Η αποθέωση του BBQ!

Στον Άμπακο θα γευτείτε υπερνόστιμα κρέατα εξαιρετικής ποιότητας, “βουτηγμένα” σε ψαγμένες μαρινάδες και σερβιρισμένα σε μαντέμι.

Όλα μας τα κρέατα ψήνονται σε παραδοσιακό φούρνο με ξυλοκάρβουνα (Mibrasa), που τους προσδίδει μια ξεχωριστή μυρωδιά καπνιστού θωρακίζοντας παράλληλα τα αρώματα και τη γεύση του κρέατος.

Ο χώρος μας εντυπωσιάζει με το out of the wood décor και την πρωτότυπή του διακόσμηση ενώ η εμπειρία ολοκληρώνεται με μια άριστα ενημερωμένη λίστα από Ελληνικούς και Διεθνείς αμπελώνες που συνοδεύουν ιδανικά τις γαστρονομικές προτάσεις του μενού.

Άμπακος, το νέο “στέκι-house” για τους aficionados της κρεατοφαγίας, στην καρδιά της Τρούμπας και του Πειραιά.

Δευτέρα

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

02 Οκτ 2017

Κυριακή μεσημέρι επισκεφθηκαμε το μαγαζί που ειχα καιρό σταμπαρει.

Χώρος (3/4):

Μικρός, καθαρός αλλά τίποτα το σπουδαίο πέρα απο το σημείο που ειναι η πιο hot γειτονιά του Πειραιά (Τρούμπα).

Γεύση (2/4):

Τίποτα δεν μας ενθουσίασε. Πλασάρεται σαν κρεαταδικο (steak house) αλλά τιποτα δεν μας χαλασε σε γεύση αλλά ούτε μας ενθουσίασε. Μοσχαρίσια γαλακτος ωραια σερβιρισμενη αλλά η ουσία ειναι στην ποιοτητα του κρέατος και την γεύση. Burger black angus πολύ μέτριο μεγάλο ομως σαν μερίδα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενεστατοι, εξυπηρετικοί και υπομονετικοί στις παραξενιές μας. Πραγματικάτο σερβις ηταν το πιο δυνατό τους σημείο.

Value for money (2/4):

Υπερβολικά ακριβό για την ποιότητα του. Ορεκτικά και σαλάτες πανω απο 10 ευρώ και κρεατικα γυρω στα 20+. Δεν θα ειχα πρόβλημα να τα δώσω εαν με ενθουσιαζε το φαγητό.

Συμπερασμα:

Μπορει να έπεσα σε λαθος μέρα αλλά γενικά δεν έμεινα πολυ ικανοποιημένος. Θα του ξαναδωσω μια ευκαιρία.

27 Ιούλ 2017

Τον Πειραιά τον αγαπώ. Μετά τη δουλειά είναι πάντα η πρώτη επιλογή που μου ερχεται στο μυαλό ειδικά αυτή την περίοδο που είναι γεματο κόσμο. Παιδάκια, γιαγιάδες, παππούδες, φωνές. Σε άλλη περίπτωση με ενοχλούν αφάνταστα.
Στη προκειμένη μου προκαλούν ένα χαλαρό και ξέγνοιαστο χαμόγελο.

Οκ περπατήσαμε, οκ ήπιαμε ένα καφέ ήρθε η ώρα του φαγητού και της μεγάλης απόφασης που θα κατευθυνθούμε με τόσες επιλογές κατά νου. Για αλλαγή ας αφήσουμε το Δυόσμο εκτός συναγωνισμού

. Έτσι ήρθε η ώρα για το Άμπακος.

4 άτομα λοιπόν ώρα 21.00 μπαίνουμε στο μαγαζί. Είναι σε μια γωνία στη γνωστή Τρούμπα περιτρυγυρισμένο από bars.

Πάμε στη παραγγελία μας χωρίς πολλά σχόλια και λεπτομέρειες. Σαγανάκι, φοβερό μέσα σε μια σάλτσα ντομάτας σβησμένη με τσίπουρο. Μοσχαρίσια φιλετάκια με μανιτάρια και λεμονοθυμαρο a la crème. Δοκιμαστε τα.

Από σαλάτα πήραμε μια χωριάτικη σαλάτα. Οκ. Καλή αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Πάμε τώρα στα βαριά φαγητά. Χοιρινή σταβλίσια μπριζόλα θυμάρι αλάτι και βούτυρο. Συνοδευόμενο από πατάτες.

Εγω έφαγα πανσετάκια ψημένα σε ξυλόφουρνο. Έλιωναν στο στόμα υπεροχη γεύση με πολλά αρώματα. Το άλλο άτομο της παρέας καταβρόχθισε μια μπριζόλα Black Angus με παλαιωμένο ουίσκι και μια καταηκτική σως. Όλοι δοκιμάσαμε από όλους. Όλα καταπληκτικά και μοναδικά.

Μπράβο για τη δουλειά, να το τολμήσετε και να το επισκεφτείτε μη σκεπτόμενοι τη περιοχή.
Ask4food congrats για αυτό που υπάρχει εδώ μέσα.

30 Ιαν 2017

Πειραιάς 20/1/17

Επισκεφτήκαμε τον "Άμπακο" με τον άντρα μου. Δύο άτομα, με τραπέζι μέσω e-table και έκπτωση 15% επί του λογαριασμού. Αναλυτικά:

* Ο ένας σερβιτόρος αγενέστατος, ξίνος, μόνο που δεν μας το ψωμί στα μούτρα(το οποίο ήταν χειροποίητο και πολύ νόστιμο). Φυσικά έφερε εμφιαλωμένο νερό, χωρίς να μας ρωτήσουν (έλεος στον Πειραιά είμαστε!!! ). Ο άλλος σερβιτόρος, ο μικρότερος, γλυκύτατος και πολύ εξυπηρετικός.

* Παραγγείλαμε μία σαλάτα με κινόα για αρχή. Λίγη κινόα στη μέση του πιάτου, με δύο τρία φύλλα πρασινάδας από πάνω. Νόστιμο αλλά πολύ λίγο για την τιμή του.

* Μία χοιρινή σπαλομπριζόλα για εμένα, πολύ καλά ψημένη και πολύ καλή μερίδα, με συνοδευτικό πατάτες τηγανιτές σως λεμονιού και μουστάρδα. Ο άντρας μου πήρε μοσχαρίσια, μέτρια ψημένη όπως έπρεπε. Συνοδευτικό και εδώ χειροποίητες πατάτες τηγανιτές και μία σάλτσα από ζωμό κρέατος. Η αλήθεια είναι ότι σίγουρα θα θέλαμε μεγαλύτερη ποικιλία και ευελιξία στα συνοδευτικά (πχ. σαλάτα, ψητά λαχανικά κ. α).

* Για το τέλος ένα cheesecake πραγματική κόλαση!

* Ο λογαριασμός, με μια μπύρα και δύο ποτήρια κρασί, με την έκπτωση στα 50€

Στα θετικά τα πολύ καλά ψημένα και ποιοτικά κρέατα. Αυτό περιμένεις από ένα steak house.

Στα αρνητικά το υφάκι του σερβιτόρου. Το τραπέζι μας επίσης ήταν ακριβώς δίπλα στην κουζίνα και βλέπαμε τον μάγειρα. Εννοείται ότι και στην σάλα επιτρεπόταν κανονικά το κάπνισμα!

Αν και θέλω να στηρίζω τα μαγαζιά της περιοχής μου, ο Άμπακος μου άφησε μία γλυκόπικρη γεύση, κάνοντάς με να το σκεφτώ διπλά αν θα ξαναπάω.

20 Δεκ 2016

Πεμπτη βραδυ επισκεφθηκαμε κι εμεις με τη σειρα μας μετα απο παροτρυνση φιλων το steak house αμπακος στον πειραια στην περιοχη της αλλωτε κακοφημης τρουμπας που πλεον μονο κακοφημη δεν θυμιζει.
Παρεα 4 ατομων με το που φτανουμε το προσωπικο μας υποδεχεται σε ενα πολυ ωραιο χωρο φτιαγμενο απο ξυλο σχεδον ολο.... καθομαστε στη ροτοντα και ξεκιναμε...
Για ορεκτικα πηραμε
Ποικιλια λουκανικων 7,80€
Μανιταρια portobello 7,80€
Σαλατα σπανακι 9,00€
Και για κυριως μετα απο πολυ σκεψη μιας και ο καταλογος ειχε πολλες επιλογες κατεληξαμε....
Πικανια με πουρε 16€
T-bone 24€
Burger 11,80€
Συκωτι11,80€
Ολα τα κρεατα μας αφησαν εκπληκτους ενω στο τελος μαθαμε για το φουρνο josper που χρησιμοποιουν(με καρβουνο) ο οποιος εψησε αψογα τα φαγητα μας.... για το τελος το καλυτερο φυσικα.... αμερικανικο cheesecake με σοκολατα και σπασμενο milfeij με παγωτο 12,70€ και για τα δυο...
Το συνολο για ολα αυτα 104€ με νερο εμφιαλωμενο για το οποιο δεν ερωτηθηκαμε 1,70 και το ψωμι 1,90€
Το συστηνω ανεπιφυλακτα στους απανταχου κρεατοφαγαδες!!!