ΔΕΚΑΡΑ ΦΑΓΟΠΟΤΕΙΟΝ

Μεζεδοπωλεία

Πόντου 16 Κορυδαλλός [Χάρτης]

18.00-2.00

Μεζεδοπωλεία - Κορυδαλλός, Αθήνα

Ενα πολυ πολυ καινουριο μαγαζι στον Κορυδαλλο, σε μια ησυχη πλατεια αρκετα κοντα στην πολυσυζητημενη πλατεια Ελευθεριας. Το επισκεφτηκα τελος Αυγουστου την πρωτη μερα επιστροφης απο τις διακοπες. Αρχικα ειχαμε καθησει σε παρακειμενο εστιατοριο, αλλα λογω κακης συμπεριφορας φυγαμε και πεσαμε τυχαια πανω στην καινουρια Δεκαρα.
Με ενα μικρο αγχος, καθως δεν ειχε καμια αλλη παρεα το μαγαζι, αποφασισαμε να του δωσουμε μια ευκαιρια. Μολις διαλεξαμε το τραπεζι μας και καθησαμε ηρθε ο ευγενεστατος σερβιτορος να μας ενημερωσει για τον τροπο λειτουργιας τους. Υπαρχει η λογικη απεριοριστης καταναλωσης φαγητου με 10 ευρω το ατομο. Μας εδωσε τον καταλογο, οπου ειδαμε μερικες σαλατες, αρκετα ορεκτικα, 2-3 πιατα με θαλασσινα και 7-8 πιατα με κρεας. Να υπογραμμισω οτι η εξυπηρετηση υπηρξε αψογη απο την αρχη εως το τελος, αν και το μαγαζι γεμισε σιγα σιγα, εδειχναν πραγματικο ενδιαφερον στην καθε παρεα. Υπηρξε και κερασματακι στο τελος φρουτακι. Το μονο αρνητικο το υποχρεωτικο εμφιαλωμενο νερο, αλλα ειναι κριμα να κοψω βαθμο για αυτο και μονο.
Εμεις 3 ατομα δοκιμασαμε μια σαλατα τυπου Καισαρα(συμπαθητικη θα την ελεγα, ισως η σως ηταν σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο οτι επρεπε), μια πατατουλες σαν τηγανιτες(τραγανες και ευγευστες), μια φετα ψητη(εδω κατι παραπανω χρειαζοταν για να δωσει ενταση), αλλο ενα ορεκτικο με τυρι που δεν το δοκιμασα, ενα κοτοπουλακι με κρεμα γαλακτος και τυρια σε πηλινο (το καλυτερο πιατο απο οσα δοκιμασαμε, πλουσια γευση), ενα κεμπαπ γιαουρτλου (που ηταν νοστιμο μεν, αλλα καποιο μπαχαρικο μου χαλουσε το συνολικο αποτελεσμα), πανσετακια ψητα(ζουμερο και καλοψημενο το κρεας), ενα γαριδακι τηγανιτο (σωστα τηγανισμενο και νοστιμο)και μια κολοκυθακια τηγανιτα(τα οποια θα τα προτιμουσα λιγο πιο τραγανα). Σε γενικες γραμμες φαγαμε πολυ καλα, και αρκετα πιατα, οι μεριδες ειναι σχετικα μικρες (μας ειχε ενημερωσει ο σερβιτορος απο την αρχη), ετσι μπορει κανεις να δοκιμασει περισσοτερα πιατα και πιθανον να επαναλαβει οτι του αρεσει.
Ο χωρος ειναι εν γενει αρκετα καλος. Εξωτερικα εχει μερικα τραπεζακια στην πλατεια, μεσα ομως ειναι πολυ πιο ομορφα με χρωματιστες χαρουμενες πινελιες. Οι τουαλετες τους πολυ προσεγμενες καθαρες, ισως οι καλυτερες απο οσες εχω επισκεφτει σε αντιστοιχα μαγαζια.
Οσον αφορα το Vfm ειναι σιγουρα 4, αφου με 10 ευρω το ατομο μπορει κανεις να φαει αρκετα και ποιοτικα. Τα ποτα που χρεωνονται εξτρα ειναι επισης σωστα τιμολογημενα(δεν θυμαμαι ακριβως τιμες).
Γενικα ειναι μια ακομη αξιολογη προταση, που εμεις σιγουρα θα ξαναεπισκεφτουμε. Ενα πιο ηρεμο σημειο στον Κορυδαλλο, με ευκολο παρκιγκ, ανεση και καινουρια μαγαζακια που ξεφυτρωνουν γιατι οχι λοιπον.... ???