SALERO

Cafe - Restaurants

Βαλτετσίου 51, Εξάρχεια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Μοντέρνο ντεκόρ και tapas bar με μεσογειακά και ισπανικά πιάτα. Ανοιχτά και μεσημέρι.

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Με αφορμή μία πολύ πρόσφατη επίσκεψη στο SALERO, νομίζω ότι επιβάλλεται μια επικαιροποίηση παλιότερης κριτικής μου, δεδομένου μάλιστα ότι η τελική εικόνα που σχημάτισα αυτήν τη φορά για το SALERO ήταν η καλύτερη δυνατή και σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το παρελθόν.

Δευτέρα βραδάκι λοιπόν, αρχές Φεβρουαρίου, μετά από ηλεκτρονική κράτηση, φθάσαμε με τη σύζυγο στο SALERO. Για το χώρο, δεν έχω να προσθέσω κάτι καινούριο, όμορφα διακοσμημένος, με ζωηρά χρώματα, πεντακάθαρος και άνετος, με ωραία μουσική δεν πρόκειται να δυσαρεστήσει κάποιον. Την ίδια εξάλλου εξαιρετική εικόνα είχα αποκομίσει και κατά την προηγούμενη επίσκεψή μου.

Η εξυπηρέτηση επίσης χωρίς προβλήματα. Μας πρότειναν να κάτσουμε σε όποιο τραπεζάκι θέλαμε από τα διαθέσιμα (να σημειώσω ότι, αν και Δευτέρα, το εστιατόριο είχε αρκετό κόσμο), το μπουκάλι με νερό βρύσης ανανεώθηκε κατά τη διάρκεια της παραμονής μας, αποδειξούλα και πληρωμή με κάρτα χωρίς πρόβλημα, κερασμένη μαστίχα στο τέλος, όλα καλά. Η κοπέλα μάλιστα που μας εξυπηρέτησε στην αρχή μας εξήγησε τη δυνατότητα παραγγελίας ενός ειδικού μενού 15 € το άτομο (αν κατάλαβα καλά, λόγω της ηλεκτρονικής κράτησης) και γενικότερα ήταν εξυπηρετική και φιλική. Κάποιες μικροκαθυστερήσεις μπορεί να υπήρξαν σε ορισμένα σημεία (π. χ. λογαριασμός), δεν ήταν αρκετές, ωστόσο, για να χαλάσουν την πολύ καλή γενική εικόνα στο κομμάτι αυτό, δεδομένου μάλιστα ότι και από το υπόλοιπο προσωπικό μείναμε ικανοποιημένοι.

Ο κατάλογος προσφέρει κυρίως ορεκτικά, τα οποία σερβίρονται με τη μορφή tapas (με δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε κανονική και μισή μερίδα), 6 – 7 σαλάτες, 5 – 6 ζυμαρικά και άλλα τόσα κυρίως. Επιπλέον, προσφέρονται ποικιλίες αλλαντικών, τυριών, λουκάνικων κλπ., γλυκά, ενώ αρκετές είναι και οι επιλογές σε πιάτα ημέρας. Τέλος πάντων, κατά την προηγούμενη επίσκεψη είχαμε τιμήσει τα tapas, τα οποία χωρίς να είναι άσχημα, δεν μας είχαν ξετρελάνει, ήταν μια χαρά για να συνοδεύσεις το κρασί σου αλλά ως εκεί.

Αυτήν τη φορά, θέλαμε να δοκιμάσουμε κανονικό γεύμα, υπήρχε και η δυνατότητα παραγγελίας ενός ειδικού μενού των 15 € ανά άτομο, όπως προανέφερα, μας φάνηκε ενδιαφέρον και αρκετά συμφέρον, οπότε το προτιμήσαμε. Το συγκεκριμένο λοιπόν, μενού περιελάμβανε μία ατομική σαλάτα, ένα ατομικό ορεκτικό, ένα κυρίως και ένα γλυκό. Οι διαθέσιμες επιλογές ανά πιάτο ήταν δύο (με εξαίρεση το γλυκό), οπότε είπαμε ο καθένας να παραγγείλει διαφορετικά πιάτα, για να δοκιμάσουμε όλα τα πιάτα του μενού. Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα, τέλος πάντων δοκιμάσαμε τα εξής:

- για αρχή ήρθαν φρεσκότατα και νόστιμα ψωμάκια σε σχήμα muffin και λίγες ελιές
- από σαλάτες, η μία περιείχε διάφορες πρασινάδες, σος ροκφόρ και μανιτάρια και η άλλη ήταν σαλάτα ανάμικτη με ψητό κατσικίσιο τυρί, cranberries και jamon Serrano. Και οι δυο πολύ νόστιμες, με προσεγμένα υλικά, αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποια, αυτή ήταν η σαλάτα με το ψητό κατσικίσιο τυρί, που έδινε μια ιδιαίτερη γεύση. Στα θετικά, επίσης, να αναφέρω ότι και οι δύο σαλάτες δεν περιείχαν μόνο τις πρασινάδες με δείγμα των υπόλοιπων υλικών, αλλά ήταν πλούσιες και σε αυτά, καθώς περιείχαν σε επαρκή ποσότητα τόσο το τυρί και το αλλαντικό, όσο και τα μανιτάρια.
- από ορεκτικά οι επιλογές ήταν μαστέλο με μαρμελάδα ντομάτας και πιτάκια σαμόσας γεμιστά με πάπια και διάφορα άλλα υλικά, συνοδεία μιας πικάντικης και σχετικά καυτερής σος. Το μαστέλο, κλασική γεύση, καταναλώθηκε αμέσως, τα πιτάκια επίσης νόστιμα, με στεγνό και καθόλου βαρύ φύλλο.
- από κυρίως εγώ επέλεξα φιλέτο γαλοπούλας με μουστάρδα και λεμόνι, συνοδεία ενός σουφλέ καρότου (με μια μικρή επιφύλαξη). Η γαλοπούλα πολύ νόστιμη, ψημένη όσο έπρεπε για να είναι ζουμερή και μαλακή, ενώ και η σαλτσούλα έδενε ιδανικά. Το σουφλέ καρότου (ενδεχομένως να περιείχε και κάποιο άλλο υλικό), αν και λίγο αλμυρούτσικο ήταν επίσης νόστιμο. Η μοναδική παρατήρησή μου σχετικά με το συγκεκριμένο πιάτο έχει να κάνει με το μέγεθος της μερίδας που μου φάνηκε σχετικά μικρό.
- η σύζυγος πήρε την άλλη επιλογή, δηλαδή, χοιρινό γεμιστό με λιαστή ντομάτα και γραβιέρα συνοδεία από ψητά λαχανικά (πιπεριές, μελιτζάνες, καρότο κλπ. ). Πολύ νόστιμο το χοιρινό, ωραία μαγειρεμένο, με μια επίσης ωραία σάλτσα. Τα λαχανικά ιδανικά ψημένα, ήταν επίσης νόστιμα. Εδώ η μερίδα ήταν αρκετά μεγαλύτερη.
- 2 κρέμες καταλάνα που έκλεισαν ιδανικά τη βραδιά. Η κρέμα ήταν ίσως λίγο πιο ρευστή από όσο θα ήθελα, το γλυκό πάντως ήταν μια χαρά.
- από ποτά πήραμε 1 λίτρο λευκό ροδίτη (10,40 €), αρωματικό και δροσερό, μας ικανοποίησε απόλυτα, ενώ και το λικεράκι μαστίχας που ήρθε ως κέρασμα στο τέλος ήταν κίνηση που εκτιμήθηκε. Να αναφέρω απλώς ότι υπάρχουν αρκετές επιλογές σε εμφιαλωμένα κρασιά (σε ικανοποιητικές τιμές από μια γρήγορη ματιά που έριξα), αρκετές μπύρες και διάφορα κοκτέιλ.

Η συνολική εντύπωση από τη γεύση και την ποιότητα του φαγητού ήταν πάρα πολύ θετική, οπότε εύλογα θα τους βαθμολογήσω με την καλύτερη δυνατή βαθμολογία στον τομέα αυτό, με την επισήμανση ότι το «3.5» ίσως να ήταν δικαιότερο.

Τέλος, να αναφέρω ότι ο λογαριασμός ήταν στα 40,40 €, δηλαδή 30 € για το φαγητό και 10,40 € για το κρασί. Με βάση αυτά τα δεδομένα, η σχέση ποιότητας/τιμής αξίζει επίσης το άριστα, ωστόσο εάν δεν υπήρχε η επιλογή του μενού, ο τελικός λογαριασμός θα ανέβαινε αρκετά (ενδεικτικά να αναφέρω ότι τα κυρίως κόστιζαν από 10 έως 13 € το καθένα, οι σαλάτες 8 με 10 €, το γλυκό 5 € έκαστο), οπότε για να είμαι δικαιότερος θα βαθμολογήσω το “value for money” με «3».

Περάσαμε, λοιπόν, μια πολύ ωραία βραδιά, σε ένα όμορφο περιβάλλον, δοκιμάζοντας νόστιμα πιάτα σε καλές τιμές. Οπότε δεν χρειάζεται να επιμείνω, να βάλετε το SALERO στα άμεσα σχέδια σας. Ειδικά για καθημερινές πιστεύω ότι αποτελεί εξαιρετική επιλογή, καθώς θεωρώ τα σαββατοκύριακα θα γίνεται ένας ψιλοχαμός.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

Cafe - Restaurants - Εξάρχεια, Αθήνα

Μεσημέρι Κυριακής 25/10, μετά τα πρωτοβρόχια που προηγήθηκαν, να’ μαστε με μια φίλη στο SALERO της οδού Βαλτετσίου, δυο μόλις βήματα απ’ την Πλατεία Εξαρχείων. Ένα χαριτωμένο δίπατο μαγαζί, όπου, εκτός απ’ τα τραπεζάκια στον πεζόδρομο, υπάρχει στο ισόγειο μεγάλος χώρος και μπαρ, ενώ στο πίσω μέρος, όπου καθίσαμε, βρίσκεται το αίθριο, κλεισμένο λόγω εποχής, που ωστόσο το καλοκαίρι ανοίγει και δημιουργείται μια γραφική αυλή.

Στο πατάρι υπάρχουν 2 ακόμη μικρότεροι χώροι και 4 καθαρές τουαλέτες, όπου μπορεί κάποιος να ανεβεί είτε με ασανσέρ είτε από την εσωτερική σκάλα. Συνολική δυναμικότητα: περί τα 180-200 άτομα. Σημειωτέον ότι στις 1.30 μ. μ. που φθάσαμε άρχισε να γεμίζει με νεανικές παρέες, ενώ γύρω στις 3 μ. μ. που φύγαμε ήταν κ α τ ά μ ε σ τ ο!!

Λειτουργεί καθημερινά από 13.00-02.00 τη νύχτα (η κουζίνα), την οποία επιμελείται ένας έμπειρος Θεσσαλός σεφ. Μας υποδέχτηκε ένας εκ των δύο ιδιοκτητών, ο Άρης, ένας ευγενέστατος κύριος, διπλωματούχος της Γαλλικής Φιλολογίας, που -ωστόσο- υπηρετεί με αφοσίωση την εστίαση εδώ και 25 χρόνια, απ’ τα οποία, τα 10 πρώτα στο Μόναχο, ενώ από το 2000, που βρίσκεται στην Αθήνα, μέχρι το 2007, ήταν στέλεχος απέναντι στο ΓΙΑΝΤΕΣ και έκτοτε επί 8 χρόνια λειτουργεί το SALERO.!

To SALERO στα ισπανικά σημαίνει κυριολεκτικά την ‘αλατιέρα’, αλλά μεταφορικά υποδηλώνει τη χάρη, τη γοητεία και τη σαγήνη προσώπων και πραγμάτων: κοντολογίς, το SALERO φανερώνει τη ‘νοστιμιά της ζωής και των εδεσμάτων!!

Επικρατούν φωτεινά παστέλ χρώματα στους τοίχους, χαρούμενες εικόνες με ηθοποιούς ψηλά στα παράθυρα, ωραίες διακοσμητικές ιδέες (σχέδια με πουλιά και παράθυρα σπιτιού) στους πίσω τοίχους, και μεγάλα ψηφιδωτά στις πλάκες δαπέδου. Ο όλος χώρος είναι φτιαγμένος με μεράκι περισσό!

Το προσωπικό, οι δύο ιδιοκτήτες αλλά και 3-4 νεαρά άτομα, ήταν όλοι τους πρόθυμοι, ευγενείς και σβέλτοι. Ακούγονταν εναλλάξ διάφορα ισπανικά και λατινοαμερικάνικα τραγούδια, καθώς και fados με την Amalia Rodrigues απ’ την Πορτογαλία. Η μουσική έπαιζε στη σωστή ένταση και έδενε απόλυτα με το περιβάλλον.

Απ’ τον μεγάλο κατάλογο των εδεσμάτων και των πιάτων ημέρας δοκιμάσαμε:

-Αρχικά καλαθάκι με μαύρα ψωμάκια και δύο καυτά αρτοσκευάσματα του μάγειρα, τύπου muffins (2.20 €).

-Μια σούπα (ημέρας) βελουτέ από κίτρινη κολοκύθα με παρμεζάνα. Εξαιρετική, 9/10 ( 6 €).

-Από τα tapas, ένα σαγανάκι με λουκάνικο chorizo, δύο αυγά μάτια και γλυκοπιπεριές: ό, τι πρέπει, 8/10 (5.50 €).

-Ένα σωστά χυλωμένο κριθαρότο με Jamon Iberico, καπνιστό τυρί, αρακά & ντομάτα, 8/10 (9.90 €).

-Μια σαλάτα με κατσικίσιο τυρί, jamon, μαρούλι, cranberries με sauce vinaigrette & pesto lime. Το κατσικίσιο τυρί στην κορφή δέσποζε τόσο εμφανισιακά όσο και γευστικά. Πλουσιοπάροχη, 8/10 (8.90 €).

-Ήπιαμε την περιβόητη μπύρα Estrella Damm 750 ml., από μείγμα βύνης σιταρο-κριθαριού, λυκίσκου, γλυκόριζας, μαγιάς και νερού (13.50 €). Ακριβή αλλά χαλάλι!

Μας ανανέωναν κρύο νερό κανάτας, ενώ στο τέλος μας έφεραν αρωματικά χαρτομάντιλα. Εξάλλου, μας κέρασαν ένα φοβερό γλυκό, Pastel σοκολάτας καυτό με παγωτό βανίλια, καθώς και μαστίχα Χίου!!

Ο λογαριασμός, με το φιλοδώρημα, έφτασε τα 50 € (χωρίς το ποτό ήταν ~ 18 € το άτομο, άρα στο κατώφλι της κατηγορίας 17-25 €). Φυσικά άξιζε για ό, τι φάγαμε!!

Η νοστιμιά του SALERO οφείλεται στη μαεστρία του σεφ, καθώς και στις αγνές πρώτες ύλες τους (ελαιόλαδο έξτρα παρθένο, φρέσκα εγχώρια θαλασσινά, με εξαίρεση τις καλά κατεψυγμένες γαρίδες τους, κ. λπ. ).

Αναφέρω ενδεικτικά απ’ τον πληθωρικό τους κατάλογο ότι υπάρχουν γύρω στις 6-7 σαλάτες (~9 €), ποικιλίες τυριών και αλλαντικών (~13 €), πολλά tapas (~5-9 €), ζυμαρικά και ριζότο (~10-16 € για την Paella), κρεατικά -κυρίως πιάτα- (~10-17 €) και γλυκά (cheesecake, flan, κρέμα καταλάν, μπανόφι, παστέλ σοκολάτας (~5-6 €)

Τα αναψυκτικά και καφέδες στα 2-3 €, οι απλές μπύρες στα 4-5 €, το χύμα κρασί στα 10 € το λίτρο (τσιμπημένο κάπως) και τα cocktails στα 7-8 €. Υπάρχουν επίσης εμφιαλωμένα κρασιά, κυρίως ελληνικά και ισπανικά.

Σημειωτέον ότι τις καθημερινές, το κατάστημα προσφέρει πλήρες μενού, με 1ο και 2ο πιάτο, καθώς και ένα ποτήρι κρασί, στα 12.90 €!!

Συμπερασματικά: ένας αξιοπρεπέστατος νεανικός χώρος που αξίζει να τον επισκεφθείτε, όσοι βέβαια δεν το έχετε ήδη κάνει!!

Cafe - Restaurants - Εξάρχεια, Αθήνα

Μια φίλη μου πρότεινε το μαγαζί και μιας και βρέθηκα προς τα έκει σήμερα, είπα να το δοκιμάσω. Ο λόγος που δεν είχα πάει ως τώρα είναι πως δεν περιλαμβάνεται στο site στα ισπανικά εστιατόρια αλλά στα restaurant cafe. Φαντάζομαι αυτό είναι επιλογή του ιδιοκτήτη αλλά είναι κρίμα γιατί αναζητούσα ένα τέτοιο μαγαζί και αν δεν μου το είχαν προτείνει δεν θα το είχα βρει καν αναζητώντας ισπανικά εστιατόρια.

Καταρχήν μου έκανε καλή εντύπωση ότι διέθετε μια πλούσια κάβα κρασιών όπου περιλαμβανόταν και ο αγαπημένος μου Torres. Όπως παντού στην Ελλάδα βέβαια οι τιμές ήταν αρκετά τσιμπημένες για τις φυάλες οπότε και πήραμε χύμα κόκκινο κρασί που ήταν εξαιρετικό, το μισό κιλό στα 5 ευρώ.

Από φαγητό προτιμήσαμε να αγνοήσουμε τα "ελληνικά" πιάτα ημέρας και να δοκιμάσουμε τα ισπανικά. Έτσι παραγγείλαμε τις κλασσικές πατάτες μπράβας που ήταν πολύ καλές και τραγανές όπως πρέπει εξωτερικά. (στην σως που τις συνόδευε θα προτιμούσα την κλασσική σως που σερβίρεται στην Ισπανία αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί).

Δοκιμάσαμε επίσης κροκέτες με jamon που ήταν και το καλύτερο πιάτο και ήταν πραγματικά εξαιρετικό!

Τα πιτάκια με τον κιμά (empanadas) ήταν αρκετά νόστιμα και το ισπανικό λουκάνικο πολύ νόστιμο!

Στα συν του μαγαζιού ο πολύ όμοφος και ζεστός χώρος και η εξυπηρέτηση. Να σημειώσω ότι μας έφεραν κάτι πολυ ωραία ψωμάκια με ελιές πριν παραγγείλουμε και κανάτα με νερό βρύσης κάτι πολύ θετικό μιας και πολύ μαγαζάτορες προσπαθούν να σου πουλήσουν με το ζόρι εμφιαλωμένο.
Θα ξαναπάω σίγουρα

Cafe - Restaurants - Εξάρχεια, Αθήνα

Μεγάλο το διάστημα από την τελευταία μου κριτική αλλά δυστυχώς φίλοι μου η καθημερινότητα είναι σκληρή και το κυνήγι του μεροκάματου δεν μας αφήνει πολύ χρόνο για να κάνουμε πράγματα που μας αρέσουν και μας ευχαριστούν.

Φυσικά πάντα παρακολουθώ το φόρουμ και απολαμβάνω τις όμορφες κριτικές σας παίρνοντας ιδέες για τις λιγοστές εξόδους μου.

Σήμερα λοιπόν που βρήκα την ευκαιρία είπα να μοιραστώ μαζί σας την γευστική μου εμπειρία στο Salero ένα Σάββατο βράδυ.

Η επιλογή ήταν εντελώς τυχαία... Ευρισκόμενοι στην Ιπποκράτους ύστερα από μία καταπληκτική μουσική παράσταση στο θέατρο Διάνα με τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου και το Χρήστο Θηβαίο (κείμενα Οδυσσέα Ιωάννου και σκηνοθεσία Παντελή Βούλγαρη) και σε αναζήτηση κοντινού εστιατορίου ώστε να κλείσει ακόμα πιο όμορφα η βραδιά, βρεθήκαμε στην πλατεία Εξαρχείων.

Εδώ να σημειώσω ότι η αρχική μας σκέψη ήταν να επισκεφθούμε γνωστό κεμπαμπτζίδικο της πλατείας Μοναστηρακίου όπου αν και γνωρίζουμε χρόνια την χαμηλή ποιότητα του, όλως τυχαίως το φόρουμ έχει γεμίσει με υπέροχες κριτικές (όλα τεσσάρια) και μάλιστα από χρήστες που (πάλι όλως τυχαίως) έχουν γράψει ΜΟΝΟ μία κριτική!!!

Αφού λοιπόν κλείσαμε τ' αυτιά μας στις σειρήνες που μας παρακινούσαν στα υπέροχα (???) κεμπάπ βρεθήκαμε στην Βαλτετσίου και το Salero, 5 άτομα κατά τα μεσάνυχτα.

Στην είσοδο μας υποδέχθηκε ένας ευγενέστατος κύριος όπου μας ρώτησε αν καπνίζουμε ώστε να μας τοποθετήσει στον αντίστοιχο χώρο. Εμείς λόγω των δύο κυριών της παρέας μας οι οποίες είναι καπνίστριες επιλέξαμε τον χώρο καπνιζόντων στην πίσω μεριά. Ο εκεί χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο (δεν ξέρω πως διαμορφώνεται το καλοκαίρι – μου έχουν πει σαν αυλή) σε αντίθεση με τον εσωτερικό που είναι πολύ όμορφος, ζεστός και με όμορφο συνδυασμό χρωμάτων. Εγώ αν και μη καπνιστής ομολογώ ότι δεν δυσκολεύτηκα καθόλου εκεί καθώς λειτουργούσε άψογα το σύστημα εξαερισμού. Μπράβο τους, αυτό δείχνει επαγγελματισμό και σεβασμό στον πελάτη.

Το σέρβις ήταν απλό και γρήγορο. Ευγενέστατη η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε και παρόλο το φόρτο εργασίας δεν δυσανασχέτησε ούτε μια στιγμή στις ερωτήσεις και τις απορίες μας, κατατοπίζοντας μας επαρκώς για το περιεχόμενο του καταλόγου.

Πολύ καλή εντύπωση μου έκαναν και οι χρόνοι στο σέρβις όπου: Τα ορεκτικά ήρθαν όπως έπρεπε σε λογικό χρόνο και τα κυρίως ΟΛΑ ΜΑΖΙ σε επίσης σωστό χρόνο απ΄ όταν τελειώσαμε τα ορεκτικά. Αυτό δείχνει έναν καλό προγραμματισμό και μια καλή συνεργασία της “σάλας” με την “κουζίνα”.

Αμέσως μετά την παραγγελία και προς αναμονή των πρώτων πιάτων μας έφεραν δροσερό νερό σε κανάτα και πολύ γευστικά και όμορφα σε εμφάνιση ψωμάκια (σαν muffins) με ελίτσες και ελαιόλαδο. Εξαιρετικά!!!

Για πρώτο πήραμε μία μερίδα κεμπάπ αρνίσια (καλύτερα και από κεμπαμπτζίδικο) πατάτες brava με δύο σως (καλές) και διάφορα τάπας (αρκετά καλά).

Για κυρίως δοκιμάσαμε: Τορτελίνι με χαμόν, κοτόπουλο και κρέμα παρμεζάνας. Λίγο λιπαρό αλλά πολύ γευστικό και με όμορφα δεμένη την σάλτσα του. Μπιφτέκι σχάρας με σάλτσα μπάρμπεκιου λεμόνι (καλό) Ένα φιλέτο κοτόπουλο σωτέ με σάλτσα μαστίχα και πουρέ (εξαιρετικό) και ένα χοιρινό εσκαλόπ με σάλτσα ουίσκι, μανιτάρια και σουφλέ σελινόριζας (επίσης εξαιρετικό). Τέλος πήραμε και ένα μπούτι φιλέτο κοτόπουλο σχάρας μαριναρισμένο σε γιαούρτι, λάιμ και σαφράν, το μοναδικό πιάτο που μου έκανε αρνητική εντύπωση, κυρίως για το ότι κάτω από την σάλτσα του, το μπούτι ήταν ακαθάριστο με όλη την πέτσα και το “νεύρο” του. Πολύ άσχημη αίσθηση και υφή, πιστεύω ότι αυτό πρέπει να αλλάξει άμεσα.

Τέλος δοκιμάσαμε κλασική Σαγκρία σε κανάτα του 1 lt η οποία ήταν η καλύτερη απ όσες έχω πιεί. Δροσερή και γευστική!!!

Για όλα αυτά συν δυο αναψυκτικά πληρώσαμε κοντά στα 125 ευρώ, ποσό που θεωρώ ακριβό μεν χωρίς να τα κλαίω δε καθώς έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την γενική εικόνα. Σίγουρα όμως μια μικρή διόρθωση των τιμών προς τα κάτω είναι επιβεβλημένη.

Εννοείται πως θα ξαναπάω δοθείσης ευκαιρίας κυρίως για να δοκιμάσω την Παέγια του και τις υπόλοιπες γεύσεις του...

Καλή συνέχεια φίλοι μου καλοφαγάδες μου, να είστε πάντα καλά!!!

Cafe - Restaurants - Εξάρχεια, Αθήνα

Σάββατο βράδυ στο Solero μετά από κράτηση το ίδιο πρωί. Το μαγαζί το είχα επισκεφθεί ξανά πριν από κάποια χρόνια κι ενώ μου άρεσε ως περιβάλλον, το φαγητό δεν είχε κάτι ιδιαίτερο ώστε να με τραβήξει να ξαναπάω. Με τα ίδια συναισθήματα έφυγα και αυτή τη φορά.

Ο χώρος είναι όμορφος. Ουσιαστικά χωρίζεται σε 3 "κομμάτια" το μαγαζί. Στον όμορφο πεζόδρομο, στο εσωτερικό του μαγαζιού και στην πίσω αυλή (που επιλέξαμε εμείς). Και οι 3 χώροι είναι πολύ προσεγμένοι, υπάρχει ωραία ατμόσφαιρα και καλή μουσική.

Η εξυπηρέτηση είναι για 4 ντοματούλες εύκολα. Ευγενικά παιδιά, πρόθυμα να βοηθήσουν και χαμογελαστά. Δεν έχει αυτό το τυπικά "καλοκουρδισμένο" το μαγαζί, όλα όμως γίνονται απροβλημάτιστα και με σχετική άνεση.

Το φαγητό είναι μέτριο. Το πρόβλημα ξεκινάει από τον κατάλογο όπου αντιλαμβάνεσαι πως η κουζίνα είναι λίγο απ' όλα. Για παράδειγμα: σε εστιατόριο που πλασάρεται ως ισπανικό και η πρώτη σελίδα του καταλόγου του είναι αφιερωμένη στα τάπας, δεν περιμένεις να βρεις μπιφτέκια με πατάτες ή ριζότο. Μεσογειακή κουζίνα περισσότερο προσφέρουν παρά Ισπανική.

4 άτομα για αρχή πήραμε μια τάρτα με σπανάκι της οποίας η βάση μόνο τάρτας δεν ήταν. Ένα φύλλο τύπου σφολιάτας είχε, αλλά και σφολιάτα ακριβώς δεν ήταν. Ως άνοστο δε θα το χαρακτήριζα αλλά δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο. Ακολούθως ήρθαν τα τάπας. Οι ψητές σαρδέλες ήταν νόστιμες και ήρθαν ξαπλωμένες πάνω σε φρυγανισμένα ψωμάκια. Τρία ενώ ήμασταν τέσσερις. Φάουλ. Ή βάλε τέσσερα στο πιάτο ή ενημέρωσέ μας την ώρα που το παραγγέλνουμε.

Η φάβα με τον σολομό ήταν μέτρια αλλά αρκετή σε ποσότητα. Το σαγανάκι με chorizo ήρθε σε ένα μικρό τηγανάκι. Μέτριο σε ποσότητα για 4 άτομα αλλά λόγω του ότι δεν τρώω αλλαντικά έφαγαν τρεις και είπαν ότι ήταν καλό και όχι βαρύ. Μετά ήρθε η Paella με θαλασσινά. Ένα μεγάλο τηγάνι με το οποίο άνετα χορταίνουν 2 άτομα αν το πάρουν για κύριο πιάτο. Το ρύζι ήταν καλό, σωστά βρασμένο και νόστιμο αν και του έλειπε η γεύση από τα υπόλοιπα υλικά που θα το "έδεναν". Γευόσουν μόνο το σαφράν που έτσι κι αλλιώς λόγω έντασης καλύπτει πολλά. Γαρίδες ήταν νόστιμες και ψημένες στην εντέλεια, τα καλαμαράκια όμως δεν τρώγονταν. Ήταν σαν λάστιχο και καθόλου γευστικό. Μεγάλη αστοχία.

Για κύρια πιάτα πήραμε 2 λαυράκια, σαρδέλες ψητές κι εγώ το χειροποίητο κανελόνι με μανιτάρια. Τα λαυράκια ενημερώθηκα ότι ήταν καλά. Σωστά ψημένα και νόστιμα. Οι σαρδέλες ήταν σαν αυτές που είχαν έρθει νωρίτερα σε μορφή τάπας απλώς στημένες σε μερίδα. Το κανελόνι δεν ήταν ακριβώς κανελόνι αλλά κάτι σαν ραβιόλια. Nόστιμα, πολύ σωστά βρασμένα και σε μεγάλη ποσότητα. Πιάτο που στεκόταν άνετα σε ένα καλό ιταλικό εστιατόριο της πόλης. Για επιδόρπιο δοκιμάσαμε πανακότα που ήταν πολύ καλή και μπανόφι που παραήταν γλυκό για τα γούστα μου.

Το τραπέζι ήταν κερασμένο και δεν ξέρω πόσο ήταν ο λογαριασμός. Τα ψάρια πάντως απ' ό, τι είδα στον κατάλογο έπαιζαν γύρω στα 13 ευρω, οι πάστες και τα ριζότι γύρω στα 10 με 11 και τα τάπας γύρω στα 5 με 6 (κάποια λίγο παραπάνω).

Αν το φαγητό ήταν καλύτερο θα μιλούσαμε για μια δυνατή επιλογή στην περιοχή. Τώρα που το σκέφτομαι ίσως να το επέλεγα ξανά για μια σαλάτα, τα ραβιόλια, λίγο κρασάκι κι αυτό αν βρισκόμουν στην περιοχή. Όχι να πάω επί τούτου.

Αυγ

Ανακαλυπτοντας σταδιακα τα μαγαζια του κεντρου σε αποσταση περιπατου απο την εδρα μας, εφτασε και η σειρα του Salero.

Το μαγαζι βρισκεται στον γνωστο πεζοδρομο των Εξαρχειων, οποτε οποιος επιλεξει να παει, ας αποφυγει το αυτοκινητο- το παρκαρισμα, αν εξαιρεσουμε τους επι πληρωμη χωρους σταθμευσης, ειναι εξαιρετικα δυσκολο.

Το εστιατορια αποτελειται απο λιγα τραπεζακια μπροστα στην προσοψη του κτιριου, επι του πεζοδρομου, με την γνωστη ασταματητη περατζαδα, ενοχλητικα φασιαροζικο σημειο για οποιον δεν εχει ορεξη να κοζαρει- απο τον ομολογουμενως ομορφο εσωτερικο χωρο (φωτογραφιες υπαρχουν στην ιστοσελιδα τους) και τελος απο μια ησυχη εσωτερικη αυλη, συμπαθητικη για τα γουστα μου, περιβαλομενη απο πολυκατοικιες με ηχητικη υποκρουση καποιο κλαμα, τις τσιριδες καμιας νοικοκυρας και με θεα την μπουγαδα της και κατι μπαλκονια-αποθηκες.

Η εξυπηρετηση αδιαφορη, χωρις να παυει να ειναι ευγενικη, με σωστους χρονους, αλλα μοιαζει διεκπεραιωτικη, χωρις καποια σπιρταδα η εστω την κλασικη ερωτηση στο τελος για το αν ικανοποιηθηκαμε. Oλα τυπικα σωστα και αχρωμα.

Η κριτικη στο ζητουμενο λοιπον, το φαγητο, θα αφορα σε δυο επισκεψεις, απο τις οποιες, συνοπτικα, η πρωτη, που αφορουσε κυριως ψαρικα, μας επεισε να το επισκεφθουμε για δευτερη φορα, ενω η δευτερη, οπου ειχαμε ορεξη για κρεατικα, μαλλον μας απομακρυνε οριστικα απο το εν λογω εστιατοριο.

Την πρωτη φορα που επισκεφθηκαμε το μαγαζι πηραμε ψαρικα.
Η παραγγελια μας περιελαμβανε
- Σαλατα ισπανικη, φρεσκια, πολυ δροσιστικη και νοστιμη με φετες απο ενα πικαντικο σαλαμι, πολυ νοστιμη.
- Σαρδελες αντικριστες, επισης νοστιμοτατες, καλοψημενες, τις ευχαριστηθηκαμε.
- Μακαροναδα θαλασσινων, με εμφανη τα θαλασσινα (γυαλιστερες αν ειδα καλα, γαριδες, μυδια κλπ), με μακαρονια ευγευστα βρασμενα μαλλον στον ζωμο, επισης πολυ νοστιμο πιατο.
- Κολιο ψητο, που ως γνωστον ειναι απο μονο του στεγνο ψαρι, παρολαυτα ωραια ψημενος (2 ψαρια), οχι οσο στεγνος θα περιμενε κανεις, επισης πολυ νοστιμο πιατο, συνοδευοταν απο baby κολοκυθακι βουτυρωμενο, του πηγαινε

Συνοδευσαμε με κρασι φιαλη, στα 65ευρω ο λογαριασμος.

Μετα απο αυτη την επισκεψη θεωρησαμε οτι ειναι μια καλη επιλογη κοντα στο σπιτι μας για ενα αξιοπρεπες και ευχαριστο γευμα.

Οποτε ξαναεπισκεφθηκαμε το μαγαζι, αυτη τη φορα με διαθεση για κρεας.

Πηραμε:
-Σαλατα πρασινη με ψητο κατσικισιο τυρι και jamon, η υπολοιπη περιγραφη δεν μας φανηκε να εμφανιζεται στο πιατο (cranberries κτλ, η πληρης περιγραφη στην ιστοσελιδα του καταστηματος, δεν μας ενθουσιασε)
-Μπαλακια μοτσαρελας, πολυ εντονη η σως βαλσαμικου, παρολαυτα ισως το καλυτερο πιατο της εξοδου.
- Κριθαρωτο με κοτοπουλο, συνοδευοταν απο τυρι, το οποιο ευτυχως του εδωσε γευση, ανοστο καταταλλα.
-Μοσχαρισια μπριζολα, ζητηθηκε μετρια ψημενη, ηρθε ως τετοια, αλλα ηταν η απολυτη αποτυχια. Καθε δευτερη μπουκια ηταν ενα συνοθυλευμα λιπους και ελαχιστου κρεατος, τοσο κακης ποιοτητας μοσχαρισια δεν εχω φαει ουτε στο πιο τελευταιο ψητοπωλειο.

Συνοδευσαμε με το δικο τους κρασι, το λευκο συμπαθητικο, το κοκκινο ασχημο, στα 55ευρω ο λογαριασμος.

Συνοψιζοντας, η πρωτη επισκεψη ηταν σχεδον τελεια, η δευτερη μας εκανε να αναρωτιομαστε γιατι ξαναηρθαμε.

Ειναι κριμα για ενα μαγαζι στο κεντρο της Αθηνας, το οποιο προφανως εχει τα φοντα να διατηρησει ενα επιπεδο, να υποπιπτει σε τετοιου ειδους αστοχιες.

Θα το ξαναεπισκεφθουμε μονο για να διαπιστωσουμε αν αξιζει οντως να το ξαναεπισκεφθουμε...

Η βαθμολογια αφορα ως μεσος ορος τοσο μια εξαιρετικη οσο και μια αθλια εμπειρια κατα τις επισκεψεις μας.

Cafe - Restaurants - Εξάρχεια, Αθήνα

Απόγευμα καθημερινής στην όμορφη αυλή, που είναι στην πίσω πλευρά.
Ο χώρος είναι όμορφος, το κλιματιστικό βοηθούσε.
Την ώρα άφιξης δεν είχε και πολλά τραπέζια και το σερβις ήταν ταχύτατο
Πιο αργά άνοιξε η τέντα και η θέα.

Είμαστε θαμώνες του Salero και άρα ικανοποιημένοι
Θεωρώ ότι μπορείς να προσκαλέσεις κάποιους γνωστούς σου και να μείνουν ικανοποιημένοι από το φαγητό αλλά και το περιβάλλον

Αυτή τη φορά δοκιμάσαμε το φιλεταρισμένο λαυράκι, το ριζότο μανιτάρια και το καπελόνι σπανάκι (που μάλλον ήταν μικρή μερίδα), μια σαλάτα, και τις κροκέτες κολοκυθιού
Άφοβα πίνετε και το χύμα λευκό κρασί(Ροδίτης νομίζω)

Cafe - Restaurants - Εξάρχεια, Αθήνα

Η κριτική μου αφορά αποκλειστικά και μόνο την τελευταία μου επίσκεψη αρχές Γενάρη. Το ξεκαθαρίζω γιατί έχω επισκεφτεί αρκετές φορές το Salero στο παρελθόν και εμεινα ικανοποιημένη καθε φορά, εκτός προφανώς από την τελευταία..

Μετά από κράτηση φτασαμε στο εστιατόριο όπου μας υπέδειξαν το τραπέζι μας στο χώρο των καπνιστών, στην αυλή του εστιατορίου. Τραπέζι για τεσσερις. Με το που φτασαμε ένας από τους σερβιτόρος μας έφερε το νερό και τα σερβίτσια.
Δε θα πω πολλά για το χώρο, είναι πολύ όμορφος, ζεστός, μοντέρνος, με ωραία έντονα χρώματα και υπέροχα πλακάκια στο πάτωμα!

Στο διαταυτα. Και τονίζω, συνήθως τρώω πολύ καλύτερα στο Salero, δε λέω ότι είμαι θαμώνας, αλλά το επισκεπτομαι μια φορά το εξάμηνο τα τελευταία κάμποσα χρόνια.

Πήραμε πράσινη σαλατα με gorgonzola, συμπαθητική, ωραία σάλτσα.
Από τα tapas είχε τελειώσει ο μίσος κατάλογος απ'οτι κατάλαβα, μιας και ότι ζητησαμε είχε εξαντληθεί, οπότε περιοριστηκαμε στα ρολλακια μελιτζάνας με ψητές πιπεριές που ήταν μέτρια και έκανε ένα τέταρτο με 20 λεπτά να έρθει μετά τη σαλάτα που τη σερβιριστηκαμε άμεσα μετά την παραγγελία.

Στα κυριως τώρα. Πήραμε παπαρδελλες με οσομπουκο, σπαλα χοιρινη, χοιρινά εσκαλοπ, και εγώ πήρα ένα rib eye με σάλτσα ουισκιου.

Λογικα το rib eye μου ετοιμάστηκε στο μισό χρόνο από τα αλλά κρέατα μιας και που όταν ήρθε στο τραπέζι ήταν κρύο. Απογοητεύτηκα. Προφανώς και έδωσα πίσω το πιάτο μου λέγοντας στη σερβιτόρα πως αν και το ψήσιμο είναι εξαιρετικό, το κρεας ήταν κρύο. Μου έφερε μετά από λίγο το κρέας περασμένο πάλι από τη σχαρα, χωρίς να έχει χάσει τα ζουμια του, κάτι που εκτιμω, και οφείλω να τονίσω πως ήταν νοστιμότατο. Όσον αφορά τα αλλά πιάτα έχω να πω πως τα εσκαλοπ και οι παπαρδελλες ήταν κάπως αναλατα. Η σπαλα ήταν πολύ νόστιμη επισης, η παρέα είπε πως ήταν το καλύτερο πιάτο, εμένα μου άρεσε περισσότερο το rib eye μου!

Για επιδόρπιο πήραμε κρέμα Catalana, που ήταν πολύ καλή, έφαγα 2-3 κουταλιές, ρεκόρ για τα δεδομένα μου.

Τα 2 ντοματακια στην εξυπηρέτηση για κανένα λόγο δεν αφορά τους σερβιτόρους. Το ότι ήταν κρύα τα φαγητά μας οφείλεται στο σύστημα που θέλει όλα τα κυρίως να σερβίρονται ταυτόχρονα. Οπότε είναι θέμα οργάνωσης. Δε νοείται να μου φέρνεις κρύο φαγητό. Και δε μπορώ να πω πως ευθύνονται οι 3 σερβιτόροι που εξυπηρετούν 150 άτομα.

Κάτι άλλο που με χάλασε είναι πως σε κάποια φάση άρχισε να βρεχει και εσταζε ή τέντα που κάλυπτε τη σκεπή στην αρκη του τραπεζιού μας. Δε βραχηκαμε, αλλά το έβλεπα να στάζει στη μια πλευρά του τραπεζιού και όσο να 'ναι τα πήρα λίγο.

Γενικά αξίζει να πάτε αλλά όχι σαββατοκύριακο. Εκεί κατεληξα.

Χρήσιμη;
Cafe - Restaurants - Εξάρχεια, Αθήνα

Μετά από δύο φορές που το επισκέφτηκα ήρθε η ώρα για τη κριτική.. μέρος που δίνει την ευκαιρία για να δοκιμάσει κάποιος τάπας καο εξαιρετική sangria!

Έχουμε δοκιμάσει μπουριτος, το λουκάνικο, σαλάτα(δε θυμάμαι ποια), ριζότο, φάβα με σολωμό, σούπα και μπακαλιάρο με ρεβίθια! Ήπιαμε sangria και να πω ότι στην αρχή προσέφεραν ψωμάκια καταπληκτικά με ελιές αρωματισμενες με πορτοκάλι!

Οι γεύσεις πολυ ωραίες, προσεγμένα τα πιατα, εξαιρετική η εξυπηρέτηση αλλά για ν τσιμπήσεις και να πιεις τη sangria σου θέλεις 15 ευρώ το οποίο δε το κάνει ιδιαίτερα προσιτό! Αξίζει μια επίσκεψη, αλλά όχι συχνά λογω budget!

Cafe - Restaurants - Εξάρχεια, Αθήνα

Μεσημερι Τεταρτης 28ης Οκτωβρίου για αλλου ξεκινησαμε και στο salero μας εβγαλε ο δρόμος, ευτυχως...

Ο χώρος πολυ ζεστος και όμορφος. Η διακοσμηση σου δινει την αισθηση οτι είσαι στο σαλονι φιλοτεχνου φιλου και οχι σε εστιατοριο που εχει χρυσοπληρωσει καποιο ειδικο για να το κανει υπεροχα απρόσωπο. Επιτελους ενας χώρος με προσωπικη πινελια.

Το προσωπικο καταρτισμενο, ευγενικο και γρηγορο.
Για πρωτο πηραμε δυο κολοκυθοσουπες. Πολυ γευστικες, ισοροπημενες αναλογιες, ευτυχως χωρις κρεμα γαλακτος (τουλάχιστον εμφανη), σε σωστη θερμοκρασία και με τα συνοδευτικα (τυρι και κρουτον) εκτος πιατου-επιτελους καποιος το σκεφτηκε-.
Συνεχισαμε με σαλατα πρασινη με γαριδες. Τιποτα το ιδιαιτερο γευστικα. Φρεσκια και δροσερη με μια υπερβολη στο δοζ πιπερι και οι γαριδες αν και κατεψυγμενες και οχι πολυ καλης ποιοτητας ηταν αριστα ψημενες και ζουμερες.

Κυριως πιατο νουμερο ενα: κουνελι με δαμασκηνα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ. Τελεια δεμμενη σαλτσα, πολυ μαλακο και τρυφερο κρεας και συνολο γευσεων που δεν σε μπερδευουν. Συνοδευοταν απο αγαπημενες πατατουλες τηγανιτες.
Κυριως πιατο νουμερο δυο: φιλετο τονου σε ρατατουιγ μελιτζανας. Μπραβο στον σεφ! Το ψαρι ηταν γευστικοτατο και είχε κρατήσει τους χυμους του, η σαλτσα του απαλη και μυρωδατη και το ρατατουιγ ηταν γλυκίσμα οπως θα ελεγε και η γιαγιά μου οταν ενθουσιαζοταν με ενα φαγητο.

Κλεινοντας πηραμε και μια κρεμα καταλανα. Πολυ νοστιμη, εμοιαζε με γεμιση απο γαλακτομπουρεκο κι εμας το συγκεκριμένο γλυκο μας αρεσει.
Σύνολο λογαριασμού 55 ευρω. Λιγα δεν τα λες αλλα δεν κλαψαμε ουτε ενα σεντ. Θα ξαναπαμε σιγουρα.