ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 12:00-02:00

Υπάρχει εξωτερικός χώρος

12 Ιούλ 2019

Η "Βάρκα" στεγάζεται δίπλα στο Palmier Bistrot και νομίζω πως ανήκει στον ίδιο όμιλο.
Ο χώρος είναι γνώριμος, για όσους έχουν επισκεφθεί το Palmier.
Ιδιαίτερα μικρός, χωράει γύρω στα 10 τραπέζια.
Το καλοκαίρι όμως βγάζουν τραπεζάκια στον πεζόδρομο έξω από το κατάστημα.
Οι σερβιτόροι είναι ντυμένοι με ναυτική στολή, για να δώσουν το στίγμα της κουζίνας, που σερβίρει κυρίως θαλασσινά.
Ο κατάλογος καλαίσθητος και πλήρης.
Πραγματικά υπάρχουν πολλές επιλογές για όλα τα γούστα και σε πολύ καλές τιμές.
Μόλις καθησαμε μας έφεραν εξαιρετικό φρυγανισμένο ψωμί με λαδορίγανη και εμφιαλωμένο νερό.

Ήμασταν 3 άτομα και πήραμε διάφορα ορεκτικά και δύο κυρίως.

1) Πολύ καλή λευκή ταραμοσαλάτα, απαλή και μέτρια αλμυρή.
2) Ντολμαδάκια, που μας φάνηκαν απλά καλά.
3) Λαχανοντολμάδες με γαρίδες.
Αυτό το πιάτο είναι πολύ πρωτότυπο και μας ενθουσίασε!
4) Σαρδέλα παντρεμένη.
Με γέμιση τομάτα και κρεμμύδι.
Και αυτό το πιάτο μας άρεσε, αν και το βρήκαμε λίγο ακριβό (9,9€).
5) Σουπιές με σπανάκι.
Σωστά βρασμένη, χωρίς να είναι σαν σούπα και αυτό το τηλ μας άρεσε.
6) Ντοματοκεφτέδες με φέτα.
Αρκετά "φουσκωμένοι", μέτρια γεύση.
7) Γιουβέτσι θαλασσινών με γαρίδες, καλαμάρι και μύδια.
Νομίζω αυτό ήταν το καλύτερο πιάτο, αν και αντί για κριθαράκι θα προτιμούσα κοφτό μακαρονακι.
Στο τέλος μας κέρασαν σπιτικό χαλβά και γιαούρτι με κυδώνι.
Κανένα παράπονο από την εξυπηρέτηση.
Πληρώσαμε 67€ με 3 μπύρες Weiss.
Θεωρώ εξαιρετικό το vfm, οι γεύσεις μας άρεσαν όλες και σύντομα θα ξαναπάμε!

08 Ιουν 2018

Παραμονή … όχι Πρωτοχρονιάς (εντάξει είπαμε ότι αργώ να γράψω τις κριτικές όμως δεν έχω φτάσει ακόμα σ’ αυτό το σημείο) αλλά του γενέθλιου πάρτι. Είμαι αποφασισμένη “να κάτσω σπίτι, ν’ αράξω σπίτι” επιδιδόμενη σε κούρα ομορφιάς, χαλάρωσης και ύπνου. Το τηλέφωνο χτυπά και δυστυχώς δεν ακολουθώ την προτροπή του Κηλαηδόνη “θα το μουντζώνω και δε θα απαντώ” αλλά κάνω το λάθος να το σηκώσω …

Έχετε προσπαθήσει να τα βάλετε με δικηγόρο, και μάλιστα απ τους καλούς, ειδικά όταν συνεπικουρείται από επιπλέον αστέρι του Δικηγορικού Συλλόγου? Μη μπείτε καν σ’ αυτή τη διαδικασία, έχετε χάσει από χέρι κι αυτό σας το λέει μία που ανήκει στην ίδια συνομοταξία. Επιχειρηματολογούμε, διαπραγματευόμαστε, απειλούμε, προβαίνουμε ανερυθρίαστα σε ψυχολογικούς εκβιασμούς κι αφού καθίσταται σαφές ότι θα χάσω τη συγκεκριμένη μάχη, αλλά όχι και τον πόλεμο, συναινώ, υπό προϋποθέσεις, για φαγητό.

Τώρα αν αρχίσω να σας λέω πως καταλήξαμε στη Βάρκα θα το ξημερώσουμε εδώ μέσα οπότε θα περιοριστώ λέγοντας ότι θέλαμε θαλασσινά και βόλευε απίστευτα η τοποθεσία αφού το τελευταίο χαρτί που παίχτηκε κάνοντάς με να πω τελικά το ναι ήταν ότι, γνωρίζοντας πόσο control freak είμαι, με δελέασαν με την προοπτική να περάσουμε απ το μαγαζί που θα γινόταν το party έτσι ώστε να βεβαιωθώ ότι όλα είναι οκ και δεν υπάρχει κάτι προς ρύθμιση.

Θα μπορούσα να συνοψίσω την κριτική σε τρείς φράσεις οι οποίες θα αναφέρονταν στον χώρο, φαγητό, εξυπηρέτηση, vmf κι αυτές είναι… tourist, tourist, rooms to let, στάσου μύγδαλα!

Ο χώρος ας πούμε είναι ο απόλυτα αναμενόμενος. Αρκετό σκούρο ξύλο, άνετα τραπεζοκαθίσματα, σε καλή απόσταση αν κι όταν πήγαμε υπήρχαν άλλες 2-3 παρέες οπότε δεν είμαι σίγουρη για το τι συμβαίνει σε ένα γεμάτο μαγαζί, προβλέψιμες θαλασσινές λεπτομέρειες, οι γνωστές και μη εξαιρετέες ελιές απέξω. Μη με παρεξηγήσετε δεν είναι κακός αλλά δεν είναι και κάτι που ξεχώρισε.

Εξυπηρέτηση μια απ τα ίδια. Ευγενική κρατώντας τους τύπους και τις αποστάσεις, χωρίς διάθεση για παρουσίαση, προτάσεις και εξηγήσεις. Διαφορετική νότα οι ναυτικές στολές που φορούν οι σερβιτόροι αλλά αν πω ότι μου αρέσει αυτό το στυλ ψέματα θα πω και δεν κάνει. Θα πρέπει να πω όμως ότι κάνοντας την κράτηση μέσω e-table αναφερόταν έκπτωση του 10% για τη συγκεκριμένη μέρα (πρέπει να δείτε το ύφος των φίλων μου όταν κάνω τέτοιες ανακοινώσεις, όλα τα λεφτά) της οποίας δεν τύχαμε αφού δήλωσαν πλήρη άγνοια.

Το φαγητό είχε κακές, μέτριες και καλές στιγμές. Θα αρχίσω με τις πρώτες γιατί πάντα προτιμώ να ξεκινώ με τα bad news.

• Γιουβέτσι θαλασσινών. Άνοστα θαλασσινά, σάλτσα που δεν είχε δέσει, παραβρασμένο το ζυμαρικό όπως και τα κομμάτια πιπεριάς που περιείχε. 7.10e.
• Πατάτες τηγανιτές. Όχι δε σας κάνω πλάκα. Ήταν μακράν οι χειρότερες της ζωής μου. Τιμή δεν ξέρω γιατί δεν υπήρχαν στον κατάλογο αλλά μετά από ερώτηση προσφέρθηκαν να μας φέρουν. Ήρθαν από το διπλανό Palmie όπως και άλλα πιάτα από ότι παρατηρήσαμε.
• Καλαμαράκια τηγανιτά. Ήταν μεν μαλακά, ίσως πιο μαλακά από ότι έπρεπε, αφήνοντας μια υφάλμυρη, γλυφή επίγευση. Εικάζω ότι η τελευταία οφείλεται στη διτανθρακική σόδα που χρησιμοποιήθηκε. 7.50e.

Μέτρια
• Greek salad. Όπως σας το λέω. Κάντε εικόνα τον συνειρμό που σας έρχεται όταν το ακούτε και θα έχετε την πλήρη εικόνα. 6.50e.
• Μύδια αχνιστά. Ουδέτερα σαν την Ελβετία. 7.10e.
• Καραβιδόψιχα. Συμπαθητική. 12.00e.
• Τσιπούρα ψητή. Ομοίως με την ανωτέρω. 32e/kg.

Καλά
• Ταραμοσαλάτα. Αέρινη και λεμονάτη επαναλήφθηκε δις. 3.50e.
• Βραστό χταπόδι σε λαδόξυδο το οποίο επίσης ξαναπήραμε. 6.90e.
• Ποικιλία αλίπαστων. Νόστιμα και καλής ποιότητος αλλά καθότι έτοιμα δε μπορούν να αποδοθούν εύσημα στο εστιατόριο.

Υπάρχουν εστιατόρια στα οποία πάω περιμένοντας να γευτώ κάτι ιδιαίτερο, ξεχωριστό και αξιομνημόνευτο οπότε απογοητεύομαι αν δε συμβεί κάτι τέτοιο. Υπάρχουν κι αυτά που πάω επειδή έτυχε, δεν έχω μεγάλες προσδοκίες, λειτουργούν ως χώρος συνάντησης με ανθρώπους που θέλω να είμαι μαζί τους, κι αυτό για μένα έχει μεγαλύτερη σημασία οπότε το μέτριο φαγητό δεν είναι ικανό να μου χαλάσει τη διάθεση.

Τώρα στη Varka δε νομίζω να ξαναεπιβιβαστώ αν και με έχουν πιάσει τάσεις φυγής. Λέω αντ' αυτής να φύγω με το πειρατικό του captain Jimmy που έχει ναύτες τρελούς πειρατές, μου πάει καλύτερα κι υπάρχουν θέσεις κενές, τόσες όσες χρειάζονται, για να έρθουν μαζί οι άνθρωποι που αποτελούν τον ενεστώτα της ζωής μου ώστε να συνεχίσουμε να ταξιδευουμε μαζί.

15 Αυγ 2017

Χθες Πέμπτη 10/8 με επισκέφθηκε το βράδυ ένας φίλος και, μέσα στην Αυγουστιάτικη μισοάδεια Αθήνα, κατηφορίσαμε μαζί προς την Πλατειούλα του Caravel, όπου και υπάρχει η πιάτσα με χώρους εστίασης και καφετέριες. Ανάμεσά τους, το πολύ δημοφιλές μας OROSCOPO, τα SIMPLY BURGERS, το PALMIE BISTRO, η ΠΙΤΑ ΠΑΝ, η Disco 33 στροφές, το μπαρ UTOPIA, καθώς και το ψαρομεζεδοπωλείο VARKA (V), όπου τελικά καταλήξαμε.

Η V έκλεισε ήδη ένα χρόνο λειτουργίας, αφού άνοιξε πέρσι τον Ιούλιο, είναι δε το τελευταίο απόκτημα του Ομίλου PALMIE BISTRO. Είναι ένα στέκι πολυσύχναστο γιατί βρίσκεται σε ευχάριστο περιβάλλον, με νόστιμους ψαρομεζέδες σε τιμές λογικές και μάλιστα σε περιοχή όπου δεν υπάρχουν κοντά χώροι ψαροφαγίας, αφού πρέπει να διανύσει κάποιος περί τα 2 χιλιόμετρα για αντίστοιχα εστιατόρια της Καισαριανής, του Κολωνακίου, ή του Παγκρατίου (με εξαίρεση βέβαια τον ΒΑΣΙΛΑΙΝΑ, σχεδόν απέναντι, για τον οποίο σας έγραψα πρόσφατα).

Η V, της οδού Ιοφώντος, δίπλα ακριβώς στο PALMIE BISTRO, λειτουργεί καθημερινά από τις 12 το μεσημέρι μέχρι 01.00 τις καθημερινές και 02.00 τα Σ/Κ. Δεν έχει υπηρεσία delivery, αλλά μπορεί κάθε ενδιαφερόμενος να πάρει απ’ ευθείας φαγητά (take away).

Οι δυνατότητες για φαγητό εκεί είναι τρεις: στον όμορφο εξωτερικό χώρο του πεζοδρομίου, με τις ζαρντινιέρες όπου έχουν φυτευτεί ελιές, εσωτερικά στην ισόγεια κλιματιζόμενη σάλα τους, ή στον πρώτο όροφο, όπου μάλιστα υπάρχει και μπαλκόνι με θέα στα πέριξ (μας πληροφόρησαν πάντως ότι τον ανοίγουν συνήθως για ειδικές εκδηλώσεις).

Ο εξωτερικός χώρος έχει περί τα 8 τραπέζια για καμιά 30αριά θαμώνες (τον προτιμούν οι τουρίστες), ενώ η σάλα έχει καμιά 10αριά ξύλινα καφέ τραπέζια για 40 άτομα. Υπάρχει μια χαρακτηριστική ριγέ, λευκή και μπλε, τέντα στην είσοδο, ενώ μέσα κυριαρχούν οι μπουαζερί σε όλο το ύψος των τοίχων περιμετρικά, όπου ξεχωρίζουν οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες σκαφών, αλλά και των αποσταγμάτων που προσφέρει η V, τα οποία βρίσκονται μέσα στα ειδικά φωτιζόμενα ξύλινα ράφια. Στα τραπέζια τριών γωνιών έχουν τοποθετηθεί ισάριθμοι διθέσιοι κόκκινοι καναπέδες, σε έναν των οποίων καθίσαμε. Η οροφή της αίθουσας έχει διαμορφωθεί με λευκά ξύλινα πλαίσια, όπου υπάρχουν ωραία στρογγυλά φωτιστικά, ενώ απ’ τις γυάλινες επιφάνειές της διακρίνονται σημεία του 1ου ορόφου!
Το δάπεδο έχει στρωθεί με μεγάλες πλάκες χρώματος ώχρας και ροζ, πολλές απ’ τις οποίες έχουν όμορφα γεωμετρικά σχέδια!
Σημειωτέον ότι μπαίνοντας, αριστερά της εισόδου, έχει προβλεφθεί ένας ανελκυστήρας για πρόσβαση στον 1ο όροφο αλλά και το υπόγειο με τους χώρους υγιεινής.

Μας υποδέχτηκε ο ευγενικός μαιτρ κ. Αποστόλης, ενώ από την ανοιχτή κουζίνα θαυμάσαμε την εξαίρετη Ουκρανή σεφ Nadia επί το έργον!

Η εξυπηρέτηση την ώρα που φθάσαμε, γύρω στις 8 μ. μ., όπου η V ήταν ακόμα μισογεμάτη, γινόταν από έναν νεαρό, ευγενέστατο και χαμογελαστό, ο οποίος ήταν μάλιστα ντυμένος με ναυτικά ρούχα και καπέλο!
Μας ενημέρωνε σε ό, τι τον ρωτούσαμε, ενώ οι χρόνοι αναμονής των πιάτων κρίθηκαν απόλυτα λογικοί.

Το μενού τους περιλαμβάνει τα εξής πιάτα:
• Καμιά 10αριά κρύα ορεκτικά (αλοιφές, τσίρο, σαρδέλες, αντσούγιες, χταπόδι.. ), στα 3-6 €.
• Καμιά 15αριά ζεστά ορεκτικά (κολοκυθάκια τηγανιτά, σαγανάκι, καλαμαράκια τηγανιτά, μύδια και γαρίδες σαγανάκι…, από 3 μέχρι 7 €.
• 4 σαλάτες, από 4-7 €.
• Από τα κύρια πιάτα ξεχωρίζει το γιουβέτσι θαλασσινών, μύδια με ρύζι, γαρίδες λιγκουίνι, γαρίδες σχάρας, (από 5-11 €) αλλά και καλαμάρι (27 €/κιλό), ή ψάρια (τσιπούρα και λαβράκι), στα 32 και 40 € το κιλό αντίστοιχα.
• Από γλυκά έχουν χαλβά και πορτοκαλόπιτα, ~ 3 €, που συνήθως όμως τα προσφέρουν.

Στη λίστα των ποτών, τα αποστάγματα 200 ml κυμαίνονται στα 6-8 €, οι πέντε ελληνικές μπύρες στα 3-5 € και σερβίρουν επίσης κρασί χύμα ή σε ποτήρι, σε αντίστοιχες λογικές τιμές.

Η μουσική ήταν ελληνική, ένας έξοχος συνδυασμός ελαφρολαϊκής, έντεχνης και ορχηστρικής, που μάλιστα κάλυπτε ένα διάστημα μισού αιώνα, αφού ταίριαζαν αρμονικά ο Κόκοτας, με τους Φατμέ, την Πρωτοψάλτη, την Ασλανίδου, τη Ζουγανέλη, κ. λπ.!

Στο υπόγειο υπάρχουν οι καθαρές τουαλέτες τους (ανδρών, γυναικών και ΑΜΕΑ) με πρόσβαση, όπως είπαμε, απ’ το ασανσέρ του ισογείου.

Εμείς λοιπόν επιλέξαμε τόσο καθιερωμένα όσο και πρωτότυπα πιάτα τους:
• Ένα σουβλάκι θαλασσινών, που είναι νέο επίτευγμα της Ουκρανής σεφ, και που μέσα στη χορταστική πίτα του περιλαμβάνει καλαμαράκια, μύδια, ντομάτα, κολοκυθάκι και λευκή ταραμοσαλάτα. Τέλειο, στην τιμή των 4.50 €
• Μία χωριάτικη σαλάτα, πλούσια και δροσερή, μέσα σε βαθύ πιάτο, με πολλές μάλιστα καθαρισμένες ελιές. Τιμή 6.50 €.
• Ένα γιουβέτσι θαλασσινών, με καλαμαράκια, μύδια και δύο μεγάλες ακαθάριστες γαρίδες. Νοστιμότατο, στα 7.10 €.
• Δοκιμάσαμε ακόμα ένα τυρί σαγανάκι, που ήταν τέλειο και είχε 8 μικρά τριγωνικά κομμάτια τυρί και ισάριθμα στρογγυλά κομμάτια ψημένου ψωμιού, στην τιμή των 4.90 €.
• Στην αρχή ζητήσαμε εμφιαλωμένο νερό (Αύρα, στο 1.50 €), ενώ μας φέρανε και 5-6 φέτες φρυγανισμένου ψωμιού με λαδορίγανη (1.40 €).

Ο λογαριασμός ανήλθε στο ποσό των 25.90 €, που ήταν εξαιρετικό value for money για όλα αυτά. Έτσι, vfm, χώρος και εξυπηρέτηση παίρνουν 4 στα 4 με το σπαθί τους, ενώ η γεύση, ουσιαστικά 3.50 στα 4, θα βαθμολογηθεί τώρα αυστηρά με 3 στα 4, ελπίζοντας την επόμενη φορά κι αυτή να αριστεύσει…

Μας κέρασαν συνολικά δύο φορές. Στην αρχή μάς προσέφεραν την εξαιρετική, λευκή ταραμοσαλάτα τους, ενώ στο τέλος μάς δώσανε δύο σιροπιαστές τους πορτοκαλόπιτες. Είναι ομολογουμένως επαγγελματίες που κατέχουν την τέχνη της εστίασης και ξέρουν έτσι να κερδίζουν τον πελάτη!!

Συμπερασματικά, θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα νέο στέκι που έλειπε απ’ την περιοχή μας και γι’ αυτό θεωρώ ότι δεν θα σας απογοητεύσει με τίποτα.
Αν τύχει και περάσετε απ’ τη γειτονιά μου, μπορείτε άνετα να το επισκεφθείτε για τους νόστιμους ψαρομεζέδες του. Αν πάλι βρίσκεστε τώρα εκτός Αθήνας, πιστεύω ότι μια φθινοπωρινή σας επίσκεψη στη VARKA αξίζει σαφώς τον κόπο!

Προς το παρόν, ευχές για ΚΑΛΟ ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΥΓΟΥΣΤΟ σε όλες και όλους!

Υ. Γ. Ο φίλος Τρώγων με συγκίνησε προχθές και τον ευχαριστώ από καρδιάς!!

05 Απρ 2018

Ομολογώ ότι στη Varka δύσκολα θα πήγαινα αν δεν με είχαν προϊδεάσει οι κριτικές από έμπιστους χρήστες κι απλά περνούσα τυχαία από μπροστά. Βλέπετε, κάτι τα γκρικλις στην ονομασία, κάτι που βρίσκεται σε σημείο που συγκεντρώνει πολλούς ξένους λόγω των τριγύρω ξενοδοχείων, κάτι που αποπνέει ένα φολκλόρ που μόνο τουρίστες μπορεί να προσελκύσει (πχ ο εξαιρετικά συμπαθής σερβιτόρος μας ήταν ντυμένος ναύτης) και κάτι που δεν θα σκεφτόμουν τη συγκεκριμένη περιοχή για να πάω να φάω θαλασσινά (ατυχής προκατάληψη), θα απέρριπτα τη Varka χωρίς δεύτερη σκέψη και θά ‘ταν κρίμα κι άδικο. Νά ναι λοιπόν καλά η PP_TINA κι ο piperman και Παρασκευή 2 Μαρτίου, εκεί γύρω προς τις 5 το απογευματάκι, βρεθήκαμε με τον καλό μου στην περιοχή και κατευθυνθήκαμε συνειδητοποιημένα προς τη Varka.

Η ώρα ήταν λίγο άκυρη κι έτσι το μαγαζί δεν ήταν φουλ. Είχε βέβαια μία πολύ μεγάλη παρέα με κόσμο που εναλλασσόταν και καταλήξαμε ότι μάλλον κάποια ολοήμερη γιορτή θα γιόρταζαν στο τραπέζι εκείνο. Εμείς διαλέξαμε ένα άνετο τραπέζι σε κεντρικό σημείο του ψαροεστιατορίου, καλοβολευτήκαμε και παρατηρήσαμε τον χώρο, ο οποίος είναι σίγουρα φροντισμένος. Έχουν επιτυχώς προσπαθήσει να δημιουργήσουν αισθητική κι ατμόσφαιρα καραβίσια και μου άρεσε που ξέφευγε λοιπόν από το πολυφορεμένο γαλανόλευκο. Είναι επίσης πεντακάθαρος κι η καθαριότητά του αυτή αντανακλάται στις τουαλέτες, στις οποίες έχεις μάλιστα πρόσβαση και μέσω ανελκυστήρα- τρελό συν! Έτσι παρόλο που δεν είναι ένας χώρος ιδιαίτερα ξεχωριστός, δημιουργεί θετικές εντυπώσεις.

Η εξυπηρέτηση από τον σερβιτόρο- ναύτη ήταν πολύ ευγενική, άμεση και καλή. Αφού μας υποδέχτηκε και μας τακτοποίησε στο τραπέζι μας, επανήλθε με τους καταλόγους, μας πήρε παραγγελία άμεσα και γενικά ανταποκρίθηκε αποτελεσματικά σε ό, τι χρειαστήκαμε. Βέβαια, όπως προανέφερα η συγκεκριμένη ώρα δεν ήταν ώρα αιχμής και οι ρυθμοί ήταν αρκετά χαλαροί, σε κάθε περίπτωση εμείς εξυπηρετηθήκαμε μια χαρά.

Μετά από προσεχτική μελέτη του καταλόγου, ο οποίος ήταν εμπλουτισμένος με κάποια πιάτα ημέρας, σε πνεύμα θαρρώ σαρακοστιανό, αποφασίσαμε ανάμεσα στις ιδιαίτερα θελκτικές επιλογές να κινηθούμε αρκετά συντηρητικά και δοκιμάσαμε τα εξής:

Μια σαλάτα παραδοσιακή, με μαρούλι, κρεμμύδι κι άνηθο, στα 4,90 ευρώ. Απλή σαλάτα, κλασική, ήταν ακριβώς αυτό που θέλαμε στη δεδομένη φάση κι αυτό που περιμέναμε: Μια ωραία, φρέσκια και δροσερή πρασινάδα, καλή συνοδεία στις θαλασσινές επιλογές της συνέχειας.

Τσίρο καπνιστό από τα διάφορα αλίπαστα ψάρια που διαθέτουν, στα 3,90 ευρώ. Προσωπικά είμαι μεγάλη λάτρης των αλίπαστων ψαρακίων και πάντα σε τέτοιες ψαροπεριστάσεις θέλω να συνοδεύω το ούζο μου με κάποια τέτοια λιχουδιά. Εν προκειμένω, ο τσίρος ήταν εξαιρετικός και μας ήρθε σε επαρκέστατη ποσότητα μέσα σε πιατάκι με ποιοτικό λάδι.

Χταποδάκι σε λαδόξυδο, η επόμενη κλασική επιλογή μας, στα 6,90 ευρώ. Πολύ καλό το χταποδάκι, πολύ γευστικό, μία ακόμη εξαιρετική εναλλακτική για συνοδεία ούζου. Ήρθε επίσης σε επαρκή ποσότητα και τιμήσαμε δεόντως τόσο το ίδιο το χταποδάκι όσο και το λαδόξυδο, που αποτέλεσε πεδίο ένδοξων ψωμοβουτών!

Σαρδέλες φιλέτο σχάρας, στα 5,90 ευρώ. Κατέφθασαν πέντε σαρδέλες ανοιγμένες και καθαρισμένες, αρκετά ζουμερές και νόστιμες, ξαπλωμένες σε μπόλικη δόση λαδιού κι αυτές- γενικά, το λάδι δεν το τσιγκουνεύονται, αυτό να το πω. Δεν μπορώ να πω ότι επρόκειτο για τις σαρδέλες που θα μου μείνουν αλησμόνητες, ήταν ωστόσο γευστικές.

Τέλος, διαλέξαμε από τα πιάτα ημέρας τους λαχανοντολμάδες τους νηστίσιμους με γέμιση από ρύζι και γαριδούλες, στα 5, 50 ευρώ. Αυτό ήταν το πιάτο που ενθουσίασε τον φίλο μου, ξετρελάθηκε! Και μένα μου άρεσαν πολύ. Τρεις ευμεγέθεις λαχανοντολμάδες, με πολύ καλό twist τη γέμιση με τις γαριδούλες, αποτέλεσαν πολύ καλή επιλογή και νομίζω θ’ άξιζε τον κόπο να μπουν επί μονίμου βάσεως στον κατάλογο.

Στην αρχή μας είχαν προσφέρει νερό βρύσης και νόστιμο ψωμί ψημένο και ενισχυμένο με λάδι και ρίγανη (στα 0.70 ευρώ ανά άτομο) και στο τέλος μας κέρασαν χαλβαδάκι συμπαθές- κίνηση που πάντοτε εκτιμάται πολύ. Επιλέξαμε να πιούμε ένα ούζο Άδολο, στα 8 ευρώ, καθώς το θαλασσινό το σηκώνει και με το παραπάνω το ουζάκι του. Και στο σύνολο κληθήκαμε να πληρώσουμε 36,50, όπως με πληροφορεί η νόμιμη απόδειξη που άμεσα κατέφθασε, ποσό που τοποθετεί τη σχέση ποιότητας- τιμής σε αναμφισβήτητα υψηλή θέση.

Καταλήγω λοιπόν λέγοντας ότι η Varka, κι αν ακόμη δεν την πιάνει το μάτι, αποτελεί μία ιδιαίτερα αξιόλογη και Value for Money επιλογή για ψαράκια και θαλασσινά στην περιοχή του Χίλτον, που επιδεικνύει σεβασμό τόσο απέναντι στον τουρίστα όσο και στον ντόπιο. Την προτείνω και σκοπεύω να ξαναπάω κιόλας!

26 Μαι 2018

Επισκευθήκαμε τη Βάρκα Πέμπτη απόγευμα, μετά το σεμινάριο που παρακολουθήσαμε στο ξενοδοχείο Κάραβελ που βρίσκεται ακριβώς απέναντι.

Για φαγητό γενικά και για καφέ, υπήρχαν κι άλλες επιλογές, αλλά η μέρα το τράβαγε το ουζάκι της.

Ο χώρος ήταν περιποιημένος και δροσερός, ενώ μας άρεσε πολύ και ο σερβιτόρος-ναυτάκι!
Παραγγείλαμε για 2 άτομα που ήμασταν, μελιτζανοσαλάτα, τσίρο καπνιστό, σαρδέλες σχάρας, σαλάτα χωριάτικη και από ένα τυλιχτό σουβλάκι θαλασσινών.

Ήπιαμε και ένα 200άρι ούζο Άδολο. Μεζεδάκια μεν, αλλά φάγαμε και σκάσαμε κιόλας! Οι μερίδες τους ήταν πολύ καλές και πληρώσαμε 36,80!

Στο τέλος, μας έφεραν και την πορτοκαλόπιτα που κερνάνε και ήταν ό, τι έπρεπε για το τέλος.

Μας άρεσε πολύ και είπαμε ότι θα ξαναπάμε και σε κάποια βραδινή μας έξοδο.

13 Δεκ 2018

Ωραία ατμόσφαιρα, νόστιμα πιάτα, καλές τιμές, άψογο σερβις, θα ήταν μια γρήγορη περιγραφή για την πρόσφατη επίσκεψή μου στο εστιατόριο βάρκα.

Πιο αναλυτικά, Παρασκευή μεσημέρι οικογενειακώς βρεθήκαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί για να φάμε. Πρώτη μας φορά, οπότε δεν ξέραμε τι θα μας περίμενε, παρότι είχαμε ακούσει καλά λόγια. Αν δεν πας ο ίδιος να δοκιμάσεις, ποτέ δεν ξέρεις.

Την ώρα που πήγαμε είχε 4-5 τραπέζια γεμάτα. Βρήκαμε να κάτσουμε σε ωραίο σημείο, με την βοήθεια της σερβιτόρας, η οποία ήταν ευγενική και φιλική. Ωραίο περιβάλλον, διακόσμηση ναυτικού τύπου, ταχύτατο προσωπικό.
Ο κατάλογος είχε πολλές επιλογές και οικονομικές.

Πήραμε χωριάτικη, καραβιδόψυχα, κολοκυθάκια τηγανητά, καλαμαράκια, γαρίδες σαγανάκι, λαχανοντολμάδες με γαρίδες, σαρδέλα παντρεμένη και ροζέ κρασί.
Ήταν όλα νόστιμα, με ποιοτικά υλικά και ωραία μαγειρεμένα.
Από τιμές:
Γαρίδες σαγανάκι 7,40
Λαχανοντολμάδες με γαρίδες 5,50
Σαρδέλα παντρεμένη 9,90
Κρασί ροζέ (500ml) 6,00

Η βαθμολογία μου 4/4 σε γεύση, εξυπηρέτηση χώρο, vfm. Αλλά και 4/4 βάζω σε κάθε πιάτο ξεχωριστά. Θα ξαναπάω και το προτείνω.

20 Νοε 2018

Πριν δυο εβδομάδες είχα πάει για πρώτη φορά στη varka και πριν λίγες μέρες ξαναπήγα.
Την πρώτη φορά πήγα με την φίλη μου μεσοβδόμαδα. Το μαγαζί, μου το σύστησε εκείνη, γιατί είναι κάτοικος της περιοχής και το γνώριζε. Καθίσαμε στα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο με θέα το πράσινο πάρκο. Πήραμε μια διπλή μερίδα γαριδομακαρονάδας, η οποία ήταν φοβερή. Νόστιμη, ποσότητα αρκετή και για τις δυο μας και η τιμή της 16 ευρώ, γιατί ήταν η διπλή μερίδα. Επιπλέον πήραμε ντοματοκεφτέδες με φέτα (6,20 ευρώ) και τυρί σαγανάκι (4,90 ευρώ). Ήταν κι αυτά πολύ καλά πιάτα.
Τη δεύτερη φορά, Παρασκευή βράδυ, ήθελα να βγω με τους γονείς μου να τους κεράσω, και έτσι σκέφτηκα να τους πάω στη Varka γιατί ήμουν σίγουρη πως θα τους άρεσε. Τους άρεσε γενικά το μαγαζί, η ατμόσφαιρα, η μουσική. Καθίσαμε μέσα στο μαγαζί γιατί είχε λίγο κρύο για να κάτσουμε στα έξω τραπέζια. Διαλέξαμε να πάρουμε φάβα (3,50 ευρώ), κολοκυθάκια τηγανιτά (4 ευρώ), καβουροδαγκάνες (3,50 ευρώ), χταπόδι λαδόξιδο (6,90 ευρώ), καλαμάρι γεμιστό (27 ευρώ το κιλό) και ένα τυλιχτό σουβλάκι θαλασσινών (4,50 ευρώ).
Όλα τα πιάτα ήταν φανταστικά και πολύ προσεγμένα. Ο πατέρας μου που πήρε το τυλιχτό σουβλάκι θαλασσινών ενθουσιάστηκε με την γεύση του. Ήταν πίτα και είχε ταραμοσαλάτα, καλαμαράκια, μύδια, κολοκυθάκια και ντομάτα. Εγώ με τη μητέρα μου λατρέψαμε το καλαμάρι, με γέμιση τυριών πιπεριάς και ντομάτας. Φάγαμε καλά και το ευχαριστηθήκαμε και οι τρεις.
Και τις δυο φορές, την μια με την φίλη μου και την άλλη με τους γονείς μου, μας κέρασαν γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού καρότο μετά το φαγητό, που μας άρεσε πολύ σε όλους. Επιπλέον η εξυπηρέτηση ήταν καλή και οι τιμές λογικές.
Γεύση, Εξυπηρέτηση, Χώρος, Value for Money βάζω σε όλα 4/4.

09 Νοε 2018

Τι κι αν αρχίζει να χειμωνιάζει; Το ψαράκι το ζητάει πάντα ο οργανισμός μας.

Τι καλύτερο λοιπόν από το να πάρεις την παρέα σου και να πας για ψαρομεζέδες Παρασκευή βραδάκι κοντά στο κέντρο;

Πρότεινα να πάμε στη Βάρκα που έχω ακούσει καλά σχόλια και ήθελα να πάω από καιρό.
Ο χώρος είναι καλαίσθητος και ζεστός με ωραία διακόσμηση. Ο κατάλογος είναι εντυπωσιακός με ποικιλία, και κινείται κυρίως στα θαλασσινά και στα ψάρια. Βεβαίως περιέχει και σαλάτες, τα απαραίτητα ορεκτικά, ποτά και αναψυκτικά για να συνοδεύσεις το φαγητό σου, μερικά επιδόρπια και εκτός από θαλασσινά έχει και μαγειρευτά.
Όταν καταλήξαμε στις επιλογές μας, φωνάξαμε τη σερβιτόρα να δώσουμε την παραγγελία. Η κοπέλα ήταν ευγενική και ευχάριστη με ενδυμασία ναύτη.

Πήραμε ταραμοσαλάτα, ντολμαδάκια γιαλαντζί, χταπόδι, καλαμαράκια τηγανιτά, φρέσκο λαυράκι, γιουβέτσι θαλασσινών και μπύρα για να πιούμε.

Όλα τα πιάτα ήταν μοναδικά! Εξαιρετικές γεύσεις, όμορφα πιάτα, ικανοποιητικές ποσότητες. Όλοι ευχαριστηθήκαμε. Οι τιμές τους ήταν πολύ καλές σε σχέση με την ποιότητα τους.
Και γλυκάκι στο τέλος για κέρασμα από το μαγαζί.

Όλα υπέροχα, νόστιμα πιάτα, καλές τιμές, άψογη εξυπηρέτηση. Μπράβο σας.

22 Σεπ 2018

Κυριακή βράδυ, σε διάθεση «ποιος πάει για δουλειά αύριο» εγώ και 2 φίλες, λέμε ας μη μας πάρει από κάτω, πάμε να φάμε έξω να τελειώσει η εβδομάδα καλά και όχι με τη γνωστή κατάθλιψη της Κυριακής.

Και γιατί δεν πάμε για ψαρομεζέδες να νιώσουμε λίγο ακόμη το καλοκαίρι κι ας είναι Σεπτέμβριος, είπε η μία μας, οπότε σαν κάτοικοι Παγκρατίου, πήγαμε στη Varka που βρίσκεται κοντά μας, ώστε να μην μας φάνε οι δρόμοι, το ξενυχτήσουμε και δεν σηκωνόμαστε την επομένη για δουλειά.

Στη Varka, διακοσμητικά έχει γίνει μια ωραία δουλειά.
Υπάρχουν ναυτικές και ξύλινες πινελιές σε όλο το μαγαζί.

Ο χώρος με ξύλινα τραπέζια στον εξωτερικό και εσωτερικό χώρο αρκετά καλόγουστος. Απ΄ ό, τι είδα και στις προηγούμενες κριτικές, έχει αναφερθεί η ενδυμασία των σερβιτόρων, αλλά θα την ξαναπώ κι εγώ. Ναυτικά ντυμένος σερβιτόρος ήρθε και μας εξυπηρέτησε με καλή διάθεση.

Η παραγγελία μας ήταν μια χωριάτικη, φάβα Σαντορίνης, καλαμαράκια τηγανιτά, χταπόδι λαδόξιδο, σαρδέλα παντρεμένη (με γέμιση ντομάτα και κρεμμύδι), καλαμάρι γεμιστό (με γέμιση τυριών, πιπεριάς και ντομάτας), και ροζέ κρασάκι.

Όλα ήρθαν σχετικά γρήγορα. Τα πιάτα είχαν όμορφη εμφάνιση και όχι μόνο. Και από γεύση ήταν φοβερά. Δεν έχω κανένα αρνητικό σχόλιο. Όλα ήταν υπέροχα και μας ικανοποίησαν πλήρως.

Γεύση, ποσότητα, εμφάνιση, τιμή, ποιότητα πιάτων άψογη!

Όταν τελειώσαμε το φαγητό μας, μας έδωσαν και γιαούρτι με γλυκό κουταλιού καρότο το οποίο ήταν ό, τι έπρεπε για το τέλος!

Οπότε η εβδομάδα τελείωσε όμορφα, αλλά το πρωινό ξύπνημα της Δευτέρας δε το γλιτώσαμε.....

10 Σεπ 2018

Παρασκευή 24/8/18 κατά τις 4 φτάσαμε, με τον σύζυγό μου, στην Varka για να γευματίσουμε. Πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί, ύστερα από τις καλές κριτικές που είχα διαβάσει στο ίντερνετ για τις γεύσεις, την εξυπηρέτηση και τον χώρο του.

Πανέμορφος χώρος, με τραπεζάκια εξωτερικά και εσωτερικά. Θέα το πράσινο πάρκο. Τοποθεσία όμορφη. Τα τραπέζια τοποθετημένα σωστά και τα καθίσματα άνετα.

Ας προχωρήσουμε στην εξυπηρέτηση. Η σερβιτόρα μας υποδέχτηκε με χαμόγελο, ήταν πάντα σε ετοιμότητα για ο, τι κι αν θελήσαμε, ευγενική, φιλική και μας βοήθησε να επιλέξουμε από τον κατάλογο.

Ας πάμε όμως στην επιλογή των πιάτων. Μας κίνησαν το ενδιαφέρον οι λαχανοντολμάδες με γαρίδες (€5,50), η φέτα τηγανητή με γλυκό του κουταλιού ντομάτας (€5,00)και οι καβουροδαγκάνες (€5,90), από πιάτα για τη μέση. Και επιπλέον πήραμε γαριδομακαρονάδα, την διπλή μερίδα (16€) για να τη μοιραστούμε και λίγο κρασάκι για να συνοδεύσουμε το φαγητό.

Η κριτική μου για τα πιάτα είναι πως ήταν όλα σωστά μαγειρεμένα, γευστικά, οι μερίδες ήταν καλές, και οι τιμές πιστεύω ήταν σωστές.

Για κλείσιμο, μας προσέφεραν γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού καρότο που ήταν εξαιρετικό.

Θα ξαναπάω στη Varka με την πρώτη ευκαιρία, καθώς από πιάτα-εξυπηρέτηση-χώρο-τιμές είχε αυτό που θεωρώ το ιδανικό για κάθε μαγαζί.