Δευτέρα έως Παρασκευή 12:00-00:00 Σαββάτο, Κυριακή και αργίες 12:00-00:00 Ζωντανή έντεχνη μουσική Παρασκευή και Σάββατο βράδυ

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

26 Μαι 2017

---BREAKING NEWS---

Επισπεύδω τη συγγραφή και δημοσίευση της παρούσας κριτικής για το L’ANGOLO για να επικαιροποιήσω τα δεδομένα για το κατάστημα τα οποία έχουν αλλάξει μερικώς σε σχέση με τα όσα περιγράφηκαν στις κριτικές των προηγούμενων ημερών.

Επειδή όμως πριν το ψητό είναι το ψωμάκι, τα ορεκτικά και η σαλάτα, να τα πάρουμε με τη σειρά τα πράγματα. Είμαι και σε mood φλυαρίας οπότε Ucook φυλάξου (ως προς το σεντόνι που ακολουθεί)!

Τα καλύτερα φαγοπότια είναι τα οικογενειακά. Είναι η κλασσική περίσταση που όλοι τρώνε μέχρι σκασμού. Στα πιο πολλά σπίτια τουλάχιστον. Εμείς, οικογενειακά, έχουμε αναβαθμίσει λίγο αυτά τα φαγοπότια βγαίνοντας έξω στις γιορτές του καθενός μας. Εδώ και περίπου ένα χρόνο σε κάθε γιορτή τη βγάζαμε στα Μελίσσια (Kozis & Sasis).

Τελευταία όμως, είχαμε πει να κάνουμε την αλλαγή και να ψάξουμε για ένα ενδιαφέρον Ιταλικό. Πρώτα στη λίστα φιγούραραν το Pastabar και το Oroscopo. Μέσω ενδελεχούς ψαξίματος στο e-table για αξιόλογες προσφορές είχε πάρει το μάτι μου τελευταία και το L’ANGOLO, στον πιο κοντινό σε μας Γέρακα. Μπήκε και αυτό λοιπόν στη λίστα χάρη και στο 50% του (τις καθημερινές, 15% τα ΣΚ), αλλά και τον αρκετά γνωστό Μιχάλη Ντουνέτα στη θέση του Σεφ. Μάλιστα έβαλε γκολ στο ενενηνταφεύγα και προτιμήθηκε για να γιορτάσουμε την ονομαστική εορτή της μητρός, την Κυριακή 21 Μαΐου.

Μπαίνουμε στο εστιατόριο και η ευγενική σερβιτόρα μας οδηγεί στο τραπέζι μας. Τραπέζι για 4 άτομα, σε ημικυκλικό δερμάτινο καναπέ, πολύ προσεγμένο και όμορφο. Παρατήρησα τη διακόσμηση η οποία είχε μια έντονη αίσθηση μοντέρνου, συνδυαστικά με λίγο βιομηχανικό στυλ. Πολύ καλή καθαριότητα και σερβίτσια. Χώρος για 3,5/4.

Θα μπορούσα εύκολα μάλιστα να δώσω και 4/4, απλώς κάποια στιγμή ένιωσα να βαριέμαι λίγο με το live CD του Αντωνάκη του Ρέμου που έπαιζε όλη την ώρα. Το βρήκα λίγο αταίριαστο με το ύφος του χώρου και του μενού.

Η εξυπηρέτηση? Και αυτή για 3,5/4. Απόλυτη ευγένεια, απροσποίητο ενδιαφέρον, σωστές ερωτήσεις για όλα. Πλην του νερού που ήρθε εμφιαλωμένο εξ’ αρχής. Για το ψωμί ερωτηθήκαμε. Στο τέλος ήρθε και γλυκάκι. Υπό άλλες συνθήκες θα έλεγα 4 αντί για 3,5 ωστόσο πέσαμε στην training day κάποιων νέων σερβιτόρων. Κυριακάτικα βρήκαν? Αφού έκοψα όμως μισό από τον χώρο, δεν θα πλήξω και την εξυπηρέτηση, εξ ου και το 4/4. Για την πολύ καλή διάθεση, ταχύτητα και λεπτότητα.

Πριν την παραγγελία ήξερα σίγουρα 3 από τα πιάτα που θα παίρναμε. Σαλάτα Caprino, πίτσα Bianca και το μαύρο ρύζι με το γεμιστό κοτόπουλο. Τους είχα και όλους στο χεράκι μου όντας ο μικρότερος οπότε δεν θα μου το χάλαγε κανείς.

Αμ δε! Κοιτάω το μενού, ψάχνω για το ρύζι με το κοτόπουλο, πουθενά. Κοιτάω στις πίτσες. Να τη η Bianca. Ξανακοιτάω για το ρύζι. Πουθενά. Κοιτάω στις σαλάτες να βρω την Inverno (θυμόμουν το όνομα της και έτσι θα έβλεπα αν είναι ίδιο το μενού). Πουθενά και αυτή.

Δεν θα πω «για να μη σας κουράζω», αυτό μάλλον μου αρέσει να το κάνω. Για να μην κουράζομαι εγώ λοιπόν, ο Σεφ άλλαξε. Και έτσι άλλαξε και το μενού. Δεν υπάρχει πλέον το γεμιστό κοτόπουλο. Ούτε η ενδιαφέρουσα σαλάτα. Υπάρχουν άλλα ιδιαίτερα πιάτα με γκουρμεδοαίσθηση. Όμως όχι αυτά που διαβάσατε στις προηγούμενες κριτικές και γλειφόσασταν.

Επίσης δεν υπάρχει το 50% στο e-table. Υπάρχει ένα 15% σε κουτσουρεμένες ώρες. Οκ όμως. Τα ποσοστά στο e-table δεν είναι με συμβόλαιο που μένει για πάντα. Το προσπερνάμε λοιπόν αυτό. Απλώς το σχολίασα καθώς η φίλη Ucook το τόνισε με πάθος και είναι σημαντικό γνωρίζετε ότι αυτή τη στιγμή (ελπίζω όχι για πολύ) το 50% δεν υφίσταται.

Η παραγγελία μας λοιπόν χρειάστηκε να σχεδιαστεί όλη (πλην Bianca) εξ αρχής. Κατόπιν σκέψεως λοιπόν, επιλέξαμε:

- Ζητήσαμε ψωμάκι αφού ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε. Ήρθε ένα καλαθάκι με κριτσίνια άσπρα με σουσάμι και πολύσπορα και ζεστά ψωμάκια αυγουλί σχήματος, άσπρα με παπαρουνόσπορο και μαύρα. Μαζί τους ήρθαν 3 ντιπ σε μέτρια ποσότοτητα. Ένα λαδιού, ένα με πετιμέζι και ένα πορτοκαλίζον μάλλον με γλυκιά πιπεριά. Πολύ καλό κουβέρ που χρεώθηκε 2€. Το εμφιαλωμένο νεράκι στο 1,5€.

- Τριλογία από μπρουσκέτες (7,8€). Τρια φρυγανισμένα αφράτα ψωμάκια ένα με σολομό και κρέμα, ένα με προσούτο και μανιτάρια και ένα τρίτο που δεν πρόλαβα καν να το δω καθώς το τσίμπησε με τέχνη και ταχύτητα ο φαγανός θείος. Ιδιαίτερα ακριβό ορεκτικό, δεν θα το ξαναπροτιμούσα για κανένα λόγο. Συμπαθές γευστικά (2,5/4).

- Πολύχρωμη σαλάτα (6,8€). Με σταφίδες, φιλέ αμυγδάλου, κατίκι Δομοκού και βινεγκρέτ φρέσκιας φράουλας. Λόγω μιας ελαφριάς δυσανεξίας στο ξύδι, ζητήσαμε να είναι σε μικρή ποσότητα. Αντ’ αυτού μας ήρθε σε μπολάκι από δίπλα για να βάλουμε κατά το δοκούν. Ευγενική κίνηση. Ωστόσο δεν καταφέραμε να ανακατέψουμε την σαλάτα καλά μόνοι μας και έτσι η αίσθησή της ήταν πολύ στεγνή. Εάν στο κανονικό της σερβίρισμα τοποθετείται αυτή η ποσότητα βινεγκρέτ τότε μιλάμε για μια στεγνή σαλάτα μέτριας γεύσης. Εάν η ποσότητα που μας ήρθε ήταν μικρότερη από την κανονική τότε πρόκειται για φάουλ (2/4).

- Λιγκουίνι μπολονέζ (9,8€). Με κομματάκια από κατσικίσιο τυρί. Ουδέτερη γεύση. Χωρίς την παραμικρή αίσθηση. Η γιαγιά μου κάνει τα μακαρόνια με κιμά πολύ πιο ευχάριστα (2/4).

- Παπαρδέλες (12€). Με φιλετάκια black angus, πάστα τρούφας και ραγού μανιταριών. Το κρέας ήταν μέτριας ποσότητας και γεύσης. Όμως οι παπαρδέλες ήταν το κάτι άλλο. Υπέροχη γεύση. Όχι πολύ έντονη, αλλά ο συνδυασμός μυρωδικών που είχαν στην ελαφρώς κρεμώδη, στην όψη, σάλτσα τους τις έκανε ιδιαίτερα εύγευστες. Για τα μανιτάρια δεν έχω γνώμη μιας και τα αποφεύγω, αλλά έδειχναν ποιοτικά και ζουμερά (3,5/4).

Τα ζυμαρικά συνοδεύονταν από μπολ με τριμμένη παρμεζάνα.

- Pizza Bianca (12€). Με μείγμα ιταλικών τυριών, ποικιλία μανιταριών και λάδι τρούφας. Είχε αυτό το κάτι που θέλω. Που θέλαμε όλοι στο τραπέζι βασικά. Πρώτη φορά τρώω πίτσα χωρίς κάποιο αλλαντικό ή κάποιο φρουτολαχανικό έντονης γεύσης (ελιά, κρεμμύδι, ανανά κλπ) που να με ενθουσιάσει. Μάλλον κάτω από αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα αίσθηση υπάρχει και λίγο σκορδάκι. Έτσι είπε η γιαγιά τουλάχιστον (4/4).

- Pizza Chorizo (13€). Με τυρί, σάλτσα ντομάτας, τσορίθο (λουκανικάκι ας το πούμε), τυρί σκαμόρτσα, λάδι τρούφας και αυγό. Ζητήθηκε με πεπερόνι το οποίο δεν χρεώθηκε. Αρκετά νόστιμη. Η σύγκριση με τη Bianca την πλήγωσε βαθιά όμως. Ωραίο και το λουκανικάκι τους, σχετικά αταίριαστο το αυγό στην κορυφή (3/4).

Να πω σε αυτό το σημείο ότι και οι δύο πίτσες είχαν ελάχιστη λαδίλα, και εξαιρετική λεπτού τύπου ζύμη. Σπάνια τρώω τη «στεφάνη» στα κομμάτια όμως στην προκειμένη ήταν πολύ νόστιμη, αφράτη και φρέσκια για να μείνει και να πεταχτεί. Πολύ καλές πίτσες λοιπόν. Ωραία θα ήταν να είχαν 2-3€ λιγότερα.

- Ήπιαμε αναψυκτικά με κόστος 1,5€ το καθένα και μπύρες στα 3,8€ η μεγάλη βαρελίσια. Καμιά αλλαγή στις τιμές δηλαδή. Θετικό. Τον είχαν τον αφρούλη τους τον πολύ οι μπύρες βέβαια, αλλά οκ, συνηθισμένα τα χιόνια στα βουνά.

- Στο τέλος, μαζί με το λογαριασμό ήρθαν κέρασμα παγωτίνια (ένα για κάθε άτομο). Είχαν όλα σοκολάτα εσωτερικά και έτσι ρωτήσαμε εάν υπάρχουν και με κρέμα για να αλλάξουμε κανά δύο. Η απάντηση που λάβαμε ήταν ότι έχουν και με κρέμα αλλά δεν ξέρουν τι έχει μέσα το καθένα. Λίγο ερασιτεχνική απάντηση αλλά δεν θα τα χαλάσουμε σε κάτι τέτοιο.

Λυπητερή: το κόστος για ένα τυπικό γεύμα δύο ατόμων με 2 κυρίως, μια σαλάτα και ένα ορεκτικό θα είναι γύρω στα 17-24€. Εμείς για καλό κορεσμό (όχι αρρωστημένα πράγματα) δώσαμε για τα παραπάνω σχεδόν 19€ το άτομο με το ελαφρύ ποτάκι του ο καθένας.

Δεν είναι φθηνό. Δεν είναι και φαρμακείο. Είναι ένα τσιμπημένο ιταλικό. Η πραγματική τιμή για το Vfm είναι 2,5/4, χάριν στρογγυλοποίησης πέφτουμε στο 2. Δεν βαθμολογώ ποτέ με βάση τις προσφορές του e-table, ωστόσο αν δεν είχε συμβεί η παύση της προσφοράς του 50% με περισσότερη χαρά θα στρογγυλοποιούσα προς τα πάνω.

Συμπερασματικά, Ucook για λίγες λέξεις με έφαγες. Ααα σόρυ, για το εστιατόριο λέγαμε…

Συμπερασματικά, που λέτε, το L’ANGOLO είναι ένα αρκετά συμπαθές ιταλικό εστιατόριο με μοντερνίζοντα χώρο και κουζίνα ελαφρώς πειραματική. Οι πρώτες ύλες είναι καλές, οι γεύσεις, ανάλογα το πιάτο από συμπαθείς ως κορυφαίες και το κόστος σε ανθρώπινα επίπεδα, αν και χωράει βελτίωση. Η εξυπηρέτηση είναι αρκετά υψηλών προδιαγραφών. Σίγουρα είναι μια αξιόπιστη επιλογή για ζυμαρικά ή πίτσα, εξαιρετική αν παρακολουθείτε τις προσφορές στο e-table και επαναφέρει τα παλιά εντυπωσιακά πενηντάρια.

• Παιδιά η πίτσα Bianca είναι σούπερ. Ucook, βγάζω καπέλο. Μη τη χάσετε!

18 Μαι 2017

Έχω προσπαθήσει να γράψω μικρότερες κριτικές, ειλικρινά, το έχω παλέψει, αλλά μου είναι μάλλον ακατόρθωτο. Λόγω επαγγέλματος, οι ιδέες και ο οίστρος μάλλον περισσεύουν.

Στην περίπτωση του L'Angolo, η κριτική μου αφορά σε 2 επισκέψεις... οπότε καταλαβαίνετε, φτιάξτε καφέ, ποτάκι ή ό, τι σας κάνει κέφι, γιατί μάλλον για διατριβή το βλέπω πάλι!!

Την άποψή μου για τα κουπόνια, τις μεγάλες εκπτώσεις, τις προσφορές και το δεκαρικάκι for all you can eat, την έχω εκφράσει ουκ ολίγες φορές. Δεν πείθομαι εύκολα. Και συνήθως το σκυλομετανιώνω. Έ, το L'Angolo ήρθε, και όλο αυτό μου το κατέρριψε εντυπωσιακά. Κριτικές δεν υπήρχαν, ένα ρίσκο κρύβει πάντα και κάποιους κινδύνους, το γυρόφερνα αρκετό καιρό είναι η αλήθεια, και τελικά, ευτυχώς που πήγα.

Οι επισκέψεις μας έγιναν στις 18/4 λίγο μετά το Πάσχα και στις 10/5, ημέρες που έτρεχε το δέλεαρ του 50%. Ήμασταν 3 άτομα και τις 2 φορές.
Ψάξτε το στο e-table, τρέχει έκπτωση από 15-50%, αναλόγως μέρας και ώρας που θα επιλέξετε να πάτε.
Βρίσκεται στην κεντρική πλατεία του Γέρακα, ανάμεσα σε πλήθος άλλων επιλογών για φαγητό και καφέ και δείχνει να κινείται αργά αλλά σταθερά. Εύχομαι να τα πάει ακόμη καλύτερα, γιατί έχει όλες τις προδιαγραφές που χρειάζονται. Το παρκάρισμα εύκολο σχετικά, στα γύρω στενά.

Ο χώρος μακρόστενος και άνετος, φωτεινός το μεσημέρι και ατμοσφαιρικός το βραδάκι, με άπλετη θέα προς την πλατεία, άνετη διάταξη τραπεζιών, αυστηρά no smoking, με πολύ προσεγμένο και μοντέρνο διάκοσμο, ένα υπέροχο graffiti στον ένα τοίχο, ένα ποδήλατο, υδρόγειους σφαίρες... και με υλικά όπως το τούβλο, το μέταλλο και το γυαλί, συνθέτουν μια εικόνα ζεστή αλλά και πολύ μοντέρνα. To hit είναι οι 4 δερμάτινοι ημικυκλικοί καναπέδες που φιλοξενούν άνετα τις πιο μεγάλες παρέες αλλά αναλόγως ώρας μπορούν και 2 ή 3 άτομα να βολευτούν και να χαλαρώσουν τέλεια!!

Το μενού έχει επιμεληθεί ο Μιχάλης Ντουνέτας, γνωστός σε κάποιους και από την τηλεόραση, και οφείλω να πω ότι έχει γίνει επιμελημένη δουλειά και από τον ίδιο και από τους νεαρούς μάγειρες που εργάζονται μέσα στην κουζίνα.
Αν το αναζητήσετε στο site τους, θα δείτε ότι είναι μικρό αλλά αρκετά δημιουργικό και ενδιαφέρον. Το μενού του delivery ωστόσο, είναι αρκετά διαφορετικό από αυτό της σάλας.
Η πρόκληση λοιπόν του 50%. Κρύβει δυσάρεστες εκπλήξεις και εκπτώσεις στην γεύση, την εμφάνιση, την ποιότητα, την εξυπηρέτηση ;; Κατηγορηματικό όχι. Η έκπληξη ήταν πολύ παραπάνω από θετική. Πιο αναλυτικά:

Στην 1η επίσκεψη:

- Kαλαθάκι με ζεστά ψωμάκια και δικά τους χειροποίητα κριτσίνια, με συνοδεία ελιές σε ροδέλες και ένα εξαιρετικό ασυνήθιστο ντιπάκι με βάση το κρεμώδες τυρί μασκαρπόνε. Πολύ αξιόλογη αρχή!! ( 1,50 ευρώ το καλαθάκι αυτό, δηλ. 0,75 σεντς..... ) Στη συνέχεια, θα παραθέσω τις αρχικές τιμές των πιάτων, οπότε υπολογίστε την μισή τιμή.

- Πλατώ με προσούτο, παρμεζάνα 24μηνης ωρίμανσης, κριτσίνια ( σίτου και πολύσπορα ) και μαρμελάδα βερύκοκο. Ο συνδυασμός σε ιδανική ισορροπία, η αλμύρα του τυριού με την γλύκα της μαρμελάδας και το τραγανό κριτσίνι με το προσούτο, μπουκιές φίνες και ξεχωριστές. ( 8,50 ευρώ )

- Σαλάτα Caprino e salumi, με ανάμικτες πρασινάδες, μπουκιές ψητών λαχανικών, ντοματίνια, σαλάμι spianata, σαλάμι παρμεζάνας, βινεγκρέτ και στην κορυφή ένα καλό κομμάτι από κατσικίσιο τυρί, φρεσκοψημμένο και ζεστό. Θεϊκή γεύση. Ποσότητα μέτρια θα έλεγα, αλλά μια χαρά ήταν για 3 άτομα ώστε να δοκιμάσουν όλα τα υλικά της. Μας άρεσε πολύ. ( 8,20 ευρώ )

- Ριζότο μανιταριών, με διάφορα μανιτάρια του δάσους, κρέμα μανιταριών porcini και γενναία ποσότητα από φλοίδες παρμεζάνας από πάνω. Μία ακόμη ιδιαίτερη γεύση, που ήρθε και απογειώθηκε με μπόλικο φρεσκοτριμμένο πιπέρι. Επίσης σε καλή ποσότητα, καθώς τα πιάτα μπήκαν όλα στη μέση.
Ήρθε al dente, και ζητώ συγνώμη από τους γνώστες του θέματος ριζότο, ίσως κάποιον τον ξενίσει και θα το προτιμούσε πιο χυλωμένο, αλλά εμάς μας φάνηκε εξαιρετικό και όλο αρώματα... ( 9,20 ευρώ ).

- Τις 2 πίτσες που πήραμε, τις ζητήσαμε μισές-μισές για να δοκιμάσουμε πιο πολλές γεύσεις και η επιθυμία μας ικανοποιήθηκε στο έπακρο.
Συνδυάσαμε λοιπόν Chorizo ( με σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, τυρί scarmoza, ισπανικό λουκάνικο chorizo, λάδι τρούφας και αυγό. Πλούσια γεύση, πληθωρικά υλικά, λίγο βαριά αλλά πολύ νόστιμη ) και L'Angolo ( σάλτσα ντομάτας, ζαμπόν, μπέικον, πιπεριά, λουκάνικο, πεπερόνι και φρέσκια ντομάτα. Σαν τη γνωστή σπέσιαλ δηλαδή. Επίσης πολύ καλή με εξαιρετικά υλικά ) ( 13 ευρώ )

Στη 2η συνδυάσαμε την Parmese ( σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, προσούτο cotto, μπέικον και μανιτάρια. Λιγότερα τα υλικά, πιο φίνο το αποτέλεσμα, νοστιμότατη!! ) και την Bianca που πανηγυρικά είναι πλέον η κορυφαία για εμένα ( με κρέμα ιταλικών τυριών, ποικιλία μανιταριών του δάσους, επιτέλους λεπτοκομμένα, και λάδι τρούφας που στο μισό χιλιόμετρο μου έσπασε τη μύτη... Ορκίστηκα να ξαναγυρίσω γι'αυτήν. Και ξαναγύρισα. ) ( 12,50 ευρώ )

- Άλλη ευχάριστη έκπληξη, η draft Moretti, ελαφριά και δροσιστική. Το μικρό ποτήρι στα 2,50 ευρώ, δηλαδή 1,25 ευρώ, και το μεγάλο ποτήρι των 500 ml στα 3,80 δηλ. 1,90 ευρώ.... Ήδη και που τις γράφω αυτές τις τιμές τώρα, ντρέπομαι....
Εμφιαλωμένο έρχεται χωρίς ερώτηση ( δεν μας χρεώθηκε την πρώτη φορά ) αλλά παίζει και κανάτα, αν προλάβετε και την ζητήσετε πριν ανοιχθεί το εμφιαλωμένο.

- Από γλυκά διαλέξαμε ένα τιραμισού αλλιώς, το οποίο ήρθε σε μεγάλο βαθύ πιάτο, ικανό να χορτάσει 4 άτομα. Η κρέμα ανάλαφρη και αρωματική, μπόλικο κακάο, τα σαβαγιάρ καλά ποτισμένα με το εσπρεσσάκι τους και με κάποιο αλκοόλ. Μαζί με το γλυκό, ήρθαν κερασμένες και 3 μαστίχες, άψογοι!!! ( το τιραμισού στα 5,50 ευρώ )
Check please, αρχικές τιμές 68 ευρώ, με την έκπτωση 34 ευρώ.

Στη 2η επίσκεψη:

- Σαλάτα Inverno, με ανάμικτες πρασινάδες, ξερά σύκα, ρόδι, καρύδια, ντομάτα, σταφίδες, αμύγδαλα, σουσάμι, παρμεζάνα και βινεγκρέτ ( 6,80 ευρώ ). Συμπαθητικό το σύνολο, αλλά η προηγούμενη σαλάτα, ήταν ομολογουμένως πιο δυνατή επιλογή.

- Κροκετάκια παρμεζάνας με μαρμελάδα βερύκοκο και φέτες προσούτο. Ήρθαν 4 ζεστές κροκέτες τυριού, πολύ καλές αν και λίγο αλμυρούτσικες, η μαρμελάδα τις ισορρόπησε γευστικά και το προσούτο που έρχεται ξεχωριστά, είναι ιδανική παρέα και για το κρασάκι. Απλό και ωραίο ορεκτικό ( 6,80 ευρώ )

- Pizza Βianca, οι συστάσεις εδώ περιττές. Ο ένας λόγος που επιστρέψαμε στο L'Angolo, ήταν αυτός. Και ο δεύτερος λόγος είναι το,

- Μαύρο ριζότο, με ένα ολόκληρο στήθος κοτόπουλου, γεμιστό με προσούτο Πάρμας, τυρί scarmoza, σπανάκι και πιπεριές ( 12,50 ευρώ ). Πρωτόγνωρη γεύση, με το ρύζι να είναι σκούρο λόγω ποικιλίας και όχι λόγω βρασμού σε κάποιο μελάνι.
Ο τρόπος σερβιρίσματός του, επίσης αξίζει αναφοράς, καθώς ο μετρ το φέρνει δίπλα στο τραπέζι μαζί με το σκεύος του, μόλις βγει από την κουζίνα, και "στήνει" το πιάτο μπροστά στον πελάτη. Το ρύζι και εδώ al dente, εντυπωσίασε και τον πλέον δύσκολο δοκιμαστή της παρέας. Το κοτόπουλο υπέροχα ζουμερό, καλοψημένο, όλο αρώματα, η μερίδα γενναιόδωρη, μας άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις!!

- Κανελόνια σπιτικά, με ραγού από μοσχαράκι γάλακτος, σε στρώση παχιάς σάλτσας ντομάτας και με πλούσια στρώση ιταλικών τυριών από πάνω, ψημένο στο φούρνο.
Αρκετά βαρύ και λιπαρό πιάτο ( μάλλον χειμωνιάτικο θεωρώ ), με μαλακά και ζουμερά τα κανελόνια, γλύκισμα το ραγού, αλλά αρκετά αλμυρή την κρούστα των τυριών. Αν στα τυριά τηρηθεί ένα μέτρο και μπει λιγότερη σάλτσα ντομάτας θα ήταν το ιδανικό. Τυρί και λίγη σάλτσα έμεινε στο πυρέξ, τα κανελόνια εξαφανίστηκαν. (10,20 ευρώ).

- Συνοδέψαμε με εξαιρετικό ροζέ Ζίτσας, μισό κιλό ( 4,50 ευρώ ) και εμφιαλωμένο νερό ( 1,50 ευρώ ).

- Για επιδόρπιο, η διάθεση ζητούσε παγωτό, 3 μπάλες ( βανίλια, σοκολάτα και σορμπέ μανταρίνι ) με συνοδεία πραλίνα φουντουκιού και σάλτσα φρέσκιας φράουλας, επάνω σε χειροποίητο μπισκότο φωλιά ( 5,50 ευρώ ). Δεν παίρνω κι όρκο ότι ήταν χειροποίητο το παγωτάκι, αλλά οκ, για την αλλαγή της γεύσης ήταν μια χαρά δροσιστικό. Το συνοδευτικό κέρασμα αυτή τη φορά ήταν 3 limoncello.
Check please, αρχικές 59,80 ευρώ και με την έκπτωση 29,90 ευρώ. Με κανονική απόδειξη και στις δύο περιπτώσεις. Σκάνδαλο, όπως κι αν το δεις.

Συμπεράσματα ;
Οι αρχικές του τιμές είναι κάπως τσιμπημένες, αλλά η ποιότητά του πιστεύω ότι το δικαιολογεί, καθώς ξεφεύγει από μία κλασική πιτσαρία της γειτονιάς.
Θα μπορούσαν να τις χαμηλώσουν λίγο, αλλά αντί αυτού έχουν καθιερώσει μια διαβαθμιζόμενη έκπτωση μέσω του e-table, που για μένα είναι πιο σημαντική και θα θελα μάλιστα να την δω να κρατήσει για πολύ καιρό ακόμη, γιατί σκοπεύω να πηγαίνω, κι ας είμαι και λίγο μακριά. Νομίζω ετοιμάζουν και νέες γεύσεις που θα ενταχθούν στο μενού.
Μπράβο τους και που εκτιμούν σωστά τις υπάρχουσες συνθήκες, για να μπορούν κάποιοι να το επισκέπτονται συχνότερα.
Εμάς, και τις 2 φορές, μας άρεσαν όλα τόσο πολύ, που με αυτές τις τιμές νιώσαμε σαν να κλέβουμε εκκλησία... και γι αυτό, το πουρμπουάρ που αφήσαμε ήταν γερό, αν και, ακόμα και αυτό, έγινε δεκτό με ταπεινότητα και συστολή.

Η αντιμετώπιση σε όλα, ήταν ευγενέστατη και ζεστή και το κυριότερο, οι γεύσεις σε όσα δοκιμάσαμε ήταν σε πολύ καλό επίπεδο.
Τί να πω.... Ένα μεγάλο μπράβο από εμένα. Δώστε του μια ευκαιρία γνωριμίας, αν βρεθείτε στην περιοχή. Το αξίζει.

Εγώ, κάπου εδώ, θα την τελειώσω και αυτή τη "διατριβή". Έχω κρατήσει και 2 κομμάτια Bianca στο ψυγείο... Καταλαβαίνετε.................

16 Μαι 2017

Μια απόφαση της στιγμής, μια δεύτερη επίσκεψη στο συγκεκριμένο εστιατόριο, και ένα στοίχημα για μια παρθενική κριτική, είναι νομίζω αρκετά για να μ'εμπνεύσουν ως αναγνώστρια που είμαι εδώ και καιρό, να γράψω γι'αυτό το νέο ιταλικό εστιατόριο και την αγαπημένη πια, περιοχή στην οποία βρίσκεται...

Γέρακας, μια ήσυχη περιοχή, εύκολο να την εντοπίσεις, ακολουθώντας τους γνωστούς κεντρικούς της δρόμους, με πλατείες, μαγαζιά το ένα δίπλα στο άλλο, σαν να βρίσκεσαι στην εξοχή, μακρυά από θόρυβο... και με σχετική ευκολία να βρεις και μια θέση παρκαρίσματος μέσα στα στενά...
Ιταλικά δεν ξέρω για να μεταφράσω το όνομα του συγκεκριμένου εστιατορίου, το μόνο σίγουρο είναι πώς ταξίδεψα νοερά στην Ιταλία δοκιμάζοντας φίνες γεύσεις!!

Αν περιέγραφα το χώρο, θα αρκούσε να γράψω πώς πρόκειται για μια μεγάλη μοντέρνα σάλα με ωραία διακόσμηση από γυαλί, ξύλο, δερμάτινα καθίσματα και ένα ωραίο ποδήλατο να διακοσμεί αυτόν τον φωτεινό χώρο.
Αυτή η αρμονία χώρου, έρχεται να δέσει όμορφα με την φιλική εξυπηρέτηση, το καλό μενού και τις τιμές αυτής της φινετσάτης ιταλικής τρατορίας, που συμβαδίζει άψογα με την ελληνική νοοτροπία... σε μερίδες και ποσότητα...

Και μιας και όλα τα πιάτα είχαν κεντρικό χαρακτήρα στο τραπέζι μας, από τα ορεκτικά και την σαλάτα, μέχρι τα κυρίως, είχαμε την ευκαιρία τρία άτομα να δοκιμάσουμε αρκετές γεύσεις, κυρίως την δεύτερη φορά της επίσκεψής μας!

Από ορεκτικά, δοκιμάσαμε τα κροκετάκια παρμεζάνας ( 4 τεμάχια ), με ωραία μαρμελάδα βερύκοκου και προσούτο Πάρμας, ωραίος συνδυασμός τυριού και μαρμελάδας, συνοδευόμενα με το αγαπημένο προσούτο στα 6,80 ευρώ.

Από σαλάτες, δοκιμάσαμε την Inverno με σαλατικά ανάμεικτα, ρόδια, σύκα,
αμύγδαλα, σουσάμι, σταφίδες, παρμεζάνα και βινεγκρετ βαλσαμικού ξυδιού
στα 6,80 ευρώ.

Από το τραπέζι μας, δεν θα μπορούσε να λείψει η πίτσα Bianca με κρέμα ιταλικών τυριών, ποικιλία μανιταριών του δάσους και λάδι τρούφας στα 12 ευρώ. Πρωτότυπος συνδυασμός με ωραία γεύση και φίνα ιταλική ζύμη.

Φλερτάραμε και με τα κανελόνια ραγού, όπου ήρθε ένα ωραίο πήλινο σκεύος με σπιτικά γεμισμένα κανελόνια με ραγού από μοσχαράκι γάλακτος, να δένει γλυκά πάνω σε σάλτσα ντομάτας και ιταλικά τυριά, ψημένα στον φούρνο, στα 10,20 ευρώ.
Βελούδινο κρέας, ωραίο μαστιχωτό τυρί και με ωραία σαλτσούλα ντομάτας.

Και ένα για το τέλος.... πριν το θεϊκό παγωτό... Μαύρο ριζότο με τρυφερό στήθος κοτόπουλου γεμιστό με σπανάκι, προσούτο Πάρμας και πολύχρωμες πιπεριές.
Ιδιαίτερη γεύση με πρωτότυπους συνδυασμούς υλικών, στα 12,50 ευρώ. Συνοδεύσαμε με κρασί ροζέ Ζίτσας, 4,50 ευρώ το μισό λίτρο.

Κλείσαμε την γευστική αυτή απόλαυση με την ποικιλία παγωτών με γεύσεις σοκολάτα, βανίλια και σορμπέ μανταρίνι, με ωραίες σάλτσες φράουλας και σοκολάτας στα 5,50 ευρώ.

Μαζί με το εμφιαλωμένο νερό και την έκπτωση 50% από το etable, ο λογαριασμός μας έφτασε στα 29,90 με απόδειξη και ένα ιταλικό κέρασμα, το γνωστό ποτό λιμοντσέλο!

Και, αν και η πρώτη μου φορά σε ιταλικό, πριν καιρό ήταν απογοητευτική.... το συγκεκριμένο εστιατόριο, το συστήνω με τα χίλια!!!

ΥΓ: Δεν ξέρω αν τελικά με κερδίσει η γραφή στο συγκεκριμένο σάιτ, μιας και... ομολογώ πώς λατρεύω να διαβάζω εδώ κριτικές και να ψηφίζω ένθερμα και φανατικά, χωρίς φόβο και πάθος, μόνο αυτές, που θεωρώ αξιόλογες και ποιοτικές και είμαι σίγουρη πώς και αυτοί που τις γράφουν είναι το ίδιο αξιόλογοι!!