ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 12:00-02:00

Υπάρχει εξωτερικός χώρος

08 Ιουν 2018

Παραμονή … όχι Πρωτοχρονιάς (εντάξει είπαμε ότι αργώ να γράψω τις κριτικές όμως δεν έχω φτάσει ακόμα σ’ αυτό το σημείο) αλλά του γενέθλιου πάρτι. Είμαι αποφασισμένη “να κάτσω σπίτι, ν’ αράξω σπίτι” επιδιδόμενη σε κούρα ομορφιάς, χαλάρωσης και ύπνου. Το τηλέφωνο χτυπά και δυστυχώς δεν ακολουθώ την προτροπή του Κηλαηδόνη “θα το μουντζώνω και δε θα απαντώ” αλλά κάνω το λάθος να το σηκώσω …

Έχετε προσπαθήσει να τα βάλετε με δικηγόρο, και μάλιστα απ τους καλούς, ειδικά όταν συνεπικουρείται από επιπλέον αστέρι του Δικηγορικού Συλλόγου? Μη μπείτε καν σ’ αυτή τη διαδικασία, έχετε χάσει από χέρι κι αυτό σας το λέει μία που ανήκει στην ίδια συνομοταξία. Επιχειρηματολογούμε, διαπραγματευόμαστε, απειλούμε, προβαίνουμε ανερυθρίαστα σε ψυχολογικούς εκβιασμούς κι αφού καθίσταται σαφές ότι θα χάσω τη συγκεκριμένη μάχη, αλλά όχι και τον πόλεμο, συναινώ, υπό προϋποθέσεις, για φαγητό.

Τώρα αν αρχίσω να σας λέω πως καταλήξαμε στη Βάρκα θα το ξημερώσουμε εδώ μέσα οπότε θα περιοριστώ λέγοντας ότι θέλαμε θαλασσινά και βόλευε απίστευτα η τοποθεσία αφού το τελευταίο χαρτί που παίχτηκε κάνοντάς με να πω τελικά το ναι ήταν ότι, γνωρίζοντας πόσο control freak είμαι, με δελέασαν με την προοπτική να περάσουμε απ το μαγαζί που θα γινόταν το party έτσι ώστε να βεβαιωθώ ότι όλα είναι οκ και δεν υπάρχει κάτι προς ρύθμιση.

Θα μπορούσα να συνοψίσω την κριτική σε τρείς φράσεις οι οποίες θα αναφέρονταν στον χώρο, φαγητό, εξυπηρέτηση, vmf κι αυτές είναι… tourist, tourist, rooms to let, στάσου μύγδαλα!

Ο χώρος ας πούμε είναι ο απόλυτα αναμενόμενος. Αρκετό σκούρο ξύλο, άνετα τραπεζοκαθίσματα, σε καλή απόσταση αν κι όταν πήγαμε υπήρχαν άλλες 2-3 παρέες οπότε δεν είμαι σίγουρη για το τι συμβαίνει σε ένα γεμάτο μαγαζί, προβλέψιμες θαλασσινές λεπτομέρειες, οι γνωστές και μη εξαιρετέες ελιές απέξω. Μη με παρεξηγήσετε δεν είναι κακός αλλά δεν είναι και κάτι που ξεχώρισε.

Εξυπηρέτηση μια απ τα ίδια. Ευγενική κρατώντας τους τύπους και τις αποστάσεις, χωρίς διάθεση για παρουσίαση, προτάσεις και εξηγήσεις. Διαφορετική νότα οι ναυτικές στολές που φορούν οι σερβιτόροι αλλά αν πω ότι μου αρέσει αυτό το στυλ ψέματα θα πω και δεν κάνει. Θα πρέπει να πω όμως ότι κάνοντας την κράτηση μέσω e-table αναφερόταν έκπτωση του 10% για τη συγκεκριμένη μέρα (πρέπει να δείτε το ύφος των φίλων μου όταν κάνω τέτοιες ανακοινώσεις, όλα τα λεφτά) της οποίας δεν τύχαμε αφού δήλωσαν πλήρη άγνοια.

Το φαγητό είχε κακές, μέτριες και καλές στιγμές. Θα αρχίσω με τις πρώτες γιατί πάντα προτιμώ να ξεκινώ με τα bad news.

• Γιουβέτσι θαλασσινών. Άνοστα θαλασσινά, σάλτσα που δεν είχε δέσει, παραβρασμένο το ζυμαρικό όπως και τα κομμάτια πιπεριάς που περιείχε. 7.10e.
• Πατάτες τηγανιτές. Όχι δε σας κάνω πλάκα. Ήταν μακράν οι χειρότερες της ζωής μου. Τιμή δεν ξέρω γιατί δεν υπήρχαν στον κατάλογο αλλά μετά από ερώτηση προσφέρθηκαν να μας φέρουν. Ήρθαν από το διπλανό Palmie όπως και άλλα πιάτα από ότι παρατηρήσαμε.
• Καλαμαράκια τηγανιτά. Ήταν μεν μαλακά, ίσως πιο μαλακά από ότι έπρεπε, αφήνοντας μια υφάλμυρη, γλυφή επίγευση. Εικάζω ότι η τελευταία οφείλεται στη διτανθρακική σόδα που χρησιμοποιήθηκε. 7.50e.

Μέτρια
• Greek salad. Όπως σας το λέω. Κάντε εικόνα τον συνειρμό που σας έρχεται όταν το ακούτε και θα έχετε την πλήρη εικόνα. 6.50e.
• Μύδια αχνιστά. Ουδέτερα σαν την Ελβετία. 7.10e.
• Καραβιδόψιχα. Συμπαθητική. 12.00e.
• Τσιπούρα ψητή. Ομοίως με την ανωτέρω. 32e/kg.

Καλά
• Ταραμοσαλάτα. Αέρινη και λεμονάτη επαναλήφθηκε δις. 3.50e.
• Βραστό χταπόδι σε λαδόξυδο το οποίο επίσης ξαναπήραμε. 6.90e.
• Ποικιλία αλίπαστων. Νόστιμα και καλής ποιότητος αλλά καθότι έτοιμα δε μπορούν να αποδοθούν εύσημα στο εστιατόριο.

Υπάρχουν εστιατόρια στα οποία πάω περιμένοντας να γευτώ κάτι ιδιαίτερο, ξεχωριστό και αξιομνημόνευτο οπότε απογοητεύομαι αν δε συμβεί κάτι τέτοιο. Υπάρχουν κι αυτά που πάω επειδή έτυχε, δεν έχω μεγάλες προσδοκίες, λειτουργούν ως χώρος συνάντησης με ανθρώπους που θέλω να είμαι μαζί τους, κι αυτό για μένα έχει μεγαλύτερη σημασία οπότε το μέτριο φαγητό δεν είναι ικανό να μου χαλάσει τη διάθεση.

Τώρα στη Varka δε νομίζω να ξαναεπιβιβαστώ αν και με έχουν πιάσει τάσεις φυγής. Λέω αντ' αυτής να φύγω με το πειρατικό του captain Jimmy που έχει ναύτες τρελούς πειρατές, μου πάει καλύτερα κι υπάρχουν θέσεις κενές, τόσες όσες χρειάζονται, για να έρθουν μαζί οι άνθρωποι που αποτελούν τον ενεστώτα της ζωής μου ώστε να συνεχίσουμε να ταξιδευουμε μαζί.

15 Αυγ 2017

Χθες Πέμπτη 10/8 με επισκέφθηκε το βράδυ ένας φίλος και, μέσα στην Αυγουστιάτικη μισοάδεια Αθήνα, κατηφορίσαμε μαζί προς την Πλατειούλα του Caravel, όπου και υπάρχει η πιάτσα με χώρους εστίασης και καφετέριες. Ανάμεσά τους, το πολύ δημοφιλές μας OROSCOPO, τα SIMPLY BURGERS, το PALMIE BISTRO, η ΠΙΤΑ ΠΑΝ, η Disco 33 στροφές, το μπαρ UTOPIA, καθώς και το ψαρομεζεδοπωλείο VARKA (V), όπου τελικά καταλήξαμε.

Η V έκλεισε ήδη ένα χρόνο λειτουργίας, αφού άνοιξε πέρσι τον Ιούλιο, είναι δε το τελευταίο απόκτημα του Ομίλου PALMIE BISTRO. Είναι ένα στέκι πολυσύχναστο γιατί βρίσκεται σε ευχάριστο περιβάλλον, με νόστιμους ψαρομεζέδες σε τιμές λογικές και μάλιστα σε περιοχή όπου δεν υπάρχουν κοντά χώροι ψαροφαγίας, αφού πρέπει να διανύσει κάποιος περί τα 2 χιλιόμετρα για αντίστοιχα εστιατόρια της Καισαριανής, του Κολωνακίου, ή του Παγκρατίου (με εξαίρεση βέβαια τον ΒΑΣΙΛΑΙΝΑ, σχεδόν απέναντι, για τον οποίο σας έγραψα πρόσφατα).

Η V, της οδού Ιοφώντος, δίπλα ακριβώς στο PALMIE BISTRO, λειτουργεί καθημερινά από τις 12 το μεσημέρι μέχρι 01.00 τις καθημερινές και 02.00 τα Σ/Κ. Δεν έχει υπηρεσία delivery, αλλά μπορεί κάθε ενδιαφερόμενος να πάρει απ’ ευθείας φαγητά (take away).

Οι δυνατότητες για φαγητό εκεί είναι τρεις: στον όμορφο εξωτερικό χώρο του πεζοδρομίου, με τις ζαρντινιέρες όπου έχουν φυτευτεί ελιές, εσωτερικά στην ισόγεια κλιματιζόμενη σάλα τους, ή στον πρώτο όροφο, όπου μάλιστα υπάρχει και μπαλκόνι με θέα στα πέριξ (μας πληροφόρησαν πάντως ότι τον ανοίγουν συνήθως για ειδικές εκδηλώσεις).

Ο εξωτερικός χώρος έχει περί τα 8 τραπέζια για καμιά 30αριά θαμώνες (τον προτιμούν οι τουρίστες), ενώ η σάλα έχει καμιά 10αριά ξύλινα καφέ τραπέζια για 40 άτομα. Υπάρχει μια χαρακτηριστική ριγέ, λευκή και μπλε, τέντα στην είσοδο, ενώ μέσα κυριαρχούν οι μπουαζερί σε όλο το ύψος των τοίχων περιμετρικά, όπου ξεχωρίζουν οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες σκαφών, αλλά και των αποσταγμάτων που προσφέρει η V, τα οποία βρίσκονται μέσα στα ειδικά φωτιζόμενα ξύλινα ράφια. Στα τραπέζια τριών γωνιών έχουν τοποθετηθεί ισάριθμοι διθέσιοι κόκκινοι καναπέδες, σε έναν των οποίων καθίσαμε. Η οροφή της αίθουσας έχει διαμορφωθεί με λευκά ξύλινα πλαίσια, όπου υπάρχουν ωραία στρογγυλά φωτιστικά, ενώ απ’ τις γυάλινες επιφάνειές της διακρίνονται σημεία του 1ου ορόφου!
Το δάπεδο έχει στρωθεί με μεγάλες πλάκες χρώματος ώχρας και ροζ, πολλές απ’ τις οποίες έχουν όμορφα γεωμετρικά σχέδια!
Σημειωτέον ότι μπαίνοντας, αριστερά της εισόδου, έχει προβλεφθεί ένας ανελκυστήρας για πρόσβαση στον 1ο όροφο αλλά και το υπόγειο με τους χώρους υγιεινής.

Μας υποδέχτηκε ο ευγενικός μαιτρ κ. Αποστόλης, ενώ από την ανοιχτή κουζίνα θαυμάσαμε την εξαίρετη Ουκρανή σεφ Nadia επί το έργον!

Η εξυπηρέτηση την ώρα που φθάσαμε, γύρω στις 8 μ. μ., όπου η V ήταν ακόμα μισογεμάτη, γινόταν από έναν νεαρό, ευγενέστατο και χαμογελαστό, ο οποίος ήταν μάλιστα ντυμένος με ναυτικά ρούχα και καπέλο!
Μας ενημέρωνε σε ό, τι τον ρωτούσαμε, ενώ οι χρόνοι αναμονής των πιάτων κρίθηκαν απόλυτα λογικοί.

Το μενού τους περιλαμβάνει τα εξής πιάτα:
• Καμιά 10αριά κρύα ορεκτικά (αλοιφές, τσίρο, σαρδέλες, αντσούγιες, χταπόδι.. ), στα 3-6 €.
• Καμιά 15αριά ζεστά ορεκτικά (κολοκυθάκια τηγανιτά, σαγανάκι, καλαμαράκια τηγανιτά, μύδια και γαρίδες σαγανάκι…, από 3 μέχρι 7 €.
• 4 σαλάτες, από 4-7 €.
• Από τα κύρια πιάτα ξεχωρίζει το γιουβέτσι θαλασσινών, μύδια με ρύζι, γαρίδες λιγκουίνι, γαρίδες σχάρας, (από 5-11 €) αλλά και καλαμάρι (27 €/κιλό), ή ψάρια (τσιπούρα και λαβράκι), στα 32 και 40 € το κιλό αντίστοιχα.
• Από γλυκά έχουν χαλβά και πορτοκαλόπιτα, ~ 3 €, που συνήθως όμως τα προσφέρουν.

Στη λίστα των ποτών, τα αποστάγματα 200 ml κυμαίνονται στα 6-8 €, οι πέντε ελληνικές μπύρες στα 3-5 € και σερβίρουν επίσης κρασί χύμα ή σε ποτήρι, σε αντίστοιχες λογικές τιμές.

Η μουσική ήταν ελληνική, ένας έξοχος συνδυασμός ελαφρολαϊκής, έντεχνης και ορχηστρικής, που μάλιστα κάλυπτε ένα διάστημα μισού αιώνα, αφού ταίριαζαν αρμονικά ο Κόκοτας, με τους Φατμέ, την Πρωτοψάλτη, την Ασλανίδου, τη Ζουγανέλη, κ. λπ.!

Στο υπόγειο υπάρχουν οι καθαρές τουαλέτες τους (ανδρών, γυναικών και ΑΜΕΑ) με πρόσβαση, όπως είπαμε, απ’ το ασανσέρ του ισογείου.

Εμείς λοιπόν επιλέξαμε τόσο καθιερωμένα όσο και πρωτότυπα πιάτα τους:
• Ένα σουβλάκι θαλασσινών, που είναι νέο επίτευγμα της Ουκρανής σεφ, και που μέσα στη χορταστική πίτα του περιλαμβάνει καλαμαράκια, μύδια, ντομάτα, κολοκυθάκι και λευκή ταραμοσαλάτα. Τέλειο, στην τιμή των 4.50 €
• Μία χωριάτικη σαλάτα, πλούσια και δροσερή, μέσα σε βαθύ πιάτο, με πολλές μάλιστα καθαρισμένες ελιές. Τιμή 6.50 €.
• Ένα γιουβέτσι θαλασσινών, με καλαμαράκια, μύδια και δύο μεγάλες ακαθάριστες γαρίδες. Νοστιμότατο, στα 7.10 €.
• Δοκιμάσαμε ακόμα ένα τυρί σαγανάκι, που ήταν τέλειο και είχε 8 μικρά τριγωνικά κομμάτια τυρί και ισάριθμα στρογγυλά κομμάτια ψημένου ψωμιού, στην τιμή των 4.90 €.
• Στην αρχή ζητήσαμε εμφιαλωμένο νερό (Αύρα, στο 1.50 €), ενώ μας φέρανε και 5-6 φέτες φρυγανισμένου ψωμιού με λαδορίγανη (1.40 €).

Ο λογαριασμός ανήλθε στο ποσό των 25.90 €, που ήταν εξαιρετικό value for money για όλα αυτά. Έτσι, vfm, χώρος και εξυπηρέτηση παίρνουν 4 στα 4 με το σπαθί τους, ενώ η γεύση, ουσιαστικά 3.50 στα 4, θα βαθμολογηθεί τώρα αυστηρά με 3 στα 4, ελπίζοντας την επόμενη φορά κι αυτή να αριστεύσει…

Μας κέρασαν συνολικά δύο φορές. Στην αρχή μάς προσέφεραν την εξαιρετική, λευκή ταραμοσαλάτα τους, ενώ στο τέλος μάς δώσανε δύο σιροπιαστές τους πορτοκαλόπιτες. Είναι ομολογουμένως επαγγελματίες που κατέχουν την τέχνη της εστίασης και ξέρουν έτσι να κερδίζουν τον πελάτη!!

Συμπερασματικά, θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα νέο στέκι που έλειπε απ’ την περιοχή μας και γι’ αυτό θεωρώ ότι δεν θα σας απογοητεύσει με τίποτα.
Αν τύχει και περάσετε απ’ τη γειτονιά μου, μπορείτε άνετα να το επισκεφθείτε για τους νόστιμους ψαρομεζέδες του. Αν πάλι βρίσκεστε τώρα εκτός Αθήνας, πιστεύω ότι μια φθινοπωρινή σας επίσκεψη στη VARKA αξίζει σαφώς τον κόπο!

Προς το παρόν, ευχές για ΚΑΛΟ ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΥΓΟΥΣΤΟ σε όλες και όλους!

Υ. Γ. Ο φίλος Τρώγων με συγκίνησε προχθές και τον ευχαριστώ από καρδιάς!!

05 Απρ 2018

Ομολογώ ότι στη Varka δύσκολα θα πήγαινα αν δεν με είχαν προϊδεάσει οι κριτικές από έμπιστους χρήστες κι απλά περνούσα τυχαία από μπροστά. Βλέπετε, κάτι τα γκρικλις στην ονομασία, κάτι που βρίσκεται σε σημείο που συγκεντρώνει πολλούς ξένους λόγω των τριγύρω ξενοδοχείων, κάτι που αποπνέει ένα φολκλόρ που μόνο τουρίστες μπορεί να προσελκύσει (πχ ο εξαιρετικά συμπαθής σερβιτόρος μας ήταν ντυμένος ναύτης) και κάτι που δεν θα σκεφτόμουν τη συγκεκριμένη περιοχή για να πάω να φάω θαλασσινά (ατυχής προκατάληψη), θα απέρριπτα τη Varka χωρίς δεύτερη σκέψη και θά ‘ταν κρίμα κι άδικο. Νά ναι λοιπόν καλά η PP_TINA κι ο piperman και Παρασκευή 2 Μαρτίου, εκεί γύρω προς τις 5 το απογευματάκι, βρεθήκαμε με τον καλό μου στην περιοχή και κατευθυνθήκαμε συνειδητοποιημένα προς τη Varka.

Η ώρα ήταν λίγο άκυρη κι έτσι το μαγαζί δεν ήταν φουλ. Είχε βέβαια μία πολύ μεγάλη παρέα με κόσμο που εναλλασσόταν και καταλήξαμε ότι μάλλον κάποια ολοήμερη γιορτή θα γιόρταζαν στο τραπέζι εκείνο. Εμείς διαλέξαμε ένα άνετο τραπέζι σε κεντρικό σημείο του ψαροεστιατορίου, καλοβολευτήκαμε και παρατηρήσαμε τον χώρο, ο οποίος είναι σίγουρα φροντισμένος. Έχουν επιτυχώς προσπαθήσει να δημιουργήσουν αισθητική κι ατμόσφαιρα καραβίσια και μου άρεσε που ξέφευγε λοιπόν από το πολυφορεμένο γαλανόλευκο. Είναι επίσης πεντακάθαρος κι η καθαριότητά του αυτή αντανακλάται στις τουαλέτες, στις οποίες έχεις μάλιστα πρόσβαση και μέσω ανελκυστήρα- τρελό συν! Έτσι παρόλο που δεν είναι ένας χώρος ιδιαίτερα ξεχωριστός, δημιουργεί θετικές εντυπώσεις.

Η εξυπηρέτηση από τον σερβιτόρο- ναύτη ήταν πολύ ευγενική, άμεση και καλή. Αφού μας υποδέχτηκε και μας τακτοποίησε στο τραπέζι μας, επανήλθε με τους καταλόγους, μας πήρε παραγγελία άμεσα και γενικά ανταποκρίθηκε αποτελεσματικά σε ό, τι χρειαστήκαμε. Βέβαια, όπως προανέφερα η συγκεκριμένη ώρα δεν ήταν ώρα αιχμής και οι ρυθμοί ήταν αρκετά χαλαροί, σε κάθε περίπτωση εμείς εξυπηρετηθήκαμε μια χαρά.

Μετά από προσεχτική μελέτη του καταλόγου, ο οποίος ήταν εμπλουτισμένος με κάποια πιάτα ημέρας, σε πνεύμα θαρρώ σαρακοστιανό, αποφασίσαμε ανάμεσα στις ιδιαίτερα θελκτικές επιλογές να κινηθούμε αρκετά συντηρητικά και δοκιμάσαμε τα εξής:

Μια σαλάτα παραδοσιακή, με μαρούλι, κρεμμύδι κι άνηθο, στα 4,90 ευρώ. Απλή σαλάτα, κλασική, ήταν ακριβώς αυτό που θέλαμε στη δεδομένη φάση κι αυτό που περιμέναμε: Μια ωραία, φρέσκια και δροσερή πρασινάδα, καλή συνοδεία στις θαλασσινές επιλογές της συνέχειας.

Τσίρο καπνιστό από τα διάφορα αλίπαστα ψάρια που διαθέτουν, στα 3,90 ευρώ. Προσωπικά είμαι μεγάλη λάτρης των αλίπαστων ψαρακίων και πάντα σε τέτοιες ψαροπεριστάσεις θέλω να συνοδεύω το ούζο μου με κάποια τέτοια λιχουδιά. Εν προκειμένω, ο τσίρος ήταν εξαιρετικός και μας ήρθε σε επαρκέστατη ποσότητα μέσα σε πιατάκι με ποιοτικό λάδι.

Χταποδάκι σε λαδόξυδο, η επόμενη κλασική επιλογή μας, στα 6,90 ευρώ. Πολύ καλό το χταποδάκι, πολύ γευστικό, μία ακόμη εξαιρετική εναλλακτική για συνοδεία ούζου. Ήρθε επίσης σε επαρκή ποσότητα και τιμήσαμε δεόντως τόσο το ίδιο το χταποδάκι όσο και το λαδόξυδο, που αποτέλεσε πεδίο ένδοξων ψωμοβουτών!

Σαρδέλες φιλέτο σχάρας, στα 5,90 ευρώ. Κατέφθασαν πέντε σαρδέλες ανοιγμένες και καθαρισμένες, αρκετά ζουμερές και νόστιμες, ξαπλωμένες σε μπόλικη δόση λαδιού κι αυτές- γενικά, το λάδι δεν το τσιγκουνεύονται, αυτό να το πω. Δεν μπορώ να πω ότι επρόκειτο για τις σαρδέλες που θα μου μείνουν αλησμόνητες, ήταν ωστόσο γευστικές.

Τέλος, διαλέξαμε από τα πιάτα ημέρας τους λαχανοντολμάδες τους νηστίσιμους με γέμιση από ρύζι και γαριδούλες, στα 5, 50 ευρώ. Αυτό ήταν το πιάτο που ενθουσίασε τον φίλο μου, ξετρελάθηκε! Και μένα μου άρεσαν πολύ. Τρεις ευμεγέθεις λαχανοντολμάδες, με πολύ καλό twist τη γέμιση με τις γαριδούλες, αποτέλεσαν πολύ καλή επιλογή και νομίζω θ’ άξιζε τον κόπο να μπουν επί μονίμου βάσεως στον κατάλογο.

Στην αρχή μας είχαν προσφέρει νερό βρύσης και νόστιμο ψωμί ψημένο και ενισχυμένο με λάδι και ρίγανη (στα 0.70 ευρώ ανά άτομο) και στο τέλος μας κέρασαν χαλβαδάκι συμπαθές- κίνηση που πάντοτε εκτιμάται πολύ. Επιλέξαμε να πιούμε ένα ούζο Άδολο, στα 8 ευρώ, καθώς το θαλασσινό το σηκώνει και με το παραπάνω το ουζάκι του. Και στο σύνολο κληθήκαμε να πληρώσουμε 36,50, όπως με πληροφορεί η νόμιμη απόδειξη που άμεσα κατέφθασε, ποσό που τοποθετεί τη σχέση ποιότητας- τιμής σε αναμφισβήτητα υψηλή θέση.

Καταλήγω λοιπόν λέγοντας ότι η Varka, κι αν ακόμη δεν την πιάνει το μάτι, αποτελεί μία ιδιαίτερα αξιόλογη και Value for Money επιλογή για ψαράκια και θαλασσινά στην περιοχή του Χίλτον, που επιδεικνύει σεβασμό τόσο απέναντι στον τουρίστα όσο και στον ντόπιο. Την προτείνω και σκοπεύω να ξαναπάω κιόλας!

23 Ιαν 2017

Ή στραβός είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε. Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι 4 ενήλικες και 2 παιδιά με προσφορά απο deal site και αφού είχαμε διαβάσει την κριτική της pp_tina.

Χώρος (3/4):

Στο κτίριο του Palmie bistrot δίπλα στο Caravel και το Hilton ένα μαγαζί με λίγα τραπεζάκια στον εξωτερικό χώρο (αρκετά ωραίος) με θέα στο μικρό παρκάκι.
Ο εσωτερικός χώρος με 2 ορόφους, καθαρός με μικρές πινελιές στην διακόσμηση που να θυμίζει ψαροταβέρνα και ανοιχτή κουζίνα όπου έβλεπες την καθαριότητα που επικρατούσε στον χώρο παρασκευής των τροφίμων.

Γεύση (2/4):

Πήραμε αρκετά πιάτα απο τον κατάλογο και μόνο ένα απο τον δίσκο των ορεκτικών που έρχεται στην αρχή (τζατζίκι).

Τυρί σαγανάκι (7/10)

Καλαμαράκια τηγανητά (6/10)

Γαρίδες σαγανάκι (6.5/10)

Βραστά λαχανικά (7.5/10)

Σαλάτα χωριάτικη (7/10)

Γαριδομακαρονάδα (7/10)

Χταπόδι ψητό (6.5/10)

Καλαμάρι γεμιστό με τυριά, ντομάτα, πιπεριά και πάπρικα (6/10)

Γαρίδες στην σχάρα (6.5/10)

Πατάτες τηγανιτές (7/10)

Αρκετά πιάτα καθώς θέλαμε να τα δοκιμάσουμε σχεδόν όλα. Παρασυρθήκαμε και απο την έκπτωση λόγω κουπονιού.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Η κοπέλα και ο νεαρός στο σέρβις ντυμένοι με ναυτικά ρούχα και καπέλο (πολύ θετικό αυτό) ήταν πάρα πολύ ευγενικοί, αρκετά γρήγοροι και εξυπηρετικοί.

Δείξανε μεγάλη υπομονή κατά την διάρκεια της παραγελιοληψίας καθώς δεν είχαν πραγματικά οι κυρίες της παρέας αποφασίσει τι θέλανε να φάνε και αμφιταλαντευόντουσαν.

Στο τέλος μας κεράσανε χαλβά και πορτοκαλόπιτα (η οποία ήταν ιδιαίτερα καλή)

Value for money (2/4):

Όχι δεν ήταν ακριβό το εστιατόριο αυτό καθώς διαθέτει λογικές τιμές, απλά για τα λεφτά του δεν άξιζε γευστικά.

Οι μερίδες ήταν κανονικές και το κέρασμα στα θετικά. Με όλα τα παραπάνω καθώς κανά πιάτο επιπλέον που μου διαφεύγει και αρκετά αναψυκτικά ο λογαριασμός χωρίς την έκπτωση λόγω κουπονιών ανήλθε γύρω στα 120 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Υπάρχει η περίπτωση την ημέρα που πήγαμε να μην ήταν καλή τους μέρα καθώς η κριτική της pp_tina είναι πιο θετική απο την δική μου (και δεν κάνει λάθος).

Γενικά μια διαφορετική ιδέα για την περιοχή και μια καλή λύση για τους τουρίστες των διπλανών ξενοδοχείων.

11 Σεπ 2016

H " Varka " αποτελεί ένα νέο και πολλά υποσχόμενο στέκι ψαροφαγίας στην περιοχή γύρω από το Caravel. Μας άρεσε ό, τι δοκιμάσαμε και γενικά ενδείκνυται για κάθε είδους έξοδο μεσημεριανή ή βραδινή καθώς η θέση του εστιατορίου δίπλα στο γνωστό παρκάκι δημιουργεί ευχάριστη, εξοχική και δροσερή ατμόσφαιρα. Το εστιατόριο ανήκει στον ίδιο όμιλο με το γειτονικό Palmie. Ωστόσο, το ύφος και η ποιότητα απέχουν σαφώς από εκείνα της μαζικής εστίασης. Οι τιμές κυμαίνονται σε πολύ λογικά επίπεδα από τη στιγμή που μιλάμε για αρκετά τουριστική περιοχή λόγω του γειτονικού ξενοδοχείου.

Θεωρώ ότι από την περιοχή έλειπε η θαλασσινή κουζίνα και το γεγονός αυτό μάλιστα μου κίνησε την περιέργεια να θέλω να το επισκεφθώ άμεσα.
Όταν επισκεφθήκαμε το εστιατόριο, μεσημεράκι Σαββάτου, αρχές Σεπτεμβρίου, τα πράγματα ήταν αρκετά ήρεμα με μερικούς μόνο τουρίστες να απολαμβάνουν το φαγητό τους.

Ο χώρος είναι αρκετά απλός χωρίς κάτι που να εντυπωσιάζει από την πρώτη στιγμή. Δεν κάνει τη διαφορά σε σχέση με τα υπόλοιπα μέρη της περιοχής αλλά είναι απόλυτα καθαρός, με πολύ όμορφα στρωμένα τραπέζια δίπλα στο πάρκο αλλά και στην επάνω πλευρά, ακριβώς έξω από το εστιατόριο. Εκεί, οι όμορφες ριγέ τέντες και οι ζαρντινιέρες με τις φυτεμένες ελιές δίνουν φινέτσα στον εξωτερικό χώρο.

Ο εσωτερικός χώρος δεν λέει και πολλά πράγματά ( μάλλον δεν έχει ανακαινιστεί ολοκληρωτικά από την πρότερη κατάσταση... ) και τον βρήκα αρκετά ψυχρό, ίσως, γεμάτος κόσμο, να φάνταζε αλλιώς στα μάτια μου. Παρόλα αυτά, ξεχώρισα τις ασπρόμαυρες φωτογραφίες με τις όμορφες βάρκες και τις επενδεδυμένες με καραβόσκοινο κολώνες. Οι τουαλέτες στο υπόγειο είναι πεντακάθαρες χωρίς κάτι το ιδιαίτερο διακοσμητικά.

Ο κατάλογος είναι γεμάτος με ψαρικά και κυμαίνεται σε λογικό μέγεθος, χωρίς να χάνεσαι και να χάνεις τον χρόνο σου (! ) αμφιταλαντευόμενος!

Στην αρχή έρχεται ένας δίσκος με λογής λογής δελεαστικά ορεκτικά - σε καλές μερίδες - όπως ντολμαδάκια (3,20), χταπόδι ξιδάτο (6,20), σαρδέλες σε αμπελόφυλλο (3,50), αλίπαστα (5,50), φασόλια σαλάτα (3,90), λευκή ταραμοσαλάτα (3,50), μελιτζανοσαλάτα (3,50), γαύρος μαρινάτος (5,50) και τζατζίκι ( 3,00).
Διαλέξαμε τα αλίπαστα ( σκουμπρί, γαύρος, λακέρδα και ρέγκα). Πρόκειται για τέσσερα περίπου πεντανόστιμα κομμάτια από κάθε ψάρι. Επιπλέον, δοκιμάσαμε πολύ νόστιμο, φρέσκο, χταπόδι ξιδάτο και εξαιρετική λευκή ταραμοσαλάτα!!

Ακόμα, παραγγείλαμε γιουβέτσι θαλασσινών με 2-3 μεγάλες γαρίδες, ψύχα μυδιού, καλαμάρι, πιπεριά και λίγο μπούκοβο (7,10 ). Σερβίρεται σε μικρό πήλινο σκεύος και συνοδεύεται από μπολ με τριμμένο τυρί. Το βρήκα εξαιρετικό!

Ήπιαμε δύο μεγάλα ποτήρια μπύρα Άλφα (4,50).

Ρωτήσαμε και μάθαμε ότι τα φρέσκα ψάρια όπως π. χ μυλοκόπι και λαβράκι κυμαίνονται γύρω στα ΕΥΡΩ 40-50 / kg.

Το νερό έρχεται σε κανάτα και στην αρχή έρχονται φρεσκότατες φέτες σταρένιου ψωμιού με λάδι και ρίγανη (1,00).

Στο τέλος μας κέρασαν νοστιμότατο χαλβά σιμιγδαλένιο.

Άλλα πιάτα του καταλόγου που ίσως σας συγκινήσουν περαιτέρω είναι το μυδοπίλαφο (6,50 ), η γαριδομακαρονάδα (9,00) και οι σουπιές σπανάκι (5,90). Οι σαλάτες είναι γύρω στις πέντε, κι ανάμεσά τους ξεχώρισα την πολίτικη (4,90 ).

Το σέρβις είναι ευγενικό και πρόθυμο!

Με δυο λόγια, η " Varka " είναι ένα αξιόλογο εστιατόριο ψαρικών που σέβεται τον πελάτη και τις εποχές, χωρίς να εκμεταλλεύεται την κεντρική και τουριστική του θέση στην οποία βρίσκεται εδώ και λίγες εβδομάδες.

Ότι έπρεπε για αρχή....!!

20 Ιουν 2018

Μεσοβδόμαδα βραδάκι και έχοντας όρεξη για θαλασσινά, εγώ και άλλα 3 άτομα, μη θέλοντας να ξενιτευτούμε, αποφασίσαμε να πάμε στην ψαροταβέρνα Varka που όλο περνούσαμε απ’έξω, όλο την κοιτούσαμε και όλο λέγαμε πότε θα πάμε;;;! Είναι στο κέντρο της Αθήνας στην πλατεία Κάραβελ, σε καλή τοποθεσία.

Ο καιρός καλός οπότε καθίσαμε στα εξωτερικά τραπεζάκια που έχουν θέα το πράσινο πάρκο. Το μαγαζί εσωτερικά και εξωτερικά πολύ όμορφα διακοσμημένο που σου θυμίζει βάρκα! Οι σερβιτόροι ευγενικοί έτοιμοι να σε βοηθήσουν να διαλέξεις από τον κατάλογο και ντυμένοι σε ναυτικό στυλ! Έξυπνο και ωραίο θα το χαρακτήριζα.

Από ορεκτικά πήραμε μελιτζανοσαλάτα, διάφορα αλίπαστα, καλαμαράκια τηγανιτά και καβουροδαγκάνες και για σαλάτα την κλασική χωριάτικη. Για κυρίως επιλέξαμε γιουβέτσι θαλασσινών(7,10€), μακαρονάδα του Ψαρά(11,00€), μυδοπίλαφο(6,90€) και σουπιές σπανάκι(5,90€). Τα συνοδεύσαμε όλα με κρασάκι!

Όλα τρομερά νόστιμα! Το γιουβέτσι θαλασσινών που πήρα εγώ ήταν καταπληκτικό πιάτο. Το φέρανε σε πήλινο και είχε γαρίδες, μύδια και καλαμάρι. Απίστευτο! Και τα άλλα πιάτα που τσίμπησα από τους τριγύρω ήταν εξίσου νόστιμα, σε γενναίες ποσότητες.

Ε και στο τέλος φάγαμε και το επιδόρπιό μας. Πεντανόστιμη πορτοκαλόπιτα λοιπόν και να γλείφετε τα δάχτυλά σας.

Συνοψίζοντας, ποιότητα-τιμή-ποσότητα πιάτων & εξυπηρέτηση... άριστα 10!

Ετοιμάζομαι για την επόμενη φορά που θα ξαναπάω!!!!

26 Μαι 2018

Επισκευθήκαμε τη Βάρκα Πέμπτη απόγευμα, μετά το σεμινάριο που παρακολουθήσαμε στο ξενοδοχείο Κάραβελ που βρίσκεται ακριβώς απέναντι.

Για φαγητό γενικά και για καφέ, υπήρχαν κι άλλες επιλογές, αλλά η μέρα το τράβαγε το ουζάκι της.

Ο χώρος ήταν περιποιημένος και δροσερός, ενώ μας άρεσε πολύ και ο σερβιτόρος-ναυτάκι!
Παραγγείλαμε για 2 άτομα που ήμασταν, μελιτζανοσαλάτα, τσίρο καπνιστό, σαρδέλες σχάρας, σαλάτα χωριάτικη και από ένα τυλιχτό σουβλάκι θαλασσινών.

Ήπιαμε και ένα 200άρι ούζο Άδολο. Μεζεδάκια μεν, αλλά φάγαμε και σκάσαμε κιόλας! Οι μερίδες τους ήταν πολύ καλές και πληρώσαμε 36,80!

Στο τέλος, μας έφεραν και την πορτοκαλόπιτα που κερνάνε και ήταν ό, τι έπρεπε για το τέλος.

Μας άρεσε πολύ και είπαμε ότι θα ξαναπάμε και σε κάποια βραδινή μας έξοδο.