14 Νοε 2017

Αυτή μου η κριτική θα είναι αρκετά περιορισμένη. Βασικός λόγος το άσχημο mood της συγκεκριμένης περιόδου, αλλά και το ότι έχω γράψει για το ίδιο μαγαζί σε άλλη περιοχή.
Θα μου πεις τότε γιατί γράφεις. Η γραφή στο ask αποτελεί ένα είδος ξεκούρασης, έναν εναλλακτικό τρόπο διαφυγής από την καθημερινότητα. Ένα ‘’love is the drug’’ των Roxy Music στον τομέα του writing σε συνδυασμό με το eating. Όπως αποτελεί το Ancho μια εναλλακτική του κλασικού Μexican food. Ενός Mexican fast food και όχι Mexican street food. Αυτό αποκόμισα μετά από αρκετές επισκέψεις. Κάτι σαν τα παλαιά ‘’Taco time’’ και ‘’Taco bell’’ που μεσουρανούσαν κάποιες άλλες δεκαετίες. Μέχρι που ο Έλληνας τα βαρέθηκε, διότι είχαν καθαρά μεξικάνικες γεύσεις.
Ενώ το Ancho έχει προσαρμόσει την Μεξικοκαλιφορνέζικη κουζίνα στα ελληνικά δεδομένα. Το concept έπιασε στο Χαλάνδρι οπότε άνοιξε και το νέο μαγαζί στον κεντρικότατο δρόμο της Κηφισιάς, στην Κασσαβέτη.
Συνεχίζει το minimal στη διακόσμηση αλλά με περισσότερα μεξικάνικα στοιχεία, μεγαλύτερο χώρο, πολλά χρώματα στους τοίχους και στα φωτιστικά, περισσότερα άνετα τραπέζια και κλασικά μεγάλες ουρές.
Σε βοηθάει το χαμογελαστό προσωπικό στις επιλογές και υπάρχουν και σε αυτό γλυκύτατες επιλογές!!! Όρεξη νάχεις.
Κινείσαι γρήγορα εκτός και αν είσαι άτυχος και πέσεις σε αναποφάσιστο ή σε αρχάριο. Οπότε κάνε κράτει και οπλίσου με υπομονή. Η τακτική έχει περιγραφεί ξανά, οπότε την επαναλαμβάνω στα γρήγορα με tips.
Διαλέγεις βάση. Αν πεινάς πολύ, διάλεξε burritos σταρένια μαλακή –μόνο– tortilla, είναι μεγάλο μέγεθος, την γεμίζουν υπερβολικά, δεν πρόκειται να σου φύγουν τα υλικά έξω, την κλείνουν ωσάν φάκελο. Αν πεινάς ένα κλικ κάτω, διάλεξε τραγανά tacos, είναι 3 στη μερίδα και τα βολεύεις υπέροχα. Μακριά από τα μαλακά θα λερωθείς διότι δεν τα κάνουν φάκελο και θα γελάει ο κόσμος.
Δεν προτείνω quesadillas, είναι σα να τρως σκεπαστή πίτσα, nachos, τα τρως και στον κινηματογράφο, σαλάτα, φτιάχνεις και στο σπίτι σου και burrito bowl διότι έρχονται τα υλικά χωρίς πίτα, αλλά θεωρώ ότι την χρειάζεται ο οργανισμός σου.
Διαλέγεις γέμιση. Αν θέλεις μεξικάνικη γεύση με κλειστά μάτια chili con carne, καυτερός, τόσο όσο, μοσχαρίσιος κιμάς με chili, κόκκινα φασόλια και μυρωδικά, και carnitas, ψιλοκομμένο χοιρινό. Όλα τα υπόλοιπα δηλαδή, μοσχάρι, φιλέτο black Angus και ψητά λαχανικά τα τρως και αλλού.
Έξτρα γέμιση. Μεξικάνικα φασόλια, sour cream, σαλάτα-σάλτσα pico de gallo και υπέροχη guacamole. Άντε και λιωμένο κίτρινο τυρί για να σας φύγει το μεράκι.
Τα υπόλοιπα οι άλλοι. Εσείς πάτε διαβασμένοι για να δοκιμάσετε κάτι που πλησιάζει αρκετά το Mexican food.
Για να γλυκαθείς στο τέλος only churros. Έρχονται 6 τηγανητά, μακρόστενα, ζυμαράκια, τα μισά σκέτα και τα μισά πασπαλισμένο με ζάχαρη και κανέλλα. Συνοδεύονται για βούτες από 2 μπολάκια με mayan choco και dulce de leche. Όρεξη να υπάρχει και φυσικά να μην λιγώνεσαι γιατί ξεχειλίζουν από γλύκα.
Έχει και kids menu, οπότε προτίμησε το για τα παιδιά. Είναι τα ίδια υλικά των ενηλίκων αλλά σε mini ποσότητες. Αλλιώς παίρνεις πακέτο.
Θα πιείς μεξικάνικη μπύρα με το κλασικό slice of lemon στο χείλος του μπουκαλιού, ή δοκίμασε jaritos, ένα πολύ ωραίο ανθρακούχο αναψυκτικό σε διάφορες γεύσεις. Δοκίμασε mango, lime ή Jamaica.
Δεν συστήνω frozen margarita διότι θα πιείς κυρίως frozen ice.
Με αυτά και με αυτά θα πληρώσεις για ένα είδος, churros και αναψυκτικό ή μπύρα γύρω στα 10 ευρώ και θα φύγεις χορτασμένος, αν φυσικά είσαι του φυσιολογικού φαγητού για να χορτάσεις.
Αν σου άρεσαν οι μεξικάνικες γεύσεις, την επόμενη φορά διαλέγεις μεξικάνικο εστιατόριο και αν με διαβάζεις ξέρεις που θα πας.
Αν δεν σου άρεσαν, απλά το διαγράφεις από το μυαλό σου και επιλέγεις κάτι άλλο είτε τα κλασικά ελληνικά, είτε άλλη θεματική κουζίνα.
Αν το προτείνω; Ναι για κάτι γρήγορο, μεξικάνικο, για να μην ξεσπιτωθώ, αν επιθυμούν διακαώς οι υιοί μου και πάντα υπό προϋποθέσεις για εμένα.
Για τους υπόλοιπους με τις προϋποθέσεις που έθεσα παραπάνω.
Σίγουρα έχει βελτιωθεί από τις πρώτες επισκέψεις και σίγουρα χωράει και άλλη βελτίωση.

17 Απρ 2018

Street fast food Μεξικάνικο που άνοιξε και στην Κηφισιά.

Ο χώρος καλός, μοντέρνος και καθαρός χωρίς έθνικ έντονα διακοσμητικά στοιχεία.

Το φαγητό οπως και στο Χαλάνδρι είναι self service πηγαίνεις διαλέγεις την τορτιγια και μετά διαλέγεις το κρεατικό (μοσχάρι, κοτόπουλο) και τα διάφορα συστατικά (τυρί. φασόλια, ντομάτα, ρύζι κτλ) και τις σάλτσες (guacamole κτλ).

Ότι έχω δοκιμάσει ειναι νόστιμο και πολύ καλό για το γεγονός οτι είναι προ-παρασκαυασμένο.

Τα λεφτά ειναι λογικά καθώς με 5-6 ευρώ χορταίνεις.

Το συστήνω εαν βρεθείτε στην περιοχή το προτείνω για ενα γρήγορο φαγητό. Ο χωρος διαθέτει και τραπεζάκια για να καθίσετε.

12 Ιουν 2017

Hola!!

Νά 'μαστε λοιπόν και στο Ancho της Κηφισιάς. Με 2 απανωτές επισκέψεις ( στις 24/5 για ψώνια και στις 30/5 εν είδει εορτασμού για το τέλος της φετινής σχολικής περιόδου ) η κριτική αυτή θα μπορούσε να κλείσει εδώ, αλλά αστειεύομαι και το ξέρετε.
Αυτή η κουλή ώρα ανάμεσα στις 4 με 6 το απόγευμα, τείνει να γίνει η αγαπημένη μου για φαγητό, κάνεις ένα γεύμα ολημερίς και ησυχάζεις ( από τις τύψεις ). Για την ησυχία και τη χαλάρωση, τα έχω ξαναπεί.

Καλοκαιράκι λοιπόν κι εγώ δεν έχω καλύτερο από fast food / street food και οτιδήποτε μη στυλιζαρισμένο, που το απολαμβάνεις στο χαλαρό, ή ακόμη και στο χέρι, το σετάρεις και με τη βόλτα σου στα μαγαζιά, και είσαι πλήρης, τί άλλο θες;;
Αν συνδυάζεται και με κάποια έθνικ κουζίνα, είναι το ιδανικό.

Το Ancho φυσικά δεν πάει να συναγωνιστεί τα γνωστά μεξικάνικα της Αθήνας, πόσο μάλλον τα αυθεντικά στο Μεξικό, αλλά γι' αυτό που προσφέρει, τα καταφέρνει νομίζω τέλεια να σου δώσει μια ιδέα από αυτή την λατρεμένη κουζίνα.

To concept του Ancho είναι ήδη γνωστό, από προηγούμενες κριτικές αγαπητών και πολύ κατατοπιστικών φίλων. Εν συντομία, επιλέγεις βάση ( burrito, tacos, nachos, quesadilla, burrito bowl κτλ ) και γεμίζεις αφήνοντας τη φαντασία σου να καλπάσει. Ή, αφήνεσαι να σε οδηγήσει η κοπέλα που σε εξυπηρετεί πίσω από τη βιτρίνα με τα υλικά. Μη διστάσεις να ρωτήσεις ποιά υλικά είναι στάνταρ ( διαφέρουν για κάθε είδος ) και ποιά με έξτρα μικρή χρέωση ( μη φοβηθείς, θα στα εξηγήσουν όλα αναλυτικά, χωρίς διάθεση να σε παρασύρουν να πληρώσεις το burrito χρυσό ).

Στην πρώτη μας επίσκεψη, 2 άτομα, δοκιμάσαμε, burrito carnitas με χοιρινό στο οποίο πρόσθεσα λαχανικά ( 5,80 e + 0,50 το εξτρά υλικό ), burrito barbacoa με μοσχάρι ( 6,30 e ) και quesadilla chicken asada με κοτόπουλο ( 5,80 e ). Αυτά περιείχαν ως στάνταρ υλικά κόκκινο ή λευκό ρύζι ( ντομάτα πάπρικα το πρώτο, λάιμ κόλιανδρο το δεύτερο που μου άρεσε πιο πολύ ), φασόλια, μαρούλι, τυρί, καλαμπόκι, sour cream και σάλτσα της επιλογής σας ( η απαλή pico de gallo που βάλαμε είναι μέτρια καυτερή, στο τραπέζι όμως σας περιμένουν 3 ακόμη μπουκαλάκια, για ενίσχυση της αψάδας. Κλασικό ταμπάσκο, green pepper tabasco και chipotle hot sauce. Πειραματιστείτε, εγώ επικεντρώθηκα στην τελευταία και βρήκα τη γεύση μου!! )
Τα burritos είναι απλώς καταπληκτικά. Ξεχνάς ότι τρως μεξικάνικο fast food. Είναι νόστιμα, γεμάτα, χορταστικά, με φρέσκα τα υλικά τους, με λίγα λόγια τα βρήκαμε άψογα. Συμπαθητική και η quesadilla, αλλά το burrio, τούμπανο!!

Δοκιμάσαμε και πολύ ωραία nachos με cheddar και guacamole ( 2,80 e ), δροσιστήκαμε με 2 ποτήρια παγωμένη sangria ( 3 e έκαστη ), και μας κέρασαν και 2 σφηνάκια frozen margarita, φράουλα και lime.
Για το τέλος, δεν υπήρχε καμία περίπτωση να φύγουμε χωρίς να δοκιμάσουμε και τους περίφημους λουκουμάδες churros ( 3,50 e, έρχονται καυτά από τη φριτέζα 6 μακρόστενα κομμάτια, στεγνά και απίθανα τραγανά, πασπαλισμένα με ζάχαρη και κανέλα και με 2 ζεστές πηχτές σως μαύρης σοκολάτας και καραμέλας γάλακτος, όπου τα βουτάς και έχεις ήδη φύγει για Μεξικό ή Ισπανία....... ).
Στη δεύτερη επίσκεψη, ήμασταν 3 άτομα και επαναλήφθηκε σχεδόν η ίδια παραγγελία, πλην της quesadilla. Και συνοδέψαμε με παγωμένες margaritas αυτή τη φορά ( 5 e έκαστη ). Εθιστική αυτή η Μαργαρίτα...

Έχω την αμυδρή εντύπωση, ότι ο χώρος είναι αυτός που στεγαζόταν πιο παλιά το La Pasteria πριν μεταφερθεί λίγο πιο πάνω. Στο Ancho του Χαλανδρίου δεν έχω πάει και δεν έχω εικόνα. Όμως της Κηφισιάς, είναι πολύ πολύ ωραίος ο χώρος. Ζωντανά χτυπητά χρώματα, ταιριαστή μουσική, άνεση και άπλα, άψογη καθαριότητα παντού, διάκοσμος μέσα στο θέμα, κάκτοι, λουλούδια, δερμάτινοι καναπέδες... μέχρι και διπλοί usb φορτιστές για κινητά και συσκευές, σε κάθε τραπέζι, σε περίπτωση που ξεχάσατε το power bank. Στις τουαλέτες δε, περιμένει μια φανταστική έκπληξη τις μαμάδες με μικρά ζουζούνια... ένας χώρος απίστευτος!!!

Τα μπροστινά τραπέζια στην ημι-πεζοδρομημένη Κασσαβέτη είναι όμορφα για χάζι στην περαντζάδα.
Αν όμως θέλετε το κάτι διαφορετικό, την ατμόσφαιρα, το συντριβάνι που τρέχει γάργαρα και σου ηρεμεί το μυαλό, και μια νοερή εικόνα της Frida Kahlo να ζωγραφίζει σε μια γωνιά με τα πινέλα της, κατευθυνθείτε στην πίσω αυλή...... Θα νομίζετε ότι διακτινιστήκατε κάπου αλλού........

Hasta luego!!

Y. Γ. Julie05, έκανα νομίζω μια μικρή πρόοδο σε αυτή την κριτική!!!