RUBIROSA

Cafe - Restaurants

Λεωφόρος Ποσειδώνος 83 (Λουτρά Αλίμου), Άλιμος 174-55 [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Cafe - Restaurants - Άλιμος, Αθήνα
2017

Το ξέρω ότι θα σας φανεί περίεργη η βαθμολογία μου αλλά λόγω ειδικής περίστασης αξιολογώ με άλλα κριτήρια. Είχαμε γενέθλια λοιπόν και επειδή εγώ έκανα την επιλογή θα έπρεπε να είναι αξιοπρεπέστατη και ρομαντική! Η σκέψη μου πάει συνήθως προς θάλασσα και όχι για τόσο formal περιστάσεις και η επιλογή του Rubirosa μαζί με το 30% έκπτωση φάνηκε καλή! Μετά είδα και φωτογραφίες από το τοπίο αλλά και κάτι γλυκά κόλαση.... Ε δεν ήθελα και πολύ!

Δευτέρα 24/4 και ώρα 22.00 έπρεπε να βγω με την πρωταθλήτρια του beach volley. Και ενώ θα περίμενε κανείς να έχω πρόγραμμα φωτιά, τελικά το έχει εκείνη. Περισσότερες λεπτομέρειες δε νομίζω πως θα σας ενδιαφέρουν. Πάμε στο θέμα μας.

Γνωστότερα μαγαζιά πάνω στην παραλιακή είναι τα Nalu, Balux, Penarrubia κλπ. To Rubirosa το είχα ακουστά αλλά δεν το είχα επισκεφθεί. Πρόκειται για τίμια επιλογή! Όχι πολύ μεγάλο αλλά βολικό και χαλαρό τη συγκεκριμένη βραδιά. Υπάρχει μάλιστα και δωρεάν παρκάρισμα. Θα το βρείτε λίγο πριν το παλιό αεροδρόμιο! Καβαλάτε λίγο τις γραμμές του τραμ και φτάνετε.

Σαν διακόσμηση δεν είναι κάτι παραπάνω από τα ένα cafe-restaurant. Kαθαρά ξύλινα τραπέζια αν και μικρά για φαγητό. Οι τόνοι είναι στο μπλε-μωβ αλλά το βασικό εκεί πέρα για να περάσετε καλά είναι η λέξη ΗΛΙΟΣ. Όλα τα άλλα έπονται. Είναι ένα χαλαρό καλοκαιρινό μέρος! Οι τουαλέτες επαρκείς και καθαρές. Η επόμενη λέξη κλειδί είναι η ΘΑΛΑΣΣΑ. Ωραία θέα και χαλαρή χωρίς να την πληρώνεις χρυσάφι. Είτε πας για καφέ είτε για κοκτέιλ! Α, τα κοκτέιλ είναι σε ανταγωνιστικές τιμές,7-8 ευρώ αν θυμάμαι! Και φαίνονται και ωραία τα άτιμα!

Εκεί που θα δώσω άριστα είναι στην εξυπηρέτηση! Αρχικά είχα ζητήσει τραπέζι δίπλα στη τζαμαρία για καλή θέα. Τοποθετηθήκαμε στη δεύτερη σειρά και να πω την αλήθεια, χαλάστηκα λίγο. Ένα ζευγάρι είχε μπαστακωθεί για καφέ από τις 19.30 και δεν υπολόγιζαν να καθίσουν τόσο πολύ. Ευτυχώς, ενώ καθίσαμε κάπως περίεργα και μουδιασμένα και στα 10 πρώτα λεπτά αλλάζαμε θέσεις λες και παίζαμε στο τηλεπαιχνίδι του Πούμπουρα με τον Βλάχο, αυτό ντε πριν 5-6 χρόνια που έδιναν τις εντολές στο ακουστικό και γινόταν ένα μαγαζί κόλαση... Ευτυχώς ξαναλέω, όλα πήγαν καλά! Τοποθετηθήκαμε μπροστά μετά από παρέμβαση και της σερβιτόρας!

Δεν ξεχνώ επίσης και την φροντίδα της για τα κεράκια που με συνωμοτικό ύφος ανά διαστήματα με κοίταζε για το πότε θα της έδινα την εντολή. Και το τραγουδάκι των γενεθλίων το έπαιξαν, μια χαρά! Ξέχασα να σας πω πως ελληνικά τραγούδια δεν ακούσαμε. Λοιπόν δίνω άριστα γιατί η βραδιά μας πήγε όμορφα και χαλαρά. Και τα 2 κορίτσια στο σέρβις έκαναν ότι ακριβώς χρειαζόταν!

Ο κατάλογος από την άλλη προσφέρει λίγες και παρεμφερείς επιλογές, χωρίς να είναι άσχημος. Παίζει με πίτσες, ζυμαρικά, μπέργκερ, σαλάτες. Έχει επίσης μπιφτέκια, rib eye, φιλέτο κοτόπουλο και ορεκτικά. Και καλά κάνουν για να μην μπλέκονται με πολλές διαφορετικές κουζίνες! Παίζουν πολύ δυνατά με γλυκές πίτσες τύπου Lila Pause, Snickers, Oreo αλλά και σούπα σοκολάτας! Σε επόμενη επίσκεψη θα κάνουμε μια δοκιμή!

Όσο για τις μερίδες... ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ! Η beachou δεν είχε φάει τίποτα όλη μέρα και πάλι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το δείπνο της! Και μιλάμε για καθημερινή σκληρή προπόνηση που ακόμα και οι άντρες φαινόνται γατάκια...

Η παραγγελία μας:

- Αρχικά έρχονται κριτσίνια και μαύρο ψωμάκι συνοδευόμενα από 3 ντιπ (sour cream, πέστο και άλλο ένα κιτρινωπό με βάση το κάρυ). Στα 2 ευρώ.

- Σαλάτα Caprese στα 7 ευρώ. Baby ρόκα και πέστο βασιλικού σαν βάση, φρεσκότατα και γευστικά υλικά με σπιρτάδα στη ρόκα. Από πάνω αναπαύονταν εναλλάξ φέτες τομάτας και μοτσαρέλας με κουκουνάρι. Δροσερή η τομάτα, καλής ποιότητας η μοτσαρέλα. Καλό πιάτο για ξεκίνημα.

- Πίτσα με σάλτσα τομάτας, μοτσαρέλα, σαλάμι Λευκάδος, σπανάκι και κουκουνάρι στα 9 ευρώ όπως όλες. Πολύ μεγάλη πίτσα που άνετα ικανοποιεί 2 άτομα, το λάθος μου ήταν πως την άφησα λίγο να κρυώσει και δεν την απόλαυσα 100%! Καλό ζυμάρι χωρίς να σε φουσκώνει, πολύ πλούσια γέμιση χωρίς να τσιγκουνεύονται τα υλικά. Η σάλτσα τομάτας αρκετά γλυκιά, με ικανοποίησε. Το μόνο πταίσμα ήταν πως δεν είχε κοπεί καλά σε κομμάτια, μας δυσκόλεψε λίγο.

- Μπέργκερ με ψωμάκι ολικής άλεσης, μπιφτέκι γαλοπούλας, τυρί Φιλαδέλφεια και honey mustard στα 8 ευρώ. Από ότι φάνηκε, μάλλον της άρεσε συνολικά της παίκτριας. Φρέσκο ψωμάκι, αρκετό τυρί και το μπιφτέκι καταναλώθηκε πρώτο πρώτο! Δυστυχώς η συνοδευτική σαλατίτσα που μόνο συνοδευτική δεν την έλεγες... έμεινε ανέπαφη...

- Μπουκάλι κρασί Chateau Julia λευκό 2015 σαρντονέ στα 28 ευρώ. Τιμή κάβας στα 11.6. Ποιοτικό.

- Εμφιαλωμένο νερό που τοποθετήθηκε μαζί με το κρασί σε παγωνιέρα.

- Τέλος, banoffee pie με καραμέλα γάλακτος, παγωτό βανίλια και ζεστή σοκολάτα στα 6.5 ευρώ. Τελικά το άτιμο είναι πολύ δύσκολο γλυκό. Να πω την αλήθεια μου δεν μου άρεσε. Σα να είχε κομμάτια κέικ μέσα. Φρέσκια μπανάνα πάντως αλλά η καραμέλα αδιάφορη... Ευτυχώς υπάρχουν και άλλες επιλογές!

Συνολικό ποσό στα 43.8 ευρώ μαζί με την έκπτωση.

Συμπερασματικά θα πω πως η βραδιά μας κύλησε άψογα και συμφωνήσαμε πως θα ξανακάνουμε επίσκεψη είτε για καφέ και γλυκό είτε για φαγητό. Με παρέα ή και μόνοι! ΜΗΝ έχετε τρομερές γευστικές απαιτήσεις, να έχετε διάθεση!

Εγώ πάντως την πρώτη μου επίσκεψη εκεί θέλω να τη θυμάμαι με ωραίες στιγμές και όνειρα! Τώρα μόνο ο χρόνος έμεινε για να το δείξει...

Cafe - Restaurants - Άλιμος, Αθήνα
2017

Το RUBIROSA μπήκε στη wish-list μου μόλις πρωτοδιάβασα την κριτική του συνονόματου VAGELIS.

Δυο πράγματα με κέντρισαν περισσότερο στην κριτική εκείνη. Αφενός, δημιουργούσε την αίσθηση ότι μολονότι πρόκειται για ένα μαγαζί στην παραλιακή γραμμή, μάλλον είναι λιγότερο δήθεν από τα γειτονάκια του (διάβασα για χαλαρό κλίμα, για δωρεάν πάρκινγκ και για τιμές που δεν σου ρίχνουν μαχαιριά στην καρδιά). Αφετέρου η αναφορά σε αρκετά νόστιμα πιάτα, σε μεγάλες μερίδες και σε μια έκπτωση 30% που τρέχει (τις καθημερινές) στο e-table μέσω της οποίας το vfm μπορεί να χτυπήσει ταβάνι.

Μια βδομάδα μετά βρέθηκα να περνάω το κατώφλι του συμπαθητικού αυτού μαγαζιού. Και 2-3 βδομάδες μετά το ξεπέρασα.

Το RUBIROSA έχει εσωτερικό και εξωτερικό χώρο. Εσωτερικά είναι αρκετά μοντέρνο και προσεγμένο, μα σχετικά μικρό. Αν δεν καθίσετε σε παράθυρο πρώτης γραμμής (όπως έθιξε και ο συνονόματος) χάνετε πολλή από την όμορφη θέα. Ο εξωτερικός χώρος, που σχεδόν αγγίζει το κύμα, είναι αρκετά απλός, μα παρέχει τη δυνατότητα εξαιρετικής θέας στο ηλιοβασίλεμα και τη θάλασσα.

Γενικά το μαγαζί προτείνεται/ενδείκνυται για πολύ chill φάσεις, είναι ότι πρέπει για να χαλαρώσει και να ξεφύγει κάποιος.

Πρακτικά, ο χώρος είναι για 4/4, καθώς προσφέρει υπέροχη θέα και τη θάλασσα στο πιάτο. Ωστόσο, σε σύγκριση με άλλα πιο λουσάτα μαγαζιά της παραλιακής υστερεί ένα κλικ, εξ ου και το τριάρι. (Ας πούμε ότι η αληθινή βαθμολογία θα ήταν 3,5/4)

Η εξυπηρέτηση και στις δύο επισκέψεις μας ήταν καλούτσικη. Έγινε από διαφορετικά άτομα κάθε φορά. Υπήρχε ενδιαφέρον για τον πελάτη, μα δεν έδειχνε ανεπιτήδευτο, φαινόταν ότι ρωτάνε γιατί έτσι πρέπει. Επίσης, καμία από τις δύο φορές δεν ήρθε η κανονική μας απόδειξη. Κέρασμα στο τέλος οκ δεν περιμέναμε.

Με αυτά τα μικρά φαουλάκια η βαθμολογία της εξυπηρέτησης βρίσκεται στο 2,5. Επειδή πριν η στρογγυλοποίηση έγινε προς τα κάτω, τώρα σειρά να γίνει το αντίθετο.

Το μενού του εστιατορίου περιγράφηκε κατατοπιστικά από τον VAGELIS, οπότε δεν θα αναφερθώ σε αυτό παρά μόνο σε ότι δοκιμάσαμε σε αυτές τις δύο επισκέψεις μας. Επιγραμματικά μόνο θα πω: ορεκτικά, σαλάτες, πίτσες, ζυμαρικά, μπέργκερ, λίγα ψητά και αρκετά γλυκά, όλα with a twist.

Και τις δύο φορές δεν πήγαμε εντελώς νηστικοί, οπότε οι παραγγελίες μας δεν ήταν για να χορτάσουμε, αλλά για να τσιμπήσουμε μαζί με το ποτάκι μας. Δοκιμάσαμε:

- Στο μενού υπάρχει πρόταση για «κουβέρ» έναντι 2€, ωστόσο σε καμιά από τις δύο επισκέψεις μας δεν ερωτηθήκαμε αν επιθυμούμε ψωμί και έτσι δεν γνέψαμε ποτέ καταφατικά το κεφάλι (κάτι που θα κάναμε αν μας ρωτούσαν).

- Φλογέρες τορτίγιας με κοτόπουλο, μπέικον, τσένταρ και σος bbq (7,5€). Υψηλό κόστος, ικανό μέγεθος. Η γεύση τους πολύ καλή, τις φαντάζομαι βέβαια με chilli con carne (που δεν έχουν, αλλά είναι μια καλή πρόταση) για γεύση που θα απογείωνε. Από τα χορταστικά και νόστιμα ορεκτικά τους (3,5/4).

- Καρπάτσιο μόσχου με χυμό lime, παρμεζάνα, ροζ πιπέρι και ροζ αλάτι (12€). Ήταν η πρώτη μου επαφή με καρπάτσιο και δύσκολα θα το ξαναπαραγγείλω. Ο χυμός λάιμ το είχε λούσει σε τέτοιο βαθμό όπως αν ρίξετε στη μπριζόλα σας 3-4 ολόκληρα λεμόνια, και την αφήσετε να νοτίσει για 6-8 ώρες πριν τη φάτε. Υπερβολικά λεμονώδης γεύση, δεν σου έμενε τίποτα άλλο. Η συνδυαστική γεύση με τα υπόλοιπα συστατικά του πιάτου, δεν έγινε ποτέ αντιληπτή (1,5/4).

- Ντάκος με κατίκι Δομοκού, φιλέτο ελιάς και baby ρόκα (8€). Συμπαθητικό μέγεθος, ουδέτερη γεύση. Όπως θα ήταν ο ντάκος στο νοσοκομείο (2/4).

- Πίτσα με μοτσαρέλα, σάλτσα ντομάτας, Λευκαδίτικο σαλάμι, σπανάκι και κουκουνάρι (9€). Το σπανάκι ήταν ωμό και έτσι δεν είχε ιδιαίτερη γεύση. Το μέγεθος της πίτσας ήταν μέτριο προς καλό, όπως και το ζυμάρι της (χωρίς λάδια). Ήταν μια καλή πίτσα, στην οποία τα πρωτότυπα υλικά της δεν έδιναν την αίσθηση του διαφορετικού που θα περίμενε κανείς (2,5/4).

- Πίτσα με σάλτσα ντομάτας, γραβιέρα Κρήτης, καπνιστό απάκι και δενδρολίβανο (9€). Αυτή την πήραμε στη δεύτερη επίσκεψή μας. Ήρθε με μαυρισμένο-καμμένο το στεφάνι. Η βάση ήταν οκ από κάτω οπότε δεν τη γυρίσαμε πίσω. Πιο εύγευστη από την προηγούμενη, εύκολα θα την ξαναέπαιρνα, αρκεί να μην είναι μόνιμα καμμένη παρακαλώ (3,5/4)!

- Σπαγγέτι με προσούτο, ροζέ σάλτσα και καραμελωμένα κρεμμύδια (10€). Αυτό ναι! Αυτή ήταν μια εξαιρετική μακαρονάδα! Πρωτότυπη γεύση, αξιολάτρευτα τα κ. κ. σε συνδυασμό με τα ζυμαρικά και το προσούτο. Ήρθε και αρκετό τυράκι από δίπλα. Έχει λίγο τσιμπημένη τιμή ωστόσο πρόκειται για μια πολύ νόστιμη επιλογή ζυμαρικών. Προτείνεται με πάθος (4/4)!

- Ήπιαμε το λευκό κρασί Vina Esmeralda Torres (6€ το ποτήρι). Με γεύση που γλύκιζε, παρότι ξηρό, ήταν από τα πιο ενδιαφέροντα χύμα κρασιά που έχω δοκιμάσει τελευταία.

- Δοκιμάσαμε και μερικά κοκτέιλ στη δεύτερη επίσκεψή μας. Φαίνονται αρκετά θελκτικά από τις περιγραφές τους, ωστόσο οι συνδυασμοί των συστατικών τους, δεν μας συγκίνησαν (τιμές από 7€).

Λυπητερή: για ένα ελαφρύ γεύμα δύο ατόμων το κόστος θα είναι στα 10-14€ για τον καθένα χωρίς ποτό (15-20€ με 1 ποτάκι), ενώ για ένα πλήρες γεύμα υπολογίστε περί τα 17-20€ κατ’ άτομο, χωρίς το αλκοόλ (20+€ με αυτό). Εάν διατηρηθεί η πολύ συμφέρουσα προσφορά του e-table (30% τις καθημερινές), τότε πρόκειται για ένα εξαιρετικό vfm καθώς για ελαφρύ τσίμπημα και ποτάκι μπορείτε να δώσετε 11-13€, ενώ εύκολα θα χορτάσετε με περίπου 15€ ο καθένας.

Πως μας φάνηκε τελικά το RUBIROSA? Για αρχή να πω ότι συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον φίλτατο VAGELIS. Η μόνη διαφωνία-ένσταση που θα μπορούσα να έχω με την κριτική του θα ήταν ως προς το μέγεθος των μερίδων. Τις βρήκα ικανοποιητικές-επαρκείς, αλλά όχι τεράστιες.

Γενικά, μας ικανοποίησαν τα πάντα, σε αρκετά καλό βαθμό. Ο χώρος χωρίς να είναι υπερπαραγωγή, είναι προσεγμένος και βλέπει θάλασσα. Οι γεύσεις είναι αρκετά καλές, μάλιστα, αν ξεψαχνίσετε τον κατάλογο μπορείτε να βρείτε μερικά αρκετά νόστιμα καλούδια. Η εξυπηρέτηση χωρίς να είναι κορυφαία, δεν θα σας χαλάσει τη βραδιά.

Τι μένει? Το vfm. Χωρίς το e-table είναι τσιμπημένο. Προσωπικά χωρίς αυτό, δεν θα ξαναπάω για φαγητό παρά μόνο για καφέ/ποτό. Με την έκπτωση όμως το φαγητό τους αξίζει ξεκάθαρα τα λεφτά του!

Συμπερασματικά, αν αντιπαθείτε τη δηθενιά των γνωστών Nalu, Balux κλπ, στο RUBIROSA, θα βρείτε πιο χαλαρό κλίμα και την εξίσου όμορφη αίσθηση του «στο κύμα». Το φαγητό του, χωρίς να ανατρέπει τα δεδομένα, μάλλον θα σας ικανοποιήσει.

Προτείνεται!

• Η συμβουλή της ημέρας: όσο έχει ακόμα το 30%, κάντε μια ηλεκτρονική κράτηση, πάρτε το αμόρε σας, παραγγείλτε μια σαλάτα και μια μερίδα ζυμαρικά ή πίτσα και πιείτε και 2 κοκτειλάκια ο καθένας. Θα δώσετε λιγότερα από 20€ (ο καθείς) και θα ευχαριστηθείτε τη θάλασσα στα πόδια σας…