05 Οκτ 2018

Λοιπόν έχω επιστρέψει δυναμικά στα κοινά!
Η Σαμ τα έχει με λάθος αγόρι για αυτή την εβδομάδα..
Ναι προφανως τα έχει κάνει θάλασσα η Σαμ!

Μια παρέα 3 ατόμων πάμε χωρίς κράτηση ευγενεστατο προσωπικό για το καλωσόρισμα! λοιπόν για αν είμαι ειλικρινής έχω επισκεφθεί το συγκεκριμένο μαγαζί στο παρελθόν καλεσμένος σε φιλική γιορτή δεν σκέφτηκα να γράψω τότε κάποια κριτική γιατί ήταν πολύ περίεργες οι συνθήκες και γενικά δεν θα ήμουν αντικείμενικος.

Για αρχή η κοπέλα που μας σέρβιρε ήταν άψογη. μας πρότεινε μανούρα Σίφνου με αυτά μάτια πολύ αλμυρό για τα γούστα μας ενώ έχουμε δοκιμάσει ξανά το συγκεκριμενο τυρί ίσως αυτό πάρα ήταν αλμυρό. σαλατα πρασινη με κατσικίσιο τυρί μπέικον και λάδι τρούφας εδώ μπερδεύτηκαμε δεν τρέλανε κανέναν της έλειπε η φρεσκάδα θα έλεγα εγώ. κολοκυθακια τηγανιτά με ένα ντρεσιγκ γιαουρτιού στο πλάι ωραία Κ τραγανά. μοσχαρισια μάγουλα πανω σε πουρέ πατάτας ωραία μαγειρεμένα να λιώνουν Κ με μια υποψία από σχινοπρασο από πάνω ωραία μαλακα και μέχρι εκεί. ριζοτο με. λαδι τρούφας και παρμεζανα το στανταρακι της παρεας που ενώ περιμέναμε να τρελαθούμε ήταν απλά οκ Κ αυτό. κ ένα ακόμη πιάτο Κ το τελευταίο λεφτά από θραψαλο σε κρέμα φάβας δεν υπήρχε το πιάτο αυτό η υφή του ήταν πολύ άσχημη σαν τσίχλα.

Το vfm ήταν απίστευτα δυσανάλογο. πληρωσαμε κάπου στα 95 ευρω με 3 μπυρες(απόδειξη δν ήρθε ποτε)ακριβώς τις τιμές δεν τις θυμόμασταν τα πιάτα ήταν μικρά γενικά εκτός από τα κολοκυθάκια που ήταν μπολικα. δεν ξέρω έχω γίνει μάλλον πιο απαιτητικός απο οτι ημουν παλιότερα δεν σκάσαμε τα πιάτα ήταν στην μέση ήταν οκ όλα εκτός απο το θραψαλο πήγαινα με μεγαλες προσδοκίες και απλά έπεσαν στο κενό! δεν νομίζω να το επιλέξω ξανά η μάλλον για να ειμαι ακριβης αν τύχει θα πήγαινα ξανά δεν θα το επέλεγα σαν προορισμό.

Δεν ξέρω τι είναι το λάθος Κ δεν θα μπω στην διαδικασία να το βρω εγώ! Ήταν μια χλιαρή εμπειρία υπερεκτιμημενα πιάτα τιμολογιακα και απλά θα τολμούσα να χρησιμοποιήσω την λέξη αδιάφορα. δεν ξέρω ίσως να του δώσουμε ξανά μια ευκαιρία στο μέλλον.

21 Απρ 2018

Εάν υπήρχε ένα χιπστερόμετρο, το οποίο θα μέτραγε το βαθμό χιπστερισμού στις ονομασίες χώρων εστίασης ανά την Αθήνα, η Σαμ αξιολογώ ότι θα έσπαγε όλα τα κοντέρ και κανείς δεν θα μπορούσε να τη συναγωνιστεί. Από τη μια λοιπόν αυτό, από την άλλη το ότι έχει πρωτοστατήσει τελευταία σε διάφορες τρέντι σελίδες και περιοδικά, δεν ήμουν και πολύ ψημένη να την επισκεφτώ. Έλα όμως που το θέλησε παρέα αγαπημένη και για περίσταση σημαντική, οπότε να που βρέθηκα εν τέλει βράδυ Πέμπτης προς το τέλος του Μάρτη στον φιλόξενο χώρο της Σαμ.

Όλα κι όλα. Ο χώρος είναι πραγματικά ευχάριστος και φιλόξενος. Μικρός μεν, πολύ προσεγμένος και οικείος δε. Εγώ πήγα κι είχε πέσει πια η νύχτα, αλλά σύμφωνα με τον φίλο που το πρότεινε, είναι λέει ιδανικά προς το απογευματάκι, πέφτει λέει το φως άπλετο στη μεγάλη τζαμαρία, βλέπεις απέξω την (τρέντι) πλατεία Αυδή κι ανοίγει το μάτι σου κι είναι όμορφα και χαλαρωτικά. Και το βραδάκι όμως είναι όμορφα. Εμείς καθήσαμε στο μεγάλο ακριανό τραπέζι με τους καναπέδες και πολύ την ευχαριστήθηκα τη γωνίτσα μας.

Η εξυπηρέτηση επίσης καλή από μια κοπέλα με γνώσεις επί του ευσύνοπτου μενού και με άποψη, γλυκιά και συμπαθητική. Με ευχαρίστησαν οι χρόνοι με τους οποίους ήρθαν τα πιάτα της παραγγελίας μας, με ευχαρίστησε η αμεσότητα με την οποία ανταποκρίθηκε στα κελεύσματά μας. Ωστόσο, να ομολογήσω ότι με χάλασε το κέρασμα γλυκού στο τέλος, όταν έτσι κι αλλιώς είχαμε παραγγείλει δύο γλυκά, αν και καταλαβαίνω πόσο κακομαθημένο ακούγεται τώρα αυτό, δηλαδή εντάξει, σε κέρασαν γλυκό, ξεκόλλα. Ισχύει. Χρεώστε το στη δική μου παραξενιά. Με χάλασε πάντως και η προφορική αναγγελία του λογαριασμού στο τέλος- που και πάλι, με κάρτα πληρώσαμε, οπότε στην τελική εκδόθηκε η απόδειξη, άρα, τι τρώγομαι; Αφού όμως με χάλασαν, ορίστε, θα τα πω, δεν θα τα κρύψω.

Κι ας περάσω στα του φαγητού, από το οποίο τα συναισθήματά μου είναι ανάμεικτα κι ευθύς αμέσως θα περάσω στις περιγραφές όσο καλύτερα μπορώ να τις ανακαλέσω.

Πήραμε λοιπόν τη μελιτζανοσαλάτα με πιπεριά Φλωρίνης και τυρί, το οποίο δεν μπορώ να θυμηθώ τι ακριβώς ήταν, αλλά στη μίνι έρευνα που κάνω αναζητώντας διαδικτυακά τον κατάλογο- δεν τον έχω εντοπίσει-, βλέπω από άλλες περιγραφές ν’ αναφέρεται ως γίδινο τυρί Νάουσας. Τέλος πάντων, ό, τι κι αν ήταν, ήταν πάρα πολύ καλό κι η μελιτζανοσαλάτα νόστιμη και πολύ ωραία καπνισμένη. Θα την ήθελα λίγο περισσότερο μπαμπάτσικη, καθώς έφαγα μια κουταλίτσα μόλις, αλλά ήμασταν και εφτά, ζωή νά χουμε, οπότε τι να φτουρήσει ένα πιατάκι μελιτζανοσαλάτα.

Πήραμε και την πράσινη σαλάτα με κατσικίσιο τυρί, κομματάκια από κριτσανιστό μπέικον και βινεγκρέτ από λάδι τρούφας. Οι απόψεις διχάστηκαν επί της σαλάτας αυτής, με βασική ένσταση ότι δεν ήταν αρκετά δροσερή. Εντάξει, μπορεί και να μην ήταν, ωστόσο εγώ τη βρήκα πολύ νόστιμη, με γεύση πλούσια και το τυρί φοβερό, αν αγαπάτε το κατσικίσιο. Ίσως να είναι πιο χειμωνιάτικη, ίσως. Εγώ θα την ξαναεπέλεγα.

Πήραμε τη σιφνέικη μανούρα με τα αυγά μάτια σε σαγανάκι. Λοιπόν, εδώ λίγο μας τα χάλασε. Πάρα πολύ αλμυρό πιάτο, ακόμα και για μένα που δεν έχω πολλές ενστάσεις με το αλάτι. Επίσης, τα αυγά σαν να μην είχαν καλοδέσει με τη μανούρα, γενικά, δεν τρελαθήκαμε.

Επιλογή που θέλησα κολασμένα από την πρώτη στιγμή που την είδα στον κατάλογο ήταν ο Δραμινός καβουρμάς. Οι ενστάσεις μην τυχόν και μας πέσει πολύ βαρύς βραδυνιάτικα ξεπεράστηκαν και πολύ καλώς, καθώς ήταν ωραίος ο άτιμος. Επίσης σε συντηρητική ποσότητα, καθότι μεζές, δεν είναι για χόρταση! Δυνατός.

Μια φίλη θέλησε οπωσδήποτε τον χοιρινό λαιμό, ο οποίος ήρθε κατόπιν σιγοψησίματος, πολύ μαλακός και για συνοδεία είχε κάτι πατατούλες και κάτι καροτάκια, αν δεν κάνω λάθος. Είχε μια αύρα σπιτίσια, γευστικά όμως δεν μας έκανε ιδιαίτερη αίσθηση. Δεν τρελαθήκαμε, δεν σας το κρύβω.

Αντιθέτως, εξαιρετικές εντυπώσεις δημιούργησε το ριζότο με παρμεζάνα και λάδι τρούφας (ωραίο πράμα το λάδι τρούφας, τι να λέμε). Παρότι ήμουν επιφυλακτική αρχικά (σπάνια τρώω ριζότο της προκοπής, γι’ αυτό), οι άλλοι το θέλησαν κι έτσι τι να κάνω κι εγώ, αναγκάστηκα να συμφωνήσω. Ήταν όμως μούρλια. Ίσως το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε.

Πάρα πολύ καλά και τα τηγανιτά κολοκυθάκια με τη σος γιαουρτιού που τα συνόδευε. Θα σκέφτεστε ίσως, μα καλά, τι βαρετή επιλογή ανάμεσα σε όλα αυτά τα ψαγμενο-πειραγμένα πιάτα; Κι όμως, φίλοι μου, ήταν εξαιρετικά. Λεπτοκομμένα, καθόλου λαδένια, τραγανά κι ήρθαν μάλιστα σε λοφάκι και τρώγονταν σαν τσιπς. Τα καταβροχθίσαμε.

Πήραμε και το μπιφτέκι της Σαμ, το βουτυράτο, που συνοδευόταν από μπέιμπι πατατούλες. Κατέφθασε ένα τροφαντό μπιφτέκι, αρκετά ζουμερό, εξόχως κρεατένιο, με ιδιαίτερη γεύση, αναμφισβήτητα. Εμένα προσωπικά δεν με ξετρέλανε, ούτε κανέναν άλλον από την παρέα μου, αλλά είναι σίγουρα αξιοπρεπές.

Μέσα σε όλα αυτά πήραμε και μια σαλάτα σταμναγκάθι, για την οποία δεν έχω πολλά να πω, καθώς ανάμεσα στα διάφορα υλικά που είχε και μας κίνησαν το ενδιαφέρον, μου διέφυγε το ότι είχε και ντομάτα. Ήταν μάλιστα τίγκα στην ντομάτα, σε σημείο που μου ήταν αδύνατο να την ξεχωρίσω και να δοκιμάσω, μιας και δεν τρώω ντομάτα. Έτσι λοιπόν δεν έχω άποψη για το πιάτο αυτό, αλλά έναν καλό λόγο δεν άκουσα από τους άλλους. Αρνητικά τα σχόλια.

Από φαγητά δεν νομίζω να ξεχνάω κάτι. Πήραμε όμως και δύο γλυκά, τα οποία δεν μας κέρδισαν. Το ένα ήταν ένα σορμπέ λεμονιού με καραμέλα από κατσικίσιο γάλα και κανέλα Κεϋλάνης. Δυστυχώς δεν άρεσε σε κανέναν μας, αμφιβάλλω αν το τελειώσαμε. Εγώ έφαγα μια κουταλίτσα και δεν συνέχισα. Το άλλο ήταν μια σοκολατένια επιλογή, αλλά άλλο από αυτή τη γενική περιγραφή, δεν θυμάμαι. Θυμάμαι όμως ότι ούτε αυτό μου άρεσε. Το καλύτερο απ’ όλα με διαφορά ήταν το κέρασμα, ο κορμός σοκολάτας, ο οποίος ήταν πολύ καλός.

Τα φαγητά μας συνοδεύσαμε με χύμα κρασί λευκό, συμπαθητικό. Δεν θυμάμαι πόσα μισόκιλα πήραμε, αρκετά πάντως ώστε ένα κεφαλάκι εγώ τουλάχιστον να το κάνω. Στο τέλος 4 από μας δοκιμάσαμε κάποια χωνευτικά αποστάγματα. Μια φίλη κι εγώ πήραμε το κίτρο, το οποίο εγώ βρήκα αξιοπρεπές, η φίλη όχι και δυο φίλοι μας πήραν κάτι άλλο, τι όμως, δεν θυμάμαι καθόλου. Δεν τους άρεσε.

Κι όσο για τον λογαριασμό; Για όλα τα παραπάνω η σούμα μαζί με το τιπ μας πήγε στρογγυλοποιημένα 20 ευρώ το άτομο. Να σας πω για το Value for Money, λοιπόν. Ίσως τα πιάτα ν’ ακούστηκαν αρκετά, εμείς πάντως δεν σκάσαμε. Κάποιοι δεν πολυπείναγαν κι έφαγαν λίγο, εγώ που ψωμολύσσαγα, θά τρωγα σίγουρα κι άλλο άνετα. Από την άλλη δεν θυμάμαι καθόλου πόσα κρασιά ήπιαμε, κι αυτό είναι σίγουρα μονάδα μέτρησης VfM. Θα μου πεις κιόλας, μα αφού μικροί παραγωγοί, ελληνικά προϊόντα απ’ όλη την Ελλάδα κι όλα αυτά. Σίγουρα, ναι, δεν λέω, κι όμως, πραγματικά πιστεύω ότι οι τιμές χωρούν περιθώριο βελτίωσης, τις βρήκα ένα τσακ προς τα πάνω.

Εν κατακλείδι, τι να σας πω. Προσωπικά πέρασα μια πολύ ωραία βραδιά, έφαγα συμπαθητικά, έμεινα ευχαριστημένη από τα επιμέρους, κι αν ήμουν της περιοχής, μάλλον θα ξαναπήγαινα μια βόλτα. Όμως δεδομένου ότι της περιοχής δεν είμαι και η όλη φάση μου ήταν στο ναι μεν, αλλά, δεν θα επιδιώξω να πάω πάλι, αλλά σε μία παρόμοια συνθήκη κι εφόσον το ορεγόταν η παρέα, θα επέστρεφα!

26 Οκτ 2017

Η Σαμ τα έχει με λάθος αγόρι.

Είναι ξεκάθαρο.

Τόσα αγόρια υπάρχουν διαθέσιμα, με αυτό πήγε να τα φτιάξει?

Μήπως έχει τον μαγνήτη που είναι μαλακός? Ποιος ξέρει...

Πάντως φαίνεται ότι δεν είναι ο τύπος της. Εκείνη ντροπαλή, ευγενική, στυλάτη και καλόκαρδη. Εκείνος εξυπνάκιας και πονηρός. Παιδί της πιάτσας. Χωμένος μέσα σε όλα, δικτυωμένος ως το κόκαλο. Το σύστημα τον έχει κάνει σαν τα μούτρα του. Και μαζί με όλα τα προηγούμενα, είναι και τσιφούτης!

Δεν της ταιριάζει της κακομοίρας. Φοβάμαι ότι μπορεί να είναι η καταδίκη της αυτό το αγόρι.

Καταρχάς ο τύπος είναι κακομαθημένος σε αρρωστημένο βαθμό. Βύσμα στον στρατό (Ι3-οπλοφοβία και θητεία στην Εθνική Άμυνα), βύσμα και στη ζωή. Έφτιαξε ρεστοράν και ακούστε: κατάφερε από τον πρώτο χρόνο λειτουργίας του να ανακηρυχθεί "Καλύτερο vfm εστιατόριο της Αθήνας" στα βραβεία "Εστία" που αφορούν στην Εστία-ση.

Πραγματικά είναι απορίας άξιο πως κατάφερε να πάρει αυτόν τον τίτλο. Από τη μία έχει τσιμπημένες τιμές και από την άλλη, ενώ δεν έχει κακή ποιότητα, σίγουρα δεν έχει και κορυφαία. Δηλαδή, βγήκε πρώτος σε έναν συνδυασμό δύο κατηγοριών, εκ των οποίων σε καμία δεν είναι εντυπωσιακά καλός.

Στο καφενείο του χωριού μου ψιθυρίζεται η λέξη "βύσμα" σε τέτοιες περιπτώσεις.

Και λες, μπορεί να τους κέρασε κάποιο απίστευτο φαγητό και να του έδωσαν τη διάκριση για να προωθήσουν έναν συνταρακτικά ποιοτικό σεφ. Έλα μου ντε που δεν είναι? Να πω για το Ριζότο με παρμεζάνα και τρούφα, που μόνο και μόνο λόγω τρούφας έπρεπε να είναι πιατάρα και ήταν απλώς αρκετά καλό? Ή, για τον Αργοψημένο χοιρινό λαιμό με μαραθόριζα και λεμονόχορτο, σε φωλιά από τσιγαριαστά βλίτα, κάπαρη και Κορινθιακή σταφίδα? Ένα πιάτο που το κρέας θύμιζε σπιτική γεύση (με τη βαρετή έννοια) και ψάχναμε την πρωτοτυπία της συνταγής κάτω από το τραπέζι, ενώ αφήσαμε τα βλίτα γιατί δεν ήταν αρκετά καλά βρασμένα. Ας μην πω γι' αυτά. Ας μην πω και για τα άλλα που δοκιμάσαμε. Την Καπνιστή μελιτζανοσαλάτα με πιπεριά Φλωρίνης και γίδινο τυρί Νάουσας, την Πράσινη σαλάτα με κατσικίσιο τυρί και μπέικον σε βινεγκρέτ από λάδι τρούφας και τα Μαριναρισμένα μπουτάκια κοτόπουλου στη σχάρα με γλυκόξινη σάλτσα σόγιας. Μια σάλτσα που ήταν σαν μια μουσταρδάτη, thousand island σως. Η γλυκόξινη γεύση αγνοούνταν σε μεγάλο βαθμό. Δεν θα πω όμως για αυτά. Γιατί δεν ήταν άνοστα (οι τηγανητές πατάτες που συνόδευαν τα μπουτάκια, ήταν σούπερ ντούπερ). Ήταν απλώς αρκετά καλά. Και η Σαμ είναι για μεγαλύτερα πράγματα.

Οπότε το αγόρι της, χωρίς να μαγειρεύει άσχημα, δεν είναι και για Χρυσό Σκούφο, για να δικαιολογεί, έστω κατ’ αυτόν τον τρόπο, τη βράβευση.

Εντωμεταξύ, η Σαμ είναι ανοιχτοχέρα. Το αγόρι της, όμως, είναι υπέρτατος τσιγκούνης. Της είπε να μας χρεώσει το δεύτερο ψωμί που ζητήσαμε. Το αρχικό κουβέρ που ήρθε, χρεώθηκε 0,8€ το άτομο. Νόστιμο ζυμωτό ψωμάκι (6-7 μέτριες φέτες για 3 άτομα, μια χαρά) και ντιπ φάβας με τριών ειδών τουρσί. Όμως εμείς θέλαμε κι άλλο για να παπαριάσουμε τη μελιτζανοσαλάτα μας. Τσουπ! Επιπλέον 1,5€ για άλλο ένα καλαθάκι ψωμί. Όχι ότι είναι κακό να χρεώνει την επανάληψη ψωμιού, αλλά δεν συνηθίζεται κιόλας. Η τσιγκουνιά του φάνηκε ακόμη περισσότερο στο τυρί της σαλάτας μας. Πήρε ένα μικρομεσαίο στρογγυλό κομμάτι, το έκοψε στη μέση και το τοποθέτησε σε δύο απέναντι άκρες του στρογγυλού πιάτου που περιείχε τη σαλάτα. Όποιος την έβλεπε αναρωτιόταν που ήταν τα άλλα δύο κομμάτια τυριού. Σε στρογγυλό μπολ βάζεις 4 κομμάτια σαν σταυρό. Δεν βάζεις δύο, απέναντι, για να μετρήσεις τη διάμετρο. Τσιγκουνιές. Η ίδια τσιγκουνιά υπήρχε στο ριζότο με τρούφα, αλλά και στην τρούφα της σαλάτας. Ήταν από τις ελάχιστες φορές που η τρούφα δεν είχε δυνατή μυρωδιά. Μάλλον την τσιγκουνεύτηκε (στην ποσότητα, στην ποιότητα ή και στα δύο).

Είναι καλά δασκαλεμένος βέβαια και αποφεύγει τα “βασικά” λάθη της εποχής. Δεν φέρνει εμφιαλωμένο νερό, θα σας φέρει κανατούλα. Φέρνει και γλυκό στο τέλος (μωσαϊκό, αρκετά καλό). Φέρνει και απόδειξη. Βέβαια, μην την κοιτάξετε. Θα μπερδευτείτε. Εμάς μας έφερε μία στην αρχή με τη μισή παραγγελία μας χτυπημένη, ενώ στη συνέχεια δεν ήρθε άλλη. Ζητώντας τον λογαριασμό, έβαλε τη Σαμ να έρθει να μας πει το ποσό που χρωστάμε. Επειδή μας έκανε εντύπωση το νούμερο (57€ για 3 άτομα με 5 πιάτα και μισό κιλό κρασί-4€), ζητήσαμε να μας φέρουν αναλυτικό λογαριασμό. Τότε, μόνο, της είπε να χτυπήσει και τα υπόλοιπα πιάτα. Το αγόρι της Σαμ παίζει έξυπνα και χτυπάει αλύπητα στο πιάτο ημέρας, η τιμή του οποίου δεν αναγράφεται στο μενού. 11€, ο χοιρινός λαιμός? 12,5, το ριζότο. Και οκ αυτό το κάνουν πολλοί. Αλλά βρε πουλάκι μου, εσύ είσαι ο πιο vfm της Αθήνας. Παίξτο λίγο πιο σωστά. Η Σαμ δεν είναι έτσι όμως. Το αγόρι της φταίει για όλα.

Από την άλλη, έχει και μερικά θετικά. Την αγαπάει. Τη νοιάζεται. Με τον δικό του τρόπο βέβαια. Τη θέλει πάντα όμορφη και φροντισμένη. Της έχει διακοσμήσει πολύ γουστόζικα το μικρό της μαγαζάκι και, παρότι απέξω δεν εντυπωσιάζει, όποιος μπει μέσα θα συναντήσει μια ωραία Αθηναϊκή ατμόσφαιρα που bistrίζει. Ως πρώην dj, της αγοράζει ωραία βινύλια για το πικάπ της και έτσι οι θαμώνες του εστιατορίου της ευχαριστιούνται γουστόζικη ελληνική swing μουσική. Επίσης, την έχει μάθει να παρουσιάζει τα πιάτα της με στυλ. Εκλεπτυσμένο στυλ. Μπορεί, είπαμε, να μην της μαγειρεύει πιάτα για Όσκαρ, όμως ξέρει να κάνει τον πελάτη της να τα βλέπει και να λέει “μισό να βγάλω μια φωτογραφία πρώτα”. Κάτι είναι και αυτό. Και όπως λέει η γνωστή ρήση “αν πετύχει η φωτογραφία, τύφλα να έχει το γεύμα σου”.

Για να σουμάρουμε όλα τα παραπάνω, η Σαμ είναι εμφανές ότι τα έχει με το λάθος αγόρι. Μαγειρεύει καλούτσικα, όμως πλέον η μισή Ελλάδα μαγειρεύει σαν κι αυτόν, τον πληρώνεις πιο πολύ από όσο περιμένεις, λες και είναι καμιά φίρμα, ενώ σε κουράζει και με την απόδειξη. Είναι καλός διακοσμητής βέβαια, αυτό αξίζει να το αναγνωρίσουμε. Τύφλα να έχει ο Σπύρος Σούλης.

Έτσι λοιπόν, με αυτό το αγόρι δίπλα της, η Σαμ θα έχει πρόβλημα στο μέλλον. Βέβαια, είναι νέα στο κουρμπέτι. Αν μάθει από τα λάθη της και τον χωρίσει εγκαίρως, θα μπορέσει να πάρει τα πάνω της.

Της ταιριάζει κάποιος που να μαγειρεύει ακόμη καλύτερα, χωρίς να είναι είναι τσιγκούνης ούτε στη χρήση ακριβών υλικών, ούτε στην τιμολόγησή των πιάτων του, αν θέλει να λέγεται κορυφαίος στο vfm. Ας είναι βύσμα, δεν πειράζει και πολύ, αλλά, τουλάχιστον, ας δικαιολογεί τη φήμη του.

Ρε Σαμ μήπως να κοιτάξεις μέλλον σου?

24 Οκτ 2018

Βραδυ Σαββατου και η συζυγος επεμενε να επισκεφθουμε ενα απο τα παλια μας λημερια εκεινο του Κεραμεικου. Κατεβαινοντας την Λεωνιδου το ματι μας τραβηξε ενα κοζι γωνιακο εστιατοριο με το ονομα Η Σαμ τα εχει με λαθος αγορι.

Ειδαμε φως και μπηκαμε που λενε. Ο χωρος αν και πολυ στενος στο εσωτερικο ηταν καλαισθητος και το σερβις φιλικοτατο. Ηρθε η ωρα της παραγγελιας. Επιλεξαμε μοσχαρισια μαγουλα με πουρε πατατας τα οποια ηταν πολυ μαλακα, βεβαια μαγουλα και οχι μαλακα πρεπει να μην ξερεις να τα μαγειρεψεις γενικοτερα και ο πουρες μετριος θα ελεγα.. ελειπε λιγο ενταση απο το πιατο και η γευση παρεπεμπε σε ετοιμο πουρε λιγο χωρις να υπονοω κατι τετοιο. Απλα απο ενα σπιτικο πουρε περιμενω το κατι παραπανω.

Τηγανητα κολοκυθακια στικς εξαιρετικα και τεραστια μεριδα αλλα για 6.50 ευρω δεν ηταν οση και αν ειναι η ποσοτητα... κολοκυθακια ειναι στην τελικη πασπαλισμενα με καλαμποκαλευρο εξου και η τραγανη υφη. Ταλιατελες με κοτοπουλο αρκετα καλες αλλα χωρις καμμια εκπληξη γευστικα.

Το ριζοτο με παρμεζανα και λαδι τρουφας αξιοπρεπεστατο αλλα και παλι ηταν ενα απλο ριζοτο με λαδι τρουφας και παρμεζανα... καμμια τσαχπινια που λεμε να πεις ουαου... ενα απλο καλοεκτελεσμενο ριζοτο. Για τα 12+ ευρω του δεν ξερω αν αξιζε παντως μια και στην περιοχη μερικες μερες αργοτερα δοκιμασαμε ενα απο τα καλυτερα ριζοτα που εχουμε φαει σε τιμη 8.50 (θα αναφερθω σε εκεινη τη βραδυα σε αλλη κριτικη ) Κρασι κοκκινο ημιγλυκο μονοποικιλιακο μερλο.

Εξαιρετικο θα ελεγα για χυμα κρασι στα 5ε/0.5lt. Σε γενικες γραμμες ωραιο μαγαζι με φιλικο σερβις και συμπαθητικο φαγητο ομως αρκετα υπερεκτιμημενο για αυτο που προσφερει. Θεωρω πως θελει αρκετη δουλεια στο vfm και μερικες πινελιες να δικαιολογηθει η τιμη των πιατων και το μετριων μεριδων.

Δεν ξερω αν θα ξαναπηγαινα για φαγητο αλλα σιγουρα θα ξαναπηγαινα να απολαυσω λιγο κρασι με 1-2 συνοδευτικα πιατακια.

18 Μάρ 2018

Πολύ ωραίος χώρος και άψογο σέρβις αλλά δυστυχώς τα πιάτα από αδιάφορα έως πραγματικά κακά. Σαλάτα με σως που δεν ταιριάζει με το κατσικίσιο ψημένο τυρί, χοιρινός λαιμός (βραστό) με οκ γεύση αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο, με πατάτες σχετικά ανοστες.

Αυτα ήταν τα αδιάφορα πιάτα που δοκιμάσαμε. Πραγματικά κακό ήταν το θράψαλο με πληγούρι. Σκληρό σαν λάστιχο και με γλοιώδη υφή, φυσικά άνοστο.

Το πληγουρι που το συνόδευε δεν ήταν δροσερό και έδενε με τη σος του θραψαλου. Κρίμα γιατί όλα τα αλλα στο μαγαζί είναι εξαιρετικά.