21 Αυγ 2017

Μικρή κριτική εν μέσω Αυγουστιάτικης ραστώνης, για αυτό το μικρούλι μαγαζάκι με τις μεγάλες δυνατότητες, μέσα στο κέντρο του Χαλανδρίου. Η επίσκεψη έγινε στις 25/7 το βραδάκι με βασανιστική ζέστη ξανά. Αλλά μας αποζημίωσε η όμορφη ησυχία σε εκείνο το σημείο του Χαλανδρίου.
Παρκάρισμα πολύ εύκολο στο κάθετο στενό της Βάρναλη πριν τον κεντρικό, στην πλευρά που είναι το ρέμα ( δική μου παλιά και αλάνθαστη συνήθως καβάντζα) και μετά ούτε 5 λεπτά περπάτημα.

Είναι πολύ μικρό και χαριτωμένο, με κάτι βελούδινες πολυθρόνες μούρλια για το χειμώνα, ενώ για το καλοκαίρι τραπεζάκια εκατέρωθεν του πεζοδρομίου και με έναν ελαφρύ χαλαρωτικό διάκοσμο γύρω γύρω.
Μουσική ελληνική, μια χαρά επιλογές μου φάνηκαν και σε σωστή ένταση. Ο νεαρός στην εξυπηρέτηση άψογος, ξύπνιος, ευχάριστος και ατακαδόρος χωρίς να ξεπερνά τα όρια. Και με χαμόγελο.

Είχα κράτηση με e-table και 30% και ομολογώ ότι βλέποντας τις χαμηλές τιμές και το μικρό μενού λίγο αγχώθηκα, αλλά υπερίσχυσε η κριτική του φίλου και έμπιστου χρήστη jim την οποία θυμόμουν.

Η σκέψη μας ήταν τσιμπολόγημα και κρασί, οπότε αφού ξεδιψάσαμε μονομιάς με μια μποτίλια παγωμένο νερό που κατέφθασε άμεσα, και ήρθαν στο τραπέζι το ψωμάκι και το ημίγλυκο κόκκινο ( 1/4 lt 2,50 e και άλλο τόσο που μας κεράστηκε μετά ), παραγγείλαμε τα εξής:

Χειροποίητη τυροκαυτερή λευκή, πολύ κοντά στα γούστα μου και αρκετά πικάντικη ( 3,90 e) και ντακάκια με μπόλικη ζουμερή ντομάτα να τα ποτίζει, ξυδάτες ελιές σε ροδέλες και τριμμένη νόστιμη φέτα, με το σχετικό λαδάκι, σε μεγάλη ποσότητα, τα εξαφανίσαμε (4,30 e).

Οι κροκέτες τυριών της κυρίας Κατερίνας έγιναν κι αυτές ανάρπαστες ( 7 τεμάχια στο πιάτο, ναι, πάλι εγώ έφαγα τον ζυγό αριθμό ), καθώς ήρθαν ολόσωστα τηγανισμένες, τόσο τραγανές και καθόλου λιπαρές. Ίσως κάποιος θα έβρισκε το μιξ τυριών που χρησιμοποιείται αλμυρό αλλά εμένα για κάποιο λόγο μου άρεσαν πολύ ( 5,40 e ) και έκαναν ωραία γευστική αντίθεση με την γλυκύτητα της μελιτζάνας στη σχάρα ( 4,80 e ). Εδώ έρχεται μια ικανοποιητική ποσότητα άψογα ψημμένης μελιτζάνας που λιώνει στο στόμα, δεν κρύβω πως ήθελα μερίδα λίγο μεγαλύτερη. Η ντομάτα και η φέτα που την κάλυπτε από πάνω έκανε ακόμη τελειότερη τη γεύση της και εδώ βέβαια χρησίμεψε το ψωμί.

Για το τέλος αφήσαμε το χοιρινό κοντοσούβλι που πραγματικά ήταν λουκούμι. Έρχεται κρεμαστό στο τσιγκέλι του, με ψητά κρεμμύδια ανάμεσα και πραγματικά μοιάζει με ένα μεγάλο χοιρινό σουβλάκι ( μάλλον ευτυχώς γιατί δεν θα άντεχα να δω θηριώδη ποσότητα εκείνο το βράδυ ), και παρέα του κάνουν πιτούλες, ντομάτα, αρκετές φρεσκοτηγανισμένες μαμαδίσιες πατάτες και μια σως που ειλικρινά δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Μας άρεσε πολύ και ποσοτικά μας κάλυψε για 2 άτομα ( 7,20 e ).

Στο κλείσιμο είχαμε και κέρασμα, 2 κομμάτια ωραίο μωσαικό ( και σκέψου ότι μικρή το περιφρονούσα αυτό το γλυκάκι, που να ήξερα ότι στο μέλλον θα με κυνηγούσε! ) και λευκό χαλβά με γάλα, αυτή η τόσο γνώριμη γεύση που θυμάμαι από το αγαπημένο Φουρνομαγειρείο στα νότια...

Για όλα τα παραπάνω το σύνολο ήταν 29 ευρώ, το οποίο με την έκπτωση στρογγυλοποιήθηκε στα 20 e και νομίζω ότι κάθε άλλο σχόλιο είναι μάλλον περιττό. Οι τιμές τους είναι ήδη πολύ λογικές και με την έκπτωση σίγουρα λες ότι το αφεντικό μάλλον τρελάθηκε ( αφεντικό μην διαβάσεις αυτή την κριτική ).

Τα μεζεδάκια τους είναι πολύ ωραία. Μην περιμένετε κάτι φανταχτερό αλλά οπωσδήποτε κάτι καλοφτιαγμένο, φρέσκο και νόστιμο. Μερικές φορές αυτό και μόνο αρκεί.

Η Κόκκινη Πιπεριά μου άρεσε και θα ξαναπάω. Πιο πολύ όμως μου άρεσε που είδα ότι αφουγκράζεται την εποχή και αγκαλιάζει και φοιτητοπαρεάκια και ηλικιωμένους μοναχικούς ανθρώπους.

Οι φίλοι μου ειναι, κατα το κοινως λεγομενο, ρεμαλια. Θα ηθελα να ειναι σχημα λόγου, αλλα αυτη η παρεα απαρτιζεται εξ ολοκληρου απο χαμενα κορμια και τσογλανια, που, ελλειψει αναγκης βιοπορισμου, σερνουν τις υπαρξεις τους στα ξενυχταδικα σε καθημερινη βαση. Αυτος ειναι και ο κυριος λογος που δεν τους βλεπω τοσο συχνα οσο θα ηθελα: εγω ειμαι προθυμη να ακολουθησω, το βιολογικο μου ρολοι, παλι, καθολου. Ενιοτε, ωστοσο, θυμουνται οτι εχουν και στομαχι περα απο ανθεκτικο συκωτι, και τοτε μου δινουν το ελευθερο να επιλεξω εγω τι καυσιμο θα γεμισει τα ρεζερβουαρ τους.

Καπως ετσι, με συνοπτικες διαδικασιες, βρεθηκαμε 3 πεινασμενα ρεμαλια και μια σκετο πεινασμενη στο Χαλάνδρι, βραδυ Τρίτης, προς αγραν τροφης. Ολα αυτα τα κολακευτικα λόγια που ειχα ακουσει και διαβασει για την Κοκκινη Πιπεριά δε με ειχαν προετοιμασει οτι το μαγαζι μοιαζει με καφετερια. Οχι μοντερνο μεζεδοπωλειο, οχι ρακαδικο, καφέ και μαλιστα μικρουλι. Και, επειδη οπως παντα ειμαι προπετης, εκρινα το βιβλιο απο το εξωφυλλο και ορκιζομουν οτι θα φαμε τις καλτσες μας.

Ο χωρος αξιος σχολιασμου δεν ειναι, ειναι ομως ευχαριστα μοντερνος και σχολαστικα καθαρος. Aποτελειται απο 4-5 τραπεζια μεσα και αλλα τοσα το πολυ εξω, στον πεζοδρομο, οπου και κατσαμε, μη και περασει καμια περαστικη και δεν σχολιασουμε το βρακι της. Ασπρα τραπεζοκαθισματα απλα, ξυλινα, ενω πολλα απο διακοσμητικης αποψης δεν προσεξα. Αυτο που προσεξα και θελω να παραπονεθω ειναι η κοψοφλεβικη, σπαραξικαρδια μουσικη που μας γρατζουνιζε τα αφτια, παναγια μου καταθλιψαρα. Δεν λεω να παιζουν χαζοχαρουμενα, αλλα απο τους mazoo and the zoo ως τη Νανα Μουσχουρη, μεσολαβουν τοσοι καλλιτεχνες καταλληλοι για μεζεδοπωλειο.

Ο σερβιτορος μας και μοναδικος του μαγαζιου εκεινη την ωρα, ηταν αξιαγαπητος. Κεφατος και αυθορμητος, ζητησε 500 συγνωμη για την πρωτοφανη για τα δεδομενα τους ελλειψη φρεσκιας πατατας, η οποια, παρεπιπτοντως, ουδολως ιδρωσε το τσινωρο μας. Εκανε τις προτασεις του, εφερε τα παντα στην ωρα τους, λαστιχο εγινε το παλικαρι. Δεν υπηρξε αιτημα που εμεινε ανικανοποιητο, αντιθετα ηξερε τι εχουμε αναγκη πριν το σκεφτουμε εμεις, ενω δε διστασε να μας βγαλει απαγορευτικο οταν ξεφυγαμε ποσοτικα στην παραγγελια. Αριστα 10, σημαιοφορος στην παρελαση.

Στα του φαγητου τωρα, ο καταλογος εχει επαρκη, αλλα οχι πονοκεφαλιαστικη ποικιλια μεζεδων, αν και, κατα τη γνωμη μου, δεν κολλανε οι θαλασσινες προτασεις σε μια κρεατοκρατουμενη καρτα και στη θεση τους θα τις απεσυρα χθες κιολας. Τα χω ξαναπει, θελω σαφη προσανατολισμο, δε θελω την πιτσαρια μου και ολιγον απο κεμπαμπτζιδικο, οπως δε θελω το χασαπη μου και βενζινοπώλη και χαρτοριχτρα.

Εμεις -εγω δηλαδη, αφου αυτοι ο, τι τους ταϊσεις το τρωνε αγογγυστα- τελικως, επιλεξαμε:

Σαλατα κοκκινη πιπερια (6.5€ ) με αναμικτες πρασιναδες, ντοματινια, παρμεζανα και κρουτον. Ειχε πληθωρα υλικων σε καλη ισορροπια, με μια γλυκιζουσα βινεγκρετ που υπερεβαλλε λιγακι, αλλα παντως ηταν καλη. Ποσοτικα ειναι ιδανικη για δυο ατομα, αλλα 4 και ψωμολυσσασμενα, ε, δε τα καλυπτει. Δε μιλαω για μας, που δε μας φτανει η μιση λαχαναγορα του Ρεντη, αναφερομαι στη μεση παρεα.

Φετα Μέλι (4.2€), που βασικα ειναι 4 εξαιρετικα παναρισμενα μπαστουνακια τυριου, κρουστά απ εξω και με ρευστη καρδια, ποιημα. Το μελι που τα ελουζε μου φανηκε υπογλυκο και υδαρες, σαν ελαφρως αραιωμενο, αλλα σιγουρα δε με χαλασε.

Και παμε στο πιατο βομβα στα σαθρα θεμελια του μαγειρικου κατεστημενου: η τηγανια του τρελου (7.7€). Μας ηρθε ενα μικρο τηγανακι με επιπλεοντα κομματακια χοιρινου, κοτοπουλου και λουκανικου σε μια παχυρρεστη μαυρη λιμνουλα. Ωχ, λεω, την καναμε απο κουπες. Η ταν ή επι τας λεει ενας φιλος και τσιμπαει μια χοιρινη σημαδουρα, την οποια δεν ειχε προλαβει να καλοκαταπιει και αρχισε τα μουγκρητα αφατου ενθουσιασμου. Οι σκηνες που ακολουθησαν πανω απ τη σαλτσα με τα κομματια πιτας που ερχονται αντι ψωμιου θυμιζουν ντοκυμαντερ της ΕΡΤ για τον πολεμο στο Ιρακ, οποτε λογοκρινονται. Κρατηστε απλως οτι ειναι ενα πιατο κολασμενο που επιβαλλεται να δοκιμασετε.

Ποικιλια κρεατων (28€) Σε ενα μεγαλο ξυλινο πλατω απλωνονται ολα τα ειδη κρεατων που περιμενεις να δοκιμασεις σε τετοιου ειδους μαγαζι, συνοδευομενα απο καμποσες, κατ εξαιρεση, προτηγανισμενες πατατες και μια κουταλια ωραιοτατο τζατζικι. Κεμπαπακια μπουκιες και λουκανικο χωριατικο, μια βεργα κοντοσουβλι χοιρινο, μπριζολακια και πανσετακια. Ολα ευχαριστα, παρα το αναμενομενο παραψησιμο τους, κατασπαραχθηκαν ταχεως, μετα τις απαραιτητες βουτιες στο μελανα ζωμο της τηγανιας. Αλλα, μια που μου δινεται η ευκαιρια, να πω οτι μαραζι το χω να φαω κρεατοποικιλια σωστα ψημενων χοιρινοπουλων.

Γι αυτα τα ολιγα, που χορταινουν και αρκουδα μετα απο χειμερια ναρκη, μαζι με το απαραιτητο μισοκιλο λευκο, ηπιως αρωματικο κρασακι που ρουφηξαν σα ξεθυμασμενη σπραιτ οι φιλοι μου, και δυο φορτηγα κομμενες πιτες που εξαφανισαν καθε ιχνος σαλτσας απο το κολασμενο τηγανακι, θα επρεπε να πληρωσουμε πανω κατω 55€, που κρινονται ικανοποιητικα για την ποσοτητα και την ποιοτητα οσων μας προσφερθηκαν. Αν συνυπολογισουμε οτι χαρη στην εκπτωσαρα των 30% που εκμεταλλευτηκαμε, και μια στρογγυλοποιηση προς τα κατω που μας εξεπληξε ευχαριστα, δωσαμε τελικα 38€, τους κατακλεψαμε και φυγαμε. Ευτυχως που δεν μας πληρωσαν και τη βενζινη ως εκει.

Σαν τελικη επιγευση μας αφησε μια γλυκα, τοσο απο την αψογη εξυπηρετηση του παιδιου οσο και απο τον κορμο που μας κερασε, κανοντας τους φιλους μου να μουγκριζουν σαν τα μουσκαρια που ειναι ενιοτε και μενα να γελαω με τα παραφουσκωμενα χαλια τους. Η κοκκινη πιπερια αποδειχτηκε γλυκεια Φλωρινης και οχι τσουσκα, η γλωσσα και ο ουρανισκος μας δεν καηκαν στο ελαχιστο απο την επιλογη μου. Θα επιστρεψω ευχαριστα στα τραπεζακια της αν βρεθω στα περιξ. Πατε αφοβα.

11 Μαι 2017

Άλλη μια speedαριστή και μικρούλα κριτική.

Μικρούλα, σαν τη λιλιπούτεια ‘’Κόκκινη Πιπεριά’’ του Χαλανδρίου και speedαριστή, σαν τα ‘’Φάλτσα μενεξεδιά’’ του Λάκη. Την βρίσκεις το τελευταίο διάστημα στη γωνία Α. Γκίνη και Κατσουλιέρη. Η Κατσουλιέρη είναι ο πεζόδρομος, συνέχεια της Χαϊμαντά στο κέντρο της αγοράς του Χαλανδρίου, που καταλήγει στο Public.

Από το συγκεκριμένο σημείο έχουν περάσει κατά καιρούς αρκετά μαγαζιά χωρίς να προσθέσουν κάτι ιδιαίτερο στην Χαλανδριανή πιάτσα. Θεωρώ ότι η ‘’Πιπεριά’’ ήρθε για να μείνει.

Για το parking τα έχω ξαναπεί, οπότε δεν χρειάζεται σχολιασμός. Αν ξέρεις –δες παλιότερες κριτικές μου- βρίσκεις εύκολα.

Για τον χώρο θα πω μόνο ότι είναι μικρούλης, καθαρός, με ανοιχτή - τώρα που ζέστανε- τζαμαρία γύρω-γύρω, τραπεζάκια ξύλινα, ανοιχτόχρωμα, κλασσικά μεζεδοπωλείου, τοποθετημένα και στον πεζόδρομο, καρέκλες σε διάφορα σχέδια, τοίχος στην μια πλευρά σε σκουρόχρωμη απόχρωση του καφέ, εμπλουτισμένος με παλιές ασπρόμαυρες φωτογραφίες, vintage φωτιστικά και ραφάκια με φυτά, μπαχαρικά και παλιά σκεύη. Τα πολύφωτα του μιας άλλης εποχής. Στην άλλη πλευρά το πάσο και από πίσω η semi – ανοιχτή κουζίνα.

Την εξυπηρέτηση θα την χαρακτήριζα φιλότιμη. Χαμογελαστός, ενημερωμένος ο σερβιτόρος, με πολύ καλές προτάσεις, αλλά μόνος του. Απελπιστικά μόνος του. Έτρεχε σαν τον Θανάση να εξυπηρετήσει όλο το μαγαζί, αλλά εκ των πραγμάτων δεν προλάβαινε. Ζήτησε πολλάκις συγγνώμη για την καθυστέρηση, όμως δεν είναι ο υπεύθυνος. Υπεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης ο οποίος ήρθε, πάρκαρε την c-class παράνομα, κατέβηκε με ωραία συνοδό, κάθισε σε ακριανό τραπέζι, έδωσε 2-3 συμβουλές, ψιλοέφαγε και έφυγε. Θέλει τρόπο και όχι κόπο, να διατηρήσεις ένα μαγαζί σε top επίπεδο.

Στην ‘’πιπεριά’’ θα πας για τα κρεατικά του, αν και διαθέτει και κάποιους φρέσκους θαλασσινούς μεζέδες. Ο κατάλογος με επιλογές μοντέρνου ψητοπωλείου.
Δοκιμάσαμε ωραία δροσερή και γευστική σαλάτα με πρασινάδα, μελωμένη sauce, σπόρους ροδιού και κουκουναριού και τριμμένο κατσικίσιο τυρί.

Τηγανάκι με μελιτζάνα στη σχάρα, γεμισμένη με τριμμένη φέτα και ψιλοκομμένη ντομάτα σε κύβους. Ωραία και γευστική η μελιτζάνα μαζί με όλο της το φορτίο. Τυροκαυτερή φουλ τυρένια και καυτερή. Τα σημεία δε, που έτρωγες περισσότερο λιωμένη πιπεριά από φέτα, σε απογείωναν σε dt χρόνο. Η κάψα έφευγε σε συνδυασμό με το γλυκόπιοτο ημίγλυκο κρασί που πίναμε.

Τηγανάκι με 3 μεγάλα λουκάνικα Μακεδονίας, συνοδεία μπούκοβου και λεμονιού. Έχοντας ζήσει αρκετά χρόνια στα ‘’ψηλά’’ της Ελλάδας, το συγκεκριμένο λουκάνικο αποτελούσε πάντα τον μεζέ επιλογής μου. Κρεατένιο με ελάχιστο λίπος απλά για το τικ παραπάνω, τσουπωτό και με ‘’γεμάτη’’ γεύση.

Χειροποίητα κεμπαπάκια Φλώρινας. Ξύλινη τάβλα σερβιρίσματος με πόδια και πάνω της, 8 τεμάχια γευστικά και ζουμερότατα κεμπάπ, συνοδεία κομμένης, αλάδωτης, ριγανάτης πίτας, κρεμμυδιού, μπούκοβου και χειροποίητου τζατζικιού. Πιάτο χειμωνιάτικο, καθόλου όμως βαρύ και για ζεστό καιρό, που πρέπει να δοκιμάσετε.

Τέλος χοιρινό κοντοσούβλι. Η γνωστή πλέον κρεμασμένη σούβλα με μικρά κομμάτια χοιρινού, μαζί με λίγη πιπεριά και λίγη ντομάτα, πατάτες χεράτες, κομμένη πίτα και μουσταρδάτη sauce. Θα το έλεγα μεγάλο σουβλάκι και όχι μικρό κοντοσούβλι. Παρόλα αυτά το κρέας ήταν από καλό σημείο του χοίρου, ζουμερό, χωρίς πάχος και χωρίς ίνες.

Δώσαμε 15 ευρώ το άτομο και μας κεράσανε καράφα κρασί, γλυκό μωσαϊκό με sauce σοκολάτας και στρογγυλοποίησαν τον λογαριασμό προς τα κάτω. Εξυπηρέτηση Βορείου Ελλάδος, όπως και τα περισσότερα πιάτα.
Να πάτε τώρα που άνοιξε ο καιρός, να πάτε με μηχανή για να παρκάρετε ακριβώς μπροστά, να γευτείτε ωραίους μεζέδες, να χαζέψετε την περατζάδα και να λύσετε και όσα προβλήματα σας απασχολούν.

Για Χειμώνα και μέσα δεν ξέρω γιατί είναι μικρούλι, θα δείξει μελλοντική επίσκεψη.
Υ. Γ. (1+2+3) Συμφωνώ με pontiki και εν μέρει με pass1. Έχουμε νοημοσύνη και δεν υποτιμάται. Φτάνει πχιά με τις fake κριτικές και τους fake χρήστες. Κάποιοι τους έκαναν και σκουφάτους, αλλά και να μιλάνε άπταιστα ελληνικά. Πάντα ξύπνιοι ήμασταν, απλά δεν μιλούσαμε.

Συμφωνώ με TOMIE και διαφωνώ εν μέρει με pass1. Το site μας δίνει τη δυνατότητα, να γράφουμε για ότι κινείται στον χώρο της εστίασης. Σε κατ’ ιδίαν συζητήσεις, οι owners ενθαρρύνουν τη γραφή για φούρνους, ζαχαροπλαστεία, street foodάδικα κ. λπ. Υπάρχουν άλλωστε και οι σχετικές κατηγορίες, οι οποίες βέβαια χρήζουν βελτίωσης. Αγάλι - αγάλι….

Συμφωνώ με Τρώγων και συμπληρώνω. Ο τρόπος γραφής είναι υποκειμενικός. Καθένας ‘’βγάζει’’ στην κριτική ότι νοιώθει. Όλες αξίζουν, από την απλή και στείρα παράθεση των πιάτων, έως την πολυσύνθετη ανάλυση των συναισθημάτων του chef όταν δημιουργούσε το κοκορέτσι από εντόσθια στρουθοκαμήλου. Ο πιο απλός λόγος είναι, ότι θέλουν χρόνο για να γραφούν. Οπότε διαβάστε τες όλες και στη συνέχεια ψηφίστε αμερόληπτα ή προσπεράστε.

17 Σεπ 2017

Ένα ζεστό μεσημέρι Κυριακής βρεθήκαμε δύο άτομα στον ήσυχο πεζόδρομο Κατσουλιέρη στο Χαλάνδρι.

Ωραίος ο εξωτερικός χώρος (πεζόδρομος), περιποιημένος, με τραπέζια άνετα και σωστά χωροθετημένα. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες. Η μουσική από CD είχε ωραίο ρεπερτόριο και ήταν διακριτική.

Ο μοναδικός σερβιτόρος ήταν άψογος, αν και υπήρχαν άλλες τέσσερεις με πέντε παρέες.

Έχει μικρό κατάλογο, αλλά περιεκτικό και σε καλό ποιοτικό επίπεδο.

Η πράσινη σαλάτα με φρούτα εποχής όπως και η τυροκαυτερή (χειροποίητη) μας άρεσαν.

Η μελιτζάνα στην σχάρα με ντομάτα και τυρί αρκετά καλή.

Το κοντοσούβλι χοιρινό εξαιρετικό, όπως και τα κεμπαπάκια (8 τεμ. ).

Το χύμα ημίγλυκο κόκκινο κρασί ωραίο και χωρίς παρενέργειες.

Οι χειροποίητες τηγανιτές πατάτες ήρθαν ξεροψημένες, όπως τις είχαμε παραγγείλει.

Οι τιμές λογικότατες, 20 Ευρώ το άτομο για ένα πλήρες γεύμα.

Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά γάλακτος και μωσαϊκό σοκολάτα, γευστικότατα και τα δύο.

Δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στο Parking, ίσως λόγω του μεσημεριού της Κυριακής.

Το συνιστώ για ωραία και ήσυχα βράδια.