Η αποθέωση του BBQ!

Στον Άμπακο θα γευτείτε υπερνόστιμα κρέατα εξαιρετικής ποιότητας, “βουτηγμένα” σε ψαγμένες μαρινάδες και σερβιρισμένα σε μαντέμι.

Όλα μας τα κρέατα ψήνονται σε παραδοσιακό φούρνο με ξυλοκάρβουνα (Mibrasa), που τους προσδίδει μια ξεχωριστή μυρωδιά καπνιστού θωρακίζοντας παράλληλα τα αρώματα και τη γεύση του κρέατος.

Ο χώρος μας εντυπωσιάζει με το out of the wood décor και την πρωτότυπή του διακόσμηση ενώ η εμπειρία ολοκληρώνεται με μια άριστα ενημερωμένη λίστα από Ελληνικούς και Διεθνείς αμπελώνες που συνοδεύουν ιδανικά τις γαστρονομικές προτάσεις του μενού.

Άμπακος, το νέο “στέκι-house” για τους aficionados της κρεατοφαγίας, στην καρδιά της Τρούμπας και του Πειραιά.

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

17 Δεκ 2018

Υψηλές προσδοκίες, πλήρης ανταπόκριση

Μετά από μια θεατρική βραδιά (που πάντα σου ανοίγει την όρεξη), θες να ολοκληρώσεις την έξοδό σου επιτυχημένα... με περπάτημα ολίγων λεπτών από το Δημοτικό Θέατρο λοιπόν, στη σχετικά αναβαθμισμένη περιοχή της Τρούμπας, ένα "θεματικό" στέκι κρεατοφαγίας, σε περιμένει και "πασχίζει" να σε ανταμείψει για την προτίμησή σου.

- Φαγητό:
Ψωμί ζυμωτό στον ξυλόφουρνο με ντιπ καπνιστού γιαουρτιού... το επιτυχημένο αυτό εναρκτήριο λάκτισμα σε προϊδεάζει για το τι θα ακολουθήσει. Φρεσκοκομμένες τηγανητές πατάτες... εξαιρετικές, τραγανές, όπως ακριβώς πρέπει να είναι. Σαλάτα Caesar's με μαρούλι, φρεσκοψημένο κοτόπουλο σχάρας και σως... πολύ καλό το αποτέλεσμα, λίγο παραπάνω το μαρούλι ίσως (αμελητέο). Μανιτάρια portobello ψητά με μπέηκον, ζαμπόν και κρέμα τυριού... εξαιρετικά, είχαν καταφέρει με κάποιον τρόπο να φανερώσουν τη γεύση του μανιταριού, χωρίς να σκεπάζεται από την επικάλυψη και χωρίς να μπουχτίζεις γευστικά. Μπιφτέκια με 3 είδη κιμά (χοιρινό, μοσχαρίσιο, αρνίσιο) γεμιστά με τυριά... άψογα, τέλεια ψημένα, με γεμάτη γεύση και αρμονική συνύπαρξη των 3 ειδών κρεάτων (δεν ήταν κι εύκολο). Σταβλίσια χοιρινή μπριζόλα... τέλεια ψημένη για το μέγεθός της (θαύμα του ξυλόφουρνου και του σεφ/ψήστη! ), ολοφάνερα πολύ καλή η πρώτη ύλη και το κομμάτι. Τα κυρίως συνοδεύνταν από τις υπέροχες τηγανητές πατάτες και διάφορες γευστικά αρμονικές με αυτά φρέσκες σως. Και επειδή τιμήσαμε δεόντως τα πάντα, είπαμε να ολοκληρώσουμε με γλυκό φινάλε (αν και σκασμένοι με τις γενναίες μερίδες, βρέθηκε χώρος), επιλέγοντας το σπασμένο μιλφέιγ με παγωτό βανίλια, σοκολάτα, κρεμ μπρουλέ, σφολιάτα και σως καραμέλας... απλά, υπέροχο, με τραγανό φύλλο και εξαιρετικές όλες τις συνοδευτικές γεύσεις. Επαρκέστατη η γκάμα σε ποτά.

- Εξυπηρέτηση:
Ζεστή, ευγενική, καθόλου επιτηδευμένη, γρήγορη (ίσως λίγο παραπάνω από το ιδανικό, δεν είχες "αέρα" χρόνου ανάμεσα στα πρώτα και στα κυρίως), από ανθρώπους που δε σε "σερβίρουν", αλλά σε υποδέχονται. Ένα αντικειμενικό ψεγάδι είναι το κλασικό πλέον γενικευμένο λάθος με το εμφιαλωμένο νερό χωρίς ερώτηση... δε χαλά το σύνολο, αλλά... αλλά.

- Χώρος:
Μικρός σχετικά, αλλά γουστόζικος, με διάκοσμο απόλυτα ταιριαστό στην κουζίνα του, με γήινα χρώματα και κάποιες φυσικές πινελιές ξύλου να ζεσταίνουν τη διάθεσή σου με το "καλησπέρα". Στα συν ο υπέροχος χριστουγεννιάτικος στολισμός των ημερών.

- Τιμές:
Με έκτωση κράτησης, αγγίζει τα όρια του φυσιολογικού, αν αναλογιστεί κανείς το υψηλό γαστρονομικό (και όχι μόνο) επίπεδο. Χωρίς αυτήν, είναι σχετικά τσιμπημένες, αλλά και πάλι... αξίζει. Καλό είναι να διατηρούνται (τουλάχιστον) αυτά τα όρια, για να απολαμβάνουν ακόμα περισσότεροι και πιο συχνά την κουζίνα του.

Συνοπτικά, επιφυλάσσομαι να δοκιμάσω στο εγγύς μέλλον από το μαγικό ξυλόφουρνο και κάποια από "τα βαριά χαρτιά" (τουλάχιστον κάτι με black angus) για να του βάλω (πιθανότατα) και κάτι παραπάνω από άριστα...

02 Οκτ 2017

Κυριακή μεσημέρι επισκεφθηκαμε το μαγαζί που ειχα καιρό σταμπαρει.

Χώρος (3/4):

Μικρός, καθαρός αλλά τίποτα το σπουδαίο πέρα απο το σημείο που ειναι η πιο hot γειτονιά του Πειραιά (Τρούμπα).

Γεύση (2/4):

Τίποτα δεν μας ενθουσίασε. Πλασάρεται σαν κρεαταδικο (steak house) αλλά τιποτα δεν μας χαλασε σε γεύση αλλά ούτε μας ενθουσίασε. Μοσχαρίσια γαλακτος ωραια σερβιρισμενη αλλά η ουσία ειναι στην ποιοτητα του κρέατος και την γεύση. Burger black angus πολύ μέτριο μεγάλο ομως σαν μερίδα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενεστατοι, εξυπηρετικοί και υπομονετικοί στις παραξενιές μας. Πραγματικάτο σερβις ηταν το πιο δυνατό τους σημείο.

Value for money (2/4):

Υπερβολικά ακριβό για την ποιότητα του. Ορεκτικά και σαλάτες πανω απο 10 ευρώ και κρεατικα γυρω στα 20+. Δεν θα ειχα πρόβλημα να τα δώσω εαν με ενθουσιαζε το φαγητό.

Συμπερασμα:

Μπορει να έπεσα σε λαθος μέρα αλλά γενικά δεν έμεινα πολυ ικανοποιημένος. Θα του ξαναδωσω μια ευκαιρία.

30 Ιαν 2017

Πειραιάς 20/1/17

Επισκεφτήκαμε τον "Άμπακο" με τον άντρα μου. Δύο άτομα, με τραπέζι μέσω e-table και έκπτωση 15% επί του λογαριασμού. Αναλυτικά:

* Ο ένας σερβιτόρος αγενέστατος, ξίνος, μόνο που δεν μας το ψωμί στα μούτρα(το οποίο ήταν χειροποίητο και πολύ νόστιμο). Φυσικά έφερε εμφιαλωμένο νερό, χωρίς να μας ρωτήσουν (έλεος στον Πειραιά είμαστε!!! ). Ο άλλος σερβιτόρος, ο μικρότερος, γλυκύτατος και πολύ εξυπηρετικός.

* Παραγγείλαμε μία σαλάτα με κινόα για αρχή. Λίγη κινόα στη μέση του πιάτου, με δύο τρία φύλλα πρασινάδας από πάνω. Νόστιμο αλλά πολύ λίγο για την τιμή του.

* Μία χοιρινή σπαλομπριζόλα για εμένα, πολύ καλά ψημένη και πολύ καλή μερίδα, με συνοδευτικό πατάτες τηγανιτές σως λεμονιού και μουστάρδα. Ο άντρας μου πήρε μοσχαρίσια, μέτρια ψημένη όπως έπρεπε. Συνοδευτικό και εδώ χειροποίητες πατάτες τηγανιτές και μία σάλτσα από ζωμό κρέατος. Η αλήθεια είναι ότι σίγουρα θα θέλαμε μεγαλύτερη ποικιλία και ευελιξία στα συνοδευτικά (πχ. σαλάτα, ψητά λαχανικά κ. α).

* Για το τέλος ένα cheesecake πραγματική κόλαση!

* Ο λογαριασμός, με μια μπύρα και δύο ποτήρια κρασί, με την έκπτωση στα 50€

Στα θετικά τα πολύ καλά ψημένα και ποιοτικά κρέατα. Αυτό περιμένεις από ένα steak house.

Στα αρνητικά το υφάκι του σερβιτόρου. Το τραπέζι μας επίσης ήταν ακριβώς δίπλα στην κουζίνα και βλέπαμε τον μάγειρα. Εννοείται ότι και στην σάλα επιτρεπόταν κανονικά το κάπνισμα!

Αν και θέλω να στηρίζω τα μαγαζιά της περιοχής μου, ο Άμπακος μου άφησε μία γλυκόπικρη γεύση, κάνοντάς με να το σκεφτώ διπλά αν θα ξαναπάω.

27 Ιούλ 2017

Τον Πειραιά τον αγαπώ. Μετά τη δουλειά είναι πάντα η πρώτη επιλογή που μου ερχεται στο μυαλό ειδικά αυτή την περίοδο που είναι γεματο κόσμο. Παιδάκια, γιαγιάδες, παππούδες, φωνές. Σε άλλη περίπτωση με ενοχλούν αφάνταστα.
Στη προκειμένη μου προκαλούν ένα χαλαρό και ξέγνοιαστο χαμόγελο.

Οκ περπατήσαμε, οκ ήπιαμε ένα καφέ ήρθε η ώρα του φαγητού και της μεγάλης απόφασης που θα κατευθυνθούμε με τόσες επιλογές κατά νου. Για αλλαγή ας αφήσουμε το Δυόσμο εκτός συναγωνισμού

. Έτσι ήρθε η ώρα για το Άμπακος.

4 άτομα λοιπόν ώρα 21.00 μπαίνουμε στο μαγαζί. Είναι σε μια γωνία στη γνωστή Τρούμπα περιτρυγυρισμένο από bars.

Πάμε στη παραγγελία μας χωρίς πολλά σχόλια και λεπτομέρειες. Σαγανάκι, φοβερό μέσα σε μια σάλτσα ντομάτας σβησμένη με τσίπουρο. Μοσχαρίσια φιλετάκια με μανιτάρια και λεμονοθυμαρο a la crème. Δοκιμαστε τα.

Από σαλάτα πήραμε μια χωριάτικη σαλάτα. Οκ. Καλή αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Πάμε τώρα στα βαριά φαγητά. Χοιρινή σταβλίσια μπριζόλα θυμάρι αλάτι και βούτυρο. Συνοδευόμενο από πατάτες.

Εγω έφαγα πανσετάκια ψημένα σε ξυλόφουρνο. Έλιωναν στο στόμα υπεροχη γεύση με πολλά αρώματα. Το άλλο άτομο της παρέας καταβρόχθισε μια μπριζόλα Black Angus με παλαιωμένο ουίσκι και μια καταηκτική σως. Όλοι δοκιμάσαμε από όλους. Όλα καταπληκτικά και μοναδικά.

Μπράβο για τη δουλειά, να το τολμήσετε και να το επισκεφτείτε μη σκεπτόμενοι τη περιοχή.
Ask4food congrats για αυτό που υπάρχει εδώ μέσα.

20 Δεκ 2016

Πεμπτη βραδυ επισκεφθηκαμε κι εμεις με τη σειρα μας μετα απο παροτρυνση φιλων το steak house αμπακος στον πειραια στην περιοχη της αλλωτε κακοφημης τρουμπας που πλεον μονο κακοφημη δεν θυμιζει.
Παρεα 4 ατομων με το που φτανουμε το προσωπικο μας υποδεχεται σε ενα πολυ ωραιο χωρο φτιαγμενο απο ξυλο σχεδον ολο.... καθομαστε στη ροτοντα και ξεκιναμε...
Για ορεκτικα πηραμε
Ποικιλια λουκανικων 7,80€
Μανιταρια portobello 7,80€
Σαλατα σπανακι 9,00€
Και για κυριως μετα απο πολυ σκεψη μιας και ο καταλογος ειχε πολλες επιλογες κατεληξαμε....
Πικανια με πουρε 16€
T-bone 24€
Burger 11,80€
Συκωτι11,80€
Ολα τα κρεατα μας αφησαν εκπληκτους ενω στο τελος μαθαμε για το φουρνο josper που χρησιμοποιουν(με καρβουνο) ο οποιος εψησε αψογα τα φαγητα μας.... για το τελος το καλυτερο φυσικα.... αμερικανικο cheesecake με σοκολατα και σπασμενο milfeij με παγωτο 12,70€ και για τα δυο...
Το συνολο για ολα αυτα 104€ με νερο εμφιαλωμενο για το οποιο δεν ερωτηθηκαμε 1,70 και το ψωμι 1,90€
Το συστηνω ανεπιφυλακτα στους απανταχου κρεατοφαγαδες!!!

Έκπτωση μέχρι 15%

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...