Μοντέρνο ντεκόρ και tapas bar με μεσογειακά και ισπανικά πιάτα. Ανοιχτά και μεσημέρι.

13 Φεβ 2017

Με αφορμή μία πολύ πρόσφατη επίσκεψη στο SALERO, νομίζω ότι επιβάλλεται μια επικαιροποίηση παλιότερης κριτικής μου, δεδομένου μάλιστα ότι η τελική εικόνα που σχημάτισα αυτήν τη φορά για το SALERO ήταν η καλύτερη δυνατή και σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το παρελθόν.

Δευτέρα βραδάκι λοιπόν, αρχές Φεβρουαρίου, μετά από ηλεκτρονική κράτηση, φθάσαμε με τη σύζυγο στο SALERO. Για το χώρο, δεν έχω να προσθέσω κάτι καινούριο, όμορφα διακοσμημένος, με ζωηρά χρώματα, πεντακάθαρος και άνετος, με ωραία μουσική δεν πρόκειται να δυσαρεστήσει κάποιον. Την ίδια εξάλλου εξαιρετική εικόνα είχα αποκομίσει και κατά την προηγούμενη επίσκεψή μου.

Η εξυπηρέτηση επίσης χωρίς προβλήματα. Μας πρότειναν να κάτσουμε σε όποιο τραπεζάκι θέλαμε από τα διαθέσιμα (να σημειώσω ότι, αν και Δευτέρα, το εστιατόριο είχε αρκετό κόσμο), το μπουκάλι με νερό βρύσης ανανεώθηκε κατά τη διάρκεια της παραμονής μας, αποδειξούλα και πληρωμή με κάρτα χωρίς πρόβλημα, κερασμένη μαστίχα στο τέλος, όλα καλά. Η κοπέλα μάλιστα που μας εξυπηρέτησε στην αρχή μας εξήγησε τη δυνατότητα παραγγελίας ενός ειδικού μενού 15 € το άτομο (αν κατάλαβα καλά, λόγω της ηλεκτρονικής κράτησης) και γενικότερα ήταν εξυπηρετική και φιλική. Κάποιες μικροκαθυστερήσεις μπορεί να υπήρξαν σε ορισμένα σημεία (π. χ. λογαριασμός), δεν ήταν αρκετές, ωστόσο, για να χαλάσουν την πολύ καλή γενική εικόνα στο κομμάτι αυτό, δεδομένου μάλιστα ότι και από το υπόλοιπο προσωπικό μείναμε ικανοποιημένοι.

Ο κατάλογος προσφέρει κυρίως ορεκτικά, τα οποία σερβίρονται με τη μορφή tapas (με δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε κανονική και μισή μερίδα), 6 – 7 σαλάτες, 5 – 6 ζυμαρικά και άλλα τόσα κυρίως. Επιπλέον, προσφέρονται ποικιλίες αλλαντικών, τυριών, λουκάνικων κλπ., γλυκά, ενώ αρκετές είναι και οι επιλογές σε πιάτα ημέρας. Τέλος πάντων, κατά την προηγούμενη επίσκεψη είχαμε τιμήσει τα tapas, τα οποία χωρίς να είναι άσχημα, δεν μας είχαν ξετρελάνει, ήταν μια χαρά για να συνοδεύσεις το κρασί σου αλλά ως εκεί.

Αυτήν τη φορά, θέλαμε να δοκιμάσουμε κανονικό γεύμα, υπήρχε και η δυνατότητα παραγγελίας ενός ειδικού μενού των 15 € ανά άτομο, όπως προανέφερα, μας φάνηκε ενδιαφέρον και αρκετά συμφέρον, οπότε το προτιμήσαμε. Το συγκεκριμένο λοιπόν, μενού περιελάμβανε μία ατομική σαλάτα, ένα ατομικό ορεκτικό, ένα κυρίως και ένα γλυκό. Οι διαθέσιμες επιλογές ανά πιάτο ήταν δύο (με εξαίρεση το γλυκό), οπότε είπαμε ο καθένας να παραγγείλει διαφορετικά πιάτα, για να δοκιμάσουμε όλα τα πιάτα του μενού. Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα, τέλος πάντων δοκιμάσαμε τα εξής:

- για αρχή ήρθαν φρεσκότατα και νόστιμα ψωμάκια σε σχήμα muffin και λίγες ελιές
- από σαλάτες, η μία περιείχε διάφορες πρασινάδες, σος ροκφόρ και μανιτάρια και η άλλη ήταν σαλάτα ανάμικτη με ψητό κατσικίσιο τυρί, cranberries και jamon Serrano. Και οι δυο πολύ νόστιμες, με προσεγμένα υλικά, αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποια, αυτή ήταν η σαλάτα με το ψητό κατσικίσιο τυρί, που έδινε μια ιδιαίτερη γεύση. Στα θετικά, επίσης, να αναφέρω ότι και οι δύο σαλάτες δεν περιείχαν μόνο τις πρασινάδες με δείγμα των υπόλοιπων υλικών, αλλά ήταν πλούσιες και σε αυτά, καθώς περιείχαν σε επαρκή ποσότητα τόσο το τυρί και το αλλαντικό, όσο και τα μανιτάρια.
- από ορεκτικά οι επιλογές ήταν μαστέλο με μαρμελάδα ντομάτας και πιτάκια σαμόσας γεμιστά με πάπια και διάφορα άλλα υλικά, συνοδεία μιας πικάντικης και σχετικά καυτερής σος. Το μαστέλο, κλασική γεύση, καταναλώθηκε αμέσως, τα πιτάκια επίσης νόστιμα, με στεγνό και καθόλου βαρύ φύλλο.
- από κυρίως εγώ επέλεξα φιλέτο γαλοπούλας με μουστάρδα και λεμόνι, συνοδεία ενός σουφλέ καρότου (με μια μικρή επιφύλαξη). Η γαλοπούλα πολύ νόστιμη, ψημένη όσο έπρεπε για να είναι ζουμερή και μαλακή, ενώ και η σαλτσούλα έδενε ιδανικά. Το σουφλέ καρότου (ενδεχομένως να περιείχε και κάποιο άλλο υλικό), αν και λίγο αλμυρούτσικο ήταν επίσης νόστιμο. Η μοναδική παρατήρησή μου σχετικά με το συγκεκριμένο πιάτο έχει να κάνει με το μέγεθος της μερίδας που μου φάνηκε σχετικά μικρό.
- η σύζυγος πήρε την άλλη επιλογή, δηλαδή, χοιρινό γεμιστό με λιαστή ντομάτα και γραβιέρα συνοδεία από ψητά λαχανικά (πιπεριές, μελιτζάνες, καρότο κλπ. ). Πολύ νόστιμο το χοιρινό, ωραία μαγειρεμένο, με μια επίσης ωραία σάλτσα. Τα λαχανικά ιδανικά ψημένα, ήταν επίσης νόστιμα. Εδώ η μερίδα ήταν αρκετά μεγαλύτερη.
- 2 κρέμες καταλάνα που έκλεισαν ιδανικά τη βραδιά. Η κρέμα ήταν ίσως λίγο πιο ρευστή από όσο θα ήθελα, το γλυκό πάντως ήταν μια χαρά.
- από ποτά πήραμε 1 λίτρο λευκό ροδίτη (10,40 €), αρωματικό και δροσερό, μας ικανοποίησε απόλυτα, ενώ και το λικεράκι μαστίχας που ήρθε ως κέρασμα στο τέλος ήταν κίνηση που εκτιμήθηκε. Να αναφέρω απλώς ότι υπάρχουν αρκετές επιλογές σε εμφιαλωμένα κρασιά (σε ικανοποιητικές τιμές από μια γρήγορη ματιά που έριξα), αρκετές μπύρες και διάφορα κοκτέιλ.

Η συνολική εντύπωση από τη γεύση και την ποιότητα του φαγητού ήταν πάρα πολύ θετική, οπότε εύλογα θα τους βαθμολογήσω με την καλύτερη δυνατή βαθμολογία στον τομέα αυτό, με την επισήμανση ότι το «3.5» ίσως να ήταν δικαιότερο.

Τέλος, να αναφέρω ότι ο λογαριασμός ήταν στα 40,40 €, δηλαδή 30 € για το φαγητό και 10,40 € για το κρασί. Με βάση αυτά τα δεδομένα, η σχέση ποιότητας/τιμής αξίζει επίσης το άριστα, ωστόσο εάν δεν υπήρχε η επιλογή του μενού, ο τελικός λογαριασμός θα ανέβαινε αρκετά (ενδεικτικά να αναφέρω ότι τα κυρίως κόστιζαν από 10 έως 13 € το καθένα, οι σαλάτες 8 με 10 €, το γλυκό 5 € έκαστο), οπότε για να είμαι δικαιότερος θα βαθμολογήσω το “value for money” με «3».

Περάσαμε, λοιπόν, μια πολύ ωραία βραδιά, σε ένα όμορφο περιβάλλον, δοκιμάζοντας νόστιμα πιάτα σε καλές τιμές. Οπότε δεν χρειάζεται να επιμείνω, να βάλετε το SALERO στα άμεσα σχέδια σας. Ειδικά για καθημερινές πιστεύω ότι αποτελεί εξαιρετική επιλογή, καθώς θεωρώ τα σαββατοκύριακα θα γίνεται ένας ψιλοχαμός.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

04 Δεκ 2015

Μια φίλη μου πρότεινε το μαγαζί και μιας και βρέθηκα προς τα έκει σήμερα, είπα να το δοκιμάσω. Ο λόγος που δεν είχα πάει ως τώρα είναι πως δεν περιλαμβάνεται στο site στα ισπανικά εστιατόρια αλλά στα restaurant cafe. Φαντάζομαι αυτό είναι επιλογή του ιδιοκτήτη αλλά είναι κρίμα γιατί αναζητούσα ένα τέτοιο μαγαζί και αν δεν μου το είχαν προτείνει δεν θα το είχα βρει καν αναζητώντας ισπανικά εστιατόρια.

Καταρχήν μου έκανε καλή εντύπωση ότι διέθετε μια πλούσια κάβα κρασιών όπου περιλαμβανόταν και ο αγαπημένος μου Torres. Όπως παντού στην Ελλάδα βέβαια οι τιμές ήταν αρκετά τσιμπημένες για τις φυάλες οπότε και πήραμε χύμα κόκκινο κρασί που ήταν εξαιρετικό, το μισό κιλό στα 5 ευρώ.

Από φαγητό προτιμήσαμε να αγνοήσουμε τα "ελληνικά" πιάτα ημέρας και να δοκιμάσουμε τα ισπανικά. Έτσι παραγγείλαμε τις κλασσικές πατάτες μπράβας που ήταν πολύ καλές και τραγανές όπως πρέπει εξωτερικά. (στην σως που τις συνόδευε θα προτιμούσα την κλασσική σως που σερβίρεται στην Ισπανία αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί).

Δοκιμάσαμε επίσης κροκέτες με jamon που ήταν και το καλύτερο πιάτο και ήταν πραγματικά εξαιρετικό!

Τα πιτάκια με τον κιμά (empanadas) ήταν αρκετά νόστιμα και το ισπανικό λουκάνικο πολύ νόστιμο!

Στα συν του μαγαζιού ο πολύ όμοφος και ζεστός χώρος και η εξυπηρέτηση. Να σημειώσω ότι μας έφεραν κάτι πολυ ωραία ψωμάκια με ελιές πριν παραγγείλουμε και κανάτα με νερό βρύσης κάτι πολύ θετικό μιας και πολύ μαγαζάτορες προσπαθούν να σου πουλήσουν με το ζόρι εμφιαλωμένο.
Θα ξαναπάω σίγουρα

06 Ιαν 2016

Η κριτική μου αφορά αποκλειστικά και μόνο την τελευταία μου επίσκεψη αρχές Γενάρη. Το ξεκαθαρίζω γιατί έχω επισκεφτεί αρκετές φορές το Salero στο παρελθόν και εμεινα ικανοποιημένη καθε φορά, εκτός προφανώς από την τελευταία..

Μετά από κράτηση φτασαμε στο εστιατόριο όπου μας υπέδειξαν το τραπέζι μας στο χώρο των καπνιστών, στην αυλή του εστιατορίου. Τραπέζι για τεσσερις. Με το που φτασαμε ένας από τους σερβιτόρος μας έφερε το νερό και τα σερβίτσια.
Δε θα πω πολλά για το χώρο, είναι πολύ όμορφος, ζεστός, μοντέρνος, με ωραία έντονα χρώματα και υπέροχα πλακάκια στο πάτωμα!

Στο διαταυτα. Και τονίζω, συνήθως τρώω πολύ καλύτερα στο Salero, δε λέω ότι είμαι θαμώνας, αλλά το επισκεπτομαι μια φορά το εξάμηνο τα τελευταία κάμποσα χρόνια.

Πήραμε πράσινη σαλατα με gorgonzola, συμπαθητική, ωραία σάλτσα.
Από τα tapas είχε τελειώσει ο μίσος κατάλογος απ'οτι κατάλαβα, μιας και ότι ζητησαμε είχε εξαντληθεί, οπότε περιοριστηκαμε στα ρολλακια μελιτζάνας με ψητές πιπεριές που ήταν μέτρια και έκανε ένα τέταρτο με 20 λεπτά να έρθει μετά τη σαλάτα που τη σερβιριστηκαμε άμεσα μετά την παραγγελία.

Στα κυριως τώρα. Πήραμε παπαρδελλες με οσομπουκο, σπαλα χοιρινη, χοιρινά εσκαλοπ, και εγώ πήρα ένα rib eye με σάλτσα ουισκιου.

Λογικα το rib eye μου ετοιμάστηκε στο μισό χρόνο από τα αλλά κρέατα μιας και που όταν ήρθε στο τραπέζι ήταν κρύο. Απογοητεύτηκα. Προφανώς και έδωσα πίσω το πιάτο μου λέγοντας στη σερβιτόρα πως αν και το ψήσιμο είναι εξαιρετικό, το κρεας ήταν κρύο. Μου έφερε μετά από λίγο το κρέας περασμένο πάλι από τη σχαρα, χωρίς να έχει χάσει τα ζουμια του, κάτι που εκτιμω, και οφείλω να τονίσω πως ήταν νοστιμότατο. Όσον αφορά τα αλλά πιάτα έχω να πω πως τα εσκαλοπ και οι παπαρδελλες ήταν κάπως αναλατα. Η σπαλα ήταν πολύ νόστιμη επισης, η παρέα είπε πως ήταν το καλύτερο πιάτο, εμένα μου άρεσε περισσότερο το rib eye μου!

Για επιδόρπιο πήραμε κρέμα Catalana, που ήταν πολύ καλή, έφαγα 2-3 κουταλιές, ρεκόρ για τα δεδομένα μου.

Τα 2 ντοματακια στην εξυπηρέτηση για κανένα λόγο δεν αφορά τους σερβιτόρους. Το ότι ήταν κρύα τα φαγητά μας οφείλεται στο σύστημα που θέλει όλα τα κυρίως να σερβίρονται ταυτόχρονα. Οπότε είναι θέμα οργάνωσης. Δε νοείται να μου φέρνεις κρύο φαγητό. Και δε μπορώ να πω πως ευθύνονται οι 3 σερβιτόροι που εξυπηρετούν 150 άτομα.

Κάτι άλλο που με χάλασε είναι πως σε κάποια φάση άρχισε να βρεχει και εσταζε ή τέντα που κάλυπτε τη σκεπή στην αρκη του τραπεζιού μας. Δε βραχηκαμε, αλλά το έβλεπα να στάζει στη μια πλευρά του τραπεζιού και όσο να 'ναι τα πήρα λίγο.

Γενικά αξίζει να πάτε αλλά όχι σαββατοκύριακο. Εκεί κατεληξα.

Βαλτετσίου 51, Εξάρχεια

DOS HERMANOS