22 Νοε 2018

Έχουμε πάρει τους δρομους τον τελευταιο Καιρο! Πέμπτη μεσιμερι μετά από μια ωραία βόλτα στο κέντρο πέφτει η πρόταση για ένα σνακ ρε αδερφέ! να πάρουμε πίσω αυτά που κάψαμε στην βόλτα!
Το Los loros είναι γνωστό στο εναλλακτικό κοινό του Συντάγματος μετράει μια 3ετια νομίζω λειτουργίας έχει πάρει τα βραβεία του κ γενικά έχει ακουστει στο γαστρονομικό κοινό.
Φτάνουμε Κ παθαίνω σοκ ξανά Κ ξανά οι προσδοκία ήταν μεγαλύτερη από το προφανές. στενο μαγαζί με δύο πάγκους απ έξω δεν θυμάμαι τα ονόματα των εδεσμάτων
Πήραμε 2 ατομα 2 νερακια
Μια ριζα τηγανιτη με μια μαγιονέζα στο πλάι παρατηγανισμενη η ρίζα (πρώτα ξαδέρφια με την γλυκοπατατα θα ελεγα)
Μετρια πράγματα. ενα πιτακι τραγανό γεμιστο τυπου μπέργκερ από την βενεζουελα ρε παιδί μου μπιφτέκια πικλα στάνταρ ντοματουλα Κ μαγιονέζα ωραίο τίμιο Κ ζουμερό κάπου στα 3.90
Ένα άλλο γεμιστό ψωμάκι με ψιλοκομμένη χοιρινή πετσέτα ψιλοκομμένο κρεμμύδι πράσινη πιπεριά κολιανδρο και τραγανη πετσα από την πανσετα σαν ποπ κορν γύρω στα 3.90 νομίζω Κ αυτό
Και ένα rice ball με μοσχαρακι κοκκινα φασολια τσιπς μπανανα κ μυζήθρα νόστιμο Κ τίμια μερίδα γύρω στα 4.90
Καθίσαμε έξω στους μαύρους πάγκους του πληρώσαμε 19 ευρώ το vfm είναι πολύ καλό οι γεύσεις πιο προσαρμοσμένες στα ελληνικά δεδομένα πιστεύω ήταν οκ γευστικά αλλά χωρίς κάτι ιδιαίτερο. ειναι μια καλη επιλογή για να ξεφεύγεις από τα συνηθισμένα αλλά μέχρι εκεί. ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε πολύ χρήσιμος στις επεξηγήσεις!

18 Απρ 2018

Λατινοαμερικανικο street food εντελως πρωτότυπο για εμένα τουλάχιστον.

Δεν δοκιμασα τα στυλ τυροπιτάκια που εχει παρα μονο τα πιτάκια με μοσχάρι και κοτόπουλο.

Γενικά και τις 2 φορές που το επισκέφθηκα δεν ενθουσιάστηκα με την γεύση.

Ο χώρος ειναι πολύ μικρός και μπροστά εχει κάποιους πάγκους ορθίων. Γενικά σαν χώρος δεν λέει πολλά. Ο χώρος είναι σαν ενα τυροπιταδικο του Κέντρου με την μονη διαφορά οτι φτιάχνει κάτι άλλο που ακούγεται ωραίο και ενδιαφέρον αλλα δεν συνάδει με το γευστικό αποτέλεσμα.

Το κόστος αυτών ειναι λογικό και προσιτό για κάποιον που θέλει να φάει εθνικ street food. Υπολογίστε το πιττακι στα 4 με 5 ευρώ. Τα συστατικά ειναι επίσης πρωτότυπα που βαζει στις έτοιμες προτάσεις του με τα ευφάνταστα ονόματα.

Στο Σύνταγμα λοιπόν σε μια γειτονιά γεμάτο τρύπες και εστιατόρια έθνικ βρισκεται και το Los Loros ( παπαγάλος) το οποιο επισκέφθηκα 2 φορες ώστε να ανακαλύψω και να σιγουρευτώ για το αποτέλεσμα.

24 Μάρ 2018

Επισκεφθήκαμε το los loros ένα ηλιόλουστο μεσημέρι. Ευτυχώς ο ένας από τους δύο μικρούς εξωτερικούς πάγκους ήταν διαθέσιμος.

Η αλήθεια είναι - για να ξεκινήσω από το χώρο - ότι χρειάζονται λίγα "καθίσματα" ακόμη, γιατί ο χώρος γενικά είναι πολύ μικρός και στενός. Το πιο βασικό όμως που είναι το φαγητό σε αποζημιώνει με το παραπάνω.

Οι τιμές και ο τρόπος που το προσωπικό μας εξήγησε τα εδέσματα, μας έκαναν να δοκιμάσουμε αρκετά από αυτά και να σχηματίσουμε μια πολύ καλή εικόνα της Κολομβιανής και Βενεζουελικής κουζίνας.

Έξυπνη ιδέα τα empanadas ( γεμιστά πιτάκια καλαμποκιού), σου δίνουν την δυνατότητα να δοκιμάσεις όλο και περισσότερες γεύσεις από το μενού! Πολύ πολύ νόστιμα όλα!

Συγχαρητήρια στον (στους;) σεφ! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Εξαιρετικό street food! Το μόνο μείον που μπορώ να βρω είναι ο χώρος που είναι κάπως ανεπαρκής.