RUBIROSA

Cafe - Restaurants

Λεωφόρος Ποσειδώνος 83 (Λουτρά Αλίμου), Άλιμος 174-55 [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Cafe - Restaurants - Άλιμος, Αθήνα
2017

Το ξέρω ότι θα σας φανεί περίεργη η βαθμολογία μου αλλά λόγω ειδικής περίστασης αξιολογώ με άλλα κριτήρια. Είχαμε γενέθλια λοιπόν και επειδή εγώ έκανα την επιλογή θα έπρεπε να είναι αξιοπρεπέστατη και ρομαντική! Η σκέψη μου πάει συνήθως προς θάλασσα και όχι για τόσο formal περιστάσεις και η επιλογή του Rubirosa μαζί με το 30% έκπτωση φάνηκε καλή! Μετά είδα και φωτογραφίες από το τοπίο αλλά και κάτι γλυκά κόλαση.... Ε δεν ήθελα και πολύ!

Δευτέρα 24/4 και ώρα 22.00 έπρεπε να βγω με την πρωταθλήτρια του beach volley. Και ενώ θα περίμενε κανείς να έχω πρόγραμμα φωτιά, τελικά το έχει εκείνη. Περισσότερες λεπτομέρειες δε νομίζω πως θα σας ενδιαφέρουν. Πάμε στο θέμα μας.

Γνωστότερα μαγαζιά πάνω στην παραλιακή είναι τα Nalu, Balux, Penarrubia κλπ. To Rubirosa το είχα ακουστά αλλά δεν το είχα επισκεφθεί. Πρόκειται για τίμια επιλογή! Όχι πολύ μεγάλο αλλά βολικό και χαλαρό τη συγκεκριμένη βραδιά. Υπάρχει μάλιστα και δωρεάν παρκάρισμα. Θα το βρείτε λίγο πριν το παλιό αεροδρόμιο! Καβαλάτε λίγο τις γραμμές του τραμ και φτάνετε.

Σαν διακόσμηση δεν είναι κάτι παραπάνω από τα ένα cafe-restaurant. Kαθαρά ξύλινα τραπέζια αν και μικρά για φαγητό. Οι τόνοι είναι στο μπλε-μωβ αλλά το βασικό εκεί πέρα για να περάσετε καλά είναι η λέξη ΗΛΙΟΣ. Όλα τα άλλα έπονται. Είναι ένα χαλαρό καλοκαιρινό μέρος! Οι τουαλέτες επαρκείς και καθαρές. Η επόμενη λέξη κλειδί είναι η ΘΑΛΑΣΣΑ. Ωραία θέα και χαλαρή χωρίς να την πληρώνεις χρυσάφι. Είτε πας για καφέ είτε για κοκτέιλ! Α, τα κοκτέιλ είναι σε ανταγωνιστικές τιμές,7-8 ευρώ αν θυμάμαι! Και φαίνονται και ωραία τα άτιμα!

Εκεί που θα δώσω άριστα είναι στην εξυπηρέτηση! Αρχικά είχα ζητήσει τραπέζι δίπλα στη τζαμαρία για καλή θέα. Τοποθετηθήκαμε στη δεύτερη σειρά και να πω την αλήθεια, χαλάστηκα λίγο. Ένα ζευγάρι είχε μπαστακωθεί για καφέ από τις 19.30 και δεν υπολόγιζαν να καθίσουν τόσο πολύ. Ευτυχώς, ενώ καθίσαμε κάπως περίεργα και μουδιασμένα και στα 10 πρώτα λεπτά αλλάζαμε θέσεις λες και παίζαμε στο τηλεπαιχνίδι του Πούμπουρα με τον Βλάχο, αυτό ντε πριν 5-6 χρόνια που έδιναν τις εντολές στο ακουστικό και γινόταν ένα μαγαζί κόλαση... Ευτυχώς ξαναλέω, όλα πήγαν καλά! Τοποθετηθήκαμε μπροστά μετά από παρέμβαση και της σερβιτόρας!

Δεν ξεχνώ επίσης και την φροντίδα της για τα κεράκια που με συνωμοτικό ύφος ανά διαστήματα με κοίταζε για το πότε θα της έδινα την εντολή. Και το τραγουδάκι των γενεθλίων το έπαιξαν, μια χαρά! Ξέχασα να σας πω πως ελληνικά τραγούδια δεν ακούσαμε. Λοιπόν δίνω άριστα γιατί η βραδιά μας πήγε όμορφα και χαλαρά. Και τα 2 κορίτσια στο σέρβις έκαναν ότι ακριβώς χρειαζόταν!

Ο κατάλογος από την άλλη προσφέρει λίγες και παρεμφερείς επιλογές, χωρίς να είναι άσχημος. Παίζει με πίτσες, ζυμαρικά, μπέργκερ, σαλάτες. Έχει επίσης μπιφτέκια, rib eye, φιλέτο κοτόπουλο και ορεκτικά. Και καλά κάνουν για να μην μπλέκονται με πολλές διαφορετικές κουζίνες! Παίζουν πολύ δυνατά με γλυκές πίτσες τύπου Lila Pause, Snickers, Oreo αλλά και σούπα σοκολάτας! Σε επόμενη επίσκεψη θα κάνουμε μια δοκιμή!

Όσο για τις μερίδες... ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ! Η beachou δεν είχε φάει τίποτα όλη μέρα και πάλι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το δείπνο της! Και μιλάμε για καθημερινή σκληρή προπόνηση που ακόμα και οι άντρες φαινόνται γατάκια...

Η παραγγελία μας:

- Αρχικά έρχονται κριτσίνια και μαύρο ψωμάκι συνοδευόμενα από 3 ντιπ (sour cream, πέστο και άλλο ένα κιτρινωπό με βάση το κάρυ). Στα 2 ευρώ.

- Σαλάτα Caprese στα 7 ευρώ. Baby ρόκα και πέστο βασιλικού σαν βάση, φρεσκότατα και γευστικά υλικά με σπιρτάδα στη ρόκα. Από πάνω αναπαύονταν εναλλάξ φέτες τομάτας και μοτσαρέλας με κουκουνάρι. Δροσερή η τομάτα, καλής ποιότητας η μοτσαρέλα. Καλό πιάτο για ξεκίνημα.

- Πίτσα με σάλτσα τομάτας, μοτσαρέλα, σαλάμι Λευκάδος, σπανάκι και κουκουνάρι στα 9 ευρώ όπως όλες. Πολύ μεγάλη πίτσα που άνετα ικανοποιεί 2 άτομα, το λάθος μου ήταν πως την άφησα λίγο να κρυώσει και δεν την απόλαυσα 100%! Καλό ζυμάρι χωρίς να σε φουσκώνει, πολύ πλούσια γέμιση χωρίς να τσιγκουνεύονται τα υλικά. Η σάλτσα τομάτας αρκετά γλυκιά, με ικανοποίησε. Το μόνο πταίσμα ήταν πως δεν είχε κοπεί καλά σε κομμάτια, μας δυσκόλεψε λίγο.

- Μπέργκερ με ψωμάκι ολικής άλεσης, μπιφτέκι γαλοπούλας, τυρί Φιλαδέλφεια και honey mustard στα 8 ευρώ. Από ότι φάνηκε, μάλλον της άρεσε συνολικά της παίκτριας. Φρέσκο ψωμάκι, αρκετό τυρί και το μπιφτέκι καταναλώθηκε πρώτο πρώτο! Δυστυχώς η συνοδευτική σαλατίτσα που μόνο συνοδευτική δεν την έλεγες... έμεινε ανέπαφη...

- Μπουκάλι κρασί Chateau Julia λευκό 2015 σαρντονέ στα 28 ευρώ. Τιμή κάβας στα 11.6. Ποιοτικό.

- Εμφιαλωμένο νερό που τοποθετήθηκε μαζί με το κρασί σε παγωνιέρα.

- Τέλος, banoffee pie με καραμέλα γάλακτος, παγωτό βανίλια και ζεστή σοκολάτα στα 6.5 ευρώ. Τελικά το άτιμο είναι πολύ δύσκολο γλυκό. Να πω την αλήθεια μου δεν μου άρεσε. Σα να είχε κομμάτια κέικ μέσα. Φρέσκια μπανάνα πάντως αλλά η καραμέλα αδιάφορη... Ευτυχώς υπάρχουν και άλλες επιλογές!

Συνολικό ποσό στα 43.8 ευρώ μαζί με την έκπτωση.

Συμπερασματικά θα πω πως η βραδιά μας κύλησε άψογα και συμφωνήσαμε πως θα ξανακάνουμε επίσκεψη είτε για καφέ και γλυκό είτε για φαγητό. Με παρέα ή και μόνοι! ΜΗΝ έχετε τρομερές γευστικές απαιτήσεις, να έχετε διάθεση!

Εγώ πάντως την πρώτη μου επίσκεψη εκεί θέλω να τη θυμάμαι με ωραίες στιγμές και όνειρα! Τώρα μόνο ο χρόνος έμεινε για να το δείξει...