KΡΕΟΠΩΛΕΙΟ

Σουβλάκι & Σχάρα

Λεωφόρος Κωνσταντινουπόλεως 61, Περιστέρι 121-32 [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

Πάνω στην κεντρική πλατεία Μπουρναζίου, στην πιάτσα με άλλα γνωστά καταστήματα εστίασης δημιουργήθηκε το Κρεοπωλείο το οποίο κατά τη γνώμη μου αποτελεί τη μοντέρνα εκδοχή της χασαποταβέρνας της παλαιάς εποχής, δηλαδή του μαγαζιού από το οποίο μπορούσες να αγοράσεις κρέατα και ταυτόχρονα να φας. Τελικά οι παλαιότεροι σε κάποια πράγματα είχαν αρκετά προχωρημένες ιδέες που επαναλαμβάνονται και σήμερα.

Μπαίνοντας στο μαγαζί βλέπεις κατευθείαν τη βίτρινα με τα κρεάτα. Από εκεί έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις είδος και μέρος κρέατος και να ζητήσεις να σου το ετοιμάσουν και να σου το ψήσουν όπως επιθυμείς. Προχωρώντας στο βάθος είναι η μεγάλη αίθουσα με τα τραπεζοκαθίσματα. Κάποια από αυτά είναι έτοιμα για μαγελύτερες παρέες και κάποια άλλα έχουν καναπέδες. Ο χώρος τώρα το χειμώνα επειδή αποτελεί μάλλον πρόσθετη κατασκευή είναι λίγο πιο κρύος παρά το γεγονός ότι υπάρχουν αρκετά θερμαντικά σώματα που μειώνουν αυτήν την αίσθηση. Το μαγαζί διαθέτει επίσης και ημιόροφος με αρκετά επίσης τραπέζια. Σε αυτόν βρίσκονται και οι πεντακάθαρες τουαλέτες.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα από τα σημεία που χρήσει ιδιαίτερης μνείας: εξαιρετική και άψογη σε όλα τα σημεία: πρόχαρη και ευχάριστη διάθεση από την στιγμή της υποδοχής μέχρι το λογαριασμό. Νομίζαμε κάποιες στιγμές ότι ο σερβιτόρος ήταν φίλος μας (χωρίς να υπερβαίνει τα όρια). Πραγματικά μπράβο του.
Πήγαμε λοιπόν 4 άτομα μεσημέρι Κυριακής. Δύο από την παρέα πήγαν επί τόπου στη βιτρίνα του κρεοπωλείου και επέλεξαν από εκεί τα κρέατα που ήθελαν. Η παραγγελία μας περιελάμβανε τα εξής:

-σαλάτα με λάχανο, καρότο και ξυνόμηλο, νόστιμη, ίσως λίγο πιο "στεγνή" από όσο θα την ήθελα

-ρολλάκια μελιτζάνας γεμιστά με τυρί και περιχυμένα με μια σως που ταίριαζε πολύ. Νομίζω από τα καλύτερα πιάτα. Το τυρί έλιωνε μαζί με τη μελιτζάνα και πραγματικά ήταν όλα τα λεφτά.

-κολοκυθοτυρομπουκιές, δηλαδή τηγανητό κολοκυθάκι το οποίο δίπλωνε και είχε μέσα του λιωμένο τυρί. Πρωτότυπο, δεν το είχα ξαναφάςει σε αυτή την εκδοχή και άρεσε σε όλους

-σουβλάκια μικρά με χαλούμι, ντοματάκι και πιπεριά, με πολύ ωραία παρουσίαση πιάτου και νόστιμος συνδυασμός

-αρνί στάμνας με πατάτες φούρνου το οποίο κατέφτασε μέσα σε πήλινο σκεύος και έλιωνε κυριοπλεκτικά στο στόμα

-κοντοσούβλι με πατάτες τηγανητές, πιτούλες καλαμποκιού, κρεμμύδι, ντομάτα και τζατζίκι. Κατέφτασαν 4 μεγάλα κομμάτια χοιρινού τα οποία ήταν πραγματικά πολύ μαλακά και πεντανόστιμα. Το πιάτο αυτό ήταν τεράστιο.

-πατάτες τηγανητές χειροποίητες, εξαιρετικές και πεντανόστιμες, ξέφευγαν από τις ετοιματζήδικες και συμπληρώναν μοναδικά τα υπόλοιπα πιάτα

-μπριζόλα μοσχαρίσια με πατάτες φούρνου. Εξαιρετικό κομμάτι, μαλακό για τα δεδομένα του μοσχαριού, ζουμερό με τους χυμούς του. Οι πατάτες επίσης ήταν -τολμώ- να πω καλύτερες ακόμη και από τις κομμένες στο χέρι τηγανητές

-παϊδάκια με πατάτες τηγανητές, νόστιμο και ικανοποιητικό σε ποσότητα πιάτο

-½ κόκκινο κρασί χύμα, δροσερό

-2 κανταΐφι εκμέκ φρεσκότατο. Το ένα συνοδευόταν με παγωτό μάνγκο και το άλλο με βανίλια Μαδαγασκάρης, χορταστικά για 2 άτομα το καθένα

-νερό εμφιαλωμένο

ψωμάκι και κέρασμα στο τέλος.

Συνοψίζοντας και αποτιμώντας τη συνμολική εμπειρία θεωρώ ότι αποτελεί μια καλή και φιλότιμη προσπάθεια. Ο συνδυασμός κρεοπωλείου και ψητοπωλείου είναι ενδιαφέρων στις μέρες μας. Να επισημάνω επίσης ότι το μαγαζί διαθέτει όλη την γκάμα και τη γευστική ποικιλία σε σουβλάκια, τυλιχτά ή καλαμάκια, και επομένως μπορεί να ικανοποιήσει γευστικά κάθε γούστο. Το συστήνω! Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω ανήλθε στα 72 ευρώ και σκασαμε από το φαγητό!

2017

Καθημερινη μεσημερι το επισκεφθηκαμε και μας αρεσε πολυ.

Ωραιος, ανετος ο χωρος και πολυ καλη εξυπηρετηση απο τον νεαρο αλλα

εμπειρο σερβιτορο.

Δεν σου σερβιρουν ψωμι, εκτος αν το ζητησεις, το δε νερο απο καραφα.

Τα ρολακια μελιτζανας, πολυ ωραια, οπως και η σαλατα πανδαισια με μανουρι σχαρας, πετιμεζι, σουσαμι και αποξηραμενα συκα.

Η πικανια, σωστα ψημενη, καταπληκτικη, το συκωτι γαλακτος νοστιμοτατο.

Τα κυριως πιατα περιλαμβανουν πατατες φουρνου η λαχανικα σχαρας.

Το χυμα κοκκινο κρασι συμπαθητικο.

Στο τελος κερασμα, ραβανι με σοκολατα παγωτο.

Ειμασταν τυχεροι στο parking, βρηκαμε εξω απο το μαγαζι

Τουαλετες πεντακαθαρες.

Τιμη περιπου 22 ευρω το ατομο, σχετικα λογικη.

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι το Μπουρνάζι city είναι σε ανοδική πορεία. Το ίδιο και η ομώνυμη πλατεία-σημείο αναφοράς των Δυτικών Προαστίων για τις καφετέριες και τα φαγάδικα. Ίσως το έβλεπαν ως σημείο συνάντησης και αναψυχής με κάποια επιφύλαξη ως σνομπισμό οι προερχόμενοι από Βόρεια Προάστια και Παραλία, αλλά τώρα πια όλα μπερδεύονται γλυκά που έλεγε ο τραγουδοποιός των εφηβικών μας χρόνων. Παραπέρα, προσπάθειες σαν το καθιερωμένο πλέον αν και πολύ ακριβό Base Grill, έχουν βάλει τη σφραγίδα τους στην ευρύτερη περιοχή.
Σε συνάρτηση με τα παραπάνω, νομίζω ότι το Base Grill είνσι ο λόγος ύπαρξης του Κρεοπωλείου, για το οποίο θα γράψω εδώ. Αν δικαιώνεται ή όχι η κίνηση, θα το κρίνετε εσείς. Εγώ απλά, όπως συνήθως, θα παραθέσω ταπεινά τις εντυπώσεις μου.
Ένα Σάββατο λοιπόν, δύο τρεις βδομάδες πριν, ψήνω το σύζυγο. “Όλοι λένε για τα δυτικά προάστια και πόσο στα πάνω τους είναι και συ ποτέ δεν με πας. Μια φορά και μόνο με άλλη παρέα με πήγαν στο Base Grill. Eμείς τι κάνουμε;”
Πάνω στην κουβέντα, πέφτει και η ιδέα για το "Κρεοπωλείο" που ακούγεται εδώ κι εκεί, αυτό τον καιρό. Με σελίδα στο Internet και πολλές υποσχέσεις. Το μαγαζί το βρίσκει κανείς πανεύκολα αρκεί να εντοπίσει την πλατεία Μπουρναζίου με απλούστατη την πρόσβαση αν έρχεται κανείς από τον Κηφισσό. Μπαίνεις πλατεία, κάνεις σχεδόν όλο τον κύκλο και λίγο πριν ξαναβγείς, νάσου το Κρεοπωλείο στην θέση του παλιού Goody's αν δεν κάνουν λάθος οι πηγές μου.
Ο -γωνιακός- χώρος του κυρίως μαγαζιού δεν είναι τεράστιος αλλά πολλαπλασιάζεται τεχνηέντως με τον υπαίθριο που καλύπτεται με τις γνωστές τέντες και τα νάυλον παραπετάσματα της νεοελληνικής εφευρετικότητας.
Πάντως επειδή η κατασκευή του εξωτερικού άφηνε πολλές ανοικτές φυράδες (χαραμάδες στο χωριό μου) να εικάσω ότι με αρκετό κρύο θα υπάρχει θέμα θέρμανσης. Αμφιβάλλω αν θα μπορέσει να ζεσταθεί ακόμη και αν δουλέψουν τότε τα αναπόφευκτα “μανιτάρια-σόμπες”.
Μπαίνοντας, και επειδή υπάρχουν δύο τρεις προσβάσεις εισόδου, είτε σε υποδέχονται είτε όχι, ανάλογα με το που θα πέσεις. Κανένα πρόβλημα γι αυτό. Εμείς καθήσαμε αυτοβούλως κάπου αλλά ευγενικά ομολογώ μας σήκωσαν γιατί ήταν τραπέζι 4 ατόμων και είμασταν δύο. Μου φάνηκε λίγο παράξενο λόγω σχετικά προχωρημένης ώρας (11μμ) αλλά μάλλον είχαν δίκηο γιατί συνέχισε να έρχεται κόσμος. Μετά, μας παρέπεμψαν σε ένα μικρότερο τραπέζι μέσα, ΟΚ για δύο άτομα - αν και είχε τρεις καρέκλες.
Η παραγγελία ελήφθη μετά από κανένα τέταρτο. Ηταν μάλλον αργά και είπαμε να μην το παρακάνουμε οπότε προτιμήσαμε ένα χαλούμι, μια σαλάτα Κρεοπωλείο, πατάτες τηγανητές και ένα Τ-Βοne Steak (16,90ευρώ). Το τελευταίο έχει σημασία για όσα θα ακολουθήσουν.
Το εν λόγω κρεατικό ήταν το πιο ακριβό του καταλόγου και θεωρήσαμε ότι εκτός από την αναμενόμενη καλή ποιότητα, σαν ποσότητα θα μας κάλυπτε για να φάμε λογικά οι δυό μας. Το προσωπικό μάλλον αγχωμένο και άπειρο. Για το ένα T-Bone steak που παραγγέλνοντας είπαμε “Φτάνει για τους δύο, έτσι;” δεν έκανε ο σερβιτόρος-παραγγελιολήπτης κανένα σχόλιο και... Μόλις έφυγε συνειδητοποιούμε ότι δεν ρώτησε πως το θέλαμε ψημένο. Και μάλιστα, σε εστιατόριο κρεοφαγίας, σε μια εποχή που και στα Καλύβια σε χασαποταβέρνα ρωτάνε... "Παράξενο", είπαμε μεταξύ μας... Τον ψάξαμε, δεν τον βρήκαμε και αντ αυτού εμφανίστηκε άλλο άτομο στον οποίο τονίσαμε την επιθυμία για medium ψήσιμο. Τέλος πάντων...
Ήλθε αρχικά το χαλούμι, καλούτσικο με μπαλσάμικο σε μέτρια ποσότητα, η σαλάτα Κρεοπωλείο με διάφορες πρασινάδες και κομμένα στη μέση τοματάκια τύπου cherry (μου κακοφαίνεται όταν τα κόβουν να φαίνονται περισσότερα και καταλαβαίνω ότι το κατάστημα πάει να κάνει οικονομία εκει που δεν πρέπει) και μετά οι πατάτες ναι μεν χεράτες αλλά έτσι και έτσι, λιγάκι πανιασμένες σαν να είχαν βγει κάποια ώρα πριν.
Όταν όμως ήλθε το υποτιθέμενο T-Bone παθαίνω κάτι, το ίδιο και ο σύζυγος. Αυτό δεν ήταν T-Bone. Έμοιαζε με τις λεγομενες μοσχαρίσιες γάλακτος, σε μικρό προς μέτριο μέγεθος (άψητο το έκοβα στα 250-300γρ. με το κόκκαλο και ξέρω καλά από κρέας) και μάλιστα λεπτά κομμένο περίπου στο 1,5εκ. πάχος. Εγώ ξέρω ότι το μοσχαρίσιο Τ-Βοne είναι χοντρά κομμένο 3-4εκ. και μεγάλη μερίδα που δύσκολα την καταφέρνει ένας πεινασμένος άντρας ενώ είναι επαρκές για δύο που δεν πεινάνε πολύ.
Ρωτάμε λοιπόν το σερβιτόρο μήπως κατά λάθος έφερε κάτι άλλο. Αυτός αρνήθηκε. Το τρώμε με μεγάλη επιφύλαξη για το τι μας σέρβιραν. Στην πραγματικότητα ήταν τέσσερις μπουκιές μετρημένες για τον καθένα, εξαιρουμένου του (μπόλικου) κόκκαλου. A, ξέχασα το συνοδευτικό του κρέατος. Ταμπουλέ, παγωμένο (κυριολεκτικά) και με ντομάτα πολύ άγουρη, σχεδόν άσπρη, η οποία δεν έπρεπε με τίποτε να χρησιμοποιηθεί από την κουζίνα. Εννοείται ότι το ταμπουλέ έμεινε στην άκρη, μετά την πρώτη και τελευταία μπουκιά.
Στο τέλος ο σύζυγος δεν κρατήθηκε και ρώτησε τον υπεύθυνο ζητώντας του να του δείξει τα T-Bone. Eκείνη την ώρα στο ψυγείο της βιτρίνας (έχουν τα κρέατα φάτσα μπάλα να τα βλέπει ο πελάτης, σωστό... ) δεν υπήρχε τέτοιο κομμάτι στο ψυγείο (περίεργο). Ο δε κύριος υπεύθυνος προσπάθησε να τον πείσει λέγοντας ότι το Τ-Bone που σερβίρουν είναι, λέει, γάλακτος...
Να αναφερθεί εδώ ότι στον κατάλογο του Κρεοπωλείο συμπεριλαμβάνεται μπριζόλα γάλακτος, η οποία υπήρχε στο ψυγείο μαζί με συναδέλφους της, και έμοιαζε αρκετά με αυτό που φάγαμε. Προς αντικειμενική διευκρίνηση, να συμπληρώσω ότι γύρω μας υπερίπτανταν και προσγειώνονταν στα τραπέζια μεγάλου μεγέθους σταυλίσιες και χοιρινές.
Όμως για μένα το ζητούμενο δεν είναι αυτό αλλά αν πήραμε αυτό που παραγγείλαμε και τι αποτελεί T-Βοne steak κατά τον ορισμό του εν λόγω νέας κοπής κρεοφαγικού εστιατορίου. Οι άνθρωποι μάλλον κάπου έχουν χάσει τη μπάλα, προσπαθώντας να είναι και σουβλατζήδικο, και να ανταγωνιστούν με πολύ χαμηλότερες τιμές-πράγματι- το παρακείμενο Base Grill.
Eπίσης να σημειώσουμε ότι ο ίδιος υπεύθυνος πέρναγε από τα τραπέζια και ρώταγε αν είναι ευχαριστημένοι με... γυρισμένη την πλάτη, δηλ. μη απευθύνοντας το λόγο κατά πρόσωπο (! ) πράγμα που μου προξένησε αλγεινή εντύπωση. Κέρασμα δεν υπήρξε αν και με χαλασμένη τη διάθεση δεν θα το θέλαμε. Για τα παραπάνω με μια μπύρα και το “υποχρεωτικό” εμφιαλωμένο νερό, καταβάλαμε το ποσόν των 33 ευρώ περίπου. Σίγουρα δεν ξαναπάω. Όσο για τον επιχειρηματία ας επενδύσει περισσότερο στην εξυπηρέτηση και την ικανοποίηση των πελατών.

2017

Κρέας και των γονέων.... Οι αποκριές είναι άλλη μια ευκαιρία να το ρίξουν οι Έλληνες στην κρεατοφαγία. Το αγαπάμε οι άτιμοι το κρέας.

Αν και από το Αιγάλεω, δεν είχα επισκεφτεί το νέο μαγαζί για κρεατικά στο Μπουρνάζι. Πήγα Παρασκευή μεσημέρι με το φίλο μου τον Πέτρο. Ζεστό περιβάλλον, ωραία χαλαρή ξένη μουσική.

Κυριαρχούσε το λευκό, όπως σε κρεοπωλείο. Πήραμε για ορεκτικά φέτα με μέλι, πολύ καλή και όχι ιδιαίτερα γλυκιά. Νόστιμο το τυρί. Ακόμα καλύτερα τα ρολάκια, με πικάντικη σως, μελιτζάνας.

Σαλάτα εποχής, δροσερή και νόστιμη στην απλότητά της. Πολύ έξυπνη ιδέα το πράσινο μήλο.

Κυρίως πιάτα πήραμε Σταυλίσια και Πικάνια. Εξαιρετικό το μοσχάρι και καλοψημένο, μέσα στο ζουμί του. Η Πικάνια είχε και την κατάλληλη ποσότητα ενδομυικου λιπους.

Για γλυκά, πήραμε ραβανί. Χειροποίητο και αρκετά εύγευστο.

Το service από τα δυνατά aspects του Κρεοπωλείου. Νεανικό, φιλικό και επαγγελματικό.

Πιθανά να επισκεφτούμε το μαγαζί ξανά την Τσικνοπέμπτη. Είναι ένα καλό κρεατάδικο με πινελιές μεσογειακής κουζίνας σε ορεκτικά και σαλάτες

2017

"Θα χαρακτήριζα το Κρεοπωλείο μια πολύ αξιοπρεπή πρόταση κρεατοφαγίας στη γειτονιά μου, στα Δυτικά Προάστια. "....

Όχι φίλοι μου... δεν ξεκίνησα με το δικό μου συμπέρασμα από την επίσκεψή μου στο μαγαζί. Αλλά ήταν η προτροπή της φίλης μου της Άννας, όταν τη ρώτησα τη γνώμη της για το νέο κρεατάδικο της Αθήνας.

Επίσκεψη στο μαγαζί με το σύζυγό μου, Τετάρτη βράδυ. Ο χώρος θυμίζει όντως κρεοπωλείο. Κυριαρχεί το λευκό.

Η σερβιτόρα ευγενική και άνετη, από την αρχή ως το τέλος της επίσκεψής μας στο μαγαζί.

Ορεκτικό πήραμε πεντανόστιμα ρολά μελιτζάνας.

Σαλάτα Κρεοπωλείο, αρκετά νόστιμη, με ολόφρεσκα λαχανικά για πρώτη ύλη. Θα ήθελα λίγο πιο σφιχτή τη σως. Παρ όλα αυτά το τελικό αποτέλεσμα με ηλιόσπορους και σταφίδες, πολύ ικανοποιητικό.

Συνεχίσαμε με T Bone, ζουμερά και πολύ νόστιμο το τρυφερό λιπάκι. Σωστά ψημένα επίσης.

Ολοκληρώσαμε με ζεστή, ζουμερή σοκολατόπιτα.

Συστήνω το ροζέ χύμα κρασί

Συμφωνώντας με την προτροπή και το αρχικό συμπέρασμα της φίλης μου της Άννας, θα πώ ότι όντως το Κρεοπωλείο είναι πολύ καλό κρεατάδικο.

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

Μέσα σε όλες τις κριτικές τελευταία, οι οποίες και με "παρότρυναν" να επισκεφτώ το εν λόγω χώρο, προσθέτω και τη δική μου εμπειρία.
Η αλήθεια είναι ότι τελικά μεταξύ μας τα μέλη του ask4food έμμεσα διαφημίζουμε ή μη ένα εστιατόριο και πάντα ανατρέχουμε σε παλαιότερες κριτικές εάν θέλουμε να επισκεφθούμε κάποιο χώρο.
Το σημείο του "ΚΡΕΟΠΩΛΕΙΟΥ" είναι πολύ επιτυχές, ακριβώς επάνω στην πλατεία Μπουρναζίου, και εάν πάτε μία βροχερή βραδιά καθημερινής, όπως εμείς, δεν θα δυσκολευτείτε καθόλου στο παρκάρισμα.
Ο χώρος πολύ καθαρός, ζεστός και το νεανικό προσωπικό πολύ εύχαρο και εξυπηρετικό. Η κράτηση είχε γίνει μέσω e-table και μπορώ να πω στην παράκληση για 2 παιδικά καθισματάκια, είχαμε άμεση ανταπόκριση και μάλιστα, τηλεφωνικά τουλάχιστον 3 φορές από τους αρμόδιους.
Στα του φαγητού τώρα. Σε γενικές γραμμές, μείναμε ευχαριστημένοι οι περισσότεροι, ωστόσο, 2 από τα 5 άτομα όχι και τόσο και για αυτό και η μία ντοματούλα μείον.
Αναλυτικά πήραμε:
- 1 μερίδα πατάτες, φρεσκοτηγανισμένες, κομμένες στο χέρι με καθαρό λάδι. Πολλά μπράβο.
- 1 σαλάτα με λάχανο άσπρο και κόκκινο και ξινόμηλο, πολύ δροσερή και νόστιμη.
- 1 μερίδα κολοκυθοτυρομπουκιές, που ήταν λεπτές λωρίδες κολοκυθιού παναρισμένες και γεμιστές με κίτρινο τυρί. Πολύ ωραία ιδέα και καθόλου λαδίλα στη γεύση στο τέλος.
- 1 τυροκαυτερή, γενναία μερίδα και στα μέτρα όλων μας.
- 1 μερίδα ρολάκια μελιτζάνας γεμιστά με κρέμα τυριού και άνιθο και σάλτσα με βάση την πιπεριά φλωρίνης. Ένα πραγματικά εξαιρετικό πιάτο. Όλοι το λατρέψαμε, ακόμα και τα μικρά της παρέας.
- 1 φέτα σαγανάκι με μέλι και σουσάμι, προς μεγάλο το μέγεθός της, θα έλεγα, εξίσου νόστιμο.
- 2 μερίδες παϊδάκια, αν και το ένα το είχαμε παραγγείλει με την πρότασή τους με σκόρδο με τσίλι, ωστόσο ήρθαν 2 ίδια πιάτα. Αυτό δεν αναιρεί καθόλου το πολύ νόστιμο κρέας, το σωστό ψήσιμο και την πολύ καλή εντύπωση που άφησε σε όλους μας (φάουλ το ότι δεν ήρθε αυτό ακριβώς που παραγγείλαμε και μας το είχαν προτείνει ως η εναλλακτική ενός καταλόγου που αλλάζει). Το πιάτο αυτό συνοδευόταν απο τις πολύ νόστιμες πατάτες τηγανιτές, δροσερό τζατζίκι, φέτες ντομάτας και κρεμμυδιού.
- 1 σταυλίσια, που όντως ήταν 650γρ όπως έγραφε, συνοδείας ψητών λαχανικών. Μέτρια και σωστή ψημένη, αν και της έλειπε το αλατοπίπερο. Στον κατάλογο έλεγε ότι συνοδευόταν από σαλάτα ταμπουλέ, ωστόσο, την ώρα της παραγγελιοληψίας, μας ενημέρωσαν ότι γενικά ο κατάλογός τους ήταν υπό αλλαγής, και ότι το συγκεκριμένο πιάτο όπως και το επόμενο, δεν συνοδεύεται πλέον από ταμπουλέ σαλατά, αλλά είτε από ψητά λαχανικά είτε κλασσικά από τηγανιτές πατάτες.
- 1 rib eye, με ψητά λαχανικά και αυτό, που δυστυχώς, αν και το ξέρουμε ότι το εν λόγω κομμάτι κρέατος εάν ψηθεί πέρα του μετρίου σκληραίνει, το συγκεκριμένο πιάτο ήταν πραγματικά μία τσίχλα. Οπότε και το επιστρέψαμε. Μας ζήτησαν συγνώμη, μας ρώτησαν έαν θα θέλαμε να το αντικατασήσουν με κάποιο άλλο, αλλά η μητέρα μου αρνήθηκε. Στην απόδειξη στο τέλος είδαμε ότι δεν μας το χρέωσαν. Μπράβο, πολύ καλή η κίνησή τους, που μας έκανε θετικότατη εντύπωση και αμέσως είπαμε όλοι τα καλύτερα.
- 1 μερίδα αρνάκι στη γάστρα, που δυστυχώς όμως πρέπει να ήταν προηγούμενης ημέρας και ξαναζεσταμένο, οπότε και πολύ βαριά γεύση και οσμή είχε το κρέας, και οι πατάτες είχαν ποτίσει από το λίπος του κρέατος. Οπότε με το ζόρι φαγώθηκε το μισό, και ήρθε και τελευταίο, ακόμα και μετά τη ψητή σταυλίσια. Αυτό είναι και η αιτία της λιγότερο μίας ντοματούλας στη γεύση.

Για όλα αυτά, μαζί με 2 μπουκάλια νερό (το ένα ήρθε στην αρχή χωρίς να ερωτηθούμε) και 1 λίτρο λευκό κρασί, και μετά την έκπτωση του 20%, πληρώσαμε 68,50 Ευρώ. Εδώ ξέχασα να αναφέρω ότι αρχικά ζητήσαμε και μας έφεραν πιτούλες καλαμποκιού κομμένες για τα μικρά της παρέας, και εφόσον ήρθαν τα ορεκτικά, μετά ερωτηθήκαμε εάν θα θέλαμε και καψαλιστό ψωμί.
Στο τέλος και πριν την πληρωμή μας ρώτησαν εάν θα θέλαμε να μας προσφέρουν σορμπέ μάνγκο ή γιαούρτι με μέλι. Πήραμε και από τα δύο με το σορμπέ πραγματικά να ουδετοροποιεί τον ουρανίσκο μας και να μας αφήνει πολύ ωραία γεύση (αν και έξω έβρεχε).
Ελπίζω οι 2 μικρές ατυχίες με το κυρίως πιάτο να ήταν εφήμερες, γιατί έχω σκοπό να ξαναπάμε στο συγκεκριμένο εστιατόριο αν και πέφτει κάπως μακριά από την περιοχή που διαμένουμε.

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

Θα μπω κατ ευθείαν στο ζουμί. Το Κρεοπωλείο είναι ένα πολύ καλό εστιατόριο για Κρέας, το κατατάσσω μαζί με άλλα 3, 4 το πολύ στα καλύτερα κρεατοεξειδικευμένα εστιατόρια της Αθήνας... αλλά το θεωρώ λιγάκι τσιμπημένο στις τιμές του...

Πάμε να τα δούμε λίγο αναλυτικά. Επισκεφτήκαμε το μαγαζί με επαγγελματικό φίλο, 7 η ώρα απόγευμα Δευτέρας. Ο χώρος λιτά, αλλά καλαίσθητα χριστουγεννιάτικα διακοσμημένος. Το service από την Υποδοχή, φιλικό και νεανικό. Μας προσφέρθηκε το menu με ταχύτητα.

Ορεκτικά:
Επιλέξαμε κολοκυθοτυρομπουκιές, ιδανικός συνδυασμός και πάντρεμα κολοκυθιού και τυριού, φρεσκομαγειρεμένο πιάτο, χωρίς αίσθηση λαδίλας

Ρολλάκια μελιτζάνας, πιάτο κυριολεκτικά εξαιρετικό με υπέροχη σως.

Σαλάτα: Δροσερή και διατροφικά υγιεινή με λαχανικά, καρότο και πράσινο μήλο (μου διαφεύγει το όνομα στον Κατάλογο)

Κυρίως πιάτα:
Σταυλισια... Τεράστια και ζουμερή. Καλοψημένη επίσης.

Πικάνια... Γεύση που μύριζε φρεσκοσιτεμένο μοσχάρι. Πολύ καλό ψήσιμο. Πιάτο υψηλού επιπέδου.

Επιδόρπια:
Ραβανί με παγωτό καϊμάκι

Σοκολατόπιτα με βανίλια Μαδαγασκάρης.

Και τα δυο επιδόρπια ήταν ότι έπρεπε για το τέλος ενός καλού γεύματος.

Η τιμή για τα παραπάνω μαζί με το χύμα κρασί στα 56 ευρώ... την οποία θεωρώ λιγάκι τσιμπημένη.

Θα ξαναεπισκεφτώ το Κρεοπωλείο με την οικογένειά μου στις γιορτές, για το καλό του φαγητό!

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

Η καλή μέρα από την αρχή φαίνεται... και η καλή μέρα στο νέο κρεατάδικο του Μπουρναζίου, φάνηκε όντως από την αρχή....

Πήγαμε στο Κρεοπωλείο 2 άτομα, ημέρα Παρασκευή του Δεκέμβρη με αρκετή ψύχρα. Η καλή αρχή που εννοώ ήταν η επαγγελματική υποδοχή πραγματικά υψηλού επιπέδου από τον μετρ τον κ. Φίλιππο. Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος μας κέρδισε με τον επαγγελματισμό του, χωρίς να μας σκάσει από την αρχή ως το τέλος της παραμονής μας στο μαγαζί, ούτε ένα χαμόγελο...! Όπως το ακούτε... Χαιρετώντας τον, ή καλύτερα χαιρετώντας μας, τον ρώτησα με πληθυντικό της οικειότητας αν έχει δουλέψει σε μαγαζί, ανώτερης, εντός ή εκτός εισαγωγικών κατηγορίας... και αν το επέτρεπαν οι κανόνες του Ask4food, θα σας έλεγα ότι έπεσα μέσα, αλλά και το όνομα του αλλου γνωστού εστιατορίου με Michelin στο οποίο έχει δουλέψει....

Πάμε παρακάτω.... Το υπόλοιπο προσωπικό νεαρό σε ηλικία, επαγγελματικό όμως... και για να μην το ξεχάσω, με χαμόγελο επίσης...

Και φίλοι μου καλοί αναγνώστες καλοφαγάδες, η εισαγωγή μου δείχνει ότι εκεί πού πρέπει να επενδύσουν οι ιδιοκτήτες εστιατορίων είναι 60% στην εξυπηρέτηση και 40% το φαγητό... Συγνώμη για την υπερβολή, αλλά είμαι απόλυτος.

Πάμε και στο φαγητάκι.... Κατ αρχάς, μην πάτε στο Κρεοπωλείο, αν δεν παραγγείλετε από ορεκτικά, τα ρολάκια μελιτζάνας... Δεύτερη υπερβολή ίσως, αλλά είναι το καλύτερο πιάτο από ορεκτικά, κυρίως και σαλάτες που έχω φάει τον τελευταίο τουλάχιστον χρόνο... Ελιωνε στο στόμα, απίστευτη η σως...

Παρά τη δύσκολη σύγκριση με τα ρολάκια μελιτζάνας, πολύ καλά τα πήγε το χαλούμι σουβλάκι... και σε γεύση, αλλά και σε παροσίαση...

Σαλάτα μας έκανε κλικ η Πανδαισία (Μανούρι σχάρας, σουσάμι και αποξηραμένα σύκα)... Εξαιρετικό το τελικό αποτέλεσμα.

Στα κυρίως πιάτα, μας κατεύθυνε μπαίνοντας σφήνα στην παραγγελία, και τον ακούσαμε ο μετρ που σας έλεγα ο κ. Φίλιππος... Πήραμε καλοψημένες και γευστικές, δύο τον αριθμό Πικάνιες, (Θεωρώ Λατινικής Αμερικής) με πολύ ευπαρουσίαστη γαρνιτούρα ψητών λαχανικών.

Κρασί χύμα δρσερό... Το μαγαζί μας κέρασε για επιδόρπιο έναν πανέμορφο στο μάτι και τη γεύση λιποδιαλυτικό ανανά, σε τεράστιο πιάτο...

Πολύ καλή γευστική εμπειρία, σε ικανοποιητικές προς χαμηλές τιμές... και ειπαμε... μην ξεχασετε να παραγγείλετε ρολάκια μελιτζάνας!!

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

Αγαπάω το Μπουρνάζι.... Εκεί ανδρώθηκα στα μπαράκια με ελληνική μουσική στα τέλη της δεκαετίας του 90... εκεί χόρεψα στους ρυθμούς της latin, σε γνωστό στέκι της περιοχής. Και όσο κι αν το κέντρο βάρους των καφέ έχει μεταφερθεί όσον αφορά το Περιστέρι, στην πιάτσα της Βεάκη, το Μπουρνάζι παραμένει και δυναμώνει ως στέκι για το φαγητό.

Επίσκεψη πριν δυο Σάββατα στο Κρεοπωλείο, νέο στέκι για κρέας στο Μπουρνάζι. Πήγαμε Σάββατο βράδυ με τη γυναίκα μου. Θερμή υποδοχή από έναν Κύριο που λόγω ένδυσης, μας φάνηκε σαν τον μετρ του μαγαζιού.

Γρήγορη έλευση της σερβιτόρας. Παραγγείλαμε από ορεκτικά χαλούμι, σουβλάκι. Πολύ καλή γεύση και παρουσίαση. Δεύτερο ορεκτικό η περικαυτή, όπου δέσποζαν τα εξαιρετικά βρασμένα χόρτα.

Σαλάτα εξ ίσου καλή με μαρούλι, ρόκα, κόκκινο λάχανο, ντοματίνια, παρμεζάνα και δροσερή σως με βάση το πορτοκάλι.

Ως πρώτο πιάτο πήραμε αρνάκι στάμνας. Μου θύμισε σε πολύ καλές εντυπώσεις πιάτο που τρώω σε χωριουδάκι της Τήνου.

Συνεχίσαμε στα ψητά με Πικάνια μοσχαριού (μάλλον Αμερικής)... Πολύ ζουμερό και ψημένο όπως το ζητήσαμε, μέτριο προς καλοψημένο. Για την Πικάνια είμαι σίγουρος ότι ήταν η καλύτερη που έχω φάει, τουλάχιστον σε ελληνικό έδαφος.

Πήραμε μισό λίτρο χύμα αρωματικό κόκκινο κρασί. Το μαγαζί μάς κέρασε για επιδόρπια, σφηνάκια σορμπέ. ΄Ηταν ότι έπρεπε για το τέλος ενός πολύ καλού γεύματος.

Η μουσική ήταν χαμηλής έντασης, όπως ταιριάζει σε τέτοιο μαγαζί, έντεχνη ελληνική.

Το service επαγγελματικό και ευγενέστατο.

Όλα τα παραπάνω στην εξαιρετική τιμή των 38 ευρώ.

Συστήνω το Κρεοπωλείο ως εξαιρετική σχέση ποιότητας, τιμής και θα το ξαναεπισκεφτώ σύντομα!

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

Έχω ένα μυστικό κρυμμένο στης καρδιάς τα βάθη... και μάλλον το μυστικό της Πλατείας Μπουρναζίου είναι καλά κρυμμένο.... ή μήπως δεν είναι μυστικό?

Γιατί είναι αλήθεια ότι η πλατεία που ήταν γνωστή τις δεκαετίες του 90 και του 2000 κυρίως για τα club της, έχει γίνει τα τελευταία χρόνια στέκι καλοφαγάδων.

Σ αυτή την πλούσια σε εστιατόρια, μεζεδοπωλεία γειτονιά ήρθε να προστεθεί το Κρεοπωλείο... Το επισκέφτηκα με τον αδελφό μου Πέτρο στις 30 Νοεμβρίου, του Αγίου Ανδρέα.

Αριθμός σερβιτόρων 20.30 ώρα, δυο άτομα. Το μαγαζί μέτρια γεμάτο. Είχα περιέργεια πώς θα τα πάει το Service, γιατί μου φάνηκε μικρός ο αριθμός των Υπαλλήλων. Καλωσόρισμα στην κεντρική είσοδο του μαγαζιού από ευγενή σερβιτόρα. Επιλέξαμε τον εσωτερικό χώρο για πιο ζεστή ατμόσφαιρα.

Επιλογή ορεκτικού τηγανητό σουβλάκι χαλούμι με μέλι και κολοκυθοτυροκεφτέδες. Πολύ ικανοποιητικά και τα δυο πιάτα. Σαλάτα πήραμε καρότο, λάχανο και μήλο... Επειδή μας έκανε κλικ το μήλο. Πολύ δροσερή και ελαφριά.

Κόκκινο χύμα κρασί, αν θυμάμαι καλά Νεμέας, με ευχάριστη γαργαλιστική γεύση.

Κυρίως πιάτα πήραμε δυο χοιρινές Γίγας όπως έλεγε ο κατάλογος. Όνομα και πράγμα, αφού υπολόγισα γύρω στα 650 γραμμάρια τη μερίδα. Καλά ψημένες και με χωριάτικη γεύση.

Το καλύτερο όμως πιάτο του μαγαζιού (για μένα έκπληξη για κρεατάδικο) ήταν το επιδόρπιο... Εξαιρετικά χειροποίητα ραβανί, συνοδεία παγωτού. Εξαιρετικά!

Τον χώρο του εστιατορίου θα τον ήθελα με θερμότερα χρώματα...

Στο τέλος μας χαιρέτησε ο μετρ του μαγαζιού, ρωτώντας μας αν μείναμε ευχαριστημένοι, Απαντήσαμε θετικά.

Το Κρεοπωλείο αποτελεί μια καινούρια είσοδο στην απαιτητική πιάτσα του Μπουρναζίου, με αξιοπρεπή παρουσία στο ξεκίνημά της. Θα ξαναπάμε.