ΦΡΑΟΥΛΑ (ΓΛΥΦΑΔΑ)

Cafe - Restaurants

Λεωφ. Ποσειδώνος 71, Γλυφάδα [Χάρτης]

All day coffee bar restaurant

Cafe - Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα
Αυγ

Η Φράουλα αποτελούσε πάντα σταθερή αξία στο χρηματιστήριο των γεύσεων!!! Η πρώτη επαφή με το εν λόγω εστιατόριο έγινε πριν από αρκετά χρόνια στο Μικρολίμανο, καθώς η Φράουλα μεγεύει τον ουρανίσκο μας απο το 1999.
Ευχάριστη εκπληξη για μας είναι η άφιξη μιας νεας Φράουλας στο πολυσύχναστο κέντρο της Γλυφάδας.

Η Φράουλα στη Γλυφάδα μετρά μόνο λίγους μήνες και οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες.
Η επίσκεψή μας έγινε πριν λίγες μέρες (30/7/16) βραδάκι Σαββάτου.
Επιλέξαμε να καθίσουμε σε ένα από τα τραπέζια του εξωτερικού χώρου, αφού ο ήλιος είχε δύσει και η θερμοκρασία έπεφτε σταδιακά.
Το προσωπικό ευγενέστατο και μας εξυπηρέτησε άμεσα.
Η διακόσμηση τόσο στον εξωτερικό όσο και τον εσωτερικό χώρο είναι κλασσική. Εσωτερικά βλέπουμε τραπεζαρίες, βιβλιοθήκες, αμπαζούρ. Τον εξωτερικό χώρο καταλαμβάνουν τραπέζια και καρέκλες (αρκετά βαριές) ferforge, όπου ολοκληρώνουν την κλασσική διακόσμηση.

Ο χώρος είναι υπερυψωμένος με θέα προς τη Λ. Ποσειδώνος.
Μελετώντας τον κατάλογο δεν ξέρεις από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις.....
Αμέτρητες επιλογές σε ένα πραγματικά all day coffee bar restaurant!!
Αξίζει να αναφέρουμε κάποιες από τις επιλογές του καταλόγου:
Ορεκτικά, πλατώ τυριών-αλλαντικών, μπαγκέτες, δροσερές και πρωτότυπες σαλάτες, μακαρονάδες κλασσικές και σπέσιαλ, τορτελίνια, ταλιατέλες, πιάτα barbeque και ιδιαίτερα πιάτα του καταστήματος όπως κριθαρώτο με γαρίδες.
Επιπλέον μεγάλη ποικιλία σε κρέπες. Μετρήσαμε 14 αλμυρές και 19 γλυκές, βάφλες απλές και σπέσιαλ, διάφορα γλυκά και παγωτά.
Ο κατάλογος συνεχίζει με milk shake, καφέδες ή άλλα διάφορα ροφήματα.
Αν κάποιος επιθυμεί να συνοδεύσει το φαγητό του με κάποιο κρασί, τότε θα βρεθεί αντιμέτωπος με μια ατελείωτη λίστα λευκών, ερυθρών, ροζέ, αφρωδών και επιδορπίων οίνων. Φυσικά δεν λείπουν τα coctail και τα αλκοολούχα ποτά.

Εμείς επιλέξαμε τα εξής:
Κυρίως πιάτα:
Μπομπόνι(σπέσιαλ μακαρονάδα) με ριγκατόνι, χωριάτικο λουκάνικο, ροκφόρ, κεφαλοτύρι, κρέμα γάλακτος. Προσφέρερεται με παρμεζάνα. 9.40
Χοιρινό ψαρονέφρι με σάλτσα μαυροδάφνης (μανιτάρια, φρέσκο κρεμμυδάκι, χοιρινό ψαρονέφρι, μαγειρεμένα σε σάλτσα μαυροδάφνης. Συνοδεύεται με πουρέ φρέσκιας πατάτας ή ρύζι basmati) 11.60
Σαλάτα: Ρόκα, σπανάκι, μανούρι, προσούτο, σως μελιού, βαλσάμικο, ντοματίνια, κουκουνάδι 8.00
Αρχικά να πούμε ότι όλα τα πιάτα ήταν υπέροχα. Οι μερίδες ικανοποιητικές και οι τιμές λογικές.
Εξαιρετική επιλογή ήταν η σαλάτα με το ψητό μανούρι, το οποίο ήταν σωστά ψημένο και άψογα συνδιασμένο με ρόκα-σπανάκι.
Η μακαρονάδα Μπομπόνι ήταν ιδιαίτερα εύγεστη, με λίγα λόγια σπέσιαλ. Μοναδική παρατήρηση ότι τα μακαρόνια ήταν λίγο παραπάνω aldente. Και τελειώνοντας το πιάτο με το ψαρονέφρι ήταν πεντανόστιμο και ο πουρές όντως από φρέσκια πατάτα. Όμως η γεύση ήταν κάπως υποτονική.
Στο τέλος μας ήρθε κέρασμα παγωτό 2 γεύσεων, πολύ όμορφα σερβιρισμένο.
Ανεπιφύλακτα προτείνω το εστιατόριο αυτό. Μείναμε ευχαριστημένοι από την ποιότητα, τις τιμές, την εξυπηρέτηση και το περιβάλλον.

Προσωπικά με ενθουσίασε η μεγάλη ποικιλία του καταλόγου και η δυνατότητα που σου δίνει να το επισκεφτείς οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Είτε για ένα απολαυστικό γεύμα, είτε για καφέ, είτε για ποτό.
Να επισημάνουμε ότι το κατάστημα διαθέτει delivery.
Στην παραπάνω κριτική θα ήθελα να συμπληρώσω ότι 3 μέρες αργότερα επισκεφτήκα πάλι τη Φράουλα. Αυτή τη φορά για κρέπα.
Παραγγείλαμε μία γλυκιά με: σοκολάτα, παγωτό καραμέλα, σιρόπι καραμέλα, μπισκότο, φουντούκι 8.00€
και μία αλμυρή με: κοτόπουλο, τυρί, καλαμπόκι, ντομάτα, κρέμα γάλακτος 7.5€ Και οι 2 ήταν υπέροχες και όμορφα σερβιρισμένες.

Αυτή τη φορά το κέρασμα ήταν 2 ποτήρια κόκκινο κρασί!!