Σερβίρει Ελληνικούς μεζέδες

εξυπηρετεί 10 το πρωί με 12 το βράδυ

27 Φεβ 2017

Η Σουσουράδα πρέπει να έχει ανοίξει μέσα στον προηγούμενο χρόνο στη γωνία Μαυρομιχάλη και Βαλτετσίου, απέναντι από το Warehouse. Την είχα ήδη σταμπάρει από το καλοκαίρι και την προηγούμενη εβδομάδα είπα να κάνω μια δοκιμή.
Μπήκαμε λοιπόν στη Σουσουράδα δυο άτομα μεσημέρι καθημερινής.

Ο χώρος είναι ψηλοτάβανος, με τζαμαρίες γύρω – γύρω. Πιο πριν στέγαζε εκδόσεις και από αυτήν τη χρήση έχουν μείνει οι προστατευτικές σιδεριές και το μωσαϊκό. Υπάρχει και πατάρι που φιλοξενεί τους καπνίζοντες, αλλά και τις πεντακάθαρες τουαλέτες με τους ευφάνταστους νιπτήρες. Διακοσμητικά το άσπρο και το μέταλλο κυριαρχεί, δίνοντας ένα ψυχρό ύφος στο χώρο. Δεν μπορώ παρά να τον κατατάξω στους πιο αδιάφορους που έχω βρεθεί. Έξω στο πεζοδρόμιο υπάρχουν πολλά τραπεζάκια, για τις πιο ζεστές μέρες. Ο κόσμος που το προτιμά είναι περισσότερο από Κολωνάκι μεριά, παρά από Εξάρχεια. Η μουσική από τα ηχεία μας εκνεύρισε, καθώς μας "ξύριζαν" τα αυτιά τα πολλά πρίμα.

Η σερβιτόρος που μας εξυπηρέτησε ήταν πολύ ευγενική. Η 1 ντοματούλα στην εξυπηρέτηση δεν οφείλεται αποκλειστικά στη δικιά της συμπεριφορά, όπως θα διαβάσετε παρακάτω, αλλά στη γενικότερη πολιτική του μαγαζιού.

Μας έφερε τον κατάλογο. Μια πολύ άβολη κατασκευή: ξύλινη πλάκα, με τις σελίδες του μενού να στερεώνονται πάνω της με ένα τεράστιο κλιπ. Μετά από λίγο επέστρεψε για να μας τον εξηγήσει. Μας είπε ότι η πρώτη σελίδα περιελάμβανε (φιλόδοξες) πιατέλες finger food για κρασί. Την προσπεράσαμε λοιπόν. Στις επόμενες σελίδες έβγαζε το 1/4 με 1/3 των πιάτων εκτός, καθώς δεν ήταν διαθέσιμα. Υπήρχαν αρκετά πιάτα με ψάρι και θαλασσινά, αλλά εμείς θέλαμε να κινηθούμε στην περιοχή των κρεατικών. Τα κεφτεδάκια με δυόσμο (5,5 ευρώ αν δεν κάνω λάθος) που είχαμε σταμπάρει δεν υπήρχαν και μας είπε ότι αντί για αυτά έχουν μπιφτεκάκια. Δεν μπήκε στον κόπο να αναφέρει την τιμή και ένας αισιόδοξος θα πίστευε ότι η τιμή είναι η ίδια. Ήμουν σίγουρη ότι αυτό δεν θα συνέβαινε. Τα πήραμε. Υπήρχε και ένα πιάτο ημέρας. Μοσχάρι με λαχανικά. Και αυτό άνευ τιμής. Το πήραμε. Επίσης είχαμε ήδη παραγγείλει τις πατάτες ημέρας (4 ευρώ) και μανιτάρια (5 ευρώ), αντί για σαλάτα, και ψωμί. Συνοδεύσαμε τα παραπάνω με μισό κιλό κρασί χύμα (4 ευρώ). Δεν θα το έλεγα εξαιρετικό.

Μετά από λίγο, κατέφθασε στο τραπέζι μας, το ψωμί (τρεις λεπτές φέτες μαύρο ψωμί με λίγο λάδι) και το πιάτο ημέρας. Σε βαθύ μεγάλο πιάτο, ατάκτως ερριμένα κομμάτια μοσχαριού και λαχανικά τουρλού. Νόστιμη σάλτσα, καλό το μοσχάρι, αλλά επρόκειτο για ένα ένα απλό, σπιτικό πιάτο ως προς τη σύλληψη, την εκτέλεση και την παρουσίαση. Σαστίσαμε που μας το πρόσφεραν!

Τελειώσαμε με το μοσχάρι και περιμέναμε λίγο. Μας ήρθαν τα μπιφτεκάκια. Παρουσίαση λίγο καλύτερη σε μακρόστενη μεγάλη πιατέλα. Πάνω σε κομμάτια από το ίδιο ψωμί που είχαμε και εμείς, τρία μπιφτεκάκια και πράσινη σαλάτα με υποψία ντρέσινγκ δίπλα. Τα μπιφτεκάκια ήταν μικρά και ως προς το εμβαδόν τους και ως προς το πάχος τους. Σαν να είχαν κόψει φυσιολογικά μπιφτεκάκια στη μέση. Ήταν αρκετά σκληρά και από γεύση αδιάφορα.

Τα είχαμε σχεδόν τελειώσει όταν ήρθαν τα μανιτάρια. Πάνω σε φέτες από (τι άλλο;) ψωμί, άσπρα κοινά μανιτάρια σοταρισμένα. Τους έλειπαν πολλά. Μικρή μερίδα.

Τελειώσαμε μπιφτεκάκια και μανιτάρια και τότε ήρθαν οι πατάτες ημέρας! Αφήνοντας η σερβιτόρα ένα μπολάκι με τηγανιτές πατάτες στο τραπέζι μας, έκανε τη διαπίστωση ότι αργήσανε και, όταν συμφώνησα έντονα, μας προέτρεψε να τις φάμε γιατί είναι νόστιμες! Έφυγε αμέσως και μας άφησε να κοιτάμε το άδειο μας τραπέζι με το μπολάκι τις πατάτες στη μέση. Και όχι, δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο. Κοινές τηγανητές πατάτες ήταν που κανονικά θα έπρεπε να τις τρώω μαζί με το μοσχάρι και τα μπιφτεκάκια, γιατί μόνες τους με κρασί ήταν γελοίο θέαμα τουλάχιστον.

Τελειώσαμε και τις πατάτες και το κρασί και ζητήσαμε λογαριασμό. Η σερβιτόρα είχε σχολάσει και η αντικαταστάτρια της μας είπε το ποσό προφορικά! Σύνολο 33 ευρώ. Αναγκάστηκα να ζητήσω την απόδειξη. Διαπίστωσα ότι τα μπιφτεκάκια κοστολογούνται 9,5 ευρώ και άλλα τόσα το πιάτο ημέρας! Με το ζόρι έβαλα 2 ντοματούλες για το vfm.

Μαντέψτε αν θα πάω ξανά...

18 Σεπ 2016

Η σουσουράδα βρίσκεται απέναντι από το warehouse ένα μαγαζί που έχει ανεβάσει αρκετά τον γαστριμαργικό πήχη στην περιοχή των Εξαρχείων. Ο χώρος μέσα είναι φωτεινός., καλόγουστος, με μεγάλες τζαμαρίες και λιτές γραμμές.
Έξω, το πεζοδρόμιο της Μαυρομιχάλη είναι μια αναγκαστική επιλογή τους θερινούς μήνες. Επιστεφτήκαμε το μαγαζί Κυριακή μεσημέρι και γενικά δεν υπήρχε μεγάλη κίνηση.

Ο κατάλογος ήρθε αμέσως με επιλογές μεζέδων, κρασιού, ποτών και καφέ. Πήραμε ταλαγάνι με μαρμελάδα λεμόνι (πραγματικά εξαιρετικά ψημένο, σαλάτα κους κους με μαϊντανό και κεφτέδες με σάλτσα γιαουρτιού.

Σε αυτό το τελευταίο είχαμε το μεγάλο φάουλ Αν και μερίδα ήταν μεγάλη, οι κεφτέδες από έξω είχαν αρπάξει και μέσα ο κιμάς δεν είχε ψηθεί. Με άλλα λόγια δεν βγάζεις τέτοιο πιάτο σε τραπέζι.

Μαζί με μια λεμονάδα και 1 καφέ δώσαμε 26 ευρώ. Θεωρώ πως το μαγαζί δεν έχει μπει ακόμη σε επαγγελματικούς ρυθμούς. Υπάρχουν φυσικά περιθώρια βελτίωσης.

Μαυρομιχάλη 44 Εξάρχεια

21 0364 7936

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια