Ψάρια, ψαρομεζέδες και διάφορα ψητά

Ταξινόμηση:

Έξυπνη Με ημερομηνία Με επίπεδο χρήστη

12 Ιουν 2019

Γαλήνη. Τι θα επιθυμούσε κάποιος μετά από ένα μπάνιο στην Ανάβυσσο; Ελαφρύ φαγητό και ησυχία. Γαλήνη δηλαδή.

Η Γαλήνη είναι μια από τις παραδοσιακές ψαροταβέρνες της Αναβύσσου, που όλοι λίγο-πολύ γνωρίζουμε. Μετά το πρώτο μπάνιο της σεζόν, οι φίλοι πρότειναν στην ταβέρνα αυτή, που αρχικά, ομολογώ, ως ιδέα δεν με ενθουσίασε. Όταν φτάσαμε όμως θυμήθηκα ότι έχω καθίσει κάποιες φορές στο παρελθόν και ποτέ δεν είχα κάτι αρνητικό να προσάψω. Παρκάραμε ακριβώς απέξω, στον άνετο χώρο που υπάρχει ακριβώς δίπλα στις ταβέρνες.

Βρίσκεται πάνω στον παραλιακό δρόμο της Αναβύσου. Που εξωτερικά δεν γεμίζει το μάτι. Όσο πιο μέσα όμως οδηγηθείς στην σκεπαστή αυλή της, τόσο πιο κοντά στη θάλασσα θα βρεθείς, θα ξεχάσεις τον θόρυβο του δρόμου και θα επικεντρωθείς στη θέα. Να πίνεις το ούζο σου σε μπαλκόνι ακριβώς πάνω από τη θάλασσα, αξία ανεκτίμητη. Όταν πήγαμε εμείς δεν είχε πολλές παρέες. Είχε βέβαια αρκετά γεμάτα τραπέζια, αλλά γενικά είχαμε ησυχία. Την έχω πετύχει και πολύ πιο γεμάτη με γκρουπ τουριστών και οικογενειακές καταστάσεις.

Το άλλο θετικό είναι η συνέπεια του καταλόγου. Δεν ξέρω αν έτυχε η μέρα, πάντως ό, τι κι αν είδαμε στον κατάλογο και ζητήσαμε το είχαν. Γαύρο, αθερίνα, μαριδάκι, τσιπούρες, μπαρμπούνια, σαρδέλες, πιάτα με ζυμαρικά… Το λέω επειδή σε τέτοιου τύπου ταβέρνες ο κατάλογος συνήθως λέει πολλά, αλλά η ψαριά έχει λίγα. Εδώ δεν αντιμετωπίσαμε τέτοια προβλήματα.

Για τον στήσιμο του χώρου και τα τραπέζια, δεν θα κουράσω. Όλοι πάνω- κάτω ξέρουμε το στιλ ψαροταβέρνας ‘70s. Αν κάτι εκτιμώ σε αυτές τις ταβέρνες είναι τα μεγάλα τραπέζια που χωράνε όλους τους μεζέδες. Και το προσωπικό βεβαίως, που κάνει τα ταχυδακτυλουργικά του για να τα βολέψει όλα.

Το φαγητό δεν είναι κάτι συγκλονιστικό, είναι το αναμενόμενο σε μια παραδοσιακή ψαροταβέρνα. Το ζητούμενο είναι να είναι αξιοπρεπές και τίμιο. Ως προς αυτό η Γαλήνη με κάλυψε.

Στην αρχή μας έφεραν λαδωμένες φέτες ψωμάκι στον γνωστό δίσκο. Μαζί με την τυροκαυτερή που είχαμε παραγγείλει, ταίριαξαν γάντι!

Συνεχίσαμε με:
- Σαλάτα αγγουροντομάτα και χόρτα βλήτα. Αμφότερα νοστιμότατα και φρέσκα.
- Πατατούλες τηγανιτές. Μια μερίδα αρχικά, που μας άρεσαν και τις ανανεώσαμε. Καλοτηγανισμένες, φρέσκιες.
- Χταπόδι ψητό και καλαμάρι τηγανιτό. Τα βάζω μαζί, γιατί δεν θέλω να σχολιάσω κάτι περαιτέρω. Κλασικά και κατεψυγμένα. Τουλάχιστον το ξέρεις, τουλάχιστον τα παραγγέλνεις εν γνώσει σου. Όπως έχω δηλώσει πολλάκις, δεν είμαι φίλος των κατεψυγμένων θαλασσινών, αλλά εδώ ένεκα παρέας…
- Γαρίδες σαγανάκι. Νόστιμες, μεγαλούτσικες, χορταστικές. Προσωπικά, το σαγανάκι δεν είναι το αγαπημένο μου πιάτο με γαρίδες, τις προτιμώ στη σχάρα, και σίγουρα έχω φάει και καλύτερο σαγανάκι από της Γαλήνης, ωστόσο, μεταφέρω τον ενθουσιασμό του κουμπάρου μου, που κυριολεκτικά έγλειψε όλη την σάλτσα με το ψωμάκι του.
- Αθερίνα τηγανιτή. Εδώ αρχίζει το ενδιαφέρον. Ελαφρύ λάδι, τραγανιστή, φρέσκια, την ευχαριστήθηκα!
- Μπαρμπούνια τηγανιτά. Μερίδα, στα 15 ευρώ, 5-6 μεγαλούτσικα, πολύ τίμιο ντιλ. Ιδιαιτέρως αν σκεφτείς ότι φάγαμε τρεις στους πέντε. Αυτό είναι το καλό όταν δεν είναι όλοι νησιώτες στην παρέα. Το καλό ψάρι το τρώνε λίγοι (Κι αυτός είναι επίσης ο λόγος που πρέπει πάντα μα πάντα να ανεχτείς και το κατεψυγμένο καλαμάρι, έτσι να βρίσκεται…).

Ήπιαμε ούζο Πλωμαρίου, το ένα από τα 2-3 που υπήρχαν στον κατάλογο. Και μια κοκα κόλα.

Η εξυπηρέτηση, όπως είπα, γρήγορη και έμπειρη, μας έφεραν τα απαραίτητα μαντιλάκια, μας κέρασαν παγωτά χωνάκια. Πληρώσαμε με κάρτα, η απόδειξη εκδόθηκε κανονικά, δεν έχω λόγο να μην τους βάλω 4/4.

Ο λογαριασμός για πέντε άτομα κινήθηκε πάνω- κάτω στα 18 ευρώ. Αν μέναμε στους μεζέδες και δεν παίρναμε τα μπαρμπούνια (τα ψάρια τιμολογούνται στα 50 ευρώ περίπου το κιλό), θα έβγαινε 2-3 ευρώ λιγότερα στον καθένα. Αλλά τι νόημα έχει;

Εν ολίγοις, περάσαμε όμορφα στη Γαλήνη, χαλαρώσαμε μετά το μπάνιο και φάγαμε καλά. Είναι μια τίμια ψαροταβέρνα που θεωρώ ότι δεν απογοητεύει. Προσωπικά, θα την ξαναπροτιμούσα, αν βρισκόμουν εκεί γύρω, δεν έχω σοβαρό λόγο να μην την προτείνω και σ' εσάς.