Κυριακή μεσημέρι στο κέντρο μετά από περπάτημα 3 ωρών (απόλαυσα μία καταπληκτική ξενάγηση στα νεοκλασικά κτίρια του κέντρου), συναντήθηκα με το έτερον ήμισυ δηλώνοντας πολύ πεινασμένη και διψασμένη.

Με πήγε στον Κεραμικό, περιοχή που έχω επισκεφτεί 2-3 φορές όλες κι όλες, με αποτέλεσμα να μη με έχει απασχολήσει η βρώση και η πόση της περιοχής.

Παρκάρισμα εύκολο (moto) και κατευθείαν στην Κυρα Γιώτα.
Μη φανταστείτε ότι θα σας περιγράψω το χώρο -ένα καφενείο είναι που έχει απλώσει τραπέζια στον πεζόδρομο και σερβίρει τσιπουράκια, ουζάκια κλπ. οινοπνευματώδη συνοδεία μεζέδων- μάλλον πρέπει να σας περιγράψω τον κόσμο και το κλίμα της Κυρα Γιώτας.
99% των θαμώνων ήταν άντρες, άλλοι κάθονταν μόνοι τους, άλλοι με παρέες, φωνάζοντας κυριολεκτικά ο ένας στον άλλο (και σε αυτούς που κάθονταν στα διπλανά τραπέζια), στην αρχή με ενόχλησε, μετά το ξανασκέφτηκα, είχε κάτι από επαρχία ή παλιά Αθήνα, που όλοι μίλαγαν με όλους και έσμιγαν σε μία παρέα.....
Από την άλλη σκέφτηκα ότι είναι και φρίκη ο τρόπος που "επικοινωνούν" κάποιοι άντρες (συγχωρέστε με οι υπόλοιποι - δε σας βάζω όλους στο ίδιο σακούλι και ΝΑΙ φυσικά το ξέρω ότι δεν είστε ΟΛΟΙ έτσι, υπάρχουν πολλές αντρικές ευγενικές ψυχές εκεί έξω).

Αυτό συνεχίστηκε και επεκτάθηκε όση ώρα καθίσαμε εκεί, με αποκορύφωμα όταν έσκασε ερασιτεχνική ομάδα ποδοσφαίρου με νεαρά παιδιά, προπονητές, μπαμπάδες, τεχνικούς κλπ., όπου έγινε το έλα να δεις από ενέργεια και φωνές.

Όση ώρα χαζεύαμε τα τεκταινόμενα, είχαμε παραγγείλει μεν, αλλά δεν είχαμε φάει τίποτε δε (είχε έρθει η μπύρα μας τουλάχιστον).
Κάποια στιγμή έφτασε η χωριάτικη σαλάτα μας και ενθουσιάστηκα!
Μεγάλη σε ποσότητα, ντομάτες γλύκισμα -και εκτός ψυγείου- με λάδι (χωρίς τσιγκουνιές) αγγούρι, ελιές, φέτα, πιπεριές, μέχρι και κάπαρη είχε. Ως αναμενόταν ξεκινήσαμε τις βούτες, απολαμβάνοντας αυτό το καταπληκτικό ελληνικό έδεσμα.
Το θέμα ήταν ότι κοντεύαμε να χορτάσουμε με σαλάτα και ψωμάκι -λόγω της καθυστέρησης άφιξης των υπόλοιπων πιάτων και φυσικά δεν κρατήθηκα και ρώτησα πότε επιτέλους θα σερβιριστούμε (σημειώνω ότι τραπέζια που ήρθαν μετά από εμάς είχαν ήδη εξυπηρετηθεί).
Στο επόμενο 5λεπτο ήρθε ότι είχαμε παραγγείλει -δηλαδή:

1 κεφτέδες μεγάλη μερίδα, αλλά η γεύση δεν ήταν η αναμενόμενη (έλειπαν μυρωδικά όπως π. χ. δυόσμος για να απογειωθεί η γεύση τους)
1 καβουρμάς με αυγά ομελέτα (έχω φάει πολύ καλύτερο)
1 μπουγιουρντί μέτριο σε γεύση
1 ακόμη μπυρα
1 αναψυκτικό

Για όλα αυτά πληρώσαμε euro 33,00, ποσό που δε θεωρώ ότι είναι vfm (λαμβάνοντας υπόψη το χώρο, την ποιότητα και τη γεύση ) και φυσικά η υπέροχη σαλάτα δεν μπορεί να καλύψει τις υπόλοιπες αδυναμίες της Κυρά Γιώτας, η οποία παρόλα τα παραπάνω σε ταξιδεύει σε άλλες εποχές....