Τρίτη-Σάββατο από τις 18:00 έως τις 2:00. Κυριακή μόνο το μεσημέρι από 13:00-19:00. Δευτέρα κλειστά.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

03 Ιούλ 2019

Αν η Σούζυ ήταν η αφεντιά μου… σίγουρα η ατάκα θα έλεγε…. Σούζυ τρως ασύστολα και μάλιστα χωρίς να ψεύδεσαι!!!

Λοιπόν οι προηγηθείσες φίλες-φίλοι με τις κριτικές τους έχουν δώσει γραμμή για το συγκεκριμένο εστιατόριο. Έτσι κι εμείς παρέα 2 ατόμων πήγαμε Σάββατο 18/5/2019 με μεγάλες προσδοκίες οι οποίες εκπληρώθηκαν στο ακέραιο. Οπότε ο λόγος για τον οποίο γράφω κι εγώ είναι για να επαυξήσω στο ότι πρόκειται για έναν must προορισμό που δύσκολα θα απογοητεύσει κάποιον πιστεύω.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και φροντισμένος μέσα-έξω και μάλιστα εύκολα γίνεται αντιληπτό από τον δρόμο κι όλας πριν ακόμα περάσεις το κατώφλι του ότι το έχουν επιμεληθεί άνθρωποι με αγάπη, διάθεση και γούστο. Ακόμα και οι -διαφόρων παλ χρωμάτων- πλάκες πεζοδρομίου μπροστά από την ωραία φωτισμένη είσοδο με τα όμορφα κρεμαστά φανάρια και τις γλάστρες, σε προδιαθέτει για το τι θα ακολουθήσει.

Εσωτερικά, χωρίζεται σε 2 σάλες ουσιαστικά, μια μεγάλη (για τους καπνίζοντες) σε ραφ αποχρώσεις σε συνδυασμό με άλλες χρωματικές αντιθέσεις που θεωρώ ότι είναι και πιο γουστόζικη με ιπτάμενα διακοσμητικά πουλιά και άλλα αντικείμενα και μια μικρότερη σε λαδοπράσινες αποχρώσεις, με ταπετσαρία στον έναν τοίχο τροπικού ύφους με ελέφαντες και καμήλες, χωρητικότητας 10-15 ατόμων περίπου πιο “ήσυχη” διακοσμητικά.

Η αυλή που ήταν κατάμεστη από κόσμο είναι υπέροχη, κατάφυτη με ωραίο φωτισμό, ρομαντική και χαλαρωτική. Πλακάκια δαπέδου σε διάφορους vintage σχεδιασμούς, μεγάλα καλάθια έχουν μετατραπεί σε φωτιστικά και φυσικά, δεν λείπουν και αντικείμενα καθώς και φωτογραφίες που παραπέμπουν στην ατακαδόρισσα μοδίστρα της περιβόητης ευτραφούς κυρίας…Σούζυς από την Ελληνική ταινία. Η μουσική instrumental με ήχους σαξόφωνου και πιάνου καθιστά την ατμόσφαιρα πολύ χαλαρή.

Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλό και επαγγελματικό επίπεδο από όλα ανεξαιρέτως τα άτομα που μας περιποιήθηκαν. Αυτό που όμως θα ήθελα είναι πιο συχνή την παρουσία τους στον μέσα χώρο, καθώς είχε πολύ κόσμο και στη μέσα σάλα μη καπνιστών που καθίσαμε εμείς την πρώτη φορά και κάποια άλλα άτομα, δεν υπήρχε οπτικό πεδίο με τον υπόλοιπο χώρο και κάποιες φορές χρειάστηκε να περιμένουμε αρκετά μέχρι να φανεί κάποιος. Από την δεύτερη επίσκεψή μας στην αυλή δεν υπήρχε κανένα θέμα.

Η παραγγελία μας:

Ξεκινήσαμε με ψωμί μαύρο ζυμωτό με προζύμι που μου άρεσε πάρα πολύ.

- Κανελόνια μελιτζάνας με καπνιστό χοιρινό, λαχανικά, αλμυρή κρέμα μπουγάτσας & pesto ρόκας χ 8€

Ήρθαν δύο μεγάλα τεμάχια μελιτζάνας (ο τρόπος με τον οποίο στήθηκαν για να γεμιστούν με τα παραπάνω υλικά είναι αυτός που ουσιαστικά τα χαρακτηρίζει μεταφορικά ως κανελόνια). Έμοιαζαν όντως με τα γνωστά παπουτσάκια, αρκετά πιο εξελιγμένα και με κόκκους ροζ πιπεριού στην κορυφή. Ένα καλό ορεκτικό με αρώματα δυόσμου αν και θα το έβαζα λίγο στην άκρη σε σχέση με τα άλλα που ακολούθησαν. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι έβγαλαν στο πιάτο ζουμιά από τη στιγμή που έφτασαν στο τραπέζι μας μέχρι να φαγωθούν και το κυριότερο ότι ήταν ανάλατο σε συνδυασμό με το καπνιστό χοιρινό που δεν είχε την ένταση που περίμενα.

- Σκυριανό τυροπιτάρι χ 7,50€

Ένα υπέροχο ορεκτικό, ουσιαστικά μια ζυμαρένια πίτα τηγανισμένη αν δεν κάνω λάθος που πάνω της είχαν ξαπλώσει μανιτάρια σωτέ, απάκι, πικάντικη στούπα (είδος τυριού) κι ένα τηγανιτό αυτό μάτι από πάνω. Σερβιρισμένο σε ένα πανέμορφο τετράγωνο vintage πιάτο ήταν ό, τι έπρεπε για το ξεκίνημα.

- Τραχανότο με χωριάτικο λουκάνικο, πράσα, σταφίδες & κρέμα αβοκάντο χ 8€

Ένα εξαιρετικό ορεκτικό που θα μπορούσε να βρίσκεται και στην κατηγορία των κυρίως τόσο για την ποσότητά του όσο και για την πλούσια γεύση του. Ήρθε σε ένα μπολ με το λουκάνικο σε μεγάλες λωρίδες κομμένο κι από πάνω κρέμα τυριού που ανακατεύτηκε με το πεντανόστιμο, καυτό τραχανότο, έλιωσε και απογειώθηκε. Ένα αρκετά ρουστίκ πιάτο, χορταστικότατο, γευστικότατο, ιδανικό για χειμώνα ως επί τω πλείστων, αλλά για μένα δεν υπάρχουν τέτοιες κατηγορίες πιάτων…τρώω και σούπα με 40 βαθμούς δεν τίθεται θέμα. Οπότε είναι ένα από τα πιάτα για τα οποία θα επιστρέψω στην Σούζυ πολύ σύντομα.

- Ριζότο μανιταριών με cranberriesς & λάδι τρούφας χ 9,50€

Απλά τέλειο. Ήρθε άψογα χυλωμένο, με το υπέροχο άρωμα της τρούφας, μεγάλες φλοίδες γραβιέρας από πάνω και κόκκους ροζ πιπεριού.

- Ψαρονέφρι γεμιστό με τυρί Μετσόβου, ξινόμηλο, πετιμέζι με σφένδαμο και πουρέ χ 11,50€

Ακόμα ένα πεντανόστιμο πιάτο, σε πολύ καλή μερίδα, με σωστό ψήσιμο στο ψαρονέφρι που παρέμεινε ζουμερό και ταίριαξε απόλυτα με το πετιμέζι σφένδαμου. Ο πουρές πατάτας επίσης πολύ καλός με μόνη αστοχία ότι ζητήσαμε να αντικατασταθεί με πουρέ σελινόριζας, αλλά δυστυχώς ξεχάστηκε και θεωρώ ότι θα του ταίριαζε ακόμα περισσότερο.
Ήπιαμε (για να χωνέψουμε φυσικά) μια γκαζόζα χ 2€ μιας και κόκα κόλα δεν υπήρχε και μια σόδα χ 2€ κι επειδή ήταν αδύνατον να φύγουμε χωρίς γλυκό, δοκιμάσαμε ένα

- Μιλφέιγ χ 6€

Ήρθε μέσα σε ένα μεγάλο βάζο σε στρώσεις κρέμας φύλλου εναλλάξ και πάνω-πάνω είχε σπασμένα φύλλα πασπαλισμένα με άχνη ζάχαρη. Η κρέμα ήταν ωραία παρότι δεν ήταν patisserie, μου φάνηκε πολύ αέρινη κι ελαφρυά, μάλλον ήταν legere δηλαδή ανακατεμένη με σαντιγύ και τα φύλλα ήταν τραγανά όπως πρέπει. Δεν έμεινε ψίχουλο φυσικά.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 56,50€ δηλαδή 28,25€/άτομο αλλά νομίζω ότι από την παραγγελία εύκολα γίνεται αντιληπτό ότι το σύνολο των πιάτων που πήραμε άνετα τάιζε και τρίτο άτομο.

Από την πιο πρόσφατη επίσκεψη (Σάββατο 15/6/2019 4 άτομα) δοκιμάσαμε επιπλέον

- Σαλάτα Σούζυ χ 8,50€

Ρόκα, βαλεριάνα, iceberg, σαλάμι Μιλάνο, ψητό μανούρι, καραμελωμένα φυστίκια σάλτσα σαγκουίνι. Φρεσκότατη και σε γενναιόδωρες ποσότητες όλα τα υλικά, άκουγες και το αλλαντικό και το μανούρι και όλα.

- Spring rolls με παστουρμά και ανθότυρο χ 8€

Τρία spring rolls ουσιαστικά κομμένα όμορφα λοξά στη μέση πάνω σε φάβα αρωματισμένη με μανταρίνι και φυστίκι Αιγίνης. Τα πιτάκια ήταν ωραία αλλά δεν μου άρεσε ο συνδυασμός της φάβας με το μανταρίνι.

- Πατάτες country style με mix μπαχαρικών χ 3,50€

Πολύ καλές, αν και θα ήθελα να ακούγονται περισσότερο τα μπαχαρικά.

- Σκιουφιχτά με απάκι, λαχανικά, ξινομυζήθρα & cokies ελιάς χ 9,50€

Νόστιμο πιάτο, το μόνο που θα ήθελα είναι λίγο λιγότερο ψημένα τα ζυμαρικά και θεωρώ ότι το (ένα) μπισκότο ελιάς (βασικά σαν mini ελιόψωμο είναι) δεν δίνει κάτι ιδιαίτερο μέσα σε αυτό το πιάτο και επιπλέον δεν είναι εύκολο να μοιραστεί.

- Χοιρινή πανσέτα με κρούστα μπαχαρικών χ 9,50€

Ένα πολύ δυνατό πιάτο κατά τη γνώμη μου, μου άρεσε πάρα πολύ. Η πανσέτα ήταν άριστα ψημένη, είχε τόσο λίπος όσο και ψαχνό και ήταν λουκούμι. Είχε επιπλέον πολύ ωραία σπιτική barbeque sause, σουσάμι, καπνιστή μελιτσανοσαλάτα (που δεν αντιλήφθηκα για να είμαι ειλικρινής αλλά μάλλον επειδή είχα σκάσει δεν έδωσα σημασία στα συνοδευτικά) και πατάτες.

- Μενταγιόν κοτόπουλου με μασκαρπόνε και πουρέ γλυκοπατάτας χ 10€

Πολύ γευστικό και αυτό το πιάτο αν και λίγο παραψημένο το φιλέτο κοτόπουλου με αποτέλεσμα να είναι λίγο σκληρό. Η σάλτσα του που ήταν αρωματισμένη με espresso και είχε πούδρα προσούτο μου άρεσε πάρα πολύ, όπως επίσης και ο πουρές.

- Μάγουλα μοσχαρίσια με κριθαρότο, κολοκύθι και ψητά αμύγδαλα χ 12,50€

Το μοσχάρι μαγειρεμένο σε μαυροδάφνη και αρμπαρόριζα, έλιωνε στην κυριολεξία στο στόμα. Το κριθαρότο που είχε μέσα και τριμμένο κολοκύθι ήταν λίγο “κάτω” στο αλάτι για να χρησιμοποιήσω masterchefικό όρο όπως και τα περισσότερα πιάτα στη Σούζυ (αυτή τη φιλοσοφία την υιοθετούν τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερο οι μάγειρες) αλλά με την ανάλογη προσθήκη φρεσκοτριμμένου πιπεριού και λίγο αλατάκι έξτρα, προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ. Τα μάγουλα είναι ένα κομμάτι μοσχαρίσιου κρέατος που με έχει κάνει να αγαπήσω το μοσχάρι στην κοκκινιστή του μορφή.

Από γλυκά εκτός από το στανταράκι μιλφέιγ πήραμε επιπλέον

- Τάρτα σοκολάτας χ 6,50€

Δεν ήταν τάρτα σε καμία των περιπτώσεων. Ήταν μια ωραία μους σοκολάτας σερβιρισμένη σε ποτήρι κοκτέιλ, με τριμμένο χειροποίητο μπισκότο αναμεμειγμένο με ξηρούς καρπούς κάτω-κάτω. Συμπαθητικό αλλά ατυχής η περιγραφή καθώς δεν θα την χαρακτήριζα καν υποδομημένη τάρτα, γιατί δεν ήταν.

- Cheesecake με μπαβαρουάζ από φρούτα του δάσους x 5,50€

Στην παρέα άρεσε πολύ, εγώ προτιμώ πιο τυρένιο το cheesecake γενικά γι’ αυτό και σπάνια το επιλέγω έξω εκτός και αν είναι σοκολατένιο.

Τα παραπάνω μαζί ένα τυροπιτάρι και τραχανότο που δεν θα παρέλειπα ποτέ συν 5 μπύρες fisher βαρέλι χ 3,50€, 1 Μάμος χ 5€, 1 γκαζόζα και μια σόδα χ 2€ πληρώσαμε 123€ περίπου 31€ έκαστος αλλά η παραγγελία ήταν εξωφρενικά υπερβολική. Μουγκρίζαμε ωσάν τα βόδια το βράδυ μέχρι να χωνέψουμε.

Μας κέρασαν ένα μπουκάλι αφρώδη οίνο Μoscato Bianco που άνοιξαν μπροστά μας (πληροφοριακά στον κατάλογο τιμάται στα 17€) και τους ευχαριστούμε πολύ.

Όταν η γεύση έρχεται σε τέτοια αρμονία και σύμπνοια με τις υπόλοιπες κατηγορίες (χώρος, εξυπηρέτηση) τότε το vfm δεν χάνει ποτέ πόντους έστω κι αν οι τιμές είναι ελαφρώς τσιμπημένες. Γιατί ναι, με ορεκτικά και σαλάτες να κυμαίνονται κατά μέσο όρο ανάμεσα σε 7,50 -8,50€ και κυρίως πιάτα ανάμεσα σε 9,50€-13,00€ σίγουρα δεν τις λες φθηνές. Όμως αν σκεφτείτε ότι οι μερίδες των πιάτων -συμπεριλαμβανομένων και των ορεκτικών- είναι πραγματικά εκτός από γευστικές και πολύ χορταστικές, συνυπολογίζοντας ταυτόχρονα και τους υπόλοιπους παράγοντες που προανέφερα, σίγουρα αξίζει τον κόπο.

Συμπερασματικά, η Σούζυ (και) για μένα αποτέλεσε μια πολύ όμορφη εμπειρία πρωτίστως γευστικά αλλά και συνολικά θα έλεγα με σιγουριά. Οι πρώτες ύλες είναι άριστης ποιότητας και οι συνταγές γευστικές και καλοεκτελεσμένες με σεβασμό σε προϊόντα εντοπιότητας. Όταν σκέφτομαι ότι θέλω να πάω κάπου που να είναι πολύ όμορφα και παράλληλα να φάω πολύ καλά, πλέον, στο μυαλό μου έρχεται και η Σούζυ.

Προτείνεται.

Είναι χαρά και ικανοποίηση να λαμβάνεις πρόσκληση από φίλο που θέλει να σβήσει τα 54 κεράκια γενεθλίων του στο φιλόξενο σπίτι της ΣΟΥΖΥ.
Χαρά γιατί φτάνουμε πια στο κατώφλι των …. ήντα ΑΛΩΒΗΤΟΙ και αυτό είναι μεγάλη τύχη!
Ικανοποίηση γιατί ανοίγω τα μάτια στα στραβάδια τους φίλους μου (χαχα! ) και οι –περισσότεροι εξ αυτών- σε δεύτερο χρόνο κυκλοφορούν σε αυτά τα στέκια με άλλους φίλους, οι οποίοι επίσης τα συστήνουν σε άλλους, κλπ. και κάπως έτσι καταλήγω για ακόμη μία φορά στην υπέροχη αυλή της Σ.

Και ενώ η πρώτη μου κριτική για τη Σ αναρτήθηκε τον περσυνό Ιούλιο, δεν μπορώ παρά να επαναλάβω τον εαυτό μου, γιατί της αξίζει!
Και γιατί όπως λένε στο χωριό μου «Word to mouth advertising» -ή κοινώς «από στόμα σε στόμα διαφήμιση»- είναι η καλύτερη διαφήμιση και σκέφτομαι σοβαρά να επιστρέψω σε αυτή την παλιά-σταθερής ΑΞΙΑΣ μέθοδο……. εγκαταλείποντας τα δίκτυα και διαδίκτυα…..

Στο διά ταύτα:
+ To σπίτι της Σούζυ είναι καλαίσθητο και με ωραία αυλή
+ Το περιβάλλον είναι ιδανικό για συνευρέσεις και γευστικές απολαύσεις
+ Η ηρεμία του χώρου συντελεί στην καλή διάθεση
+ Από τις χύτρες, μαρμίτες και λοιπά σκεύη της κουζίνας βγαίνουν εξαιρετικές γεύσεις
+ Στο κελάρι (λέμε τώρα) διατηρούνται βιολογικά κρασιά και λοιπά οινοπνεύματα
+ Στα κομψά δωμάτια και στον εξωτερικό χώρο σερβίρονται σε σωστούς χρόνους και με σωστή ροή τα καλούδια του καταλόγου τους
+ H ευγένεια και ο επαγγελματισμός περισσεύει
+ Οι τιμές για αυτά που προσφέρει είναι σε σωστά επίπεδα (vfm)

Νομίζω ότι πλέον που έχω γευτεί όλα τα πιάτα της ξανά και ξανά, μπορώ να κάνω δύο παρατηρήσεις στη γλυκιά και αγαπημένη Σούζυ:
· Έχει έρθει το πλήρωμα του χρόνου να εξελίξει το menu - να εμπλουτίσει/παραλλάξει τις
γεύσεις
· Να τοποθετήσει άμεσα μαξιλάρες στους πάγκους της αυλής για να μην υποφέρουν τα
οπίσθιά μας (για την πλάτη έχουν ήδη προβλεφθεί, πως και ξεχάσατε τους πισινούς?)

Η βραδιά γενεθλίων στη Σ εξελίχθηκε ως αναμενόταν. Όσοι τη γνωρίζουμε από παλιά, την απολαύσαμε. Όσοι την πρωτογνώρισαν την ερωτεύτηκαν σφόδρα.

Ο εορτάζων, μου ανέθεσε την επιλογή των πιάτων (με περνάει για γκουρού και τον αφήνω στην πλάνη του.... )
Εγώ με τη σειρά μου –στραβούλιακας που δεν κουβαλάω το γυαλί μαζί μου, παρά μόνο όταν είναι απαραίτητο-το ανέθεσα στον καλό μου (που τον έχω κάνει σαν τα μούτρα μου πια και γνωρίζει τι θα παραγγείλουμε-που).

Τα περισσότερα πιάτα παραγγέλθηκαν Χ2 γιατί τα αγόρια της παρέας ήταν πεινασμένα……
Από το τραπέζι μας παρέλασαν τα 2/3 του καταλόγου και λευκό βιολογικό κρασί Λήμνου.
Όλα εξαιρετικά.

Αυτή τη φορά δεν τιμήσαμε τα γλυκά της Σ, αρκεστήκαμε στην τούρτα με τον αριθμό 5?

Στο τέλος η Σούζυ κερνάει δροσερό λικέρ μαστίχα, ότι πρέπει για να φύγεις από το σπίτι της με μια γλυκιά γεύση στο στόμα!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

14 Μάρ 2019

Στερεότυπα
Τα στερεότυπα έχουν οριστεί ως η προκατειλημμένη, γενικευμένη στάση ενός ατόμου ή μιας ομάδας. Είναι, πολύ συχνά, αρνητικά εμποδίζοντας την ικανότητα ακριβών αξιολογήσεων ενώ οδηγούν σε υπεραπλουστεύσεις, παρερμηνείες και παρανοήσεις.

Εκτός των ανωτέρω θα συμπληρώσω ότι τα στερεότυπα είναι ύπουλα. Πολύ. Μεγαλώνουμε μ’ αυτά, μπαίνουν στο κεφάλι μας κι ούτε που τα καταλαβαίνουμε. Όπως η λέξη Κορυδαλλός. Διότι, ας είμαι ειλικρινής, κάθε φορά που την ακούω το μυαλό μου πάει στις φυλακές. Σε ελικόπτερα. Σε μία διαβόητη ερωτική ιστορία απόδρασης και θανάτου. Α ναι! Αναλόγως των ανθρώπων με τους οποίους μιλώ και στο “κελί 33”. Γιώργος Μαργαρίτης κυρίες και κύριοι. Ελπίζω να σας κατέπληξα με τις γνώσεις μου.

Σε μαγαζί για φαγητό με τίποτα. Σε ένα μαγαζί σαν τη Σούζη με, ακόμα, πιο τίποτα. Τι κι αν μένουν φίλοι μας εκεί. Τι κι αν έχω πάει και σε άλλα, αξιόλογα, μαγαζιά στην περιοχή για τα οποία δεν έγραψα ποτέ. Τώρα που το σκέφτομαι θεωρώ ότι πρέπει να ξαναπάω για να διορθωθεί η αδικία.

Να πω ότι δεν είχα διαβάσει κριτικές? Είχα. Παρόλα αυτά, βλέποντας το εξωτερικό της παλιάς μονοκατοικίας η οποία στεγάζει το μαγαζί, άλλη εικόνα δημιούργησα. Ανοίγοντας την πόρτα … Ὁποία ἔκπληξις…!!! Ένας cozy, μοντέρνος χώρος. Κάθε δωμάτιο με άλλο χρώμα ή ταπετσαρία. Υπέροχο μωσαϊκό στο πάτωμα. Παράταιρες καρέκλες. Άνετα τραπέζια. Ιδιότυπα φωτιστικά τα οποία μπορεί να χαζεύεις με τις ώρες, όπως και τις διακοσμητικές λεπτομέρειες, χωρίς να βαριέσαι. Η πλέον αραιή διάταξη τραπεζιών που έχω συναντήσει. Μπράβο τους. Οκ! Το κάπνισμα επιτρέπεται αλλά με τέτοιο εξαερισμό κι απόσταση, κι εγώ να καθόμουν κοντά σας (που είμαι ικανή να κάνω ένα πακέτο τσιγάρα και δύο πούρα), δε θα σας ενοχλήσει. To make a long story short, ευχαρίστως, μετακόμιζα για να εγκατασταθώ εκεί.

Παρατηρώντας την κάρτα φαγητού η οποία χωρίς να είναι χαοτική, προσφέρει πληθώρα επιλογών, βλέπω οικεία πιάτα της ελληνικής, κατά βάση, κουζίνας, με διεθνείς επιρροές, τσαχπινιές, διαφοροποιήσεις, ανανεωτικό αέρα, χρήση πολλών ΠΟΠ προϊόντων. Κάποια τους βγήκαν, κάποια θέλουν λίγη δουλίτσα ακόμη, όμως το τελικό πρόσημο είναι, αδιαμφισβήτητα, θετικό.

• Προζυμένιο λευκό και μαύρο ψωμάκι για αρχή που δε θυμάμαι αν συνοδεύτηκε από κάτι άλλο.

• Σαλάτα Σούζη. Πρασινάδες, ξηροί καρποί, ψημένο μανούρι, σαλάμι Μιλάνου, πορτοκαλένια sauce. Δροσερή, τραγανή, γλυκό όσο και όξινο το dressing. Μια χαρά χωρίς να μου μείνει αξέχαστη. 8.50e.

• Συκωτάκια μοσχαρίσια μαγειρεμένα με κονιάκ, τζίντζερ, καραμελωμένα κρεμμυδάκια. Μου θύμισε, έντονα, γέμιση χριστουγεννιάτικης γαλοπούλας. Πλούσια, μεστή γεύση όμως τους είχαν παραψηθεί λιγάκι και δεν ήταν όσο έπρεπε τρυφερά. 7.50e.

• Τρίγωνα με spianata (άλλο ένα ιταλικό σαλάμι), κατσικίσιο τυρί, σπανάκι που, αν και σχεδόν αδιόρατο, φρέσκαρε τη γεύση και μαρμελάδα πιπεριάς. Τραγανά, αλάδωτα, έντονα. 7.50e.

• Κανελόνια μελιτζάνας με καπνιστό χοιρινό, λαχανικά, αλμυρή κρέμα μπουγάτσας, pesto ρόκας. Τα παραδοσιακά παπουτσάκια αλλιώς. Εξαιρετικά. 8.00 e.

• Ριζότο μανιταριών. Μπορεί να μην κράταγε όσο έπρεπε το ρύζι όμως οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν πληθωρικό, ευωδίαζε μανιτάρι και τρούφα ενώ τα cranberries του έδιναν μια αναπάντεχη γλύκα.9.50e.

• Κριθαρότο με μοσχαρίσια μάγουλα τα οποία είχαν μαγειρευτεί σε μαυροδάφνη και αρμπαρόριζα εμπλουτισμένο με κολοκυθάκια, πιπεράτη γραβιέρα κι αμύγδαλα. Το περίμενα έντονο κι εκρηκτικό όμως απεδείχθη ελαφρά υποτονικό, φλύαρο χωρίς δέσιμο των επί μέρους συστατικών. 12.50e.

• Burger με μπιφτέκι προβατίνας, mozzarella, bacon, μαρμελάδα ντομάτας. Ψωμάκι που φτιάχνουν οι ίδιοι. Φούξια από το παντζάρι που προφανώς χρησιμοποιείται στη ζύμη. Αφράτο με γλυκίζουσα επίγευση. Το μπιφτέκι βαθιά κρεατένιο και άνευ της παραμικρής οσμής. Λίγο συμπαγές όμως. Θα το ήθελα πιο ανάλαφρο και λιγότερο ψημένο. Ωραίο το παιχνίδι με υπόλοιπα συστατικά. Συνοδεύεται από βραστοτηγανιτά κυβάκια πατάτας, τραγανά απέξω, λουκουμαδένια μέσα. 12.50e.

• T-bone γάλακτος με Jack Daniels sauce. Το παραγγείλαμε rare. H κοπέλα σχολίασε … Δεν ακούω συχνά να το ζητούν έτσι. Ήρθε medium. Ήταν από πολύ νεαρό ζώο, τρυφερό μεν, χωρίς ιδιαίτερη νοστιμιά δε. Η sauce από την άλλη αν και ιδιοπαρασκευής έφερνε περισσότερο σε bbq παρά σε Jack Daniels. Το πιο αδύναμο πιάτο της βραδιάς. 16e.

• Από γλυκά διαλέξαμε την τάρτα σοκολάτας η οποία, χωρίς να είναι κακή, δε με ενθουσίασε, αλλά είναι γνωστόν ότι δεν τα πάω καλά μαζί της, και το mille feuille που με ενθουσίασε με τα τραγανά καραμελωμένα φύλλα και την ανάλαφρη βανιλένια κρέμα του. Τιμή ακριβώς δε θυμάμαι, νομίζω στα 6e, με κάθε επιφύλαξη.

Οι μερίδες είναι γενναιόδωρες, το κόκκινο κρασί που ήπιαμε φρουτώδες κι αρωματικό, η εξυπηρέτηση γρήγορη και τυπική, κέρασμα limoncello και μαστίχας στο τέλος. Η Σούζη, αγαπητοί μου, δείχνει να ξέρει να τρώει χωρίς να ψεύδεται.

Τον τελευταίο καιρό με έχουν χώσει να προεδρεύω σε διάφορες επιτροπές, διαφορετικών αντικειμένων για τα οποία δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Αν καθόμουν να διαβάσω τα πρακτικά δε θα είχα χρόνο να ασχοληθώ με οτιδήποτε άλλο. Οπότε απλά υπογράφω. Βλέπω λοιπόν να πλησιάζει, απειλητικά, η μέρα που το στερεότυπο θα αποτελέσει πραγματικότητα. Δε θα είμαι στον Κορυδαλλό. Θα είμαι μέσα στον Κορυδαλλό. Ξέρω ότι είστε καλοί άνθρωποι και δε θα με αφήσετε έτσι. Περάστε να με επισκεφθείτε. Φέρτε μου και κανένα πιάτο της Σούζης. Τις γαρίδες κανταΐφι ή κάποιο πιάτο με θαλασσινά καθότι σαρακοστή. Βοήθειά μας.

11 Δεκ 2018

Ας μην κάνω κι εγώ το κλασικό λογοπαίγνιο.

Έχουμε και λέμε. Μετά από περίπου 130 διαφορετικά μαγαζιά στην Αθήνα (κοντά στα 200 με όσα δεν γράφτηκαν ποτές) η Σούζυ είναι, μόλις, το 5ο που της αξίζει το συνολικό 3,75/4 στην ντοματοβαθμονόμηση. Όπου τα 2 από τα 5 μαγαζιά είναι υψηλότερου κόστους από το τυπικό (από 25€ και πάνω: Ταξιδεύοντας, Lefkes on the side) και το ένα έχει κλείσει (α ρε αείμνηστο Vino Etcetera). Άρα η Σούζυ είναι μόλις το δεύτερο στα 200 (Βyράκι το άλλο). Ανήκει στο 1% δηλαδή.

Στο 1% των μαγαζιών που θα δώσεις έως 20€ για να χορτάσεις, να πιεις και να περάσεις όμορφα.

Στο 1% των μαγαζιών που με DIY διακόσμηση ευχαριστιέσαι απόλυτα τον χώρο τους. Ακόμη και αν στον τοίχο υπάρχουν κ_λοι. Καλά διάβασες.

Στα λίγα (θα ήταν άδικο να πούμε μόνο 1%) μαγαζιά που τα κάνουν όλα σωστά στην εξυπηρέτηση. Και κέρασμα και ερωτήσεις για όλα και σωστοί χρόνοι σερβιρίσματος (ίσως θα μπορούσαν να είναι λίιιιγο πιο αργοί κιόλας - οι χρόνοι) και σβελτάδα σε ότι ζητήσεις.

Στο 1% των μαγαζιών που πειραματίζονται πραγματικά κι ας μην τα καταφέρνουν σε όλα το ίδιο τέλεια.

Στην μειοψηφία των μαγαζιών που έχουν το ιδανικό παπαρόψωμο (1€ κατ’ άτομο-θα έπρεπε να είναι πιο φθηνό, αφού έρχεται ασυνόδευτο).

Στο 1% των μαγαζιών στα οποία στο τέλος θα σου φέρουν για κέρασμα ποσότητα λικέρ μαστίχας που ξεπερνάει το ένα σφηνοπότηρο (φέρνουν ένα μπουκαλάκι).

Στο 1% των μαγαζιών που θα φας το πιο νόστιμο Ριζότο με τρούφα (9,5€). Έχει και cranberries το συγκεκριμένο και αν αγαπάς ριζότα και τρούφα, θα μετανιώσεις αν το αγνοήσεις. Είναι το Νο 1 πιάτο που σου προτείνω να γευτείς.

Σε εκείνα τα λίγα μαγαζιά που θα τολμήσουν να κάνουν τη διαφορά σερβίροντας με νόστιμο τρόπο τα παντζάρια σε φρέσκια σαλάτα με πρασινάδες, φρέσκο κρεμμύδι, καρύδια και ανθότυρο (8€).

Ή που θα φτιάξουν αυτά τα απίστευτα Κανελόνια μελιτζάνας με μπεσαμέλ τυριών και καπνιστό χοιρινό (7,5€), ένα πιάτο ποίηση που λιώνει στο στόμα. Το Νο 2 πιάτο που δεν πρέπει να παραλείψεις.

Στο 1% των μαγαζιών που μπορεί να συναντήσεις Quesadillas με αρνάκι και κρέμα αβοκάντο (8,5€) και μάλιστα να είναι γευστικά πετυχημένες.

Εκεί που θα φας ένα από τα πιο νόστιμα κριθαρότα που κυκλοφορούν στην πιάτσα. Αυτό που συνοδεύει τα μοσχαρίσια μάγουλα (11,5€), τα οποία είναι νόστιμα, αλλά το κριθαρότο κλέβει την παράσταση.

Εκεί που η ομώνυμη σαλάτα, αυτή με τη σος φράουλας (8,5€), δεν πληγώνει αυτούς που θα την παραγγείλουν.

Υπάρχουν πολλά ακόμη “στο 1%” και “εκεί που” για να ειπωθούν. Όμως δεν έχει νόημα. Η Σούζυ είναι ένα πάρα πολύ καλό νέο μεζεδοπωλείο, όμως όχι τέλειο. Μπορεί να βελτιωθεί ένα κλικ περισσότερο στις γεύσεις: το κοτόπουλο και το ψαρονέφρι από τα κυρίως και τα μανιτάρια και τα τρίγωνα/τυροπιτάρι από τα ορεκτικά, θα μπορούσαν να είναι ακόμη καλύτερα. Τα δύο πρώτα, παραβγάζουν την αίσθηση του μαγειρευτού και του στυφού, ενώ τα τρίγωνα/τυροπιτάρι θα μπορούσαν να δείχνουν λιγότερο τηγανητά και τα μανιτάρια στερούνταν έντασης. Τα γλυκά είναι καλά, όμως τους λείπει η απογείωση, το διαφορετικό, άρα και εκεί υπάρχει περιθώριο για βελτιώσεις.

Γιατί 4 στις γεύσεις όμως, ενώ 3 στο vfm? Γιατί με σωστή επιλογή πιάτων μπορείς να φας απίστευτα, ενώ στο κόστος πάντα θα δώσεις αντίστοιχα χρήματα.

Τίμησέ την, αγάπησέ την (τη Σούζυ). Μη ντραπείς να τους πεις τι θα μπορούσε να γίνει καλύτερο. Πιστεύω θα σε ακούσουν. Έχουν όλα τα φόντα για ακόμη πιο εμφατικά τεσσάρια.

Να πας. Θα τη λατρέψεις.

ΥΓ: ουέ και ξεχάσεις το ριζότο με τρούφα και τα κανελόνια μελιτζάνας. Μετά εσύ θα φταίς.

08 Ιούλ 2019

Σαββατόβραδο, ημέρα εξόδου. Ψάχνοντας τις προηγούμενες ημέρες το πού θα πάμε, κατέληξα το απόγευμα του Σαββάτου στη "Σούζυ", καθώς βόλευε τους περισσότερους της παρέας, καθότι είναι Πειραιώτες. Ευθύς πήρα τηλέφωνο να κλείσω τραπέζι για 6 άτομα, αν και εν τέλει προστέθηκε άλλος ένας (7 στο σύνολο). Στο τηλέφωνο μίλησα με ένα ευγενικό παλικάρι και του ζήτησα να κάτσουμε έξω. Δυστυχώς δεν είχε, αλλά με διαβεβαίωσε ότι αν καθόμασταν έξω, θα θέλαμε από μόνοι μας να μπούμε μέσα λόγω του air condition. Και ήρθε η ώρα να σχολιάσω το χώρο.

-Χώρος
Το μαγαζί, όπως έχει ήδη αναφερθεί, στεγάζεται σε μία μονοκατοικία. Ο χώρος μέσα είναι πολύ ωραία διακοσμημένος και ζεστός. Το τραπέζι μας μάς περίμενε σε μία γωνία που αποτελούταν από έναν καναπέ και καρέκλες. Τα χρώματα του μαγαζιού ήταν ζωηρά και τη διακόσμηση θα τη χαρακτήριζα ρετρό (χωρίς να είμαι ειδικός). Όλα καλά ως εδώ. Μέσα Ιουνίου όμως και ενώ εφησυχάστηκα προηγουμένως ότι η θερμοκρασία εντός του μαγαζιού θα είναι ιδανική, κάθε άλλο. Το πόσο ζεσταινόμασταν όλοι, δεν περιγράφεται. Οι άντρες της παρέας, πού τους έχανες, πού τους έβρισκες, ήταν στην τουαλέτα και δροσίζονταν. Δύο ή τρεις φορές ζητήσαμε αν γίνεται να κατεβάσουν τη θερμοκρασία του κλιματισμού αλλά δεν παρατηρήσαμε καμία διαφορά, χωρίς να εννοώ ότι δεν εισακουστήκαμε. Τέλος, ενώ είχα διαβάσει ότι ο εξαερισμός είναι εξαιρετικός, πάλι εδώ ενίσταμαι. Καπνίζαμε τα 5 άτομα από τα 7 της παρέας και οι άλλοι δύο έλεγαν συνεχώς για την τσιγαρίλα και ότι δεν υπάρχει καθόλου εξαερισμός, και κατά την ταπεινή μου γνώμη, όχι, δεν υπήρχε.

-Γεύση
Μόλις φτάσαμε έφεραν μικρές ελιές σε ένα πολύ πολύ μικρό πιατάκι, έφεραν ψωμί μέσα σε μία χάρτινη σακούλα και μία κανάτα με νερό (στα συν). Για το 1€ που δίνει το άτομο για το κουβέρ, δεν είναι καλό το VFM, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι το ψωμί που μας έφεραν ήταν "μπαγιάτικο"-ας μου επιτραπεί ο όρος. Δεν το περιμέναμε και δυσαρέστησε όλη την παρέα.

Δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:
-Σαλάτα "Σούζυ": Δροσερή με ψητό μανούρι και σαλάμι Μιλάνο. Τη διαφορά έκαναν τα καραμελωμένα φυστίκια. 8,5€
-Πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο ταντούρι, ραπανάκια, παρμεζάνα και τραγανές τορτίγιες, οι οποίες ήταν σχεδόν ανύπαρκτες. 8,5€
-Sticks πικάντικης γραβιέρας, με νιφάδες καλαμποκιού και σάλτσα βατόμουρο. Ωραίο πιάτο. 7,5€
-Ένα ορεκτικό μελιτζάνας, που έμοιαζε με παπουτσάκι και αποτελούταν από δύο μελιτζάνες γεμιστές. Μέτριο πιάτο. Γύρω στα 8€
-Πατάτες country. Τις έχουμε φάει πολλές φορές. 3,5€
-Αρνίσιο κότσι. Η αλήθεια είναι ότι έχω συνηθίσει όταν τρώω κότσι να είναι πολύ μεγάλη η μερίδα. Εδώ κοστίζει 13,5€ και το VFM είναι πολύ χαμηλό, όχι μόνο επειδή περίμενα μεγαλύτερη ποσότητα αλλά περίμενα και καλύτερη ποιότητα γεύσης. Μπαίνει στη λίστα do not.
-Χοιρινά φιλετάκια που συνοδεύονταν από πουρέ φακής. Ωραία τα χοιρινά φιλετάκια, χωρίς λίπος, αλλά ο πουρές ήταν εντελώς ανάλατος. Γύρω στα 8€.
-Μοσχαρίσια μάγουλα. Εμένα μου άρεσαν. Ήταν λίγο ανάλατα, αλλά μάλλον θα τα ξαναέπαιρνα, σε αντίθεση με την υπόλοιπη παρέα που δε συμμεριζόταν ιδιαίτερα την άποψή μου. 12,5€
-Ριζότο μανιταριών με cranberries και λάδι τρούφας. Το πιάτο αυτό έκλεψε την παράσταση και γι' αυτό το άφησα τελευταίο. Δεν έχω ξαναφάει ωραιότερο και ήταν το πιάτο που μου έμεινε, όπως και στους υπόλοιπους. 9,5€
Τέλος, δοκιμάσαμε και τα τέσσερα γλυκά, όπου το καθένα κόστιζε περίπου γύρω στα 6€. Δοκιμάσαμε εκμέκ, μιλφέιγ, τσιζκέικ και τάρτα σοκολάτας. Το μόνο που φαγώθηκε ήταν το τελευταίο, χωρίς όμως κι αυτό να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Από τα υπόλοιπα, όλοι δοκιμάσαμε μία κουταλιά και τέλος. Δυστυχώς, τα γλυκά ήταν επιεικώς απαράδεκτα.

-Εξυπηρέτηση
Όλα τα παιδιά ήταν πολύ ευγενικά και εξυπηρετικά. Τα τασάκια ανανεώνονταν όπως και η κανάτα με το νερό σε πολύ τακτά χρονικά διαστήματα.

-VFM
2/4. Χαμηλό. Για όλα τα παραπάνω, 1,5 λίτρο κρασί και μία λεμονίτα πληρώσαμε 130€, χωρίς να έχουμε σκάσει και χωρίς να έχουμε ευχαριστηθεί. Ξέρω, πρέπει να δίνουμε δεύτερες ευκαρίες, αλλά αν με ρωτάτε, δε θα το ξαναπροτιμούσα.

15 Μάρ 2018

Σουζυ τρως και τρώμε και εμεις μαζί σου!!!

Χώρος (4/4):

Μια μονοκατοικία που εχει ανακαινισθει εκ βάθρων στον Κορυδαλλό σύνορα με Νίκαια.3 διαφορετικοί χώροι μετριου συνολικά μεγεθους και μια αυλή στο πισω μέρος συνθετουν το ειναι αυτου του μαγαζιού όπου σίγουρα εχει παρέμβει διακοσμητής και εχουν προσέξει μέχρι και τις λεπτομέρειες.

Γεύση (4/4):

Ο καταλογος σημαζεμενος με ικανοποιητική ποικιλια δημιουργικης κουζίνας με πειραγμενες γεύσεις με δοση φαντασίας στον συνδυασμό υλικών. Ειμασταν 6 ενήλικες και 2 παιδιά και πήραμε:

Μια σαλατα Ντακο (7.5/10)

Ψητά λαχανικά (8/10)

2 μερίδες φωλιά με κιμα και αυγο (8/10)

2 μεριδες κάποιο ορεκτικο με ψαρονέφρι, πίτα και λιγο πικάντικη σάλτσα (8.5/10)

1 quessadija με τυρί, κρεμμύδι και καποια αλλα συστατικά (8.5/10)

2 μπιφτέκια μεριδες με γκοργκοντζολα και πουρέ γλυκοπατατας (8.5/10)

1 κριθαρωτο με χταποδακι (8/10)

3 μεριδες ψαρονεφρι γεμιστό με καπνιστό τυρι και συνοδευόμενο απο πουρέ (8/10)

2 εκμεκ καταιφι (8/10)

1 ταρτα σοκολάτας (8.5/10)

1 cheesecake (8/10).

Ισως μου διαφευγει κανα πιατο ακόμα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενικά και προθυμα τα νεα παιδια στο σέρβις με αρκετα καλη ταχύτητα στην ελευση των πιατων κατι που έπεφτε σαν αποδοση οση η ωρα περνουσε και γεμιζε το μαγαζί. Μικρή παραφωνία η ελευση των κυριως με χρονική καθυστερηση του ενος απο το αλλο.

Value for money (4/4):

Ολα τα παραπανω μαζι 5-6 αναψυκτικά και 1/4 κοκκινο κρασι ανήλθαν στο συνολικό ποσό των 160 ευρώ.

Θεωρώ ικανοποιητικά τα χρηματα για αυτά που φάγαμε και να προσθέσω το κερασμα στο τελος με λικερ μαστιχας και λεμοντσελο.

Συμπέρασμα:

Πολυ ωραιος χωρος, αρκετά καλό σερβις αλλα για να ειμαι δικαιος στο συνολο θα εβαζα 3.5/4.

21 Δεκ 2017

Πέντε φορές έχω κάτσει να γράψω την συγκεκριμένη κριτική. Ολο και κάποιος με κόβει, όλο και κάτι τυχαίνει και την παρατάω στην μέση.

Βαθιά μέσα μου, το αποφεύγω, νομίζω, διότι δεν ξέρω πως να φερθώ στην Σούζυ. Η Σούζυ είναι κομψή, όχι χοντρή που δεν χωράει στο φόρεμά της. Η Σούζυ είναι ευγενική και καλότροπη και προσπαθεί να ικανοποιήσει τα γούστα σου. Η Σούζυ κάνει πειραγμενιές και σε χρεώνει λογικά για αυτό που προσφέρει. Από την άλλη, η Σούζυ είναι φωνακλού, μέχρις θραύσεως των τυμπάνων σου. Στην προσπάθεια της να σε ικανοποιήσει, μερικές φορές της ξεφεύγει κάτι και σε ψιλοχαλάει. Και, τέλος η Σούζυ, σαν γυναίκα που είναι, κάνει και καμμιά πονηρια.

Τελικά, αποφάσισα να της φερθώ όπως της αξίζει. Με σεβασμό σε αυτά που κάνει καλά, και με ειλικρίνεια σε αυτά που με ενοχλούν, ώστε να τα λάβει υπόψη της και να έχουμε μία μακροχρόνια και τερψιλαρύγγια σχέση, αμφότεροι. Αυλαία της εσωτερικής αναζήτησης και έναρξη της κυρίως διαδικασίας.

Η Σούζυ βρίσκεται 5 λεπτά με το αυτοκίνητο από το σπίτι μου και ντροπή μου που δεν είχα πάει τόσο καιρό. Με την πρώτη ευκαιρία λοιπόν, Κυριακή μεσημέρι, και μετά από την απαραίτητη κράτηση, αρριβάρουμε τέσσερεις καλοζωισμένοι νομάτοι στην Σούζυ. Παρατήρηση πρώτη, εγώ δεν καπνίζω, αλλα καπνίζουν οι υπόλοιποι, τι να κάνω ο καψερός, για να έχω παρέα, ανέχομαι τον καπνό τους, προκειμένου να φάω ένα φαγητό της ανθρωπιάς με παρέα της προκοπής. Το κατάστημα διαθέτει και χώρο καπνιζόντων ο οποίος είχε καλυφθεί από κρατήσεις, οπότε και επιφυλάχθηκα να κάνω κράτηση. Μετά από μία ακύρωση που είχαν με πήραν τηλέφωνο και με πληροφόρησαν σχετικά, οπότε και κλείσαμε το τραπέζι. Θετικότατον!

Το πάρκινγκ ισως να είναι άνετο άλλες μέρες αλλα Κυριακή μεσημέρι δεν το λές κι αεράτο. Ο υποφαινόμενος, παλιός Κυψελιώτης (και ο νοών νοείτω) έχει εκπαιδευθεί να αναγνωρίζει ελεύθερη θέση πάρκινγκ γρηγορότερα και απο γεράκι που σταμπάρει μαύρο λαγό που τρέχει σε χιόνι. Απέναντι από την Σούζυ, ανάμεσα από τις πικροδάφνες της πολυκατοικίας που κρύβουν τα πάντα, αλλά όχι κι από το γεράκι (εμένα, 125 κιλα γεράκι) θρονιάζω το αυτοκίνητο και είμαστε έτοιμοι.

Παλιά μονοκατοικία, με εξωτερική αυλή στο βάθος που χρησιμοποιείται το καλοκαιράκι, μπαίνοντας μας υποδέχεται προθάλαμος, που οδηγεί ευθεία στον εξωτερικό χώρο και δεξιά και αριστερά στους κυρίως χώρους ενδιαίτησης. Δεξιά, αίθουσα με τραπεζοκαθίσματα, την οποία δεν παρατήρησα ενδελεχώς, διότι μας κατηύθηναν στην αριστερή. Αριστερά η μακρόστενη αίθουσα έχει στην μία άκρη της τον πάγκο-μπάρ-ταμείο, με την πόρτα που οδηγεί στον παράδεισο των απολαύσεων (κουζίνα) και την slim ενσάρκωση της Σούζυ, από πίσω να ελέγχει τα πάντα, ενώ την άλλη άκρη της αίθουσας τερματίζει ένα τζάκι.

Στο μέσον περίπου του χώρου αυτού τακτοποιούμαστε σε τραπέζι, απλό, όπως και τα άλλα, με καρέκλες μάλλον ετερόκλητες αλλα χαριτωμένα ταιριαστές με το ύφος του χώρου, που βρίθει από λογής λογής αντικείμενα, αλλά κοινά και άλλα παράξενα, όπως ο απο το ταβάνι κρεμασμενος γυμνός μεταλλικός σκελετός από στρώμα και οι κιούρτοι ψαρέματος. Ενα χαριτωμένο φίρδην-μίγδην που περιέργως είναι καλαίσθητο και ουδαμώς κίτς.

Ο περιποιημένος των πώγωνα περιποιητής, ευγενής και φιλικός, τόσο όσο πρέπει, μας παρέχει τον καλαίσθητο κατάλογο και αποφασίζουμε να παραγγείλουμε την Αρτα με τα Γιάννενα, των ιχθύων της λίμνης συμπεριλαμβανομένων.

Παραγγέλλουμε, για πρώτα, ταλαγάνι Μεσσηνίας ψητό, συνοδευόμενο από μαρμελάδα εσπεριδοειδών, αν δεν κάνω λάθος, πορτομπέλο γεμιστά με σωτε λαχανικά, καπνιστή πανσέτα και μπεσαμέλ τυριών, γαρίδες καταϊφι με μους φέτας και μαρμελάδα τομάτας, τριγωνάκια με chorizo, κατσικίσιο τυρί, σπανάκι και μαρμελάδα πιπεριάς, πατάτες country style με μίξ μπαχαρικών και τέλος σαλάτα Σούζυ, με ρόκα, βαλεριάνα, iceberg, μπρεζάολα, ψητό μανούρι, καραμελλώμένα φιστίκια, κουκουνάρι και σάλτσα φράουλας. Τίποτα άλλο? είπε ο περιποιητής, έχων μεταλλάξει τα όμματα σε εξώφθαλμα (κοινώς γούρλωσε τα μάτια του ο άνθρωπος)!

Το ταλάγανι ήταν εξαίρετο, ευγευστο και μαστιχωτό και ταίριαζε άριστα με την ελαφρά πικρούτσική μαρμελάδα εσπεριδοειδών (περγαμόντο?) κι έγινε ανάρπαστο. Ομoίως ανάρπαστα έγιναν τα τριγωνάκια με το chorizo, ήταν πλούσια και εύγευστα μέχρι σημείου παρεξηγήσεως μεταξύ των θαμώνων. "Να φάμε ένα μαζί", είπε η χαριτόβρυτος συμβίαμου, "μην φάω δευτερο μόνη μου". Δάσκαλε που εδίδασκες! Το καταβρόχθισε μόνη της και με κοίταξε αθώα: "Αχ, παρασύρθηκα!!! "

Τα πορτομπέλο ήταν απλά νόστιμα, ενώ οι πατάτες country style ήταν εξαίρετες και ώς πρός το ψήσιμο, και ως προς τον συνδυασμό μπαχαρικών που χρησιμοποιήθηκε και εξοντώθηκαν πάραυτα. Η σαλάτα ήταν επίσης εξαίρετη, δροσερή και φρέσκια, αν και θα εκτιμούσαμε ιδιαιτέρως την ύπαρξη λίγο παραπάνω μπρεζάολας, μιάς και ήταν αρκετή μόνο για μία βασική δοκιμή σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα υλικά.

Δυστυχώς, οι γαρίδες καταϊφι δεν ήταν σε καλή μέρα. Το καταϊφι είχε ξεραθεί αρκετα και οι γαρίδες ήταν παραψημένες και όσο κι αν ήταν ευγευστη η μούς δεν μπορούσε να σωσει την κατάσταση. Λυπούμαι που θα το πώ αλλά μείναν στο πιάτο.

Και πάνω στην ώρα ήρθαν τα κυρίως. Μάγουλα μοσχαρίσια με ταλιατέλες και σάλτσα μαυροδάφνη, Κοτόπουλο ταλιάτα με σάλτσα ματζουράνας, φέτα και μπασμάτι, μπιφτέκια μοσχαρίσια με σάλτσα γκοργκοντζόλα και πουρε γλυκοκολοκύθας και η αφεντομουτσουνάρα μου περιποιήθηκε τον εαυτό της με Τ-Bone με σάλτσα Jack Daniels και πατάτες country style.

Το Τ-Bone ήρθε μέτρια ψημένο, όπως ακριβώς παραγγέλθηκε, ήταν ζουμερό, μαλακό και ταίριαζε με την σάλτσα που το συνόδευε, αν και συνήθως προτιμώ να αφήνω το μοσχάρι μου ήσυχο και σκέτο για να καταλαβαίνω την γεύση του. Εδώ όμως το αποτέλεσμα ήταν καλό.

Εξ ίσου ζουμερό και γευστικό ήταν το κοτόπουλο με το σωστά βρασμένο μπασμάτι, ενώ τα μπιφτέκια μας έσπασαν την μύτη με την σάλτσα γκοργκοντζόλα, αφού ο άτιμος που τα παρήγγειλε, τα εκθείαζε συνεχώς αλλά δεν μοιράστηκε μπουκίτσα και παρόλες τις ειλικρινείς ευχές μας, δεν του έκατσαν στον λαιμό, Παναγίτσα μου.

Για τα μάγουλα έχω άποψη, διότι δοκίμασα (δηλαδή από όλα δοκίμασα, εκτός από τα μπιφτέκια). Ωσάν μάγουλα νεαρού κορασίου, τρυφερά, κρουστά σαν κορομηλάκι, ήταν τέλεια για να κάνεις αυτό που κάνει κανείς στα μαγουλάκια ενός κορασίου, τα δαγκώνεις ελαφρά και με σεβασμό, απολαμβάνοντας την αίσθηση και την μυρωδάτη τους υφή. Η σάλτσα έδένε αρμονικά κι έδινε τον κύριο αρωματικό χαρακτήρα της μαυροδάφνης, ενώ οι σωστά βρασμένες ταλιατέλες συμπλήρωναν ιδανικά το πιάτο. Μου θύμισε μαμαδίστικο Κυριακάτικο φαγητό, του τύπου του κοκκινιστού με μακαρόνια ή πατατάκια, του Βασίλη στην Κηφισσιά.

Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν απο ένα μπουκάλι κρασί (από τον χρόνο που έχει περάσει μου διαφεύγει η μάρκα, αλλά θυμάμαι ότι ήταν ενα καλό ροζέ), καθώς και μία μπύρα ποτήρι βαρέλι, ενώ το δροσερό νερό σε κανάτα δεν μας έλειψε.

Το γεύμα έκλεισε με την αγαστή εν συμπνοία συνεργασία κατανάλωσης ενός εκμεκ και μίας τάρτας σοκολάτας από τους τέσσερεις συνδαιτημόνες, καθώς και καφέ. Νόστιμα αλλά χωρίς ιδιαιτερότητα τα γλυκά, αλλα πάλι μετά τέτοια κραιπάλη σιγά μην καταλαβαίναμε υφές κι αρώματα. Ακολούθησε κέρασμα λιμοντσέλλο και μαστίχα χωνευτική σε καραφάκια, για να υπάρχει και δυνατότητα επανάληψης. Εκτιμήθηκε δεόντως.

Για να είμαι ειλικρινής, οι γαρίδες με χάλασαν αρκετά, αλλά και πάλι σκέφτομαι ότι σε ένα κατάμεστο μαγαζί, Κυριακή μεσημέρι, δικαιολογείται και μία αστοχία, οπότε θα το βάλω το τεσσάρι, με κάποια επιφύλαξη, η αλήθεια.

Οσον αφορά τον χώρο, θα ήταν κι αυτό τεσσάρι, αφού ήταν τόσο αρμονικός, ούτως ειπείν, ο συνδύασμος τόσο ετεροκλητων αντικειμένων, η μουσική ήταν αναπάντεχα ποιοτική, δεν αισθάνθηκα τον καπνό των καπνιζόντων, βοηθούντος του θηριώδους εξαερισμού και φυσικά, λόγω της άψογης τουαλέτας. Δυστυχώς, η οχλαγωγία των θαμώνων ήταν εκκωφαντική, μέχρι του σημείου να πρεπει να υψώνουμε την φωνή για να συνεννοηθούμε και κατά την έξοδο να έχουμε την αίσθηση ανακούφισης που έχει κανείς όταν βγαίνει από κλάμπ ή παρόμοιο κατάστημα. Ειλικρινώς δεν γνωρίζω τι θα μπορούσε να κάνει η Σούζυ γι αυτό, διότι και το να κλείσεις το στόμα των θαμώνων δεν είναι επιλογή που βοηθά το να έχει σταθερή πελατεία, αλλά η δυσάρεστη εμπειρία παραμένει. Ισως εδώ να την αδικώ, αλλά θα πάρει τρία.

Η εξυπηρέτηση ήταν άριστη με μικρή καθυστέρηση για τον λογαριασμό, που δικαιολογείται απο το πλήθος κόσμου που συνέρρευσε στην Σούζυ εκείνο το Κυριακάτικο μεσημέρι. Ο συνδυασμός, όμως, με την παροχή δελτίου παραγγελίας αντί αποδείξεως, παρά την πληρωμή με πιστωτική κάρτα, μπορεί να αδικήσει τους περιποιητές αλλά νομίζω ότι δικαιολογεί την απώλεια μίας μονάδας.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 130€, τιμή σχετικά λογική, για το τί φάγαμε και το τί ήπιαμε, καθώς και το επίπεδο της "πειραγμενιάς" που βαζει η Σούζυ στα πιάτα, θα μπορούσε, ίσως, να ήταν κατά τι μικρότερος. Συνυπολογίζοντας και το θέμα των αποδείξεων μας βγάζει ένα τρία.

Συμπερασματικά αξίζει τον κόπο να επισκεφθείς την Σούζυ, ίσως βραδάκι, καλύτερα, για να αποφύγεις το μίγμα θαμώνων του Κυριακάτικου μεσημεριού που δημιουργεί εκκωφαντικό συνδυασμό. Έχοντας πεί τα παραπάνω, να διευκρινίσω ότι η οχλαγωγία δεν είχε κύρια πήγή τα παρόντα παιδάκια, αλλα τους φωνασκούντες ενήλικες. Είχα κι εγώ (μικρά) παιδιά και ξέρω τι παραγωγή σαματά μπορούν να κάνουν, αλλά δεν ήταν αυτή η περίπτωση. Δεν θα ήθελα η Σούζυ, με αφορμή το σχόλιο μου, να γίνει σαν το εστιατόριο της συνονόματης της κινηματογραφικής ράφτρας της και να παρακαλεί για την απουσία παιδιών.

Οι γεύσεις είναι προσεγμένες, η εξυπηρετηση πολύ καλή και οι τιμές αντανακλούν σε μεγάλο βαθμό την ποιότητα της εμπειρίας που έχει κανείς απο την Σούζυ.

Θα ξαναπάμε να δούμε εκ του σύνεγγυς κι εκείνο το χοιρινό κότσι (πιάτο ημέρας) που λιγουρευόμαστε στα διπλανά τραπέζια, και να χαρούμε με την Σούζυ, αλλά θα πάμε και βράδυ και θα ζητήσουμε κι απόδειξη.

06 Φεβ 2018

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο την Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2018 το μεσημέρι, μία παρέα 4 ατόμων. Είναι από τους πιο όμορφους χώρους που έχω επισκεφθεί.

Η ευγένεια και η εξυπηρέτηση των σερβιτόρων είναι εξαιρετική.

Τα φαγητά θα τα έλεγα αρκετά καλά με κορυφαία την μπρουσκέτα με το τηγανητό αυγό, τα πιτάκια με το κατσικίσιο τυρί και το ψαρονέφρι με τη σάλτσα πέστο.

Αν και υπήρχαν καπνίζοντες (και εμείς καπνίζαμε) η ατμόσφαιρα ήταν πολύ καθαρή. Οι τιμές αρκετά λογικές, πήραμε και πολλά πράγματα και ποτά.

Θα ξαναπήγαινα άνετα.

16 Μάρ 2018

Τη Σούζυ την είχα πολύ καιρό στο μυαλό μου,, κάτι που φίλοι το είχαν επισκεφτεί και ήταν ευχαριστημένοι, έψαχνα αφορμή για να πάω. Ο καιρός, περνούσε, όμως και μία δεν έβρισκα τραπέζι, μια ήταν αργία και ήταν κλειστά, η προσμονή μεγάλωνε.

Τελικά μια Κυριακή μεσημέρι Πήγαμε 8 ατομα
Είχα προνοήσει για κράτηση, η οποία τελικά αποδείχτηκε απαραίτητη.

Πρόκειται για ένα ήρεμο σημείο στον Κορυδαλλό, στην πλατεία του Αγ. Γεωργίου, μερικά στενά κάτω από τη γνωστή πλατεία Ελευθερίας, οπότε και το παρκάρισμα είναι εύκολη υπόθεση.

Ο χώρος είναι χαρούμενος με ωραία χρώματα, δημιουργεί μία αίσθηση πολύ ευχάριστη. Οι τουαλέτες καθαρές και με πρωτότυπο στήσιμο!!! ____________________________________

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα, υπήρξε καθυστέρηση και στη λήψη παραγγελίας και όταν ζητήσαμε το λογαριασμό. Κατά τα αλλα τα πιατα ήρθαν σε λογικούς χρόνους, στο τέλος μας προσέφεραν κέρασμα σφηνάκι μαστίχα.

Ο κατάλογος είναι πλήρης περιλαμβάνει μερικά ελληνικά τυρια(θα προτιμούσα κάποια να είναι ψημένα), 5 σαλάτες για όλα τα γούστα, περιπου 15 διαφορετικά ορεκτικά και αρκετά κυρίως πιάτα για όλους.
- ψωμακι (1ευρω το άτομο)
-ποικιλία αλοιφών 5ευρώ, μελιτζανοσαλάτα (την ήθελα περισσότερο καπνιστή), φάβα και τυροκαυτερή και οι δυο αρκετά συμπαθητικες, ήταν το μόνο πιάτο που ήταν σε μικρή ποσοτητα.
Πήραμε 4 πιάτα ψαρονέφρι με πουρέ εξαιρετικο_2 μερίδες μπιφτέκια με πατάτες ωραίο πιατο_1 μερίδα μπριτζολακια με πατάτες γευστικό πιάτο_2 σαλάτες ντάκο.... και κάτι ορεκτικά που δεν τα θυμάμαι και τέλος πήραμε εκμέκ καταιφι_τσις κέικ _και μους σοκολάτα πολύ ωραία γλυκά.....

Σε γενικές γραμμές το φαγητό ήταν εξαιρετικο θα ξαναπάω σίγουρα στο Σουζυ τρως!!!