ANCHO MEXICAN GRILL

Κασσαβέτη 9, Κηφισια [Χάρτης]

Μεξικό - Κούβα - Κηφισιά, Αθήνα
2017

Hola!!

Νά 'μαστε λοιπόν και στο Ancho της Κηφισιάς. Με 2 απανωτές επισκέψεις ( στις 24/5 για ψώνια και στις 30/5 εν είδει εορτασμού για το τέλος της φετινής σχολικής περιόδου ) η κριτική αυτή θα μπορούσε να κλείσει εδώ, αλλά αστειεύομαι και το ξέρετε.
Αυτή η κουλή ώρα ανάμεσα στις 4 με 6 το απόγευμα, τείνει να γίνει η αγαπημένη μου για φαγητό, κάνεις ένα γεύμα ολημερίς και ησυχάζεις ( από τις τύψεις ). Για την ησυχία και τη χαλάρωση, τα έχω ξαναπεί.

Καλοκαιράκι λοιπόν κι εγώ δεν έχω καλύτερο από fast food / street food και οτιδήποτε μη στυλιζαρισμένο, που το απολαμβάνεις στο χαλαρό, ή ακόμη και στο χέρι, το σετάρεις και με τη βόλτα σου στα μαγαζιά, και είσαι πλήρης, τί άλλο θες;;
Αν συνδυάζεται και με κάποια έθνικ κουζίνα, είναι το ιδανικό.

Το Ancho φυσικά δεν πάει να συναγωνιστεί τα γνωστά μεξικάνικα της Αθήνας, πόσο μάλλον τα αυθεντικά στο Μεξικό, αλλά γι' αυτό που προσφέρει, τα καταφέρνει νομίζω τέλεια να σου δώσει μια ιδέα από αυτή την λατρεμένη κουζίνα.

To concept του Ancho είναι ήδη γνωστό, από προηγούμενες κριτικές αγαπητών και πολύ κατατοπιστικών φίλων. Εν συντομία, επιλέγεις βάση ( burrito, tacos, nachos, quesadilla, burrito bowl κτλ ) και γεμίζεις αφήνοντας τη φαντασία σου να καλπάσει. Ή, αφήνεσαι να σε οδηγήσει η κοπέλα που σε εξυπηρετεί πίσω από τη βιτρίνα με τα υλικά. Μη διστάσεις να ρωτήσεις ποιά υλικά είναι στάνταρ ( διαφέρουν για κάθε είδος ) και ποιά με έξτρα μικρή χρέωση ( μη φοβηθείς, θα στα εξηγήσουν όλα αναλυτικά, χωρίς διάθεση να σε παρασύρουν να πληρώσεις το burrito χρυσό ).

Στην πρώτη μας επίσκεψη, 2 άτομα, δοκιμάσαμε, burrito carnitas με χοιρινό στο οποίο πρόσθεσα λαχανικά ( 5,80 e + 0,50 το εξτρά υλικό ), burrito barbacoa με μοσχάρι ( 6,30 e ) και quesadilla chicken asada με κοτόπουλο ( 5,80 e ). Αυτά περιείχαν ως στάνταρ υλικά κόκκινο ή λευκό ρύζι ( ντομάτα πάπρικα το πρώτο, λάιμ κόλιανδρο το δεύτερο που μου άρεσε πιο πολύ ), φασόλια, μαρούλι, τυρί, καλαμπόκι, sour cream και σάλτσα της επιλογής σας ( η απαλή pico de gallo που βάλαμε είναι μέτρια καυτερή, στο τραπέζι όμως σας περιμένουν 3 ακόμη μπουκαλάκια, για ενίσχυση της αψάδας. Κλασικό ταμπάσκο, green pepper tabasco και chipotle hot sauce. Πειραματιστείτε, εγώ επικεντρώθηκα στην τελευταία και βρήκα τη γεύση μου!! )
Τα burritos είναι απλώς καταπληκτικά. Ξεχνάς ότι τρως μεξικάνικο fast food. Είναι νόστιμα, γεμάτα, χορταστικά, με φρέσκα τα υλικά τους, με λίγα λόγια τα βρήκαμε άψογα. Συμπαθητική και η quesadilla, αλλά το burrio, τούμπανο!!

Δοκιμάσαμε και πολύ ωραία nachos με cheddar και guacamole ( 2,80 e ), δροσιστήκαμε με 2 ποτήρια παγωμένη sangria ( 3 e έκαστη ), και μας κέρασαν και 2 σφηνάκια frozen margarita, φράουλα και lime.
Για το τέλος, δεν υπήρχε καμία περίπτωση να φύγουμε χωρίς να δοκιμάσουμε και τους περίφημους λουκουμάδες churros ( 3,50 e, έρχονται καυτά από τη φριτέζα 6 μακρόστενα κομμάτια, στεγνά και απίθανα τραγανά, πασπαλισμένα με ζάχαρη και κανέλα και με 2 ζεστές πηχτές σως μαύρης σοκολάτας και καραμέλας γάλακτος, όπου τα βουτάς και έχεις ήδη φύγει για Μεξικό ή Ισπανία....... ).
Στη δεύτερη επίσκεψη, ήμασταν 3 άτομα και επαναλήφθηκε σχεδόν η ίδια παραγγελία, πλην της quesadilla. Και συνοδέψαμε με παγωμένες margaritas αυτή τη φορά ( 5 e έκαστη ). Εθιστική αυτή η Μαργαρίτα...

Έχω την αμυδρή εντύπωση, ότι ο χώρος είναι αυτός που στεγαζόταν πιο παλιά το La Pasteria πριν μεταφερθεί λίγο πιο πάνω. Στο Ancho του Χαλανδρίου δεν έχω πάει και δεν έχω εικόνα. Όμως της Κηφισιάς, είναι πολύ πολύ ωραίος ο χώρος. Ζωντανά χτυπητά χρώματα, ταιριαστή μουσική, άνεση και άπλα, άψογη καθαριότητα παντού, διάκοσμος μέσα στο θέμα, κάκτοι, λουλούδια, δερμάτινοι καναπέδες... μέχρι και διπλοί usb φορτιστές για κινητά και συσκευές, σε κάθε τραπέζι, σε περίπτωση που ξεχάσατε το power bank. Στις τουαλέτες δε, περιμένει μια φανταστική έκπληξη τις μαμάδες με μικρά ζουζούνια... ένας χώρος απίστευτος!!!

Τα μπροστινά τραπέζια στην ημι-πεζοδρομημένη Κασσαβέτη είναι όμορφα για χάζι στην περαντζάδα.
Αν όμως θέλετε το κάτι διαφορετικό, την ατμόσφαιρα, το συντριβάνι που τρέχει γάργαρα και σου ηρεμεί το μυαλό, και μια νοερή εικόνα της Frida Kahlo να ζωγραφίζει σε μια γωνιά με τα πινέλα της, κατευθυνθείτε στην πίσω αυλή...... Θα νομίζετε ότι διακτινιστήκατε κάπου αλλού........

Hasta luego!!

Y. Γ. Julie05, έκανα νομίζω μια μικρή πρόοδο σε αυτή την κριτική!!!