφορα vegetarian και vegan μαγαζιά που έχουν ανοίξει και βρίσκω εύκολα επιλογές για να "δαμάσω" το πάθος μου! Ήδη από το καλοκαίρι σας είχα γράψει για τα εξαιρετικά burgers των avocado και mama tiera. Παρ' όλα αυτά, αποτελεί μεγάλη μου χαρά να βλέπω χορτοφαγικές επιλογές και στα κλασικά, mainstream μπεργκεράδικα.
Εκεί που θα πάω με την παρέα μου που μπορεί να θέλει το κλασικό μοσχαρίσιο μπιφτέκι και να μην "καταπιεστεί" κανένας. Δυστυχώς βέβαια σπάνια βρίσκω επιλογές που να με ικανοποιούν. Συνήθως βλέπω φάσεις όπως burger με ψητά λαχανικά (φίλε μου γίναμε χορτοφάγοι για τα ζώα, όχι για να κάνουμε υγιεινή διατροφή, δώσε μας τζανκιά να χαρούμε! ) ή με το "μαϊντανό" φαλάφελ (όχι άλλο ρεβιθοκεφτέ, δεν αντέχω, κουράστηκα). Οπότε, όταν μετά από κριτική της αγαπημένης μου evispir είδα το μενού του Berliner αποφάσισα να το επισκεφτώ, καθότι τα χορτοφαγικά του burgers μου φάνηκαν πολύ ψαγμένα. Έτσι, σήμερα Κυριακή ξεκινήσαμε 3 άτομα για το Ν. Ηράκλειο με πολύ υψηλές προσδοκίες.

Αρκετά χαλαρή γειτονιά, εύκολο παρκάρισμα δίπλα στο μαγαζί και όλα μια χαρά. Ο χώρος πάρα πολύ απλός και minimal, αν και μοντέρνος και καθαρός. Η κουζίνα ανοιχτή, αλλά ευτυχώς ο εξαερισμός είναι συμπαθητικός και μετά ένιωθα να μυρίζω ελάχιστα. Γενικά το στυλ και η διαρρύθμιση δεν σε εμπνέει να κάτσεις για ώρα, δεν είναι πολύ άνετα ή cozy. Πολύ minimal για τα γούστα μου. Υπάρχει και μια συμπαθής αυλίτσα, αλλά έκανε αρκετό κρύο για να την προτιμήσουμε.

Ο κατάλογος είναι αρκετά συγκεκριμένος. Πολλά burgers, μερικές σαλάτες, ορισμένες βάφλες, αλλά και κάποιες επιλογές για brunch. Επίσης υπάρχουν επιλογές σε "περίεργα" milkshakes και κοκτέιλς. Αυτό που μου άρεσε πολύ στο μενού ήταν η ποικιλία σε "περίεργα", "ψαγμένα" burgers με ιδιαίτερα υλικά. Οι επιλογές για χορτοφάγους είναι δύο και αρκετά ενδιαφέρουσες. Να τονίσω απλά ότι μιλάμε για vegetarian και όχι vegan πιάτα, παρότι και κάποιος vegan μπορεί να "παίξει" με τα υλικά και να φτιάξει ένα δικό του εναλλακτικό burger θεωρώ.

Πώς τα πήγαμε όμως από πλευρά γεύσης;

Η απάντηση μάλλον είναι στο ναι μεν, αλλά. Ας τα πάρουμε αναλυτικά. Εγώ πήρα το Mama no, το οποίο αποτελείται από κουνουπιδοκεφτέδες, pesto βασιλικού, μωβ λάχανο, ντοματίνια και μαγιονέζα με κάρυ (7.90). Το συνόδευσα με τηγανιτές πατάτες, στις οποίες πρόσθεσα πικάντικη κόκκινη σάλτσα και φέτα (+ 0.80). Γενικά ήταν ένα νόστιμο burger, με ποιοτικά υλικά και ένα φρεσκότατο και αφράτο ψωμάκι. Αλλά πολύ βαρύ! Πολύ τηγανίλα οι κεφτέδες. Δεν ξέρω, θεωρώ ότι αν οι κεφτέδες είχαν μαγειρευτεί κάπως αλλιώς (στο φούρνο ας πούμε ή απλά με λιγότερο λάδι) το αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο. Οι χειροποίητες πατάτες με τη σως και τη φέτα ήταν πάντως άψογες!

Η αδερφή μου προτίμησε το Oh God με δύο κοτόπουλα πανέ, bacon, παρμεζάνα και κρέμα γάλακτος (με συνοδεία πατάτες) στα 8.90. Ο στόχος είναι ένα burger-καρμπονάρα! Το βρήκε εύγευστο, αλλά και πάλι πολύ βαρύ και φορτωμένο. Είπε πως αν η κρέμα γάλακτος ήταν λιγότερη το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο.

Ο τρίτος της παρέας πήρε την "κλασική" επιλογή, το oldfashion cheeseburger με μοσχαρίσιο μπιφτέκι, cheddar, μαρούλι, ντομάτα, μαγιονέζα (επίσης με συνοδεία από πατάτες) στα 6.80. Το βρήκε πολύ καλό, με νόστιμο μπιφτέκι και υλικά γενικότερα.

Πήραμε επίσης μια coleslaw στη μέση, η οποία μου άρεσε αρκετά και από μία coca-cola έκαστος (την φέρνουν στη μικρή συσκευασία μπουκαλιού). Νερό φέρνουν πριν ακόμα ζητήσεις σε κανάτα, την οποία ανανεώνουν.

Το σέρβις από δύο κοπέλες καλό και επεξηγηματικό. Ο λογαριασμός όμως ήρθε στο "μιλητό" και γι' αυτό χάνει μία ντομάτα. Η τιμή για τα παραπάνω ήταν γύρω στα 33 και την θεωρώ καλή, ιδιαίτερα καθώς τα burgers ήταν αρκετά μεγάλα και χορταστικά.

Αν θα ξαναπάω; Δεν ξέρω. Ναι μεν γευστικά, αλλά πολύ βαριά και σε ένα περιβάλλον που δεν με ενέπνευσε και ιδιαίτερα. Αν έμενα πιο κοντά θα ήμουν πιο θετική, τώρα το βλέπω σε φάση "αν με βγάλει ο δρόμος μου". Αν το προτείνω; Δεν ξέρω και πάλι. Αν κάποιος μένει σχετικά κοντά και αγαπά τα burgers ναι, έχουν ενδιαφέρον οι γεύσεις του. Αλλά δεν είναι το must visit μπεργκεράδικο που αξίζει να γυρίσεις την Αθήνα για να το επισκεφτείς.

11 Σεπ 2017

Στο Berliner έχω πάει δύο φορές, μία τον χειμώνα μετά το σινεμά και μία την προηγούμενη εβδομάδα.
Και τις δύο έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη.
Θα σας πω όμως ότι αν δεν πεινάτε πολύ και θέλετε να τσιμπήσετε κάτι λίγο, αφήστε το για μία άλλη φορά! Θα εξηγήσω παρακάτω.
Το παρκάρισμα δε θα σας προβληματίσει ιδιαίτερα. Επί της Πλαπούτα ή στα στενά, ειδικά το βράδυ θα βρείτε μέρος.
Ο χώρος είναι μοντέρνος μέσα, απλός, με μια δροσερή αυλή μπροστά.
Ο κατάλογος είναι τυπωμένος με μεγάλα γράμματα -οι κάποιας ηλικίας με καταλαβαίνουν.
Στο Berliner θα πας για τα μπέργκερ του. Είναι φανταστικά, αλλά τεράστια! Ακόμα και το απλό του για μένα είναι πολύ! Δεν μπορώ να το καταφέρω...
Το ψωμάκι του είναι νόστιμο, αλλά το κρέας στο μπιφτέκι είναι πενταστιμο και χωρίς αυτά τα δύο συστατικά μπέργκερ της προκοπής δε γίνεται.
Στη γέμιση τα υλικά ποικίλουν από κολοκύθια τηγανιτά -ολόκληρη μερίδα- μέχρι παντζάρι και κουνουπίδια, αβοκάντο κλπ.

Υπάρχουν μπέργκερ για vegan και για λάτρεις του κοτόπουλου, καθώς και διπλά για ΠΟΛΥ πεινασμένους.

Οι τιμές ξεκινούν από τα 7€ στο απλό.
Οι συνοδευτικές πατάτες είναι νοστιμότατες και το νερό έρχεται σε καράφα.

Το σέρβις είναι φιλικό και γρήγορο.
Έχουν και γλυκά, αλλά δεν έχω μπορέσει να δοκιμάσω, καθότι και τις δύο φορές έχω φύγει του σκασμού από εκεί.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα κι όχι μόνο σε όσους μένουν κοντά (πράγμα που δεν κάνω συχνά). Τα μπέργκερ τους είναι εμπειρία!

Πλαπούτα 57, Νέο Ηράκλειο

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...