Μοντέρνο ντεκόρ και tapas bar με μεσογειακά και ισπανικά πιάτα. Ανοιχτά και μεσημέρι.

13 Φεβ 2017

Με αφορμή μία πολύ πρόσφατη επίσκεψη στο SALERO, νομίζω ότι επιβάλλεται μια επικαιροποίηση παλιότερης κριτικής μου, δεδομένου μάλιστα ότι η τελική εικόνα που σχημάτισα αυτήν τη φορά για το SALERO ήταν η καλύτερη δυνατή και σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το παρελθόν.

Δευτέρα βραδάκι λοιπόν, αρχές Φεβρουαρίου, μετά από ηλεκτρονική κράτηση, φθάσαμε με τη σύζυγο στο SALERO. Για το χώρο, δεν έχω να προσθέσω κάτι καινούριο, όμορφα διακοσμημένος, με ζωηρά χρώματα, πεντακάθαρος και άνετος, με ωραία μουσική δεν πρόκειται να δυσαρεστήσει κάποιον. Την ίδια εξάλλου εξαιρετική εικόνα είχα αποκομίσει και κατά την προηγούμενη επίσκεψή μου.

Η εξυπηρέτηση επίσης χωρίς προβλήματα. Μας πρότειναν να κάτσουμε σε όποιο τραπεζάκι θέλαμε από τα διαθέσιμα (να σημειώσω ότι, αν και Δευτέρα, το εστιατόριο είχε αρκετό κόσμο), το μπουκάλι με νερό βρύσης ανανεώθηκε κατά τη διάρκεια της παραμονής μας, αποδειξούλα και πληρωμή με κάρτα χωρίς πρόβλημα, κερασμένη μαστίχα στο τέλος, όλα καλά. Η κοπέλα μάλιστα που μας εξυπηρέτησε στην αρχή μας εξήγησε τη δυνατότητα παραγγελίας ενός ειδικού μενού 15 € το άτομο (αν κατάλαβα καλά, λόγω της ηλεκτρονικής κράτησης) και γενικότερα ήταν εξυπηρετική και φιλική. Κάποιες μικροκαθυστερήσεις μπορεί να υπήρξαν σε ορισμένα σημεία (π. χ. λογαριασμός), δεν ήταν αρκετές, ωστόσο, για να χαλάσουν την πολύ καλή γενική εικόνα στο κομμάτι αυτό, δεδομένου μάλιστα ότι και από το υπόλοιπο προσωπικό μείναμε ικανοποιημένοι.

Ο κατάλογος προσφέρει κυρίως ορεκτικά, τα οποία σερβίρονται με τη μορφή tapas (με δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε κανονική και μισή μερίδα), 6 – 7 σαλάτες, 5 – 6 ζυμαρικά και άλλα τόσα κυρίως. Επιπλέον, προσφέρονται ποικιλίες αλλαντικών, τυριών, λουκάνικων κλπ., γλυκά, ενώ αρκετές είναι και οι επιλογές σε πιάτα ημέρας. Τέλος πάντων, κατά την προηγούμενη επίσκεψη είχαμε τιμήσει τα tapas, τα οποία χωρίς να είναι άσχημα, δεν μας είχαν ξετρελάνει, ήταν μια χαρά για να συνοδεύσεις το κρασί σου αλλά ως εκεί.

Αυτήν τη φορά, θέλαμε να δοκιμάσουμε κανονικό γεύμα, υπήρχε και η δυνατότητα παραγγελίας ενός ειδικού μενού των 15 € ανά άτομο, όπως προανέφερα, μας φάνηκε ενδιαφέρον και αρκετά συμφέρον, οπότε το προτιμήσαμε. Το συγκεκριμένο λοιπόν, μενού περιελάμβανε μία ατομική σαλάτα, ένα ατομικό ορεκτικό, ένα κυρίως και ένα γλυκό. Οι διαθέσιμες επιλογές ανά πιάτο ήταν δύο (με εξαίρεση το γλυκό), οπότε είπαμε ο καθένας να παραγγείλει διαφορετικά πιάτα, για να δοκιμάσουμε όλα τα πιάτα του μενού. Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα, τέλος πάντων δοκιμάσαμε τα εξής:

- για αρχή ήρθαν φρεσκότατα και νόστιμα ψωμάκια σε σχήμα muffin και λίγες ελιές
- από σαλάτες, η μία περιείχε διάφορες πρασινάδες, σος ροκφόρ και μανιτάρια και η άλλη ήταν σαλάτα ανάμικτη με ψητό κατσικίσιο τυρί, cranberries και jamon Serrano. Και οι δυο πολύ νόστιμες, με προσεγμένα υλικά, αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποια, αυτή ήταν η σαλάτα με το ψητό κατσικίσιο τυρί, που έδινε μια ιδιαίτερη γεύση. Στα θετικά, επίσης, να αναφέρω ότι και οι δύο σαλάτες δεν περιείχαν μόνο τις πρασινάδες με δείγμα των υπόλοιπων υλικών, αλλά ήταν πλούσιες και σε αυτά, καθώς περιείχαν σε επαρκή ποσότητα τόσο το τυρί και το αλλαντικό, όσο και τα μανιτάρια.
- από ορεκτικά οι επιλογές ήταν μαστέλο με μαρμελάδα ντομάτας και πιτάκια σαμόσας γεμιστά με πάπια και διάφορα άλλα υλικά, συνοδεία μιας πικάντικης και σχετικά καυτερής σος. Το μαστέλο, κλασική γεύση, καταναλώθηκε αμέσως, τα πιτάκια επίσης νόστιμα, με στεγνό και καθόλου βαρύ φύλλο.
- από κυρίως εγώ επέλεξα φιλέτο γαλοπούλας με μουστάρδα και λεμόνι, συνοδεία ενός σουφλέ καρότου (με μια μικρή επιφύλαξη). Η γαλοπούλα πολύ νόστιμη, ψημένη όσο έπρεπε για να είναι ζουμερή και μαλακή, ενώ και η σαλτσούλα έδενε ιδανικά. Το σουφλέ καρότου (ενδεχομένως να περιείχε και κάποιο άλλο υλικό), αν και λίγο αλμυρούτσικο ήταν επίσης νόστιμο. Η μοναδική παρατήρησή μου σχετικά με το συγκεκριμένο πιάτο έχει να κάνει με το μέγεθος της μερίδας που μου φάνηκε σχετικά μικρό.
- η σύζυγος πήρε την άλλη επιλογή, δηλαδή, χοιρινό γεμιστό με λιαστή ντομάτα και γραβιέρα συνοδεία από ψητά λαχανικά (πιπεριές, μελιτζάνες, καρότο κλπ. ). Πολύ νόστιμο το χοιρινό, ωραία μαγειρεμένο, με μια επίσης ωραία σάλτσα. Τα λαχανικά ιδανικά ψημένα, ήταν επίσης νόστιμα. Εδώ η μερίδα ήταν αρκετά μεγαλύτερη.
- 2 κρέμες καταλάνα που έκλεισαν ιδανικά τη βραδιά. Η κρέμα ήταν ίσως λίγο πιο ρευστή από όσο θα ήθελα, το γλυκό πάντως ήταν μια χαρά.
- από ποτά πήραμε 1 λίτρο λευκό ροδίτη (10,40 €), αρωματικό και δροσερό, μας ικανοποίησε απόλυτα, ενώ και το λικεράκι μαστίχας που ήρθε ως κέρασμα στο τέλος ήταν κίνηση που εκτιμήθηκε. Να αναφέρω απλώς ότι υπάρχουν αρκετές επιλογές σε εμφιαλωμένα κρασιά (σε ικανοποιητικές τιμές από μια γρήγορη ματιά που έριξα), αρκετές μπύρες και διάφορα κοκτέιλ.

Η συνολική εντύπωση από τη γεύση και την ποιότητα του φαγητού ήταν πάρα πολύ θετική, οπότε εύλογα θα τους βαθμολογήσω με την καλύτερη δυνατή βαθμολογία στον τομέα αυτό, με την επισήμανση ότι το «3.5» ίσως να ήταν δικαιότερο.

Τέλος, να αναφέρω ότι ο λογαριασμός ήταν στα 40,40 €, δηλαδή 30 € για το φαγητό και 10,40 € για το κρασί. Με βάση αυτά τα δεδομένα, η σχέση ποιότητας/τιμής αξίζει επίσης το άριστα, ωστόσο εάν δεν υπήρχε η επιλογή του μενού, ο τελικός λογαριασμός θα ανέβαινε αρκετά (ενδεικτικά να αναφέρω ότι τα κυρίως κόστιζαν από 10 έως 13 € το καθένα, οι σαλάτες 8 με 10 €, το γλυκό 5 € έκαστο), οπότε για να είμαι δικαιότερος θα βαθμολογήσω το “value for money” με «3».

Περάσαμε, λοιπόν, μια πολύ ωραία βραδιά, σε ένα όμορφο περιβάλλον, δοκιμάζοντας νόστιμα πιάτα σε καλές τιμές. Οπότε δεν χρειάζεται να επιμείνω, να βάλετε το SALERO στα άμεσα σχέδια σας. Ειδικά για καθημερινές πιστεύω ότι αποτελεί εξαιρετική επιλογή, καθώς θεωρώ τα σαββατοκύριακα θα γίνεται ένας ψιλοχαμός.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

Βαλτετσίου 51, Εξάρχεια