14 Φεβ 2018

Με την επίσκεψη στην ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΙΠΕΡΙΑ η τριλογία του Χαλανδρίου (ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ, ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ, ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ) έγινε τετραλογία και, όπως ψυχανεμίζομαι, έχουμε δρόμο ακόμα, γιατί το Χαλάνδρι διαθέτει απίστευτη πυκνότητα, αλλά και ποιότητα, χώρων για φαγητό. Φίλε jim, από αυτή την άποψη σε ζηλεύω.
Η διεύθυνση στην οδό Ανδρέα Γκίνη μπορεί να μη σας λέει τίποτε, όμως δε θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα να βρείτε την ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΙΠΕΡΙΑ, γιατί το μαγαζί είναι μεν μικρό (για την ακρίβεια μινιόν) αλλά γωνιακό. Θα αφήσετε το αυτοκινητάκι σας κάπου στα πέριξ της οδού Κολοκοτρώνη, θα ανοίξετε το χάρτη του κινητού σας και σε δύο λεπτά θα έχετε φθάσει. Στα υπόψη ότι υπάρχει βολικό πάρκινγκ στην αρχή της Κώστα Βάρναλη, με ένα ταλιράκι ξεμπερδεύετε.

Όπως είπα, η ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΙΠΕΡΙΑ δεν είναι ολυμπιακών διαστάσεων, πιο πολύ μοιάζει με μεζεδοπωλείο που θα άνοιγαν η Χιονάτη και οι επτά νάνοι. Γύρω γύρω συρόμενη τζαμαρία, έξω λίγος χώρος για κάποια τραπέζια, στο δε μέσα χώρο μετρημένα έξι (! ) τραπέζια για 20+ το πολύ επισκέπτες. Δεν ξέρω με βάση ποιο business plan δημιουργήθηκε η ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΙΠΕΡΙΑ, η φιλοσοφία του αφεντικού (που μοιάζει παρεμπιπτόντως απίστευτα με τον φίλτατο ΙΩΓΙΑΝΝΗ! ) μοιάζει να είναι «Μαγειρεύουμε καλά για λίγους και εκλεκτούς». Για την τετραμελή παρέα μας είχα προνοήσει για κράτηση μέρες πριν, ομολογώ μάλιστα ότι Σάββατο βράδυ θα περίμενα να αποπέμπεται κάθε τόσο ευγενικά στην είσοδο μια απογοητευμένη παρέα, πράγμα όμως που δεν συνέβη (ή δεν αντελήφθην, τέλος πάντων).
Για να ολοκληρώσουμε τα του χώρου, μπαίνοντας βλέπεις στο βάθος, δηλαδή σε απόσταση τριών μέτρων, μια ψηλή στενόμακρη μπάρα πίσω από την οποία κατοικοεδρεύει το αφεντικό σε ρόλο συνδετικού κρίκου μεταξύ του ενός και μοναδικού σερβιτόρου και της κουζίνας, η οποία βρίσκεται ακριβώς πίσω του. Διακόσμηση υποτυπώδης, τραπέζια και καθίσματα τα γνωστά της ελληνικής ταβέρνας.

Οι δυόμιση ντοματούλες στρογγυλοποιούνται αναγκαστικά προς τα κάτω λόγω του ότι επιτρέπεται ελεύθερα το κάπνισμα (προς τιμήν του e-table το ότι με ενημέρωσε σχετικά με μήνυμα). Αν μάλιστα έπρεπε να συνεκτιμήσω και το μουσικό αχταρμά που μας συνόδευσε καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας, άσε καλύτερα.

Αντίθετα με το περιβάλλον η εξυπηρέτηση παίρνει με το σπαθί της τέσσερις στις τέσσερις ντομάτες. Ο νεαρός που εξ όσων έχω καταλάβει ανήκει στην επίπλωση του μαγαζιού εκτελεί τα καθήκοντά του σωστά, ευγενικά, με χαμόγελο και χιούμορ. Δε νιώσαμε ούτε στιγμή παραμελημένοι ή ξεχασμένοι στον «αχανή» χώρο.

Το σημαντικότερο όλων η κουζίνα. Θα συμφωνήσω με το ΧΡΥΣΑΝΘΕΜΑΚΙ ότι τα δέκα σχεδόν θαλασσινά πιάτα δεν προσθέτουν ουσιαστικά τίποτε. Το βαρύ πυροβολικό της ΚΟΚΚΙΝΗΣ ΠΙΠΕΡΙΑΣ είναι τα ζεστά και κρύα ορεκτικά και οι κρεατομεζέδες. Αν μου επιτρέπεται να δώσω μια συμβουλή: Μία δύο ακόμα σαλάτες με περισσότερη φαντασία, δύο τρεις θαλασσινοί μεζέδες και ίσως κάτι μαγειρευτό θα δημιουργούσαν ένα πολύ ικανοποιητικό συνδυασμό.

Στην ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΙΠΕΡΙΑ δοκιμάσαμε ορισμένα εξαιρετικά πιάτα. Αρχίζοντας από τις τυροκροκέτες (όσο αλμυρές χρειάζεται και τραγανές, θα τους ταίριαζε λίγο τσάτνεϊ συνοδευτικό), την ψητή μελιτζάνα με κύβους ντομάτας και φέτας (πραγματικό γλύκισμα, λίγο μικρή απλώς η μερίδα), το φανταστικό, χωρίς υπερβολή, λουκάνικο Φλωρίνης (πρόσφατα έγραψα τα καλύτερα για το λουκάνικο στην ΚΙΒΩΤΟ, αυτό όμως στην ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΙΠΕΡΙΑ κέρδισε καθαρά τη μονομαχία), και καταλήγοντας στα υπέροχα ευωδιαστά μπιφτεκάκια (όμως, παιδιά, ακούστε τον Σαλονικιό: σουτζουκάκια Θεσσαλονίκης, από τα καλύτερα μάλιστα του είδους, σερβίρετε παρέα με λίγο μπούκοβο, όχι μπιφτεκάκια) και την τηγανιά του τρελού με τρία διαφορετικά είδη κρέατος (εδώ η σάλτσα εκλιπαρεί για προσθήκη μαρουβά ή τσίπουρου). Τιμητική αναφορά, προσωπικά από μένα, για την τούρμπο τυροκαυτερή, πιο καυτερή και χειροποίητη δε γίνεται, ήμουν δυστυχώς ο μόνος που την ευχαριστήθηκε. Βραβείο, τέλος, και στο επιδόρπιο: κορμός σοκολάτας, το επονομαζόμενο «σαλάμι», και ένα χαλβαδοειδές παρασκεύασμα με άρωμα εσπεριδοειδούς. Γλυκόπιοτο το χύμα λευκό που προτιμήσαμε.

Ο λογαριασμός χωρίς ποτά και με την έκπτωση του 10% λόγω ηλεκτρονικής κράτησης, ήταν 65 ευρώπουλα για τέσσερα άτομα, που αποχώρησαν ιδιαίτερα ευχαριστημένα από φαγητό και εξυπηρέτηση. Για το περιβάλλον τα είπαμε, ούτε ελκυστικό ούτε αποτρεπτικό. Η ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΙΠΕΡΙΑ είναι ιδανικός χώρος συνεύρεσης με φιλαράκια και τσιμπολόγημα μέχρι τελικής πτώσεως, συνεπώς κανονίστε τα δέοντα.

12 Απρ 2018

Κυριακή μεσημέρι με κράτηση απο το e-table οικογενειακώς μόνο 3 άτομα αυτη τη φορά.

Χώρος (3/4):

Κυριολεκτικα μια τρύπα (πεντακαθαρη μεν) αλλα ο εσωτερικός χώρος ειχε μονο 4-5 τραπέζια. Με καλοκαιρία οπως πετύχαμε εμείς ανοιγει πληρως τις τζαμαριες και βγαζει και τραπεζάκια έξω στον πεζόδρομο. Αυτό του προσθετει όγκο και ωραιότερη ατμόσφαιρα.

Γεύση (4/4):

Ακολουθήσαμε τις συμβουλές αυτων που το ειχαν επισκεφθεί πριν και δεν δοκιμασαμε ψαρικά. Πήραμε:

Σαλάτα χωριάτικη (8/10)

Χόρτα με παντζάρια (7/10)

Τυροκροκετες της Κας... (δεν θυμάμαι το όνομα) (8.5/10)

Πατάτες τηγανιτές (8/10)

Τυροσαλάτα χειροποίητη (7.5/10)

Τηγανιά του τρελού (7.5/10)

Φιλέτο κοτόπουλου με πορτοκάλι (8.5/10)

Κεμπαπάκια ή σουτζουκάκια με αρνισιο κιμά με μπούκοβο (8.5/10)

Ολα τα πιάτα ηταν πολύ ωραία σερβιρισμένα σε πολύ ωραια σκεύη και με food styling.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Παρα το μπέρδεμα με την κράτηση απο το e-table ο μαγαζάτορας δεχθηκε να μας εξυπηρετήσει αφού μιλησε τηλεφωνικώς για το θέμα της κράτησης με το e-table. Μας πρόσφερε ενα μεγάλο τραπέζι για 5-6 άτομα και μας ενημέρωσε οτι κανονικά δεν μπορουσε να εξυπηρετήσει καθως ειχε πολύ δουλειά αλλα να του δωσουμε χρόνο και να κάνουμε υπομονή.

Ευτυχώς όλα πήγαν ρολόι καθώς ούτε αξιοσημείωτες καθυστερήσεις είχαμε ούτε λάθη στην παραγγελία.

Value for money (4/4):

Για ολα τα παραπανω μαζι με νερο βρύσης και 2 αναψυκτικα ο λογαριασμός ανήλθε στο πολυ καλό ποσό των 54 ευρώ χωρις την εκπτωση 15% του e-table. Για την περιοχή, την γευση και ποιότητα ειναι απίστευτο Value for money.

Συμπέρασμα:

Ειναι απο τα αγαπημένα του fratello στο Χαλανδρι, έγινε και δικό μας αλλα γιατί όχι και δικό σας; Σας το προτεινούμε πολλοί φίλοι του a4f.

01 Μάρ 2018

Μέσα Γενάρη, βράδυ Πέμπτης, να νιώθω ότι ψιλοαρρωσταίνω, αλλά να πεινάω κιόλας, να χουχουλιάζω και να μην θέλω να σηκωθώ, αλλά να φημίζομαι και για την επιρρέπεια μου στο ξεσήκωμα. Έτσι παρότι με πονούσαν τα κοκαλάκια μου, δεν αντιστάθηκα στην πρόταση για φαγητό φίλης μου καλής συν-καλοφαγούς και μια και δυο κλείνω στα γρήγορα κι ένα τραπεζάκι από e- table να επωφεληθούμε της έκπτωσης κι εκεί γύρω στις 8μιση- 9, βρισκόμαστε στην Κόκκινη Πιπεριά.

Υποδοχή φίνα κι άμεση τοποθέτηση στο τραπεζάκι που μας φύλαξαν στο μικρούλι, αλλά όχι στριμωχτούλι (τουλάχιστον εκείνο το πεμπτιάτικο βράδυ) μαγαζί του κεντρικού Χαλανδρίου. Η πολύ καλή και με ειλικρινές ενδιαφέρον εξυπηρέτηση διήρκησε καθ’ όλη την παραμονή μας στην Κόκκινη Πιπεριά κι έτσι δεν έχω τώρα παρά τα καλύτερα να πω. Από τα χαμόγελα, τις επεξηγήσεις, τη φροντίδα μέχρι τα κεράσματα, όλοι όσοι πέρασαν από το τραπεζάκι μας υπήρξαν άψογοι, οπότε 4 στα 4 στρογγυλό!

Ο χώρος τώρα για να είμαι ειλικρινής πέρασε και δεν ακούμπησε. Πολύ αδιάφορος με σημαντικό μείον την καπνίλα (που κι η φίλη μου κάπνιζε και συνέβαλλε στο κάπνισμα των ρούχων μου, τι να την κάνω) και την μουσική υπόκρουση, που δεν με κέρδισε. Ωστόσο, είναι περιποιημένος και δεν σε διώχνει, αλλά δεν έχει και κάτι να σε κερδίσει- εμένα τουλάχιστον.

Και με αυτά τα αρχικά σχόλια, περνάω ευθύς αμέσως και χωρίς καμιά χρονοτριβή στις περιγραφές των όσων φάγαμε, από τα οποία να ξεκαθαρίσω ήδη από τώρα μείναμε πολύ ευχαριστημένες. Ξεκινάμε λοιπόν και τρώμε: Σαλάτα πράσινη φρέσκια και νόστιμη και πλούσια με ρόδι, φέτα και βινεγκρέτ μελιού. Δεν ξέρω για ποιον λόγο μ’ εντυπωσίασε που επέλεξαν να βάλουν φέτα στη σαλάτα αυτή, ίσως επειδή τη φέτα την έχω άρρηκτα συνδυασμένη με τη χωριάτικη, αλλά σας πληροφορώ, που μάλλον βέβαια το γνωρίζετε ήδη, ότι είναι εξαιρετική και μέσα στην πρασινάδα και μπράβο!

Συνεχίσαμε με τις κροκέτες τυριών της κυρίας Κατερίνας. Εξαιρετικές! Μπόλικες στον αριθμό, μ’ ένα πεντανόστιμο μίξ τυριών το οποίο δημιουργούσε το σωστό λαστίχωμα σε κάθε μπουκιά, μας τις πρότειναν κατά την παραγγελίας μας κι είχαν κάθε δίκιο! Θα συμφωνήσω με τον φίλτατο Fratello ότι κάποιο τσάτνεϊ ή κάποια μαρμελάδα θα τις απογείωνε!

Η βραδιά ήταν παγωμένη και τον σήκωνε τον κρεατομεζέ της. Έτσι λοιπόν επιλέξαμε τα κεμπαπάκια από τη Φλώρινα (νομίζω), τα οποία μας εμφανίστηκαν σε μια ξύλινη τάβλα, ωραία παρουσιασμένα στη σειρά, μπόλικα κι αυτά, με πινελιά που με κέρδισε το μπούκουβο στην άκρη. Συνοδεύονταν από πιτούλες κομμένες και σος γιαουρτιού. Πολύ συμπαθητικά, χωρίς να είναι κάτι το πραγματικά ιδιαίτερο, φαγώθηκαν με ευχαρίστηση.

Και η παραγγελία μας ολοκληρώθηκε με κοντοσούβλι κοτόπουλο. Ήρθε πολύ όμορφα σερβιρισμένο, κρεμάμενο από ένα τσιγκέλι (έχω την εντύπωση ότι τα τελευταία χρόνια κάνει θραύση αυτός ο τρόπος σερβιρίσματος του κοντοσουβλιού) κι ήταν ωραία ψημένο, ζουμερό και νόστιμο. Συνοδευόταν από πατάτες τηγανιτές, από τις οποίες μας έβαλαν μπόλικες, όπως μας δήλωσαν ήδη κατά την παραγγελία, όταν αναρωτιόμασταν αν είναι να πάρουμε μια επιπλέον μερίδα πατάτες- πώς να μη σε σκλαβώσουν με την προσέγγισή τους, πώς;

Τα πιάτα αυτά ήταν υπερχορταστικά για τις δυο μας. Πήραμε και ψωμί, το οποίο παραγγείλαμε, δεν μας το επέβαλλαν κι από το οποίο δεν έφαγα, καθώς ήταν η φίλη μου που το πεθύμησε και εν μέσω γεύματος το ζήτησε. Στο τέλος μας κέρασαν και κορμό, καλό. Ήπιαμε κι ένα τεταρτάκι λευκό κρασί για μένα κι ένα αναψυκτικό για τη φίλη. Το νερό έρεε από κανάτα κι όποτε χρειάστηκε, ανανεώθηκε.

Κι όσο για το πόσο πληρώσαμε; Εδώ τι να σας πω. Κλείσαμε με έκπτωση -20%, είχαμε όμως και μια επιπλέον έκπτωση του e-table μείον 10 ακόμα ευρώ, με αποτέλεσμα να μας πάει ο λογαριασμός για όλα αυτά 16 ευρώ και κάτι, που το στρογγυλοποίησαν μάλιστα στα 16 νταν! Αφήσαμε 20 και φύγαμε νιώθοντας ότι έχουμε κλέψει εκκλησία. Υπόψιν ότι ενώ πήγαμε με τέτοια έκπτωση, οι άνθρωποι σκίστηκαν για μας. Φανταστικοί, σας λέω!

Κλείνοντας να πω ότι μείναμε πολύ ευχαριστημένες από το φαγητό κι άλλο τόσο κι ακόμα περισσότερο από την εξυπηρέτηση. Ομολογουμένως βέβαια δεν συγκλονιστήκαμε από τις γεύσεις και δεν θεωρήσαμε ότι φάγαμε κάτι τόσο μοναδικό, που δεν έχουμε ξαναδοκιμάσει. Παρόλα αυτά, το όλο πακέτο σε συνδυασμό με την εγγύτητα της Κόκκινης Πιπεριάς στο σπίτι μου συμβάλλει ώστε να την ξαναπροτιμήσω στο άμεσο μέλλον για ένα χαλαρό κι ωραίο τσίμπημα. Και για την ιστορία να πω ότι την επόμενη μέρα αρρώστησα κανονικά και ταβλιάστηκα, αλλά την έξοδό μου δεν την μετανιώνω διόλου!