MAI
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ

Σας καλωσορίζουμε στο Maori, το εστιατόριο που αναφέρεται στην επιρροή της κουζίνας από τον Ειρηνικό ωκεανό. Το Maori είναι μια κομψή ανάμιξη της Ανατολής και της Δύσης.
Είναι ένα ταξίδι μαγειρικής δια μέσου χρόνου και γεωγραφίας, το οποίο αναφέρεται σε αρχαίες και σύγχρονες κουλτούρες.

Σαν την πατρίδα μας, την Ελλάδα, είναι το αποκορύφωμα των καλύτερων που μπορούμε να προσφέρουμε. Καθημερινή παρασκευή φρέσκων προϊόντων, ιδανικά θάλασσινα, ντόπιες λιχουδιές και εισαγόμενες πικάντικες γεύσεις οι οποίες ανταποκρινονται στα πρότυπα που έχουν θέσει χιλιάδες χρόνια πριν οι πρόγονοι μας.

Απολαύστε το ταξίδι σας στον Ειρηνικό και την διαμονή σας στο Maori.

Δευτέρα,Τρίτη,Τετάρτη,Πέμπτη, (19:00-02:00). Παρασκευή,Σάββατο (19:30-03:00). Κυριακή κλειστά.

Έχει parking
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

26 Ιουν 2017

Αναζητώντας μια κουζίνα διαφορετική από τις συνηθισμένες αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να δοκιμάσουμε το Maori. Τί αποκάλυψη ήταν αυτή!

Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή:
Το εστιατόριο όπως μάθαμε άνοιξε σχετικά πρόσφατα (Οκτώβριο του 2016) στην πλατεία του Κεφαλαρίου. Στο χώρο του κυριαρχεί καλόγουστα το ξύλο και ο εξωτισμός. Εσωτερικά το ενυδρείο, το μπαρ και ο γλυκός φωτισμός και εξωτερικά τα εξωτικά ξύλινα έπιπλα και οι ατμοσφαιρικές θεματικές γωνίες κάτω από τον έναστρο ουρανό, παραπέμπουν ήδη στη multiethnic φιλοσοφία του menu.

Το προσωπικό είναι νεανικό και ευγενικό και το σέρβις γρήγορο και συντονισμένο.
Η καρδιά όμως του εστιατορίου είναι κοσμογυρισμένος Μανώλης ο οποίος αεικίνητα διευθύνει και συντονίζει τα πάντα, ενώ έχει επιμεληθεί προσωπικά το μενού με συνδυασμούς γεύσεων που δεν είχαμε ξαναδοκιμάσει στην Αθήνα και που δικαίως κρατάει κρυφά τα μυστικά τους.

Πάμε πλέον στην παραγγελία μας:

-Από ποτά προτιμήσαμε δύο κοκτέιλ που ήταν άψογα εκτελεσμένα. Ένα με αρωματικό ρούμι εξωτικό και φρουτώδες και ένα με κίτρο Νάξου που είχε ισορροπημένα γλυκόξινη γεύση και που χάρηκα που η υπεύθυνη για τα κοκτέιλ κοπέλα επέμεινε να το δοκιμάσω. Υπόψη ότι το μενού περιλαμβάνει καλοεπιλεγμένη συλλογή κρασιών και το κυριότερο, μεγάλη δυνατότητα επιλογής κρασιών σε ποτήρι που συνήθως συναντώ μόνο σε wine restaurants.

-Μύδια Νέας Ζηλανδίας με spicy sauce και στη μέση εξωτικό ρύζι. Νομίζω το γευστικότερο πιάτο που έχω φάει τα τελευταία χρόνια (κι έχω φάει πολλά). Τα μύδια ανοιγμένα και τεράστια. Η σος γλυκοπικάντικη και μεσαία καυτερή όπως ακριβώς τη ζητήσαμε. Προσωπικά θα μπορούσα να το τρώω κάθε μέρα.

-Πολυνησιακή σαλάτα με lime pineapple dressing και γαρίδες. Δροσερή και ισορροπημένα γλυκόξινη.

-Χοιρινά φιλετάκια με κορεάτικη ginger - lemongrass sauce και ρύζι με σάλτσα φιστικιού. Σερβιρόταν και με μοσχάρι. Θα προτιμούσα να ήταν λιγότερο ψημένο αλλά το σύνολο ήταν εξαιρετικό.

-Γαρίδες με mandarin sauce και ρύζι με σάλτσα φυστικιού. Ίσως το signature dish του εστιατορίου. Οι γαρίδες τέλεια ψημένες με μια sauce εξωτικά πρωτότυπη (προς το γλυκό) που δε μπόρεσα να αποκωδικοποιήσω. Εξαίρετο πιάτο.

-Τα γλυκά ήταν μεγάλη έκπληξη καθώς κατά την εμπειρική μου άποψη ήταν επιπέδου βραβευμένων εστιατορίων. Πήραμε:
-τσίλι μους σοκολάτας με sauce βαλσάμικου-σύκου, εξαιρετική γεύση και ισορροπία, λίγο (όσο έπρεπε) καυτερή και ανάλαφρη.
-Lime cheesecake επίσης αέρινο, ισορροπημένο γευστικά και άριστα εκτελεσμένο, το οποίο ο ιδιοκτήτης Μανώλης ευγενικά μας κέρασε.
-Εσπρεσάκι με ινδονησιακό χαρμάνι, δυνατό και υπέροχα έντονο, άλλο ένα κέρασμα από τον ιδιοκτήτη
-λικέρ branca menta, με μείγμα μπαχαρικών για το τελείωμα, κι αυτό κερασμένο.

Για το σύνολο πληρώσαμε οι δυο μας 87€. Θεωρώ την τιμή για το επίπεδο της κουζίνας και το σύνολο της εστίασης λογική.
Στην πρώτη ευκαιρία δε θα παραλείψουμε να το ξαναεπισκεφτούμε ώστε να δοκιμάσουμε κι άλλα πιάτα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Θ. Δηληγιάννη 56 , Κεφαλάρι

210 8019023