01 Σεπ 2017

Μόνος στο σπίτι: Ξέροντας ότι την Πέμπτη το βράδυ θα έπρεπε, λόγω απουσίας της καλής μου, να φροντίσω μόνος μου για το δείπνο μου, άρχισα να κάνω σχέδια και τηλεφωνικές επαφές από την Τρίτη. Ένα σωρό μαγαζιά κλειστά λόγω διακοπών, όμως, ίσα που είχα αποφασίσει να δοκιμάσω μετά από χρόνια ξανά το ΣΑΒΒΑ της πλατείας (τα έχουμε πει: μία είναι η πλατεία), είδα την Τετάρτη το βράδυ γυρίζοντας με το τραμ στο σπίτι ότι το ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ ήταν ανοικτό. Και ο κύβος ερρίφθη.

Πάρε με στο τηλέφωνο: Εννοείται πως είχα ενημερωθεί, κυρίως από την αρκετά παλιά κριτική του φίλτατου VAGELIS και την πολύ πρόσφατη της φίλης UCOOK, τι ακριβώς παίζει σ’ αυτό το θρυλικό burgerομάγαζο. Πήρα λοιπόν λίγο πριν τις 18.30 τηλέφωνο και ρώτησα αρχικά εντελώς αφελώς αν κάνουν delivery. Μου άρεσε ο ευγενικός τρόπος με τον οποίο δόθηκε η αρνητική, βεβαίως βεβαίως, απάντηση. Ρώτησα στη συνέχεια αν υπάρχει η δυνατότητα take away, και με την ίδια ευγένεια κράτησε η κοπελιά τα στοιχεία μου και συμφωνήσαμε να παραλάβω τον «γενναίο» μου στις 19:10. Φθάνοντας πέντε λεπτά νωρίτερα από τη συμφωνημένη ώρα με παρακάλεσαν να κάνω λίγη ώρα υπομονή, καθώς η παραγγελία μου ετοιμαζόταν. Τέλεια!

Αναμνήσεις και συγκρίσεις: Έχοντας αρκετή ώρα να χαζέψω τα πέριξ έκανα την αναπόφευκτη σύγκριση με ΤΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΤΗΣ ΠΟΛΥΤΙΜΗΣ, ένα συμπαθητικό ψητοπωλείο που στεγαζόταν σ’ αυτό το χώρο για τρία χρόνια και του οποίου ήμουν τακτικός πελάτης, μια και απείχε μόνο 100 μέτρα από το σπίτι μου. Έτσι κέντρο (= επί της Λεωφόρου Ελ. Βενιζέλου) απόκεντρο (= όχι επί της πλατείας) που ήταν όμως δεν κατάφερε να επιβιώσει. Το ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ δε φαίνεται να έχει τέτοια προβλήματα. Στις 7 το απόγευμα ήταν σχεδόν γεμάτο, πιο αργά έχω δει (πολύ) κόσμο να περιμένει όρθιος τη σειρά του, ούτε επίδομα ΕΚΑΣ να μοίραζαν.

Ο έξω χώρος έχει πέντε στενόμακρα τραπέζια με ξύλινους πάγκους, σύνολο δηλαδή 30 άτομα), ενώ στο πατάρι υπάρχουν δυο τρία στρογγυλά τραπέζια με ξύλινες καρέκλες. Χρώματα που κυριαρχούν το σκούρο ανθρακί και το κόκκινο.

Ο χώρος γενικά καλοβαλμένος, ένα ψηλό ξύλινο χώρισμα αποκλείει την οπτική επαφή με το χώρο όπου φτιάχνονται οι «γενναίοι», οι «βελζεβούληδες» κτλ.

Τα αποκαλυπτήρια: Πλήρωσα, όπως ο VAGELIS πριν τέσσερα χρόνια και η UCOOK πριν τέσσερις εβδομάδες, 9 ευρώ και 90 λεπτά και παρέλαβα ένα εξαιρετικά καλαίσθητο και ανησυχητικά ογκώδες χαρτόκουτο σε μέγεθος κουτιού αθλητικών παπουτσιών. Φθάνοντας στο άδειο σπίτι το ακούμπησα ανυπόμονος στο τραπέζι της βεράντας και το άνοιξα. Δεξιά ήταν τοποθετημένο το burger, ο υπόλοιπος χώρος ήταν καλυμμένος μέχρι επάνω με πατατούλες τηγανιτές, σε χωριστό κυπελάκι η σος. Η πρώτη δοκιμή, της όσφρησης, ήταν θετική, η δεύτερη, της γεύσης, ακόμη θετικότερη. Καλύτερες french fries που να συνοδεύουν burger δεν έχω φάει. Σωστά κομμένες και καλοψημένες, χωρίς ίχνος λαδίλας στα δάχτυλα (πού καιρός για πιρούνι) ή στη γλώσσα.
Η μάχη με το τέρας: Ξεκίνησα, κατά τις 19.30, προσπαθώντας να χαμηλώσω το french-fries-mountain. Όταν έφθασα με το πάσο μου περίπου στη μέση, εγκατέλειψα την προσπάθεια, ήταν όμως ήδη μάλλον αργά, ο «γενναίος» μου είχε πια θερμοκρασία χλιαρή, το χειρότερο όμως ήταν ότι ένιωθα το στομάχι μου ήδη γεμάτο. Είπαμε: Άλλο καλοφαγάς, άλλο πολυφαγάς. Μελέτησα τη δομή του burger μου, δοκίμασα κάθε υλικό χωριστά, όλα εξαιρετικά. Το έκοψα στα τέσσερα και κατάφερα να φάω το ένα τέταρτο. Πάρα πολύ ωραίο, ειδικά το ψωμάκι, αλλά και τα μπιφτέκια (στο medium well). Εννοείται ότι κάποια άλλη φορά θα προτιμήσω να ξεκινήσω με το burger και να τσιμπάω καμιά πατατούλα. Να σημειώσω ότι η σος ήταν εξαιρετική, όχι κόκκινη μαγιονέζα, έφερνε προς αραιωμένη κέτσαπ, απλώς η ποσότητα ήταν μικρή.

The grand finale: Κατά τις 21.00 έψαξα στη βιντεοθήκη μου και ανακάλυψα την τελευταία ταινία του “Mad Max”. Καλή ευκαιρία να τη δω, μια και η κυρία μου υποφέρει από madmaxαλλεργίτιδα. Με τη βοήθεια μιας δεύτερης coca cola zero sugar κατάφερα χαζεύοντας να φάω σιγά σιγά τα δύο μπιφτέκια, τη γέμιση και το μισό ψωμάκι. Λίγο πριν τα μεσάνυκτα σφύριξα λήξη και σύρθηκα στο κρεβατάκι μου.

Δια ταύτα: Το ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ ήρθε στη Νέα Σμύρνη για να μείνει και θα μείνει. Η ποιότητα του burger είναι εξαιρετική και το vfm άπαιχτο. Το θέμα της αναμονής και της υπομονής ας το λύσει κάθε παρέα μόνη της. Εγώ πάντως με τη λύση του take away θεωρώ ότι έλυσα το πρόβλημα. Περιττό να πω ότι ένας «γενναίος» είναι υπεραρκετός για να χορτάσουν δύο ενήλικοι.