CONTAINER STEAKS AND BURGERS

American Style

Πεύκων 12, Ηράκλειο [Χάρτης]

Steaks, burgers and more.

American Style - Ηράκλειο, Αθήνα

Στα πλαίσια του πειραματισμού που ποτέ δεν σταματάει αλλά και της δοκιμής νέων χώρων εστίασης, που ξεφυτρώνουν πλέον σαν μανιτάρια στην Ελλάδα της καλπάζουσας ανάπτυξης, αλλά και εξαφανίζονται, όπως είναι επιπλωμένα, εν μια νυκτί, άλλοτε η αναζήτηση είναι επιτυχής και άλλοτε όχι. Αυτό είναι τελικά και το νόημα της επιλογής που σου δίνεται, να επιδοκιμάσεις ή να απορρίψεις κάτι, αφού πρώτα το έχεις δοκιμάσει.

Από τις κριτικές που έχω καταθέσει σε αυτόν το φιλόξενο χώρο, που πιστεύω ακράδαντα ότι και στο μέλλον θα συνεχίσει να τιμά την ιδέα της ελεύθερης και αντικειμενικής έκφρασης των τεκμηριωμένων απόψεων, ένα στοιχείο παραμένει για εμένα από την αρχή σταθερός και κεντρικός άξονας σε όλες τις αξιολογήσεις μου, και αυτό είναι η νοοτροπία - συμπεριφορά, του κάθε επαγγελματία της εστίασης - ιδιοκτήτη καταστήματος, απέναντι στον νέο ή κατοχυρωμένο πελάτη του. Αυτό ανοίγει μια βεντάλια πολλών επιμέρους θεμάτων, όπως η καθαριότητα, η εξυπηρέτηση, η ευγένεια και ο σεβασμός.

Μπορώ να παραβλέψω ή και να συγχωρήσω μια κακή μέρα, μια άτυχη στιγμή, ένα αποτυχημένο πιάτο, μια γεύση που δεν μου άρεσε, όμως δεν μπορώ να συγχωρήσω την αγένεια, την πονηριά, την πλημμελή καθαριότητα και τον τυχοδιωκτισμό. Αυτά τα λέω, απλώς για να υπογραμμίσω, ότι όταν αντιληφθώ απόπειρα σκόπιμης εξαπάτησης απέναντί μου, δύσκολα ή και καθόλου θα δώσω δεύτερη ευκαιρία.

Αντιθέτως, είμαι πιο συγκαταβατική σε μια συγνώμη, γιατί στο κάτω κάτω είμαστε και άνθρωποι, σφάλλουμε συχνά και δικαιούμαστε να επανορθώσουμε.

Πάμε λοιπόν στην περίπτωση του Container Steaks and Burgers, που πατάει στην πλέον αναγνωρίσιμη και πολυφορεμένη πια ιδέα, πολλών αντίστοιχων χώρων, δηλαδή της κρεατοφαγίας με τη συνοδεία signature cocktails.

Λειτουργεί νομίζω από τον περασμένο Μάιο, και βρίσκεται σε μια πολύβουη και πολυσύχναστη πλευρά του Ηρακλείου, όπου κυκλοφορεί πολύς νεαρόκοσμος. Έχει εύκολη πρόσβαση, ακόμη και από το σταθμό του τρένου, μόλις 3 λεπτά περπάτημα. Το εντόπισα τυχαία από μια προσφορά ενός deal site που βρήκα στο mail μου. Μου φάνηκε ενδιαφέρον και αποφάσισα να το τσεκάρω, αγνοώντας επιδεικτικά το κουπόνι, και τελικώς φυσικά, το μετάνιωσα.

Επίσκεψη με την αδερφή μου, Παρασκευή βραδάκι, 16 Σεπτεμβρίου, βρήκαμε εύκολα τραπέζι στην πλευρά των μη καπνιζόντων και δεν μπορώ παρά να επαινέσω το σερβιτόρο που μας εξυπηρέτησε με τον εξής σκλαβωτικό τρόπο: φρόντισε να καθήσουν στην ίδια αίθουσα με εμάς μόνο μη καπνίζοντες. Ακόμη και όταν ήρθε ένα ζευγάρι καπνιζόντων, τους άλλαξε ευγενικά θέση για να μην δυσαρεστηθούμε εμείς.

Για το χώρο θα πω ότι είναι συμπαθητικός, με αυτό το βιομηχανικό αφαιρετικό στυλ της ουδετεροχρωμίας, μέταλλο, με γκρι - μαύρο και κόκκινο. Καθήσαμε στον ημιυπαίθριο χώρο τους, μιας και η ζέστη ήταν ακόμη παρούσα, αλλά υπάρχει και ο εσωτερικός επάνω όροφος του μαγαζιού, τον οποίο επισκέφθηκα κατά τη διάρκεια της βραδιάς.

Δεν το λες ούτε κάτι το ασυνήθιστο ούτε κάτι που θα σου μείνει αξιομνημόνευτο. Είναι ένας ευχάριστος χώρος, ο οποίος αποκτά μια γλυκιά ζεστασιά από τα κόκκινα κεριά που υπάρχουν παντού ολόγυρα και ευνοούν τα τετ-α-τετ, για τους τυχερούς που έχουν το ταίρι τους. Αυτό που πραγματικά δεσπόζει και ξεχωρίζει όμως, είναι το κόκκινο κοντέινερ, ακριβώς στην μέση της σάλας, με το ανοιχτό παράθυρο, που δεν είναι τίποτε άλλο από την κουζίνα τους, μέσα στην οποία επικρατεί αναβρασμός.

Είχα ρίξει μια ματιά στο μενού τους από το deal site, για να ξέρω τί να περιμένω κι έτσι όταν ο σερβιτόρος μας έφερε τους καταλόγους, γνώριζα στο περίπου και τις τιμές που αντίκρυσα και το ίδιο το μενού.

Νερό φιλτραρισμένο σε δική τους γυάλινη μποτίλια με το λογότυπό τους και καλαθάκι με πολύ καλό ψωμάκι με ένα ωραίο ροζ ντιπ προσγειώθηκε χωρίς να ερωτηθούμε. Το κρατήσαμε. Δεν χρεώθηκε, προς πολύ μεγάλη μου έκπληξη.

Πήραμε λοιπόν τα εξής:

- Δροσερά ρολάκια αγγουριού, γεμιστά με σάλτσα γιαουρτιού και καρεδάκια ντομάτας. Ή αλλιώς, πώς να φας κάτι που μοιάζει στην όψη με sushi roll, χωρίς όμως να είναι. Εντυπωσιακή παρουσίαση, καλή σύλληψη, μέτριο αποτέλεσμα. Έφταιξε η άνευρη σάλτσα γιαουρτιού, που ήταν ανάλατη και χωρίς τίποτε μέσα ( το παραπάνω ντιπάκι ήταν πολύ νοστιμότερο ). Επίσης και οι λωρίδες αγγουριού δεν ήταν ό, τι πιο φρεσκοκομμένο θα περίμενες, φανερά είχαν κοπεί κάμποση ώρα πριν, και κάθονταν στην υγρασία στο ψυγείο ( μέσος όρος για να καθαρίσεις ένα αγγουράκι και να το φιλετάρεις, 2 λεπτά και πολύ λέω ).

- Κεφτεδάκια αρνιού, σε σάλτσα ραγού με δενδρολίβανο και συνοδεία πιτούλες. Το πιο νόστιμο από όσα φάγαμε, με τα κεφτεδάκια να θυμίζουν μικρά κεμπαπάκια, η μπόλικη σαλτσούλα τους πολύ κρεατένια και καυτερή, ( τα ρολάκια αγγουριού έπαιξαν αναγκαστικά το ρόλο πυροσβέστη ) και οι πιτούλες στεγνές και ξεροψημένες, όπως τις προτιμώ, για βούτηγμα στη σάλτσα, ένα πολύ αξιοπρεπές και χορταστικό ορεκτικό.

- 2 burger Sexy Woman ( χμμ... ), με παναρισμένο φιλέτο κοτόπουλου σε κρούστα δημητριακών, σάλτσα τυριού με λάιμ και τζίντζερ, ντομάτα και άισμπεργκ, σε πολύσπορο ψωμάκι ( μας το αντικατέστησαν χωρίς πρόβλημα με λευκό ). Ευφάνταστος τίτλος και περιγραφή, δεν νομίζετε ;; Δυστυχώς αποτυχία.

Το φιλέτο κοτόπουλου αν και ευμεγέθες, παντελώς ανάλατο και άγευστο. Ακόμη και με ολόκληρο το μπωλ της μπάρμπεκιου σως, με την οποία το έπνιξα ουσιαστικά, στάθηκε αδύνατον να νοστιμίσει. Επιπλέον, αν είδατε τη σάλτσα τυριού με λάιμ και τζίντζερ εσείς που δεν ήσασταν εκεί, άλλο τόσο την είδα κι εγώ. Ίσως να υπήρχε μια υποψία μαγιονέζας, αλλά αμφιβάλλω και γι αυτό. Ήταν το στεγνότερο burger που έχω δοκιμάσει εδώ και καιρό. Οι μπουκιές μου έκατσαν στο λαιμό.

Συνοδευόταν από πατάτες country style σε σχηματισμό "τουβλάκια lego", αυτές με τη φλούδα, οι χοντροκομμένες. Τίποτε το ιδιαίτερο. Στην τελική θα προτιμούσα τις γνωστές προκάτ, που θα ήταν πολύ καλύτερες. Και εν κατακλείδι και για να τελειώνουμε. Μπήγοντας το μαχαίρι του ληστή, σε ένα ψωμάκι, με 2 υλικά μέσα, και προσφέροντάς το σε ένα ξύλινο πλατώ ωσάν την κεφαλή του Αγίου Ιωάννη του Προδρόμου, δεν φτιάχνεις burger φίλε μου.

Στο θέμα του ποτού, μια λέξη θα πω. Τραγικοί. Άσε το αναψυκτικό της κοροιδίας των 250 ml στα 2 ευρώ. Άσε τις μπύρες των 330 ml στα 3 ευρώ. Άσε και τις μεγαλύτερες στα 5,5 ευρώ. Όμως το χύμα λευκό κρασί, γιατί φίλε μου 6 ευρώ το μισό λίτρο;; Γιατί στα ποτά μετατρέπεις το μαγαζί σου σε bar ;; Τί είδους εξυπνάδα είναι πάλι αυτή ;; ( για τα signature cocktails, δεν θα πω τίποτα, τα ευκόλως εννοούμενα, παραλείπονται ).
Πήραμε τελικώς μια μικρή μπύρα, αλλά με κρύα καρδιά.

Μέχρι εδώ είχα καταφέρει να παραμείνω ψύχραιμη, αν και φανερά απογοητευμένη, γιατί με ένα ορεκτικό, δεν χορταίνεις. Το τέλος όμως... ήταν κάτι δυσάρεστα απρόσμενο. Θέλω να ξαναπώ, το πρόβλημα δεν ήταν στην φανερή φιλοτιμία των νεαρών παιδιών στο σέρβις. Το πρόβλημα είναι αλλού.

Από την αρχή ήρθε στο τραπέζι μας, το δελτίο παραγγελίας. Ζητώντας το λογαριασμό για να πληρώσουμε, συνέβη το εξής: ήρθε ένα παρόμοιο χαρτί, που δεν έμοιαζε με νόμιμη απόδειξη ( αλλά δεν με ένοιαξε κιόλας, γιατί είχα φουντώσει ), όπου οι χρεώσεις ήταν πιο ανεβασμένες από τον κατάλογο που μας έδειξαν στην αρχή. Και επιπλέον συγκρίνοντάς τα, είχε χρεωθεί κάτι που δεν είχαμε παραγγείλλει και που εμφανέστατα δεν υπήρχε πουθενά στο τραπέζι μας.

Φώναξα πολύ ευγενικά την πρώτη κοπέλα που είδα μπροστά μου, της εξήγησα, πείσθηκε από το προφανές, ότι δεν υπήρχε πουθενά στο τραπέζι μας το λάθος τους ( καθώς δεν έχουμε ακόμη ικανότητες Χουντίνι να εξαφανίζουμε μπουκάλια... ) και πολύ ταραγμένη μου είπε " κάντε μόνοι σας την αφαίρεση του λάθους, γιατί εγώ αδυνατώ να το αφαιρέσω ".

Έκανα την αφαίρεση, άφησα και κάτι παραπάνω για το σέρβις ( σύνολο 26 ευρώ ) και η σκηνή που ακολούθησε, ήταν αυτό που λέμε "σφύριξα κι έληξες". Είδα τον έξαλλο υπεύθυνο του μαγαζιού να επιμένει χειρονομώντας στην κοπέλα, ότι έπρεπε να χρεωθούμε αυτό που ΔΕΝ πήραμε και την δύστυχη κοπέλα να του απιθώνει τα χρήματα στο ταμείο, μαζί με το πουρμπουάρ της και να φεύγει από μπροστά του με κατεβασμένο το κεφάλι.

Δεν με πείραξε που ανέβασε τιμές μέσα σε ένα τετράμηνο. Δεν με πείραξε ότι ουδεμία ενημέρωση δεν γίνεται επ'αυτού, ( έστω και προφορικώς, αφού κοστίζει να αλλαχθούν οι κατάλογοι ) στον ανυποψίαστο πελάτη που δεν ξέρει τί θα πληρώσει τελικώς. Δεν με πείραξε ούτε και το κάτω του μετρίου φαγητό. Ούτε καν με πείραξε η έλλειψη κεράσματος ( συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια... ) ή έστω μια μικρή συγνώμη για το λαθάκι τους. Με πείραξε στα όρια του θυμού, ο τρόπος του κυρίου προς την υπάλληλό του και το σκάλωμά του να θέλει με το ζόρι να πληρώσουμε κάτι που δεν είχαμε πάρει.

Δεν θα πω πως λυπάμαι, αλλά θα πω ότι δεν μπορώ να του δώσω δεύτερη ευκαιρία. Αν κάποιος ωστόσο, ενδιαφέρεται να το δοκιμάσει, τη στιγμή αυτή που γράφω ( 4 Οκτωβρίου ) τα κουπόνια υπάρχουν ακόμη διαθέσιμα στα deal sites, αλλά για τις ισχύουσες τιμές δεν εγγυώμαι, οπότε παίξτε κι ένα τζόκερ καλού κακού, γιατί μπορεί να σας κάτσει. Αν όμως το ψάξετε λίγο παραπάνω, απλά προσπεράστε το, γιατί θα βρείτε σίγουρα πολύ ανώτερες επιλογές στο είδος αυτό και σίγουρα χωρίς τις παραπάνω υστερίες.

American Style - Ηράκλειο, Αθήνα

Νομιζω οτι θα καταντησω το μαυρο προβατο γιατι οι τελευταιες μου κριτικες ερχονται σε αντιθεση με τις κριτικες των ατομων που εμπιστευομαι αλλα εχω φτασει στο συμπερασμα οτι επειδη το A4F λυνει και δενει τελευταια, αρχιζουν να την ψυλλιαζονται απ τους (τρι)τετρασκουφους και πιθανον διορθωνονται (?). Τι να σας πω?

Επισκεφθηκαμε το Container το Σαββατο στις 26 του μηνος μετα απο προσκληση του εορταζοντα κολλητου, 4 ατομα. Φροντισα να κανω μια γρηγορη αναγνωση στα προηγουμενα σχολια... στο προηγουμενο για να ειμαι ακριβης, απο την μαλλον συντοπιτισσα και εμπεριστατωμενα εμπιστη ucook ωστε να ξερω τουλαχιστον τι να αποφυγω γιατι με αυτο που διαβασα μαλλον δεν θα το προτιμουσα σε ατομικο επιπεδο...

Φτανουμε κατα τις 9.30 λοιπον και το μαγαζι ηταν ανησυχητικα αδειο. Αφηνουμε τις ομπρελιτσες μας εκτος και ανεβαινουμε στο πανω μερος του εστιατορειου υπο ηχους great balls of fire. Γενικως η rock'n'rollιστικη διαθεση του καταστηματος ηταν ενα μεγαλο + στην ελαφρως πεσμενη ψυχολογια μου μεχρι τοτε, αν και νομιζω οτι το συγκεκριμενο τραγουδι (οπως και πολλα αλλα) τα ακουσαμε 5-6 φορες τουλαχιστον μεχρι να παρελθει το 3ωρακι που αποχωρησαμε.

Ο χωρος ομορφος και δουλεμενος. Σιγουρα επεσε χρημα για την κατασκευη του και σιγουρα οποιος τα δωσε ειχε και γουστο... Καναπεδες συνδυασμενοι με καρεκλες, καθ'ολα αναπαυτικοτατα και μια μιξη american style μπυραριας με ελαφρως αναβαθμισμενο εστιατορειο σαν υφος, με τα industrial στοιχεια να δενουν πολυ ομορφα με τα ξυλινα. Αυτο που με πειραξε ηταν το "τασακι". Γενικως ειμαι της αποψης του " ή φτιαξε εναν χωρο για καπνιζοντες ή πες μου οτι απαγορευεται ωστε να παω καπου αλλου. Μην μου δινεις το κυπελλακι λες και μου κανεις χαρη. " Αυτο δεν ισχυει μονο για το συγκεκριμενο μαγαζι αλλα για ολα τα τυπου κυριλε restaurant που κανουν αυτη την ενεργεια. Το ειπα και ησυχασα.

Η κοπελα που μας εξυπηρετησε ηταν αψογη σε ολα. Ειχε εγκαρδιο και αληθινο χαμογελο αν και μαλλον η γραμμη του αφεντικου ηταν το πιο απροσωπο service οποτε ο εντεχνος συνδυασμος και των 2, ηταν μια ομορφη προσθηκη στην ολοτητα της εξοδου. Για τον λογο που επεσε η μια ντοματουλα ηταν οτι, επειδη ημασταν μονοι μας στον πρωτο οροφο η συχνοτητα των επισκεψεων της ηταν ελαφρως περιορισμενη για τον ογκο της -μη- δουλειας που ενδεχομενως να ειχε. Δεν μπορω να το προσαψω στην ιδια διοτι αυτες ειναι εντολες που οφειλουν να ερχονται εξ ανωθεν.

Στα του φαγητου τωρα:

Την βγαλαμε με 4 μπεργκερακια και μια μεριδα φτερουγες κοτοπουλου για μεση

Οι φτερουγες ηταν τοσο γευστικα οσο και σαν ποιοτητα κρεατος πολυ ασχημες. Οσων αφορα τη γευση, θεωρω οτι η σκουρα κρουστα ηταν ενα πειραμα που δεν βγηκε.

Το greek papa που δοκιμασα απο την αλλη ηταν θεσπεσιο. Το μπιφτεκι του απιθανο.. γευστικοτατο και καλοψημενο και το ψωμακι του επισης αλλα ο συνδυασμος των γευσεων ηταν το αποκορυφωμα.

Η γυναικα μου παρηγγειλε το original και απο το λιγο που δοκιμασα ηταν κι αυτο γευστικοτατο.

Επισης ακουσα πολυ καλα σχολια και για το lord of metsovo που παρηγγειλε ο εορταζων, δεν μπορω να το σχολιασω βεβαια επαρκως.

Συνοδεια των burgers ηρθανε και πατατες (6 τω αριθμω) country style οπως και 6 σως.

Στο τελος παραγγειλαμε και γλυκακια τα οποια ηταν το κερασακι στην τουρτα. Το σουφλε σοκολατας που παρηγγειλε το αλλο ζευγαρι ηταν.... σαν σουφλε σοκολατας οπως ειπαν. Γευστικο μεν αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο δε. Εμεις πηραμε ενα γλυκο που περιειχε κρεμα γαλακτομπουρεκου, φυλλο μιλφειγ πανω κατω και σιροπι πορτοκαλι. Σε ερωτηση μου αν βγαινει το πορτοκαλι η απαντηση ηταν -ευτυχως- αρνητικη διοτι σαν μειγμα ηταν πολυ πετυχημενο.

Στο τελος μας κερασανε σφηνακια μαστιχας, γευστικοτατα, το οποιο εκτιμαται οπως και εκτιμαται το οτι συχνα πυκνα μας ρωτουσανε αν ολα ηταν ενταξει.

Το value for money ηταν μετριο προς τα κατω οχι γιατι οι γευσεις του ηταν σε ολοτητα ασχημες αλλα επειδη οι μεριδες του ηταν τραγικα μικρες. Το περιτυλιγμα σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να δικαιολογησει το εσωτερικο. Οσο ωραιο και αν πλασαρεται σαν χωρος τα 66 ευρω που εδωσε ο εορταζων βεβαιως βεβαιως, συνοδεια φυσικα ενος χυμου και με 3 μπυρες, δεν δικαιολογει το οτι μιλαμε για μπεργκεραδικο οταν σε παρακειμενο αντιστοιχο χωρο εστιασης εχουμε δωσει τα 2/3 και εχουμε σκασει.
Δεν θα ξαναπηγαινα γιατι δεν μου αρεσουν αυτου του ειδους τα μαγαζια. Γενικως δηλαδη, τα μαγαζια που προσφερουν ενα πολυ καλο περιβαλλον ανεβαζοντας τις τιμες χωρις ομως να προσφερουν ενα αναλογα εκλεπτυσμενο ειδος φαγητου διοτι πολυ απλα με 10-20 ευρω παραπανω στο συνολο θα μπορουσα να φαω καπου πολυ καλα. Σε αυτους ομως που δεν μοιραζονται τον τροπο σκεψης μου ειναι ενα σχετικα αξιοπρεπες εστιατοριο και το προτεινω για μια δοκιμη εστω και με μια μικρη επιφυλαξη.