Τρίτη-Σάββατο από τις 18:00 έως τις 2:00. Κυριακή μόνο το μεσημέρι από 13:00-19:00. Δευτέρα κλειστά.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

15 Μάρ 2018

Σουζυ τρως και τρώμε και εμεις μαζί σου!!!

Χώρος (4/4):

Μια μονοκατοικία που εχει ανακαινισθει εκ βάθρων στον Κορυδαλλό σύνορα με Νίκαια.3 διαφορετικοί χώροι μετριου συνολικά μεγεθους και μια αυλή στο πισω μέρος συνθετουν το ειναι αυτου του μαγαζιού όπου σίγουρα εχει παρέμβει διακοσμητής και εχουν προσέξει μέχρι και τις λεπτομέρειες.

Γεύση (4/4):

Ο καταλογος σημαζεμενος με ικανοποιητική ποικιλια δημιουργικης κουζίνας με πειραγμενες γεύσεις με δοση φαντασίας στον συνδυασμό υλικών. Ειμασταν 6 ενήλικες και 2 παιδιά και πήραμε:

Μια σαλατα Ντακο (7.5/10)

Ψητά λαχανικά (8/10)

2 μερίδες φωλιά με κιμα και αυγο (8/10)

2 μεριδες κάποιο ορεκτικο με ψαρονέφρι, πίτα και λιγο πικάντικη σάλτσα (8.5/10)

1 quessadija με τυρί, κρεμμύδι και καποια αλλα συστατικά (8.5/10)

2 μπιφτέκια μεριδες με γκοργκοντζολα και πουρέ γλυκοπατατας (8.5/10)

1 κριθαρωτο με χταποδακι (8/10)

3 μεριδες ψαρονεφρι γεμιστό με καπνιστό τυρι και συνοδευόμενο απο πουρέ (8/10)

2 εκμεκ καταιφι (8/10)

1 ταρτα σοκολάτας (8.5/10)

1 cheesecake (8/10).

Ισως μου διαφευγει κανα πιατο ακόμα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενικά και προθυμα τα νεα παιδια στο σέρβις με αρκετα καλη ταχύτητα στην ελευση των πιατων κατι που έπεφτε σαν αποδοση οση η ωρα περνουσε και γεμιζε το μαγαζί. Μικρή παραφωνία η ελευση των κυριως με χρονική καθυστερηση του ενος απο το αλλο.

Value for money (4/4):

Ολα τα παραπανω μαζι 5-6 αναψυκτικά και 1/4 κοκκινο κρασι ανήλθαν στο συνολικό ποσό των 160 ευρώ.

Θεωρώ ικανοποιητικά τα χρηματα για αυτά που φάγαμε και να προσθέσω το κερασμα στο τελος με λικερ μαστιχας και λεμοντσελο.

Συμπέρασμα:

Πολυ ωραιος χωρος, αρκετά καλό σερβις αλλα για να ειμαι δικαιος στο συνολο θα εβαζα 3.5/4.

21 Δεκ 2017

Πέντε φορές έχω κάτσει να γράψω την συγκεκριμένη κριτική. Ολο και κάποιος με κόβει, όλο και κάτι τυχαίνει και την παρατάω στην μέση.

Βαθιά μέσα μου, το αποφεύγω, νομίζω, διότι δεν ξέρω πως να φερθώ στην Σούζυ. Η Σούζυ είναι κομψή, όχι χοντρή που δεν χωράει στο φόρεμά της. Η Σούζυ είναι ευγενική και καλότροπη και προσπαθεί να ικανοποιήσει τα γούστα σου. Η Σούζυ κάνει πειραγμενιές και σε χρεώνει λογικά για αυτό που προσφέρει. Από την άλλη, η Σούζυ είναι φωνακλού, μέχρις θραύσεως των τυμπάνων σου. Στην προσπάθεια της να σε ικανοποιήσει, μερικές φορές της ξεφεύγει κάτι και σε ψιλοχαλάει. Και, τέλος η Σούζυ, σαν γυναίκα που είναι, κάνει και καμμιά πονηρια.

Τελικά, αποφάσισα να της φερθώ όπως της αξίζει. Με σεβασμό σε αυτά που κάνει καλά, και με ειλικρίνεια σε αυτά που με ενοχλούν, ώστε να τα λάβει υπόψη της και να έχουμε μία μακροχρόνια και τερψιλαρύγγια σχέση, αμφότεροι. Αυλαία της εσωτερικής αναζήτησης και έναρξη της κυρίως διαδικασίας.

Η Σούζυ βρίσκεται 5 λεπτά με το αυτοκίνητο από το σπίτι μου και ντροπή μου που δεν είχα πάει τόσο καιρό. Με την πρώτη ευκαιρία λοιπόν, Κυριακή μεσημέρι, και μετά από την απαραίτητη κράτηση, αρριβάρουμε τέσσερεις καλοζωισμένοι νομάτοι στην Σούζυ. Παρατήρηση πρώτη, εγώ δεν καπνίζω, αλλα καπνίζουν οι υπόλοιποι, τι να κάνω ο καψερός, για να έχω παρέα, ανέχομαι τον καπνό τους, προκειμένου να φάω ένα φαγητό της ανθρωπιάς με παρέα της προκοπής. Το κατάστημα διαθέτει και χώρο καπνιζόντων ο οποίος είχε καλυφθεί από κρατήσεις, οπότε και επιφυλάχθηκα να κάνω κράτηση. Μετά από μία ακύρωση που είχαν με πήραν τηλέφωνο και με πληροφόρησαν σχετικά, οπότε και κλείσαμε το τραπέζι. Θετικότατον!

Το πάρκινγκ ισως να είναι άνετο άλλες μέρες αλλα Κυριακή μεσημέρι δεν το λές κι αεράτο. Ο υποφαινόμενος, παλιός Κυψελιώτης (και ο νοών νοείτω) έχει εκπαιδευθεί να αναγνωρίζει ελεύθερη θέση πάρκινγκ γρηγορότερα και απο γεράκι που σταμπάρει μαύρο λαγό που τρέχει σε χιόνι. Απέναντι από την Σούζυ, ανάμεσα από τις πικροδάφνες της πολυκατοικίας που κρύβουν τα πάντα, αλλά όχι κι από το γεράκι (εμένα, 125 κιλα γεράκι) θρονιάζω το αυτοκίνητο και είμαστε έτοιμοι.

Παλιά μονοκατοικία, με εξωτερική αυλή στο βάθος που χρησιμοποιείται το καλοκαιράκι, μπαίνοντας μας υποδέχεται προθάλαμος, που οδηγεί ευθεία στον εξωτερικό χώρο και δεξιά και αριστερά στους κυρίως χώρους ενδιαίτησης. Δεξιά, αίθουσα με τραπεζοκαθίσματα, την οποία δεν παρατήρησα ενδελεχώς, διότι μας κατηύθηναν στην αριστερή. Αριστερά η μακρόστενη αίθουσα έχει στην μία άκρη της τον πάγκο-μπάρ-ταμείο, με την πόρτα που οδηγεί στον παράδεισο των απολαύσεων (κουζίνα) και την slim ενσάρκωση της Σούζυ, από πίσω να ελέγχει τα πάντα, ενώ την άλλη άκρη της αίθουσας τερματίζει ένα τζάκι.

Στο μέσον περίπου του χώρου αυτού τακτοποιούμαστε σε τραπέζι, απλό, όπως και τα άλλα, με καρέκλες μάλλον ετερόκλητες αλλα χαριτωμένα ταιριαστές με το ύφος του χώρου, που βρίθει από λογής λογής αντικείμενα, αλλά κοινά και άλλα παράξενα, όπως ο απο το ταβάνι κρεμασμενος γυμνός μεταλλικός σκελετός από στρώμα και οι κιούρτοι ψαρέματος. Ενα χαριτωμένο φίρδην-μίγδην που περιέργως είναι καλαίσθητο και ουδαμώς κίτς.

Ο περιποιημένος των πώγωνα περιποιητής, ευγενής και φιλικός, τόσο όσο πρέπει, μας παρέχει τον καλαίσθητο κατάλογο και αποφασίζουμε να παραγγείλουμε την Αρτα με τα Γιάννενα, των ιχθύων της λίμνης συμπεριλαμβανομένων.

Παραγγέλλουμε, για πρώτα, ταλαγάνι Μεσσηνίας ψητό, συνοδευόμενο από μαρμελάδα εσπεριδοειδών, αν δεν κάνω λάθος, πορτομπέλο γεμιστά με σωτε λαχανικά, καπνιστή πανσέτα και μπεσαμέλ τυριών, γαρίδες καταϊφι με μους φέτας και μαρμελάδα τομάτας, τριγωνάκια με chorizo, κατσικίσιο τυρί, σπανάκι και μαρμελάδα πιπεριάς, πατάτες country style με μίξ μπαχαρικών και τέλος σαλάτα Σούζυ, με ρόκα, βαλεριάνα, iceberg, μπρεζάολα, ψητό μανούρι, καραμελλώμένα φιστίκια, κουκουνάρι και σάλτσα φράουλας. Τίποτα άλλο? είπε ο περιποιητής, έχων μεταλλάξει τα όμματα σε εξώφθαλμα (κοινώς γούρλωσε τα μάτια του ο άνθρωπος)!

Το ταλάγανι ήταν εξαίρετο, ευγευστο και μαστιχωτό και ταίριαζε άριστα με την ελαφρά πικρούτσική μαρμελάδα εσπεριδοειδών (περγαμόντο?) κι έγινε ανάρπαστο. Ομoίως ανάρπαστα έγιναν τα τριγωνάκια με το chorizo, ήταν πλούσια και εύγευστα μέχρι σημείου παρεξηγήσεως μεταξύ των θαμώνων. "Να φάμε ένα μαζί", είπε η χαριτόβρυτος συμβίαμου, "μην φάω δευτερο μόνη μου". Δάσκαλε που εδίδασκες! Το καταβρόχθισε μόνη της και με κοίταξε αθώα: "Αχ, παρασύρθηκα!!! "

Τα πορτομπέλο ήταν απλά νόστιμα, ενώ οι πατάτες country style ήταν εξαίρετες και ώς πρός το ψήσιμο, και ως προς τον συνδυασμό μπαχαρικών που χρησιμοποιήθηκε και εξοντώθηκαν πάραυτα. Η σαλάτα ήταν επίσης εξαίρετη, δροσερή και φρέσκια, αν και θα εκτιμούσαμε ιδιαιτέρως την ύπαρξη λίγο παραπάνω μπρεζάολας, μιάς και ήταν αρκετή μόνο για μία βασική δοκιμή σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα υλικά.

Δυστυχώς, οι γαρίδες καταϊφι δεν ήταν σε καλή μέρα. Το καταϊφι είχε ξεραθεί αρκετα και οι γαρίδες ήταν παραψημένες και όσο κι αν ήταν ευγευστη η μούς δεν μπορούσε να σωσει την κατάσταση. Λυπούμαι που θα το πώ αλλά μείναν στο πιάτο.

Και πάνω στην ώρα ήρθαν τα κυρίως. Μάγουλα μοσχαρίσια με ταλιατέλες και σάλτσα μαυροδάφνη, Κοτόπουλο ταλιάτα με σάλτσα ματζουράνας, φέτα και μπασμάτι, μπιφτέκια μοσχαρίσια με σάλτσα γκοργκοντζόλα και πουρε γλυκοκολοκύθας και η αφεντομουτσουνάρα μου περιποιήθηκε τον εαυτό της με Τ-Bone με σάλτσα Jack Daniels και πατάτες country style.

Το Τ-Bone ήρθε μέτρια ψημένο, όπως ακριβώς παραγγέλθηκε, ήταν ζουμερό, μαλακό και ταίριαζε με την σάλτσα που το συνόδευε, αν και συνήθως προτιμώ να αφήνω το μοσχάρι μου ήσυχο και σκέτο για να καταλαβαίνω την γεύση του. Εδώ όμως το αποτέλεσμα ήταν καλό.

Εξ ίσου ζουμερό και γευστικό ήταν το κοτόπουλο με το σωστά βρασμένο μπασμάτι, ενώ τα μπιφτέκια μας έσπασαν την μύτη με την σάλτσα γκοργκοντζόλα, αφού ο άτιμος που τα παρήγγειλε, τα εκθείαζε συνεχώς αλλά δεν μοιράστηκε μπουκίτσα και παρόλες τις ειλικρινείς ευχές μας, δεν του έκατσαν στον λαιμό, Παναγίτσα μου.

Για τα μάγουλα έχω άποψη, διότι δοκίμασα (δηλαδή από όλα δοκίμασα, εκτός από τα μπιφτέκια). Ωσάν μάγουλα νεαρού κορασίου, τρυφερά, κρουστά σαν κορομηλάκι, ήταν τέλεια για να κάνεις αυτό που κάνει κανείς στα μαγουλάκια ενός κορασίου, τα δαγκώνεις ελαφρά και με σεβασμό, απολαμβάνοντας την αίσθηση και την μυρωδάτη τους υφή. Η σάλτσα έδένε αρμονικά κι έδινε τον κύριο αρωματικό χαρακτήρα της μαυροδάφνης, ενώ οι σωστά βρασμένες ταλιατέλες συμπλήρωναν ιδανικά το πιάτο. Μου θύμισε μαμαδίστικο Κυριακάτικο φαγητό, του τύπου του κοκκινιστού με μακαρόνια ή πατατάκια, του Βασίλη στην Κηφισσιά.

Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν απο ένα μπουκάλι κρασί (από τον χρόνο που έχει περάσει μου διαφεύγει η μάρκα, αλλά θυμάμαι ότι ήταν ενα καλό ροζέ), καθώς και μία μπύρα ποτήρι βαρέλι, ενώ το δροσερό νερό σε κανάτα δεν μας έλειψε.

Το γεύμα έκλεισε με την αγαστή εν συμπνοία συνεργασία κατανάλωσης ενός εκμεκ και μίας τάρτας σοκολάτας από τους τέσσερεις συνδαιτημόνες, καθώς και καφέ. Νόστιμα αλλά χωρίς ιδιαιτερότητα τα γλυκά, αλλα πάλι μετά τέτοια κραιπάλη σιγά μην καταλαβαίναμε υφές κι αρώματα. Ακολούθησε κέρασμα λιμοντσέλλο και μαστίχα χωνευτική σε καραφάκια, για να υπάρχει και δυνατότητα επανάληψης. Εκτιμήθηκε δεόντως.

Για να είμαι ειλικρινής, οι γαρίδες με χάλασαν αρκετά, αλλά και πάλι σκέφτομαι ότι σε ένα κατάμεστο μαγαζί, Κυριακή μεσημέρι, δικαιολογείται και μία αστοχία, οπότε θα το βάλω το τεσσάρι, με κάποια επιφύλαξη, η αλήθεια.

Οσον αφορά τον χώρο, θα ήταν κι αυτό τεσσάρι, αφού ήταν τόσο αρμονικός, ούτως ειπείν, ο συνδύασμος τόσο ετεροκλητων αντικειμένων, η μουσική ήταν αναπάντεχα ποιοτική, δεν αισθάνθηκα τον καπνό των καπνιζόντων, βοηθούντος του θηριώδους εξαερισμού και φυσικά, λόγω της άψογης τουαλέτας. Δυστυχώς, η οχλαγωγία των θαμώνων ήταν εκκωφαντική, μέχρι του σημείου να πρεπει να υψώνουμε την φωνή για να συνεννοηθούμε και κατά την έξοδο να έχουμε την αίσθηση ανακούφισης που έχει κανείς όταν βγαίνει από κλάμπ ή παρόμοιο κατάστημα. Ειλικρινώς δεν γνωρίζω τι θα μπορούσε να κάνει η Σούζυ γι αυτό, διότι και το να κλείσεις το στόμα των θαμώνων δεν είναι επιλογή που βοηθά το να έχει σταθερή πελατεία, αλλά η δυσάρεστη εμπειρία παραμένει. Ισως εδώ να την αδικώ, αλλά θα πάρει τρία.

Η εξυπηρέτηση ήταν άριστη με μικρή καθυστέρηση για τον λογαριασμό, που δικαιολογείται απο το πλήθος κόσμου που συνέρρευσε στην Σούζυ εκείνο το Κυριακάτικο μεσημέρι. Ο συνδυασμός, όμως, με την παροχή δελτίου παραγγελίας αντί αποδείξεως, παρά την πληρωμή με πιστωτική κάρτα, μπορεί να αδικήσει τους περιποιητές αλλά νομίζω ότι δικαιολογεί την απώλεια μίας μονάδας.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 130€, τιμή σχετικά λογική, για το τί φάγαμε και το τί ήπιαμε, καθώς και το επίπεδο της "πειραγμενιάς" που βαζει η Σούζυ στα πιάτα, θα μπορούσε, ίσως, να ήταν κατά τι μικρότερος. Συνυπολογίζοντας και το θέμα των αποδείξεων μας βγάζει ένα τρία.

Συμπερασματικά αξίζει τον κόπο να επισκεφθείς την Σούζυ, ίσως βραδάκι, καλύτερα, για να αποφύγεις το μίγμα θαμώνων του Κυριακάτικου μεσημεριού που δημιουργεί εκκωφαντικό συνδυασμό. Έχοντας πεί τα παραπάνω, να διευκρινίσω ότι η οχλαγωγία δεν είχε κύρια πήγή τα παρόντα παιδάκια, αλλα τους φωνασκούντες ενήλικες. Είχα κι εγώ (μικρά) παιδιά και ξέρω τι παραγωγή σαματά μπορούν να κάνουν, αλλά δεν ήταν αυτή η περίπτωση. Δεν θα ήθελα η Σούζυ, με αφορμή το σχόλιο μου, να γίνει σαν το εστιατόριο της συνονόματης της κινηματογραφικής ράφτρας της και να παρακαλεί για την απουσία παιδιών.

Οι γεύσεις είναι προσεγμένες, η εξυπηρετηση πολύ καλή και οι τιμές αντανακλούν σε μεγάλο βαθμό την ποιότητα της εμπειρίας που έχει κανείς απο την Σούζυ.

Θα ξαναπάμε να δούμε εκ του σύνεγγυς κι εκείνο το χοιρινό κότσι (πιάτο ημέρας) που λιγουρευόμαστε στα διπλανά τραπέζια, και να χαρούμε με την Σούζυ, αλλά θα πάμε και βράδυ και θα ζητήσουμε κι απόδειξη.

30 Απρ 2017

Σε γενικές γραμμές είμαι άνθρωπος της συνήθειας... Υπάρχουν μαγαζιά που τα αγαπώ, τα έχω συνδέσει με όμορφες αναμνήσεις και δύσκολα κάποιο καινούριο θα τα αντικαταστήσει.

Τη Σούζυ την είχα πολύ καιρό στο μυαλό μου, κάτι τα άρθρα στα διάφορα περιοδικά, κάτι που περνάω αρκετά συχνά απ' έξω, κάτι που φίλοι το είχαν επισκεφτεί και ήταν ευχαριστημένοι, έψαχνα αφορμή για να πάω. Ο καιρός, περνούσε, όμως και μία δεν έβρισκα τραπέζι, μια ήταν αργία και ήταν κλειστά, η προσμονή μεγάλωνε.

Τελικά μια Παρασκευή βράδυ που δύο άτομα θέλαμε να τσιμπήσουμε κάτι χωρίς να απομακρυνθούμε, δύσκολη μέρα αφού τελειώνω και αργά από την προπόνηση.
Είχα προνοήσει για κράτηση, η οποία τελικά αποδείχτηκε απαραίτητη.

Πρόκειται για ένα ήρεμο σημείο στον Κορυδαλλό, στην πλατεία του Αγ. Γεωργίου, μερικά στενά κάτω από τη γνωστή πλατεία Ελευθερίας, οπότε και το παρκάρισμα είναι εύκολη υπόθεση.

Ο χώρος είναι χαρούμενος με ωραία χρώματα, δημιουργεί μία αίσθηση πολύ ευχάριστη. Οι τουαλέτες καθαρές και με πρωτότυπο στήσιμο. Θα σημειώσω δύο αρνητικά, για εμένα, πρώτον ότι επιτρέπεται το κάπνισμα και δεύτερον, επειδή ήταν γεμάτο το μαγαζί, υπήρχε μια οχλαγωγία, αρκετά ενοχλητική.

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα, υπήρξε καθυστέρηση και στη λήψη παραγγελίας και όταν ζητήσαμε το λογαριασμό. Κατά τα αλλα τα πιατα ήρθαν σε λογικούς χρόνους, στο τέλος μας προσέφεραν κέρασμα σφηνάκι μαστίχα.

Ο κατάλογος είναι πλήρης περιλαμβάνει μερικά ελληνικά τυρια(θα προτιμούσα κάποια να είναι ψημένα), 5 σαλάτες για όλα τα γούστα, περιπου 15 διαφορετικά ορεκτικά και αρκετά κυρίως πιάτα για όλους.
- ψωμακι (1ευρω το άτομο)
-ποικιλία αλοιφών 5ευρώ, μελιτζανοσαλάτα (την ήθελα περισσότερο καπνιστή), φάβα και τυροκαυτερή και οι δυο αρκετά συμπαθητικες, ήταν το μόνο πιάτο που ήταν σε μικρή ποσοτητα.
-μανιτάρια πορτομπέλο(6,90 ευρω) με σωτε λαχανικά, πανσέτα μπεσαμέλ πικάντικων τυριών, 4 μεγαλα μανιταρια, αρκετα γευστικά
-τρίγωνα με παστουρμά, κρέμα τυριού και σάλτσα μανταρινιού, ωραίο το συνολο, απλα ήθελα ένταση στη γεύση, (7 ευρω) επισης 4 μεγάλα κομματια.
-Τ-bone με δική τους Jack Daniels sauce και country style πατατες (15ευρω) συνοδευόταν και με πράσινη σαλάτα, ήρθε ψημένη όπως τη ζητήσαμε.
Μια μικρή παρατήρηση είχαμε επιλέξει, άλλο κυρίως που δεν υπήρχε, θεωρώ ότι έπρεπε να είχαμε ενημερωθεί από την αρχή.
Σε γενικές γραμμές το φαγητό ήταν σε πολύ καλά επίπεδα, μια ένσταση μικρή έχω, θα ήθελα περισσότερα καρυκεύματα.

Aπό οικονομικής απόψεως οι τιμές είναι αρκετά καλές, ιδιαίτερα για το μέγεθος των μερίδων. Αυτό, βέβαια, δε διευκολύνει σε μικρές παρέες, εγώ ήθελα να δοκιμάσω περισσότερα πιάτα, αλλά επιφυλάσσομαι για την επόμενη φορά.

Εν τάχει είναι ένα καινούριο συμπαθητικό μαγαζί, που έχει όλα τα εχέγγυα να εξελιχθεί σε πολύ αξιόλογο, με μικρές αλλαγές και λίγη προσοχή στις λεπτομέρειες.

21 Νοε 2016

Το επισκέφθηκα ύστερα από πολλά χρόνια, στον χώρο αυτό παλιά λειτουργούσε με το όνομα «Οδός Ονείρων».
Δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει το ιδιοκτησιακό καθεστώς, πιθανολογώ πως ναι, διότι ήταν αρκετά νέοι οι διευθύνοντες το μαγαζί.

Είναι ένας χώρος αρκετά καλός, αν σου αρέσουν τα παλιά αντικείμενα (πάρα πολλά).
Εχει άνετα τραπέζια και στις σωστές αποστάσεις. Όμως η φασαρία που επικρατούσε ήταν αρκετά ενοχλητική και μάλιστα όταν είναι γεμάτο με κόσμο, έχεις πρόβλημα.
Η μουσική (από CD’s) θα ήθελε 2-3 κλικ χαμηλότερα. Επίσης το τσιγάρο δεν απαγορεύεται.

Η εξυπηρέτηση φιλική, ευγενική, γρήγορη και με γνώση του αντικειμένου που υπηρετούν, θα την χαρακτήριζα άριστη.

Δεν υπήρχε καλοσώρισμα, αλλά άμεσα σερβίρεται η παραγγελία σου, με μία καράφα νερό παγωμένο και ζεστά ψωμάκια σε χάρτινη σακούλα.
Πέραν του μικρού καταλόγου υπήρχαν και λίγα (κάπου 3) πιάτα ημέρας.

Η σαλάτα με ρόκα, βαλεριάνα, τοματίνια, σύκα αποξηραμένα, ψητό ταλαγάνι και βαλσάμικο ήταν καλή (ήθελα όμως λίγο πιο έντονο το dressing).

Το μιλφέιγ από ψητά λαχανικά επίσης ωραίο.

Τα μοσχαρίσια μπιφτεκάκια με Dip γιαουρτιού και ψημένη πίτα, αν και ορεκτικό, ήταν κανονική μερίδα (2 μπιφτέκια σχεδόν μέτρια) και πολύ νόστιμα.

Τα μπιφτεκάκια από γαλοπούλα με πουρέ γλυκοπατάτας άρεσαν.

Πολύ καλό λευκό χύμα κρασί με ωραία επίγευση.

Ήμασταν από τα φαγητά πλήρεις, έτσι δεν δοκιμάσαμε γλυκό.
Αρκεστήκαμε στο κέρασμα της μαστίχας, ένα ποτό ελαφρύ και δροσερό.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 20 ΕΥΡΩ το άτομο, φάγαμε καλά αλλά συντηρητικά (ένεκα διατροφής).

Το Parking σχετικό δύσκολο, αν είναι Παρασκευο-Σαββατο-Κύριακο.

Πιστεύω ότι, αν στην σάλα εκλείψουν το τσιγάρο και η ενοχλητική ηχορύπανση, θα είναι μια καλή επιλογή για όσους τουλάχιστον θέλουν να δειπνήσουν σε ένα ήσυχο και Vintage περιβάλλον.

06 Φεβ 2018

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο την Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2018 το μεσημέρι, μία παρέα 4 ατόμων. Είναι από τους πιο όμορφους χώρους που έχω επισκεφθεί.

Η ευγένεια και η εξυπηρέτηση των σερβιτόρων είναι εξαιρετική.

Τα φαγητά θα τα έλεγα αρκετά καλά με κορυφαία την μπρουσκέτα με το τηγανητό αυγό, τα πιτάκια με το κατσικίσιο τυρί και το ψαρονέφρι με τη σάλτσα πέστο.

Αν και υπήρχαν καπνίζοντες (και εμείς καπνίζαμε) η ατμόσφαιρα ήταν πολύ καθαρή. Οι τιμές αρκετά λογικές, πήραμε και πολλά πράγματα και ποτά.

Θα ξαναπήγαινα άνετα.

02 Ιουν 2017

Το Σούζυ Τρως είναι ένας καλός λόγος να πας στον Κορυδαλλό!!

Μια υπέροχη παλιά μονοκατοικία, διακοσμημένη με ιδιαίτερα αντικείμενα και χρώματα που δε χορταίνεις να τα ανακαλύπτεις! Στο πίσω μέρος υπάρχει και μια υπέροχη αυλή με διάφορα λουλούδια να την κοσμούν. Το φαγητό είναι αρκετά ιδιαίτερο και νόστιμο. Χωρίς να είναι εξεζητημένο, μπορείς να απολαύσεις χορταστικά πιάτα, όπως ένα ψαρονέφρι με πουρέ γλυκοπατάτας ή κριθαρώτο με λαχανικά, pasta με θαλασσινά αλλά και μια γευστικότατη T-bone.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν λυπούνται τις μερίδες!! Και όλα αυτά συνοδευμένα με ωραία μουσική είτε swing είτε τζαζ που ακούσαμε εμείς και όχι τα γνωστά ελληνικά λαϊκά-κλαψιάρικα τραγούδια. Το προσωπικό ήταν άκρως εξυπηρετικό και χαμογελαστό. Στο τέλος υπήρχε κέρασμα ποτού μαστίχας και λεμοντσέλο, αλλά εμείς δεν σταθήκαμε μόνο εκεί.

Ενημερωθήκαμε ότι υπήρχαν και κοκτέιλ οπότε και δοκιμάσαμε αλλά και γλυκό, τάρτα σοκολάτα και εκμεκ καταίφι! Γενικά περάσαμε πολύ ωραία και χορταστικά!!

02 Απρ 2017

Χώρος:

Πολύ όμορφος χώρος και προσεγμένη διακόσμηση. Διαθέτει πολλά στοιχεία που σε παραπέμπουν στην ταινία ‘’ Η Παριζιάνα’’ με την αύμνηστη Ρένα Βλαχοπούλου και την επίμαχη σκηνή ‘’Σούζυ τρως’’. Δε θα κρύψω πως ένας λόγος που με δελέασε να επισκεφτώ το συγκεκριμένο μαγαζί ηταν το όνομα του. Περιμένω να καλοκαιριάσει για να πάω και τρίτη φορα για να κάτσω στην πολύ όμορφη αυλή που διαθέτει το μαγαζί.

Εξυπηρέτηση:

Όπως προείπα έχω επισκεφθει το μαγαζί 2 φορές και μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι η εξυπηρέτηση ειναι άψογη. Τα παιδιά στο service ειναι ευγενικά και σε κατευθύνουν ακριβώς σε αυτό που θες να δοκιμάσεις.

Φαγητό:
Απο σαλάτες την πρώτη φορά πήραμε εκείνη με το λάχανο και τη σως γιαουρτιού που ήταν νόστιμη αλλά όχι κάτι ιδιαιτερο. Τη δεύτερη φορά δοκιμάσαμε τη σαλάτα με το ροκφόρ που ήταν αρκετά έντονη αλλα ταυτόχρονα νόστιμη. Απο ορεκτικά διαλέξαμε τη φωλιά γαρίδας που ηταν πολύ νόστιμη και ευπαρουσίαστη. Επίσης δοκιμάσαμε μελιτζάνα με μοσχαρίσιο κρέας μαγειρεμενο με κόκκινη σάλτσα (σαν τας κεμπαπ) με λιωμένο τυρι απο πάνω και μια δροσερή σως γιαουρτιού στο πλάι, ήταν απλά ΤΕΛΕΙΟ!!!. Τελειώνοντας από κυρίως πιάτα την πρώτη φορά είχα δοκιμάσει ψαρονέφρι με μια γλυκιά σως και πουρέ πατάτας πολύ ιδιαίτερο και γευτικό πιάτο και τη δεύτερη φορα δοκίμασα το Τ-ΒΟΝΕ steak το οποίο ήταν νόστιμο, τίμια μερίδα συνοδευόμενο με μπαρμπεκιου σως και πατατες χοντροκομμενες με τη φλουδα πεντανοστιμες!

Value for money:
Οι τιμές του είναι πολυ καλές για την ποσότητα και τη γεύση. (γύρω στα 20 ευρώ το άτομο χωρίς ποτό)

Σίγουρα θα ξαναπάω για να δοκιμάσω και τα γλυκά που όπως είδα φαίνονται λαχταριστά.

: )

16 Μάρ 2018

Τη Σούζυ την είχα πολύ καιρό στο μυαλό μου,, κάτι που φίλοι το είχαν επισκεφτεί και ήταν ευχαριστημένοι, έψαχνα αφορμή για να πάω. Ο καιρός, περνούσε, όμως και μία δεν έβρισκα τραπέζι, μια ήταν αργία και ήταν κλειστά, η προσμονή μεγάλωνε.

Τελικά μια Κυριακή μεσημέρι Πήγαμε 8 ατομα
Είχα προνοήσει για κράτηση, η οποία τελικά αποδείχτηκε απαραίτητη.

Ο χώρος είναι χαρούμενος με ωραία χρώματα, δημιουργεί μία αίσθηση πολύ ευχάριστη. Οι τουαλέτες καθαρές και με πρωτότυπο στήσιμο!!! ____________________________________

- ψωμακι (1ευρω το άτομο)
Πήραμε 4 πιάτα ψαρονέφρι με πουρέ εξαιρετικο_2 μερίδες μπιφτέκια με πατάτες ωραίο πιατο_1 μερίδα μπριτζολακια με πατάτες γευστικό πιάτο_2 σαλάτες ντάκο.... και κάτι ορεκτικά που δεν τα θυμάμαι και τέλος πήραμε εκμέκ καταιφι_τσις κέικ _και μους σοκολάτα πολύ ωραία γλυκά.....

Σε γενικές γραμμές το φαγητό ήταν εξαιρετικο θα ξαναπάω σίγουρα στο Σουζυ τρως!!!

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ
Shashlikara έχεις φάει;