ΑΝΘΟΣ

Ελληνική κουζίνα

Πλ. Αγίου Δημητρίου 17, Κηφισιά [Χάρτης]

Ελληνική κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Προλογικά οφείλω να πω ότι, όταν ανοίγει ένας καινούργιος χώρος και τυχαίνει να τον επισκέπτεται κάποιος στις αρχές, είναι λίγο άκομψο, ίσως και άκαιρο να κάνει κριτική, καθώς είναι πολύ νωρίς και σίγουρα όσο καλές προθέσεις και να έχει, δεν έχει προλάβει να βρει ακόμη το βηματισμό του. Παράλληλα όμως, ίσως είναι και η πιο κατάλληλη στιγμή, για να γίνουν κάποιες πρώτες επισημάνσεις και να διορθώσει ή να προλάβει παραλείψεις, ατέλειες, λάθη κλπ όσο είναι ακόμη νωρίς. Επομένως "ουδέν κακόν αμοιγές καλού".

Ο Ανθός μεταφέρθηκε από την Καλλιθέα στην Κηφισιά και άνοιξε στην πλατεία του Αγίου Δημητρίου, παραλλήλως της ομώνυμης μητρόπολης του δήμου, σε ένα σημείο που είναι κέντρο-απόκεντρο χωρίς ιδιαίτερη φασαρία και κίνηση. Ο εξωτερικός χώρος είναι όμορφος, ειδικά τα μεσημέρια που είναι ακόμη ζεστός ο καιρός και επιτρέπει να καθίσει κανείς κάτω από τις φυλλωσιές των δένδρων που προσφέρουν απλόχερα τη δροσιά τους. Είναι όλα περιποιημένα και φροντισμένα. Διαπίστωσα ότι το μαγαζί φημίζεται -εκτός των άλλων- και για το brunch. Αν και επισκέφτηκα το χώρο ένα κυριακάτικο μεσημέρι, οι περισσότεροι απολάμβαναν τον καφέ τους μαζί με τις υπόλοιπες λιχουδιές.

Ο εσωτερικός χώρος είναι διακριτικά πολυτελής, χωρίς όμως υπερβολές. Όμορφος, περιποιημένος, σικάτος.

Εκείνο που πάσχει κατά τη γνώμη μου είναι η εξυπηρέτηση. Είναι απορίας άξιον πώς ένας χώρος που προϋπάρχει και απλώς μεταφέρεται σε άλλο σημείο, έχει τέτοιο θέμα. Ωστόσο, όπως προανέφερα, είναι ακόμη νωρίς και κανονικά πρέπει να υπάρχει σχετική επιείκεια. Φτάνουμε λοιπόν, 4 άτομα και προσγειώνεται -κατά τη συνήθη τακτική- εμφιαλωμένο νερό. Σε ένα τέτοιο εστιατόριο περιμένεις ένα -υποτυπώδες έστω- καλωσόρισμα του τύπου: κριτσίνια με λαδάκι, ντιπ κ. ά. Τίποτα. Έρχονται να πάρουν παραγγελία, αφού πρώτα τους καλέσαμε 1-2 φορές. Φτάνουν τα πρώτα πιάτα, χωρίς να υπάρχει στο τραπέζι αλατοπίπερο (χρειάστηκε να το ζητήσουμε), χωρίς να ερωτηθούμε αν θέλουμε ψωμί. Από την ώρα που έφτασαν τα ορεκτικά μέχρι τα κυρίως πιάτα μεσολάβησε περίπου 1 ώρα. Αξίζει να τονίσω ότι 3 από τα 4 κυρίως πιάτα δεν ήταν της ώρας. Επίσης χρειάστηκε να ρωτήσουμε 2 φορές πότε θα σερβιριστούμε. Να σημειώσω ότι τα διπλανά τραπέζια (όλα γεμάτα) έτρωγαν στην πλειονότητά τους brunch (αν και ήταν περίπου 2 το μεσημέρι), γεγονός που θεωρώ ότι δε χρειάζεται τόση προετοιμασία που να δικαιολογεί την ώρα που περιμέναμε εμείς.

Στα του φαγητού παραγγείλαμε:

- μελιτζανοσαλάτα με γιαούρτι και ταχίνι, ίσως το ωραιότερο πιάτο μακράν των υπολοίπων που μας ενθουσίασε όλους. Το ταχίνι "έδενε" πάρα πολύ με την μελιτζανοσαλάτα και ο συνδυασμός ήταν πραγματικά εξαιρετικός

- ντοματοσαλάτα με 4 είδη ντομάτας και γλυστρίδα. Πρωτότυπος συνδυασμός και αρκετά ενδιαφέρων, παρότι δεν ενθουσιάστηκαν οι υπόλοιποι συνδαιτημόνες, προσωπικά μου άρεσε και θεωρώ ότι η "πινελιά" με τη γλυστρίδα έκανε τη διαφορά

- μοσχαρίσια μάγουλα με πουρέ από κουνουπίδι, νόστιμο πιάτο, έλιωνε το κρέας στο στόμα

- 2 πιάτα μαύρο γαριδοπίλαφο με μελάνι σουπιάς. Οι συνδαιτημόνες μου δεν ενθουσιάστηκαν. Εγώ που δοκίμασα μου άρεσε πολύ. Ήταν πολύ ιδιαίτερο πιάτο, με γεύση ιδιαίτερη και όμορφα διακοσμημένο.

- χοιρινά μπριζολάκια με πατάτες country και δενδρολίβανο, πικροδάφνη και φασκόμηλο. Ωραίος συνδυασμός, με τα αρώματα να ξεχειλίζουν. Τα μπριζολάκια ζουμερά και νόστιμα.

- 2 ποτήρια ροζέ κρασί

- ψωμί λευκό και μαύρο

- 2 εμφιαλωμένα νερά

Σίγουρα το μενού είναι gourme με αρκετά ενδιαφέροντες και πρωτότυπους συνδυασμούς που μπορούν να ικανοποιήσουν όλα τα γούστα. Τα πιάτα δεν τα λες και χορταστικά αλλά αυτό είναι αναμενόμενο σε τέτοιου είδους εστιατόρια. Η τιμή για όλα τα παραπάνω ανήλθε στα 74 ευρώ που τη θεωρώ αρκετά προσιτή και ικανοποιητική για το σύνολο της εμπειρίας με εξαίρεση την εξυπηρέτηση που χρήζει βελτιώσεων (αλλά είπαμε: αρχή είναι ακόμη...! ). Ωστόσο σε ένα τέτοιο εστιατόριο: ούτε καλωσόρισμα ούτε κέρασμα στο τέλος π. χ. ένα σφηνάκι λικέρ μαστίχας;

Ελληνική κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Ο "Ανθός" (πρώην " Ανθός των Γεύσεων ") του σεφ Γιώργου Γεράρδου, μετακόμισε από την Καλλιθέα στην Κηφισιά με αρκετά υποσχόμενες γεύσεις, γοητευτικό χώρο και προσιτές τιμές. Ο κατάλογος εστιάζεται σε παραδοσιακές γεύσεις με γκουρμέ πινελιές και ιδιαίτερη βαρύτητα δίνεται στο brunch α λα καρτ όπως και στον πρωτότυπο σχεδιασμό ποτών.

Το εστιατόριο βρίσκεται εκεί που παλαιότερα στεγαζόταν το "Σκαντζα" και ο χώρος έχει αναμορφωθεί σαφώς προς το καλύτερο χωρίς να γίνεται κραυγαλέος.
Ο ευρύχωρος προαύλιος χώρος χωρίζεται σε δύο τμήματα και είναι πολύ προσεγμένος αισθητικά, με όμορφες ομπρέλες, ψηφιδωτό δάπεδο και φινετσάτα τραπεζοκαθίσματα. Ο πρώτος χώρος είναι πιο κάζουαλ, διακοσμημένος με πολλές καρέκλες σκηνοθέτη ενώ ο δεύτερος έχει όμορφα μαρμάρινα τραπέζια και κομψά μεταλλικά καθίσματα. Οι δύο χώροι χωρίζονται από κατάφυτες ζαρντινιέρες. Τα ψηλά δένδρα, στα περισσότερα σημεία του εξωτερικού χώρου, δημιουργουν μια πολύ όμορφη πράσινη εικόνα που φτιάχνει την διάθεση και σε προδιαθέτει έστω και για ένα καφεδάκι!

Η ενδιαφέρουσα εξωτερική ατμόσφαιρα είναι ορατή από τα μεγάλα παράθυρα του εσωτερικού χώρου, και φαντάζομαι ότι τον χειμώνα θα δημιουργείται μια ιδανική κατάσταση. Επιπλέον, ο εσωτερικός μακρόστενος χώρος είναι πολύ προσεγμένος με μικρά μακρόστενα τουβλάκια στους τοίχους, όπου επάνω τους είναι τοποθετημένες μοντέρνες αναπαραστάσεις χρωματιστών ανθών. Απέναντι από την είσοδο βρίσκεται ένα ιδιαίτερο φούξια μπαρ με λίγα μοντέρνα καθίσματα περιμετρικά. Δίπλα στο μπαρ, στο σημείο που οδηγεί στις τουαλέτες, υπάρχει ένα κομψότατατο σημείο του χώρου με ξύλινη επένδυση!!. Εν συνεχεία, ακολουθεί ένας μακρόστενος χώρος με άψογο ντεκόρ. Οι ρομαντικά φωτισμένοι γκρι τοίχοι σε συνδυασμό με τα μοντέρνα ξύλινα τραπέζια, στολισμένα με όμορφα μικρά ανθοδοχεία με αποξηραμένα φυτά, και τα φινετσάτα μαύρα μεταλλικά καθίσματα με τα όμορφα λευκά μαξιλάρια, δίνουν μια ανάλαφρη φινέτσα. Τα τραπέζια του εσωτερικού χώρου είναι πολύ πιο λίγα από εκείνα του εξωτερικού χώρου και σίγουρα θα πρέπει να προηγηθεί κράτηση, από τη στιγμή μάλιστα που εμείς δε βρήκαμε τραπέζι στον εξωτερικό χώρο και αναγκαστήκαμε να καθίσουμε μέσα. Το μαγαζί έσφυζε από κόσμο που κυρίως ερχόταν για το κυριακάτικο μικρογεύμα (brunch).... που σερβίρεται 10:30 - 14:30 (π. χ αυγά καγιανά,7,00, βουβαλίσιο μπέργκερ, 9,00, τηγανίτες 7,00 και πολλά ακόμη )

Ο κατάλογος δεν κουράζει και περιλαμβάνει αξιόλογες προτάσεις.

Δοκιμάσαμε τα εξής:

Στην αρχή δεν ήρθε κάποιο ντιπ ούτε ψωμί. Το νερό το ζητήσαμε βρύσης εκ των προτέρων και ήρθε σε όμορφο μπουκάλι.

Πράσινη σαλάτα σύκου (9,00) με αρσενικό Νάξου, μπέικον, κρουτόν, ντομάτα, πρασινάδα και λίγα κομμάτια σύκου ( θα προτιμούσα περισσότερα... ). Πολύ δροσερή και νόστιμη σαλάτα, παρουσιασμένη πολύ όμορφα με το τριγωνικές φέτες τυριού περιμετρικά του πιάτου.

Μπουρεκάκια αγριογούρουνου (7,00 ). Σερβίρονται τέσσερα νόστιμα και τραγανά μπουρεκάκια με μαυροσούσαμο τα δύο εκ των οποίων είναι με φέτα και τα υπόλοιπα δύο με κρέας αγριογούρουνου (! ). Κατά τα άλλα, το μαύρο στιλάτο πιάτο διακοσμούνταν από πινελιές νόστιμης σος ροδιού.

Σπαγγέτι με προβατίνα (12,00). Σπαγγέτι al dente, τρυφερά κομμάτια κρέατος και μπόλικο παλαιωμένο ανθότυρο (τριμμένο τυρί) δημιουργούν ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα.

Στο τέλος δοκιμάσαμε εύγευστο γλυκό "Σφαίρα Σοκολάτας" (7,00). Η παρουσίαση του γλυκού είναι ιδιαίτερη, καθώς έρχεται μια όμορφη μπάλα παγωτού σοκολάτα περιτριγυρισμένη με πλούσια ποσότητα μπισκότου. Το γλυκό περιχύνεται με ζεστή μαστίχα που είναι τοποθετημένη σε παραδοσιακό μπρικάκι!

Ήπιαμε δύο εκπληκτικά smoothies καρπούζι, παρουσιασμένα σε όμορφο ποτήρι (4,00).

Αυτή τη φορά δεν θα επεκταθώ στα υπόλοιπα πιάτα ή ποτά του καταλόγου καθώς η evi, σε αμέσως προηγούμενη κριτική ( what a coincidence.. ), περιγράφει πολλά στοιχεία αναλυτικά που δίνουν μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του "Ανθού".

Το σέρβις -αν και πρόθυμο και χαμογελαστό- μας τα χάλασε στο τέλος καθώς περιμέναμε σχεδόν σαράντα λεπτά για το γλυκό!! Επίσης μια κάποια εκπαίδευση πάνω στα πιάτα που σερβίρονται θα έπρεπε να είχε γίνει... Η τόση αργοπορία προφανώς έγινε γιατί το μαγαζί είχε πήξει από κόσμο για καφέ και φαγητό. Αυτό θα έπρεπε να είχε προβλεφθεί αλλά και αποφευχθεί από τον υπεύθυνο.... μέσα του Σεπτέμβρη, ημέρα Κυριακή, στο σημείο που βρίσκεσαι (μαγαζί γωνία ) και την προϋπηρεσία σου στον χώρο δεν κάνεις τέτοια σφάλματα, απλά προσλαμβάνεις περισσότερο προσωπικό!!!

Οι τιμές κυμαίνονται σε νορμάλ επίπεδα για την περιοχή και τον χώρο.

Το καλό φαγητό, ο φροντισμένος χώρος, η εξοχική αλλά και φιλική ατμόσφαιρα του χώρου κάνει αυτό το μέρος ξεχωριστό και κάτι τέτοιο, πιστέψτε με, έλειπε σαφώς από την Κηφισιά, που κατά κάποιο τρόπο είναι ή του ύψους ή του βάθους στο θέμα της εστίασης, όσον αφορά την ποιότητα αλλά και τις τιμές....!!

Ελληνική κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Σάββατο βράδυ με κράτηση επισκεφθήκαμε τον "Ανθό (γεύσεων)" στην Κηφισιά, στον όμορφο χώρο που περιγράφουν αναλυτικά οι προηγ. χρήστες με τον ευρύχωρο φωτισμένο κήπο (υπάρχει σαφής διαχωρισμός εστιατορίου-καφετέριας με διαφορετικά τραπέζια και ύφος) και το μικρότερο εσωτ. χώρο, όπου και πάλι δεν υπάρχει φοβερό στρίμωγμα, απλά όταν γεμίσει το επίπεδο θορύβου (βαβούρας!!! ) γίνεται ενοχλητικό!

Θερμή υποδοχή και καλή εξυπηρέτηση σε εμάς (πήγαμε κατά τις 9 πριν γεμίσει ακόμα, αργότερα τους ψάχναμε λιγάκι) και από τον κύριο σερβιτόρο μας (που δήλωσε καινούριος και προσπαθούσε ΠΟΛΥ) και από μία σερβιτόρα κι έναν ακόμα σερβιτόρο που έφερε σαμπανιέρα για το κρασί, αλατοπίπερο κ. λ. π. (χωρίς να χρειαστεί να ζητήσουμε). Το σεφ κ. Γεράρδο τον συναντήσαμε στην ανοιχτή κουζίνα-μπαρ φεύγοντας και μας ρώτησε αν μας άρεσαν τα φαγητά...

Προσφέρει δημιουργικό φαγητό (όχι gourmet) που αλλάζει κάθε τόσο, με πειραματισμούς και φαντασία που στη δική μας παραγγελία βγήκαν πετυχημένα... Οι μερίδες δεν είναι μεγάλες, αλλά είναι επαρκείς, η παρουσίαση είναι καλή και η νοστιμιά ευτυχώς παρούσα!

Το καλωσόρισμα ήρθε στην πέτρα: 2 μπουκίτσες με ελληνικό τσορίθο+καπνιστό τυρί (μικροσκοπικές, αλλά δε χρεώνονται). Το ψωμί (1 ευρώ κατ'άτομο) και το εμφ. νερό (2 ευρώ) ήρθαν αφού ρωτηθήκαμε. Πήραμε "αθηναϊκή μαγιονέζα" για ορεκτικό (8 ευρώ, χειροποίητη, με λίιιιγη πεσκανδρίτσα και αρακά, φορμαρισμένη σαν μίνι τουρτίτσα με λεπτή φέτα αγγούρι γύρω-γύρω σαν κορδέλα), σαλάτα με 3 ειδών ντομάτες και γλιστρίδα (6 ευρώ, μπόλικη, με καλό ελαιόλαδο αρωματισμένο με ελάχιστο μπαλσάμικο και υποψία πέστο), κουνέλι με μπεσαμέλ μελιτζάνας (12 ευρώ, πολύ νόστιμος ο πουρές με λαδοτύρι Ζακύνθου) και κόκορα κρασάτο με μανιτάρια και χυλοπίτες (13 ευρώ, τα μανιτάρια ελάχιστα).

Το πολύ καλό sauvignon blanc Αϊδαρίνη που επιλέξαμε είναι το πιο vfm κρασί της μικρής λίστας (14 ευρώ, όταν το παρόμοιας τιμής αγοράς για το σπίτι αλλά πιο φημισμένο "Μαλαγουζιά Κτήμα Άλφα" το χρεώνουν 25 ευρώ!!! ), προσφέρεται και σε ποτήρι στα 4 ευρώ. Στα ερυθρά η πιο οικονομική πρόταση είναι στα 16 ευρώ (Κτήμα Δασακλή "Μάλα Δρυς" από Πελοπόννησο, το έχω βρει διαδικτυακά ως χύμα, αλλά ως μπουκάλι δεν μπορώ να ξέρω αν έχει vfm τιμή) και στη συνέχεια ο "Ρήγας Κούπα" (το "φθηνό" του Λαζαρίδη) στα 17 ευρώ. Οι Δυο Ελιές Κυρ-Γιάννη π. χ. που γνωρίζω καλά, είναι στα 32 ευρώ...

Η σφαίρα σοκολάτας είναι και παιχνιδιάρικο και γευστικό επιδόρπιο (7 ευρώ). Καλής ποιότητας σοκολάτα που κρύβει μέσα χειροποίητο παγωτό, πάνω από "χώμα μπισκότου" με μαρεγκάκια τριγύρω και η κοπέλα που μας το σέρβιρε έριξε αργά αργά την καυτή κρέμα μαστίχας από πάνω, έτσι σε κάθε μπουκιά είχαμε το άρωμά της. Είδαμε σε διπλανό τραπέζι και το παγωτό για 2 (12 ευρώ) που ετοιμάζεται εκείνη τη στιγμή σε μεγάλο μπολ με συνεχές χτύπημα και παγώνει με τη βοήθεια υγρού αζώτου (αχνίζει σαν μαγικό φίλτρο και όλοι εντυπωσιάζονται).

Λογαριασμός 64 ευρώ με απόδειξη φερμένη από την αρχή στο τραπέζι (συν την πρόσθετη του γλυκού), όλα καλά!

Ελληνική κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε τον Ανθό την Κυριακή 2/10/16 μια παρέα 3 ατόμων και δυο παιδάκια 5,5 ετών και 15 μηνών. Είχαμε ακούσει θετικές κριτικές για το αντίστοιχο εστιατόριο στην Καλλιθέα και είχαμε αρκετές προσδοκίες που δυστυχώς δεν επαληθεύτηκαν.
Ο χώρος γνωστός από τα παλαιότερα καταστήματα που στεγάζονταν εκεί. Δεν είναι φοβερά εντυπωσιακός, αλλά για το ύφος και το είδος κουζίνας του Ανθού, θεωρώ ότι είναι ταιριαστός. Καθίσαμε έξω αν και κάναμε κράτηση μόλις 2 ώρες νωρίτερα, και το προσωπικό έσπευσε να μας εξυπηρετήσει με διάχυτο το άγχος στα μάτια και τις κινήσεις τους, αφού το μαγαζί έχει ανοίξει μόλις τρεις εβδομάδες και προφανώς τους ενδιαφέρει να "πιάσουν". Μας πρόσφεραν και καθισματάκι για το μωρό και πολύ το εκτιμήσαμε!
Σε πολύ λίγο χρόνο κατέφθασε στο τραπέζι εμφιαλωμένο νερό και οι κατάλογοι.
Ο κατάλογος δεν έχει ιδιαιτέρως μεγάλο μενού και επειδή είχαμε και τη μικρή μαζί μας που δεν τρώει ποικιλία γεύσεων λόγω ηλικίας, ρωτήσαμε αν είναι όλα τα πιάτα του καταλόγου διαθέσιμα.
Ο νεαρός σερβιτόρος που μας έφερε τον κατάλογο μας πληροφόρησε ότι θα μας ενημερώσει η κοπέλα που θα πάρει παραγγελία για την διαθεσιμότητα των πιάτων. Εδώ ξεκινάνε τα αρνητικά. Με το που φθάνει η εν λόγω, μας ενημερώνει ότι 2 πιάτα δεν ήταν καθόλου διαθέσιμα και 6 από τα υπόλοιπα ήταν με αλλά συστατικά. ήτοι η πράσινη σαλάτα με σύκα, δεν έχει σύκα αλλά αχλάδια... φθινόπωρο και χωρίς σύκα.... ασχολίαστο! Τα μπουρεκάκια με αγριογούρουνο και φέτα, σερβιρισμένα με ρόδι και μαυροσούσαμο, αφού τα παραγγείλαμε μας ενημέρωσαν ότι δεν ήταν ακριβώς έτσι όπως περιγράφονταν... αλλά στη μερίδα έρχεται 1 μπουρεκάκι με αγριογούρουνο και δύο με γέμιση φέτας... αναρωτηθήκαμε γιατί περιγράφουν κάτι τελείως διαφορετικό.... αλλά τα παραγγείλαμε δυστυχώς.... αυτά με φέτα ήταν παντελώς αδιάφορα, όσο για το ένα με αγριογούρουνο με μια μπουκιά που δοκίμασε έκαστος δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο σε γεύση.
Συνεχίζοντας η σερβιτόρα την ενημέρωση, μας είπε ότι η καλοκαιρινή σαλάτα δεν είχε καρπούζι όπως αναφέρει. τότε γιατί την έχουν στο μενού αφού μόλις πριν 3 βδομάδες ανοίξανε απορήσαμε από μέσα μας! Και συνέχισε να μας ενημερώνει... κουνέλι γεμιστό δεν έχουμε.... τα μοσχαρίσια μάγουλα σιγομαγειρεμένα με κόκκινο κρασί και πουρέ κουνουπιδιού δεν είναι μάγουλα αλλά σιδηρόδρομος, επίσης το σπαγγέτι με αχινό δεν έχει αχινό αλλά αυγοτάραχο Μεσολογγιού και τέλος το παγωτό για δύο δεν υπάρχει....... Ευτυχώς που ήταν το τελευταίο που δεν υπήρχε γιατί ήμασταν έτοιμοι να φύγουμε! Ανεπίτρεπτο για εστιατόριο που άνοιξε προ 3 εβδομάδων, να έχει περιγραφές, στον μισό κατάλογο στο "περίπου" και από τα υπόλοιπα πιάτα να έχει έλλειψη σε αρκετά...
Είπαμε όμως να μη χαλάσουμε το κέφι μας και αφού παραγγείλαμε μας έφεραν ως καλωσόρισμα amuse buche με φρυγανισμένο ψωμάκι και κάποια αλοιφή που μου διαφεύγει και κάτι σαν chatney βερίκοκου. Μας άρεσε.
Επίσης μας ρώτησαν αν θέλουμε να μας φέρουν ψωμί, και αυτό μας άρεσε, γιατί συνήθως δεν ρωτάνε και φυσικά πήραμε γιατί είχαμε παραγγείλει καπνιστή μελιτζανοσαλάτα και ήταν απαραίτητο. Πολύ νόστιμο το ψωμάκι, χειροποίητο και δυο ειδών, ολικής πολύσπορο και λευκό με σουσαμάκι!
Πάμε στα πιάτα τώρα, από ορεκτικά η καπνιστή μελιτζανοσαλάτα αξιοπρεπής αλλά τίποτα το σπέσιαλ. Τα μπουρεκάκια με αγριογούρουνο μια "μούφα" τόσο σε περιγραφή όσο και σε γεύση... περιγράφω παραπάνω το γιατί. Οι χωριάτικες ταλιατέλες με Κασσιώτικη σιτάκα και τσιγαριστά κρεμμύδια, αδιάφορο και λιπαρό πιάτο... ο σύζυγος που το παράγγειλε το βαθμολόγησε κάτω του μετρίου και θα συμφωνήσω. Τα βουβαλίσια μπιφτέκια καλά αλλά όχι κάτι σπέσιαλ όπως η τσιμπιμένη τιμή τους (16 ευρώ) και οι πατάτες που τα συνόδευαν αδιάφορες και ξηρές.
Τα σουτζουκάκια μανιταριού καλό και διαφορετικό πιάτο αλλά το πιλάφι που τα συνόδευε το λες και "νοσοκομειακό" άνετα... Το κοτόπουλο με γιαούρτι πολύ καλό ίσως το καλύτερο πιάτο.

Τέλος τα μπριζολάκια χοιρινού με δενδρολίβανο, θυμάρι και γλάσο μαυροδάφνης, το χειρότερο πιάτο που έχω δοκιμάσει εδώ και καιρό! κακοψημένα, πίκριζαν και μόνο επίγευση μαυροδάφνης δεν άφηναν...
Μας ρώτησαν πως μας φάνηκαν τα πιάτα! τους είπαμε όλα τα παραπάνω παράπονα και ειδικά για τα μπριζολάκια... μας ζήτησαν συγνώμη και παραδέχθηκαν ότι η κουζίνα είχε τα θεματάκια της αυτές τις μέρες!

Μας κέρασαν γλυκά.... εις ένδειξη καλής θελήσεως και το εκτιμήσαμε! όμως ούτε το ελληνικό cheese cake με ροδάκινα ήταν κάτι το ιδιαίτερο, και τα ροδάκινα μάλλον κυδώνια χωρίς σπιρτάδα στη γεύση και στο χρώμα θύμιζαν αλλά ούτε και η πολυδιαφημησμένη σφαίρα σοκολάτας μας συγκλόνισε!

Απλά ένα γλυκό με σοκολάτα σε σφαιρικό σχήμα και παγωτό βανίλια στο εσωτερικό, περιχυμένη με καυτή κρέμα γάλακτος που είχαν αρωματίσει με λικέρ μαστίχα και λίγα αμύγδαλα... οκ έχουμε φάει πολύ καλύτερα και πολύ πρωτότυπα γλυκά!!
Για τα παραπάνω συν ένα καταπληκτικό, ομολογουμένως, εσπρεσάκι και 4 μπύρες ανήλθε στα 112 ευρώ. Τα γλυκά δεν χρεώθηκαν όπως προείπα. Λίγα δεν τα λες τα χρήματα που δώσαμε, αλλά αν είχαμε φάει και ευχαριστηθεί, θα ήμασταν οκ με την τιμή κατ άτομον.

Αγαπητέ Ανθε, η λίστα με τις μπύρες σου είναι πολύ καλή και αρκετά ενήμερη! όσο για το μενού, και επειδή πράγματι δείξατε ενδιαφέρον ως κατάστημα για τα κακώς κείμενα δίνουμε ένα άλλοθι λόγω πρόσφατης έναρξης και θεωρούμε ότι θα ομαλοποιηθεί. Αλλά αγαπητέ Ανθέ ομολογουμένως θες δουλίτσα σε πολλά πραγματάκια ακόμα για να μπορέσεις να "σταθείς" σε εποχές κρίσης!!!
Μόνο με καλή διάθεση τα γράφω και με την πρόθεση να δώσω και δεύτερη ευκαιρία επίσκεψης!... γιατί είναι πολύ ευχάριστο να πηγαίνεις να φας και να φεύγεις ικανοποιημένος.. κάτι που όλο και λιγότερο συμβαίνει στις εποχές μας!! και please please please τώρα που μετακόμισες στα βόρεια μην αλλάξεις... μη χαλάσεις... βαρεθήκαμε τα δήθεν μαγαζιά των βορείων... δεν το σηκώνουν και οι εποχές....!
Τίμιο φαγάκι και εξυπηρέτηση με αληθινό ενδιαφέρον θέλει ο κόσμος.. ο περισσότερος τουλάχιστον...!

Ελληνική κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Επισκεφθηκαμε το εστιατόριο βραδυ τρίτης μετα απο προσφορά που ειχε στο e-table για έκπτωση 40% δευτέρα και τρίτη.

Χώρος:
Η αυλή του ειναι συμπαθητική αλλα δεν εχει κάποιο διαχωριστικό απο το δρομο και ειναι σαν να κάθεσαι σε καφετέρια. Εμεις προτιμήσαμε να κάτσουμε μεσα γιατι ειχε δυνατό αερα αλλα ουτε το μέσα ειχε κατι το ιδιαίτερο. Λίγο ψυχρό μου φάνηκε και μύριζαν έντονα οι μυρωδιές από την κουζίνα.

Service:
Με μια λέξη προβληματικό. Δεν είναι ότι ήταν αγενής η κατι τετοιο αλλα προφανώς δεν ειχε την εμπειρία που χρειάζεται. Ένιωθες οτι ειχε μια αμηχανία που στην μεταδίδει. Όταν κάτσαμε τον ενημερώσαμε οτι είμαστε απο το e-table για να μην γινει καποιο μπέρδεμα και χάσουμε την έκπτωση. Η απάντηση ηταν "α εγω δεν ξερω απο αυτά οταν έρθει η υπεύθυνη θα της το πω". Κάτσε ρε φιλε και αμα δεν ερθει η υπεύθυνη μεχρι να πληρώσουμε τι θα γινει? Δεν μιλάμε για μια έκπτωση 10% άλλα 40% πρέπει να γνωρίζω για να παραγγείλω ανάλογα. Δεύτερο φάουλ όταν τον ρωτήσαμε αν μέσα επιτρέπετε το κάπνισμα και μας είπε ναι οκ μπορείτε να καπνίσετε. Κάτσαμε μεσα και δεν μας έφερνε τασάκι. Οταν τον ρώτησα για τρίτη φορα μου απαντάει "να δεν ειναι οτι το ξέχασα αλλα εχει κι'αλλο κόσμο τώρα". Μας δουλεύεις ρε φιλε ας μας το έλεγες απο την αρχη να ξέρουμε που θα κάτσουμε. Σε κάποια φάση ηρθε και μας ειπε δεν μπορώ να σας σερβίρω συνέχεια κρασί γιατι εχει πολύ κόσμο τώρα!!! (αλλα δυο τραπέζια ειχε).
Στα θετικά... Τα ορεκτικά και η σαλάτα ήρθαν πολύ γρήγορα και τα κυρίως είχαν τον τέλειο χρoνο αναμονής.

Γεύση:
Στο θέμα του φαγητού, οι προσφερόμενες επιλογές είναι σίγουρα περιορισμένες αλλα νομίζω οτι καλύπτουν ολα τα γουστα χωρις δυστυχώς ομως να προσφέρουν κατι αξιομνημονευτο που θα σε κανει να θες να επιστρέψεις.
Παραγγείλαμε:
Μελιτζανοσαλατα με ταχινι: (2/4) Συμπαθητικό αλλα ως εκει
Πράσινη σαλάτα με συκα: (2/4) Πέρασε και δεν ακούμπησε που λεμε. Φρεσκοκομμενα λαχανικά αλλα κακή αναλογία dressing το οποίο πίκριζε κι'ολλας ενω ηθελε λιγο μπέικον ακόμα.
Κουνέλι λεμονατο με πουρε μελιτζανας: (3/4) το καλύτερο πιατο της βραδιάς. Εξαιρετικός ο πουρές και πολυ καλομαγειρεμενο το κουνελι.
Κοτόπουλο μπούτι με σως Γιαουρτι: (1/4)Προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς προσφέρει αυτο το πιατο στο μενου εκτος απο μια οικονομική λύση. Flat γεύση τελείως χωρις να εχει να προσφέρει απολύτως τίποτα.

Κρασι: Μικρή λιστα με αδιάφορες επιλογές και κοστολογημενη 1*3. Πήραμε το sauvignon blacnc του αιδαρινη που στα 14 ευρω είναι μια καλή επιλογή για τα χρήματα του.

Value for money:
Με 40% Έκπτωση μιλαμε για απίστευτη σχέση ποιότητας τιμης παρά τα όποια προβλήματα (4/4). Στο τέλος πληρώσαμε 30 ευρω και μας κέρασαν και πανακοτα με καραμελα!!!
Επειδή ομως αυτη η έκπτωση φαντάζομαι ηταν one off οι τιμες τιμοκαταλογου με την προσφερόμενη εμπειρία εχουν ενα θεμα, οπότε το value for money πέφτει στο μισο (2/4)