Στο Napolitivo θα ζήσει κανείς την εμπειρία της Ιταλικής κουλτούρας και θα γνωρίσει την Αυθεντική Pizza Napoletana.

Η Ναπολιτάνικη πίτσα, η πιο διάσημη στον κόσμο, απαιτεί μαγειρική τέχνη, πρώτες ύλες από την περιοχή της Καμπανίας και έναν δεξιοτέχνη Pizzaiolo. Οι Pizzaiolos του Napolitivo εκπαιδεύτηκαν, σε Ελλάδα και Ιταλία, από Ιταλούς maestros ώστε να ετοιμάζουν καθημερινά την αυθεντική Ναπολιτάνικη Πίτσα.

Με αγάπη για την Ναπολιτάνικη κουλτούρα, δημιουργήθηκε ένας χώρος που παντρεύει το μοντέρνο industrial χαρακτήρα με παραδοσιακά Ιταλικά στοιχεία, στον οποίο θα απολαύσετε αγαπημένες ιταλικές εμπειρίες: espresso, φρέσκο gelato, λαχταριστά antipasti, pasta, aperitivo italiano, μοναδικά Ιταλικά κρασιά και την απόλυτη Ναπολιτάνικη πίτσα.

Καθημερινά 10:00-01:00

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Μπροστά στη Θάλασσα
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

02 Οκτ 2017

Σε μια ωραία βραδιά προσκεκλημένοι του ask4food διαλεξαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο καθώς ήταν το μόνο απο τα προτεινόμενα που δεν είχαμε πάει.

Χώρος (4/4):

Τα λόγια περιττά καθως πρόκειται για την πιο ωραία μαρίνα της Αττικής περιποιημένη με ωραια σκάφη και εστιατόρια, καφέ κτλ.

Γεύση (3/4):

Μεγάλος κατάλογος με καλη ποικιλία. Μας προσέφεραν οι άνθρωποι το μισό κατάλογο με πολλα ορεκτικα, σαλατες, πίτσες και ζυμαρικά. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες καθώς οι υπόλοιποι θα τα αναφέρουν εκτενώς.

Θα αναφερω οτι ολες οι πίτσες, σαλάτες και σε λιγο μικροτερο βαθμό τα ζυμαρικά μού άρεσαν πολύ.

Οι μερίδες μεγάλες και ευπαρουσιαστες.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Το σερβις πολύ καλό, γρηγορο, εξυπηρετικο και ευγενικό. Δεν ξερω εαν έπαιζε ρόλο οτι ηξεραν το πόσα άτομα, ποτε και τι θα φάνε καθως και απο το που έρχονται έπαιξε ρόλο αλλά παρατήρησα και ενα πολυ καλό επιπεδο σε ολο το μαγαζί.

Value for money (3/4):

Βαζω 3/4 γιατί δεν ειδα τον λογαριασμό αλλά από μια κλεφτη ματιά σε έναν κατάλογο είδα λογικές τιμές αλλά τονίζω κλεφτά.

Συμπέρασμα:

Ενα εστιατόριο που έλειπε απο την μαρινα. Πολυ ευχαριστο ενα ζευγαρι με μια πιτσα και ενα κρασακι να απολαυσει την φοβερή τοποθεσία.

09 Οκτ 2017

Με μεγάλη μου χαρά έλαβα και εγώ την πρόσκληση για συμμετοχή στην εβδομάδα καλοφαγάδων που διοργάνωσε το ask4food σε συνεργασία με τέσσερα εστιατόρια.

Αυτήν τη φορά ευτυχώς, δεν υπήρχε κάποιος λόγος να μην παρευρεθώ, προβληματίστηκα αρκετά η αλήθεια είναι να επιλέξω σε ποια βραδιά θα συμμετάσχω, επικράτησε ωστόσο το NAPOLITIVO, κυρίως λόγω απόστασης.

Το all day pizza bar – όπως αυτοαποκαλείται – NAPOLITIVO λειτουργεί εδώ και ένα χρόνο στη Μαρίνα Φλοίσβου από το πρωί για καφέ μέχρι το βράδυ για ποτό. Βασική του ιδιαιτερότητα αποτελεί η παρασκευή της αυθεντικής συνταγής της πίτσας, όπως σερβίρεται στη Νάπολη, προσφέρονται ωστόσο αρκετές επιπλέον επιλογές.

Φθάνοντας σχετικά νωρίς, με υποδέχθηκαν οι υπεύθυνοι του site, γνωριστήκαμε και συζητήσαμε για το site και διάφορα άλλα θέματα, ενώ σιγά – σιγά έφθαναν και οι υπόλοιποι χρήστες του ask4food, τους οποίους είχα τη χαρά να γνωρίσω για πρώτη φορά από κοντά. Αφού τακτοποιηθήκαμε στο τραπέζι μας και ήπιαμε λίγο κρασί, οι υπεύθυνοι του NAPOLITIVO μας έκαναν μια μικρή ξενάγηση στην κουζίνα και τον ξυλόφουρνο, όπου μας εξήγησαν αρκετά αναλυτικά τον τρόπο παρασκευής της πίτσας.

Πιο συγκεκριμένα, το ζυμάρι ανοίγεται καθημερινά στο κατάστημα, αποτελείται αποκλειστικά από νερό, αλεύρι, μαγιά και αλάτι, χωρίς ζάχαρη, λάδι ή συντηρητικά, στη συνεχεία «ωριμάζει» για 12 με 24 ώρες σε προφυλαγμένο περιβάλλον και ψήνεται στον παραδοσιακό ξυλόφουρνο σε πολύ υψηλή θερμοκρασία και για μικρό χρονικό διάστημα.

Αφού λοιπόν ολοκληρώθηκε αυτή η ευχάριστη ενημέρωση, επιστρέψαμε στο τραπέζι και σιγά – σιγά άρχισαν να καταφθάνουν τα πιάτα του προκαθορισμένου μενού. Μπορεί ίσως να σας κουράσω, μιας και στο τραπέζι μας ήρθαν παρά πολλά πιάτα, τα οποία λίγο-πολύ έχουν αναφερθεί και από τους υπόλοιπους χρήστες, αφού όμως οι άνθρωποι του NAPOLITIVO μπήκαν στον κόπο να μας προσφέρουν μια πληθώρα επιλογών, προκειμένου να αποκτήσουμε μια όσο το δυνατόν αντιπροσωπευτική και πλήρη εικόνα του εστιατορίου τους, πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμο να καταγράψω και εγώ αναλυτικά τα πιάτα που δοκιμάσαμε για να σας προϊδεάσω για τις γεύσεις που θα συναντήσετε σε αυτό. Λοιπόν δοκιμάσαμε:

- για αρχή ήρθανε αγκινάρες (με σκόρδο, θυμάρι και βαλσάμικο), ψητά μανιτάρια φούρνου (με θυμάρι, ρίγανη, σκόρδο και μαϊντανό), ψητές πιπεριές (με θυμάρι, ρίγανη και βαλσάμικο), ελιές πράσινες (αρωματισμένες με δενδρολίβανο, σκόρδο και λεμόνι), καθώς και μπρεζαολα με ρόκα, τοματάκια, παρμεζάνα και λάδι τρούφας.
Όλα ήταν πολύ νόστιμα και ιδανικά για ξεκίνημα, εάν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποιο πιάτο, αυτό ήταν οι αγκινάρες (που ούτως ή άλλως λατρεύω σε οποιαδήποτε εκδοχή τους) και τα μανιτάρια.
- από σαλάτες προσφέρθηκαν δύο διαφορετικές, η panzanella (με μαριναρισμένες ψητές πιπεριές, κρεμμύδι, τοματίνια, αγγούρι, κάπαρη, ραπανάκι, βαλσάμινκο, κρουτόν, βασιλικό, ρικότα και ρίγανη) και η maestro (με κοτόπουλο, iceberg, τοματίνια, μοτσαρέλα, αυγό, ραπανάκι, ζαμπόν και παρμεζάνα). Νοστιμότατες και οι δύο με φρεσκότατα υλικά, η maestro ωστόσο ξεχώρισε στα σημεία, καθώς μου φάνηκε πιο ιδιαίτερη σαν γεύση.
- στη συνέχεια ήταν η ώρα της πίτσας, όπου προσφέρθηκαν 3 επιλογές: μαργαρίτα (σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, βασιλικός, παρμεζάνα), diavola (που περιείχε τα υλικά της μαργαρίτας συν μπούκοβο και πικάντικο ιταλικό σαλάμι) και bianca χωρίς κόκκινη σάλτσα (με μοτσαρέλα, πανσέτα, ρικότα, βασιλικό και παρμεζάνα).
Όπως μας είχε ενημερώσει ένας εκ των υπευθύνων του NAPOLITIVO, σύμφωνα με την παραδοσιακή συνταγή, η ζύμη της πίτσας είναι αρκετά μαλακή, πιο λεπτή προς το κέντρο και αρκετά πιο γεμάτη στην άκρη, ενώ παράλληλα λόγω ων συστατικών της δεν είναι καθόλου βαριά στο στομάχι. Η αλήθεια είναι ότι όντως η πίτσα δεν ήταν καθόλου βαριά, η συγκεκριμένη ωστόσο εκδοχή της ζύμης δεν ήταν και η αγαπημένη μου, καθώς την προτιμώ αρκετά πιο τραγανή, ιδίως στην άκρη. Για να μην είμαι και άδικος ωστόσο, να αναφέρω ότι όλα τα υλικά της πίτσας ήταν πολύ προσεγμένα και νόστιμα, ενώ από αποψη γεύσεων ξεχώρισα τη diavola που ήταν τόσο πικάντική όσο θα την ήθελα και στη δεύτερη θέση τη bianca, η οποία με την αρκετά ήπια γεύση της αποτέλεσε την ιδανική συνέχεια για την πικάντικη diavola.
- ακολούθησαν δύο ζυμαρικά και συγκεκριμένα πέννες με μανιτάρια, κοτόπουλο, λάδι τρούφας, λευκό κρασί, κρεμμύδι, σκόρδο και κρέμα γάλακτος και πέννες με ένα ιταλικό χοιρινό σαλάμι, τοματίνια, σπανάκι και λευκό κρασί. Σαφώς ξεχώρισα τις πέννες με το κοτόπουλο, στο οποίο το λάδι τρούφας προσέδιδε μια ξεχωριστή γεύση.

- στο τέλος ήταν η ώρα του γλυκού. Πιο συγκεκριμένα προσφέρθηκαν τιραμισού, τάρτα λεμονιού με σος φράουλας και το pizzi pizzi, δηλαδή καλτσόνε με πραλίνα φουντουκιού και μασκαρπόνε. Από τα γλυκά, πιο πολύ ευχαριστήθηκα προσωπικά την τάρτα λεμονιού (που είναι γλυκό που μου αρέσει πολύ ούτως ή άλλως, και εδώ η εκτέλεση ήταν πολύ ωραία) και δευτερευόντως το τιραμισού. Το καλτσόνε ασφαλώς και δεν υστερούσε σε επίπεδο γεύσης, αλλά την πολύ ωραία ψημένη ζύμη του και την πλούσια γέμισή του θα προτιμούσα να τις είχα απολαύσει μια μέρα που δεν θα είχε προηγηθεί τόσο υπερβολική κατανάλωση φαγητού.
Καθόλη τη διάρκεια του φαγητού, τέλος να αναφέρω ότι μας προσφέρθηκε ιταλικό κρασί, λευκό ή κόκκινο. Προσωπικά, ήπια λευκό (Pinot Grigio), το οποίο ήταν αρκετά αρωματικό και δροσερό και το καταευχαριστήθηκα.

Συνολικά τα πιάτα ήταν νοστιμότατα, περιποιημένα και δεν νομίζω ότι θα αφήσουν κάποιον απογοητευμένο. Ωραία ορεκτικά στην αρχή, τα οποία μπορούν παράλληλα να συνοδεύσουν και το κρασί ή το ποτό σου, εάν θέλεις να περιοριστείς σε απλό τσιμπολόγημα, νοστιμότατες σαλάτες με φρεσκότατα υλικά, ιδιαίτερες πίτσες, ωραία ζυμαρικά και λαχταριστά γλυκά, μας πρόσφεραν μια ιδιαίτερη γευστική εμπειρία. Θα στερηθούν το απόλυτο «4» στην κατηγορία γεύση, μόνο και μόνο λόγω της πίτσας, που παρόλο που ήταν γευστικότατη σε όλες τις εκδοχές της, προσωπικά την προτιμώ με πιο τραγανή ζύμη, όπως προανέφερα.
Κατά τα λοιπά, ο χώρος είναι πραγματικά πανέμορφος, σε πολύ ωραίο σημείο στη μαρίνα Φλοίσβου, ενώ και η εσωτερική διακόσμηση ήταν πολύ προσεγμένη και ευχάριστη. Επιπλέον, και για την εξυπηρέτηση έχω να πω τα καλύτερα, καθώς όλο το προσωπικό μας φέρθηκε άψογα.

Δεν ξέρω, εάν αυτό οφείλεται εν μέρει στην ιδιαιτερότητα της βραδιάς, αυτό ωστόσο που παρατήρησα ήταν ότι το πολυπληθές προσωπικά ήταν πάντα πρόσχαρο, ευγενικό και πρόθυμο να εξυπηρετήσει τους πελάτες του εστιατορίου.
Στον τομέα “σχέση ποιότητας-τιμής” δεν μπορώ να είμαι απόλυτα ακριβής, καθώς αναλυτικό μενού με τιμές δεν μπόρεσα να εντοπίσω στο διαδίκτυο. Από μια γρήγορη ωστόσο, ματιά που έριξα σε έναν κατάλογο, σε συνδυασμό με τις παλαιότερες κριτικές φίλων του site που αναφέρουν τιμές κάποιων πιάτων, τα οποία δοκίμασα, η αλήθεια είναι ότι οι τιμές μου φαίνονται λογικές, λαμβάνοντας φυσικά υπόψη και την αρκετά προνομιακή τοποθεσία στην οποία βρίσκεται το NAPOLITIVO και η οποία δικαιολογεί και ένα κλικ παραπάνω στην τελική τιμολόγηση.

Συμπερασματικά, το NAPOLITIVO είναι ένας χώρος που πιστεύω ότι έλειπε από τη Μαρίνα Φλοίσβου, καθώς προσφέρει ποιοτικές γευστικές επιλογές που μπορούν να ικανοποιήσουν την επιθυμία σου τόσο για κανονικό γεύμα όσο και για χαλαρή έξοδο για ποτό και τσιμπολόγημα.
* Τέλος να ευχαριστήσω για ακόμη μια φορά τους υπεύθυνους του site αλλά και του NAPOLITIVO για την άψογη φιλοξενία και τη γευστική εμπειρία που μας προσέφεραν, καθώς και τους φίλους του ask4food για την ευχάριστη βραδιά που είχαμε, ευελπιστώντας σε μια νέα συνάντηση σύντομα.

10 Αυγ 2017

Ζεστά βράδια του Ιουλίου στην Αθήνα και η εύκολη διέξοδος είναι βόλτα στην παραλία. Μετά από προτροπή φίλου Πειραιώτη παρέα πέντε ατόμων βρεθήκαμε στη Μαρίνα Φλοίσβου κι αφού περπατήσαμε αρκετή ώρα, αποφασίσαμε να πάμε για πίτσα στο Napolitivo. Η ονομασία του συνδυασμός δύο λέξεων: Napoletana και aperitivo, προσπαθεί να "παίξει" λεκτικά με τη ναπολιτάνικη πίτσα, που ψήνεται σε ξυλόφουρνο κατασκευασμένο με ηφαιστειακές πέτρες από τον Βεζούβιο (όπως αναφέρουν οι ιδιοκτήτες) και το aperitivo, ποτό αλκοολούχο ή όχι που πίνεται πριν το φαγητό για να ανοίξει η όρεξη.

Ο εσωτερικός χώρος συμπαθητικά διακοσμημένος, πολύ ωραία ιδέα η ανοικτή κουζίνα, όπου οι πελάτες έχουν τη δυνατότητα να δουν πώς παρασκευάζεται η πίτσα. Προτιμήσαμε να κατευθυνθούμε στον εξωτερικό χώρο, καθώς το αεράκι έδινε αίσθηση φυσικής δροσιάς. Λιτά τραπεζοκαθίσματα, λίγο στριμωγμένα, διακριτικός φωτισμός, σε γενικές γραμμές θετικό πρόσημο για τη διαρρύθμιση.

Θετικό πρόσημο και για την εξυπηρέτηση. Ευγενικοί σερβιτόροι ρώτησαν αν προτιμάμε νερά βρύσης ή εμφιαλωμένο, επιλέξαμε το πρώτο, έφεραν αμέσως μια κανάτα με πολλά παγάκια, πολύ γρήγορα μας έδωσαν καταλόγους, αμέσως μετά έφεραν μαχαιροπήρουνα και αρωματικά μαντηλάκια, πήραν γρήγορα παραγγελία. Έφεραν και κομμάτια φρεσκοψημένης φοκάτσιας με ένα εύγευστο ντιπ. Κάποιες μικροκαθυστερήσεις στη συνέχεια εκτιμώ ότι οφείλονται στο ότι το εστιατόριο γέμισε και φυσικά συσσωρεύτηκαν πολλές παραγγελίες συγχρόνως.

Επιλέξαμε να παραγγείλουμε:

- Σαλάτα Caesar's με κοτόπουλο. Δροσερή, φρεσκοκομμένη, πλούσια μερίδα, πολύ νόστιμο το κοτόπουλο.

- Πίτσα Margherita. Με λεπτή ζύμη, λιτή και πολύ νόστιμη. Η μοτσαρέλα έδενε γευστικά με την σάλτσα ντομάτας και βασιλικού.

- Πίτσα Margherrita Bufala. Κι αυτή με λεπτή ζύμη, με τα ίδια υλικά, μόνο που ροδέλες μοτσαρέλας είχαν προστεθεί μετά το ψήσιμο. Μας άρεσε πολύ!

- Πίτσα Prosciutto e Funghi. Ψημένη όπως πρέπει, το προσούτο και τα μανιτάρια πολύ καλής ποιότητας έδιναν άριστο γευστικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, επειδή οι πίτσες είναι σχετικά μικρές, διαπιστώσαμε ότι δεν αρκούσαν τρεις για πέντε άτομα και παραγγείλαμε ακόμα μία προσούτο-μανιτάρια, την οποία φάγαμε με ευχαρίστηση.

Μετά την πίτσα που πραγματικά πήρε άριστα, αποφασίσαμε να μοιραστούμε κάτι γλυκό και παραγγείλαμε:

- Λεμονόπιτα με παγωτό κρέμα. Συμπαθητική γεύση, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Σουφλέ σοκολάτας με παγωτό κρέμα. Και γι' αυτό η ίδια διαπίστωση: Συμπαθητική γεύση, όχι κάτι το ιδιαίτερο. Διαπίστωση που ισχύει και για τις δύο μπάλες παγωτό (κρέμα και φράουλα) που επέλεξε να δοκιμάσει ο ice cream maniac της παρέας.

Το κόστος, μαζί με κάποια αναψυκτικά, ανήλθε στα 17-18 ευρώ το άτομο. Δεν τα λες και λίγα, αλλά νομίζω ότι πληρώνεις και τη θέση του εστιατορίου, στη Μαρίνα Φλοίσβου, δίπλα στη θάλασσα.

Γενικό συμπέρασμα: Όμορφος χώρος, πολύ καλή εξυπηρέτηση, πολύ νόστιμη πίτσα, λίγο τσιμπημένες τιμές. Δύσκολα θα ξεκινούσα επί τούτου, για να επισκεφτώ το Napolitivo, αλλά, αν βρισκόμουν στην περιοχή, θα το είχα στα υπόψη μου ως μια αξιόπιστη επιλογή για ναπολιτάνικη πίτσα. Φίλες και φίλοι χρήστες του ask4food, αν το επισκεφτείτε, θα έχετε την ευκαιρία να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα!

29 Σεπ 2017

Θα ξεκινήσω την κριτική μου αναφέροντας ότι δεν είμαι ιδιαίτερα οπαδός των μακαρονιών και της πίτσας, με λίγα λόγια των Ιταλικών εστιατορίων. Άλλωστε αυτό φαίνεται και από τις κριτικές μου που εστιατόρια αυτής της κατηγορίας δεν εκπροσωπούνται... Θα μου πείτε ποιος ο λόγος να επιλέξω αυτό το εστιατόριο ενώ είχα τόσες άλλες επιλογές για την βραδιά των καλοφαγάδων από το Ask4food; Ο κυριότερος είναι ότι δεν θα χρειαζόταν να μεταφέρω το κουρασμένο μου κορμί σε τόσο μακρινές τοποθεσίες που βρίσκονταν τα άλλα εστιατόρια αλλά και γιατί ήθελα να γνωρίσω το εστιατόριο για να δω αν αξίζει σε κάποια από τις βόλτες μου στην Μαρίνα του Φλοίσβου να το επισκεπτώ για κανένα χαλαρό απεριτίφ.

Και το εστιατόριο άξιζε 100% και η βραδιά εξελίχθηκε κάτι παραπάνω από ευχάριστα, σε αυτό, βέβαια, - εκτός από το Napolitivo και την φιλοξενία του- συνέβαλλαν ιδιαίτερα τα παιδιά του Ask αλλά και οι παλιοί και νέοι φίλοι χρήστες. Η βραδιά, λοιπόν, ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, με δροσιά, καλό ροζέ κρασί και ευχάριστη παρέα. Στην συνέχεια ακολούθησε μια μίνι ξενάγηση από τον ευγενέστατο υπεύθυνο του καταστήματος στα άδυτα του κόσμου της ναπολιτάνικης πίτσας και του παραδοσιακού ξυλόφουρνου με τούβλα από τον Βεζούβιο.

Η συνέχεια ήθελε φαγητό και όταν λέμε φαγητό μιλάμε για πολύ και ιδιαίτερα νόστιμο. Επειδή δεν θέλω να σας ζαλίσω με τον κατάλογο που περιλαμβάνει τις γεύσεις που δοκιμάσαμε και που αναφέρονται από όλους τους χρήστες, θα σας αναφέρω τα δικά μου αγαπημένα: Από τα aperitivo ήταν τα ψητά μανιτάρια με θυμάρι, ρίγανη και σκόρδο και οι αγκινάρες με σκόρδο, θυμάρι και παλαιωμένο βαλσάμικο. Από τις σαλάτες η Paznanella (μαριναρισμένες ψητές πιπεριές, κρεμμύδι μαριναρισμένο με ξύδι, τοματίνια, αγγούρι, κάπαρη, ραπανάκι, παλαιωμένο βαλσάμικο, σπιτικά κρουτόν, ρικότα και βασιλικό) και η Maestro (κοτόπουλο, iceberg, τοματίνια, φρέσκια μοτσαρέλα, αυγό, ραπανάκι, ζαμπόν, παρμεζάνα και ιταλική βινεγκρέτ) που πρόκειται για μια πολύ νόστιμη και δροσερή εκδοχή.

Στην συνέχεια κατέφτασαν οι πίτσες οι οποίες ήταν όλες νόστιμες με δική μου αγαπημένη την Bianca, η οποία δεν είχε σάλτσα ντομάτας (που δεν πολυσυμπαθώ) αλλά φρέσκια μοτσαρέλα, πανσέτα, ρικότα, βασιλικό και παρμεζάνα. Υπέροχη θα την ξαναπροτιμήσω σίγουρα. Όσο για το ζυμάρι, είχε δίκιο ο υπεύθυνος, δεν σε μπούκωνε... Όσο για την αγαπημένη μου από τις μακαρονάδες αυτή ήταν η Pollo e Fungi με πέννες, μανιτάρια πλευρώτους, κοτόπουλο, λάδι τρούφας, λευκό κρασί, σκόρδο, κρεμμύδι και κρέμα γάλακτος.

Τέλος, τα γλυκά δεν τα ευχαριστήθηκα όσο ήθελα μιας και είχα κυριολεκτικά σκάσει. Ξεχώρισα, όμως, το τιραμισού ενώ το Pizzi Pizzi (calzone με πραλίνα φουντουκιού και μασκαρπόνε) θα το προτιμούσα με τον καφέ μου μιας και διαθέτει ζυμάρι που δεν το θέλω μετά από ένα λουκούλλειο γεύμα. Η τάρτα λεμονιού ήταν το μόνο που μου φάνηκε αδιάφορο.

Με λίγα λόγια το Napolitivo με κέρδισε και πιστεύω ότι στο μέλλον θα του δώσω και άλλη ευκαιρία και θα επανέλθω με κριτική. Τα τρία αστεράκια στο value for money είναι γιατί θεωρώ αρκετά υπερτιμημένη την Ιταλική κουζίνα αλλά όχι ότι το Napolitivo είναι υψηλότερα σε τιμές από άλλα εστιατόρια της κατηγορίας του.

Η συνάντηση, λοιπόν, στο Napolitivo στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία τόσο από πλευράς γεύσης, όσο και από πλευράς φιλοξενίας αλλά και καλής διάθεσης από όλους μας και το γεγονός ότι δεν μιλάμε για χαοτικό αριθμό χρηστών αλλά για μια μικρή ομάδα συνετέλεσε ιδιαίτερα στο "οικογενειακό" κλίμα. Επιπλέον, θέλω να πιστεύω ότι θα σταθεί αφορμή να ξεκινήσω εκ νέου τις κριτικές μου, που το τελευταίο διάστημα πολλοί και διαφορετικοί λόγοι με έχουν "αναγκάσει" να απέχω.

* Να ευχαριστήσω όλους για την υπέροχη βραδιά και να ευχηθώ να έχουμε και άλλες τέτοιες βραδιές στο μέλλον.

25 Σεπ 2017

Η συνάθροιση των καλοφαγάδων πραγματοποιήθηκε για όλα τα τρίσκουφα και τετράσκουφα αστέρια χτες βράδυ!

Αφού πάρκαρα με σχετική δυσκολία λόγω κάποιας εκδήλωσης βρέθηκα στο χώρο του γεύματος. Η ευγενική κοπέλα της υποδοχής με οδήγησε στο τραπέζι των μελών όπου είχα τη χαρά να γνωρίσω τον αρκουδίτσο, τους aboutme, τον alex80, nemo, την υπεύθυνη μάρκετινγκ και φυσικά τα μέλη του ask4food να συζητήσουμε και ν'ανταλλάξουμε απόψεις περί φαγητού εστιατορίων και άλλων θεμάτων.

Πριν ξεκινήσουμε προηγήθηκε ξενάγηση από τον υπεύθυνο του καταστήματος στον εσωτερικό χώρο καθώς και μίνι ενημέρωση για τα υλικά και τον τρόπο κατασκευής της πίτσας. Ο ξυλόφουρνος δέσποζε στο πίσω μέρος της κουζίνας όπως με χαρά διαπίστωσα καθώς και μια πίτσα που ψηνόταν εκείνη τη στιγμή. Το μενού ήταν προκαθορισμένο και πλουσιοπάροχο.

Συγκεκριμένα ορεκτικά καρπαάτσιο μπρεζάολα με ρόκα, τοματίνια, παρμεζάνα, λεμόνι και λάδι τρούφας φίνο, αγκινάρες με σκόρδο, θυμάρι και παλαιωμένο μπαλσάμικο ωραίες, μανιτάρια φούρνου με θυμάρι, ρίγανη, σκόρδο και βασιλικό το καλύτερο κατ'εμέ απ'τα ορεκτικά τους και πράσινες ελιές με δενδρολίβανο σκόρδο και λεμόνι καλές.

Από σαλάτες: Παντσανέλα με μαριναρισμένες, ψητές πιπεριές, κρεμύδι σε ξύδι, τοματίνια, αγγύρι, κάπαρη, ραπανάκια, παλιαωμένο βαλσάμικο, σπιτικά κρουτόν, βασιλικό, ρικότα και ρίγανη πολύ ιδιαίτερη και ευκολοφάγωτη και Μαέστρο με κοτόπουλο, iceberg, τοματίνια, φρέσκια μοτσαρέλα, αυγό, ραπανάκι, ζαμπόν, παρμεζάνα και ιταλική βινεγκρέτ, λίγο πιο βαριά αλλά εξίσου καλή με την πρώτη και σε γενναίες μερίδες και οι δυό τους. Πάμε τώρα στο βαρύ πυροβολικό νο1.

Οι πίτσες κατα σειρά εμφανίσεως Μαργαρίτα με φρέσκια μοτσαρέλα -όπως πρέπει να ναι δηλαδή η πίτσα κι όχι με γκούντα κι άλλα συναφή τυριά-σάλτσα ντομάτας, βασιλικό και παρμεζάνα, νόστιμη και ελαφριά, Ντιαβόλα με πικάντικο ιταλικό σαλάμι(το αγαπημένο μου), μπούκοβο βασιλικό και παρμεζάνα απλά τέλεια και Μπιάνκα με ρικότα(κατσικίσιο τυρί), πανσέτα, μοτσαρέλα βασιλικό και παρμεζάνα δε μ ικανοποίησε λόγω της ρικότα.

Πάντως και οι τρεις πίτσες ήρθαν καλοψημένες και αφράτες με σωστή δόση υλικών.

Συνεχίσαμε με βαρύ πυροβολικό νο2 μακαρονάδες: πένες με με μανιτάρια πλευρώτους, κοτόπουλο, λάδι τρούφας, λευκό κρασί, κρεμύδι σκόρδο και κρέμα γάλακτος εξαίσιες και πένες με ιταλικό χοιρινό σαλάμι, τοματίνια, σπανάκι και λευκό κρασί το σπανάκι άφηνε μια περίεργη γεύση και η δεύτερη δε μου πολυάρεσε. Γενναίες μερίδες κι εδώ. Και πάμε στη χαριστική βολή, τα γλυκά. Πίτσι πίτσι -όχι με το Μίτσι-αλλά με τη Νουτέλα, καλτσόνε αγιοβασιλιάτικο λόγω μεγέθους, με πραλίνα και μασκαρπόνε γαμάτο, τιραμισού απ'τα καλύτερα που χω φάει εν Ελλάδι με βαλρόνα κακάο και καφέ και τάρτα λεμονιού δροσιστικήκαι πανάλαφρη με μπισκότο, σως φράουλας και κρέμα λεμονιού.

Οίνος κόκκινος ή λευκός κατά προτίμηση των καλοφαγάδων. Το σέρβις κυριλεκτικά μας σκλάβωσε με την ευγένια του να ρωτά αν χρειαζόμαστε κάτι να γεμίζει τα ποτήρια μας με λευκό ή κόκκινο οίνο και με νερό παγωμένο. Τα σερβίτσια πρέπει ν'αλλάχτηκαν τουλάχιστον 3 φορές.

Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα του ask4food που μόχθησε να το οργανώσει και το κανε με μεγάλη επιτυχία στο προσωπικό και τον υπεύθυνο του για την άψογη συμπεριφορά τους, να συνεχίσουν έτσι και βέβαια αγαπητά μέλη του σάιτ περιμένουμε την επόμενη συνάθροιση σε άλλο εστιατόριο, αν γίνεται πριν τις γιορτές.

20 Σεπ 2017

Σάββατο απόγευμα στις 9 του Σεπτέμβρη και μας βρίσκει με αγαπημένους μας φίλους και τα παιδιά μας στη Μαρίνα Φλοίσβου να κάνουμε βόλτες, να ταΐζουμε τα ψαράκια και να τιμούμε τον παιδότοπο. Ε, δε θέλει και πολύ, γουργούρισαν και τα μεγάλα στομάχια και τα μικρούλια.

Πρώτη σκέψη το TGI Friday's, αλλά μας ενημέρωσαν για 45λεπτη αναμονή, αν και είδαμε αρκετά κενά τραπέζια μέσα. Ίσως είχε υπερβολικό φόρτο η κουζίνα τους. Όταν έχεις παιδιά μαζί, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να ξενιτευτείς προς αναζήτηση φαγητού, οπότε ο διπλανός χώρος εστίασης μας φάνηκε δελεαστικός. Ο εσωτερικός χώρος ακριβώς όπως στη φωτογραφία, μου φάνηκε λίγο ψυχρός να πω την αλήθεια, ο εξωτερικός πιο ελκυστικός, αλλά την είχε τη δροσούλα του εκείνο το βράδυ.

Η εξυπηρέτηση από την υπεύθυνη και τη σερβιτόρα ήταν πολύ καλή (χρειάστηκε πριν παραγγείλουμε να αλλάξουμε τραπέζι λόγω κρύου από τον κλιματισμό) και οι χρόνοι σερβιρίσματος ήταν άψογοι.

Παραγγείλαμε λοιπόν 4 ενήλικες και 2 νήπια:

- 2 σαλάτες Ceasar's με πανσέτα και κοτόπουλο
Εξαιρετικά νόστιμες με φρέσκα λαχανικά, την παράσταση έκλεψαν τα χειροποίητα τραγανά κρουτόν, καθώς και η πανσέτα.

- 2 παιδικά μενού (πένες με σάλτσα ντομάτας και χυμός)
Μια χαρά ήταν και μάλιστα πλούσια μερίδα, θα μπορούσε άνετα να απευθυνόταν σε ενήλικα. Συνοδεύτηκε από μπολάκι με τριμμένη παρμεζάνα. Το μόνο φάουλ ότι ρωτήσαμε αν το πιάτο περιέχει βασιλικό -που δε φαντάζει και τόσο ευχάριστος στα παιδάκια- και μας ενημέρωσαν ότι δεν περιέχει, ενώ δοκιμάσαμε και είμαστε 99% σίγουροι ότι αυτό δεν ίσχυε.

- 1 πίτσα μαργαρίτα
- 1 πίτσα με προσούτο και μανιτάρια
Η γέμιση και στις δύο πίτσες ήταν πολύ γευστική και τόση όση. Ωστόσο, θεωρήσαμε ότι ήθελαν περισσότερο ψήσιμο, η τελική επίγευση ήταν "ζυμαρένια", χωρίς να δικαιολογείται από την ποσότητα του ζυμαριού.

- 1 καλαθάκι με χειροποίητα λεπτά πιτάκια αντί ψωμιού (ερωτηθήκαμε)
Τραγανά και ζεστά, τα ευχαριστηθήκαμε, κυρίως τα παιδιά.

- 1 εμφιαλωμένο νερό (δεν ερωτηθήκαμε)
- 6(?) coca-cola

Για την παραπάνω παραγγελία κληθήκαμε να πληρώσουμε 69 ευρώ χωρίς αλκοόλ, θεωρώ πως ήταν αρκετά καλό vfm. Αν είχαμε ευχαριστηθεί την πίτσα περισσότερο, θα ήταν εξαιρετικό. Ίσως τελικά να μην ταιριάζει στην παρέα μας η ναπολιτάνικη πίτσα... Αντικειμενική βαθμολογία γεύσης το 2,5.

Θα το πρότεινα, αλλά χωρίς να περιμένετε απογειωτικές γεύσεις. Είναι μια αξιοπρεπής επιλογή για τη Μαρίνα Φλοίσβου, όπου τα περιθώρια ευελιξίας στον τομέα φαγητού είναι πολύ στενά.

13 Οκτ 2017

Έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος από τότε που έγραψα την τελευταία μου κριτική στο ask4food και η αλήθεια είναι ότι η πρόσκληση για επίσκεψη στο Napolitivo για τους τρισκουφους και τετράσκουφους χρήστες αποτέλεσε την αφορμή για να «επανέλθω» στις κριτικές μου.

Ως λάτρης της ιταλικής κουζίνας, αλλά και ως κάτοικος των νοτίων προαστίων, το Napolitivo αποτέλεσε την επιλογή μου στο ποιο από τα τέσσερα εστιατόρια θα επισκεπτόμουν. Ο χώρος του μαγαζιού είναι ιδανικός στη μαρίνα του Φλοίσβου και το γεγονός ότι η βραδιά ήταν δροσερή μας έκανε να αισθανθούμε ευχάριστα στον εξωτερικό χώρο του καταστήματος. Για τον εσωτερικό χώρο δεν μπορώ να εκφέρω ιδιαίτερη άποψη, όμως η ανοιχτή κουζίνα είναι ένα θετικό στοιχείο, που εμένα τουλάχιστον με ικανοποιεί απόλυτα.

Η εξυπηρέτηση παίρνει άριστα. Θα μου πείτε βέβαια ότι είναι λογικό, αφού προσκλήθηκαν χρήστες από το ask4food και σίγουρα ήθελαν να μας εντυπωσιάσουν. Δεκτό. Όμως η κάθε κριτική γράφεται με τις εντυπώσεις που αποκομίζουμε από την συγκεκριμένη μας επίσκεψη. Εγώ πάντως έχω να πω ότι όλο το προσωπικό μας περιποιήθηκε ιδιαίτερα. Τα πιάτα από το μενού ήρθαν με σωστή σειρά, ενώ οι σερβιτόροι δεν παρέλειπαν να γεμίζουν συνέχεια τα ποτήρια μας με το κρασί που ο καθένας μας επιθυμούσε. Η ξενάγηση δε στην κουζίνα και η «αποκάλυψη» ορισμένων από τα μυστικά στην παρασκευή της ζύμης της πίτσας του Napolitivo ήταν για μένα στις θετικές εμπειρίες τις βραδιάς.

Περνάμε τώρα στο φαγητό. Στην αρχή προσφέρθηκαν κάποια ορεκτικά όπως αγκινάρες και ψητά μανιτάρια σωταρισμένα με σκόρδο και θυμάρι τα οποία ήταν αρκετά νόστιμα, καθώς επίσης και ψητές πιπεριές και πράσινες ελιές, τα οποία νομίζω ότι πέρασαν απαρατήρητα. Σίγουρα το καλύτερο από όλα τα ορεκτικά ήταν το καρπάτσιο μπραζέολας, σερβιρισμένο με ρόκα, ντοματίνια και παρμεζάνα, το οποίο ήταν πολύ νόστιμο και ελαφρώς αλμυρό, τόσο όσο χρειαζόταν έτσι ώστε να το συνοδεύεις ιδανικά με το κρασί σου.

Στη συνέχεια ήρθαν δύο σαλάτες: η μία με ντοματίνια, αγγούρι, κρεμμύδι, ψητή πιπεριά, ραπανάκι και ρικότα η άλλη με iceberg, ντοματίνια, κοτόπουλο, αυγό, ραπανάκι, μοτσαρέλα και μία πολύ ωραία βινεγκρέτ. Τα περισσότερα μέλη τις παρέας συμφώνησαν ότι η δεύτερη σαλάτα ήταν πολύ πιο εύγευστη.

Στη συνέχεια κατέφθασαν με τη σειρά οι εξής τρεις πίτσες: μαργαρίτα, με σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, παρμεζάνα και βασιλικό. Αρκετά καλή, αν και νομίζω ότι ο βασιλικός στην πίτσα πρέπει να προστίθεται στο τέλος, μόλις βγει από το φούρνο. Diavola, η οποία ήταν όπως η προηγούμενη, με την προσθήκη όμως πικάντικου ιταλικού σαλαμιού και μπούκοβο. Για μένα ήταν η καλύτερη πίτσα της βραδιάς και νομίζω ότι ήταν τόσο πικάντική όσο έπρεπε, χωρίς να σε καίει και να σου αλλοιώνει τη γεύση. Η τελευταία ήταν η πίτσα Bianca, η οποία φυσικά ήταν λευκή με μοτσαρέλα, παρμεζάνα, ρικότα, παντσέτα και βασιλικό. Προσωπικά δεν μου άρεσε, αφού η ρικότα υπερκάλυπτε όλες τις άλλες γεύσεις. Αυτό βέβαια που έχω να επισημάνω για όλες τις πίτσες ήταν ότι το ζυμάρι που χρησιμοποιεί το Napolitivo είναι φανταστικό. Όπως άλλωστε μας εξήγησαν και οι άνθρωποι ι\του εστιατορίου, η ζύμη παρασκευάζεται μόνο με νερό, αλεύρι, μαγιά και αλάτι και δεν τινάζεται στον αέρα, παρά μόνο πιέζεται από το κέντρο προς την άκρη. Ο δε χρόνος ψησίματός του στον ξυλόφουρνο δεν ξεπερνάει τα τρία λεπτά.

Αφού είχαμε χορτάσει από τις πίτσες, οι σερβιτόροι μας έφεραν να δοκιμάσουμε και δύο πιάτα με ζυμαρικά. Το πρώτο ήταν πέννες με μανιτάρια πλευρώτους, κοτόπουλο, κρέμα γάλακτος και λάδι τρούφας. Τα ζυμαρικά ήταν al dente και το λάδι τρούφας σου άφηνε μία ιδιαίτερη και έντονη γεύση που εμένα προσωπικά μου αρέσει. Το δεύτερο πιάτο ήταν πάλι πέννες με κόκκινη σάλτσα, σαλάμι, ντοματίνια και σπανάκι, το οποίο νομίζω ότι γενικά δεν ενθουσίασε την παρέα.

Αφού λοιπόν είχαμε σκάσει από το φαγητό, κατέφθασαν λαχταριστά και τρία διαφορετικά γλυκά. Όσο βέβαια και να έχει φάει κανείς, χώρος για γλυκό πάντα υπάρχει, έστω τουλάχιστον για να δοκιμάσει. Το καλτσόνε με κρέμα φουντουκιού και μασκαρπόνε ήταν καλό, αν και για τα δικά μου γούστα πολύ «λιγωτικό». Η τάρτα λεμονιού ήταν νόστιμη και ελαφριά με έντονη γεύση λεμόνι, αλλά προσωπικά αυτό που με κέρδισε ήταν το τιραμισού. Φρεσκότατη και ανάλαφρη κρέμα και ίσως ένα από τα καλύτερα τιραμισού που έχω δοκιμάσει.

Σε ότι αφορά την σχέση ποιότητας/τιμής, δεν μπορώ να έχω πλήρη εικόνα αφού δεν κατάφερα να δω τις τιμές του καταλόγου. Βαθμολογώ με 3/4 διότι ορισμένα πιάτα δεν με ενθουσίασαν όσο κάποια άλλα. Αν βέβαια είχα δοκιμάσει μόνο τα πιάτα που τελικά με κέρδισαν, σίγουρα η βαθμολογία θα έπαινε άριστα, καθώς θεωρώ ότι το Napolitivo προσφέρει μία άκρως ενδιαφέρουσα γαστρονομική εμπειρία.

Τέλος, δεν πρέπει να παραλείψω να ευχαριστήσω για μία ακόμα φορά τη νέα ομάδα των διαχειριστών του Ask4food για αυτή την υπέροχη βραδιά που μας χάρισαν. Μπόρεσα να συνομιλήσω και να ανταλλάξω απόψεις με χρήστες, οι κριτικές των οποίων κατά καιρούς με έχουν καθοδηγήσει. Εις το επανιδείν λοιπόν…

26 Νοε 2016

Ένα μέτριο μαγαζί σε όλα του. Μου θύμισε λίγο αντίγραφο αλυσίδας ιταλικού φαγητου. Η θέση του μαγαζιού είναι σίγουρα εξαιρετική: στη μαρίνα Φλοίσβου κοντά στη θάλασσα. Εδώ ακριβώς σταματούν τα καλά. Το μαγαζί μοιάζει πραγματικά με κατάστημα γρήγορου φαγητού του στυλ: ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Ίσως και να πέτυχα την ημέρα: Κυριακή μεσημεροαπόγευμα μιας πραγματικά ηλιόλουστης μέρας και να γίνεται ένας πραγματικός πανικός. Μεγάλος χώρος, πολλά τραπέζια, ανοιχτή κουζίνα με τον μεγάλο ξυλόφουρνο και το προσωπικό να τρέχει και να μη φτάνει. Το εδωτερικό είναι το χαρακτηριστικό στυλ μιας τρατορίας. Την ημέρα που πήγα γινόταν τόση μεγάλη φασαρία στο εσωτερικό από τον πολύ κόσμο, ώστε δεν μπορούσες να απολαύσεις τίποτα. Όπως είναι φυσικό και η εξυπηρέτηση ήταν προβληματική: δεν προλαβαίνανε να πάρουνε παραγγελία, φέρανε πρώτα τις σαλάτες και μετά τα σερβίτσια κλπ.

Ως προς το μενού μου έκανε εντύπωση, ότι αν και ιταλικό, δεν είχε πολλές επιλογές στα ζυμαρικά, ενώ στις πίτσες ήταν κάπως καλύτερα τα πράγματα. Το μενού είχε αυτά, 2-3 σαλάτες και 2-3 ορεκτικά. Στα θετικά καταγράφεται ότι ερωτηθήκαμε αν θέλουμε νερό σε κανάτα ή εμφιαλωμένο. Ωστόσο δεν ήρθε ούτε καλωσόρισμα, ούτε ψωμάκι ούτε κάτι σχετικό και φυσικά ούτε κέρασμα, έστω ένα σφηνάκιλικέρ στο τέλος. Ο λόγος που το επισημαίνω είναι όχι τόσο γιατί μου έλειψαν όσο κυρίως οι υψηλές τιμές που έχει δεν δικαιολογούνται.

Παραγγείλαμε λοιπόν 2 σαλάτες:1 σαλάτα του καίσαρα, στο περιεχόμενο της οποίας ζητήσαμε μια μικρή τροποποίηση και προς τιμήν τους μας την ικανοποίησαν. κατέφτασε τεράστια, δροσερή και χορταστική. Η άλλη σαλάτα ήταν με σπανάκι και κάποια άλλα γκουρμέ υλικά που δεν θυμάμαι. Τέλος παραγγείλαμε καλτσόνε σπέσιαλ το οποίο δεν μας ενθουσίασε ούτε μας χόρτασε.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 27.50 αλλά σε γενικές γραμμές δεν μείναμε ικανοποιημένοι. Οι τιμές του κατάλογου ήταν υψηλές για την ποιότητα, την ποσότητα αλλά και την εξυπηρέτηση. Διαπίστωσα ότι οι πίτσες ψήνονται επί τόπου στον ξτυλόφουρνο και έχουν λεπτή ζύμη αλλά ήταν εξίσου ακριβές.

11 Οκτ 2016

Στο παλιό TGI Friday's της Μαρίνας Φλοίσβου (το νέο μετακόμισε δίπλα και ετοιμάζουν και τον επάνω όροφο, θα είναι huge TGI!!! ) άνοιξε πριν λίγο καιρό το Napolitivo (ανήκει και αυτό στο TGI) που ειδικεύεται στη ναπολιτάνικη πίτσα (με 2 χειροποίητους ξυλόφουρνους από Νάπολι) και τα... απεριτίφ, εξ ου και το όνομά του!

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι για βόλτα και θέλοντας κάτι ελαφρύ (τρώμε βράδυ κανονικά) το επισκεφθήκαμε και μάς άρεσε πολύ! Άνετα τραπέζια, όμορφη διακόσμηση, πολυπληθές και καταρτισμένο προσωπικό, νόστιμο φαγητό! Λίγα πράγματα: αρκετές πίτσες (όλες θεωρούνται ατομικές, έρχονται άκοπες και είναι "φτωχές" σε γέμιση όπως πρέπει), σαλάτες, 2 πιάτα με λαζάνια, αντιπάστι μικρά (ελιές, μανιτάρια, αγκινάρες, πιπεριές) και μεγάλα (κυρίως μπρουσκέτες), γλυκά, παγωτά, κρασί σε ποτήρι και μπουκάλι, μπύρες, λίγα κοκτέιλς, καφές κ. λ. π.

Οι τιμές είναι καλές (οι φθηνότερες για "σνάκινγκ" στη Μαρίνα Φλοίσβου). Κρασί ποτήρι από 4€ (λευκό Pinot Grigio, ερυθρό Sangiovese, έχει και ελληνικά, π. χ. μπουκάλι Αγιωργίτικο Μπουτάρη 14€), πίτσες και σαλάτες κάτω από 10€, μικρά αντιπάστι 3,20€... Μόλις καθίσαμε μάς ρώτησαν αν επιθυμούμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης, πήραν γρήγορα παραγγελία και παρά τον αρκετό κόσμο δεν άργησαν να τα φέρουν.

4 άτομα πήραμε τις αγκινάρες και τα μανιτάρια (μαριναρισμένα και με φρ. θυμάρι, θαύμα! ) μαζί με 2 ποτήρια κρασί και 2 μεγάλα ποτήρια μπύρα Moretti και έφεραν φρεσκοψημένη φοκάτσια με μυρωδικά και ελάχιστο τυράκι που δε χρεώθηκε! Μία πίτσα Diavola (καυτερούλα, με ιταλικό πικάντικο σαλάμι που έμοιαζε σαν ψημένο σπεκ, έβγαζε λαδίλα αλλά ήταν καλή) και μία πίτσα με προσούτο κ. ά. Οι πίτσες πολύ νόστιμες, λεπτές στη μέση με ψωμωμένο στεφάνι, κόβονταν σχετικά εύκολα, δε μάς παίδεψαν. Αρκούσαν για ελαφρύ γεύμα (αν θέλαμε να φάμε κανονικά έπρεπε να τα πάρουμε εις διπλούν) και ο λογαριασμός ~40€ ήταν μια χαρά!

Καρτελάκι στα τραπέζια ενημερώνει ότι τις καθημερινές 17:00-20:00 προσφέρουν aperitivo, δηλ. με κάθε ποτήρι ή μπουκάλι κρασί ή κοκτέιλ μπορείς να απολαύσεις δωρεάν τσιμπολόγημα (φαντάζομαι θα προσφέρουν αντιπάστι), ωραία ιταλική συνήθεια για συναντήσεις μετά από δουλειά-ψώνια και σκεφτόμαστε σύντομα να το δοκιμάσουμε!

09 Νοε 2016

Επίσκεψη Σαββάτου μεσημέρι. Μια υπέροχη μέρα, με υπέροχη παρέα και δυστυχώς χωρίς τραπέζι στα διπλανά Fridays. Oπότε λέμε Ιταλικό είναι ας το δοκιμάσουμε.

Το σέρβις πολύ καλό και ευγενέστατα τα παιδιά, όπως και η υπέυθυνη κυρία. Καθίσαμε αμέσως.

Για να μην πολυλογώ το φαγητό μας φάνηκε απαράδεκτο.

Οι πίτσες υπερβολικά λαστιχένιες και κακοπαρουσίαστες και άκοπες. Πήραμε 3 διαφορετικές και μόνο η πιτσα καρμποναρα αξιζε. Οι άλλες 2 είχαν τόσα ζουμιά που ήταν πανιασμένες. Και αυτη με την buffala αλλα και αυτη με τα μανιτάρια είχαν βγάλει υγρά που ήταν αηδία.
Τα ζυμαρικά τώρα είχαν ΜΟΝΟ 2 επιλογές απο λαζάνια. Μα Ιταλικο χωρίς ζυμαρικά?
Θα βάλουν λέει απο την νέα εβδομάδα... Οπώς και να έχει και τα 2 λαζάνια είχαν τόσο έντονη την γευση της μπεσαμέλ που δεν καταλάβαινες κατι άλλο απο γευση.
Και 2 σαλάτες καίσαρα και σπανάκι, επίσης αδιάφορες αλλά ευτυχώς δροσερές και φρέσκες.

Δοκιμάζοντας λοιπόν σχεδόν όλο τον κατάλογο στην επίσκεψη μας δεν υπήρξε κάτι να μας τραβήξει να ξαναπάμε.

Μαζί με 4 μικρες moreti και 2 αναψυκτικά 89 ευρω. Οικονομικό να το φαγητό άξιζε.

Μαρίνα Φλοίσβου, Παλαιό Φάληρο

210 984 0112