28 Μάρ 2018

Στο Veniero πήγαμε μετά από σύσταση γνωστών μας, αλλά και γιατί ψάχναμε κάπου να φάμε, μετά από μια εθιμοτυπική επίσκεψη στην Κηφισιά.

Να πω την αλήθεια, το μαγαζί δεν το ήξερα, αν και είχα επισκεφθεί άλλα εστιατόρια γύρω από την περιοχή.

Το παρκάρισμα είναι ένα θέμα, αν και εμείς σταθήκαμε τυχεροί και βρήκαμε θέση ακριβώς στην είσοδο του εστιατορίου.

Ο εσωτερικός χώρος είναι ευρύχωρος και μας εντυπωσίασε με τη διακόσμησή του.

Το βλέμμα πέφτει στην τεράστια μπάρα και στα σκουρόχρωμα ξύλινα τραπέζια που είναι τοποθετημένα αραιά στον χώρο.

Καθήσαμε και μας έφεραν ψωμί με δύο ντιπ-τομάτας και κρέμα τυριού (4€) και μεταλλικό νερό (2,5€)!.

Ξεκινήσαμε με μια σαλάτα Black Blue (13€).
Την περιέγραφαν σαλάτα με μαρούλι, ρόκα και φιλέτα μοσχαριού με σάλτσα ροκφόρ.
Το κρέας ήταν πολύ τρυφερό και καλοψημμένο... αλλά.. κάτι έλειπε, που το ανακαλύψαμε έχοντας φάει το μισό πιάτο...
Είχαν ξεχάσει να βάλουν τη σάλτσα ροκφόρ, αυτό το συστατικό που θα έδινε το κάτι διαφορετικό σε γεύση.
Το επισημάναμε στη σερβιτόρα κι εκείνη απλά χαμογέλασε και είπε "α, ναι.. ";

Δεν περίμενα τέτοια αντίδραση... αλλά.. δεν μας πείραξε και τόσο.
Και ας ήταν λίγη φτωχή η σαλάτα, μόνο με κρέας, λίγο μαρούλι και άφθονη ρόκα..

Για ορεκτικό πήραμε spring rolls με κιμά, τσένταρ και μπέικον (7€).
Αυτό το πιάτο μας άρεσε πολύ και μάλλον θα έπρεπε να πέρναμε και δεύτερο.

Για κυρίως πήραμε φιλέτο κοτόπουλο Thai με γάλα καρύδας και κάσιους(12€).
Αυτό το πιάτο νομίζω είναι υπερπαραγωγή..
Το κοτόπουλο ήρθε σε μπολ με σάλτσα καρύδας, σε υπερβολική ποσότητα για τα γούστα μας, σε ένα άλλο μπολ ήρθε το ρύζι μπασμάτι και ήρθε και ένα ακόμη κενό μπολ για να κάνουμε τη μίξη.
Το αποτέλεσμα ήταν κάτι που θύμιζε τηγανιά κοτόπουλου, στο πιο υδαρές όμως..
Δεν είχε κάποιο συστατικό που να ενισχύει τη γεύση και μας φάνηκε κάπως άνοστο και άχρωμο.. μεταφορικά και κυριολεκτικά.

Το δεύτερο κυρίως ήταν τα φρέσκα ραβιόλια με μαύρο κοτόπουλο.
Μεγάλη μερίδα... κι εδώ τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα.
Το πιάτο είχε επιπλέον μανιτάρια και κομματάκια μαύρης τρούφας.
Ήταν εξαιρετικό σαν γεύση και ήρθε ωραία σερβιρισμενο στο κατάλληλο πιάτο.

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με δύο ποτήρια κόκκινο κρασί (5€ το ένα).

Κέρασμα για το τέλος, δεν έφεραν κάτι, ενώ εντύπωση μας έκανε που μάζεψαν τα πιάτα μισή ώρα αφού είχαμε σταματήσει να τρώμε.

Πληρώσαμε 61€, που τα θεωρώ υπερβολικό ποσό για αυτά που φάγαμε.
Δεν νομίζω να ξαναπάμε εκεί για φαγητό.
Ίσως για καφέ ή για ποτό..

20 Μάρ 2017

Δευτερα βραδακι ανηφορησαμε προς Κεφαλαρι 6 ατομα για φαγητο στο συγκεκριμενο μαγαζι που ειναι σχετικα καινουργιο και ηθελα να το δοκιμασω. απο θεμα διακοσμησης εμενα προσωπικα αλλα και στη παρεα, μας αρεσε πολυ. ομορφα φωτισμενο και διακοσμημενο και κατι πολυ βασικο απαγορευοταν το τσιγαρο, καθως σε αλλα εφαμιλα μαγαζια της περιοχης τα χαρακτηριζεις ανετα εως και τεκε, οποτε αυτο βοηθησε να απολαυσουμε το φαγητο μας σαν ανθρωποι.

απο θεμα εξυπηρετησης ολοι ηταν ευγενεστατοι και πολυ εξυπηρετικοι αλλα δευτερα βραδυ ουσιαστικα ημασταν η μονη μεγαλη παρεα για εξυπηρετηση οποτε λογικο ηταν να μην υπαρχουν καθυστερησεις. δε μπορω να εκφερω αποψη τι γινεται οταν το μαγαζι ειναι γεματο. εμεις παντως μειναμε ευχαριστημενοι απο το σερβις.
απο θεμα φαγητου τωρα καθως ειμασταν μεγαλη παρεα δοκιμασαμε πολλα πιατα και προκαταβολικα να πω οτι μας αρεσαν ολα και σε ολους και επισης οι ποσοτητες ειδικα στα κυριως πιατα ηταν πολυ ικανοποιητικες.

εννοειται οτι μας εφεραν νερο εμφιαλωμενο και ντιπακια με ψωμακια και κριτσινια τυριου που ηταν πολυ νοστιμα. απο ορεκτικα επιλεξαμε φετα σε φυλλο καταιφι και αρωμα ουζομελου (6ευρω) το οποιο ηταν πολυ διαφορετικο, καθοτι ηταν σε πηλινο τυρι σκεπασμενο με καταιφι, πολυ νοστιμο και ιδιαιτερο, spring rolls με κιμα, μπεικον και τσενταρ (6ευρω) επισης πολυ νοστιμα και το τσενταρ ερεε αφθονο σερβιρισμενα σε μαντεμενιο πλατο και cheese cake γλυκιας κολοκυθας με ανθοτυρο και βαση ταρτας (7ευρω) το οποιο εμενα προσωπικα μου αρεσε στους φιλους λιγοτερο, το οποιο δε καταλαβαινες τη γευση της κολοκυθας για οσους δε τους αρεσει τοσο αλλα ηταν πολυ γευστικο.

απο σαλατες επιλεξαμε ατομικες και πηραμε ceasar (5ευρω) που αρεσε, black and blue (7ευρω) που ειχε μεσα φιλετο μοσχαρι και blue cheese με ροκα σπανακι και μπαλσαμικο, παρα πολυ γευστικη και πρωτοτυπη και mesclun (5 ευρω) Που ειχε μεσα προσουτο, παρμεζανα, συκα, καραμελωμενα κρεμμυδια και σαλτσα μελιου. επισης πολυ γευστικη και μειναμε ολοι ευχαριστημενοι απο τις επιλογες μας. παροτι δε ατομικες σαλατες η ποσοτητα δεν ηταν μικρη οπως σε αλλα εστιατορια που εχουμε φαει, αλλα κανονικοτατη.
και αφου σχεδον ειχαμε χορτασει ηρθε και η ωρα των κυριως πιατων για να μας αποτελειωσει.
εγω προσωπικα παρηγγειλα φιλετο κοτοπουλο Thai με γαλα καρυδας, κιτρινο καρυ και κασιους, το οποιο το εφερναν σε ενα μπολακι, σε ενα αλλο μπολακι ειχαν το ρυζι μπασματι που το συνοδευε και ενα 3ο μπολακι για να γινει το σχετικο ανακατεμα. σαν food styling εξοχο σα γευση εξοχοτερη. πολυ πιο νοστιμο και απο αμειγως ινδικα εστιατορια (10ευρω)
πηραμε επισης Jack Daniels chicken Με πουρε πατατας και σαλατα (10 ευρω) που οπως λεει και το ονομα του ειχε σως με το ανωτερω ουισκυ και ηταν επισης πολυ ωραιο γευστικα.

ενα cheeseberger και 2 Carameliazed onions burger που στοιχιζε το καθενα 10 ευρω και απο οτι ειδα τους φιλους μου το εξαφανισαν και ηταν πολυ ικανοποιημενοι γευστικα και τελος σπαγγετι με καπνιστη πανσετα (8 ευρω) που επισης αρεσε παρα πολυ στη φιλη μας.

φυσικα δεν ελειψαν και τα αναλογα ποτα. οι παρεα επελεξε διαφορες μπυρες μεγαλες σε μεγεθος που κοστιζαν 5 ευρω και εγω προτιμησα ποτηρι κρασι ακακιες που επισης κοστιζε 5 ευρω. το μονο θεμα ειναι οτι απο κρασι σε ποτηρι εχουν νομιζω 3 επιλογες σε συνολο, δλδ ενα σε λευκο, ενα σε κοκκινο και ενα σε ροζε. θεωρω οτι αυτο θα επρεπε να εμπλουτιστει λιγο.

γενικα με τα κουβερ ο λογαριαμσος ηρθε κοντα στα 156 ευρω για 6 ατομα που φυγαμε απο το μαγαζι απολυτα ικανοποιημενοι, σκασμενοι απο τη ποσοτητα του φαγητου και σαν ατμοσφαιρα δε μας ενοχλησε απολυτως τιποτα. το συνιστω οπωσδηποτε για δοκιμη ειδικα σε οσους μενουν σε κοντινες με εκει περιοχες

Θεοδώρου Δηληγιάννη 56, Κηφισιά 14562, Αττική

210 272 3110